Geen extra geld voor meer agenten PvdA-fractie: onderzoek naar ruimtelijk beleid Artsen hongerstakers krijgen een spreekverbod NVVE wijst voorstel voor nieuwe euthanasiewet af isis in Den Helder st wethouders kop Binnenland Zendmasten voor kust Overleg met personeel IND zonder resultaat Friezen willen Bierman Kerken pleiten voor verblijfsvergunning RDAG 11 MAART 1999 o jw landmachtuniform De Koninklijke Landmacht wordt na 38 jaar in een jasje gestoken. Het nieuwe, mosgroene uniform is ont ij door couturier Frans Molenaar. Volgend jaar gaan de ïnilitairen van de Landmacht in het nieuwe pak. Defensie L het eigentijds gesneden uniform van Molenaar boven M0udender alternatief van de zogeheten Traditiecommis- ^schillende varianten van het uniform worden nu uitge- »rd, bevestigde het ministerie vandaag. Daarbij gaat het chillende stoffen. In oktober wordt een beslissing geno- i invoering van het nieuwe uniform kost twintig miljoen St jaar voor cocaïnesmokkel lijks infc. De rechtbank in Alkmaar heeft gisteren een 52-jarige famflar en zijn 35-jarige neef uit Amsterdam wegens drugs- felicifiveroordeeld tot celstraffen van zes en acht jaar. De hnk acht het duo schuldig aan het invoeren van ongeveer [cocaïne, met een straatwaarde van vijftien tot dertig mil- jllden. De twee hadden de partij drugs in Aruba verstopt Speedboot en naar Nederland vervoerd. Tegen de beide iten, die ontkennen en elkaar de schuld geven, was res- ilijk acht en tien jaar cel geëist. lcracht in eigen huis .00 uu[ Een 23-jarige Haagse vrouw is in de nacht van maan- insdag in haar woning verkracht door drie mannen. De ieeft dezelfde nacht de verdachten van 22,27 en 36 jaar, Den Haag, aangehouden. De mannen waren de woning aat 8?|s'ac'lt0^er binnengedrongen. Ze bedreigden de vrouw 126-jarige vriend met een vuurwapen om hen geld af te j Darr^ omdat de man schulden had bij twee van de verdachten, erterf geen geld in huis bleek te zijn, werd de vrouw meerdere 3 pA verkracht. Haar vriend werd onder schot gehouden. De rerd daarna weggestuurd om geld te halen, terwijl haar rerd gegijzeld in het huis. Zij alarmeerde de politie, de verdachten in haar woning konden worden aan ge- [jaar voor medische biologie De Tweede Kamer vindt dat de opleiding medische Evijf jaar mag duren. De studie bevat veel technische as- !en zou daarom moeten worden gelijkgesteld aan andere bleidingen die een verlengde cursusduur kennen. WD, D66 en CDA zeiden dit gisteren in de Tweede Kamer in top het voorstel van minister Hermans (onderwijs), om to aantal opleidingen de studieduur van vier naar vijf jaar fcgen. Hermans wil de opleiding medische biologie niet leuvve regeling betrekken. pak raamprostitutie gelekt Burgemeester Deetman van Den Haag stelt een on- in naar uitgelekte plannen rond de aanpak van de jstitutie. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt jin deze week lekte uit dat het Haagse college de prosti- tde stad wil aanpakken. Het plan zou voorzien in de slui- Ml de panden in de Poeldijksestraat bij Hollands Spoor. Ken|ege zou streven naar een afname van het aantal 'ramen' lad. De gemeente Den Haag wilde nog niet reageren op leningen en Utrecht samen |gen De Landbouwuniversiteit Wageningen en de Rijks- iteit Utrecht gaan vergaand samenwerken op het gebied ■agrarische, bio-medische, natuur- en aardwetenschap- ipleidingen. De universiteiten verwachten door de sa cking „een grotere wetenschappelijke bijdrage te kunnen laan maatschappelijke problemen", aldus een verklaring Landbouwuniversiteit. Wageningen en Utrecht onder- l samen al verschillende onderzoekscholen. Zij gaan nu Stoelen en programma's van zes studiedisciplines volledig fcr schuiven. Studenten kunnen zonder problemen over- n van Utrecht naar Wageningen of omgekeerd. n burgemeester blijft aan eranp [ing van hun PvdA-col- anderfeld zijn de Hel- rethouders G. Nijpels M. Stegers (CDA) gis- tijdens een raadsver- afgetreden. Daarmee wethouders in het col- Den Helder slachtoffer n van de politieke crisis e week ontstond, neester W. Hoekzema le een motie van wan- van Groen Links en i. De socialist Mander- maandag al de pijp aan ling voor de crisis is idere een fraude-on- door VB Deloitte 1 en KPMG naar de de- van leden van het col- jl burgemeester en wet- Volgens dat onderzoek ïlaraties in 1996 tot en 98 onvoldoende onder- De vereiste goedkeuring gemeenteraad voor uit- ntbreekt vaak. Verder heeft het college in die jaren een bestuurlijk klimaat geschapen dat fraude in de hand werkt. Nieuwe declaratie- regels die sinds 1 januari 1999 gelden zouden volgens de on derzoekers afdoende zijn om verdere fraude te voorkomen. Ondanks de stevige kritiek van de raad op zijn hinctione- ren, vindt Hoekzema niet dat zijn integriteit in het geding is gekomen. Integendeel zelfs: Hoekzema vindt dat de ge meenteraad juist een 'onomstreden vertrouwen' in hem heeft uitgesproken. De burgemeester roemde het op treden van de wethouders die hun consequenties trokken uit wat een meerderheid van de ge meenteraad wilde. „Ze hebben juist ingeschat wat goed is voor deze stad. Ze hebben een vol strekt nieuwe situatie gescha pen. Daardoor kunnen we een nieuwe start maken." Hoekze ma sprak wel van persoonlijke tragedies. n Nederlands Persbureau CPD Geassoci» Amsterdam en Rotterdam boos op minister Peper De Amsterdamse burgemeester Patijn en zijn Rotterdam se collega Opstelten zijn boos op minister Peper van bin nenlandse zaken, omdat de minister hen geen geld heeft toebedeeld voor meer politieagenten. Peper heeft daar eind februari toe besloten omdat de korpsen Amster dam-Amstelland en Rotterdam-Rijnmond er vorig jaar niet in zijn geslaagd nieuwe medewerkers binnen te ha len. Zij zouden nog voldoende geld in kas hebben om ruim 220 mensen op te leiden. De korpsen Amsterdam en Rotterdam hebben er veel last van dat andere politieregio's „vissen in onze vijver van erva ren talent", aldus de korpsbe heerders. De steden kampen daardoor met voortdurende leegloop. De andere korpsen hoeven daarentegen nauwelijks iets te besteden aan opleidin gen, aldus Patijn en Opstelten. Volgens hen verliezen Rand stadkorpsen zo veel geld en di- amsterdam anp Opstelten en Patijn zijn veron gelijkt, omdat de korpsen hun inspanning om nieuw personeel aan te trekken juist vergroot hebben, zo schrijven zij in een gezamenlijke brief aan de mi nister. Zij wijzen erop dat de helft van de capaciteit van het landelijke opleidingscentrum in die twee korpsen wordt inge vuld. reet inzetbare uren omdat ze de opleiding en werving voor heel 'politie Nederland' voor hun re kening nemen. Ook gaat Peper volgens hen in zijn de toedeling van de vijf honderd nieuwe manschappen voorbij aan de grote werkdruk en de vele maatschappelijke problemen in Amsterdam en Rotterdam. Verder noemen Pa tijn en Opstelten het 'grotesk' dat Peper vijftien miljoen gul den wil uittrekken voor een lan delijk proefproject voor infor matie en communicatietechno logie. De korpsbeheerders wij zen erop dat alle politieregio's de afgelopen jaren slechts een half miljoen gulden toebedeeld kregen voor proefprojecten. Het lijkt Patijn en Opstelten beter het geld te steken in toezicht en veiligheid op straat. den haag gpd De PvdA-Tweede Kamerfractie wil een parle mentair onderzoek instellen naar het ruimtelij ke beleid van de afgelopen tien jaar. Volgens initiatiefnemer Adri Duivesteijn moet een kriti- sche analyse van het gevoerde beleid de toets steen worden voor de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening, die minister Pronk eind van het jaar hoopt te presenteren. „Willen we verantwoord vooruit kijken, dan zullen we ons tegelijkertijd zeer bewust moeten zijn van de lessen die ach ter ons liggen", aldus de Duivesteijn. De PvdA'er levert met zijn pleidooi onverho len kritiek op de eigen minister. De zogenoem de houtkoolschetsen voor de vijfde nota, die Pronk in januari naar buiten bracht, bevatten volgens de sociaal-democraten slechts een summiere en brave opsomming van de feitjes. „De geschiedenis (van de ruimtelijke ordening) wordt hier overzichtelijk en harmonieus gepre senteerd, en de nadruk ligt op continuïteit", al dus Duivesteijn „Het is echter de vraag of deze interpretatie van de feiten niet te eenzijdig, te eenvoudig of te florissant is." Duivesteijn is bang dat de Tweede Kamer mettertijd door Pronk voor voldongen feiten wordt gesteld als ze nu het initiatief niet naar zich toe trekt. „Wij moeten kennis en criteria ontwikkelen aan de hand waarvan de door het kabinet voorgestelde concepten kunnen worden getoetst op succes- en faalkansen", aldus de PvdA'er. Duivesteijn heeft zijn voorstel gisteren inge diend bij de Kamercommissie voor VROM. De belangrijkste coalitiepartner, de WD, stelt in een eerste reactie dat Duivesteijn „een beetje hard van stapel loopt" met zijn parlementaire onderzoek. „Er is niks op tegen om zoveel mo gelijk kennis te vergaren als Tweede Kamer", stelt Nellie Verbugt, „maar moet dat per se via een onderzoek? Via een hoorzitting kun je ook heel wat aan de weet komen". Een andere re den voor Verbugt om zich wat op de vlakte te houden, is de wetenschap dat de minister het beleid maakt. „Die moeten we niet voor de voe ten gaan lopen met zo n onderzoek." De grootste oppositiepartij, het CDA, juicht de 'onorthodoxe aanpak' van Duivesteijn juist heel erg toe. „Het is goed om nu eens onder zoek te doen vóór het kalf verdronken is", aldus Kamerlid Gerd Leers. Ook GroenLinks-parle mentariër Ineke van Gent zegt „in beginsel po sitief te staan" tegenover Duivesteijns voorstel „Maar het mag niet zo zijn dat een onderzoeks commissie de vijfde nota a-politiek maakt. Wij willen best doorpraten over het ruimtelijke be leid, maar de commissie kan de onderlinge ver schillen niet wegpoetsen", aldus Van Gent. vlissingen De Tweede Kamer heeft zich neergelegd bij de bouw van twee 400 meter hoge zendmasten van Delta Radio, 35 kilometer buiten de Zeeuwse kust. Wel dient de regering vergunningen voor dergelijke installaties voortaan te toetsen op de gevolgen voor het milieu, zo is afge sproken in de Kamer. Zou toestemming nu onthouden worden dan dreigde een schadeclaim van miljoenen guldens van Delta Radio, foto cpd den haag anp Het overleg tussen de directie van de Immigratie- en Naturali satiedienst (IND) en de onder nemingsraad (OR) heeft giste ren niet tot oplossingen geleid. Dit heeft woordvoerder Ben Streur van de OR laten weten. Morgen overlegt de onderne mingsraad met de hoogste ambtenaar van het ministerie van justitie, H. Borghouts. Als dat weer tot niets leidt, over weegt de OR alsnog naar de rechter te stappen. De OR raakte vorige maand in conflict met de leiding van de IND onder aanvoering van di recteur L. Elting. De raad vindt dat de IND-leiding de 'medezeggenschap van het per soneel niet serieus neemt'. Het vertrouwen in Elting is nog steeds niet hersteld, bena drukt Steur. „Hij beloofde ons voor de derde keer beterschap, maar daar kunnen wij geen ge noegen mee nemen." Vandaag stelt de raad een eisenpakket op wat zij in het gesprek met Borg houts op tafel zal leggen. Kern daarvan is volgens Streur dat de~ IND-leiding het personeel seri eus moet gaan nemen. Onder de IND-werknemers bestaat grote onvrede en er is weing vertrouwen in de leiding. De dienst is zwaar overbelast door het stijgende aantal asiel- zoekers dat naar Nederland - komt. Overwerk is aan de orde van de dag. Het ziekteverzuim^' is opgelopen tot zo'n negen procent. leeuwarden gpd De Fryske Nasjonale Party (FNP) breekt met de traditie om voor de Eerste Kamer te stem men op D66. De FNP, die bij de Statenverkiezingen van drie op vier zetels kwam. zal hoogst waarschijnlijk op de lijst van de regionale partijen stemmen. Nu zit de planoloog Bierman als eenmansfractie van de Groenen in de Eerste Kamer, mede dank zij de steun die hij kreeg van di verse regionale partijen. Frac tieleider Van der Baan van de FNP denkt dat de lijst van Bier man voldoende steun zal krij- gen om op twee zetels in de Se naat te komen. De FNP is nu in onderhandeling met Bierman. amersfoort anp amsterdam gpd De vertrouwensartsen van de hongerstakers in Amsterdam mogen geen medische informatie meer naar buiten brengen. Ook zijn mededelin gen taboe over hoe ver de hongerstakers willen gaan. De vijftien Turkse en 31 Marokkaanse hon gerstakers zijn woedend over de manier waarop tv-ploegen hun actie de afgelopen tijd in beeld brachten. Onder meer een uitzending van Net werk afgelopen dinsdag deed voor hen de deur dicht. Daarin werden vooral de werkzaamheden gevolgd van de vertrouwensarts Ko van Melle. Hij verklaarde onder meer dat mensen in een islami tische cultuur het hongeren lange tijd kunnen volhouden. De Ramadan is volgens hem daarvan een voorbeeld. Zijn uitspraken zijn bij de honger stakers in het verkeerde keelgat geschoten. Gisteren verstreek het ultimatum dat de ver trouwensartsen aan de Marokkaanse vrouwen stelden. Die eisten dat de vrouwen een verklaring ondertekenden, waarin zij aangeven tot hoever zij met hun hongerstaking willen gaan. Als de hon- gerstaaksters is een coma zouden raken, willen zij weten hoe moet worden gehandeld. Het huidige team artsen is niet bereid de vrouwen tot in de dood hulp te bieden. Voor de vrouwen gaat van daag de 38e dag in van de hongerstaking. De Marokkaanse mannen eten al 30 dagen niet. Of er inderdaad zo'n intentieverklaring werd getekend, is onduidelijk. Zowel de hongerstakers als de artsen weigeren daarover iets te zeggen. „Als de politiek zich inderdaad zo bezorgd maakt over onze gezondheid, moeten ze ook met een politieke oplossing komen", aldus de vrouwen. Aanvankelijk waren de hongerstakers blij met het initiatief van de Amsterdamse burgemeester Patijn. Samen met de burgemeesters van Den Haag, Rotterdam en Utrecht wil hij staatssecreta ris Cohen van justitie behulpzaam zijn bij de dos siers van de witte illegalen. De marge waarbinnen zijn commissie gaat werken, is echter zeer klein. Ook de criteria waaraan witte illegalen moeten voldoen om alsnog in aanmerking te komen voor een verblijfsvergunning, zijn nog niet bekend. De actievoerders zijn over die onduidelijkheid verbitterd. „Tot die criteria bekend zijn, gaan wij door met onze hongerstaking. We zijn samen be gonnen en gaan ook samen door, desnoods tot het einde", aldus de vrouwen. De Raad van Kerken pleit voor een verblijfsvergunning voor de witte illegalen en hun gezinnen. De politieke partijen in de Tweede Kamer, die waarschijn lijk op 17 maart deze kwestie bespreekt, moeten de moed hebben in deze eenmalige zaak hun beleid te veranderen. Rigi de toepassing van de regels blijkt desastreuze gevolgen voor de illegalen te hebben. In een gisteren uitgegeven verklaring noemt de raad het besluit van staatssecretaris Co- hen om in slechts dertien geval len een verblijfsvergunning te verlenen, teleurstellend. Het op treden van Cohen toont aan dat zijn manoevreerruimte uiterst beperkt is door starre regels en wetgeving. De individuele toets biedt voor de betrokkenen geen soelaas. De raad heeft de afgelopen maanden met grote zorg de ontwikkelingen rond de witte il legalen gevolgd. De hongersta kingen, eerst in Den Haag en nu in Amsterdam, weerspiegelen de boosheid, de wanhoop en de radeloosheid van de betrokken mensen. JToonto^MM'aabTATS" pJIK WORDT GENOMEN den haag gpd De Nederlandse Vereniging voor - Vrijwillige Euthanasie (NWE) wijst het voorstel voor een nieuwe euthanasiewet van het tweede paarse kabinet ra dicaal af. In sommige opzich ten betekent het wetsvoorstel zelfs een verslechtering van de huidige situatie, zegt de vereni ging in een reactie aan Tweede Kamer en kabinet. De NWE vindt het wets voorstel te beperkt, alle geval len van beslissingen bij het le venseinde op verzoek moeten nu geregeld worden, vindt zij. De 100.000 leden tellende ver eniging wijst daarbij op de 90 procent van de Nederlandse bevolking die het hiermee eens is. „In het voorstel wordt het 'klaar-met-het-leven-zijn' van mensen bijvoorbeeld niet gere geld", licht NWE-voorzitter Hans Schraver toe. „Die 102 jaar oude dame in een ver pleeghuis, kind noch kraai op de wereld, die in alle vrede aangeeft dat het voor haar alle maal niet meer hoeft." Ook in de wens van mensen die om andere dan lichamelij ke gebreken, bijvoorbeeld psy chische, een einde aan hun le ven willen, voorziet de nieuwe wet niet. „De wens van manisch depressieve patiënten die in een goede periode een euthanasieverklaring schreven, omdat ze de hel van een slech te tijd niet meer willen door maken, wordt straks niet meer gehonoreerd," aldus Schraver.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5