Veel kritiek op luchtvaartwereld Binnenland Bijlmer enquête Jorritsma lichtte Kamer 'onvoldoende' en 'onjuist' in Verscherping van acties bij de publieke omroep VVD haalt uit in WAO-debat Akkoord onderwijs over flexwet Beperlct treinverlceer litsers staan in de rij r een baan op school DERD/ iERDAG H MAART 1999 hertekenen politie-CAO vertraagd _^c. Het ondertekenen van de politie-CAO is volgens het lerTe van binnenlandse zaken iets vertraagd. Aanvankelijk A collectieve arbeidsovereenkomst vandaag worden onder- V Maar dat is uitgesteld naar morgen of mogelijk volgende zegt een woordvoerder van het departement. Er moet nog Jrhnisch detail over een belastingaspect van de ouderenre- Jhvorden geregeld. „Maar dat leidt niet tot problemen. De wordt snel ondertekend", verzekert de zegsman. De groot- litiebond NPB gaat er ook vanuit dat de handtekeningen I Lorden gezet. Vooralsnog maakt de bond geen probleem jet korte uitstel. vervolging in alcoholincident Lgen Justitie in Groningen ziet af van vervolging van de [studenten die werden verdacht van dood door schuld we- het overlijden van hun 18-jarige medestudent Reinout Pfei- üp 16 september 1997 werd in de stad Groningen het stof- tverschot van de student gevonden. Na sectie bleek dat het latofferwas overleden aan een acute alcoholvergiftiging, ver- II ifckt door een drinkgelag met zijn medestudenten. Tegen de j (Jniedestudenten werd eind '97 een gerechtelijk vooron- 3 Ik geopend om nader te onderzoeken of vervolging inzake rtefcoor schuld mogelijk zou zijn. onj 'sjwtschalige fraude portiers j" .[dam« Amsterdamse portiers hebben de afgelopen drie |totaal zo'n 12 miljoen gulden aan fooien niet opgegeven aaii belastingdienst. Dat blijkt uit een onderzoek van het Re- iceX| Interdisciplinair Fraudeteam Amsterdam (RIF). Dat Onderzoek gedaan naar 184 portiers en 74 horecagelegen- Zo'n 90 procent van de portiers bleek zijn fooien heie iet aan de belasting op te geven. Twintig procent had ijn baan ten onrechte ook een uitkering. In totaal ontvin- meer dan 330.000 gulden van de Sociale Dienst en het Col 1 un voor ex-dwangarbeiders n «Li Het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport heeft zes ton uitgetrokken om voormalige dwangarbei- m het nazi-regime te steunen in hun strijd voor schade- jding. De subsidie gaat naar een projectgroep van de tn ng Burger Oorlogsgetroffenen (BSO) die zich ervoor in- nn een geldbedrag los te krijgen van de Duitse regering. Vol- lijt week zal de projectgroep door middel van krantenadver- ge; alle ex-dwangarbeiders oproepen zich te melden. Daarna el ipetitie worden aangeboden bij het Duitse parlement. itiek moet rechter respecteren' a§ dam» De politiek moet meer respect tonen voor de onaf- ln( ijke rechterlijke macht. Dat zegt scheidend president mr. den Haak van het Amsterdamse gerechtshof. In een inter- iet dagblad Trouw constateert Van den Haak dat zich al 'e^ ie tijd irritaties voordoen tussen politici, bestuurders en iei rs. Maar de president heeft met name moeite met de reac- n' n politici op twee recente rechterlijke uitspraken. Hij doelt w rbeeld op de uitlatingen van minister Zalm nadat de 1 e rechtbank een deel van de Varkenswet buiten werking *S! Zalm noemde het vonnis „bizar". GPD Geassocieerde Pers Diensti Van Thijn: 'Ze dachten dat het hun ramp was en niet de onze Gisteren was voor de en quêtecommissie zware kri tiek te horen op zowel de luchtvaartsector als op di verse ministers. De Am sterdamse burgemeester Patijn had ook kritiek op de commissie zelf, die ten onrechte onrust onder hulpverleners en Bijlmer bewoners heeft veroor zaakt. Vooral fractievoor zitter Rosenmöller van GroenLinks ventileerde harde kritiek op het kabi net en Jorritsma. ,,Op de departementen was te veel de cultuur: hoe krijg je de Tweede Kamer met zo wei nig mogelijk informatie zo tevreden mogelijk", aldus Rosenmöller. DEN HAAG GPD-ANP Volgens hem was de 'vertrou- wensregel' tussen het kabinet en de Kamer in het geding. „Als informatie niet klopt, dan ver worden wij tot een detectivebu reau in plaats van een contro leorgaan." Rosenmöller doelde daarmee op de vrachtbrieven die Jorritsma in 1996 zonder be geleidend schrijven verstrekte over de lading. „Het was abracadabra." De uitspraak van Jorritsma uit 1995 dat de Kamer zich niet moest laten meeslepen in een welhaast paranoïde situatie, heeft volgens Rosenmöller 'de toon gezet voor een afhoudende en wantrouwende cultuur'. D66-Kamerlid Van 't Riet ver- Oud-minister van justitie, nu Eerste-Kamerlid, E. Hirsch-Ballin, was vanochtend als eerste getuige aan de beurt voor de parlementaire enquêtecom missie. FOTO GPD PHIL NIJHUIS woordde het net zo. heeft gehad met de Raad voor lijkt", aldus Van 't Riet. Van Gij- Ook oud-burgemeester van Van 't Riet verklaarde verder de Luchtvaart, die de oorzaak zei was ook bij het bezoek aan- Amsterdam Van Thijn uitte ste- dat een delegatie van Tweede- van de ramp had onderzocht, wezig. Samen met Van Rooy vige kritiek op het ministerie Kamerleden zo'n twee jaar gele- „De raad was arrogant en heeft (CDA) zijn ze kwaad weggelo- van Verkeer en Waterstaat, met den een hooglopende ruzie het werk van de Kamer bemoei- pen. name op het functioneren van de RLD. „Er was weinig contact met de Luchtvaartdienst," zei Van Thijn. „Ze dachten dat het hun ramp was en niet de onze." Op de avond van de crash had de burgemeester slechts een maal contact met directeur Weck om hem 'te smeken' het vliegverkeer boven de Bijlmer meer niet te hervatten. Naast Van Thijn kwam ook de huidige burgemeester van Am sterdam, Patijn, getuigen. Zijn optreden beperkte zich voorna melijk tot het uiten van scherpe kritiek op het functioneren van de commissie. De Amsterdamse hulpverleners en andere ambte naren die door de parlementai re enquêtecommissie zijn ver hoord, hebben dit ervaren alsof zij in de beklaagdenbank zaten. Zij waren hier zeer verontwaar digd over. Patijn verweet de commissie verder dat zij bij Amsterdamse hulpverleners, brandweerlieden en politieagenten veel onnodige onrust had veroorzaakt, met de onjuiste mededeling over de gif fen en gassen in de lading. Patijn sprak verder de hoop uit dat de rijksdiensten voort aan hun werk beter zullen doen. Hij doelde daarmee met name op het gebrek aan informatie van de Rijksluchtvaartdienst. „Ik ben niet van plan een eigen controleur op Schiphol te sta tioneren." DEN MAAG» GPD De vorige minister van verkeer en waterstaat, Jorritsma, heeft de Tweede Kamer niet voldoen de en niet juist ingelicht over zaken die betrekking hadden op de Bijlmerramp. Toch heeft zij zich ten opzichte van andere ministers die met deze kwestie hadden te maken, nog redelijk ingespannen. Dit oordeel velde parlemen tariër Rob van Gijzel (PvdA) gis teren voor de enquêtecommis sie Bijlmerramp. Mede door de vasthoudendheid van de PvdA besloot de Tweede Kamer uit eindelijk tot een parlementaire enquête. Gedurende de afgelopen zes jaar heeft Van Gijzel zeer regel matig vragen gesteld en de dis cussie over dit onderwerp gaande gehouden. Het werd hem niet altijd in dank afgeno men. „Ik vond het niet stimule rend als ze me spottend toerie pen 'hé Bijlmerboy, moet je niet weer een paar vragen stel len?' Hij zei dat hij zich vaak eenzaam heeft gevoeld. Tijdens zijn speurfocht is Van Gijzel op heel wat zaken ge botst, die nog moeten worden opgehelderd. Hij bekritiseerde voor de enquêtecommissie on der meer de rol van het open baar ministerie, dat verscheide ne keren heeft geweigerd een rechtsbijstandverzoek in te die nen bij de Verenigde Staten naar de vrachtbrieven. Van Gijzel heeft laten uitzoe ken wat waar was van bewerin gen van voormalig El Al-mede werker Plettenberg dat er was gefraudeerd met de vrachtbrie ven. Nadat Plettenberg daarvan aangifte deed, is een gerechte lijk onderzoek begonnen, waar na de VS om hulp hadden kun nen worden gevraagd. Het OM valt onder verantwoordelijk heid van de minister van justi tie. Van Gijzel kreeg van Pletten berg ook informatie over de bij zondere positie van El Al op Schiphol, over wapentranspor ten en over lading die zonder controle de vliegtuigen inging. Van Gijzel gaf die informatie door aan de Binnenlandse Vei ligheidsdienst en minister Jorri tsma. „Van de BVD kreeg ik te horen dat El Al niets deed wat het licht niet kon verdragen. En de minister zei in het volgende debat dat alle vrachtbrieven compleet waren en alles klop te." Later heeft Jorritsma die uitspraak moeten herroepen. Van Gijzel verwijt de lucht vaartwereld een 'arrogante houding'. Toen hij bij de Raad voor de Luchtvaart navraag wil de doen over de ontbrekende vrachtpapieren, is hij na een zeer onverkwikkelijke discussie weggelopen. Verder zei hij van twee medewerkers van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) te hebben gehoord dat de dienst daags na de ramp had besloten de aanwezigheid van verarmd uranium niet bekend te maken „om gezeik te voorkomen". Van Gijzel heeft de namen van deze RLD'ers vertrouwelijk aan de commissie doorgegeven. hilversum «anp De acties van omroepmedewer kers voor een betere cao ver scherpen zich. De personeelsle den uiten op de derde actiedag nog breder hun ongenoegen over het cao-conflict. Zowel op radio als óp de telèvisie zullén de gehele dag prikacties plaats vinden. Ook ondersteunende diensten zullen aandacht beste den aan het conflict. Dit maakte de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) gisteravond bekend. Alle bulletins van het NOS ra dionieuws (Radio 1,2,3,4 en 5) onderbreken de uitzendingen voor korte actiespotjes. Datzelf de gebeurt bij het Radio 1 Jour naal en bij het NOS Journaal op televisie. Verder zullen radio programma's van de NPS actie voeren. De Vara draait de actiespot 's middags op radio 3. Op de tele visie houden de makers van B &W, Stardust, Zembla, NOVA, Netwerk en Jos op 1 een korte werkonderbreking. Bij de regio nale omroepen doen Omroep Brabant en Omroep Gelderland mee aan de acties. De omroep medewerkers hopen met dit ac tie-offensief de werkgevers als nog door de knieën te krijgen. De vakbonden eisen een loons verhoging van zes procent, naast een betere salarisstruc tuur en een goede positie voor flexwerkers. Tegen D66-woordvoerder Schimmel DEN HAAG GPD De WD heeft in een Kamerde bat over de terugdringing van het aantal WAO'ers ongenadig hard afgegeven op de inspan ningen van coalitiegenoot D66. „Het wordt hoog tijd dat u eens naar buiten gaat om een frisse neus te halen", zei WD'er Geert Wilders tegen D66-woordvoer- der Arthie Schimmel. „Mis schien dat u dan met ideeën komt die het aantal WAO'ers wel kunnen terugdringen. Volgens Wilders speelt D66 al tien jaar lang dezelfde lang speelplaat af, zonder dat dit één arbeidsongeschikte minder heeft opgeleverd. „Hoe lang werkt u hier nu eigenlijk me vrouw Schimmel?", beet de W- D'er haar toe. Wilders reageerde zo gepi keerd, omdat D66 en de PvdA vorige week een WD-plan om het aantal WAO'ers met psychi sche klachten fors terug te drin gen, betitelden als 'asociaal' en 'krankzinnig'. Volgens hem mo gen zijn regeringspartners dit alleen doen als ze zelf met bete re ideeën komen. De WD wil dat alleen 'zware psychische' gevallen hun uitkering mogen houden. Dit leidt volgens Wil ders op lange termijn tot een daling van 250.000 WAO'ers. „Ik probeer een oplossing te zoeken voor het probleem", zei hij gis teren. „Dat wordt door me vrouw Schimmel met emotio nele termen van tafel geveegd, maar van u zie ik geen voorstel len om het huidige aantal van 900.000 WAO'ers met 100.000 te verminderen." Schimmel riep staatssecreta ris Hoogervorst van sociale za ken tijdens het debat op in het volgende najaarsoverleg met werkgevers en werknemers af spraken te maken over een ver plicht aantal WAO'ers dat be drijven in dienst moeten ne men. De WD ziet hier geen heil in. Schimmel was met stomheid geslagen over de plotselinge aanval van Wilders. Na afloop liet zij echter weten er 'warm noch koud van te worden'. Tijdens het debat zag de op positie het gebekvecht tussen de coalitiegenoten glimlachend aan. „Met zulke goede verhou dingen tussen de regeringspart ners is er geen oppositie meer nodig", gooide GPV-woordvoer- der Van Middelkoop olie op het vuur. Vorige week al werd duidelijk dat de Tweede Kamer de plan nen van Hoogervorst steunt om de huidige groei van het aantal WAO'ers in te perken. Van Hoogervorst mag het aantal WAO'ers doorgroeien tot 930.000 in 2002. Dit is volgens hem niet te voorkomen door de vergrijzing en het toegenomen aantal werknemers. DEN HAAG ANP De werkgevers en werknemers in het bijzonder basisonderwijs hebben gisteren definitief over eenstemming bereikt over de flexwet. De proble men die half februari ontstonden door de vele schoolklassen die naar huis werden gestuurd, hoeven zich dus niet meer voor te doen. Het bijzonder basisonderwijs krijgt per april een eigen CAO,, waarin afspraken zijn vastgelegd over de flexwet. Het is de bedoeling dat alle tijde lijke invalkrachten die sinds 1 augustus 1996 mi nimaal 180 dagen bij een bepaald schoolbestuur hebben gewerkt, met voorrang worden behan deld als zich vacatures voordoen binnen dat schoolbestuur. Het maakt volgens de onderhan delaars niet uit hoeveel tijdelijke aanstellingen de persoon in kwestie heeft gehad, als hij in totaal maar 180 dagen bij dezelfde werkgever heeft ge werkt. De schoolbesturen beginnen binnenkort met het aanschrijven van hun invallers van de afgelo pen jaren. De werknemers krijgen dan een over zicht thuis van het aantal dagen dat ze sinds 1996 bij dat bestuur hebben gewerkt. Ze kunnen een maal bezwaar maken tegen die telling. Daarna staat het aantal werkdagen vast en kan er niet meer van worden afgeweken. De flexwet, die sinds januari 1999 de positie van tijdelijk perso neel regelt, heeft in het onderwijs grote proble men veroorzaakt. Half februari werden veel schoolklassen in het noorden van het land naar huis gestuurd, omdat schoolbesturen geen inval lers meer wilden aannemen. Volgens het zoge noemde kettingbeding uit de flexwet moesten tij delijke werknemers, die driemaal achtereen op een school waren ingevallen, bij de vierde maal verplicht een aanstelling krijgen. Schoolbesturen klaagden dat hen daarvoor het geld ontbrak. Ze zeiden dat ze geen nieuwe invallers konden aan nemen. Hen zou niets anders overblijven dan schoolklassen naar huis sturen. Omdat werkge vers en werknemers bij afspraak kunnen afwijken van de flexwet, zijn nu in een nieuwe CAO afspra ken gemaakt over de kwestie. Het akkoord gaat per 1 april in en geldt dus met terugwerkende kracht voor alle tijdelijke werknemers die sinds augustus 1996 invalwerk hebben gedaan. 's-Hertogenbosch - Utrecht CS - Amsterdam CS - Haarlem Geldermalsen - Dordrecht Geldermalsen - Tiel Zaterdag 13 en zondag 14 maart Wegens werkzaamheden aan het spoor is er op zaterdag 13 en zondag 14 maart slechts beperkt treinverkeer mogelijk tussen Haarlem en Amsterdam CS. Bovendien rijden er op zaterdag 13 maart na 15.00 uur geen treinen tussen 's-Hertogenbosch en Utrecht CS, tussen Geldermalsen en Tiel en tussen Geldermalsen en Beesd. Houdt u rekening met extra overstap pen en een extra reistijd van 30 tot 60 minuten. Reist u op zaterdag 13 maart vóór 15.00 uur of op zondag 14 maart met de Intercity Maastricht - 's-Hertogenbosch - Utrecht CS - Amsterdam CS - Haarlem? Deze Intercity rijdt niet tussen Amsterdam CS en Haarlem. Tussen Amsterdam CS en Haarlem kunnen reizigers gebruik maken van de sneltreinen. Reist u op zaterdag 13 maart na 15.00 uur met de Intercity Maastricht - 's-Hertogenbosch - Utrecht CS - Amsterdam CS - Haarlem? Deze Intercity rijdt op zaterdag 13 maart vanaf 15.00 uur niet tussen 's-Hertogenbosch en Haarlem. Tussen 's-Hertogenbosch en Utrecht CS zet NS snelbussen in. Tussen Utrecht CS en Amsterdam CS rijden pendeltreinen in plaats van de Intercity en tussen Amsterdam CS en Haarlem kunnen reizigers gebruik maken van de sneltreinen. Reist u op zaterdag 13 maart na 15.00 uur met de stoptrein op één van de trajecten 's-Hertogenbosch - Geldermalsen - Utrecht CS. Geldermalsen - Tiel of Geldermalsen - Beesd? Op deze trajecten is geen treinverkeer mogelijk. NS zet bussen in. Meer informatie? Wilt u meer informatie over deze en andere werkzaamheden? Kijk op Teletekstpagina 754, bel OV Reisinformatie 0900-9292 (75 ct/min). raadpleeg Internet (http://www.ns.nl) of haal de folder bij een NS-loket. PTT Post geeft op 6 mei twee nieuwe postzegels van |t uit, met als thema Nederland Waterland. Dit thema jekozen vanwege het 175-jarig bestaan van de Koninklijke ïandse Reddingmaatschappij (KNMR) en het 150-bestaan Koninklijke Schippersvereniging Schuttevaer. [sluiten stationshal Kampen De Nederlandse Spoorwegen hebben met onmiddellij- ing de stationshal van Kampen voor onbepaalde tijd ge- l De overlast van groepen jongeren die vernielingen ple- Jreizigers bedreigen, is zo groot geworden dat de NS niet wi staat zijn de veiligheid van reizigers te garanderen, zegt bordvoerster van NS. Het is voor het eerst in de geschiede- |t de NS om deze reden een stationshal op slot draaien. I voor beste millenniumfeest jDe gemeente Delft stelt 100.000 gulden beschikbaar aan |e die het leukste millenniumfeestje in de steigers zet. q buigt een speciale jury zich over de vraag of de aangedra- |eën ook inderdaad in de categorie 'leuk' vallen. De jury beoordelen hoe uniek het evenement is, of er veel publiek il komen, alsmede of het uitstraling geeft aan de stad ds de jury niet kan beslissen mag het geld ook worden be- fcan twee feesten. ■efte in Duitsland om als ent aan de slag te gaan in nd is zó groot dat deze elfs enkele Duitse leraren *n in de auto zijn gestapt •n persoonlijk aan te mel de scholengemeenschap in Deventer. „Deze week n zomaar twee leraren 'Stadje Rhein in Nordr- Bstfalen op de stoep, die hier zó aan de slag willen. Nu weet ik zeker dat er een groot overschot is aan leraren in Duitsland", zegt rector Fred Kulik van de Revius-scholenge- meenschap. Om een eind te maken aan het tekort aan lera ren op zijn school heeft Kulik enkele weken geleden via ar beidsbureaus in de grensstreek Duitse leraren gevraagd te solli citeren. Het gevolg was dat zich direct twintig Duitsers meldden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3