De vleesgeworden Donald Duck WEER Het Gesprek van de Dag Liever nieuwe gezichten Plezier voor twee? DONDERDAG 11 MAART 1999ikE Jarenlang heeft het PvdA-kamerlid Rob van Gijzel zich vastge beten in de gang van zaken rond de Bijlmerramp. Mede dankzij zijn inspanningen onderzoekt een parlementaire en quêtecommissie nu de toedracht en de nasleep van de ramp met de El Al-Boeing in 1992. Daarbij is een beeld ontstaan van arrogante overheidsfunctionarissen die halfslachtige on derzoeken uitvoeren, slecht communiceren en vooral probe ren hun eigen straatje schoon te vegen. Hulpverleners en om wonenden vragen zich ondertussen nog steeds af of hun ge zondheidsklachten door de lading van het verbrande toestel zijn veroorzaakt. Van Gijzel voelde zich lang eenzaam in zijn strijd om de volle dige waarheid boven tafel te krijgen. De 'Bijlmerboy' vond een onwillige WD-minister Jorritsma (verkeer) tegenover zich die volhield dat alles goed was uitgezocht en dat het dos sier maar eens moest worden gesloten. Van Gijzel oordeelde gisteren tegenover de commissie dat de Tweede Kamer on voldoende en soms onjuiste informatie heeft gekregen. In de politiek is dat een doodzonde. Ook Groen Links en D66 vel den een hard oordeel over de minister. Opmerkelijk genoeg nam Van Gijzel Jorritsma ook in bescher ming. In vergelijking met collega-ministers zou ze nog rede lijk haar best hebben gedaan om alle informatie boven tafel te krijgen. Daarmee legt Van Gijzel de zwarte piet vooral bij de D66-ministers. Borst (volksgezondheid) had de gezondheids klachten veel serieuzer moeten nemen. En onder verantwoor delijkheid van oud-minister Sorgdrager zou justitie onvol doende hebben gedaan om vrachtpapieren in de VS op te vragen. Vice-premier Jorritsma heeft al aangekondigd dat zij opstapt als blijkt dat zij grote fouten heeft gemaakt. Het is natuurlijk nog maar afwachten of dat gebeurt. Maar in de redenering van Van Gijzel kan D66 al helemaal niet buiten schot blijven. Het is de vraag of de Democraten willen blijven meeregeren als vice-premier Borst moet vertrekken. De spanningen bin nen de Paarse coalitie zijn sinds de nederlaag van D66 bij de statenverkiezingen al flink opgelopen. Hoe ingrijpend de politieke gevolgen van de enquête ook zul len zijn, liever nieuwe gezichten en desnoods nieuwe partijen in het kabinet dan een halfslachtige oplossing waarbij ieder een gewoon op zijn post blijft. Alleen dan kan het geschonden vertrouwen van de burger in de overheid worden hersteld. Een leeg aquarium Nederlanders zijn dol op spelprogramma's. Dat zijn ze altijd al geweest (Zeskamp!). En dat zijn ze nog. Zo kijken elke keer honderdduizenden mensen naar Uhhh...Vergeet je tanden borstel niet. Op Veronica. Waarom? Ik zou het echt niet we ten, want het programma is werkelijk allerbedroevendst. Allereerst is daar presentator Rolf Wouters. Type ideale schoonzoon. Correct gekapt. Keurig in het pak. Met een vriendelijke lach. Gezonde blos op de wangen. Vlotte babbel. Maar zegt niets. Kortom, net zo'n lege huls als zijn collega's van RTL4, RTL 5 en SBS6. Daarin kan het succes dus niet schuilen. En dan de deelnemers. Type brave buurman. Hob by's voetballen en televisiekijken. Óf, als het om vrouwen gaat, televisiekijken en puzzelen. Dat soort. Aan die mensen kan het dus ook niet liggen. Is de inhoud van de show dan zo opzienbarend? Ook niet, dacht ik zo. Het programma is een aaneenschakeling van spelletjes die wel vaker zijn vertoond. Zo moet een van de deelnemers een halve minuut in een draaiende stoel zitten en daama zo snel mogelijk langs een paar schappen met slag room rennen. Twee andere kandidaten proberen zo lang mo gelijk in de ringen te hangen. Dat is alles. Oude wijn, in oude zakken dus. Kan er dan een adembenemende prijs worden gewonnen? Ook niet. De winnaars mogen een weekje naar Jamaica. Meer niet. Gisteren kregen ze de prijs zelfs cadeau. Er stonden zes bekers op een rij en de kandidaten moesten raden onder wel ke beker een balletje lag. Bleek er toch onder elke beker een balletje te liggen! En het publiek maar joelen en klappen. Met op de achtergrond een vreselijk truttig melodietje. De show der shows, had een omroeper vooraf beloofd. Maar hoe ik ook zat te turen, ik zag niks. Helemaal niks. Alsof ik naar een aquarium zat te kijken zonder vissen en planten. Treurig. En de wetenschap dat op hetzelfde moment hon derdduizenden Nederlanders zaten te genieten, maakte me nog treuriger. Soms begrijp ik helemaal niks van televisie. Gis teren was dus zo'n dag. wil buys» Nog 296 dagen en hei millennium breekt af voor deze krant om ife gelijkse serie terug tel belangrijke gebeurte| plaatsgrepen op coni rende data in de afg* 1000 jaar. Deze weetf 1486: B. Diaz ontdefer Goede Hoop, 9 maai| Adam Smith public» roemde boek, 10 mar Huwelijksrellen bij Bfc /Claus, 11 maart 193jz tocht naar Lindbergh maart 1994: Nelli Coj haalt zesde EK-titel.lL 1956: Oranje aande\f van de 2-1 zege op DF I 11 MAART 1932 I In Amerika heet hetnfli 'the crime of the cenaif raadsels zijn nog altija' gelost. De maartdage® staan aan de andere li Adantische Oceaan ink van de speurtocht na® ruchtste kidnapper vJ' eeuw. De grote vraagL baby van Charles Lint® heeft ontvoerd. Dé Li® dus, die in mei 1927 iiL vlucht naar Parijs de.L Oceaan overstak, TienL de ontvoering, op 1 nL weet nog niemand w® zoon van Lindbergh i|e zin is radeloos, sindsl Lindbergh het ledikarl eerste verdieping vanl in Hopewell (New Jeii{ heeft aangetroffen, DÏ lange tijd niet meer dl ladder, een beitel, del een voetstap in de ruil en een briefje, vastgel vensterbank: 'Geacht! zorg voor 50.000 doll* Charles jr. - 21 maandl wordt enkele maandel dood gevonden, ook* ven de kranten op diel maart 'dat de ontvoeil spoedig terug is'. Bijiil later wordt Richard Bi Hauptmann als mooil de elektrische stoel oiE ven gebracht. Maarvi p ven dat een onschuld) executeerd: in het boe bergh: the crime' (19S voeding gegeven aam dat Lindbergh zelfde voering regelde. henkruul» Een legende naar Amerika trok en daar voor de goudgravers in Califomië een stevige werkbroek maakte van blauw denim met dubbele stiksels en spijkers voor extra stevigheid, zal zich dezer da gen omdraaien in zijn graf. Want de spijkerbroekenproducent die zijn naam draagt, en een van de grootste van de wereld werd, heeft de Eu ropese fabrieken waar de meest suc cesvolle spijkerbroeken van de afge lopen jaren de501 en de 900-se- ries werden gemaakt, inmiddels gesloten. Dezer dagen werd ook be kend gemaakt dat Levi Strauss in Amerika fors gaat saneren. De tijden veranderen, de gouddelvers, land verhuizers en cowboys die al spoe dig zes dagen per week de spijker broek van Levi's droegen, bestaan niet meer. De wereldwijde faam van sterk en onverslijtbaar en het imago van stoere mannenmoed, zinderend avontuur en grensverlegging spreekt zelfs de Amerikanen niet meer aan. Teenagers zijn screenagers gewor den: ze zitten achter de televisie en achter de computer, in hun wijde kleding, die vooral de illusie van snelle, lichamelijke bewegingsvrij heid moet uitstralen. De genera tiekloof en de strijd tegen het ouder lijk gezag zijn grotendeels verdwe nen, jeugd en seks zijn daarbij geen wapens meer. 'Old Levi's never die, they just fade away', luidde ooit een reclamecam pagne van Levi's. Dat geldt niet al leen voor spijkerbroeken, maar ken nelijk ook voor het levensgevoel van de protestgeneratie. En toch ken ik geen ander kledingstuk dat die on overtroffen combinatie van functio naliteit en romantiek heeft, zo lekker zit en op je lijfis toegesneden. Wed den dat in de 21ste eeuw een klein kind de 501 in mijn kast herontdekt, en het hele verhaal weer opnieuw begint? Vaker zonneschijn Eindelijk is het opgehouden met regenen en laat de zon zich weer eens zien. Het is de laatste tijd niet alleen regenachtig weer: de zon kwam eveneens niet of nauwelijks achter de wol ken vandaan. Op sommige plaatsen heeft de zon gedurende de eerste tien dagen van de maand maart, zijnde de eerste decade van de maand, amper vijf uur geschenen. Onder invloed van een hogedrukgebiedje boven het noorden van Duitsland deed de zon vandaag goede zaken en ook de komende dagen is er wat vaker ruimte voor zonneschijn. Wel ligt er mor gen boven of dicht in de buurt van ons land een front dat de overgang markeert tussen zachte lucht boven West Europa, kou de lucht boven het Oostzeegebied en minder zachte Atlantische lucht boven de Britse eilanden. De nabijheid van het front ken merkt zich door enkele wolkenvelden. Ook een enkele bui be hoort tot de mogelijkheden. Het front trekt zich 's middags iets naar het westen en noord westen terug. Daardoor komt er wat meer ruimte voor de zon en het wordt zacht. De temperaturen stijgen tot maximaal 13-14 graden. De wind waait uit het zuidoosten en is meest zwak tot matig van sterkte. Op zaterdag trekt het front langzaam van west naar oost over Nederland. De passage gaat gepaard met opnieuw een toena me van de bewolking en wat regen of een buienkans. Het is echter nog wel zacht met maxima tot rond 13 graden. Op zondag en maandag blijft het droog met dikwijls zonne schijn en weinig wind. De temperaturen zijn echter weer een fractie lager. De middagtemperaturen schommelen rond de 10-11 graden. De gunstige weersontwikkeling hangt samen met de opbouw van een hogedrukgebied boven de Noordzee- regio. Tijdens het afgelopen etmaal is het nog tot in de middag druilerig weer geweest. In de regio Rotter dam kwam het zelfs tot een fikse hagelbui met on weer. In de late middag klaarde het op en ook de afge lopen nacht bleef het helder hetgeen lage temperatu ren tot gevolg had. jan visser Hoofdredacteur Thom Roep: 'Fun is een serieuze bezigheid' aan je lijf MENSELIJK HELEEN CRUL De hoofdredacteur van het meest gelezen weekblad van Neder land huivert een beetje als hem wordt ge vraagd of hij na 25 jaar niet eens bij de Do nald Duck weg moet. Thom Roep kan zich niet voorstellen in een omgeving te verkeren zónder Donald, Ka- trien, Oom Dagobert, Kwik, Kwek en Kwak, Guus Geluk, Broer Ko nijn, Mickey Mouse, Goofy, Pluto, Knabbel en Babbel, Willie Wor tel, Hiawatha, Madam Mikmak en Gijs Gans. Hij hoort regelmatig dat hij maar eens moet 'doorstomen'. Maar als ze Thom Roep bij de Donald Duck zouden weghalen, mogen ze hem naar Disneyland overplaatsen. „Ga ik daar de he le dag op zo'n treintje rondrij den. Volgens mij word ik daar ziels gelukkig van. Hem de 'vlees geworden Do nald Duck' noemen zou zeer op z'n plaats zijn. Zijn ziel en zalig heid zit in het blad. „Ik zeg zelf altijd dat ik de burgemeester van Duckstad ben, want dan kun je de rol van die eend dele geren naar je redactie. Hoofdre dacteur van de Donald Duck klinkt leuk, dat is waar. Maar mijn werk houdt niet op bij een weekblad rond een driftige eend. Ik ben eigenlijk hoofdre dacteur Walt Disney-publica tions'." Die VNU-poot maakt onder meer ook maandelijks Donald Duck Extra voor de oudere kin deren, Disneyland voor de kleintjes, Disney Comics, het vakantieboek, het winterboek, specials rond Disneyfilms en pockets. „Disney voor alle ni veaus, voor alle leeftijden. Van de wieg tot het graf." Stel Thom Roep een vraag waarin het woord strips voor komt en het kind in hem begint vol vuur te vertellen. „Ik bén een kind van 46.Hij wil voor de duidelijkheid wel even kwijt dat hij zich heus niet vanwege de komst van een verslaggever heeft getooid in 101 Dalmatiërs- trui. Hij stroopt de mouw op en toont een Mickey Mouse-horlo- ge. Altijd om. Op zijn kantoor in het immense gebouw van VNU- tijdschriften in Hoofddorp heeft hij het constante gezelschap van Disney-figuren op covers van allerlei bladen, posters aan Thom Roep: „Ik zeg altijd zelf dat ik de burgemeester van Duckstad ben." foto gpd de muren en displays. Donald Duck is wereldwijd on gekend populair. Zijn avontu ren worden in meer talen dan de bijbel over de wereld ver spreid en dat al ruim 65 jaar. In menig land, zoals Zweden, stemmen tijdens officiële parle mentsverkiezingen nog steeds gemiddeld tweehonderd men sen op Donald Duck. Het Nederlandse 'familieweek blad' Donald Duck houdt het al 46 jaar uit en verscheen voor het eerst in het jaar waarin Thom Roep werd geboren, 1952. Op zijn vijfde werd hij abonnee gemaakt, op z'n een entwintigste stapte hij als re dacteur bij het blad binnen. „Na een half jaar wist iedereen het al: die zit er over vijfentwin tig jaar nóg. Je ziet: dat is zo. Vijftien jaar geleden werd ik hoofdredacteur van Disney- productions. De Donald Duck is mijn lievelingsblad. Zal wel his torisch gegroeid zijn, maar ook omdat we het merendeel van de verhalen zelfverzinnen en teke nen." Néé, de verhalen in de Donald Duck komen niet uit de Ameri kaanse Walt Disney-fabriek. Dat is een misverstand. Donald wordt in Hoofddorp getekend. „En we hebben niet alleen Dis ney-figuren in het blad. Douwe Dabbert is een strip van mezelf. Binnenkort komen we met een gloednieuw Tom Poes-verhaal. Origineel van Maarten Toonder, met tekstballonnetjes, net zoals Tom Poes vroeger in de Donald Duck stond." In Amerika bestaat allang geen weekblad meer van de Duck-fa- milie. Wat er aan strips is, komt voornamelijk uit Europa. Dene marken, Italië en Nederland zijn tegenwoordig de belangrijkste leveranciers van Ducks trips. Donald Duck is een blad waar aan iedereen plezier moet bele ven, waaraan niemand aanstoot mag nemen. Roep waakt daar streng over. „Fun is een serieu ze bezigheid hoor! We krijgen per week minstens driehonderd brieven van lezers. Elk foutje in een strip wordt opgemerkt. Als iemand zich ergert, ga ik altijd even na of we daar iets aan kun nen doen, want we maken ver antwoord leesvoer voor alle be volkingsgroepen. Katrien hoeft geen 'Lieve hemel' of 'Tjeetje' te zeggen, dat kan ook 'Lieve tijd' worden en dan stoot je nie mand voor het hoofd op de Ve- luwe of in de Alblasserwaard. Een miljoen mensen per week, van jong tot oud, grijpt er weke lijks naar en daarmee is het blad met afstand het meest gelezen in Nederland. „Misschien ko men de regels wat extreem over, misschien lijkt Donald Duck het braafste jongetje van de klas, maar er is niks mis met de gul den middenweg." Donald heeft geen maatschap pijvisie, geen politieke menin gen. Donald rookt en drinkt niet, hij is gewoon een 'loser' in de even simpele, als wonderlijke wereld van Duckstad. Donald Duck heeft eigenlijk alle eigen schappen die we meestal alleen bij anderen zien, maar die we zelf ook hebben. Hij is inconse quent, onbeheerst, hij is een schreeuwlelijk met een gouden hart, altijd het slachtoffer van anderen. Het maakt zijn avon turen niet alleen spannend voor kinderen. Roep: „De strips in Donald Duck en de humor zijn voor meerdere niveaus leuk, dat is het geheim van het succes van het blad. Het eerste plaatje moet prikkelend genoeg zijn voor een kind dat nog niet kan lezen, oudere kinderen moeten de tekst leuk vinden, volwasse nen zien allerlei knipoogjes naar actuele zaken. Een kind begrijpt niet dat je een woord geintje maakt door bijvoorbeeld naar de schrijver W.F. Hermans te verwijzen als je 'W.F. Zeur- mans' in een verhaaltje opvoert. Maar iedereen vindt het een leuke vondst." Als hijzelf niet te oud is om de Donald Duck te lezen, is nie mand het, vindt Roep. „Het is mijn rijkdom uit de jaren vijftig, toen ik klein was. Al die verha len, ik nam ze bloedserieus, ik droomde ervan. Het is tijdloos, al zijn we met het blad wel met de tijd meegegaan natuurlijk. In de jaren zestig dook in de Do nald Duck een filmster op met de naam Brigitte Barduck. In de tachtiger jaren hadden we de Dolly Ducks en tegenwoordig gaan Kwik, Kwek en Kwak naar een concert van de Spice Ducks. Ik ben nog lang niet uitgekeken op Disney en Donald. Ik zou het liefst een opklapbed neerzetten op deze redactie." ruud buurman Ook de klassieke spijkerbroek blijkt niet millenniumbestendig te zijn. Hij zal de geschiedenis ingaan als het kledingstuk dat mateloos populair werd in de tweede helft van de twin tigste eeuw, maar tenslotte, aan het eind van die eeuw steeds minder werd gekocht en gedragen. De jeugd van tegenwoordig, met name de skaters en rappers laten de spijker broek links liggen. Zij zweren bij 'wijd' en associëren hun kleding met de bewegingsvrijheid die noodzake lijk is voor skaten, rappen, surfen en snowboarden. De illusie die je met de klassieke spijkerbroek, met name de Levi 501, kocht, was vooral een psychologische vrijheid, die direct gekoppeld werd aan jeugd en seks. Ooit was het bezit van een spijker broek goed voor een gapende gene ratiekloof. 1959 was het veertien was ik, een net voltooide tiener, die onder luid ouderlijk protest met haar zelfverdiende jeans in een heet bad stapte om hem vervolgens lang durig aan den lijve in de zon te laten opdrogen. Alleen zo kreeg een spij kerbroek in die dagen de juiste pasvorm en volgde heel per soonlijk de lijnen van je li chaam. De eerste spijker broek, het eerste vriendje, de eerste vrijages, de eer ste sigaret: al het verbo- dene balde zich in die ene zomer samen. Was de spijkerbroek voor mijn generatie vooral het symbool van het spannende, voor zielenherders en andere fatsoensrakkers was hij de belichaming van 'de tragische aan stellerij van ontspoorde jeugd'. Vooral de film Les Tricheurs, met de Nederlandse titel: Zon daars in spijkerbroek, werd in 1959 het brandpunt van hevige, openbare verontrusting over het hellend le vensgevoel van de jeugd. Ten slotte werd deze film, ondanks alle protes ten toch goedgekeurd voor achttien jarigen en ouder en wel 'omdat het keiharde slot van de rolprent duidelijk maakte dat het trieste en troosteloze bestaan dat door losge slagen studenten werd geleid, het te gendeel van een begerenswaardig leven is'. Maar de opmars van de spijkerbroek en het daarbijbehorende levens gevoel was niet meer te stuiten, al werd hij verboden op scholen en studentenclubs. Amerikaanse filmidolen als Joan Crawford, Mari lyn Monroe, James Dean en Marlon Brando droegen bij tot de populari teit ervan. De spijkerbroek werd een symbool van verzet tegen de nor men en waarde van het establish ment en als zodanig gekoesterd door kunstenaars en studenten. Geen re bel without a jeans. In de jaren zestig werd de spijker broek pas echt populair en trad de massale verblauwing van Nederland op, parallel aan de democratise ringsgolf. De jeans werd het uniform van de jeugd en van iedereen die zich ongeacht zijn leeftijd weer even jeugdig wilde voelen. Vooral toen Levi Strauss in de jaren tachtig de fameuze 501, met knopen, op nieuw ging produceren, zwichten de toenmalige dertigers en veertigers voor de nostalgie van een legende aan je lijf. Met een 501 vergaten ze de wurggreep van baan, huwelijk en hypotheek en koesterden weer even de illusie van jeugd, vrijheid en onaf hankelijkheid. Maar inmiddels zijn ze in de veertig en in de vijftig, en brengt de 501 zijn meeste tijd liefde vol opgevouwen in de kast door. Levi Strauss, de Duitser die in 1847 JAMES MASON heeft eindelijk zijn laatste rustplaats gevonden. Door van een rechtbank in Zwitserland kan zijn as worden bijgezet in de buurt aan het meer van Genève. De ster uit Lolita stierf in 1984 aan een sindsdien hebben zijn tweede vrouw Clarissa en zijn twee kinderen gan ruzie over de laatste rustplaats. De urn met as stond aanvankelijk op bij Clarissa, maar de kinderen van Mason eisten voor de rechtbank dat de de laatste wens van hun vader naar Zwitserland zou worden overgebracht, pen vijf jaar lag de as opgeborgen in een Zwitserse kluis. De rechtbank het Britse showbizzpersbureau Wenn, de kinderen gelijk. Daarmee is een men aan een 15 jaar slepende juridische strijd. Ook in een tweede kinderen van de filmster de rechter aan hun kant. Ze mogen zelf de tekst voor een gedenksteen. Prins Charles kreeg zijn eerste tangolessen ongetwijfeld al weer enkele jaren geleden. Gisteren kwamen ze goed van pas toen hij bij een officieel diner in het Alvear Palace Hotel in de Argentijnrse hoofdstad Buenos Aires met een jonge tafelgenote het bal mocht openen. Maar naar zijn zin had? Charles aantal landen in der meer nog Uruguay en de aandoen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2