Feyenoord met de hakken over de sloot ter Mueller: 'Aanbod was te mooi om af te slaan - emerink na zege 1 tegen Krajicek cio's eren Cruijff Zwerver beëindigt volleybalcarrière Sport Feyenoord tegen Ajax of FC Zwolle Postma vindt KNSB te star 29 CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK. 071-5356463 WA^GPP "(i* lag was gisteravond niet 'óooi ijk. „Het gaat erom dat 11121 ieten", zei Johan Cruijff elopen dagen steeds 10; t, »er. En genoten hebben ijna honderduizend so- naar Camp Nou waren om de 'avond van de _ineringen' te vieren. Kc jaar na het polemische M van de Amsterdammer Catalaanse club kreeg het eerbetoon in de een afscheidswed- jaar hij contractueel nog cht op had. „Alleen God jarom het zo lang heeft duren, maar nu is dat jche moment er dan e ex-trainer voor de f; jd. Anil! lenmaal kon de Barca- genieten van het Team': de spelersgroep, >e Cruijff in 1992 de Eu- )eKer. leker won. De ploeg van isii moest het opnemen te- Barca van Van Gaal. d Koeman, Zubizarreta, Salinas. Laudrup, akero en Sema, al- iverden ze met ovatio- juich begroet toen ze ir een het veld opkwa men Cruijff als laatste rail was het alsof 'el tecnico i' nooit weg was ge- nkere wolk die ook gis- eer boven Camp Nou het slepende conflict Cruijff en Barcelona- r Nunez. Iedereen afgelopen weken drif- 'erb eculeerd of het nog tot zou komen tussen de '3^ unez was wel aanwezig zelfs toen zijn ex-trai- veld opkwam, maar lef het bij. In het spoor Johan Cruijff zwaait in Nou Camp naar het massaal opgekomen pu bliek. foto epa van Nunez kon ook Louis van Gaal er niet toe komen om zijn voorganger de hand te schud den. Dat beperkte het feest tot een ontmoeting tussen Cruijff en de supporters, die na het eindsignaal eerst getrakteerd werden op een ereronde van het Dream Team. Een minuten lange staande ovatie viel de spelers en Cruijff, staande in de middencirkel, ten deel. Het 'Jo han, Johan' schalde door Camp Nou. De meester glimlachte minzaam om vervolgens de menigte in vloeiend Spaans te woord te staan. De taal die Van Gaal nog steeds niet meester is. De huidige trainer van Barcelo na, die meteen na het einde van de wedstrijd de spelerstunnel in dook, kon zich alleen verheu gen in een 2-0 overwinning (doelpunten van Patrick Klui- vert en Giovanni) voor zijn elf tal. Een uitslag zonder enige be tekenis. merink heeft de derde bereikt van de Super 1 Indian Wells. De 28- 'Stoi linkshander uit Rijns- ersloeg de Braziliaan drie sets, 6-4 2-6 n volgende opponent is dgenoot. Richard Kra als achtste geplaatste tQl', ar, die onlangs het" i van Londen op zijn iracht, had woensdag er veel te stellen met hael Gambill. De laiatjian, die afgelopen c._ nde een toernooizege in Scottsdale, won de set in de tiebreak (7-3) Krajicek ook in inde handenvol werk. ederlandse serviceka- eef echter overeind en met tweemaal 7-5 de es tien. Haarhuis redde het Nederlandse routinier ijn meerdere erkennen merikaan Chris Wood- de eerste set gaf hij terigens pas bij 11-9 in break gewonnen. Die nier sterkte Woodruff 3. Sampras bracht met Joiv schakeling in de twee- 'de zijn nummer-één- op de wereldranglijst ar. De Amerikaan ver- 7-6 3-6 6-3 van de m Spanjaard Felix Mantilla. „Ik had geen vertrouwen", zei Sampras na zijn partij waarin hij 54 onnodige fouten maak te. „Het was koud, de bal was zwaai". Ik kon mijn ritme niet te pakken krijgen. Deze neder laag komt hard aan. Dit verlies heeft mij hopelijk wakker ge schud". De zege van Mantilla stelt zijn landgenoot Carlos Moya in staat de nieuwe nummer één van de wereld te worden. Moya, als vierde gerangschikt, won met 7-6 6-4 van de Ame rikaan Jim Courier. De Spaan se tennisser, winnaar van Ro land Garros, moet in Indian Wells wel de finale bereiken om de machtsgreep te kunnen doen. „Ik geloof dat het mij kan lukken. Ik moet dan die nummer één positie op de baan vergeten zodat ik mij op het tennis kan blijven concen- teren." Ook de Rus Jevgeni Kafelni kov, de Australiër Pat Rafter en Alex Corretja hadden een aanval op de nummer-één- positie van Sampras kynnen doen. Maar Rafter en Kafelni kov werden in hun openings partij uitgeschakeld. Corretja ging onderuit tegen de Austra liër Mark Philippoussis. Marcelo Rios vierde zijn rentree na drie maanden bles sureleed met een knappe zege op Cedric Pioline, 7-6 6-1. Ron Zwerver (32) heeft beslo ten zijn actieve volleybalcarriè re na dit seizoen definitief te beëindigen. Dat heeft hij Ed win Blauwblomme, voorzitter van zijn Belgische club Knack Roeselare, gisteren na een week bedenktijd laten weten. Zwerver denkt niet de moti vatie op te kunnen brengen voor nog een seizoen. Na de verloren finale in het toernooi om de CEV-beker, afgelopen weekeinde, is hem er wel veel aan gelegen zijn werkgever aan de Belgische titel te helpen. „Dat zou een mooi afscheid zijn." Echt verrassend is het besluit van de Nederlandse recordin ternational (463 caps) niet. Na zes Italiaanse tropenjaren te- kende Zwerver vorige zomer voor één jaar bij Roeselare, waar de Nederlanders Albert Cristina en Martin van der Horst al onder contract ston den. „Ik wist precies wat me te wachten stond. Een nieuwe omgeving, een nieuwe ploeg, dat is voor één seizoen een uit daging. Niet voor een tweede jaar." Zwerver kwam in Italië zes jaar lang voor Sisley Treviso uit, met welke topclub hij onder meer landskampioen werd en de nationale beker en de Euro pa Cup veroverde. In novem ber '96, bij een toernooi in Ja pan, verklaarde hij zijn periode bij Oranje al voor gesloten. Zwerver besloot vorig jaar 'in de buurt' af te bouwen en gaf de voorkeur aan Roeselare bo ven Maaseik en Nederlandse Zwerver heeft plannen ge noeg, zonder die al te willen of kunnen onthullen. Hij gaat in elk geval meer tijd aan zijn ge zin besteden en denkt erover voor zichzelf te beginnen en 'te zien waar zijn andere interes ses en talenten hem brengen'. „Ik kan nu wel van alles gaan roepen, maar er is nog niets concreet. Wel heb ik een af spraak met de stichting Top Volleybal Nederland; dat ik hen eens zal bellen als het zover is, als ik ben gestopt. Dat doe ik zeker. Werken met de jeugd lijkt me nog altijd het leukst." Na Roeselare is volleybal aan de top passé. Wel zal Zwerver komende zomer nog op het strand te bewonderen zijn als speler. „Geen toernooien. De monstraties." En komend na jaar in de zaal recreatief een balletjeslaan? „Nee, zeg. Ik ga liever tennissen of golfen." Het definitieve einde van een glorieus tijdperk is nabij. Ron Zwerver was de meest toon aangevende volleyballer van Nederland. Hij speelde van 1986 tot en met 1996 in het Ne derlands team. Arie Selinger bouwde dat in de Bankrashal 'van nul af op. Joop Alberda gaf het een nieuwe dimensie. Passer-loper Zwerver was bij beide bondscoaches de spil van de gouden Nederlandse generatie. In de beginfase was Zwerver vooral de aanvallende ster, later was zijn rol wat die nender maar zeker niet minder belangrijk. Zwerver veroverde in '92 op de Olympische Spelen in Bar celona met Oranje de zilveren plak. Vier jaar later in Atlanta kwam de bekroning. Italië werd in een zinderende olympische finale met 3-2 verslagen. Vorig seizoen baarde de Amsterdam mer, woonachtig in Heiloo, op zien door bondscoach Toon Gerbrands te laten weten in ge val van nood nog stand-by te willen zijn voor de nationale ploeg. Tot een hernieuwd op treden bij een WK kwam het niet. Afgelopen zomer verdween ook spelerverdeler Peter Blan- gé, een generatiegenoot en de laatste jaren Zwervers vaste 'slapie', uit de selectie, door onverenigbare verschillen van inzicht met Gerbrands. Blangé, die na het WK in Japan had willen stoppen, miste daardoor de kans Zwerver als recordin ternational te onttronen. Kornejev Russische 'super-subin de Kuip In de rol van 'super-sub' wordt hij langzamerhand een fenomeen in de Kuip. Igor Kornejev verzorgt Russische huzarenstukjes op momenten dat Feye noord het even moeilijk heeft. Gisteravond knalde hij de Rotterdamse club in de verlenging naar de hal ve finales van de KNVB- beker, waarin de ploeg moet aantreden tegen de winnaar van het duel FC Zwolle-Ajax. Het legioen beloonde de kleine Rus met een staande ovatie en zelf sprong hij zijn trainer om de hals. rotterdam marcel van der kraan gpd-verslaggever Dat was misschien wel het mooiste moment van dit sei zoen tussen Kornejev en Been hakker. Hun innige omhelzing op het veld was gemeend. Nog niet zo heel lang geleden dacht de coach dat er aanleiding was om zijn pupil op een toekomst elders te wijzen. Gisteravond moeten beiden in hun hart blij zijn geweest dat het zo ver nooit is gekomen. Beenhakker had destijds 'ge gronde redenen' om Kornejev uit zijn selectie te verwijderen. „Die heb ik toen niet aan de grote klok gehangen. De rede nen om hem weer terug te ha len heb ik ook binnenskamers gehouden en over zijn toe komst bij Feyenoord zullen we nu ook eerst wel eens intern praten", zei Beenhakker, toen hem na afloop werd gevraagd of het verstandig was dat Feye noord de Rus tijdens de 'con flictsituatie' een vrije transfer heeft beloofd. Het publiek in Rotterdam- Zuid geniet veel meer dan voor heen van de bij vlagen geniale invaller. De 'sudden death-goal' van Kornejev, die met een sub tiele beweging Westerveld na 98 minuten het nakijken gaf, was Volgens de regels meteen het einde van het meer spannende dan aantrekkelijke bekerduel. Het was ook de afstraffing van de angstige speelwijze van Vi tesse, dat aan een moeilijke pe riode bezig is en nog de handen vol zal hebben om de tweede plaats vast te houden. Herbert Neumann hanteerde in de Kuip de meest defensieve tactiek die hij dit seizoen heeft uitgeprobeerd. De Arnhemse ploeg speelde van de eerste tot de laatste minuut in de laagste Feyenoorder Igor Komeje viert uitbundig zijn beslissen de doelpunt in net oekerdu*. versnelling en zocht sporadisch de counter. Nikos Machlas was de afgelopen twee wedstrijden niet van de partij en dat kostte Vitesse meteen vijf punten in de competitie. Gisteravond maakte hij zijn rentree, maar de Griekse topscorer lag bij Bert Konterman aan de ketting en werd zelfs gewisseld. Feyenoord had in het eerste bedrijf de grootste moeite om de stugge Arnhemse muur te slechten. De Rotterdammers gingen slordig te werk en leden daardoor onvoorstelbaar veel balverlies. De spaarzame keren dat Julio Cruz wel goed werd aangespeeld, voelde hij meteen de noppen van de Italiaan Mar co de Marchi op zijn hielen. In het eerste half uur lag de Argen tijn vijf keer met zijn neus in het gras. De vierde overtreding was van Michel Kreek en die kreeg meteen geel van scheids rechter Temmink. „In de eerste helft speelden we heel zwak", vond aanvoer der Jean-Paul van Gastel deson danks. „Het lag aan onszelf en niet aan de tegenstander", was hij eerlijk genoeg over het zwakke optreden voor de pau ze. De Rotterdammers kwamen in die periode niet verder dan twee schoten op het doel van Sander Westerveld. Zo moeizaam als het voor de rust ging, zo voorspoedig begon de tweede helft. Jean-Paul van Gastel zag Jon Dahl Tomasson een van zijn vele sprints in de diepte maken en bediende de Deen op maat. Tomasson op Feyenoord is gisteravond tijdens de loting voor de halve finale om de Amstel Cup gekoppeld aan Ajax of FC Zwolle. De gedoodverfde kampioen speelt op 14 of 15 april in Zwolle of Amsterdam. De andere wedstrijd in de halve eindstrijd gaat tussen PSV en Fortuna Sittard. De mogelijke confrontatie in de ArenA met Ajax, dat eerst nog op woensdagavond 24 maart in Zwolle moet zien te winnen van de opponent uit de eerste divisie, zorgde in de Kuip na de zege op Vitesse (2-1) voor gemengde gevoelens. ,Als we die beker willen winnen, moeten we toch ook Ajax verslaan", merkte Van Gastel nuchter op. Zijn trainer Leo Beenhakker reageerde quasi- boos: „Die Van Gastel speelt voorlopig niet." PSV'er Ruud van Nistelrooy was dik tevreden met het resultaat. „Vooraf had ik een thuiswed strijd tegen Fortuna bovenaan mijn lijstje staan." zijn beurt bracht met een slim kopballetje Julio Cruz in stel ling, die binnen het strafschop gebied door de te laat uitgeko men Westerveld werd gevloerd. De doelman van Vitesse vrees de even het strijdperk te moe ten verlaten, maar Temmink was met een gele kaart mild. De strafschop was een simpele klus voor Van Gastel (zijn vier de al dit seizoen). Waar Temmink mild was voor Westerveld, bleek hij on verbiddelijk voor Steve Goossen op het moment dat die Igor Kornejev van achteren neersa belde. Goossen mocht meteen naar de kleedkamer en deed zijn tien ploeggenoten de moed in de schoenen zakken. Met slechts vier minuten nog op de klok leek er voor Feyenoord geen vuiltje aan de lucht. De ploeg van Leo Beenhakker heeft dit seizoen veruit de sterkste defensie van alle eredivïsieploe- gen en dus zou het een peulen schilletje zijn om met een nu merieke meerderheid zo'n kor te tijd de nul te houden. Select bereidt volledige overname sprintploeg voor Vitesse kreeg echter het on mogelijke voor elkaar en sleepte in de slotseconden een verlen ging uit het vuur. Invaller Dejan Curovic had aan een half me- tertje van Bert Konterman ge noeg om de gelijkmaker binnen te knallen. Maar in de extra speeltijd kwam opnieuw Feye- noords grootste kwaliteit bo vendrijven. Van Gastel en zij nen zijn in staat om uit een uit gedroogde sinaasappelschil nog een druppel te persen. Acht mi nuten was de eerste 'extra' helft oud, toen Kalou boven de ver dediging van Vitesse uittorende en de bal met het hoofd klaar legde voor Kornejev; 2-1. Feyenoord - Vitesse 2-1 n.v. (0-0 1-1). 48. Van Gastel 1-0 (strafschop), 90. Cu rovic 1-1, 98. Kornejev 2-1. Scheids rechten Temmink. Toeschouwers: 28.000. Rode kaan: 86. Goossen. Gele kaan: Kreek, Westerveld (Vitesse). Feyenoord: Dudek: Van Gobbel, Kon terman, Van Wonderen en Gyan; Bos- velt. Van Gastel. Tomassbn (64. Korne jev) en Paauwe: Cru7. (Vos) en Kalou. Vitesse: Westerveld: Kuiper, Goossen, De Marchi en Van Hintum (82. For tes): Zongo, Kreek. Jochemsen en La- ros; Booth (69. Curovic) en Machlas (69. Amoah). n»gusvan oosten :n -i LtSelect heeft in de port zijn slag geslagen, n de indruk niet wegne- 1 de revolutionaire actie •45i tk is geweest. De infor- scate f die gistermiddag tij- Durg persconferentie werd ipto ld voorziet in bondige 'e t !®n van Peter Mueller, Erben Wennemars en ny de Jong. De melding Qnist van De Jong was g. erkende teammana- w °do van den Bosch. :os2 Üppertje van de PR- 53:"> lar^s van Spaar Select Ha 2 e het laatste deel van ins» evvaarcle geheim van "aatsseizoen '98-'99. Far elect bereidt een volle- inss 'f1131116 van de succes- Wtploeg van de KNSB e bedrijfsleiding trad ege de onderhandelin- buiten om vlak voor afstanden royaal de te trekken. Die opzet volledig; de camera- struikelden over el- loeren in de ontvangst- t-nZ Van schaatstempel Thi- °P z'n minst een beetje noemen dat Spaar Se lect de vraag welke rol Ingrid Haringa in de nieuwe construc tie gaat bekleden, onbeant woord liet. De 34-jarige coach uit Noord-Holland heeft een tweejarig contract maar het wordt niet uitgesloten dat zij na een seizoen alweer het veld moet ruimen. Van den Bosch: „In dit stadium hebben we nog niet helder voor ogen hoe de coaching wordt ingevuld. We gaan op korte termijn met Peter en Ingrid praten." Minder onduidelijkheid be staat er over Gianni Romme en Bob de Jong. De twee stayers mogen blijven en krijgen in de volgende winter gezelschap van de complete sprintploeg. Jakko Jan Leeuwangh vertelde giste ren dat hij tijdens de presenta tie niet achter de tafel zat om dat zijn contract nog niet was opgesteld. De onderhandelin gen met hem en de overige sprinters worden pas na het weekeinde, als het WK afstan den voorbij is, gevoerd. „Je kan niet alle contracten in twee da gen tekenen", zei Mueller. Mueller is de katalysator van de aardverschuiving in de schaatssport. De 44-jarige Ame rikaanse schaatscoach, olym pisch kampioen in 1976, haalde „Spaar Select kwam met een mooi aanbod dat we eenvoudig niet konden afslaan", lichtte Mueller de overstap toe. „We hebben de garantie dat we drie jaar, tot de Winterspelen van 2002 in Salt Lake City. bij elkaar kunnen blijven. Het budget (bijna 20 miljoen gulden over drie jaar. red.) biedt ons de mo gelijkheid om te doen wat we willen doen. Er zal in mijn con cept niets veranderen, we brei den alleen de mogelijkheden uit zodat we straks veel medail les voor Nederland kunnen winnen. De KNSB wist van mijn wensen af maar werd pas vori ge week concreet toen ze met een tegenbod kwam. Dat was, voor mij althans, te laat." Bos en Wennemars, die zon dag tot een overeenkomst met Spaar Select kwamen, zeiden dat geld niet het enige motief was om de KNSB de rug toe te keren. Een paar weken geleden sprak het duq al de wens uit om meer trainingskampen op hoogte te doen zodat er vaker op snel ijs kan worden getraind. Bos: „We hoeven bij Spaar Se lect niet meer bang te zijn dat we het budget zullen over schrijden. Als je het hele jaar in Calgary wil zitten, dan moet dat kunnen." Mueller, Bos en noch Wenne mars wilden onaardige dingen zeggen over de KNSB. Jan Wil lem van Dijk, directeur van Spaar Select, daarentegen wel. Hij maakte van de gelegenheid gebruik zijn ergernis te laten blijken over de bond in het al-, gemeen en sponsor Aegon in het bijzonder. Van Dijk merkte op dat het team van Spaarselect het hele seizoen is behandeld alsof het 'een enge ziekte' be trof. Van Dijk beleefde zijn 'fi nest hour'. „Ik heb me mate loos geërgerd aan diverse uit spraken. Ingrid Haringa zou er als coach niets van kunnen, Or lando van den Bosch zou een makelaar zijn die alleen geld rook en Gianni Romme zou in een narrenpak schaatsen." Van Dijk zal er in de schaats- loze maanden alles aan doen dat zijn schaatsers in het pak van Spaar Select - en niet dat van bondssponsor Aegon - aan de internationale wedstrijden deelnemen. Hoewel dit volgens de reglementen van de ISU niet is toegestaan, is Van Dijk vast beraden. „Ik kan iedereen ver zekeren dat Spaar Select met Sanex de strijd met de bond zal aangaan." Ids Postma, de enit;e topper die de KNSB trouw blijft, zegt dat de schaatsbond eerder beslui ten had moeten nemen om een leegloop te voorkomen. „De huidige constructie klopt niet. Daardoor hebben we veel pro blemen gehad." Postma vindt dat de KNSB te star opereert, te weinig naar de wensen van de schaatsers luis tert. „Soms bekruipt je het ge voel dat je voor bepaalde zaken te hard moet knokken. Want het gaat niet alleen om geld. Het gaat in de eerste plaats om je team, je coach, de faciliteiten en je trainingsprogramma." De uitbreiding van Spaar Se lect juicht Postma toe. Volgens de schaatser uit Dearsum is ie der verandering een vooruit gang voor het schaatsen. „Ik zeg eerlijk dat ik blij ben dat ik nu schaats en niet vijf jaar gele den. Er valt voor iedereen veel te verdienen. De overstap van de sprinters naar Spaar Select zou wel eens een stap in de richting van het einde van het instituut kernploeg kunnen zijn. Aegon zal daar niet blij mee zijn. Het enige wat het be drijf nog kan doen is zelf een commerciële ploeg beginnen. Het nieuwe schaatsteam van Spaar Select met (v.l.n.r.): Gianni Romme, Erben Wennemars, coach Peter Mueller, Jan Bos en Leimuidenaar Bob de Jong. foto gpd in de voorbije drie jaren in Ne derland de sprinters uit de schaduw van de allrounders. Sinds hij vorig jaar Jan Bos we reldkampioen sprint en Mari anne Timmer tweevoudig olympisch kampioene maakte, komen de schaatsers en spon sors als vliegen op stroop op hem af. Mueller genoot giste ren, zonder zonnebril, zicht baar van alle aandacht.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 29