)pschuiven otonde kost uim 2,5 ton Werken bij Ben Sociale controlemaar beslist 'Het is niet opgegaan aan gekkigheid' Regio 'Ganzenoorlog, Oegstgeest laait in alle hevigheid op (Nog altijd len emmer vol liefde' ©ERDAG 11 MAART 1999 apens gevonden in auto Voorschoten schoten Een gaspistool en een vuurwapen zijn gisteren ëtröffen in de auto van een 40-jarige Voorschotenaar. De ie had informatie dat de man, een bewoner van de Vliet- in zijn huis een vuurwapen had. Tijdens een huiszoeking Jde de man echter dat hij een wapen in zijn auto had. Ook ,!jiandigde hjj de politie een zak met munitie. De Voorscho ts aangehouden. -ven bromfietsers op de bon «kchoten Zeven bromfietsers zijn gisteren bekeurd op de npvveg in Voorschoten, omdat er iets aan hun brommer ikeerde, ze geen certificaat hadden of omdat ze geen helm ■oen. De politie controleerde in totaal 35 bromfietsers. _s an vergeet geld bij pinautomaat jtgeest Een 45-jarige man uit Oegstgeest ontdekte gisteren jrijop 4 maart een bedrag van duizend gulden bij de pinau- aatvan het postkantoor aan de Lange Voort heeft laten lig- De man besefte dat toen hij de afschrijving binnen kreeg, h bij het postkantoor noch bij de politie heeft de vinder van aged geld zich gemeld. De man hoopt dat dit alsnog gebeurt. hogel ucn; [as enaarder Brandt onderscheiden 1160,0 snaar* Wassenaarder M. Brandt heeft vanochtend een ko- dijke onderscheiding gekregen uit handen van burgemees- Schoute. Brandt is bij het bereiken van de pensioenge- itigde leeftijd benoemd tot ridder in de orde van Oranje sau voor zijn werk bij de Koninklijke Shell Groep en de Pe- !um Experts Group van de Navo. De Wassenaarder was van tot november 1998 lid van de Experts Group van de Navo. is een team van experts uit de oliesector. ■ronkelijk zou de rotonde Kil aangelegd op de plek I nu nog verkeerslichten l In dat geval zouden de li volledig voor rekening ■gekomen van rijkswater- I zoals dat geldt voor alle egelen waarmee de ge- _ie en rijkswaterstaat zo- I mogelijk weggebruikers b dwingen om via de snel- Ijksweg 11 van Leiden naar In te rijden. ■verplaatsen van de roton- idt echter tot een extra ssing aan het wegdek, die n worden doorberekend kswaterstaat. Zoeterwou- ft daarvoor toch gekozen, it er ruimte moet komen een derde kantorenge- het industrieterrein Polder. De drie com- moeten voor een be- lijk deel het geld opleveren chef erna straatsma, 071-5356437.plv -chef judy nihof. 071-5356416 Vandalismemeter op alle Voorschotense scholen 39in ierwoude steekt veel geld in Smeetsweg veede fase van het verkeersluw maken van de Hoge lijk en de Burgemeester Smeetsweg kost Zoeterwou- •n minste 354.000 gulden. Het meeste geld is ge- id met het opschuiven van de rotonde op het kruis- Burgemeester Smeetsweg/Industrieweg in de rich- in het terrein van Heineken: ruim 255.000 gulden, isten van grondverwerving zijn daarin nog niet inomen. Een deel van de rotonde valt op het ter- in Heineken, waarmee op korte termijn de onder- ilingen worden geopend. voor het opknappen van het terrein, waarmee tien miljoen gulden is gemoeid. voorschoten jan preenen Alle basisscholen in Voorscho ten krijgen binnenkort een van dalismemeter. Het geesteskind van directeur Wim Posthumus van basisschool De Vink is daarmee op slag volwassen ge worden. In die mate zelfs dat mag worden venvacht dat de uitvinding van de Leidenaar binnenkort ook elders in het land zal worden geïntrodu ceerd. ,,De belangstelling is enorm groot. We hebben geprobeerd patent op deze uitvinding te krijgen, maar dat bleek al niet meer mogelijk. Patent moet je aanvragen op het moment dat er nog geen aandacht in de pers aan is besteed. Dat kun je van deze meter niet zeggen. Sinds het nieuws erover anderhalve maand geleden naar buiten is gekomen, is er ontzettend veel aandacht aan besteed. Maar dat betekent nog niet dat de meter zomaar kan worden nage maakt. Daarvoor is nog-wel de gelijk toestemming nodig. Dan zullen we ook zeker geld wa gen. En dat zullen we steken in het jeugdbeleid van Voorscho ten", aldus Posthumus. Een jaar geleden ontwierp hij een soort thermometer van pa pier met een groene en rode kolom, waarop wordt aangege ven hoeveel schade in de school wordt aangericht. Als de rode kolom stijgt, is sprake van het nodige vandalisme. In dat geval staan ook de kosten daar van vermeld. Wordt de groene kolom groter, dan zijn er juist geen vernielingen aangericht. Op die manier moet het verant woordelijkheidsgevoel van de leerlingen voor hun omgeving worden vergroot. Posthumus: Annemarie van Ulden, Robbin Bentvelzen en Anouk Gooskens onthullen de vandalismemeter in De Vink. „Dat gebeurt zo op een speelse manier. Je kunt wel een hele boel tegen kinderen vertellen, maar dat gebeurt al zoveel in het onderwijs. Je moet zicht baar maken dat vandalisme geld kost en wat je daarmee had kunnen doen. Jc moet ech ter niet alleen bestraffen, maar als het goed gaat ook belonen. Dan denk ik aan een dagje uit of een beker." Gisteren werd in De Vink een twee meter hoog exemplaar van kunststof onthuld door drie leerlingen van Posthumus on der wie de 11-jarige Annemarie van Ulden: „We praten er heel vaak over. Iedereen weet nu hoeveel geld moet worden uit gegeven als er weer wat is ver nield. Als je dat ziet, ga je er toch over nadenken." De gemeente hoopt dat mede FOTO LOEK ZUYDERDUIN dankzij de meter het vandalis me wordt teruggedrongen. Daarom verstrekte Voorschoten duizend gulden subsidie, zodat de papieren meter door een steviger exemplaar kon worden vervangen. Om dezelfde reden ontvangen de Voorschotsense basisscholen in totaal elfdui zend gulden. Daaruit mag vol gens wethouder A. Draijer niet worden afgeleid dat het vanda lisme bij wijze van spreken in Voorschoten is uitgevonden. „Het is een heel normale ge meente, maar wij vinden dat je graffiti en andere beschadigin gen niet zomaar moet accepte ren. Wij willen het vandalisme op een leuke manier bestrij den." Dat gebeurt in nauwe samen werking met het onderwijs en de politie, die aan het begin van het schooljaar in Voorschoten is begonnen met het project 'Doe effe normaal'. Voorlich ting staat daarin centraal. Tege lijkertijd zijn al de nodige pre ventieve maatregelen genomen en dan vooral op en rond de basisschool De Vink waar in 1996 en 1997 grote vernielingen zijn aangericht. Bromfietsers en fietsers reden over de daken van het lage schoolgebouw waardoor verscheidene malen de ontluchtingskappen werden vernield. De schade, vermoede lijk veroorzaakt door leerlingen en oud-leerlingen van de school, bedroeg zestigduizend gulden. Inmiddels is gekozen voor vandalisme-bestendige kappen uit België, speciale anti- graffiticoating voor de muren en struiken met stekels rond het gebouw. De vele vernielingen leidden uiteindelijk tot de meter van Posthumus, die zich er wel van bewust is dat daarmee niet alle problemen kunnen worden voorkomen. „Ik kan echter na een jaar proefdraaien wel vast stellen dat dit systeem helpt en dat er een soort sociale controle ontstaat, zonder dat het een klikcultuur wordt." Ook de kosten, ongeveer een ton, van een extra ontsluiting van de woonwijk Rijnegom worden niet door rijkswater staat betaald. Bij het voorberei den* van verkeersmaatregelen voor deze wijk is gebleken dat de meeste bewoners graag zien dat de Nassaulaan wordt door getrokken naar de Burgemees ter Smeetsweg. Bewoners kun nen nu alleen de wijk uit via de Oranjelaan en de 5 Meilaan. Rijkswaterstaat verwacht dat rijksweg 11 vanaf de Burge meester Smeetsweg tot aan de Boskoopseweg in Alphen in mei klaar zal'zijn. Daarna, ver moedelijk in 2000, kan met de reconstructie van de Hoge Rijn dijk en de Burgemeester Smeetsweg worden begonnen. De plannen komen vanavond aan de orde in de commissie grondgebied. oegstgeest maarten keulemans Oegstgeest verklaart de gan- zenkolonie in het Oegstgeest- se Mien Ruyspark - opnieuw - de oorlog. De dieren zorgen nog altijd voor te veel overlast, vinden bewoners van Haas- wijk en de eigenaar van het nabijgelegen BP-benzinestati- on aan de A44. „Misschien kunnen we ze deze keer zelfs vangen en ergens anders heenbrengen", zegt een woordvoerder van de ge meente. Daarmee zou een oude wens van de buurt in vervul ling gaan. „We dringen er al twee jaar op aan dat die bees ten worden gevangenzegt E. Jonker van de Vereniging Haaswijk. „Tot nu toe zei de gemeente dat dat geen zin heeft, dat die ganzen binnen de kortste keren terugkomen. Maar het lijkt ons de moeite waard om het tenminste een keer te proberen. Vorig jaar 'prikten' Oegst- geestse ambtenaren in april en mei in zo'n negenhonderd eieren van de vogels, om uit breiding van de noord-Oegst- geestse ganzenkolonie tegen te gaan. Tevergeefs, beweren buurtbewoners in een brief aan de gemeente. Volgens het BP-station aan de A44 rukken de vogels soms zelfs op naar de rijksweg. Bloedlink, stelt de eigenaar van het tankstation. Oegstgeest wil nu vaker de wijk in om te controleren of de ganzen geen nieuwe eieren hebben gelegd. Ook wil Oegst geest weten of het mogelijk is ganzennesten te verstoren die niet op gemeentegrond, maar op privé-terrein liggen. „We zijn met de dierenbescher ming de mogelijkheden aan het onderzoeken." meldt een gemeentewoorvoerder. De Vereniging Haaswijk is daar sceptisch over. „Al twee jaar zijn we bezig, en al twee jaar gebeurt er niets", zegt Jonker. „De poging van de ge meente van vorig jaar om hier eieren te schudden heeft ei genlijk niets opgeleverd." De gemeente geeft toe, dat zij de kolonie niet kan laten uitster ven. ,Als we alle eieren prik ken denken die beesten: we zitten hier voor niets te broe den, we gaan weer eieren leg gen. Vandaar dat we er altijd een paar over laten." Oegstgeestenaar haalde bijna een ton van moeders rekening den haag/oegstgeest Hij had zonder toestemming van de familie bijna een ton van zijn moeders rekening gehaald. Maar van verduistering was geen sprake geweest, hield de 63-jarige Oegstgeestenaar giste ren vol tegenover de rechtbank in Den Haag. „Ik heb dat geld geleend. Anders had ik toch niet zo goed bijgehouden hoe veel geld ik precies moet terug betalen?" De officier van justitie geloofde er niets van en eiste een werkstraf van een half jaar en terugbetaling van een ton. onder toeziend oog van een on afhankelijke instantie. Een cel straf vond de officier voor de zestiger met gezondheidspro blemen niet op zijn plaats. „Maar als u niet betaalt, moet u wèl de cel in." De verdachte had geen moei te met de straf, want hij vond wel degelijk dat hij moest boe ten. „Ik heb een uiterst kwalijke miskleun gemaakt. Ik had de zaken niet goed in de hand, al is het nooit mijn bedoeling ge weest om geld te verduisteren." Financiële problemen brach ten de Oegstgeestenaar er naar eigen zeggen van 1991 tot en met 1996 toe om geld van zijn moeders rekening te halen. De man kon daarbij komen door dat de kantonrechter hem had aangesteld als bewindvoerder over de financien van zijn moe der, die niet meer in staat was om het geld zelf te beheren. Diezelfde kantonrechter ont dekte op een gegeven moment dat er iets niet klopte en deed aangifte. Ook een broer, die argwaan had gekregen, stapte naar de politie. Waarom de Oegstgeestenaar niet van het geld van zijn moe der af kon blijven, bleef een raadsel tijdens de zitting. De man genoot als oud^marineof- ficier een behoorlijke uitkering. „Heeft u een dure auto gekocht of bent u ervan op vakantie ge weest?", probeerde de rechter nog. Maar niets van dat al. Vol gens de verdachte had het 'rampzalig mislukken' van een eigen bedrijfje een deel van het geld opgeslokt. „Maar het gros is gewoon in het huishouden opgegaan. Het is niet opgegaan aan gekkigheid." Van terugbetaling van het ge leende geld was in al die jaren niks terecht gekomen. Ook al omdat de omvang van een erfe nis van zijn schoonouders was tegen gevallen. De verdachte beweerde wel dat hij inmiddels 20.000 gulden had gereser veerd. Dat had hij echter nog niet teruggestort omdat hij met zijn broers en zussen een con flict had gekregen over de exac te hoogte van het verdwenen bedrag. Volgens de familie had de man ruim 97.000 gulden ge pakt, volgens hemzelf 92.000 gulden. De officier vond het on begrijpelijk dat de man nog niets had terugbetaald. „Daar door is het vertrouwen van de familie in hem geschonden. En door te blijven discussiëren over de precieze hoogte van het bedrag blijft hij de boel sabote ren." De rechter doet over twee weken uitspraak. IRSChoten Het was liefde op eerste gezicht, maar dat bete- Jt it zeker niet dat Adri Verseveld en Jaap van Koppenhagen na zestig jaar huwelijk op el- tzijn uitgekeken. „Er is nog ijd een emmer vol liefde", Adri enthousiast. „Natuur- isernog volop liefde, anders 'je toch niet zo lang bij el- 3 r", zo valt Jaap haar bij. En om 4 'alle twijfel een eind te ma- kijkt Adri vastberaden voor- Op naar de 65." De gezond- d vormt in elk geval op dit mo- ^nt geen belemmering voor het orschotense paar om nog ten 'ste vijf jaar door te gaan. ad- hij heeft een keer een long- iratie gehad, maar dat is lang aden. En hij heeft als 18-jarige Iomonteur in de garage wat al '"al een brug laten zakken, "door hij zijn scheenbeen Dat was in Wassenaar waar toen woonde. 'Toevallig' de- Ide plaats waar zijn vrouw blende en werkte. Als dienst- 'psjevan de burgemeester. „Zet "hulp in de huishouding. Dat 'kt beter. Op een gegeven mo- I33I ïn'za8en m'jn man en 'k e'- uievjs lr-Het was meteen gebeurd. -traï ?zii" naar Voorschoten ver- hier staat het: Delok Marangir." sd en daar zijn we nooit meer Twee jaar geleden heeft hij zijn Jegaan." Zij is geboren in rijbewijs voor vijf jaar laten ver kerk, hij in Indonesië. Op nieuwen. „Natuurlijk, waarom 'atra. „Welke plaats? Moet ik niet? Het gaat nog goed. Ik moest "m'n rijbewijs erbij halen. Ja, wel een ogentest laten doen. Dat wilde het CBR. Alles was goed, dus kan ik gewoon verder rijden. Lekker op vakantie. Maar niet meer naar het buitenland hoor. Die, tijd hebben we gehad." Gis terochtend kwam burgemeester P. Cannegieter (midden) het echt paar feliciteren. „Hij vond het een hele prestatie dat we er nog zo goed uitzien en dit hebben ge haald", zo geniet Adri Verseveld enkele uren later nog van de lof tuitingen. „Jongeren houden het tegenwoordig sneller voor gezien. Zei hij. Nou, wij dus niet. Wij kunnen nog veel van elkaar velen. Dat is ook ons geheim." FOTO HENK BOUWMAN Ben' groeit als kool. En zoekt daarom nieuwe collega's, die graag bellen. Het gaat om het 'call center'. De medewerkers van deze afdeling geven telefonisch advies. Uiteraard over de producten en diensten van Ben Lijkt je dat wel een leuke baan? Kom dan aanstaande zaterdag tussen 9.00 en 17.00 uur naar de Nieuwe Kerk, Spui 175 in Den Haag. Ben' zit daar op je te wachten. En wil graag met je kennismaken. Dus, wie weet tot zaterdag. Ben' in de Nieuwe Kerk in Den Haag op 13 maart.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 25