Toezichthouders in stadsparken Sociaal Pension krijgt steun van woningcorporaties Leidse regio Bij Ratjetoe is het altijd uitverkoop y^cJuj ft Leiden Regio ictor Harteveld weg Rembrandtschool ieMatic bedenkt het: eukens van kastanje SieMatic GOEDHART ^^BOUWHUIS Achterkant station begaanbaar WANDEL Organisator vechtgala beraadt zich op stappen 5 W Isintratuin «DAC 11 MAART 1999 iliek Café over Leids jongerenbeleid PvdA en Groen Links organiseren zondag 14 maart een Let als motto 'Jong zijn in Leiden'. Onder leiding van C. n oot (beleidsmedewerkster uit de zorgsectoren GG en GD), ■moet ,H.ElHouari (PvdA-gemeenteraadslid), R. Geertsma (jon- neni' werkster in Leiden-Noord) en R. Lamza (exploitant Café Sijkt (0 en enkele jongeren met elkaar in discussie gaan over P beleid' Gespreksonderwerpen zijn onder meer de politie- jokkenheid van Leidse jongeren, jeugdcriminaliteit en de jvan aanpak: vanuit de gemeente of de wijk. De gesprek- iag begint om 15.00 uur in Grand Café De Burcht, ieder- rken van eid. ?n r,Jfwelkom. ertiviteitscursus voor vrouwen Het Leidse Volkshuis begint donderdag 18 maart een ïviteitscursus. In de cursus leren vrouwen voor zichzelf op nenin contacten met anderen. Met behulp van rollenspel- f ia (fdt aandacht besteed aan lichaamstaal en houding. Het ra) een doe-cursus waarin de cursisten van elkaar moeten r/i |oor er\'aringen uit te wisselen en elkaar te stimuleren. De bestaat uit tien bijeenkomsten met maximaal tien vrou- vindt plaats op donderdagavond van 19.30 tot 21.30 lokatie is het nieuwe pand van het Leidse Volkshuis aan jenmarkt lb. Voor meer informatie kunt u hier tijdens ,eSl Diuren terecht. >ppel vaad' chef wim wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 Leiden krijgt stadswachten in vier stadsparken. Als het aan wethouder Jan Laurier (wijkbeheer) ligt, komen die er liever vandaag dan morgen. Het gaat om het Van der Werfpark, begraafplaats Groenesteeg, het Plantsoen en het park in en rond de Burcht. Bezoekers van die parken gedragen zich niet altijd even geruisloos en laten soms hun rotzooi in de bloemperken achter. De gemeente hoopt dat door de toezichthouders de overlast in de par ken kan worden teruggedrongen. stadsparkwachten wordt toe zicht houden. Net als de gewo- De belangrijkste taak van de ne stadswachten mogen ze leiden janneke de jonge mensen alleen op de vingers tikken. Een bekeuring uitdelen of ze meenemen naar het poli tiebureau, dat zit er niet in voor de parkwachten. Wel kunnen ze mensen die zomaar iets weg gooien op hun gedrag attende ren en beschadigingen melden. Laurier hoopt dat ze, behalve toezicht houden, ook dingen kunnen signaleren. ,,Zo ontdek je op den duur waar en wan neer je problemen kunt ver wachten. Al met al moeten ze het oneigenlijk gebruik van de parken tegengaan." Om de parken te bemannen worden vier mensen aangeno men. Deze mensen worden ge worven door De Zijl Bedrijven (DZB), en vervolgens in dienst genomen door buurtwerkmaat- schappij De Gracht aan de Mid delstegracht. ,,Als buurtwerk maatschappij hebben zij erva ring met gesubsidieerd werk. Zij kunnen de mensen ook op leiden. De Gracht zal contact houden met Stadstoezicht, zo dat er een relatie is met de ge sSj stap naar college in Alkmaar (com ONNO HAVERMANS kenc °orki|,\nke Harteveld is weg Rembrandt Scholenge- bh hap in Leiden. Ze stapte deze maand over naar lus Canisius College in r, waar ze lid is gewor- iïs-Kj m de centrale directie daofe taak de onderwij sveran- ns v, te begeleiden. Harteveld der al aangekondigd dat n va staande fusie tussen de andt SG en het Da Vinei- voor haar 'een goed zijn lit zou zijn om te ver- et M tussentijdse overstap is i Ba i Harteveld 'niet ideaal', derzojhet wordt in het onder meer gebruike- Alkmaar hadden ze want daar beginnen ze onho urner al met de tweede e mi aidsi fase. Dat hebben ze natuurlijk al voorbereid, dus ik zal me vooral gaan richten op de jaren er na." De baan in Alkmaar spreekt Harteveld 'enorm aan'. „Er ver andert zoveel in het onderwijs met de tweede fase, de vernieu wing van de mavo en het vbo, de internationalisering, dat is een uitdaging." Op de Rem brandt SG hield Harteveld zich ook al bezig met onderwijsver nieuwing. De invoering van het Studiehuis, de tweede fase voor de bovenbouw van havo en vwo, bleek voor de kleine Leid se school echter een te zware hindernis. Met spijt erkende Harteveld dan ook dat haar school van nog geen zeshon derd leerlingen 'te klein is om zelfstandig verder te gaan en fusie onvernijdelijk was. In onze showroom presenteren wij de nieuwste SieMatic keukens, gemaakt van mooi, warm, fijn generfd kastanje. Ook prachtig te combineren met andere materialen uit de rijke SieMatic collectie. Kom en zie met eigen ogen waarom SieMatic keukens mooier zijn. Het SieMatic Keukenideeènboek ligt Hoorn 126a, (Lo. Avifauna), Alphen a/d Rijn, tel.: 0172 - 42 21 00 leiden Na maanden van modder is de ach terkant van het centraal station in Leiden weer begaanbaar. De afgelopen weken legden stratenmakers honderden klinkers in graatmotief in het plein, waarna ze enkele rijen fietsenrekken plaatsten. Fietsers maken al gebruik van de rijstroken richting LUMC, de zebra voor voetgangers is eveneens klaar. Het wachten is nu op de bussen, die hier liefst 120 keer per dag zullen gaan passeren zodra het Rei zigers Informatie Systeem aan de voorkant van het station alle kinderziektes onder de knie heeft. Projectleider P. Prudhomme van de gemeente Leiden verwacht dat de bussen rond 20 maart deze route zullen volgen. FOTO HENK BOUWMAN Tien wooncorporaties uit de Leidse regio hebben besloten vanaf 2001 elk jaar een financi ële bijdrage van 40.000 gulden te leveren aan het Leidse Soci aal Pension. In het Sociaal Pension aan de Haagweg worden dak- en thuis lozen opgevangen. Het in 1996 opgerichte opvangtehuis ver keerde tot dusver in een proef periode, maar na drie jaar zijn de corporaties ervan overtuigd dat het geld goed besteed is. Ook in 1996 droegen woning bouwverenigingen uit Leiden, Voorschoten, Roelofarends- veen, Oegstgeest, Leiderdorp en Zoeterwoude 40.000 gulden bij aan het inloophuis. Vanaf toen begon een aanloopperiode van drie jaar, waarin bleek dat dak en thuislozen dankbaar gebruik maakten van de nieuwe sociale voorziening. Volgens regionaal coördinator van Woningstich ting Ons Doel Annet van Eger- aad was dit de reden waarom de corporaties besloten deze toezegging te doen. Van Eger- aad: ,,In die jaren moesten ze bewijzen dat er behoefte was aan een Sociaal Pension. In middels blijkt dat er intensief rubriek voor zakelijk nieuws. telefoon 071-535 64 26, fax 071- 532 19 21 Ie muur. groene raam- i. blauwe balken aan and# ifond en gouden sterren *5 ^dere muur. Ratjetoe ebesdi Hogewoerd 71 biedt een jk aanblik. Hier ver- pa Zwaan al drie jaar enands kinderkleding. „Ik jjOjni ktfook tweedehands kle- 1 Zowel voor mezelf als ®ljn kinderen. Het leuke falle kledingzaken inéén 'jan zelfgemaakt en zelf- a tot Hema, Mexx en Oi- ..Deze winter heb ik zelfs ski's verkocht. Als iemand binnen komt met iets nieuws, probeer ik het gewoon te verkopen. Ik word wel steeds selectiever in de kleding die ik aanneem. Het moet heel zijn en schoon, maar uiteindelijk geeft mijn eigen smaak de doorslag. Ik weet goed wat verkoopbaar is en wat niet. Soms heb ik al meteen een koper in mijn hoofd bij een be paalde broek of jurk." Momenteel heeft Ratjetoe ruim 300 inbrengers. Zij krijgen uiteindelijk de helft van de op brengst. Tenminste, als het kle dingstuk binnen twee maanden is verkocht. „Als ze de kleren niet terugwillen, geven we ze weg aan een goed doel. We gaan met de seizoenen mee. Nu ruimen we de winterkleren op en komt de zomerkleding er te hangen. Nog niet het echte hoogzomergoed, dat komt pas Lia Zwaan in haar zaak Ratjetoe: „Deze winter heb ik zelfs ski's verkocht. Als iemand binnenkomt met iets nieuws, probeer ik het gewoon te verkopen. foto hielco kuipers weer in mei. We houden geen uitverkoop aan het eind van een seizoen, onze prijzen zijn al heel laag. Je zou kunnen zeggen dat we altijd uitverkoop heb ben." „Ik word er niet rijk van, maar ik vind het werk wel heel erg leuk om te doen. Mensen lopen hier gemakkelijk binnen, 's Ochtends zetten we doorlo pend verse koffie. Op woensdag en zaterdag kruipen er altijd een hoop kinderen rond. Moe ders geven hun baby's hier de borst. Het is een heel ontspan nen sfeertje. Ik wil niet te duur zijn. Soms zeggen mensen die kleding binnenbrengen wel eens tegen me dat ik er meer voor moet vragen. Niet vanwe ge hun aandeel in de winst, maar voor mezelf. Maar ik ver koop liever tien dingen van tien gulden dan één van honderd." Een vervelende kant van het verkopersvak is de winkeldief stal. Al kun je bij Ratjetoe al een t-shirtje kopen voor drie gulden en kost de duurste Oilily-jas hooguit vijftig gulden, toch ver dwijnen er af en toe kleding stukken. „Ik heb wel eens ge had dat iemand vijf kleding stukken had ingebracht en op een gegeven moment bleek dat er niets was verkocht, maar drie waren er wel weg. Dat is op zich wel het risico van degene die de spullen inlevert, maar dit was echt heel sneu. Soms voel je dat je iemand wat meer in de gaten moet houden en dan ga ik er ook met mijn neus bovenop staan." Per 1 mei verhuist Ratjetoe naar de twee panden ernaast. „Het pand hiernaast hebben we gekocht, daar wonen we ook boven en de andere winkel ruimte huren we. Er komt een kunstenares bij in de winkel en die gaat kinderkamers decore ren. Allerlei verftechnieken zo als sponzen, marmeren en sja bloneren wil ze laten zien. En ze gaat oude meubeltjes op knappen en ook kinderportret ten schilderen." leiden gerry van bakel meente." Het is nog niet bekend wan neer de parkwachten aan hun werk gaan beginnen. „Ik had liever gehad dat ze al rondlie pen, maar dat kan nog niet. De Gracht moet de mensen nog opleiden, want ze moeten wel weten waar ze terecht kunnen als ze bijvoorbeeld een repara tie willen doorgeven. Het ge beurt in elk geval zo snel moge lijk", aldus Laurier. In eerste instantie zullen de parkwachten overdag toezicht gaan houden, omdat een WIW- er (voorheen 'iemand met een Melkertbaan') niet 's avonds mag werken. „We moeten eerst goed uitzoeken wat de moge lijkheden zijn voor gesubsidi eerd werk in de avonduren", vindt Laurier. Te zijner tijd gaan de parkwachten misschien ook toezicht houden in het park achter de oude universiteitsbi bliotheek aan het Rapenburg. Het is de bedoeling dat de park wachten niet elk een eigen park krijgen, maar rouleren. leiden robbert minkhorst De organisator van het mix fight-gala in de Leidse Groen- oordhallen bezint zich nog op stappen tegen de gemeente Lei den, die het evenement vorige week verbood. Red Devil Sport Promotions zegt in de voorbe reidingen van het gala aanzien lijke kosten te hebben gemaakt. Op dit moment kan de organi satie overigens alleen terecht bij de commissie beroep- en be zwaarschriften van Leiden. A. Echteld van Red Devil Sport Promotions is teleurgesteld in de gemeente en in de Haagse rechtbank, die het verbod handhaafde nadat hij een kort geding had aangespannen. „De rechter doet een uitspraak. Dat moet je respecteren." De moti vatie van burgemeester J. Post- ma om de vechters uit Leiden te weren, deugt echter niet, stelt Echteld. Dat de openbare orde en veiligheid in het geding zou den zijn, is onzin. „Die motiva tie valt niet te staven. Er is nog nooit iets uit de hand gelopen." Echteld organiseerde de afgelo pen jaren al diverse mix fight- gala's en die verliepen zonder incidenten, stelt hij. Alleen hebben de vechtgala's bij de Noord-Hollandse politie een slechte naam. De politie van Amsterdam schilderde der gelijke evenementen af als lou che bijeenkomsten waar druk wordt gegokt, met seks- en drugsbaronnen aan de vip-ta fels en waar geweld wordt ver heerlijkt. De Leidse politie kreeg die informatie van haar Amsterdamse collega's en de gemeente Leiden voerde de er varingen uit Amsterdam op tij dens het kort geding. „Erg laf zegt Echteld. „Het is zwaar insinuerend. De be schuldigingen zijn totaal onge grond. Er is zelfs een link gelegd met de Russische mafia. Schan dalig!" Mogelijkheden om tegen het vonnis van afgelopen vrijdag in beroep te gaan, heeft Red Devil Sport Promitons niet. De orga nisatie rest het indienen van een bezwaarschrift bij de ge meente. Als de commissie voor beroep- en bezwaarschriften de organisatie opnieuw in het on gelijk stelt, kan ze weer naar de rechter stappen. Red Devil Sport Promotions heeft de afgelopen dagen over wogen om het evenement te verplaatsen. Er waren tot dus ver ongeveer vijfduizend kaar ten verkocht. „We hadden het gala door kunnen laten gaan op een andere locatie. Gezien de politieke houding zagen we er uiteindelijk van af." Echteld wilde niet het risico lopen dat na de uitspraak van de Haagse rechtbank andere burgemees ters het evenement ook meteen zouden verbieden. De kaartjes kopers krijgen overigens hun geld terug, belooft Echteld. Hij wil zich echter nog niet neerleggen bij het vonnis. Het was voor het eerst dat een rech ter verklaarde dat terecht op grond van de plaatselijke poli tieverordening (APV) een vecht gala is verboden. Die uitspraak heeft grote gevolgen voor de or ganisatie van andere mix fight- gala's in Nederland, voorspel den de advocaten van de ge meente en Postma. „Het is heel triest dat iets wat al twintig jaar bestaat, de kop wordt inge drukt. We leggen ons er niet zo maar bij neer. We willen dat politiek Den Haag hier een uit spraak over doet." gebruik van wordt gemaakt." De eerste bijdrage moet de kosten over de jaren 1996 en 1997 dekken, de tweede bijdra ge is voor de periode 1998, 1999 en 2000. Vanaf dan wordt de bijdrage van 40.000 gulden jaar lijks. Het geld is bedoeld om bij te dragen in de onderhoudskos ten van het pand. „Het wordt nogal intensief bewoond heb ik begrepen", aldus Van Egeraad. KORT EN ZAKELIJK Wonen is 'hot'. Huizen vlie gen als warme broodjes over de toonbank en op televisie zijn er diverse programma's over ver bouwen en herinrichten van huis en tuin. De ABN AMRO springt hier op in en komt met een wooninfodag op zaterdag 27 maart in Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg in Leiden. Het evenement duurt van elf tot vier uur 's middags. De politie is aanwezig met informatie over het keurmerk 'veilig wonen'. Binnenhuisarchitect Bentveld en een tuinarchitect van groen- centrum Van Nieuwland beant woorden vragen van bezoekers. Ook zijn er stands van het Leids notariaat en van de bank zelf. De Ambassadeur Taxiservice is per 9 maart verhuisd naar Flevoweg 13 en zit nu naast Taxicentrale Leiden eo. Maar de Ambassadeur is niet bang voor de concurrentie van de veel grotere onderneming. Het taxibedrijf begon vier jaar gele den met één wagen en vier me dewerkers en heeft nu vier wa gens rijden en twintig mannen en vrouwen in dienst. Noordman Wijnimport aan de Haagweg in Leiden viert dit jaar zijn 65-jarig bestaan. De wijn- lijst van 1999 ziet er volgens ei gen zeggen heel anders uit dan de eerste uit 1934. Rond de tien gulden zijn al verscheidene ro de en witte wijnen te koop. Wie wil proeven kan elke zaterdag terecht in de winkel aan de Haagweg 59 van negen tot vijf uur. Regionale banenmarkt Tempo-Team Uitzendbureau houdt op zaterdag 27 maart in drie vestigingen in Leiden, Sas- senheim en Katwijk een regio nale banenmarkt. Tempo-Team heeft al zijn relaties aange schreven en al een paar hon derd vacatures uit de hele regio binnen. Van tien tot drie uur kan iedereen zelf komen snuf felen in het aanbod. Medewer kers van het uitzendbureau zit ten klaar om vragen te beant woorden. Tevens kunnen kan didaten zich inschrijven voor een cursus Word. Studio Line stylingsproducten Keuze uit o.a. gel. mousse of spray. Verpakt per 2 stuks. Met Klantenkaart 50% korting 1A95 VOORSCHOTEN Leidseweg 518, Tel. 071-5322203 wwvv.intratuin.nl

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23