f.tdf.n Regio s Verbazing over dreigement rond slibstort 1 Scheiden van Leiden doet geen lijden :k®er 'Dit gebeurt maar één keer in je leven' idse universiteit opent itiging in Den Haag r 'Leiden is hartstikke leuk, maar ons mis de zon' RDAG 11 MAART 1999 L WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA, 071-5356430 juw (90) breekt heup Door hard te roepen wist een een 90-jarige bewoonster VeRigoletteohof de aandacht te trekken van haar buren. Ze n haar woning gevallen en kon niet meer overeind komen, uen waarschuwden de politie die op hun beurt brandweer JD inschakelden om de gewonde vrouw per brancard uit e takelen. In het ziekenhuis bleek dat de bejaarde dame heup had gebroken. n 'vindt' 160 telefoonkaarten De politie hield gisteren op de Zijlsingel een 26-jarige ïan die daar telefoonkaarten trachtte te verkopen. Hij - er 160 in het bezit te hebben. De man verklaarde de kaar- hebben gevonden. De politie zoekt uit of de kaarten van tal afkomstig zijn. o Philips overleden Een van de eerste Antillianen die Leiden kleur gaf is af- én maandag overleden: Pedro Philips. Hij was vooral be an café Scarabee in de Pieterskerkchoorsteeg, een kroeg halverwege de jaren zestig pachtte. Vijftien jaar lang 'hij daar achter de tap en in die tijd groeide het café uit tot an de populairste 'tenten' in Leiden. Na zijn periode in >ee werkte Philips nog onder meer in '1 Esperance, De koe en De Plantage. Wegens de gevolgen van suikerziekte .hij de horeca echter vaarwel zeggen. Philips, die 59 jaar sleet de laatste jaren van zijn leven in het Sint Elisabeth uishof aan de Caeciliastraat en in het verpleeghuis Noor- it aan de Albertine Agnesstraat. Hij wordt morgen gecre- op Rhijnhof. i nerlid praat over luchtvaart Schiphol en de toekomst van de Nederlandse lucht- [met daaraan gekoppeld de vraag of er al of niet een vlieg- de Noordzee moet komen, zijn onderwerp van gesprek spreekbeurt van het CDA-Kamerlid Jacob Reitsma. Deze ip dinsdag 23 maart naar Leiden, waar hij om 20 uur in ouw van de Leidse speeltuinvereniging aan de Schubert - het woord voert. De uit Friesland afkomstige en in Fle- woonachtige Reitsma is de luchtvaartspecialist van zijn Hij is voorzitter van de vaste Kamercommissie voor uisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Reits- iok een fervente schaatser. Hij heeft de Elfstedentocht aal volbracht. Vervolg van voorpagina Wethouder T. van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening) vindt het verbazingwekkend dat gedeputeerde staten van Zuid-Holland dreigen met een aanwijzing over de slib stort in de Oostvlietpolder. Hij wijst er op dat verschil lende rapporten over de risico's voor het milieu nog niet klaar zijn. mingsplan te schrappen. ,,De provincie heeft een zake lijk belang bij de komst van een baggerdepot", meent Van Rij. „Ze moet dus juist extra voor zichtig zijn." Het is de bedoe- LEIDEN ROBBERT MINKHORST Het ontbreken van die rappor ten was voor de gemeente Lei den juist een van de redenen om de slibstort uit het bestem- ling dat Baggerdepot Zuid-Hol land (BZH) de slibstort aanlegt. BZH is een volle dochter van de provincie. Gedeputeerde K. Nolten vindt het schrappen van de baggerstort onaaanvaardbaar omdat in het streekplan is be paald dat de voorziening op die plek moet komen. Hij stelt dat de gemeente geen bestem mingsplannen mag indienen die zo sterk afwijken van het streekplan. Voordat hij defini tief besluit over de aanwijzing, wil hij overigens eerst nog over leg met de verantwoordelijke wethouders Van Rij en Pechtold (D66/milieu). „Ik hoop dat het niet tot een aanwijzing hoeft te komen." Wat Nolten de ge meente eventueel te bieden heeft, wil hij niet zeggen. Hij verklaart wel dat hij een oplos sing wil voordat het nieuwe col lege van GS aantreedt. De bestuurder wil de aanleg van een baggerdepot ook niet uitstellen en ontwikkelingen in de verwerking van het slib af- X ft )NNQ HAVERMANS 6VC roeiboot van de studen- liging Njord vertrok be- :ma OSCAR DEN BOOGAARD nieuwste roman L( Liefdesdood. Eerlijkheid van Julia en ander werk Saterdag 13 maart 12.00 tot 13.00 uui Iin 10 t/m 20 maart is het weer «E. nai OEKENWEEK natuurlijk bij: wLibris boekhandel stuursvoorzitter L- Vredevoogd van de Universiteit Leiden van morgen naaf Den Haag. waar de universiteit vandaag een ves tiging opent. Vredevoogd, die zich liet roeien door vier krani ge studenten, vervoerde een beeldje van Minerva, de godin der wijsheid, die in het zegel van de universiteit staat. Na een tocht van ruim vier uur kon de bestuursvoorzitter het beeldje aanbieden aan de Haagse bur gemeester Deetman, die op de Oranjebuitensingel in de Hof stad zijn Leidse gast stond op te wachten. De Haagse vestiging werd vanmiddag in de Haagse Kloos terkerk officieel geopend door minister Hermans van Onder wijs. Historicus prof. dr. H. Wesse- ling hield daarna een openbaar rollege over de oorsprong en betekenis van de Eerste Wereld oorlog. Universiteit en residen tie besloten vorig jaar tot de sa menwerking. De oudste universiteit van Nederland blijft overigens ge woon in Leiden. Als alles volgens plan verloopt betreedt Nel son Mandela morgenmiddag om vier uur de Pieterskerk, samen met zijn echtgenote Gra^a Machel, koningin Beatrix en prins Claus. De Zuid-Afrikaanse president komt vanuit Den Haag, waar hij een ontmoeting heeft met een delegatie van Eerste en Tweede Kamer. Hij komt even na half vier Leiden binnen via de Plesmanlaan en zal de bijgaande route volgen naar de kerk, waar de Universiteit Leiden hem een eredoctoraat verleent. (Wijzigingen voor behouden.) LEIDEN VERVOLG VAN VOORPAGINA Hare Majesteit en haar gevolg verschijnen keurig op tijd, maar het vliegtuig van Mandela laat op zich wachten. Op de afge sproken tijd (8.30 uur) buigt het enige vliegtuig dat op dat mo ment in de lucht is, af naar Schiphol. Plots duikt echter, als zou het een verrassing zijn, achter de hangar het presiden tiële toestel op. De machine taxiet naar de uitgerolde loper en houdt precies op de goede plek stil. De straalmotoren ma ken het geluid van duizend stofzuigers. Ambassadeur Carl Niehaus van Zuid-Afrika stapt het vlieg tuig in om zijn president te be groeten. Hij keert kort daarop terug, even later gevolgd door de president. Als zijn hoofd om het hoekje van de vliegtuigdeur opduikt, ratelen de loopwerken van de vele fotocamera's. Dat ritueel herhaalt zich nog ver scheidene keren. Nelson Mandela heeft moeite om de trap af te dalen en vindt steun bij de leuning. Om 8.48 uur zet hij voet op Nederlandse bodem. De koningin helpt de president daarna het eerste stukje met lopen. Gearmd schrijdt het tweetal naar het ereschavot. Er klinken 21 sa luutschoten. kruitdampen trek ken met de wind mee. De plichtmatige rondgang langs de vier krijgsmachten volgt, en eindigt bij andere ge nodigden. Sabine Noom uit Oegstgeest en de Zuid-Afri kaanse Lynn la Rue die in Den Haag woont zijn dan aan de beurt. De president bukt, lacht, fluistert wat en neemt de bloe- menboeketten graag in ont vangst. Hij omhelst beide meis jes. „Mijn vader is hier comman dant", zegt Sabine even later zonder schroom. „Mijn moeder werd opgebeld of ik het wilde doen. Ik moest daar nog wel erswinkel Mattheus aan de Haarlemmer- chtij verdwijnt per 1 april uit aam idse straatbeeld. Dat is [rap. Toch blijft er een üei1' van Brinks in Leiden Ra, ra hoe kan dat? Om twoord op deze vraag te duiken wij even in het ;n. 7 begon horlogemaker, en meester-graveur j eus Brinks een juweliers- li an deTurfmarkt. Al snel le hij naar de Haarlem- it 126, naast het pand de HEMA zit. Klanten n al 72 jaar geholpen lattheus of een van zijn in. Momenteel werkt kleindochter J.M. van itred nieir lom I0R Dam met haar echtgenoot W. van Dam in de zaak. Het twee tal heeft ook nog een juweliers winkel aan de Schoolstraat in Voorschoten. Dat is een van de redenen waarom de winkel aan de Haarlemmerstraat dicht gaat. Het duo kan zich maar moeilijk opdelen en leidt een jachtig be staan. Het is spitsroeden lopen. Daarnaast zijn er geen kinde ren dus is er geen opvolging in de zaak. Maar wie denkt dat het vertrek uit Leiden met veel tra nen gepaard gaat, komt bedro gen uit. De Van Dams zijn niet zielig. Zakelijk zien zij meer mogelijkheden in Voorschoten. En sinds bekend is geworden dat zij van de Haarlemmer- Mevrouw Van Dam, de kleindochter van Mattheus Brinks, met de door haar grootvader vervaardigde ambtsketen van de burgemeester. Op de voorgrond een ontwerpmodel die opa Brinks heeft gemaakt. Aan de hand van dat ontwerp werd het origineel gemaakt. De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad straat willen vertrekken, zijn zij overstelpt met aanbiedingen van projectontwikkelaars die een oogje op hun winkel van ruim 200 vierkante meter heb ben laten vallen. Van een van hen is een 'prachtige' aanbie ding binnengekomen. An offer they can't refuse. Dus begin vol gende maand is het afgelopen met het pendelen tussen Lei den en Voorschoten. Na een verbouwing komt er een filiaal van een modeketen naast de HEMA. Eventuele trieste gevoelens worden verzacht door het feit dat er een stukje Brinks perma nent in Leiden aanwezig is. In 1931 vervaardigde Mattheus Brinks namelijk de ambtsketen van de burgemeester van Lei den, een stuk vakwerk dat zijn weerga niet kent. De oude ke ten is tijdens de stadhuisbrand in februari 1929 verloren ge gaan. De zilveren schakelket ting, om het maar eens oneer biedig te zeggen, is voorzien van de familiewapens van de foto henk bouwman diverse burgemeesters die in de loop der jaren in de Sleutelstad de revue passeerden. Onder aan het sieraad is een gouden kopie bevestigd van een munt, die in 1574 tijdens het beleg van Leiden door de Spanjaar den, als betaalmiddel diende. Dus als u burgemeester Postma in vol ornaat ontwaart, bedenk dan dat Mattheus Brinks niet ver weg is. Ambtsketen Nu we het toch over het ambts- wachten. „Het is onverant woord om te gokken op een technische oplossing die er in de toekomst mogelijk is. Dat is levensgevaarlijk." Leiden gebruikt als voor naamste argument om een bag gerdepot tegen te houden dat de MER nog niet is voltooid. Een zwak argument, vindt Nol ten. Voor het vaststellen van een bestemmingsplan is name lijk geen afgeronde MER nodig. En als de studie dan uitwijst dat het niet verantwoord is om een slibstort in de polder aan te leg gen, kan het depot alsnog uit het bestemmingsplan worden Van Rij herhaalt dat langer wachten op de afronding van de milieueffectrapportage niet alleen onverantwoord is, maar ook onmogelijk.. Als het be stemmingsplan later dan 27 april wordt vastgesteld komt het recht van de gemeente om als eerste de grond in de polder te kopen te vervallen. even over nadenken. Later heb ik toch maar ja gezegd. Het is toch wel bijzonder." De president vroeg haar om een knuffel te geven. Wat hij eventueel verder heeft gezegd, weet ze niet. „Ik heb niks meer gehoord." Hij was wel moeilijk te verstaan, zegt ze. Ze is geluk kig dat ze naar het vliegkamp is gekomen. „Het is wel leuk dat ik het heb gedaan. Dit gebeurt maar een keer in je leven." Om klokslag negen uur vertrekt het gezelschap naar Amsterdam. Daar brengt Mandela de verde re dag door. Morgenmiddag wordt hij om vier uur in de Leidse Pieterskerk verwacht. keten hebben: ruim 12 jaar ge leden was het stadhuis in rep en roer. Tussen twaalf en twee, tijdens de lunchpauze van de ambtenaren, slaagde een in sluiper erin de reserve-ambts keten van burgemeester Goe- koop uit een kast op de tweede verdieping tè stelen. Uitgebrei de naspeuringen door de poli tie leverden niets op. Een jaar of vijf terug dook het kleinood onverwacht weer op. Bij de hermandad kwam een melding binnen dat in een pand in de binnenstad het lijk van een drugsgebruiker lag. Toen het lichaam was wegge haald en de kamer werd door zocht, kwam ook de burge meestersketting weer boven water. Vermoedelijk was het sieraad door de man gestolen maar nooit te koop aangebo den. Noch gedeeltelijk noch in zijn geheel. De vondst bracht het totaal aantal ambtsketens in Leiden weer op drie. De originele keten van Mat theus Brinks en de reserve-ke ten worden bewaard op het stadhuis. Maar ook in het Stadsbouwhuis aan de Lange- gracht wordt een burgemees tersketting bewaard. Doet er zich daar plotseling een situatie voor waarin de aanwezigheid van een ambtsketen is vereist, dan kan daarop meteen wor den ingesprongen. Dan hoeft er tenminste niet meteen meer een ambtenaar op de fiets door weer en wind naar de Bree straat om een ambtsketen op te halen. ERIC-JAN BERENDSEN MANDELA in Leiden De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela brengt morgen een bezoek aan Leiden om een ere-doctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst te nemen. In deze rubriek blikken we vooruit op deze gebeurtenis. Twee bloemenmeisjes bieden morgen in de Pieterskerk een boeket aan aan koningin Bea trix en de echtgenote van pre sident Mandela, Graga Ma chel. Een typisch Hollands gebaar, ware het niet dat de meisjes uit Zuid-Afrika ko men. Voor hun studie wonen ze, met acht andere Zuid-Afri kaanse studenten, een paar maanden in Leiden. Met hun aanwezigheid in de kerk ge ven ze Mandela even het war me gevoel van thuis. Zelf zijn ze vereerd dat ze de president mogen ontmoeten. „Ik weet niet of hij weet dat wij er zijn", zegt Retha Schoe- man. De 22-jarige studente Nederlands bereidt aan de Leidse universiteit haar afstu deerscriptie over koloniale li teratuur voor, waarmee ze volgend jaar aan de universi teit van Stellenbosch haar meestertitel hoopt te behalen. Ze is nu twee maanden in Lei den en woont met drie land- genotes tot eind juni in een studentenhuis aan de Boter markt. „Het is hier hartstikke leuk, maar ons mis de zon", zegt ze. De komst van Mandela en zijn promotie tot eredoctor vervult haar met trots. „Hij heeft veel gedaan voor Zuid- Afrika. Dankzij hem was er een vreedzame overschake ling van apartheid naar een multiculturele samenleving. Maar dit eredoctoraat is niet alleen voor hem, het is voor ons allemaal, wij zijn trots." Landgenoot Dedev Krige be aamt dat.Mandela is een heel nederige man. Het moet zijn bedoeling zijn dat zijn promotie wordt opgevat als een eer voor heel Zuid-Afrika. Ik denk ook dat de mensen in Nederland hierdoor de ont wikkeling van Zuid-Afrika be ter zullen begrijpen." Heel toepasselijk, noemt Det- lev het eredoctoraat voor Mandela als hoeder van de vrijheid, het motto van de Leidse universiteit. De 23-jari- ge student werkt in Leiden aan een Griekse en He breeuwse vertaling van het boek 'Spreker uit de Bijbel'. In Stellenbosch, waarmee Lei den goede contacten onder houdt, valt dat onder Oude Nabije-Oostenstudies. Ook Detlev heeft het naar de zin in zijn tijdelijke woonplaats, maar hij gaat deze zomer met plezier terug naar huis. „Wij zijn een deel van de oplossing in ons land." Want er moet nog heel wat gebeuren in het nieuwe Zuid- Afrika, daar zijn de studenten het roerend over eens. „De belangrijkste taak voor de nieuwe regering is om wat te doen aan de grote werkloos heid", zegt Retha. „De econo mische apartheid is nog springlevend", meent Detlev. „De scheiding arm-rijk is nog steeds de scheiding tussen zwart en wit." Mandela heeft dat in vijf jaar als president niet kunnen ver anderen. „Maar zijn opvolger, vice-president Thabo Mbeki, is uiterst bekwaam en ook heel geliefd", weet Retha, die het jammer vindt dat heel wat blanke Zuid-Afrikaners hun land de rug toekeren. „Maar wij zijn optimistisch over de toekomst", zegt de blanke Re tha. „Hoe die eruit zal zien hangt ook van ons af', aldus Detlev (ook blank). Juist daarom zit het de twee studenten dwars dat ze op 2 juni niet mogen stemmen, domweg omdat ze in Leiden verblijven. „De Zuid-Afrika nen in het buitenland kunnen bij de verkiezingen niet stem men. Ik snap best dat dat komt omdat het moeilijk is om iedereen te registreren, maar ik ben al geregistreerd. Ik ben hier zes maanden als een soort ambassadrice van mijn land. Ik wil stemmen." Misschien grijpt ze morgen haar kans en fluistert ze Man dela haar grief in het oor. Dat ze bevoorrecht, is, beseft ze terdege. Zij zit met haar ne gen lotgenoten in de Pieters kerk, al heeft Detlev zijn toe gangskaart nog niet ontvan gen. „Een grote eer om bij zo'n historische gebeurtenis te zijn", zegt Retha. „Veel stu denten hebben mij gevraagd of ik nog extra kaartjes kon re gelen. Ook onder de interna tionale studenten is de be langstelling groot. Ze zijn ja loers dat ik naar binnen mag." ONNO HAVERMANS Detlev Krige en bloemenmeisje Retha Schoeman, twee Leidse stu denten uit Stellenbosch. „Wij zijn trots." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21