De opmars van de crispy cheese croquette Niet bewezen dat biologische producten gezonder zijn Smaak DONDERDAG 11 MAART 1999 160 INEKE VOLKERS DIËTIST VOEDINGSCENTRUM Biologische producten zijn in het alge meen gezond voor natuur en milieu. Maar zijn ze ook voor de mens gezon der dan voedingsmiddelen die met moderne hulpmiddelen en kunstgre pen zijn geproduceerd? De beant woording is nog tamelijk lastig. De productie van plant en dier is bij biologische teelt minder afgestemd op 'turbo-eisen'; planten en dieren mo gen rustig groeien op hun natuurlijke snelheid. Het is niet nodig dat ze in een zo kort mogelijke tijd voor con sumptie geschikt zijn. Dat betekent dat er bij planten geen kunstmest en geen chemische bestrij dingsmiddelen worden gebruikt. Men kiest voor organische mest, die z'n voedingsstoffen geleidelijker afgeeft dan kunstmest. De biologisch geteelde producten hebben daardoor in het al gemeen een wat lager watergehalte, zodat ze per kilogram meer voedings stoffen bevatten. Bij de afwerking wor den geen kunstmatige stoffen toege voegd of gebruikt. Als het om dierlijke producten gaat, moet de huisvesting dier- en milieu vriendelijk zijn. Dieren krijgen geen krachtvoer met medicijnen voor su persnelle groei. Ze krijgen biologisch voer en nog meer ruimte dan 'schar - reldieren' en hun soortgenoten in de gangbare veehouderij. Het resultaat is dat plant en dier langzamer en weer baarder kunnen opgroeien. Dat voedingsmiddelen door deze bio logische productiewijze een andere sa menstelling krijgen, valt te verwach ten. Maar of de samenstelling van de biologische producten dan ook gezon der is, blijft de vraag. Waarom is die vraag zo lastig te beant woorden? Daar zijn verscheidene re denen voor. Gezondheid wordt door vele factoren bepaald, waarvan voe ding er maar één is. Het is op zich al moeilijk om te bewijzen of iemand door het eten van welk product dan ook gezonder wordt. Zowel met biolo gische producten als met gangbare producten kun je overigens een goed en een slecht voedingspakket samen stellen. Daarnaast worden bij biologi sche en traditionele werkwijzen ver schillende rassen gebruikt. Bovendien zijn er in beide teeltsystemen aanzien lijke verschillen in teeltcondities: kli maat (kassen of koude grond), soort grond, oogstmoment, enzovoort. De condities verschillen ook nog van be drijf tot bedrijf. Daardoor vertonen de eindproducten een grote variatie in sa menstelling. De verschillen tussen bio logische en traditionele producten moeten wel heel groot zijn om bij deze variatie toch nog op te vallen. Een uit gebreid onderzoek op dit gebied is vo rig jaar begonnen aan de Landbouw universiteit Wageningen. Nederlander Arie de Haan verovert Amerikaanse markt met Hollandse snacks Kruiswoordraadsel HORIZONTAAL: 1. Strategisch: 7. voorzetsel; 8. ivoor; 10. stopteken: 11. ver voermiddel; 13. gesloten; 15. streling; 17. van een bepaald ras of volk; 18. nageslacht; 19. beet; 21. ingewijde; 25. rivier in Siberië; 26. grootmoeder; 27. bijbelse stad; 30. schrikbewind. VERTICAAL: 2. Voertuig; 3. fijn weefsel; 4. rund; 5. kleur; 6. opschik; 8. bij woord; 9. wiskundig getal; 11. stof voor luiers; 12. deel v.d. dag; 14. uitroep; 16. uitroep; 18. verrijkte zuurstof; 20. wandel plaats; 22. muzieknoot; 23. Arabische titel; 24. familielid; 28. voorzetsel; 29. uitroep van pijn. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 1. Loopbaan; 5. inspraak; 6. toto; 8. naga; 10. arend; 12. deren. Verticaal: 1. Luizen; 2. omslag; 3. barst; 4. apart; 7. odeur; 9. aard; 11. dan. JFS Vijf jaar geleden vertrok Arie de Haan naar New York om zich er te vestigen als culinair adviseur. Een van zijn opdrachtgevers was het Waldorf Astoria Hotel. Daar viel hij op door het serve ren van kletskoppen CDo you li ke talking heads?'). Momenteel maakt hij furore met zijn 'inter national poppers'; kroketten die hij speciaal heeft ontwik keld voor de Amerikaanse markt. Het meeste plezier beleeft Arie de Haan aan de diners die hij verzorgt voor beroemdheden, zoals afgelopen kerst voor ac teur Michael Douglas. Als gast- kok mocht hij zich uitieven in diens schitterende keuken met uitzicht op Central Park. „Of Douglas zelf wel eens iets klaar maakt? Ben je gek, daar heeft hij een complete staf voor. Voor deze gelegenheid was ik ge vraagd een buffet samen te stel len. Het personeel was stikner- veus, want het was zo'n echte Hollywoodparty. Maar toen Bette Midler achter de piano Christmas carols begon te zin gen, wisten we dat het goed zat met onze hapjes." Een betere presentatie had De Haan zich niet kunnen wensen van zijn crispy cheese croquettes, waarmee de Nederlander zijn grote doorbraak hoopt te bele ven. Het idee om zelf een pro duct te ontwikkelen kreeg hij op hetzelfde moment als Frans Preidel,-een Nederlander die op Wall Street werkte, maar 'bur ned out' raakte. Preidel wilde iets totaal anders gaan doen: het verkopen van Hollandse snacks om maar eens iets te noemen. Uit een test kwam de kroket uit eindelijk als beste naar voren. Alleen vonden de meeste proef personen 'm niet pittig genoeg. Daar kwam bij dat de als 'beef- croquette' gepresenteerde snack de lading niet helemaal (of eigenlijk; helemaal niet) dekte. De Haan, met een brede grijns: „Iedereen reageerde het zelfde na een hap: 'inheres the beef?!' Onder de naam Touch of Dutch richten beide mannen zich nu op twee groepen afnemers. Al lereerst de 'heimweemarkt'; Nederlanders, die in Amerika drop, pindakaas, hagelslag èn hun kroketje missen. Speciaal voor hen wordt een ambachte lijke kroket gemaakt, die lijkt op een Kwekkeboom en een Van Dobbe. „Maar dan wel royaal gevuld met 30 tot 35 procent vlees." Voor de Amerikaanse markt zijn zeven verschillende mini- kroketjes ontwikkeld, oftewel 'international poppers', varië rend van een vulling van rund vlees met sambal tot een Thai- style kroket, gevuld met kip en pindasaus. Een bitterbal mogen de éénhapskroketten niet wor den genoemd. „Want", zegt Arie, „dat associëren Amerika nen weer met een meatball." De Amerikaanse versie van de kroket, die als borrelhapje of hors d'oeuvre wordt geser veerd, is volgens Arie de Haan een geheel nieuw product. Hoe groot de belangstelling is bleek tijdens de jaarlijkse Fancy Food Show. Op deze delicatessen- beurs werd een contract geslo ten met de Holland Amenka- lijn (HAL) voor de east coast. „De FIAL is inmiddels een puur Amerikaans bedrijf, maar elke vrijdag wordt er een Dutch Day gehouden waarbij ook onze kroketten op het menu staan. Elke maand gaan er een paar pallets naar Miami." Het klinkt als een succesver haal, zéker als Arie vertelt dat zijn kroketten tijdens de laatste US Open door Heineken wer den gepresenteerd als 'de per fecte bier-snack'. Wat mensen zich niet realiseren is hoeveel tijd en energie er zit gestoken in 'the making of the kroket'. Zo werd het importeren van Euro pees vlees verboden, omdat het Amerikaanse ministerie van landbouw 'als de dood is voor gekkekoeienziekte en varkens pest'. Maar al is het vlees van eigen bodem, elke dag voert de keu ringsdienst van waren een in spectie uit. De Haan, zijn han den ten hemel spreidend: „Ze hebben zelfs hun eigen kan toortje in onze fabriek in Brooklyn, met hun eigen slot erop. Alleen op de dagen dat de kaaskroketten worden gemaakt, zie je ze niet. Dan maakt het opeens niet uit." De voormalige kok die in eigen land heeft gewerkt met Jon Sis termans en Joop Braakhekke (in De Kersentuin), maar ook met Franse sterrenchefs als Joël Robuchon, schept er veel lol in de Amerikaan aan de kroket te krijgen. En er liggen nieuwe af zetmogelijkheden in het ver schiet. „Een vriend van me heeft twee hotels op Aruba. In de keuken komt hij regelmatig in de problemen, omdat hij moeilijk aan geschikt personeel kan komen en omdat de be voorrading niet constant is. Het kopen van kant-en-klare ge rechten met hoogwaardige kwaliteit is voor hem 'de' oplos sing. Om kort te gaan: in de cember hebben we de eerste diepvriescontainer naar het ei land gestuurd met zeven ver schillende soorten stoofscho tels en sauzen." De meest recente hype in de VS is volgens De Haan de belang stelling voor de Vlaamse keu ken. In twee maanden tijd zijn zes eetgelegenheden geopend, waaronder Belgo en een zaak die Markt heet. Bovendien is Aziatisch eten erg populair, constateert de Nederlander. „De Amerikaanse Chinees had een stempel van greasy food, maar dat is nu heel anders. Een goed voorbeeld is Republic, een noodlebar aan de Union Squa re. Daar wordt uitsluitend ge werkt met verse producten en de ambiance is totaal anders dan je gewend bent. Je ziet een open keuken in een superstrak decor, met aan de muur por tretten van vrouwen die, in plaats van haar, noedels dra gen." Arie de Haan: „Geen bitterballen, Ook op culinair gebied be speurt De Haan veranderingen: „De menu's zijn verfijnder ge worden. De burrito's en taco's uit de Mexicaanse keuken wor den tegenwoordig op een nou velle cuisine-achtige manier ge want dat associëren Amerikanen weer presenteerd met spannende smaakcombinaties, net als in de Indiase keuken." Ook Nederland zal volgens hem warnTlopen voor het combine ren van verschillende kookstij- len. „Het gaat in Holland alleen met een meatball." FOTO GPD JOEP VAN DER PAL wat langzamer, omdat te veel koks vasthouden aan hun klas siekers. Vroeger gingen we naar Frankrijk om inspiratie op te doen. Tegenwoordig zijn-Lon- den en New York de belangrijk ste steden op eetgebied." HEINZ &RADERIE PLURK TOM POES Heer Bommel en de Killers Toen hij Bommelstein naderde, viel het hem op dat er een doodse sfeer om het gebouw hing. Voor sommige ramen waren de gordijnen gesloten, een los luik zwaaide knarsend in de wind en de antieke klopper was sinds lang niet gepoetst. Een beetje ongerust bonkte hij met de groen uitgeslagen ring op de deur en wachtte. Om de torens krasten de kraaien, maar binnen bleef alles stil; pas toen hij voor de derde keer had aangeklopt, naderde er een sloffende voetstap. Het wegschuiven van gren dels werd vernomen en de deur zwaaide langzaam open, inzicht bie dend op het stoffige interieur. Tom Poes staarde onthutst naar de ge daante van heer Bommel, die op de drempel stond met spinraggen in het haar en een versufte blik in de ogen. ..Heer Ollie!" riep hij uit. „Wat is er met u? Is Joost er niet?" „Dag, jonge vriend", mompelde de aange sprokene. „Kom binnen. Joost schijnt vandaag zijn vrije dag te heb ben... Of was dat gisteren? Ik weet niet... Kom binnen, bedoel ik." Zo prevelende ging hij zijn bezoeker met slepende tred voor naar de woonkamer en liet zich met een zucht in zijn stoel bij de gedoofde haard zakken. „Wat een rommel is het hier", zei Tom Poes afkeurend. „Gezellig is anders, hoor. Waarom doet u er niets aan?" „Doen?" her haalde de gastheer vermoeid. „Och, het leven is kort. Ik bedoel: alle da gen zijn gelijk. De tijd gaat snel wan neer men hem maar weet te doden, als je begrijpt wat ik bedoel." „Ja, daar was ik al bang voor", zei Tom Poes streng. „U doodt de tijd liever, dan dat u hem gebruikt. Bah. Het is maar goed, dat uw vader dit niet hoeft mee te maken!" Traditie van de streek 1 Gordijnkast Wordt de gordijnkast een trend? Of is het toeval dat er op de toonaangevende Keul se meubelbeurs twee werden gepresenteerd? Philippe Starck ontwierp er voor Dura- vit, het duo Brand Van Eg- mond voor Arx. De badka- merkast van Starck is twee meter hoog. de glasruit in de deur is afgedekt met een geel gordijntje. Aan boven- en on derzijde is dit op een roetje geschoven waardoor een plis- sé-effect ontstaat. Het ont werp 'Galle Face' van het duo is dubbeldeurs, vervaardigd van MDF met een fineerlaag van donker gebeitst kersen. Deze kast is geplaatst op een 'se lage ladenkast en in g p0 toonde uitvoering bei voor de slaapkamer,! zonder gordijn kan hi aard ook in de woon) De oorspronkelijke g: tjeskast dateert uit de onze (over)grootoude 5I( gebruikten hem als (1 )kast in de woonkan» K linnenkast in de slaap 0], Tot de mode verande Wanneer wij een keer keken raken op al die zichtige glazen deurfi het ogenblik komt en schien een moment d allemaal gordijntjes^ gen. Haagse hopjes kunnen we er niet in terugvinden omdat het een merknaam is van een individuele fabrikant. Wel Friese Nagelkaas, Gelderse Balkenbrij, Twentse kient en- wegge, Arnhemse Meisjes en Bossche Bollen. Voor zijn boek over het gastronomisch erfgoed van Nederland verza melde Hielke van der Meulen een zeventigtal traditionele streekproducten. Het hadden er meer kunnen zijn, maar bij gebrek aan belangstelling is een flink aantal regionale kwaliteitsproducten verdwe nen. En dat terwijl de door Van der Meulen genoemde producten de vergelijking met de Franse appellation ruimschoots kunnen door staan, want 'Nederland heeft meer te bieden dan fabrieks- kaas en smakeloos kippen- Ambachtelijk gerecht uit Gelderland: worsten in de rookla 991 vlees'. Waar anders 19 tref je zoveel bij elkaar als in lands hij vast in zijn voor\\X'e „En waar vind je- bachtelijke in Gelderland?" Voori deel wijt hij de teloorg e f van Nederlandse spei «r( ten aan de Keuringsdj .hu, van Waren die naar zjj wy ning 'misplaatste hyg gels' hanteert. Als vol fl|f noemt hij Texelse set kaas die in de zeveni f eeuw net zo beroemd *r de Italiaanse Parmigjj wr Traditie van de streek 2 De inventarisatie van het Ne derlands streekproduct door Hielke van der Meulen is ge baseerd op een verzoek van het Conseil National des Arts Culinaires in Parijs. Voor een Europees project werd de Stichting Landbouw en Eet- CulftUiYNeclf fltuid (LriCune) gevraagd een selectie te ma ken. Producten moesten ten minste een paar generaties oud zijn, exclusief zijn voor een bepaalde streek of stad en rond het product moest een cultuur bestaan die door meerdere fabrikanten wordt gedragen. Ook dat is een ver klaring voor het geringe Ne derlandse aandeel in de ruim vierduizend geregistreerde Europese streekproducten. In het boek staat bij elk product een korte geschiedkundige beschrijving en informatie over vakmanschap en berei dingswijze. Verder worden gegevens genoemd over de omvang van de productie en de verschillende namingen om te lezen zijn dei over eetgewoonten, den in vroeger tijden eierkoek in die tijd meen in Nederland, genwoordig typisch' West-Brabant en Zee bijzondere krachten dicht. Volgens eigen: het boek de eerste be ving van traditionele landse streekprducta dan heeft Van der Mt culinaire reisgids ova hoofd gezien die vorij werd uitgebracht don ANWB. Daarin komtl Holland land van Hi tVl bluf, Leidse hutspot e nai dingse ijzerkoekjes.iom stuk beter af wat betre agt aantal streekproducK 1 h ditionele streekprodu gastronomisch erfgot orr Nederland. Uitgeven: 'rd Baarn. Prijs: f 49,50. een tels, maar het cédé is inmiddels aan de eisen van c

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10