Verzekeraars investeren reserves toch in de zorg Hongerstaaksters vragen Patijn uitleg Binnenland Coaster vlotgetrokken Steun vakcentrales voor witte-illegalen -indpreventie op iphol gekritiseerd in Meikert in strenger asielbeleid Stemplicht is lang zo'n gek idee nog niet 5f 5 PHILIPS owttePAAüSe COAUTIE mewCTeHoo?&H MOCHT P66 eeN m&mm ogfrMiseg&A, öyfcg oe. H&gi^o£giM<A W pe. siEiviPL'cHr... 5AC 10 MAART 1999 0 nciale hulp asielzoekers 9 Het provinciaal bestuur van Noord-Holland wil be- in het conflict tussen het Centraal Orgaan Opvang irs en Haarlemmermeer over een mogelijk asielzoe- m. Burgemeester en wethouders hebben een verzoek voor een dergelijk centrum in Haarlemmermeer af- -egens problemen in de ruimtelijke ordening. Volgens ial Orgaan hoeft de provincie zich nog niet in deze mengen, omdat het nog steeds met het gemeentebe- ;sprek is. De gezamenlijke provincies hebben minister binnenlandse zaken toegezegd te helpen zoeken naar (gelijkheden. Van het rijk mag de provincie gemeen- jds dwingen asielopvang binnen hun grenzen te ac- De provincies helpen mee om asielzoekerscentra pla- tUlmogelijk te maken en stellen met gemeenten lijsten hikte lokaties. failn CDA tegen milieuheffing e''| WD en CDA voelen er niets voor om bedrijven een effing op te leggen als zij nieuwe stoffen op de markt ïngen die gevaarlijk zijn voor het milieu. PvdA en D66 minister Pronk (Milieu) die de kosten 'pietluttig' vindt, tien bedrijven (zoals DSM, AKZO-Nobel en ICI) wor sen door de 'retributie' Per stof gaan zij doorgaans len betalen. Dat bedrag dekt onder meer de admini- ten en de kosten van risicobeoordeling die de over- 2erökt voordat zij een stof toelaat op de markt. In totaal zal ous Hd daarmee jaarlijks 1,7 miljoen gulden binnenhalen. T) en CDA gaan de bedrijven betalen voor overheids- iie kosten worden anders het bedrijfsleven nooit in jebracht. 747 grote herriemaker lOnder de tien ergste lawaaimakers rond Schiphol wa- laatste kwartaal van 1998 zeven Boeings 747. Dat raaien overzicht dat de luchthaven gisteren publiceerde Schipholland. Het ging om Boeings 747-100 tot en in diverse maatschappijen, waaronder twee van de leetpunten in Aalsmeer en Amstelveen werden van )3 Prtellen geluidsniveaus tussen de 95,9 en 96,8 decibel Bij 110 decibel ligt de pijngrens voor het menselijke iper in de laatste maanden van vorig jaar was een van Inversia Cargo Airline uit Letland. Dit toestel eetapparatuur in Aalsmeer uitslaan tot 97,1 decibel. Lider blijft een Amerikaanse Galaxy die in 1997 voor bel geluid zorgde. AMSTERDAM ANP De vakcentrales FNV, CNV en MHP pleiten voor een verblijfs status voor de witte-illegalen. Sinds vorige week verzamelen ze handtekeningen bij sleutelfi guren uit de politiek, maat schappelijke organisaties en ar- beidswereld, aldus een woord voerder. Volgende week willen ze die aanbieden aan de Twee de Kamer. Volgens de vakbonden gaat het om een beperkte groep van ongeveer 800 mensen die al ja ren in Nederland verblijven, en die sociaal en economisch in schrijnende levensomstandig heden verkeren door de invoe ring van de Koppelingswet. De ze wet maakt koppeling van be standen mogelijk, waardoor mensen die geen verblijfsstatus hebben, herkenbaar zijn en uit gesloten worden van sociale uitkeringen, scholing en zie- kenfondszorg. Het gaat om mensen die al voor de invoering van de Kop pelingswet in Nederland woon den en werkten, in het bezit zijn van een sociaal-fiscaal nummer, en belastingen en so ciale premies hebben afgedra gen en bij wie jarenlang de in druk van een legaal verblijf is ontstaan zo stellen de bonden. Daarnaast is er een groep vrou wen die na een echtscheiding hun verblijftitel verloor. GORiNCHEMDe coaster die gisteren dwars tegen de Merwedebrug bij Gorinchem voer, is gisteravond met tien sleepboten vlotgetrokken. Om dat de boot te hoog was, was de brug geopend, maar vanwege de sterke stroming kwam het schip dwars voor op het water terecht. De botsing veroorzaakte schade aan het remmingswerk en de pijlers van de brug. Niemand is bij het ongeval gewond geraakt, foto wfa van eijndhoven Na dertien jaar touwtrekken om ziekenfonds geld ICHRAD MOOYMAN jverende voorzienin- de E-pier op Schip- t ten tijde van een :ember niet in orde. leert de brandweer >rt over dat incident rke rookontwikkeling ;ehonderd wachten- ;rs moesten worden 1, terwijl een schade circa 1,3 miljoen bldoorvoering bleek lichtgekit, waardoor andere ruimte te- komen. Dit manco ele maanden eerder [ichthavenbrandweer Volgens het rap- de verantwoorde- kter verzuimd om maatregelen te nemen. De brand ontstond in een opslag ruimte met schoonmaakartike len en foldermateriaal, vermoe delijk veroorzaakt door een si garet. Het vuur kon zich via het plafond verspreiden naar een naastgelegen ruimte. Volgens brandweercomman dant G. van Ommeren van Haarlemmermeer is Schiphol niet onveilig. „De luchthaven neemt brandpreventie heel se rieus en steekt tientallen mil joenen in allerlei maatregelen." Dat brand op een luchthaven zeer ernstige gevolgen kan heb ben bleek wel in Düsseldorf, waar in 1996 zestien mensen omkwamen door verstikking nadat brand was ontstaan bij laswerkzaamheden De Nederlandse zorgverzekeraars gaan de komende twintig jaar ieder jaar 42 miljoen investeren in de ge zondheidzorg. Landelijke en regionale projecten op het gebied van thuis-, ouderen-, ziekenhuiszorg en farmacie komen voor financiering in aanmerking. Het geld is af komstig uit de reserves die de zorgverzekeraars in het verleden hebben opgebouwd. UTRECHT ANP Zorgverzekeraars Nederland, de branche-organisatie, maakte de afspraken gisteren bekend. Mi nisterie en verzekeraars onder handelden al jaren over de be stemming van de reserves, die zijn opgelopen tot 600 miljoen gulden. De zorgverzekeraars vormen een fonds waarin jaar lijks 10,5 miljoen gulden wordt gestort voor projecten op het terrein van de farmacie en de AWBZ-zorg. Met behulp van dat fonds kunnen de wachtlijs ten worden verkort en moge lijkheden voor kortdurende thuiszorg vergroot. De zorgverzekeraars beste den tot 2019 jaarlijks tenminste 16 mijoen gulden aan regionale en lokale zorgprojecten. Een zelfde bedrag gaat naar projec ten die tot doel hebben het ^zorgbedrijf vlotter te laten ver lopen. Een deskundige commissie moet er op toezien dat het geld 'verantwoord en transparant' wordt besteed en doet jaarlijks openbaar verslag. Bij de uitvoe ring van de vrijwillige zieken fondsverzekering hebben ziekenfondsen grote reserves opgebouwd. Die vrijwillige ver zekering werd opgeheven in 1986, toen de Wet op de Toe gang tot Ziektekostenverzeke ringen in werking trad. Minister Borst (volksgezond heid) voelt zich overvallen door de zorgverzekeraars, al is zij blij dat dertien jaar na de opheffing van de vrijwillige ziekenfonds verzekering de reserves alsnog worden besteed aan de gezond heidszorg. Zij wil nog geen defi nitief oordeel vellen over de plannen van de zorgverzeke raars en wacht het advies van de landsadvocaat af. Zij scha kelde die in nadat de Tweede Kamer er op had -aangedritfm gen, na te gaan of deze reserves niet tot de gemeenschapsgel den behoren en bij wet kunnen worden onteigend. De verzeke raars hebben dat steeds bestre den. AMSTERDAM THEA VAN BEEK De hongerstakers in Amster dam zijn voorlopig niet van plan te stoppen met hun actie. Ze willen eerst dat burgemees ter Patijn hen komt uitleggen aan welke criteria zij moeten voldoen om alsnog in aanmer king te komen voor een ver blijfsvergunning. Patijn stelt echter een voorwaarde aan een gesprek: ze moeten serieus overwegen hun hongerstaking te beëindigen. De vrouwen be raden zich nog op deze voor waarde. Vandaag is het de 37e dag dat de vijftien Turkse vrouwen in hongerstaking zijn. De 31 Ma rokkaanse mannen eten inmid dels al 29 dagen niet. Maandag kwam Patijn met het initiatief een commissie met burgemees ters van de vier grote steden nog eens zorgvuldig te laten kij ken naar de dossiers van de witte illegalen. De zorg van Patijn over de witte illegalen vindt zijn voe dingsbodem in de affaire Gümüs. Twee jaar geleden kreeg dit Amsterdamse kleer makersgezin landelijke bekend heid als de eerste witte illega len. Na een Kamerdebat moest de familie Gümüs het land ver laten. Anja Versnel, destijds de "tfrijvendCkracht achter het co mité 'Gümüs moet Blijven', be ziet de acties met gemengde ge voelens. „Zo'n hongerstaking zou niet mijn actiemiddel zijn. Maar het geeft aan dat er sinds Gümüs niets is gebeurd." Met name in de grote steden woont een groot aantal mensen dat ooit op goed geluk naar Ne- derland kwam om een nieuw bestaan op te bouwen. Tot voor kort zagen zij kans hier te over leven. De overheid maakte het hen niet al te moeilijk. Ze kre gen de beschikking over een so- finummer, betaalden belasting en ziekenfondspremie, of ont vingen kinderbijslag, huursub sidie of een uitkering. De Kop- pelingswet maakte daaraan een einde. Vrijwel allen komen niet in aanmerking voor een ver blijfsvergunning. Ondertussen doemt de vraag op of de actievoerende illegalen geen luchtballon wordt voorge houden. Het is nog volslagen onduidelijk welke criteria de vier burgemeesters willen han teren bij het beoordelen van de dossiers. Nu ligt er alleen een intentieverklaring. Op de crite ria moet eerst nog flink worden gestudeerd, laten de divefse woordvoerders weten. Mocht Patijn hopen dat hij met zijn plan de hongerstakers kan laten stoppen, dan is de kans groot dat hij bedrogen uit komt. Die zeggen weliswaar blij te zijn met het initiatief, maar vragen zich af waar het precies om draait. „Moet iemand die slecht Nederlands spreekt het land" Uit, terwijl zijn kinderen hier naar school gaan? En wat is precies ingeburgerd en wat be doelt hij dan met gezinsom standigheden? Wij willen een generaal pardon voor de hele groep witte illegalen." iactie heeft gisteren steun betuigd aan ijziging die fractievoorzitter Melkert tij- ampagne voor de Statenverkiezingen zet inzake het asielbeleid. Melkert zei itgeprocedeerde asielzoekers geen op dienen te krijgen. 'Ie niet alleen tot „geschrokken" reac- )alitiegenoot D66, maar ook tot enig Ie PvdA-fractie, zeker na de tegenval- ig voor de PvdA in de Statenverkiezin- ;rt had het nieuwe standpunt wel iken met de fractiespecialisten, maar hele fractie. leeft de fractie langdurig over het on- sproken. De uitkomst van het beraad ireen redelijk op de lijn van Melkert zit", aldus zijn woordvoerster na afloop. Volgens ingewijden toonde een aantal fractieleden wel bezwaar tegen het tijdstip waarop Melkert de nieuwe koers heeft gepresenteerd. Ook vroegen enkelen zich af of de toon goed gekozen en de uitleg voldoende is geweest. „Bij een zo gecom pliceerd onderwerp heb je altijd wel verschillen van mening", aldus een Kamerlid. De Kamer spreekt morgen met staatssecretaris Cohen van Justitie over het asielbeleid. Dat debat zal naar alle waarschijnlijkheid gevoerd worden door de fractievoorzitters, al dan niet samen met hun fractiespecialisten. Alleen de deelname van WD-fractieleider Dijkstal is nog niet helemaal zeker. CDA-leider De Hoop Scheffer had zijn col lega's tijdens de verkiezingscampagne uitge daagd het debat door de fractievoorzitters te la ten voeren. Waarschuwing Terughaalactie van Philips CAI20SA en PCA300SA PC-speakers roek heeft aangetoond dat in sommige PC-speakers van de typen PCA120SA en PCA300SA die verkocht i/ember 1996 en juli 1998 een designfout is opgetreden. Hierdoor voldoen de speakers niet aan de door rmaal beschouwde veiligheidseisen Er bestaat een nsico dat er kortsluiting ontstaat moge!i|k risico te vermijden vraagt Philips aan haar klanten om PC-speakers van de typen PCA 120SA en gratis op te sturen en gratis te laten vervangen door nieuwe PC-speakers van het allerlaatste en verbeterde Iroteer of u in het bezit bent van de PCAI20SA of de PCA300SA PC-speakers er van de PC-speakers staat aan de onderkant van de hoofdspeaker vermeld. De hoofdspeaker is de speaker ft knop en de knop voor de volumeregeling. pel de speakers los van uw PC. 3ezit bent van de Philips PCA 120SA of de Philips PCA300SA PC-speakers dan verzoeken wij u deze systemen waarop u binnen twee maanden e ir 0800-023-2011 voor verdere instructies. iar 0800-023-2011. Daar ontvangt u nadere instructies over -rset op uw huisadres zult ontvangen Voor eventuele vragen kunt u vanzelfsprekend altijd gratis contact opnemen met 0800-023-201 I. ukt dat enkel de in deze advertentie genoemde typenummers zullen worden teruggehaald. De c I voldoen volledig aan alle relevante normen. haar verontschuldigingen a r het veroorzaakte ongemak. HAARLEM/LEIDEN SJAAK SMAKMAN Iedere winkelier kent het ge heim van omzet: zorg dat de mensen de horde van de zacht zoevende schuifdeur nemen. Wie eenmaal binnen is, gaat niet zonder aankopen langs de kassa. Adverteer dus met een supergoedkope chocoladereep, met een gratis modelautootje bij een proefrit of, om helemaal bij de tijd te blijven, met een cd-rom met een paar onbenul lige spelletjes. Maar welke lok kertjes heeft een parlementaire democratie in huis om haar kiezers binnen te halen? Het klinkt als iets uit een voor bije tijd: stemplicht. Al bijna dertig jaar mógen we in Neder land stemmen, maar hóeven we dat niet meer. En zo hoort het ook, was destijds het hoofd argument om de stemplicht af te schaffen. Stemmen is op zijn best een morele democratische plicht. Jan Marijnissen, voor man van de SP, Nederlands protestpartij nummer één. doorbrak vorige week de con sensus met het opmerkelijke voorstel om de stemplicht weer in te voeren. Zaterdag zette de Noordhol landse commissaris van de ko ningin Van Kemenade in deze krant de tegenargumenten net jes op een rij. Eén: stemmen is een recht en geen plicht. Twee: een stemplicht verhult het feit dat de politieke partijen in toe nemende mate het publiek niet meer duidelijk kunnen maken waarom ze naar de stembus moeten. Drie: een stemplicht haalt de prikkel bij diezelfde partijen weg om daar wat aan te doen. Maai is dat echt het h^le ver haal? Marijnissen stelt terecht van niet. Hij wijst erop dat de steeds dalende opkomst niet gelijkelijk over de bevolking is verdeeld. Ouderen stemmen meer dan jongeren, rijken stemmen meer dan armen. Daarvoor kun je tal van verkla ringen bedenken, maar twee er van zijn het meest relevant. Voor ouderen geldt onder meer dat ze gaan stemmen uit ge woonte. Zij zijn opgegroeid toen de opkomstplicht nog be- stond en jong geleerd blijkt oud gedaan. Voor armen geldt dat ze wegblijven omdat ze het ge voel hebben dat de politiek hen toch niets te bieden heeft. Wie kijkt naar de afgelopen twintig jaar en erg kon door de bocht gaat, kan zich de gedachten- gang voorstellen. Vooral de la gere inkomens betaalden het economisch herstel, maar pro fiteerden vervolgens het minst van de economische opbloei. Daarnaast vormden hun wijken met relatief goedkope wonin gen het onderkomen voor de toenemende groep allochto nen. Totdat Bolkestein het ta boe doorbrak, weerklonken vanuit het Haagse slechts zal vende woorden over de o zo boeiende multiculturele sa menleving. De politiek reageerde vooral door de niet-stemmers af te schrijven. De verkiezingspro gramma's, de verkiezingsreto riek en de politieke praktijk zijn in toenemende mate gericht op het verwerven van de gunst van de middenklasse, die nog wél gaat stemmen en die dus de Kamerzetels verdeelt. Het is geen toeval dat alle partijen zich bij de herziening van het belastingstelsel vooral bekom meren om de koopkracht van de middeninkomens en dat de hypotheekrente-aftrek een van de heiligste Haagse huisjes is. Door niet te gaan stemmen omdat de politiek hen naar hun gevoel in de steek liet. heeft de politiek de laagbetaalden ver volgens daadwerkelijk in de steek gelaten. Hoe doorbreek je die vicieuze cirkel? Van de grote gevestigde partijen valt niet veel te ver wachten. Politiek is het verde len van schaarse middelen en als partijen kiezen voor de ar men, gaat dat onvermijdelijk ten koste van wat ze aan de middenklasse kunnen beloven. Met andere woorden: ze moe ten de zekere stemmen van de middenklasse in de waagschaal stellen voor de onzekere stem men van de onderklasse. Dat zullen ze niet doen - de praktijk heeft dat genoegzaam bewezen. Een stemplicht doorbreekt dat mechanisme. Met de zekerheid dat een groot deel van de arme Nederlanders komt stemmen, wordt het ook aantrekkelijker aan hen meer aandacht te be steden en daadwerkelijk ook voor hun belangen op te ko men. In tegenstelling tot wat Van Kemenade stelt, legt een stemplicht juist een druk op de grote partijen om ook voor de huidige niet-stemmers op te komen. Als ze dat niet doen, dan zullen immers allerlei ex tremistische partijen hun kans (opnieuw) schoon zien. De Centrumdemocraten en al die andere meer respectabele club jes hebben hét altijd moeten hebben van de proteststem mers. Dat ze nooit echt gewicht in de schaal hebben gelegd, komt vooral omdat zoveel po tentiële protest-stemmers niet naar de stembus gingen. Is het toeval dat juist in de tijd van de stemplicht protestpartijen als D66, PSP, PPR, DS'70 en bij voorbeeld de Boerenpartij voet aan de grond kregen? Is er een stemplicht (uiteraard met bijpassende sanctie), dan komen ze wél en in de meeste gevallen zullen ze dan ook een stem uitbrengen. Dan kost het verwaarlozen van de onderklas se de grote partijen zetels in plaats van dat het juist zetels oplevert, zoals nu. Dan ook wordt het voor de arme Neder landers weer interessant om te gaan stemmen omdat de partij en die daadwerkelijk aan de touwtjes trekken, wat voor hen (moeten gaan) doen. Natuurlijk, het valt niet met ze kerheid te voorspellen dat het zo zal gaan, maar de opkomst van de ouderenpartijen geven wat dat betreft enige hoop. Toen de boze bejaarden mas saal op hun protestpartijen stemden, was er plotseling in de grote partijen wél aandacht voor hun problemen en werd de AOW heilig verklaard. Toe geven, de kans is bepaald niet uitgesloten dat we ook minder nette protestpartijen als de Centrumdemocraten terugkrij gen. En inderdaad, het zou veel mooier zijn als je zo'n kentering ook zonder stemplicht teweeg kunt brengen. Tenslotte: het is niet voor niets dat Jan Marijnis sen met dit voorstel komt. Zijn Socialistische Partij zal er waar schijnlijk goed garen bij spin nen. Maar voorlopig heeft nog niemand een beter idee.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5