www.het.wordt. tijd.voor.een. nieuwe.auto.nl Lichte straffen voor 'volksgerichten' Urk Dubbel genieten. Politieke kopstukken moeten zich verantwoorden Binnenland BIJLMER ENQUÊTE Lichthuis geplaatst Prikacties bij omroepen richten zich op televisie tvoerde Turkse jongen bevrijd 41,99' 22,99* De Postbank Leenlijn is gewoon online. POSTBANK JÉÈÉi De Postbank. Van 15 miljoen mensen. DAG 10 MAART 1999 ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensti Heg minderheden onder de maat Het overleg van politie en justitie met etnische min- lïï in de vier grote steden laat veel te wensen over. Juist :act is dé manier om problemen, zoals in december vo- ;oen Marokkaanse jongeren slaags raakten met de Am- Njise politie, te voorkomen. Dat zei minister Peper van mdse Zaken na overleg met de burgemeesters, korps hoofdofficieren van Amsterdam, Rotterdam, Den Haag :ht. Aanleiding voor dit overleg, waarbij ook de minis- als (Justitie) en Van Boxtel (Grotesteden- en Integra- aanwezig waren, zijn de recente Marokkaanse rellen ifdstad. De drie bewindsmannen constateren dat de ise rellen een structurele oorzaak hebben. De soci- jomische positie van de gezinnen van deze Marokkaan- jeemjongeren is vaak slecht. De jeugd verlaat voortijdig en kampt met grote werkloosheid. ;en| -niter tegen besloten overleg Herfkens Alle argumenten waarom sommige landen geen hulp agfgen van Nederland, moeten openlijk op tafel komen. enipA en D66 voelen er niets voor dit debat deels achter tenFdeuren te voeren. Minister Herfkens (ontwikkelingssa- -j ofking) wil bepaalde afwegingen vertrouwelijk met de Ka- [preken, om te voorkomen dat landen zich beledigd voe- .jkeuze van de landen is ook al een politiek signaal," zei 0 j^jordvoerster Dijksma gisteren. „Als je de regeringen irt $ert, moet je ook vertellen waarom dingen misgaan." De t Kf10018een besluiten achter gesloten deuren nemen, Je. CDA en D66 zijn het daar mee eens. Herfkens be- Hït zij wil debatteren achter gesloten deuren, laat zij via 1 Pfcrdvoerder weten. Wel wil zij politiek of financieel ge- defcaken vertrouwelijk melden. „Dat gebeurt wel vaker, bij- Repd bij steun die bedrijven krijgen. a4 wil opheldering over Varkens wet Het CDA in de Tweede Kamer wil opheldering over n oud-minister van Landbouw Van Aartsen bij de tot- ming van de varkenswet in 1997. Het CDA heeft grote j)f de wet zorgvuldig in elkaar is gezet. Dat schrijft land- 'lordvoerder Atsma in een brief aan de voorzitter van de pmmissie voor Landbouw. Hij wil dat zijn vragen wor- fgelegd aan de huidige minister van Landbouw, Apo- Het CDA krijgt steeds meer aanwijzingen dat de wet on- ;e politieke druk tot stand is gekomen. En dat zou wel [koste van de zorgvuldigheid van de wetgeving kunnen kan, aldus Atsma ger meisje dood in cel De 37-jarige geestelijk verwarde man die vorige nsterdam een tienjarig meisje neerstak, heeft de hand fcelf geslagen. Agenten troffen hem zondag dood aan in eo heeft officier van justitie Steenbrink vandaag meege- iit onderzoek blijkt dat de man zichzelf van het leven roofd. De officier wil om redenen van privacy verder Idere mededelingen doen. Tot dusver zijn er geen aan- ki van nalatigheid van het politiepersoneel gevonden, Jofficier. De rijksrecherche heeft een onderzoek inge- man stak vorige week woensdag zonder enige aanlei- 4e Amsterdamse Linnaeusstraat een 10-jarig meisje jstak het meisje meerdere malen. Het kind werd met [verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. aring op Maas-Waalkanaal De afgelopen nacht zijn twee schepen op het Maas- laai bij Nijmegen frontaal op elkaar gebotst. Twee be- ksleden van een Nederlandse benzinetanker raakten fewond. De tanker botste op een Duis/Oostenrijkse pinatie. Door vrijkomend gas was er na de aanvaring I explosiegevaar. Beide schepen liepen aanzienlijke p, maar konden wel op eigen kracht naar de binnenha- A'eurt varen. Volgens een woordvoerder van de politie Jvaring te wijten aan menselijk falen van de onervaren ndse roerganger. I: 'Hercules-verslag is onvolledig' JHet officiële verslag van de ramp met de Belgische Jin 1996 op vliegbasis Eindhoven is onvolledig, zegt «r B Snoep van de Algemene Federatie Militair Perso- JdP). Bij de ramp kwamen destijds 34 mensen om het Jrklaringen van overlevenden, hulpverleners en oogge- rjkuden niet in het verslag zijn opgenomen. De militaire i constateert dit na vergelijking van het officiële rapport [pr meer het gerechtelijk vooronderzoek van Justitie pjfbare feiten. De AFMP vreest dat de werkelijke schuldi- |Jn schot zullen blijven. Justitie besloot onlangs twee gil - de brandweercommandant en de luchtverkeerslei- Jervolgen. Voorzitter Snoep vindt dat onterecht. „Be- )Lfs en autoriteiten, de gemeente Eindhoven en de Belgi- priteiten hebben fout op fout gemaakt", zegt hij. DEN HAAG GPD Oud-premier Ruud Lubbers zal mor gen om klokslag kwart voor twee in de Eerste Kamer de inmiddels zo bekende woorden spreken: 'Zo waarlijk helpe mij God Almachtig'. Drie kwartier later verschijnt zijn opvolger Wim Kok voor de parlementaire enquêtecommissie Vliegramp Bijlmer en zal ook 45 minu ten lang aan de tand worden gevoeld. Het is een unicum dat twee premiers voor een enquêtecommissie verschij nen. Deze week staat de politiek centraal. Belangrijke vraag is of de bewindslie den alles op alles hebben gezet om de Tweede Kamer zo volledig mogelijk te informeren. Als blijkt dat informatie is achtergehouden of laks is gereageerd, kan dit het eind betekenen van de po litieke loopbaan. Terwijl het vandaag nog de beurt is aan een aantal Kamer leden, volgen vanaf morgen negen be windslieden. De ministers E. Borst (volksgezond heid sinds 1994), A. Jorritsma (verkeer en waterstaat van 1994 tot 1998 en sindsdien economische zaken) en Ne telenbos (verkeer sinds 1998) werken samen met hun ambtenaren aan de dossiers. Netelenbos heeft, in tegenstelling tot haar collega's, maar ook tot haar amb tenaren, die voor de commissie zijn verschenen, geen speciale mediatrai ning gehad. „De minister heeft een overvolle agenda en hiervoor geen tijd. Bovendien vond ze het niet nodig", al dus een woordvoerster. Borst heeft samen met haar ambtena ren allerlei mogelijke vragen en ant woorden opgesteld, waarna die weer zijn besproken. „Het is geen rollen- spel", aldus een woordvoerster, „maar een grondige voorbereiding". Ook mi nister Jorritsma, die enkele weken ge leden verkondigde dat ze „haar conse quenties zou trekken" als blijkt dat ze grote fouten heeft gemaakt, is al ruime tijd bezig de metershoge stapel papier met deskundigen door te nemen. Toch verschilt de voorbereiding van de openbare verhoren niet met die van een belangrijk debat. „Ook dan wordt de materie uitgebreid besproken en worden alle mogelijke vragen op een rijtje gezet", aldus een woordvoerster van Verkeer en Waterstaat. „De minis ter moet dan ook voorbereid zijn op alle mogelijke vragen." Vrijdag verschijnen de ministers Borst, Jorritsma, Netelenbos en oud-minister van justitie Sorgdrager in de Eerste Ka mer. Morgenvroeg zullen eerst E. Hirsch Bedlin en H. Maij-Weggen wor den gehoord, ten tijde van de ramp respectievelijk minister van justitie en minister van verkeer en waterstaat. Hirsch Ballin zal waarschijnlijk het vuur aan de schenen worden gelegd over de rol van het Openbaar Ministe rie en de Rijkspolitie. Maij-Weggen krijgt te maken met de informatievoor ziening binnen haar departement. De afgelopen weken is heel duidelijk ge worden dat het daaraan schort. Opvallend is dat de commissie ook een aantal mensen niet heeft opgeroe pen, onder wie voormalig minister van binnenlandse zaken, H. Dijkstal. De Binnenlandse Veiligheidsdienst, die was betrokken bij onderzoek naar de mogelijkheid van een terroristische aanslag op het vliegtuig, viel onder zijn verantwoordelijkheid. Ook de toenma lig directeur van de BVD, A. Docters van Leeuwen, is niet opgeroepen. Wel heeft de commissie een voorgesprek met hem gehad. Ook staatsraad R. Hoekstra, voorzitter van de vorige onderzoekscommissie naar de Bijlmerramp, ontbreekt op het lijstje van de getuigen. Commissielid Van den Doel: „We hebben wel een gesprek met hem gehad, maar het niet nodig gevonden hem in het openbaar te verhoren. De reden hiervan wordt wel duidelijk in het eindrapport." Dat eindrapport wordt 31 maart verwacht. Verdachte weigert taakstraf LELYSTAD/URK GPD De hoofdrolspelers in de rellen op Urk op twee opeen volgende zaterdagavonden in januari zijn gisteren door de politierechter tot lichte straffen veroordeeld. In acht van de tien gevallen kwamen de verdachten er vanaf met een voorwaardelijke gevangenisstraf in combinatie met dienstverlening of een boete. Twee relschoppers moeten van politierechter Everts hun zonden in de cel overden ken, maar in beide zaken was er sprake van bijzondere omstandigheden. Beiden gaan bovendien in hoger be roep. echter niets van weten. Vandaar dat er voor de rechter niets an ders op zat dan hem te veroor delen tot drie maanden gevan genisstraf, waarvan twee maan den voorwaardelijk. De advo caat kondigde na afloop aan in hoger beroep te zullen gaan. Een andere achttienjarige verdachte moet zes weken (vier maanden cel, waarvan tien we ken voorwaardelijk) de cel in, omdat hij eerder al tot zestig uur dienstverlening was veroor deeld wegens z'n aandeel in de belegering van een shoarma zaak in Urk, vorig voorjaar. Ook De onlusten in Urk ontstonden toen een groep jongeren zijn af keuring liet blijken voor de in hun ogen te lichte (taak) straffen die dorpsgenoten hadden ge kregen voor zedenmisdrijven. Dat liep uit op een waar volks gericht. De rechter drong gisteren nog eens nadrukkelijk bij een achttienjarige verdachte aan om op zijn beurt in te stemmen met, zoals ze het eufemistisch noemde, 'onbetaalde arbeid'. Diens raadsman wilde daar hij zoekt het hogerop. De jongens, in de leeftijd van 16 tot 21 jaar, zaten er timide bij. Ze moesten zich verant woorden voor twee 'inciden ten'. Drie jongens zaten in de beklaagdenbank voor hun aan deel in het 'volksgericht' op za terdag 23 januari. Toen werd de woning van een tweeling door zo'n driehonderd jongeren met stenen en lege bierflesjes beko geld, als gevolg waarvan de broers een veilig heenkomen moesten zoeken. De jongeren lieten met die actie hun afkeu ring blijken over de in hun ogen veel te milde straf - een werk straf - die een van de twee man nen had gekregen voor ontucht met een jongetje. Uiteindelijk werden er drie 'uitgepikt': twee vanwege het gooien met stenen en een negentienjarige jongen omdat hij het hoofd van politie in het heetst van de strijd had geslagen. Dat kwam hem te staan op 60 uur dienstverle ning. HILVERSUM ANP HARUNGENGisteren is het gerestaureerde lichthuis samen met een nieuwe tussenverdieping teruggezet op de vuurtoren van Harlingen. De tussenverdieping wordt straks verhuurd als slaapaccommodatie voor twee personen en als vergaderruimte voor een kleine groep. Huurprijs vijfhonderd gulden per etmaal. FOTO ANP KOEN SUYK De prikacties bij de publieke omroep hebben zich vandaag van de radio naar de televisie verplaatst. De werknemers on derbreken met name live-uit zendingen voor een korte pe riode. Bij de regionale omroe pen worden de acties woensdag voortgezet door Omrop Fryslan en Omroep Brabant. Zeker is dat vanavond in ieder geval de programma's NOVA, Netwerk, Jos op 1 en B&W een minuut la ter beginnen. Het Journaal van acht uur wordt voor 90 secon den stilgelegd. Na de eerste actiedag, giste ren, is er nog geen contact ge weest tussen de vakbonden en de werkgevers. De NOS zoekt intern naar mogelijkheden om de vakbonden weer aan de on derhandelingstafel te krijgen. De werknemers gaan onder tussen door met hun acties. „Morgen wordt omroepbreed actie gevoerd", zegt Luuk Voor- meulen van FNV-Kiem. „Dan worden zowel radio- als televi sieprogramma's onderbroken. Redigeer jij straks Mulisch, Giphart of Palmen? Bel donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur naar 020 - 595 17 58 en meld je aan voor de studie tot redacteur! Instituut voor Media en Informatie Management (MIM) Hogeschool van Amsterdam Weesperzijde 190 1097 DZ Amsterdam Zie ook: www.hva.nl open dag 13 maart Amsterdam Hogeschool v rig kind door criminelen vier dagen aan bed vastgebonden j'GPD XL ustitie in Amsterdam L steren een eind ge- I i de ontvoering van I- £üig jongetje. Hij werd dagen vastgehouden 'ft g ning in de wijk Geu- n ei )e jongen, die was iriki nd aan een bed, adei naar omstandighe- r ze De drie gearresteerde r hei n afkomstig uit de iorganiseerde drugs- ime it. De politie ver- ad ook de vader van de Ha jongen in het crimi- lam tzit. iarsi de politie in Amster- t voor het eerst dat ooi slachtoffer is gewor den van een ontvoering in het criminele milieu. Zowel hoofd officier Vrakking van justitie als de korpsleiding spreken over een „een bijzondere ernstige aantasting van de rechtsorde. Het feit dat de belangen van een achtjarig kind zijn ge schaad, maakt de zaak extra ernstig". Voor de gijzeling staat een maximale straf van 15 jaar. Een van de drie verdachten is in 1997 ontsnapt uit een Franse gevangenis en sindsdien spoor loos. Hij was veroordeeld voor De achtjarige jongen werd vorige vveek vrijdagochtend on derweg naar school gekidnapt. De daders stelden de familie te lefonisch op de hoogte en eis ten ruim een miljoen Duitse mark losgeld. Volgens de politie ging het om een zeer professio nele ontvoering. Het huis waar de jongen bijna vier dagen werd vastgehouden, was deels geblindeerd. In de kamer waar het kind lag vastgeketend, was videobewaking aangebracht. Na een inval van 200 politie agenten, die door intensieve observaties in het Turkse drugsmilieu de woning hadden getraceerd, werd de jongen be vrijd en direct opgevangen door rechercheurs van de jeugd- en zedenpolitie.Onder leiding van de Centrale Recherche zet de politie het onderzoek voort. Uw voordeel 19,99 Johnnie Walker Red Label Scotch Whisky 2 flessen a 70cl m I DISAR0W0 ORIGIVAII gj Jföt) DiSaronno Originate Amaretto 70cl lanhc-ding is gclJig GALL®GALL Voor uw dicht ,n h. i - 5« Altijd iets bijzonders. Verdeeldheid over vergoeding voor apothekers De coalitie is verdeeld over het voornemen van minister Borst om de vergoeding die apothe kers per recept krijgen, te verla gen. Haar eigen partij D66 staat vierkant achter de minister. Ook de PvdA steunt Borst voor lopig. Maar de WD vindt dat de apothekers niet dubbel gekort mogen worden. De liberalen vinden het te veel van het goede als zowel de vergoeding per recept als de in komsten die apothekers halen uit de kortingen en bonussen die zij bedingen bij de industrie worden aangepakt. „Dan ga je de apothekers aan twee kanten afknijpen", aldus WD-woord voerster Van Blerck. En dat lijkt haar niet de bedoeling. D66 is het daar niet mee eens. „De verlaging van de ver goeding per recept, vloeit voort uit het regeerakkoord", aldus D66-Kamerlid Van Vliet. De af gelopen jaren zijn meer recep ten uitgeschreven en dus kan de vergoeding omlaag. Dit staat helemaal los van de discussie over de kortingen en bonussen die apothekers bedingen, aldus Van Vliet. PvdA-Kamerlid Arib vindt dat Borst voorlopig best beide maatregelen mag doorvoèren. „Wij hebben altijd gezegd dat de kortingen en bonussen van apothekers aangepakt moeten worden." Wat betreft het verlagen van de vergoeding die apothekers per recept krijgen, wijst Arib er op dat dit een tijdelijke maatre gel is. „Als het onderzoek naar de inkomsten die apothekers via kortingen en bonussen op strijken straks is afgerond, dan maken we zo nodig een nieuwe afweging." Met de Postbank Leenlijn is een lening nu wel heel gemakkelijk extra aflossen en een lekker lage rente. Meer weten? Ga dan geregeld. Even klikken en u weet precies hoeveel u kunt lenen. En als u wilt. kunt u direct de lening afsluiten. Allemaal tegen de aantrekkelijke voorwaarden van de Postbank. Zoals gratis naar www.postbank.nl en kies 'Lenen'. De rest gaat helemaal vanzelf: uw muis vindt 't verder wel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3