'De hele show is nonsens' WEER Onder de pet houden I» Reclamecampu haarstukjes in WOENSDAG 10 MAART 1999 COMMENTAAR Eén nieuwe uitdrukking houdt Nederland in elk geval over aan de Bijlmerverhoren die vandaag de grote slotronde ingaan: on der de pet houden. Het beeld van de Nederlandse ambtenaren als een legioen Dorknopers, de oersaaie maar absoluut on kreukbare ambtenaar uit de Bommelverhalen, wankelt. Een onderzoek van de ambtenarenbond AbvaKabo onder de leden levert de schokkende bevinding op dat één op de tien ambte naren gevoelige informatie achterhoudt voor het publiek en zelfs voor de eigen politieke bazen. Collega's zien het en houden het vervolgens onder de pet. Waarom, dat maakt het AbvaKabo-onderzoek niet helemaal duidelijk. Maar het laat zich raden dat angst voor represailles daarbij een belangrijke, zo niet de belangrijkste factor is. Een ambtenaar is ook maar een mens en hij realiseert zich heel goed dat het voor hem na het 'verlinken' van collega's al snel einde verhaal is op zijn afdeling, wellicht op zijn ministerie en wie weet uiteindelijk met zijn werkzame bestaan. De lotgeval len van RIVM-statisticus Dekwaadsteniet. die zijn gerenom meerde instituut aan de schandpaal nagelde, zullen de bereid heid van in gewetensnood verkerende ambtenaren er niet gro ter op maken eveneens hun mond open te doen. Het is een open deur te constateren dat een betrouwbaar amb tenarenapparaat voor een land als Nederland van vitaal belang is. Dat geldt echter eveneens voor de constatering dat het een illusie is, dat er ooit een moment zal aanbreken dat er binnen ambtelijke diensten géén machtsspelletjes worden gespeeld waarbij het verdraaien en verzwijgen van informatie een be langrijke rol spelen. De enig mogelijk conclusie is dat het noodzakelijk is een stevi ge tegenkracht te creëren. D66-leider De Graaf deed onlangs de waardevolle suggestie om dat te bereiken via vertrouwensmen sen, bij wie ambtenaren misstanden veilig kunnen melden. Mi nister Peper van binnenlandse zaken gaat het idee uitwerken en zal daarbij vooral de vraag moeten beantwoorden hoe je 'klikkers' beschermt. Dat mag lastig zijn maar zowel het Bijl mer-onderzoek als de bevindingen van de AbvaKabo maken duidelijk dat het daarvoor de hoogste tijd is. Pulpkeizer Jerry Springer houdt alleen nonnale verhalen tegen Reuzenbaby's, ruziënde Siamese tweelingen, vrouwen die een kind krijgen van de beste vriend van hun echtgenoot, van het vriendje van hun dochter of van de transseksuele buurman. Vier-, vijf-, of zeshoeksrelaties, mannen die de sponde de len met hun paard, hond of schoonmoeder: in het rariteitenkabinet van Jerry Springer is niets te dol. De keizer van de pulptelevisie toont ons elke dag via SBS 6 zijn bizarre universum vol eigenaardige, bij voorkeur vechtende en kijvende schepsels die zelfs de verbeeldingskracht van 'onze' Menno Buch overtreffen. Ballykissangel: zachte humor 'Ballykissangel' is een aardige Ierse serie, maar gevreesd moet worden dat slechts weinigen er kennis van nemen, want de NCRV heeft haar weggestopt op een bijna onmogelijk uur: dins dagavond om kwart over elf. In Ballykissangel, de naam van een Iers plattelandsdorpje, grij pen geen woeste dingen plaats, het is meer een kroniek van klei negebeurtenissen, met zachte humor weergegeven. De hoofdrol, maar dan veelal op de achtergrond, is weggelegd voor kapelaan Clifford. Hij is zeker geen tiveede Don Camillo. al deinst hij er niet voor terug een dorpsgenoot lichtjes te manipuleren dan wel een oortje aan te naaien als dat naar zijn mening voor diens zie lenheil het beste is. De bar- en hotelhoudster van Ballykissangel, de mooie Assumpta, ontgaat weinig. Ze spant wel eens samen met de kapelaan, maar kan hem ook op zijn nummer zetten. Haar cocktail The Terminator gaat door merg en been. Verder is daar de enige agent van het dorp, Armbrose, die Niamh, de dochter van de grote landeigenaar van het dorp, een dag voor hun trouwen heeft afgezegd, maar daar later weer spijt van kreeg. Niamh vierde haar niet-trouwdag trouwens toch met gro te uitbundigheid. In de aflevering van gisteren was het verkiezingstijd in Bally kissangel. De strijd om een parlementszetel gaat tussen de grote landeigenaar, Brian Quigley, en loodgieter Sean Dooley, je rein ste heiden. Quigley probeert de kerk aan zijn kant te krijgen door de klok van de kerk te restaureren. Maar als die voor het eerst zijn nieuwe klank laat horen, blijkt er een geluidsband mee te lopen met als tekst: 'Dit klokgelui wordt u aangeboden door kandidaat Brian Quigley'. Quigley komt in problemen als op zijn landgoed beenderen en een doodshoofd worden gevon den. Dat komt hem slecht uit en als een verslaggever er lucht van krijgt, zoekt Quigley in wanhoop kapelaan Clifford op. In de biechtstoel overhandigt hij hem de beenderen en het doods hoofd. Dan regelt de kapelaan even iets opzijn eigen wijze. Hij tipt agent Armbrose en die dreigt zijn aanstaande schoonvader te verbaliseren wegens het laten verdwijnen van een lijk. Quigley kan dat alleen voorkomen door er in toe te stemmen opnieuw een huwelijksfeest te financieren voor Armbrose en zijn dochter Niamh, iets wat hij tot dan vierkant had geweigerd. Er gebeurt niet zo veel in Ballykissangel, het tempo is soms zelfs traag, maar het is de sfeer waarin alles zich afspeelt die zo luch tig en aangenaam is. WIL BUYS Droog, winderig en zonnig Februari was geen kletsnatte maand, maar gemiddeld is er wel meer neerslag gevallen dan normaal. Er viel circa 65 mm (voorlo pig cijfer) tegen normaal 47. Een jaar geleden was de sprokkel maand heel droog met maar 18 mm. In onze regio viel op Valken burg toen 17, in Lisse 18 en in Zandvoort 20 mm. Tijdens de afge lopen maand kwam Santpoort-Noord uit de bus met 74, Stomp- wijk en Hazerswoude met 68, Schiphol met 62, Haarlem-West met 61 en Valkenburg met 55 mm. Gedurende de eerste tien da gen van maart is er plaatselijk al meer neerslag gevallen dan over de hele maand februari. Over het afgelopen jaar 1998 vond ik in het blad Weerspiegel, het orgaan van de Vereniging voor Weerkunde en Klimatologie, nog een interessant gegeven over Hoofddorp. Daar worden al vanaf 1735 neerslagmetingen verricht: de langste reeks van Nederland. Het jaar 1998 is het natste uit deze hele, ruim 260-jarige reeks geworden. Men tapte daar 1184 mm af (normaal 839) tegen 1083 mm in 1841. Het getreuzel van de zachte lucht biedt koude luchtmassa's uit Scandinavië de gelegenheid zich de komende nacht over onze streken te ontfermen. Onder regie van een uitloper van hogedruk klaart het de komende nacht op en daalt de temperatuur tot enkele graden onder .nul. Morgen blijft het droog en waarschijnlijk doet de zon goede zaken. De temperaturen stijgen 's middags tot een graad of 8-9 en er waait een matige, 's avonds aan de kust een vrij krachtige oost- tot zuidoostenwind. Op vrijdag dringen de zachte luchtmassa's tot ons land door. Het wordt dan een graad of 12 maar het s wel meestentijds bewolkt met kans op regen en enkele buien. In het weekeinde ontstaat er boven West Europa een hogedrukgebied. Daardoor nemen de regen kansen af en laat de zon zich wat vaker zien. De temperaturen komen uit op maximaal zo'n 10-11 graden. Ook gisteren liet de zon verstek gaan en viel er soms wat reger of motregen. De hoeveelheden stelden echter weinig voor. De temperaturen bleven op 5 graden steken maar vanwege een noordoostenwind deed het kouder aan. Liefhebbers van de 'trash-tv' van de 55-jarige Amerikaan hebben een gouden jaar achter de rug. Niet alleen werden twee video's met fragmenten uit de shows in Nederland uitge bracht, ook is zijn biografie Ringmaster inmiddels in verta ling verschenen. De Jerry Sprin ger-poppen, in de VS een be scheiden commercieel succes, zijn hier nog niet verkrijgbaar. De ware fans kunnen echter wel naar zijn speelfilm Ring master, waarin Springer als talkshow-presentator Jerrv Far- rel aan het eind van de film nog even quasi geëmotioneerd van leer trekt tegen zijn critici en het opneemt voor zijn gasten, die voornamelijk afkomstig zijn uit de allerlaagste regionen van de Amerikaanse maatschappij: 'Dit hoort ook bij Amerika.. En als je daar niet van houdt, heb je pech. Ik woon liever een maand in hun woonwagen dan een avond in jouw elitaire country club. Deze mensen ver tellen tenminste eerlijk wie ze zijn en wat ze denken. Ze zijn niet hooghartig. Ze zijn niet hy pocriet, ze zijn echt. En wat geeft het als ze fouten in hun persoonlijke leven maken. Nou? Welkom tussen de mensen. Als wat je vandaag in de studio ziet je niet bevalt, rot je maar op. Ik heb nieuws voor je. Buiten is het leven niet anders. Jullie we ten het alleen beter te verber gen.' Volgens de opgewonden aan kondigingen van SBS 6 bereikt de 'Jerrymania' in de lage lan den deze dagen een hoogte punt, aangezien de presentator voor een kleine week in ons land is. In het luxueuze hoofd stedelijke verblijf van Springer en zijn inmiddels bijna even populaire lijfwacht Steve Wilkos, is van enige opschud ding echter niets te merken. De op het scherm zo spitsvondige 'circusdirecteur' houdt in alle stilte audiëntie: Springer is hoogst spaarzaam met zijn ant woorden, trekt intussen onbe wogen aan zijn Cubaanse sigaar en hult zich in zware rookwol ken als hij de onvermijdelijke kritische vragen krijgt toege worpen over de vermeende ge fingeerde uitzendingen, het uit buiten van zijn tv-gasten of de platte onderwerpen. „Televisiecritici en journalisten hebben een hekel aan mijn programma, dat is een gegeven. Ik zit er niet mee en ik vat de kritiek niet persoonlijk op. Zo lang de kijkers mijn show maar waarderen, vind ik alles best. Mijn show is niet bedoeld als hoogstaand of intellectueel programma: het is puur amuse ment, een ontsnapping uit de dagelijkse sleur. Het doel van dit programma is het tonen van bizarre mensen, gekken. We zijn er niet op uit om normale mensen hun verhaal te laten doen, dan moet je bij een ander Jerry Springer: „Ik presenteer een belachelijke show." zijn. Bij ons kan iemand alleen terecht als hij of zij iets buiten gewoons, iets abnormaals te vertellen heeft. Zoals die man die werd achtervolgd door een homoseksuele jongen. Om maar van die jongen af te zijn, sneed hij zijn penis af. Ik denk dan: waarom verandert hij niet gewoon zijn telefoonnummer? Het vreemdste was wel dat die man verder zo normaal over kwam. Het klinkt ongeloof waardig, maar zulke dingen ge beuren echt, we hoeven ze echt niet te verzinnen. Trouwens, dit is maar tv, het echte leven is vaak veel schokkender. Kijk naar wat er gebeurt in Bosnië, kijk naar de zaak Lewinsky. Ik kijk nergens meer van op." Springer, in een vorig leven on der meer advocaat, kortstondig burgemeester van de stad Cin cinnati en nieuwslezer, is er duidelijk over: geen onderwerp is te controversieel, geen gast te gestoord. 'Alles voor de kijkcij fers' is zijn motto, al vindt hij zelf dat hij een zekere maat schappelijke functie vervult. „Ik trek zelf geen grenzen. Het eni- FOTO CPP ROLAND DE BRUIN ge dat ik zou tegenhouden, is een normaal verhaal of iets dat niet waar is. Hoe schaamteloos ook, als een verhaal waar is, dan brengen we het. Natuurlijk zou ik niemand in mijn pro gramma toelaten die uitlegt hoe je een bom maakt of hoe je ie mand vermoordt. Maar op het gebied van levensstijlen kan wat mij betreft alles. We leven in een vrije, democratische maatschappij. Soms veraf schuw ik een gast en waar hij voor staat, en dat zal ik ook dui delijk laten merken. Ik heb na zi's in mijn programma gehad. Ik ben joods, ze hebben mijn familie vermoord. Ik haat ze, maar in Amerika kan ik niet zeggen: jij moet je mond hou den. Iedereen heeft gelukkig het recht de eigen mening te uiten. Ik heb het recht om daar niet mee eens te zijn, niet om een ander de mond te snoeren." De man die het begrip praat programma een geheel nieuwe betekenis gaf, heeft zijn riante tv-contract onlangs voor vijf jaar verlengd. Zijn schaapjes zijn op het droge. „Ik hoef niet meer te werken. Als ik er dus geen zin meer in heb, kan ik stoppen. Maar ik heb na acht jaar nog steeds plezier in de show, ondanks alle kritiek. Mensen blijven beweren dat de gasten acteurs zijn, wij blijven ze vertellen dat dat niet zo is. Onze producers hebben een dagtaak aan het checken van de gasten. Meestal doen ze hun werk goed, maar er glipt heus wel eens iemand tussendoor. We maken tweehonderd shows per jaar, ik denk dat 95 procent daarvan in orde is." Springer afficheert zich graag als een man zonder pretenties of ambities. Wel is hij een po pulist, zo geeft hij volmondig toe. „Ik hou nu eenmaal van mensen en gelukkig houden veel mensen van mij. Maar ik weet eerlijk gezegd nog steeds niet waarom. Ik heb gewoon geluk gehad. Er zijn genoeg mensen die veel meer talent hebben dan ik. Natuurlijk werk ik hard en ik ben zeker niet stom, maar dat soort mensen zijn er genoeg in de business. Ik besef ook maar al te goed dat dit succes niet blijvend is. Op een gegeven moment zullen kij kers genoeg van me hebben. Nou ja, jammer dan. Ik hoef niet zo nodig voor tv. Het is me min of meer overkomen. Kijk, als ik 25 was zou ik het rustiger aandoen omdat ik een loop baan zou willen opbouwen. Maar ik ben 55 jaar en ik weet dat er genoeg te doen is als ik met het programma stop. Ik kan me voorstellen dat ik over een paar jaar genoeg heb van al die publiciteit. Al die ophef zo dra ik ergens verschijn, is soms erg vervelend. Kijk, het is niet dat ik een medicijn tegen kan ker heb uitgevonden of zo. Ik presenteer een stomme show, een belachelijke show. Ik hou helemaal niet van talkshows, ik kijk er zelf ook nooit naar. Deze hele show is nonsens. Totale nonsens. Het is kauwgom. Ge lukkig hoeft niet alles wat je doet in het leven van betekenis te zijn. Ik ga wel eens naar een baseballwedstrijd, maar heeft dat zin? Brengt het vrede in Bosnië? Nee. Het verbetert de wereld niet, het vernietigt de wereld niet, het is gewoon een uurtje vermaak." MONIQUE BRANDT Bekeuren Er staat in dit land maar één levend wezen boven de wet en dat is onze kat. Tommie plast wild als het hem zint. Hij slaapt op bankjes waar dat na sluitingstijd niet mag. Met het leven, zeker als het klein en gevleu geld is. neemt hij het niet nauw. Tommie komt dagelijks in aanmerking voor een of meer bekeuringen. Misschien wel drie. Maar het is een dier en dan komt het er niet van om met Paul van Vliet te spreken. Ben je daarentegen mens en waagje jezelf op het grondgebied van Amsterdam dan moet je in de komende tijd zeer alert zijn. Meneer Kuiper, de hoofdcommissaris van die grote stad, wil dat zijn dienders elke dag tenminste één bon uitschrijven. Alle dagen een draadje is een hemdsmouw in het jaar, weet meneer Kuiper. Zo'n witte hemdsmouw in dit geval, keurig onder het uniform van agent of brigadier. Iedereen heeft natuurlijk recht op zijn eigen beroepsdeformatie, maar aan >- v dit draadje van Kuiper zit een steekje los. Agenten moeten sco ren met het grote bonnenboek. Eén keer per dag, dat betekent alle vakanties, roostervrije da gen, ziekteverzuim, ouder schapsverlof en zadelpijn afge trokken, gemiddeld tweehon- v derd keer per jaar. Die omzet tevoren opleggen in de wereld van het kleine vergrijp vol hondenpoep, wilde plas en achterlicht maakt de strijd tus sen goed en kwaad een lacher tje. Geen wonder dat Kuipers Haagse collega Wiarda de aal moezenier en de dominee inzet tegen de zielennood van de dolende smeris. De agent die met zichzelf in het reine is schrijft na melijk nooit een bon uit. Die man of vrouw in uniform HAN MULDER straalt door loutere aanwezigheid in de straat of in het plantsoen dermate gezag uit dat de burger in het vervolg altijd zijn plas ophoudt en de vuilnisbak pas bij zonsop gang aan de stoep zet. Wie is dus de beste agent? Dat is de gezagdrager die aan het eind van het jaar tegen zijn chef kan zeg gen: „Commissaris, ik heb deze twaalf maanden in mijn omgeving geen enkele vorm van wangedrag geconstateerd die vooreen proces-verbaal in aanmerking kwam.Hij toont zijn bonnenboek waar alle blaadjes nog inzitten. Die man ver dient een kerstgratificatie. Ik ga een stap verder. Logisch geredeneerd is het ideaal dat we ooit zullen leven in een wereld zonder misdaad, overtreding of wat dan ook. Uiteindelijk zijn Kuiper en Wiar da pas waar ze wezen moeten als ze zich zelf en hun korps overbodig hebben ge maakt. Utopia? Zeker, maar hoop doet le ven. Men doet al veel research naar het per fecte rode achterlicht. Niemand klopt meer kleedjes als het niet mag. Studenten kregen eens een proces-verbaal omdat ze langs de weg automobilisten waarschuwden voor snelheidscontrole, een- kilometer verderop. Agenten lagen uren voor joker in de berm. Toen pas kwamen ze achter de oorzaak van dat wanhopig nette rijgedrag. In razernij trokken ze hun boekje en balpen. De rechter sprak de studenten vrij en prees ze. Ze hadden een massa over tredingen voorkomen en de wet zelf wil ook dat we dat doen. Meneer Kuiper en zijn collega's moeten uit dit voorval lering trekken. Zet bij elke boom een agent met een bord dat je bij de volgen de boom op de bon gaat voor wildplassen. Alleen Tommie zal dat worst wezen. Of wliiskas. Ofyarrah. Of gewoon felixbrokjes met tonijn. MENSELIJK De vriendin van de Britse kroonprins Charles, CA MILLA PARKER BOWLES, is in juni niet welkom bij het huwelijk van prins Edward en Sophie Rhys- Jones. Volgens het Britse boulevardblad Sun heeft prins Edward haar van de lijst van gasten ge schrapt om zijn moeder, koningin Elizabeth, niet voor het hoofd te stoten. De 34-jarige Edward trouwt op 19 juni in het kasteel van Windsor met de even oude Sophie. Volgens de krant is de kroonprins verontwaardigd over de 'laffe en kin derachtige' beslissing van zijn jongste broer. In ja nuari verscheen Charles, die enkele jaren geleden scheidde van prinses Diana, voor het eerst sinds de jaren zeventig in het opnebaar met zijn jeugd vriendin. Hij woonde met haar een verjaardags feest van Camilla's zus bij. Vele Britten namen hier aanstoot aan en lieten weten een huwelijk tussen beiden af te keuren. Er rust geen zegen op The Beach, de nieuwe film van LEONARDO DICAPRIO. Nadat eerder natuur beschermers de filmster verweten met zijn opna mes het Thaise eiland Phi Phi onherstelbaar te be schadigen, heeft hij nu ruzie met zijn collega's. Een aantal van hen vindt DiCaprio ,,een rijk ver wend nest." Het meisjesidool uit Titanic is acteur en regisseur van zijn nieuwe film en wordt daar voor rijkelijk beloond. Hij krijgt 65 miljoen gulden voor zijn hoofdrol en eiste een weelderige suite, rasion van zesduizend gulden per nacht, voor zich zelf en zijn vriendin Kristen Zang. Dagelijks wordt zijn favoriete Italiaanse eten naar het eiland geva ren. Toen DiCaprio ook nog enkele vrienden onder bracht in hetzelfde hotel, terwijl de rest van de crew het met bescheiden kamers op het Thaise vasteland moet doen, werd het de collega's alle maal iets te gortig. ,,We begrijpen dat dit Leo's film is, maar dit is belachelijk. Alleen wat hij wil schijnt te tellen", mopperden ze tegen het show- bizz-persbureau WENN. Filmacteur ROGER MOORE en zanger TOM JO NES zijn gisteren door de Britse koningin Eliza beth II onderscheiden. De 71-jarige Moore werd CBE, oftewel Commander of the Order of the Bri tish Empire, vanwege zijn verdiensten als bijzon der ambassadeur van het VN-kinderfonds UNI CEF. De 58-jarige Jones werd OBE, Officer of the Order of the British Empire, vanwege zijn verdien sten als entertainer. Een 24-jarige Rotterdammer heeft g n kort geding stopzetting geëist van et )i campagne van een Utrechtse fabrik n stukjes. De man wil ook een schadei 50.000 gulden. De Rotterdammer ze D toestemming heeft gegeven voor hei n zijn foto. o Tot zijn schrik zag de Rotterdam me eil januari terug op een paginagrote adc het Utrechtse bedrijf Van Rooy's Ha ji tres in de Telegraaf. Onder de naam t maakte hij daar reclame voor haarsi d bedrijf. t Later werd hem duidelijk dat hij ooi sl lei brochures en op de Internetpagi ma. In de advertentie is een foto vai Rotterdammer geplaatst naast een f I met volle haardos. De man wil date Utrecht het bedrijf verbiedt de adve nieuw te plaatsen. De gevolgen van de advertentiecam leven van de Rotterdammer zijn ing I wordt gepest door collega's en keni mijdt daarom verjaardagen en andc sten. Maar ook op zijn sportschool! niet meer te vertonen sinds enkele i daar probeerden zijn haarstukje te* Volgens zijn advocate heeft de Rotti nooit toestemming gegeven voor de1 het daarbij verzonnen verhaal. Het: volgens de raadsvrouw misbruik ge to's die waren genomen om de juis: voor de Rotterdammer te ontwerpe dingen met volle haardos zijn zond ten op een computer samengesteld f cate. Het bedrijf heeft een geheel andere de raadsvrouw van het bedrijf heeft mer wel mondeling toestemming g advertentie. Ook zou de man vrijwi meegewerkt aan een fotosessie. De L maakt nu handig gebruik van het ff iets op schrift was gesteld, betoogd: *r Uitspraak 18 maart. I

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2