Parkeerplan valt slecht in Alphen lkemade wil keer bouwen Rijnwoude heeft moeite met aanleunwoningen e» 'Dit is heel wat anders dan die moderne knikkerbakken' i hoopte het verschil later weer goed te maken' agtekens bij kosten djuwbouw politiebureau Rijn Veenstreek Geld voor Dorpshuis NSDAG 10 MAART 1999 llitie schrijft buurt aan na overval m den rijn Met een brief aan onwonenden van de Al- uise Ouvertureweg probeert de politie de overval op een l2»el in de Herenhof op te lossen. Daar beroofde een onge- Ttwintigjarige man maandag een winkel medewerker van 'fieldcassette. De gewapende dader vluchtte te voet van de ^rtureweg over de Concertweg en de Oude Herenweg naar jjkslootpad. De politie vraagt buurtbewoners om nadere iade. lgen in trek bij autokrakers '^Lpn/leiderdorp Velgen zijn in trek bij autokrakers. Zowel jjimuiden als in Leiderdorp ontdekte een automobilist giste- jdat de wielen van zijn auto waren afgehaald. Een 31-jarige jidenaar, die zijn auto had geparkeerd bij de Rieüanden, bovendien zijn autoradio. De auto van een 30-jarige ge- ;rde uit Leiderdorp stond in de Havikkkruidszoom op ste- zerswoudse fietser geschept n*^tl aan den run Een 70-jarige fietser uit Hazerswoude-Rijn- ve js gisteren gewond geraakt bij een aanrijding op de Prins je ardlaan in Alphen. Daar verleende een 31-jarige automobi- ui it Balkbrug de man, die op het fietspad reed, geen voor- H i De fietser ligt met hoofdletsel in het Rijnland ziekenhuis nel iderdorp. uden sieraden weg uit woning 1^ Bij een inbraak in een woning aan de Hoogerheijde- koi in Ter Aar zijn gisteren gouden sieraden, een paspoort en nui ijbewijs buitgemaakt. De inbreker kwam binnen door een dei aan de achterkant van het huis te forceren, g rr. iterschap baggert sloten uit her cop 1aan den run Waterschap De Oude Rijnstromen trekt mi 00 gulden uit om sloten in Alphen aan den Rijn uit te bag- de De verenigde vergadering ging akkoord met het baggeren erk loten bij Honingzwam, Saturnus- en Antaresstraat, Akker- !tio Boterbloemweg, Volkerak, Krammer en Havikshorst. Het la ste deel van de bagger gaat naar een depot op de hoek van eg 11 en de Goudse Schouw. Schone bagger wordt op de kant vi >id. t zen splitsen voor jongeren en senioren j ;emeente Alkemade be- ^-u ote behoefte aan wonin- ir jongeren en senioren, me voor de laatste groep 1 er meer koophuizen en i[ei huurwoningen komen. illen veel huurders hun a8e pen, omdat de krapte op e i ïingmarkt in Alkemade sc' ijks andere mogelijkhe id dt- Om aan deze wensen iet te komen gaat de ge- proberen meer wo- uwcontingenten van de :ie en het rijk los te krij- w iet volkshuisvestingsplan ae gemeente blijkt dat de '_ecjbehoefte in Alkemade Zo'n 500 personen zijn k naar een huurwoning in de koopsector is de ;root. Toen enige tijd ge- 26 koophuizen werden C loden reageerden onge- 1L 0 mensen. Daarbij is de oming op de Alkemade- ingmarkt gering. Jaarlijks maar 7,5 procent van iners van Alkemade. In van de regio is dat 9 pro- Alkemade heeft een flinke voorraad grote eengezinswo ningen. De gemeente verwacht de komende jaren een over schot in dezfe categorie. Zij stelt daarom voor te onderzoeken of ze een aantal van deze wonin gen kan splitsten in kleinere huizen voor één of twee perso nen. Ook wil de gemeente be kijken hoe zij de leefsituatie in de wijken kan verbeteren. De inwoners hebben in een enquê te aangegeven, dat zij met na me een grotere verkeersveilig heid wensen en maatregelen om woninginbraken te voorko men. Het aantal inbraken in Al kemade is relatief hoog ten op zichte van andere gemeenten in de regio. Het inbraakrisico in Alkemadè bedraagt 1,6 procent. In dorpskern Nieuwe Wetering is de kans op inbraak het groots met 2,9 procent. In de rest van de regio is dit 1,3 procent.De gemeente onderzoekt of een meldpunt en voorlichting over inbraakpreventie de veiligheid in de gemeente kan vergroten. De leden van de commissie ruimtelijke ordening stemden gisteren in met het volkshuis vestingsplan. j\\ (ramp te I gei 1.5 miljoen gulden voor ach :uw politiebureau vindt ntal leden van de Al- ese de commissie ruim- ordening aan de hoge ilet name CDA-fractie- nos ter J- Uit den Boogaard |eZe ich af of het nieuwe on- K ien aan de Wilgenstraat ld v edkoper kan. Hij betwij- r|ev de kleine politieafdeling anlj ofarendsveen wel zo veel r ii nodig heeft, zijn openbare werken A. Pe- zord ?de gisteren tijdens de i iring uit, dat de nieuw- zicli 10et voldoen aan een ei- ,Vee tat dat de politie Hol- I ft didden heeft opgesteld. ,Zi n hangt een prijskaartje na 1,5 miljoen. Bij de 'eer, die ook in het nieu- id komt, liggen de eisen De kosten van de nieu- ferne zijn ook lager: ruim Reünie van schepen met Alphense Industriemotoren nieuwkoop/alphen aan den run kees van kuilenburg Paul de Bruin hoeft niet uit te leggen, waarom hij zo graag een reünie van schepen met In dustriemotoren wil. De liefde voor de motoren van de voor malige Alphense motorenfa- briek straalt hem van het ge zicht als hij het boekje met schema's en afstellingen van motoren en de schuintes van de krukassen laat zien. „Dat heb ik onlangs gekregen van een oud-monteur van De Indu strie. De vette vingers van de monteurs staan erop. Fantas tisch." Met zijn echtgenote Tiny en zijn broer Joost organiseert de 48-jarige Nieuwkoper op 5 en 6 juni in de Alphense Rijnhaven de reünie van Industriemoto ren. De Alphense fabriek werd in 1910 opgericht. In 1978 werd de inboedel verkocht. „Ik ver gelijk De Industrie wel eens met Rolls Royce. Die autofabriek is ook stuk gegaan aan de kwali teit van het product. Ook De In dustrie leverde destijds onver woestbare motoren. Vandaar dat de belangstelling terugliep. Maar ze zijn nog steeds volop te vinden. In Krimpen is er on langs één gereviseerd van maar liefst 1200 pk. Die zit nu in een ijsbreker. Bovendien kreeg je ook de opkomst van die moder ne 'knikkerbakken', zoals ik ze altijd noem. Dat alles bij elkaar betekende de ondergang van De Industrie", vertelt de Nieuwkoopse glaszetter. Paul de Bruin en zijn familie zijn 'gek' van De Industrie. Ook echtgenote Tiny en zoons Sjors en Jeroen weten alles van de beroemde gloeikopmotoren van voor de oorlog. „Een jaar of vijftien geleden is het bij mij be gonnen met het oploiappen van een 'opduwertje' met een Industriemotor. Eentje uit 1930 met een gloeikopmotor, met een gewicht van 5500 kilo. Dat is alleen de motor. Gerolen voor een hele mooie nieuwe die ik had. Die Industrie van mij start je met behulp van een petrole- umbrander. Later werd dat ver vangen door gas. Toen ontdek te ik hoe fantastisch die motor in elkaar zit. Je kunt je voorstel- Paul de Bruin: „Ik vergelijk De Industrie wel eens met Rolls Royce. Die autofabriek is ook stuk gegaan aan de kwaliteit van het product." len hoe gelukkig ik was toen wij van een oude schipper een pe- troleumbrander cadeau kregen. Die hoort bij jou, Paul was het enige wat hij zei. Daar kreeg ik tranen van in mijn ogen." Inmiddels beschikt de Nieuwkoper over een hele ver zameling Industrie: speldjes, foto's, tekeningen, boekjes en dergelijke. Daarnaast heeft hij veel contacten met schippers die in hun schip een Industrie motor hebben. En uiteraard met oud-werknemers van de Alphense fabriek. „Daar steek ik veel van op. Het is vooral fan tastisch om te praten met oud monteurs, die voor de oorlog op de fabriek werkten. Maar die kring is wel heel klein. Onlangs kreeg ik bezoek van een oud monteur. Eerst wilde hij niet eens in de machinekamer kij ken, maar toen hij eenmaal binnen was zat hij in zijn zon dagse pak weer te sleutelen. Na afloop kwamen de verhalen en dan gaat De Industrie voor mij leven. Zoals ik ook geniet op evenementen, zoals de Schip- pertjesdagen in Warmond en Leidens Ontzet. Heerlijk, al die gekken bij elkaar." Het is zinloos De Bruin naar het waarom van de reünie te vragen. De gemeente Alphen en de havendienst vonden het to nen van het Alphense erfgoed een goed idee. Ook bij schip pers proefde de Nieuwkoper belangstelling voor het evene ment in het eerste weekeinde van juni. „Dus dact ik, het moest er maar van komen. Zonder dat ik eigenlijk wist wat ik op me op de hals haalde. Maar ik organiseer wel vaker iets, dus het zal wel lukken." Inmiddels telt de deelne merslijst al zo'n 35 namen: sleepboten, opduwers, West landers, een beurtschip, tjalken, een luxe jacht en een coaster. Een zeewaardige schuit, nu partyschip, doet mogelijk dienst als ontvangstschip. Ook wil Paul de Bruin een kleine ex positie over het verleden van De Industrie op één van de schepen. „Met dit aantal is het nog mogelijk ze allemaal een plekje aan de wal te geven. Ko men er nog meer dan wordt het 'stapelen'. Er komen nog dage lijks aanmeldingen binnen. Maar dat is de taak van mijn broer Joost, die is benoemd tot FOTO ENGEL LAMEIJER tijdelijk havenmeester. Het is uiteraard de bedoeling dat de motoren op de reünie draaien. „Niet alleen in machi nekamers. Er staan ook enkele losse motoren - waaronder één van Paul de Bruin - aan de wal te draaien. Om mensen die lie ver niet aan boord gaan te laten zien hoe zulke motoren draai en. „Dan zien ze tenminste hoe een echte motor werkt. Dat is heel wat anders dan zo'n 'knik- kerbak' van Daf." Deelnemers kunnen zich op geven bij Tiny de Bruin: tele foon 0172-573451. 11- miljoen. Het aantal appartementen dat bovenop de nieuwe brand weerkazerne wordt gebouwd kan volgens Peters nog wel ver anderen. Door meer of duurde re huizen te bouwen kan de ge meente meer geld terugverdie nen. Er staan vier maisonettes gepland. De leden van de werk groep die zich bezig houdt met het nieuwe onderkomen voor brandweer en poliüe achten de plek geschikt voor seniorenwo- ningen. „Maar", verduidelijkte Peters „dat is nog allemaal open". Over de rest van het plan en over de plek waar het pand komt te staan was Uit den Boogaard net als de rest van de commissieleden, zeer te spre ken. Voor hen is de geplande nieuwbouw de eerste stap in het omvangrijke 'entreeplan' van de gemeente, dat de omge ving van het gemeentehuis een ander aanzien moet geven. aarlanderveen Voor het ver helpen van achterstallig onder houd aan het Dorpshuis in Aar landerveen wil de gemeente Al phen aan den Rijn bijna 32.000 gulden extra uittrekken. De ge meente neemt dat besluit nu de beherende stichting een nieuw bestuur krijgt. Burgemeester en wethouders vinden het verzoek van dat bestuur om het gebouw vrij van achterstallig onderhoud op te leveren reëel. Er is ruim 45 mille nodig voor het opknappen van het Dorpshuis. Een deel daarvan is al gereserveerd. FOTO ENGEL LAMEIJER Jacobswoude eist extra huizen in ruil voor HSL jacobswoude marun kramp De gemeente Jacobswoude heeft een brandbrief gestuurd aan minister van verkeer en wa terstaat T. Netelenbos. Als zij niet voor 18 maart vijftien extra woningen toezegt ter compen satie van de aanleg van hoge snelheidslijn HSL en de verbre ding van rijksweg A4, handhaaft Jacobswoude zijn beroepschrif ten. De Raad van State behan delt die dan op 23 maart. Burgemeester W. van Beek en wethouder J. Haasbroek ver wachten snel uitsluitsel over hun verzoek om de vijftien ex tra huizen. In de raadsvergade ring van 18 maart besluit de Ja- cobswoudse gemeenteraad over het al of niet ondertekenen van het convenant met het HSL-projectbureau. De raad stelde begin vorig jaar al het ex tra woningbouwcontingent als voorwaarde voor onderteke ning van het document. Tijdens de raadsvergadering van eind februari drongen de raadsleden bij wethouder Haas broek (ruimtelijke ordening) aan op actie. Voor hen begint de tijd te dringen. Zij vrezen dat Jacobswoude uiteindelijk de vijftien extra woningen mis loopt. BRAND IN SCHUUR - Een deel van een houten schuur aan de Dijk in Benthuizen is in vlam men opgegaan. Gisteravond brak brand uit in de schuur, waarin alleen landbouwwerk tuigen stonden. De omvang van de schade is niet bekend. Kritiek op eenzijdige invoering betaald parkeren Het plan van de gemeente Alphen om het betaald parke ren in het centrum uit te breiden en bewonersparkeren in te voeren valt slecht bij veel politieke partijen. Kritiek was er gisteravond in de vergadering van de commissie plan- en beleidsvorming vooral op de gefaseerde invoe ring van het plan. Veel partijen vrezen dat de druk op de woonwijken op de Lage Zijde enorm wordt, als eind van deze zomer de maatregelen alleen aan de Hoge Zijde worden ingevoerd. over de opmerkingen van de commissieleden. Voor werken den in het stadshart is in zijn ogen genoeg geregeld in het plan. „Voor bedrijfsauto's kan een vergunning worden aange vraagd en werkenden kunnen tegen een commercieel tarief een abormement krijgen. Verder had hij verwacht dat het voorstel om bewoners van het centrum een vergunning te laten kopen veel stof zou doen opwaaien. Het verraste hem dat, net als de bewoners eerder saskia buitelaar Enkele fracties vonden dat als gevolg van het plan de parkeer- mogelijkheden voor werkne mers van bedrijven in het cen trum te klein worden. Alleen het CDA en Donna Vrij gingen met het voorstel akkoord. De overige partijen wilden het par keerplan nog eens in de fractie bespreken. Wethouder H. Groen in 't Wout raakte steeds verbaasder op een informatieavond, ook de commissieleden ervoor pleitten die vergunningen meteen op de Lage Zijde in te voeren. Hij be loofde die mogelijkheid te on derzoeken. Het parkeerplan is een eerste aanzet, benadrukte de wethou der verder. De praktijk moet uitwijzen of de maatregelen het gewenste effect hebben. Als bij voorbeeld blijkt dat bezoekers van het centrum massaal net buiten het vergunningengebied in een woonwijk gratis gaan parkeren, kan* de gemeente de grenzen van het parkeergebied uitbreiden. Volgens het plan moeten be woners van de Hoge Zijde tus sen het Burgemeester Visser- park en de Hoflaan straks een vergunning kopen als zij onder winkeltijd voor de deur willen parkeren. Een vergunning kost 60 gulden per jaar. Bedrijven betalen 240 gulden. 'Gebouw te hoog, te weinig parkeerplaatsen iu straf van 240 uur voor belastingfraude dre Qrt aangifte moest doen keek ik eerst Afhankelijk daarvan gaf ik de r0(|I sting op." Zo verklaarde een Q, e Alphense gisteren voor de ;sei ^en '^aa8- dat ze s'nds or bijna een ton aan omzetbelas- ontdoken. Officier van justitie »an eiste zes maanden cel, ofte- letvl UUr dienstverlening, plus zes en voorwaardelijk tegen haar. 7jj( 988 tot 1997 runde de verdachte nJi 0nrnaakbedrijf in Alphen. De "Sf voerde financiële problemen aan als één van de verklaringen voor haar gedrag van de afgelopen jaren. Een andere reden voor de fraude kwam voort uit uitgaven waarover zij geen' controle had. „Ik moest mijn grootste klant commissiegeld betalen, anders gaf die mij geen werk." Noemen we dat niet gewoon steek penningen?" vroeg rechter I. van Enge len. De verdachte bevestigde dit. Door dat ze zo'n dertig procent van iedere factuur aan de klant moest betalen, kwam ze nog dieper in de financiële problemen. „Het was niet mijn bedoe ling om de belasting op te lichten. Ik hoopte het verschil later goed te ma ken", verdedigde zij zich. „Bovendien wachtte ik op geld van mijn boekhou der." De rechter vroeg de Alphense waarom- zij de afgelopen tien jaar met niemand over haar oplopende schuld had gepraat „Ik was geestelijk niet in staat om het anders op te lossen", zei de verdachte. Eén ding begreep de rechter nog niet. „U zegt dat al uw bescheiden gestolen zijn, waarin onder andere staat hoe veel u ontdoken hebt. Waarom heeft u daar van geen aangifte gedaan?" De vrouw antwoordde dat zij slechte ervaringen had met de politie. „Na de inbraak wa ren er geen braaksporen. Ik dacht dus dat ik uitgelachen zou worden als ik aangifte deed." Inmiddels heeft de vrouw haar bedrijf van de hand gedaan en is ze persoonlijk failliet verklaard. Ze komt rond van een bijstandsuitkering. Bovendien is ze on der behandeling bij het Riagg. De offi cier van justitie zei hiermee rekening te houden. Het bracht haar tot de eis van zes maanden celstraf plus zes maanden voorwaardelijk. Dit kan worden omgezet in 240 uur dienstverlening. De advocaat van de verdachte vroeg de gevangenis straf te halveren. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. hazerswoude-dorp marieta kroft Het plan van woningbouwver eniging Volksbelang en zorg centrum Driehof uit Hazers- woude-Dorp om negentien aanleunwoningen te bouwen, heeft gisteravond bij politiek Rijnwoude veel weerstand op geroepen. De raadsleden vrezen par keeroverlast en aantasting van het straatbeeld, omdat het complex naast Huize Driehof aan de Dorpsstraat vier verdie pingen moet krijgen. De com missie ruimtelijke ordening stelde daarom gisteravond nog geen 60.000 gulden beschikbaar voor het onderzoek naar de voorwaarden waarop de ge meente kan instemmen met verkoop van de grond voor het complex. A. van der Berg. die naast het te bouwen complex woont, uit te ook kritiek. „Het gebouw ligt erg in het zicht. Is er wel vol doende nagedacht over het ontwerp?" Hij maakte melding van verhalen over belangenver strengeling van betrokken per sonen en bedrijven. Hij kreeg een spervuur van vragen van de commissieleden op zich af, maar llichtte zijn opmerking niet verder toe. Wethouder F. Uljee zei niet op de hoogte te zijn van een verstrengeling van belangen. Hij beloofde het uit te zoeken. Met name C. van Velzen (SGP/RPF) pleitte ervoor te zoe ken naar andere plaatsen bij het zorgcentrum. Wellicht kan er op een andere plek een min der hoog gebouw komen, met meer parkeermogelijkheden. Wethouder Uljee liep daar echter niet warm voor. Volgens hem hebben de initiatiefne mers enkele jaren geleden al bekeken wat de meest geschikte plaats is voor de aanleunwo ningen. Daar is toen de plek tussen het zorgcentrum en het Oude Raadhuis uitgerold. Het bestemmingsplan is erop aan gepast. Dat bestemmingsplan staat echter slechts drie bouw lagen toe. Om het bouwplan toch te kunnen verwezerüijke, moeten er vier bouwlagen komen. Uljee vreest dat, als er nu weer een nieuwe plek wordt aangewe zen, de bouw nog jaren moet worden uitgesteld. De wethouder deed uiteinde lijk toch water bij de wijn. Hij beloofde uit te zoeken of er an dere plekken zijn rond Huize Driehof waar de aanleunwonin gen gebouwd kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19