Dure appartementen in Zendingshuis Molkenboer hield plan randweg bewust achter Omwonenden Op Dreef praten mee Regio Van der Valk Boumanweg soberder I1, n onnozel geweest9 3in Internationaal contact in Warmond Eegdeman nieuwe fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest A O 10 MAART 1999 leiderdorp afke van der toolen Verkeerswethouder V. Molken- boer (PvdA) heeft het plan vooor een nieuwe Leiderdorpse randweg, langs de oostkant van de A4, bewust een half jaar in de la gehouden. Hij wilde daar mee voorkomen dat het plan in de discussies over het gemeen telijke verkeerscirculatieplan (VCP) zou overheersen. Molkenboer vindt dat hij nie mand op het verkeerde been heeft gezet door het rapport van onderzoeksbureau Goudappel Coffeng een half jaar achter te houden. In dat rapport beveelt het bureau de randweg aan. ,Als we het rap port eerder openbaar hadden gemaakt zouden al die VCP-bij- eenkomsten met de bevolking over dat ene bepaalde stuk zijn gegaan", zei hij gisteravond tij dens een raadscommissie. Aan de andere kant wilde Molken boer het plan wel presenteren vóór de gemeenteraad het ver keerscirculatieplan bespreekt. „Langer wachten zou niet net jes zijn. Binnenkort spreekt de raadscommissie over het ver keerscirculatieplan, en dan moet alle informatie er liggen." Molkenboer greep de gele genheid aan om nog maar eens uit te leggen dat Goudappel Coffeng het onderzoek niet heeft gedaan in het verband met het VCP. Het onderzoek is volgens hem in eerste instantie gehouden in verband met de verbreding van de A4. Leider dorp had een slimmigheidje bedacht: als de Ericalaan wordt afgesloten vanaf de Mauritssin- gel, dan kan het A4-viaduct zak ken. De besparing die dat ople vert zou dan naar een langere tunnelbak gaan. „Op dat spoor zijn we inmid dels teruggekomen", zei Mol kenboer gisteren. „Maar we hebben ingezierl dat het van belang is voor de discussie rond het VCP, en hebben besloten: dan moeten we het nu maar openbaar maken.'Verschillen de raadsleden reageerden eer der deze week korzelig op het feit dat zij van niets wisten, en de rest van Leiderdorp ook niet. De bijeenkomsten met de plaatselijke bevolking waren nog maar net afgerond, of er bleek een rapport te liggen dat groot belang heeft voor de toe komstige verkeerssituatie in het dorp. CDA'er G. Hogervorst greep gisteravond het vragen- halfuurtje in de raadscommis sie voor verkeer aan om de wet houder hierop aan te spreken. leiderdorp afke van der toolen Wethouder V. Molkenboer versobert de verkeersrem- mende maatregelen voor de Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. „Een halvering van de kosten moet kunnen." zei hij gisteravond in de raadscommissie voor verkeer. Alleen de sociaal-democraten schaarden zich zonder voor behoud achter de PvdA-wet houder. Toch mag hij van de raad doorgaan met het ver keersplan voor de Van der Valk Boumanweg en het ach terliggende Zijlkwartier. Coalitiegenoot CDA had vo rig jaar december grote aarze lingen bij het plan, maar lijkt nu 'om'. Molkenboer heeft de steun van de christen-demo craten nodig om zijn voorstel len erdoor te krijgen. Het CDA heeft nog wel eni ge aarzelingen bij de dure, tij delijke voorzieningen. Liever wacht de partij totdat het ver keerscirculatieplan klaar is en er een permanente oplossing komt voor het sluipverkeer op de Van der Valk Boumanweg. W. Laman (CDA) stelde voor het tijdelijke karakter van het verkeersplan te onderstrepen door nog geen 'verkeersrem- mende bloembakken' te plaatsen. „Dat scheelt zo'n 120.000 gulden", aldus La- man. Zijn bijdrage volgde op een soortgelijke opmerking van de kant van de WD. „Er spelen grote belangen, die voor ons aanleiding zijn de wethouder te vragen te bena drukken dat het om een proef gaat", aldus R. Poels. De raadsleden besloten gis teren om de maatregelen na drie maanden opnieuw te be kijken. Behalve het CDA ging ook Groenlinks nu wel ak koord. De overige oppositie partijen bleven bij hun tegen stand. D66'er A. Prast: „Wat is er nu zo spoedeisend dat dit niet kan wachten tot het ver keerscirculatieplan?" De on dernemers van bedrijventer rein De Baanderij lieten de af gelopen dagen ook kritische geluiden horen. Ondernemer W. Regeer dreigde zelfs met juridische stappen om de bloembakken tegen te hou den. Hij vindt dat het bedrij venterrein goed bereikbaar moet blijven. De bedrijven willen minder obstakels en na twee maanden het effect van de maatregelen bespreken. JJr gaat er vandoor Een 22-jarige Leidenaar die vannacht omstreeks de Oranjeboomstraat in Voorschoten fietste raak- toen de politie hem wilde controleren. Agenten wil- lanspreken omdat hij zonder verlichting reed. Toen ze rden ging de fietser er echter vandoor, nadat hij een i r\ doos met spullen weggooide. In het Burgemeester Lark kwam de man in een slootje terecht, zwom naar %t en liep weg. Na enig zoeken werd hij alsnog aange- )e door de man weggegooide doos met spullen bleek ^por een onbekende weggehaald. De politie vermoedt gestolen spullen bevatte. Pwoude maakt Weddepad veiliger de» Zoeterwoude wil met een vluchtheuvel het kruis- «^flépad-Weipoortseweg veiliger maken. De afgelopen jn hier zeven ongevallen gebeurt, waarbij twee men- sel naar het ziekenhuis moesten worden afgevoerd. nent is het kruispunt erg onoverzichtelijk. Bovendien eze weg vaak hard gereden. De gemeente wil met iyrde fietssuggestiestrook, blokmarkering en midden- ^iet kruispunt aanpassen, waardoor de snelheid van drastisch moet worden teruggebracht. Met de re is een bedrag gemoeid van 30.000 gulden. orpse vuilniswagen naar Afrika Leiderdorp schenkt een vuilniswagen aan de town- Hfcndon in Zuid-Afrika. Het gaat om een veertien jaar .^h met een sloopwaarde van een paar honderd gul- Mneente heeft de wagen niet meer nodig omdat het Hniddels met een ander soort vuilniswagen wordt op- ie gemeente Leiden betaalt de verscheping van het or de Zuid-Afrikaanse township, want East London is Wad. Leiderdorp schenkt de auto op verzoek van gemeente: East London heeft een vuilniswagen hard :feiden had er zelf niet één ter beschikking L F/11 maanden tegen belastingfraudeur en haag Daar wist de Wassenaarder wel wat op. Hij liet ze geld storten op de rekening van de ICH, een charitatieve stichting, waarvan hij penningmeester was. Ver volgens stortte hij negentig pro cent terug op de rekening van desbetreffende cliënt. De tién procent gaf hij niet op als om zet. „Ik ging er vanuit dat het geen omzet was, omdat ik dat direct doorgaf aan mensen die het nodig hadden. Ik deed er goede dingen voor", verdedig de de belastingconsulent zich. „Dat u er goede dingen mee deed, lijkt heel mooi, maar u besloot zelf waar dat geld heen ging. Dat had u aan de demo cratie over moeten laten", vond de rechter. De officier van justitie geloof de echter niet dat de man het geld aan hulpbehoevende men sen had gegeven. „U kunt niet aantonen waar dat geld is ge bleven. Ik kan me niet voorstel len dat u hier zelf niet beter van bent geworden." R. Kerckhoffs, advocaat van de verdachte, stelde dat de be lastingdienst de zaak ook had kunnen oplossen. „Ik ben wer kelijk geschokt door deze eis. Mijn cliënt woont welliswaar in Wassenaar, maar hij en zijn ge zin leven heel sober. Ook de FIOD weet dat. Hij woont in een eenvoudig huurhuis met een verouderde inboedel en heeft geen andere bankrekenin gen." De rechtbank doet over twee weken uitspraak. D);F v "fis de verdachte be- lent. Waarom hij gelvier jaar tijd meer al 1 omzet niet opgaf, gisteren eigenlijk 'd ^klaren. „Ik ben on- )tefet", betuigde de 58- onmit Wassenaar voor re4chtbank. Geen van 'as.fegingen die rechter e Ifcn hem voorhield, Als Waar hij wel te- eveïvas het verwijt van itefjustitie C. Breman. ïld in zijn eigen zak gestoken. „Ik heb le doelen gegeven, it een stuiver van gehouden." On- e vj eiste de officier ks <pden cel plus zes mvaardelijk. de man drie mJaag belastbaar in- tan de belasting, een te lage belas- reeg. Dat kwam in 'elijl licht. De man gaf ienf minder omzet op. 3t iet een speciale gif- lenfee, waardoor hij I zijn omzet niet als feet beschouwde en fening was dat hij ilasting over hoefde ttten, voornamelijk hadden hem eens ^11 hij geen handige I'om giften te doen. Bestemd voor ouderen Architect J. Groos wil 50 koopappartementen van 7 8 ton bouwen in het Oegtsgeestse Zendingshuis. De wo ningen zijn bedoeld voor ouderen. In het voorste gedeel te wil hij een boemerangvormig, 70 meter lang en 12 metér hoog complex neerzetten, zei hij gisteravond tij dens een presentatie van zijn bouwplannen voor omwo nenden. Het complex komt deels op palen te staan en telt vier verdiepingen. oegstgeest Connie van uffelen j. Groos zijn schetsplan voor het Oegstgeestse Zendingshuis. 'Nieuwbouw die zweeft en als Met tekeningen en een ma- het ware is neergedaald vanuit quette presenteerde hij in het de ruimte', zo typeert architect pand zelf zijn bouwplannen. Groos wil woningen in het voorste huis bouwen en het achterhuis slopen. Tevens ko men er ongeveer 60 onder grondse parkeerplaatsen. Volgens het plan verdwijnen de werkplaats en de crèche, maar blijven de oude 'droog schuur' en de bungalow op het terrein behouden. Evenals de statige voorgevel van het pand. „De gevel heeft een 19e-eeuwse uitstraling en die willen we be houden", aldus Groos. Volgens R. van de Loo, ge meentelijk projectleider, is de monumentencommissie en thousiast over het plan: „Zij vond de schets spannend en kansrijk." Dit in tegenstelling tot een vorig plan van de pro jectontwikkelaar. De monu mentenexperts waren toen bang dat de nieuwbouw boven het dak van het oude gedeelte zou uitsteken. In het nieuwe plan, waarvoor projecton wikke- laar J. Roeten eind vorig jaar ar chitectenbureau 0III heeft aan getrokken, is dit niet het geval. De ongeveer 50 aanwezige buurtbewoners reageerden gis teren enthousiast. „De vorm is knap bedacht. Alleen: het is wel een groot vlak en vanaf een te kening kun je moeilijk zien hoe het wordt", zei W. de Wit voor zichtig. „Een mooi ontwerp", noem de C. Middelkoop, ooit zelf zen delinge en daarom regelmatig bewoonster van het Zendings huis, de schets. „Het gaat me alleen erg aan het hart. Vanaf 1917 zit mijn familie al in het pand. Ik word er weemoedig van, maar de stijl van het voor huis kun je toch niet nabou wen. Historisch bouwen is niet mooi." Roeten hoopt in december de benodigde sloop- en bouwver gunningen te hebben en ver wacht de bouw dan binnen 14 maanden af te ronden. Op 31 maart komen de plan nen van de projectontwikkelaar ter sprake in de commissie ruimte en groen. kte giro's "'geest 6 nnie van uffelen S de enige gemeen- pve giro's voor de paakbelasting heeft In tegenstelling tot [Haagse computer- in eerder meldde izeven andere ge- larvoor Origin be- maakt, geen mis- ngen. de Oegstgeestste s met een nieuw e*s'j)gramma gemaakt, it in dit program- ii de cijfertjes on- ja$° s een plaats ver- ■?rdoor kan het be- dat de giro's ver- igevulde misdruk- zen. Volgens Van gjzijn de giro's voor ^meenten met het iputerprogramma in heeft gisteren :ptgiro's voor de koifc^belasting naar erlf verz°nden met ^rief waarin het be- icuseert. „Met het op de kaken geven gaitf sprake is van een vJt." De gemeente c "foil de schade, 5500 jgjportokosten, verha- fc-' Volgende week )orpijf hierover nog in enie gemeente, uil ;°'g Bachlaan nf--. |43-jarige Voorscho- Joorrang verleende Jarige automobiliste ontstond gister- Jfeeven uur een bot- j kruispunt Bachl- "Jyethovenlaan in lurliPe.aut0's raakten jPadigd. Er was F^kevan lichte ver- warmond Vijftien minderjarige asielzoekers uit het Leidse asielzoe kerscentrum en ruim dertig Warmondse jongeren ontmoetten elkaar gisteravond in de nieuwe aanbouw van de hervormde kerk aan de Herenweg in Warmond. De organisatoren, de jongerenwerkgroepen van de Warmondse kerken, wilden op die manier meer begrip kweken voor de situatie waarin jonge vluchtelingen in Nederland verkeren. Er waren hapjes, er was muziek en er werd een video vertoond van het IKON-pro- gramma Sjappoo met een discussie tussen Nederlandse jongeren en asielzoekers. „Precies wat wij daarna ook in kleine groepjes hebben gedaan. Aan de asielzoekers werd gevraagd wat hun hobby's zijn, wat ze zoal de hele dag doen, waarom ze hier zijn en wat ze van Nederland vin den. In eerste instantie was het allemaal wat onwennig, maar al gauw was er een prima contact. Een van de asielzoekers zei op een gegeven moment dat het hem opviel dat hij eindelijk weer jongeren zag die blij zijn en geen angst in hun ogen hebben. Aan het eind van de avond werden telefoonnummers uitgewisseld. Dat is toch fantas tisch", aldus Jan Burgmeijer, een van de organisatoren van de avond. Hij is dan ook meer dan tevreden over het verloop van de avond. „Het was heel leuk en heel informatief." Burgmeijer had gehoopt dat de asielzoekers exotische hapjes zouden meenemen. „Dat was he laas niet het geval, maar ook met drop, haring, ontbijtkoek en kaas die de Warmondse jongeren bij zich hadden, ging het prima." foto mark lamers Het Van Alphenplein in Leiderorp, waar straks woningen verrijzen. foto hielco kuipers leiderdorp afke van der toolen Tweehonderd omwonenden van het Van Alphenplein mogen via een enquêteformu lier meepraten over de komende woning bouw daar. Daarbij is het niet meer de vraag óf er huizen moeten komen in de plaats van sportzaal Op Dreef. Wel kunnen de Leiderdorpers hun mening geven over het soort woningen, het aantal, en de pre cieze plek waar ze moeten komen te staan. Wethouder V. Molkenboer (huisvesting en ruimtelijke ordening) wil huizen bou wen om de verplaatsing van Op Dreef naar de Bloemerd te betalen. Als de gemeente raad akkoord gaat kan de bouw van de nieuwe sportzaal in augustus of september beginnen. De gemeente overlegt met de sportraad over de omvang van de nieuwe Op Dreef. Molkenboer wil de omwonenden van het Van Alphenplein raadplegen, 'omdat het niet chic zou zijn om te zeggen: we zetten zo- en zoveel woningen neer'. De wethou der streeft ernaar betrokken burgers zo snel mogelijk bij dit soort plannen te betrekken. Wel blijkt uit het collegevoorstel aan de raad dat er 'een substantieel aantal wonin gen' moet komen om de verplaatsing van Op Dreef te bekostigen. Bij een ander re cent woningbouwplan, naast het Visser 't Hooftlyceum, noemde Molkenboer wel meteen een aantal huizen. Dat viel slecht bij de omwonenden, die dachten dat ze niets meer hadden in te brengen. Het ver schil met nu is dat de wethouder de omwo nenden van Op Dreef al om een mening vraagt voordat er een plan op tafel ligt. Het is de bedoeling dat de mensen die meedoen aan deze enquête ook aangeven wat ze bijvoorbeeld graag willen behouden aan groen. Ze moeten hun formulier uiter lijk 18 maart inleveren. Op 27 april is er een bijeenkomst op het gemeentehuis om van gedachten te wisselen over de inrichting van het Van Alphenplein. Zoals het er nu voorstaat kan de woningbouw in 2001 be ginnen. oegstgeest connie van uffelen Gerrit Eegdeman wordt de nieuwe fractievoorzitter van Leefbaar Oegstgeest. Per 27 april neemt hij de voorzitters hamer over van de huidige plaatsvervangend voorzitter Bert van den Broeke. De fractie van Leefbaar Oegstgeest heeft Eegdeman unaniem gekozen tot opvolger van de plotseling afgetreden Louise van Haeften. Leo van Ruiten, die volgens de verkiezingslijst recht heeft op de vrijkomende raadszetel, ziet af van het raadslidmaat schap. Hij staat zevende op de lijst. Eegdeman staat dertiende op de lijst van Leefbaar Oegst geest. Partijvoorzitter J. in 't Velt wil niet reageren op de keus voor Eegdeman. „Voor mij is er nog geen opvolger. Op de eerst komende raadsvergadering, morgenavond, maken wij pas bekend wie de nieuwe fractie voorzitter wordt." Eegdeman zelf zegt dat de zaak wel rond is. Zijn 'jawoord' heeft volgens hem wel enige druk van In 't Velt gevergd. „De voorzitter deed een klemmend beroep op mij, want de situatie was dringend door het plotse ling wegvallen van Van Haeften en het toekomstig vertrek van Bert van den Broeke naar Alba nië." Of Van Haeften politieke redenen heeft gehad om te stoppen, weet hij niet. „Ik heb niet het gevoel dat het binnen de fractie niet boterde. Ik heb begrepen dat het om persoon lijke redenen gaat. Komende week bedank ik haar met de voorzitter voor haar inzet", zegt Eegdeman. De 55-jarige Eegdeman is di recteur van de Rotterdamse Van Heuven Goedhartschool en oud-directeur van basisschool De Springplank in Oegstgeest. Hij vindt zichzelf geen 'politiek dier'. „Ik heb afgelopen vrijdag met de fractie kennisgemaakt. Er heerst een sfeer van 'we gaan er tegenaan!'. Dat spreekt me aan en dan zien we wel hoe het loopt. Maandag heb ik pas voor het eerst met een fractieverga dering meegedaan. Ik zal moe ten wennen aan de manier van discussiëren in de politiek. Ik hou ook niet van het mekaar proberen vliegen af te vangen in de raad, maar ik heb begre pen dat dat nu is opgeklaard binnen de fracties." De partij heeft hem twee keer gevraagd zich verkiesbaar te stellen, maar beide keren wei gerde hij omdat hij het 'te druk' vond. Reden dat hij nu ja zegt tegen het fractievoorzitter- schap, is dat hij sinds kort een dag in de week minder werkt. Ook is hij vorig jaar gestopt als voorzitter van de Oegstgeestse Vereniging van Vrijzinnige Her vormden en als secretaris van de Leidse Stichting Korte Vliet- school. „Ik heb nu wat meer tijd, maar misschien kunnen we binnen de fractie een goede taakverdeling afspreken, zodat niet alles bij de fractievoorzitter terechtkomt", zo stelt hij het zich voor. Het dorpse karakter van Oegstgeest en openheid binnen de politiek spreken hem aan. „Ik ben zeer geporteerd van oud-fractievoorzitter Jan de Soeten. Die zei: 'Eerlijkheid in de politiek duurt het langst'. Besloten vergaderingen wil ik dan ook zo veel mogelijk ver mijden. Verder wil ik er voor waken dat alles wordt volge bouwd. Oegstgeest lijkt wel groen, maar dat valt tegen. Als plaatselijke partij kun je de plaatselijke belangen verdedi gen", aldus Eegdeman.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17