'Zo behandel je dieren nog niet eens' Ook in Leiden wordt volop kiezersbedrog geplee Meningen 'Muur van verzwijging over tabaksdoden Klankbord Molkenboers verkeen Lj voor Leiderdoip verdict WOENSDAG 10 MAART 1999 970 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alle met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071-5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.h UITGELICHT Er gaat geen dag voorbij, of deze of gene vertegenwoordi ger van een belangengroep laat weten dat kranten, tijd schriften, radio en televisie iets moeten doen of iets moe ten laten. Daarmee de indruk wekkend dat een journalist een soort Willy Alfredo is, de sneldichter die zijn publiek met de aansporing 'Roept u maar!' uitnodigde zijn reper toire samen te stellen. Zo vindt voorzitter F. Nij- pels van de anti-rokersvereni ging CAN dat de media had den moeten melden dat de re cent overleden politici Enneüs Heerma en Henk Vos 'tabaks- doden' zijn. Nijpels: ..Er is een muur van verzwijging opge richt: werkelijk niemand durft het ook maar aan te roeren. En ook de media verzuimden hun informatieplicht collec tief. terwijl aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vaststaat dat Heerma en Vos tabaksdoden zijn. Het krijgen van longkanker is in vrijwel al le gevallen te wijten aan ta baksgebruik. Beiden stonden ook bekend als heftige gebrui kers van tabak." Nijpels vertoont de trekken van een op hol geslagen actie voerder. die alleen oog heeft voor zijn eigen missie. Roken is smerig, je loopt gerede kans er dood aan te gaan en dus moet roken met alle middelen worden bestreden, zo is zijn redenering. De media moeten dat doen, die hebben een in formatieplicht. Wij journalis ten denken daar anders over. De media zijn voor iedereen, maar niet van iedereen. Dat roken smerig en een be langrijke doodsoorzaak is, is in Nederland algemeen be kend, omdat kranten uitvoerig verslag hebben gedaan van medisch onderzoek waaruit dat blijkt en ook een podium zijn geweest voor de verander de opvattingen in de publieke opinie over roken. Dat is hun taak die is ingegeven door hun zelfopgelegde informatie plicht. Het doet er daarbij hele maal niet toe wat de media zelf van een onderwerp vin den. Als een meerderheid op een redactie roken lekker vindt, betekent dat niet dat al le stukken waarin staat dat ro ken vies is, uit de krant wor den gehouden. Het omgekeer de is evenmin het geval. Kran ten streven een scheiding na van feiten en commentaar. Als lezers willen weten wat deze krant van roken vindt, zijn ze aangewezen op de hoofdarti kelen die dagelijks op pagina 2 verschijnen. De kenschets 'een muur van verzwijging' lijkt me dan ook geen juiste typering van onze aanpak. Nijpels zegt nog iets vreemds. Hij vindt dat wij moeten melden dat Heerma en Vos tabaksdoden zijn. In de Verenigde Staten worden op dit moment enkele tiental len processen gevoerd van longkankerpatiënten tegen de tabaksindustrie. Het gaat daarbij om ouderen, die zijn begonnen met roken in de tijd dat de tabaksfabrikanten ver zuimden te wijzen op de al bekende schadelijke gevolgen. Bij elk proces blijkt weer dat het wettig en overtuigend be wijs dat iemand kanker van roken heeft gekregen lastig te leveren is. Met het begrip 'ta baksdoden' moeten we daar om voorzichtig omspringen. Wie bepaalt wanneer iemand een 'tabaksdode' is of een 'ge wone dode'. Als bewezen kan worden dat iemand als gevolg van ro ken is overleden, is het nog geen uitgemaakte zaak dat de krant dat vermeldt. Een doodsoorzaak lijkt me te be horen tot de persoonlijke le venssfeer van mensen, ook als die mensen publieke perso nen zijn. Als premier Kok morgen op de A4 dodelijk ver ongelukt, dan zullen de media dat vermelden. Als hij thuis of in het ziekenhuis overlijdt aan wat de RVD en zijn familie omschrijft als een 'ernstige ziekte', dan neemt de pers die term over. Hijzelf en /of zijn familie had er kennelijk geen behoefte aan in te gaan op de details van de doodsoorzaak. Het lijkt me goed als journalis ten dat respecteren. Dat het CAN daar anders over denkt, is zijn verantwoordelijkheid. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE pns rdei Burgers kijken met gemengde gevoe- hebben steeds ons best gedaan het lens naar de politiek en politici. Ener- imago van politici te verbeteren. Maar zijds dichten ze politici een grote in- vervelend genoeg zijn het diezelfde vloed toe. wordt vaak tegen politici politici die ons daarbij hinderlijk voor aangekeken en hebben dezen een be- de voeten lopen en wat we hebben paalde status. An derzijds worden politici gezien als onbetrouwbare guren, nietsnutten, arrogante typen die zich niets van het gewone volk aan trekken en 'zakkenvullers'. Bij tijd en wijle menen politici dat ze nodig iets moeten doen aan hun slechte imago. Maar tegen verkie zingstijd is dit voornemen snel verge ten. Want dan worden alle listen en trucs uit de kast gehaald om zoveel mogelijk stemmen te winnen. En het gebruik van loze beloften, halve waar heden en hele leugens horen daarbij. Gedurende vele jaren was het als medewerker van de Stichting Burger schapskunde/het Instituut voor Pu bliek en Politiek (het landelijke Cen trum voor politieke vorming) samen met collega's mijn taak burgers duide lijk te maken hoe de politiek in Neder land is georganiseerd, hoe ze functio neert en wat de rol van politici daarin is. Doel was de interesse van de bur gers voor politiek te bevorderen en als het enigszins kon ze erbij te betrek ken. Belangrijk in dit verband was om het beeld dat van politici bestaat, enigszins bij te stellen: politici zijn ge wone mensen met eigenschappen als andere mensen. Mijn collega's en ik OPINIE Ed van der Veen is docent politieke vorming en raadslid namens de PvdA in Leiden. Hij schreef een opinie over kiezersbedrog. bereikt, proberen on gedaan te maken. Neem nou Jan Lau rier. In een artikel in het Leidsch Dagblad van 1 maart ant woordt hij ontkennend op de vraag van de journalist of het geen kiezers bedrog is dat hij, terwijl hij wethouder in Leiden is en géén lid van provincia le staten wil worden, zich toch op de kandidatenlijst van GroenLinks voor de Staten heeft laten zetten. Hij pleegt geen kiezersbedrog, zegt hij, want hij wil helemaal geen statenlid worden en daarom heeft hij zich op een on verkiesbare plaats laten zetten. En ook als hij met voorkeursstemmen geko zen zou worden, is er niets aan de hand, want (citaat uit het LD): 'Met een kandidatenlijst wil je aan je ach terban duidelijk maken wat je als par tij in de samenleving allemaal doet. Daarom sta ik op die lijst, niet omdat ik gekozen wil worden'. Wat een on zin! Hier is sprake van je reinste kie zersbedrog. Als een kandidaat met voorkeurs stemmen wordt gekozen en hij zegt dat hij niet van plan is de consequen tie van zijn verkiezing te aanvaarden, schoffeert hij allen die vertrouwen in hem hadden en pleegt hij kiezersbe drog. Gelukkig voor Laurier heeft hij bij de statenverkiezingen niet vol doende voorkeurstemmen gekregen en hoeft hij niet te bedanken voor een zetel. Dat overkwam vorig jaar bij de ge meenteraadsverkiezingen wel Hasan Güney, die op een onverkiesbare achttiende plaats van de CDA-lijst stond. Gezien de bekendheid van de ze kandidaat onder vooral Leidse kie zers met een Turkse achtergrond, was te voorzien dat hij uit deze achterban veel voorkeurstemmen zou trekken. Dat gebeurde ook: Güney werd als raadslid verkozen. Tot verbazing van velen trok hij zich echter vlak na de verkiezingen terug. Het CDA laadde daarmee de verden king op zich Güney alleen vanwege zijn Turkse afkomst als stemmentrek- ker op de kandidatenlijst te hebben gezet. Bovendien kwam een grote groep allochtone kiezers in de kou te staan en deed deze actie de voor beeldfunctie van allochtone (aspirant- )politici geen goed. Niet alleen mogen burgers van kan didaten op de kandidatenlijst ver wachten dat ze bij hun verkiezing in derdaad hun zetel innemen, burgers mogen er ook van uitgaan dat ze de periode van vier jaar waarvoor ze wor den gekozen, volmaken, of althans het (Ex-)raadsleden in Leiden die zich volgens Van der Veen hebben schuldig gemaakt aan kiezersbedrog. Links: wethr rier (GroenLinks); boven, van links naar rechts: J. Hommes (VVD), D. Sloos (voorheen SP) en J.W. Kradolfer (WD); D. van Vugt (SP). ARCHIEFFOTO'S HENK BOUWMAN grootste deel ervan. Dat geldt zeker voor de kandidaten die boven aan de lijst van hun partij staan. Zij zijn im mers 'het gezicht' van de partij en bo vendien zijn ze gewoonlijk ook wet houderskandidaat. Een aantal jaren geleden was Ma- rietje van Rossum het 'boegbeeld' van de Leidse PvdA en werd ze na de ver in de komende jaren waar te maken. Kiezersbedrog? Jazeker, in tweevoud. En dan hebhen we Daan Sloos. Hij werd vorige jaar als raadslid voor de SP herkozen. Hij kreeg ruzie met zijn fractiegenoten en besloot al kort na de verkiezingen uit fractie en partij te stappen. Nu is er een ongeschreven wet dat als je uit de fractie stapt, je je kiezingen wethouder. Maar na korte raadszetel opgeeft. Bij de meeste par tijen ondertekenen kandidaten daar toe zelfs een schriftelijke verklaring en dit is naar verluidt bij de SP ook het geval. Maar Sloos lapte dat aan zijn laars en is als eenmansfractie verder gegaan. Zijn argument was dat hij nu eenmaal als raadslid was verkozen en tijd verliet ze de raad om elders bur gemeester te worden. Dat was niet al leen een schok voor de fractie en de partij, het was ook verre van netjes te genover de kiezer. Van recente datum is het verdwij nen uit de Leidse raad binnen een jaar dat hij de kiezers niet wilde bescha- van de WD'ers Jan Willem Kradolfer men. Sloos was met onvoldoende en Johan Hommes. Kradolfer was voorkeurstemmen echter niet als per lijsttrekker en Hommes tweede op de soon gekozen, maar kwam in de raad kandidatenlijst. Kradolfer had niet omdat de SP zoveel stemmen kreeg, lang voor de gemeenteraadsverkiezin- Hij pleegde dus gewoon kiezersbe- gen de functie van fractievoorzitter drog. van Alexander Geertsema overgeno- We blijven bij de SP. Met veel poeha men en profileerde zich sterk als de werd daar bij de gemeenteraadsver- man die de WD een veel prominente- kiezingen van 1998 Driek van Vugt als re positie in de politiek zou geven. Hij heeft zijn belofte niet gehouden en nam. evenals zijn secundant Hom mes. niet de moeite het vertrouwen dat zijn achterban in hem had gesteld, kandidaatsraadslid gelanceerd. Van Vugt moest als achttienjarige het jongste raadslid van Nederland wor den. De politieke boodschap van het jongste raadslid was dat er in Leiden bijna niets voor jongeijvie daan en dat hij vooral or langen zou opkomen, j gj Binnen een jaar had «jar veel zelfkennis besloten^' noeg voor de Leidse jonjjji tekend en dat nu de reichi land aan de beurt was.ijgjn beste vanuit de Eerste Men den hij en zijn partij. Als y jongste senator ooit leve|vas behoorlijk wat publiciteijust dat natuurlijk niet het hifeid was dat toch mooi meegj ge; In de afgelopen weelde weer kunnen meemakeioit hun krokodillentranen f g, lieten over de slechte vè eis komst. En dat ondanks ijdei gaande aan de verkijonv hartstochtelijk beroep k g; daan op de kiezers om flaaj gaan stemmen. Want ijaai van onze democratie ni ee verkiezingen heel serieifcce klonk het. Maar tegelijt jjc politici steeds weer zienf" m kandidaatstelling voor iet t gen niet serieus nemenfje, in feite de kiezers. ED VAN DER VEEN 1 Z!J] lten De hongerstaking van vijftien Turkse vrouwen in Amsterdam is de zesde week ingegaan. Met hun actie willen ze een verblijfsvergunning afdwingen. Een groep Marokkaanse mannen grijpt inmiddels vijf weken naar dit middel. Staatssecretaris Cohen van justitie geeft de hongerstakers nog altijd weinig hoop. Hij heeft wel ingestemd met het voorstel van de burgemeesters van Den Haag, Rotterdam, Amsterdam en Utrecht een commissie te vormen die hem zal informeren over bijzondere lokale aspecten, de mate van inburgering en de noden van witte illegalen. Cohen erkent dat de burgemeesters hem nuttige informatie kunnen aanreiken, maar hij verwacht niet dat ze hem 'vaker over de streep' kunnen trekken. Moet Cohen zijn poot stijf houden, of verdienen de hongerstakers een bijzonder behandeling? Of staat dat gelijk aan zwichten voor chantage? Een woordvoerder van Meltem, een winkel in Turkse en oosterse levens middelen aan de Leidse Breestraari ,,Van mij mogen ze hier blijven, vooral als ze belasting hebben betaald. Zij die zeggen datje dan chantage beloont, hebben ook wel een beetje gelijk. Want we kunnen niet iedereen toelaten in Nederland. Het hangt van de situatie af en volgens mij moeten die vrouwen in Amsterdam in aanmerking kunnen komen voor toelating." Directeur A. Lamnadi van Meander, het in Alphen aan den Rijn gevestig de Regionaal Instituut Interculturele Ontwikkeling: ..Het zou Nederland onwaardig zijn als ook maar één hon gerstaker overlijdt. Er zijn in dit land zo n achthonderd mensen die in grote onzekerheid leven omdat een of ande- De gezondheidstoestand van de vijftien Turkse vrouwen in hongerstaking gaat na 37 dagen hard achteruit. FOTO WFA re onbelangrijke administratieve for maliteit niet klopt. Ik heb het over mensen die wél aan de belangrijkste criteria van staatssecretaris Cohen vol doen, zoals de termijn van minimaal s jaar dat een arbeidsverleden lang moet zijn. Wat meer humaniteit en wat minder halsstarrigheid is in al de- e gevallen op zijn plaats. De angst dat soepel met de regels omspringen een nieuwe toestroom en nieuwe honger stakingen in de hand werkt, is onge grond. Hongerstaken doe je niet zo maar." S. Lyczak (WD), wethouder van ar moedebeleid in Alphen aan de Rijn: Als gemeentebestuur gaan we niet over beleid rond witte illegalen. Het lijkt me niet verstandig om er een oor deel over te geven. Op zich leven we in een vrij land. Iedereen heeft het recht om in hongerstaking te gaan." Predikant A. Dronkers van De Bakke rij en de Diaconie van de Hervormde Gemeente Leiden: „Vooropgesteld dat ik niet de enige ben die over het ge bruik van onze ruimte iets te zeggen heeft, vind ik dat witte illegalen in hongerstaking bij ons onderdak zou den moeten kunnen krijgen. Sommige mensen noemen hongerstaking een chantagemiddel. Dat kan ik begrijpen. Maar aan de andere kant moet je je realiseren, dat deze mensen heel wei nig middelen in handen hebben. Dat zij dan naar zo'n uiterst middel grij pen, kan ik ook heel goed begrijpen. Ik denk dat er soepel met deze groep moet worden omgegaan. Als bij De Bakkerij hongerstakers zouden aan kloppen, zou ik direct het overleg met de gemeente openen. Leiden staat be kend als tolerante stad." H. van Duijn, huisarts en fractievoor zitter van het CDA in Katwijk: „Hon gerstaking is een gevaarlijk actiemid del. Als je weigert te eten, dat eet je je eigen lichaam op, je vet en je spieren. Je wordt vatbaar voor allerlei infecties. Het kan uiteindelijk de dood tot gevolg hebben. Wat dat betreft, vind ik het actiemiddel dat de witte illegalen ge bruiken, te sterk. Niet verantwoord. Ik zou het beter kunnen volgen wanneer bijvoorbeeld uitgeprocedeerde asiel zoekers die bij uitzetting naar het land van herkomst de dood riskeren, naar een dergelijk zwaar middel grijpen. Maar ondanks mijn bezwaren... Als een groep witte asielzoekers op mijn deur zou kloppen met het verzoek hen medisch te begeleiden bij een honger staking, dan help ik. Iemand moét ze toch helpen." Petra Schulz van de Leidse Fabel van de Illegaal: ..Veel mensen zeggen nu dat er voor de witte illegalen een gene raal pardon zou moeten komen. Ze hebben lange tijd wit gewerkt, ze zijn volledig ingeburgerd en bovendien gaat het om een beperkte groep. Wij vinden dat ook. Bovendien vinden we eigenlijk dat ieder mens zelf zou moe ten kunnen beslissen waar hij wil wo nen. We hebben een probleem met het voorstel dat nu is gedaan door de burgemeesters van de grote steden. Het houdt eigenlijk in dat alleen de witte illegalen in de grote steden pro fijt hebben van deze nieuwe regeling. Zo ontstaat rechtsongelijkheid. Ik pleit ervoor dat de kleinere gemeenten ook aansluiten bij het voorstel." Ayfer Ortak van de Stichting Turkse Vrouwen in Leiden (LTKV): „Ik ben op Internationale Vrouwendag bij ze geweest en ik ben geschrokken van wat ik allemaal heb gezien, ondanks dat ik me al op een schok had voorbe reid. Ik hoop dat de commissie van burgemeesters die nu is gevormd tot een snelle doorbraak leidt. Ze gaan vandaag hun 37ste dag in, zo behandel je dieren nog niet eens. Ik vind het on juist om hun actie als chantage uit te leggen. Dat zou het pas zijn als ze drei gen met zelfmoord. Maar ze willen he lemaal niet dood. Echt, ik vind het zo erg wat er gebeurt." De Leidse wethouder J. Laurier (GroenLinks), verantwoordelijk voor het project Leiden Vluchtelingenstad: „Door de huidige hongerstakingen worden in de grote steden de schrij nende gevolgen zichtbaar van de kop pelingswet. Zoals bekend heeft Leiden zo veel als mogelijk gebruik gemaakt van zijn autonomie waardoor in deze stad een aantal effecten van die kop pelingswet wordt afgevangen en men sen niet volledig zijn afgesneden van allerlei voorzieningen. Of iemand hier mag blijven ja of neen, is echter een kwestie van landelijke regelgeving, waarvan ik overigens vind - en dat is geen nieuws - dat die niet deugt." ANNET VAN AARSEN EN WIM KOEVOET In een opinie in de krant van zaterdag 27 februari spreekt re dacteur Afke van der Tooien haar bezorgdheid uit over de door het Leiderdorps college van burgemeester en wethou ders - op voorstel van wethou der Molkenboer - voorgeno men verkeersmaatregelen op de Van der Valk Boumanweg: éénrichtingverkeer in de rich ting van de Spanjaardsbrug en aanvullende aanpassingen in de omgeving. Het gaat om een voorlopige regeling, vooruitlo pend op het in voorbereiding zijnde verkeerscirculatieplan (VCP) voor Leiderdorp.dat als gevolg van de hiervoor gelden de procedure nog geruime tijd op zich zal laten wachten. De nu te nemen maatregelen beogen een vermindering van de verkeersoverlast op de Van der Valk Boumanweg. Bij een dagelijkse stroom van meer dan 10.000 auto's is het een under statement om, zoals mevrouw Van der Tooien zegt, te spreken van een 'betrekkelijk ongerief van weinigen', namelijk: de be woners van de hele weg, ook het dubbelzijdig gebouwde ge deelte. De achterliggende straten zullen, maar de mening van Politie op cursus: de omgekeerde wereld Op 23 februari deelde de Radio nieuwsdienst mee dat politie agenten van enkele grote ste den een cursus moesten gaan volgen om beter met Marok kaanse jongeren te kunnen om gaan. Welke verlichte geest zou er op dit onzalige idee zijn ge komen? Het lijkt mij efficiënter de Marokkaanse jongeren, waar nodig, bij te brengen hoe ze zich hier zouden moeten gedra gen. Al was het alleen maar om dat wij in Marokko nog niet ééntiende mogen van datgeen deze lieden hier denken te mo gen doen. En dat geldt niet al leen voor Marokkanen; de goe den niet te na gesproken, na tuurlijk. H. Maas, Leiden. tal t iil Ha; mevrouw Van dekfj zo'n geïsoleerd maar last krijge ,ir verkeer. Wethor boer van verkei gens haar dus ojl toer. Die opvatt Voorop staat L niet gaat om u voorbarige maat#"0 een al besta; kingsplan met Lt Op de Lage korte termijn v éénrichtingsverl ting van de Si den ingevoerd, stroom van de Boumanweg viaf?"' brug stadswa; sterk afnemen putersimulaties PBra Het verkeer dat'ut 1 der Valk Boui richting Spanjaa. s voor het grootrrc*c gaand verkeer v?' ders - zal door via de Persant Leiderdorpse Bi wegen uit het d( leid, ook reeds \i keerscirculatiepl zal treden. Bovendien kor gelen om ovei kwartier zorg te voorkoi spraakavonden <f °P te heeft georgair S.P de inwoners zich dan ook vóór de voorgel uitgesproken. De thans doorrij nomen plannen'e B Molkenboer zullf termijn het beot ben: toename heid in Leidert mindering van in straten die h*3_j. schikt zijn. B e"y00| bijzonder wethdLj boer, moeten w® 6 voor de voortv. mee ze deze c( ling al gedeelte!^ voeren nog vóóf gende procedure keerscirculatiepl il c

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16