In Natura Hechte samenwerking Lyrische kijk op Rode Planeet Li WOENSDAG 10 MAART 1999 Js[ REDACTIE: MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGAi In veel rustige, niet al te vervuil de wateren komen zoetwater- mossels voor. waarvan de meest algemene de zwanen- mossel is. Wanneer sloten en vaarten geschoond zijn zien we ze bij tientallen in de modder op de oevers liggen. U kent ze wel, die grote, bruingele schel pen, waarop zich iets donker der ringen aftekenen. Deze concentrische lijnen geven de leeftijd van de mossel aan: zo veel ringen, zoveel jaren. Niet zelden tellen we er wel tien tot twaalf, want mossels kunnen oud worden. Een lang leven, dat begint in de schelp van het moederdier. Moeder mossel stoot haar eitjes door haar kieuwen uit in de ruimte tussen de twee schel- phelften, die mantelhölte wordt genoemd. Veilig beschut wach ten daar de eitjes op binnen stromend water dat zaadcellen meevoert van een willekeurig mannetje. Mosselmannen ge ven hun zaad namelijk vrijelijk af aan het water en op zeker moment zullen die zaadjes in de schelp van een vrouwelijke mossel terechtkomen. Nadat de eitjes op deze wijze zijn be vrucht en er zich larfjes in heb ben ontwikkeld, barsten ze open. De piepkleine mosseltjes blijven vervolgens nog tot het voorjaar bij moeder thuis in een speciale holte, marsupium ge naamd. Pas wanneer de water temperatuur begint te stijgen worden ze buiten de deur ge zet. De meeste vallen meteen ten prooi aan vissen en waterinsec ten - reden waarom de moeder mossel vele honderdduizenden eitjes produceert - maar de overlevers zetten het lustig op een zwemmen, zich voorwaarts stuwend door het openen en sluiten van de schelp. Ze wach ten op het moment dat ze an ders in aanraking komen met een vis dan alleen met diens happende bek. Vindt die con frontatie inderdaad plaats, dan sluit de mossellarve vliegens vlug zijn schelpje en haakt dit, met een speciaal voor dit doel einde op de schelp aanwezig tandje, in de vissenhuid. Het tandje is zo scherp, dat het bij de vis een wondje veroorzaakt, dat echter snel geneest, waarbij de mossel onderhuids wordt ingekapseld. Veilig in het vissenlijf leidt het mosseltje een parasitair be staan, aangezien het leeft van vissenbloed. De kleine parasiet blijft een paar maanden onder huids, totdat het zodanig is uit gegroeid dat de vis er last van krijgt. Het kapsel kan dan spon taan openbreken, maar dikwijls schuurt de vis het pijnlijke plek je open aan een steen of een ander ruw voorwerp. De kleine mossel komt vervolgens op de bodem terecht, waar hij zich gedeeltelijk ingraaft. Zwanenmossels verstoppen na melijk het voorste gedeelte van de schelp in de bodem, ervoor zorg dragend dat de ander kant, met de organen die water naar binnen voeren en met afvalstof fen weer uitscheiden, vrij zijn van zand en modder. Deze in- en uitstroomorganen heten sip- ho's. Ze zijn van levensbelang. De eerste sipho pompt water naar de kieuwen van de mossel, die er zuurstof aan onttrekken en er het kleine gedierte en de algjes uithalen die de mossel tot voedsel dienen. De tweede sip ho voert het verwerkte water samen met uitscheidingspro ducten weer af. Profiteren zwanenmossels van vissen, de vissen op hun beurt maken handig gebruik van zwa nenmossels. Het is de bitter- voom die een mooie, grote mossel zoekt en via een lange legbuis haar eitjes in de mantelholte legt. Even later komt een manne lijke bitter- voorn langs om zijn sperma in de kier tus sen de twee schelphelf ten te spui ten. De bevruchte eitjes kunnen niet veiliger weggeborgen zijn: ze ontwikkelen zich rustig en voorspoedig en lopen geen kans te worden verorberd door een vijand. Zo leven vissen- broed en mossellarven een drachtig bijeen. Het is een eer steklas natuurlijke deal, een schoolvoorbeeld van een hecht samenwerkingsverband. De mossel is dus niet zomaar een ding dat op de bodem ligt. Niet alleen door middel van zijn voet is hij zich bewust van zijn omgeving, maar ook door op eenvoudige oogjes lijkende zintuigcellen, die op chemische en aanrakingprikkels reageren, en soms zelfs op licht, zodat de mossel zijn schelp kan sluiten bij onraad. THEO SCHILDKAMP BEN APELDOORN Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Carrière of wandelweg? (8); 5. Modieuze taal voor medezeg genschap (8); 6. Aan de andere kant dubbel kans op een prijs? (4); 8. De slang die ik controleer (4); 10. Vogel ter afsluiting van een voertuig (5); 12. Een meisje hoorbaar letsel toebrengen (5). VERTICAAL: 1. Die beestjes hebben geen moeilijke baan (6); 2. Kentering gepaard met poespas (6); 3. Erger kan een breuk niet zijn (5); 4. Bijzonder op zichzelf (5); 7. Waardeloze toegang, en dat ruik je! (5); 9. Het karakter van een kapitalist zonder land (4); 11. Vervolgens een judograad (3). Oplossing van dinsdag: 1mare-hamer-Charme 2deen-heden-Heiden 3. eelt-teelt-Atlete 4. deel-deler-Roedel 5reuk-kleur-Likeur 6. rest-stier-Estrik 7. ster-eerst-Sedert 8.' boer-boter-Teorbe 9roek-moker-Omtrek 10. link-klein-Nikkel Gevraagd woord: CHARLESTON. De planeet Mars moet in het verre verleden een redelijk war me wereld zijn geweest met grote hoeveelheden oppervlak tewater en intensief vulkanis me. Dat bevestigen recente beelden en metingen van de al sinds enige tijd om Mars draai ende sonde Mars Global Sur veyor. Het ooit hebben bestaan van leven op Mars is hiermee een stuk waarschijnlijker ge worden. En, zo stellen de en thousiaste onderzoekers, de beelden vormen nog maar een pover begin van wat we straks, over enkele weken tot maan den, allemaal nog te zien krij gen. Dat er vroeger op Mars wel eens grote hoeveelheden stro mend water geweest konden zijn, leidde men al af uit eerde re beelden. Met name foto's van de Marssondes Mariner en Viking, die de Rode Planeet in de jaren zeventig verkenden, lieten oppervlaktedetails zien waarop niet alleen geweldige vulkanen en enorme canyons zichtbaar waren, maar ook lan ge, slingerende groeven in het Marsoppervlak, die sterk leken op uitgedroogde rivierbeddin gen hier op aarde. Maar kleinere details dan zo'n 250 meter meter kon men niet zien en dus bleef het gissen naar de ware aard van deze wa terloze 'rivierbeddingen' die zich soms over duizenden kilo meters afstand uitstrekten. Daarnaast had men een ver moeden gekregen dat sommige grote vlakten dezelfde ribbel achtige structuren vertoonden als bij ons delen van zee- en oceaanbodems. En die werden dan ook prompt door veel we tenschappers aangezien voor opgedroogde, verstofte zeebo dems. Waarom zouden er wèl enorme rivieren op Mars be staan hebben en geen zeeën? En daarmee doemde dan weer die andere, nog belangrijker vraag op: als er op Mars ooit zo veel water bestond, dan moéten daar ooit toch organismen, misschien zelfs wel duizenden, miljoenen levensvormen in hebben rondgedarteld? Wij, aardbewoners, kunnen ons im mers geen volkomen steriele waterwereld voorstellen? Dromen Een sonde die in staat is details van slechts enkele meters te to nen, draait nu sinds enige tijd rond Mars: de Mars Global Sur veyor (MGS). Om brandstof voor het afremmen te besparen moest de sonde een aantal ma len door de bovenlagen van Mars' ijle dampkring zeilen om zoveel snelheid te minderen dat hij in de gewenste baan rond Mars terecht kwam. Aerobra- king wordt deze techniek ge noemd. Dan begint voor de MGS een periode van twee jaar van intensieve metingen en on afgebroken fotograferen van het Marsoppervlak. Al die maanden zijn er al de nodige foto's van bepaalde details ge nomen waar de sonde relatief laag (ongeveer 100 kilometer hoogte) overheen vloog. Die fo to's vertonen nu al details die veel en veel kleiner zijn dan de beste foto's die ooit door ande re sondes werden gemaakt. Geleerden in tal van Ameri kaanse, planetaire onderzoeks instituten hebben zich met al hun kennis en meetapparatuur op de kersverse beelden gestort. De eerste onderzoeksresultaten van deze foto's werden vorige week gepubliceerd in het En gelse wetenschappelijke week blad 'Nature'. In vier artikelen beschreef men tekenen van in tensief vulkanisme op Mars in ver verleden tijden en van, min der intensief, vulkanisme in een nog betrekkelijk recent verle den. „Op deze eerste fotoreeksen kunnen we al details zien waar we voorheen alleen van droom den," zegt planeetdeskundige William Hartmann, een vete raan op het gebied van Marson- derzoek en verbonden aan het Amerikaanse Planetary Science Institute in Tucson, Arizona. „Door de beeldscherpte heb ben we bijvoorbeeld een eerste rangschikking kunnen maken van inslagkraters naar grootte. Een dergelijke verdeling levert informatie op over de ouder dom van een bepaald gebied, van de mate van erosie en van stofafzettingen. We hebben daaruit voor een zeker gebied nabij de Marsvulkaan Arsia Mons kunnen afleiden dat de bovenste lavalaag niet ouder is dan 40 tot 100 miljoen jaar." Men ging er altijd van uit dat vulkanisme op Mars betrekke lijk snel na het ontstaan van de planeet uitdoofde. Maar de MGS-beelden laten nu zien dat vulkanisme geologisch gespro ken nog betrekkelijk kort gele den plaatsvond. „Dat is op zich opmerkelijk," aldus Hartmann, „Marsjs een wereld die tecto- nisch gesproken totaal verschilt van onze aarde. De aardkorst hier bestaat uit tal van schollen die onafgebroken langs elkaar bewegen, tegen elkaar botsen of onder elkaar door naar de diepte duiken. De breukvlakken tussen die schollen markeren de plaatsen waar veel vulkanis me en aardbevingen voorko men." Water Volgens Hartmann zien we Mars nu zoals de planeet er pakweg drie miljard jaar gele- HEINZ op PE <£4 U£ /H££ 7 /A?M£T, /XT AVOBT AA&00BWSB A/AAP OPA? SV. TOMPOES De heer Dorknoper zette zich weer in beweging en Tom Poes liep een eindje met hem op. „Alle dagen zijn gelijk", sprak de ambtenaar. „En de tijd schijnt steeds vlugger te gaan. Wilt u wel geloven, dat ik me niet kan herinneren wat er gisteren ge beurde? Neemt u nu de belasting aanslagen. Die moeten voor nieuw jaar bij de betrokkenen in de bus lig gen, dat werkt opvoedend. Maar ik weet waratje niet of ze de deur uit zijn." „Dat lijkt me vervelend", zei Tom Poes beleefd. „Ach, nu ja, het went", hernam de beambte. „En de hoofdzaak is, dat men zijn vrije tijd op gepaste wijze besteedt." Deze woorden werden opgevangen door de deurwaarder Bikkelsteen, die juist passeerde. „Net wat u zegt, meneer Dorknoper!" zei hij, de hoed lich tend. „Het leven is kort, maar het zal mijn tijd wel duren. En de kunst is om je tijd goed te doden." „Een heel verstandig persoon", merkte de ambtenaar op, toen ze verder liepen. Maar Tom Poes schudde het hoofd. „Het lijkt me onzin", zei hij veront waardigd. „Als je je tijd doodt, maak je het leven korter!" „Inderdaad", gaf de ander toe. „Dat is nu juist het aardige ervan. Maar u bent nog jong en dan ziet men dat anders. Kom aan, ik moet deze straat in. Goeden dag." Hij haastte zich in gebogen houding langs de huizen en ver dween in het verkeer. „Het is erger dan ik dacht", sprak Tom Poes tot zichzelf. „Hoe zou het met heer Bommel zijn? Het is toch maar goed, dat ik ben teruggekomen, want hij is de schuld van alles en hij zal het niet gemakkelijk hebben. Ik ga hem hel pen, ook al vindt hij me een be moeial." Een aantal detailfoto's van het Marsoppervlak. Waterloze rivierbeddingen, ribbelachtige structuren die lijken op onze delen van zee- en oceaanbodems. foto cpd nasa den uitzag. Maar er is geen wa ter meer en zijn de meeste gronddetails gevuld met of be graven onder stof dat in grote hoeveelheden door de sei zoensgebonden stofstormen over Mars' oppervlak werd ver spreid. Maar hoe is het toch mogelijk dat al dat water ver dween? „Het ziet ernaar uit," zegt Hartmann, „dat Mars ge durende de begintijd intensief vulkanisme kende. De chemi sche verbindingen daarvan vormden, samen met het op pervlaktemateriaal een betrek kelijk dichte dampkring, waar uit het misschien vele miljoe nen jaren lang geregend moet hebben." Bij gebrek aan vol doende aanvoer ten gevolge van het afnemende vulkanisme vervloog zowel de dampkring als het overgrote deel van Mars' watervoorraad in het heelal. Een deel van het grondwater moet in bevroren toestand op geslagen zijn in zogeheten 'aquifers' onder het Marsop pervlak. Hoeveel water daar op geslagen ligt is nog steeds on bekend. „Maar straks zullen we de beschikking hebben over fo toseries die nóg scherper zijn. Wat we dan zullen zien, zal zonder enige twijfel onze stoutste vermoedens overtref fen." Heer Bommel en de Killers Telescoop weg in ruimte u NASA is zijn vorige week ge lanceerde infraroodtelescoop WIRE (Wide-Field Inffad Ex plorer) al weer kwijt. Het koel systeem voor de apparatuur aan boord verloor al zijn vloei bare waterstof, doordat de be- schermingskap tegen de zon nehitte drie dagen te vroeg losliet, zo menen experts. Als gevolg van verhitting ontsnap te het waterstof als gas, waar door de sonde omL tollen. WIRE had of moeten doen aan J 100.000 melkwegstï samen twee tot d van de hemelkoepj Aan de hand daan schatting kunnen \T maakt hoeveel van}?1 het universum in z| denis heeft gevoni Hormonen zangers 1 De mannelijke adelborstvis bestaat uit twee soorten, waarvan er een neuriet om een vrouwtje het hof te ma ken, terwijl de ander geen wijs kan houden en de vrouwtjes op een stiekeme manier naar zijn liefdesnest moet lokken. De niet-zangers hebben een hoog gehalte van het enzym aromatase. Dit verandert het mannelijk geslachtshormoon testosteron in het vrouwelijke oestrogeen. Die omzetting be ïnvloedt de hersenactiviteit en het gedrag. Dit ontdekten on derzoekers van de Cornell Universiteit in Ithaca, New York, samen met collega's van de Universiteit van Californië in Los Angeles. „De hersenen van alle gewer- velden bevatten wat aromata se, ook die van de 4 sen bezitten een e: niveau van dit em dere studies weten|' enzym te maken hi ontwikkeling van dl ke neurale s truc tui; tie", zegt Andrew M bioloog aan de Cotj versiteit. „Volwassi gers blijken drie tol zoveel aromatase tl als hun zingende J ten. Dit verklaart dj zym belangrijk isvi schil in ontwikkeliij paalde hersencircu drag tussen leden de sekse van een dj clusief de mens." de oorzaak voor ee| veau van enzymacj een mysterie. Hormonen zangers 2 De adelborstvis (Porichthys notanus), ook wel Californi- sche zangvis of kanarievis ge noemd, wordt door de Cor- nell-biologen al sinds 1984 onderzocht. De gekleurde vis dankt zijn naam aan de fel blauwe 'knopen' op zijn buik. 's Zomers trekken deze tropi sche vissen vanuit de diepe Stille Oceaan naar de kust van Californië om te paaien. De geslachtsrijpe mannetjes lok ken eieren leggende vrouwtjes via een soort neuriën. De lief deszang, lijkend op het mono tone geluid van een motor boot, ontstaat door spiersa- mentrekkingen van de zwem vin en blijkt onweerstaanbaar voor het vrouwtje. Het vrouw tje mikt haar eieren in het nest en zwemt weg. In de hoop op meer vrouwtjes kan het man netje uren achtereen zijn sere nade blijven zingen. Het type zonder zangvermogen hangt wat rond bij de nesten van de neuriërs. Ze duiken snel op de gelegde eitjes om ze stiekem te bevruchten. Bij deze actie worden ze niet weggejaagd, omdat ze door hun kleine af meting worden aangezien voor een vrouwtje. Behalve in 'ÉL Vis die niet zingt m| grootte verschillen typen mannetjes de maat van hun mannelijke geslaci I van de niet-zangei vijftien procent in tale Iichaamsgewii slechts één procer gers. Hormonen zangers 3 De onderzoekers hebben ech ter aangetoond dat de grotere geslachtsklieren niets te ma ken hebben met het verschil in aromatase-activiteit. Omdat niet-zangers en vrouwelijke adelborstvissen een vergelijk baar niveau van aromatase bezitten, en de vrouwelijke vissen ook niet zingen, den ken de onderzoekers dat het enzym de groei van het door testosteron aangezette vocale systeem belemmert. Verdere experimenten moeten aanto nen, wanneer precies in de groeifase aromatase effect be- ÜM gint te krijgen. Ma (j{ om-vraag is lastige m. woorden, meent B denken de bioche: mc schakelaar te hebt esi den die potentiële j mannetjes alsnog het andere type. N e eindelijke draai ka n gang worden geze ns gevingsfactoren, 1 ,je en onderlinge con Wellicht is een ma 0 sen allemaal zangi j tc als hij uitgroeit tol e merd. De biochen chaam zorgt daan ^Vl Verborgen leven Een camera zo groot als een tennisbal en een miniscule computer helpen weten schappers te begrijpen hoe zeehonden op Antarctica zich gedragen wanneer ze diep onder de bevroren op pervlakte verdwijnen. De zeezoogdieren hebben een heel scala aan slimme tech- niekjes om hun prooi, vis, te bemachtigen. Zo blazen ze bellen om vis uit spleten in het ijs te spoelen, meldt zee- bioloog Randall Davis van de universiteit in Texas in het gezaghebbende weten schapstijdschrift Science. Het onderzoek naar de Wed- dell-zeehonden, die bijna negentig procent van de tijd onder water leven, geeft een eerste blik op de manier waarop zeezoogdieren in de diepte op prooi jagen. „We hebben nu de technologie die ons in staat stelt om indi rect met de dieren mee te gaan", aldus Davis. „Die technologie heeft een deur geopend om ze eindelijk in dj.; hun natuurlijke or observeren. wisten enkele zeel voorzien van eenl ra op hun kop enf computer op hun: jut de dieren door hel yon den op dieptes tol onder het bevrore 'M van McMurdo op registreerden de c 02 voortdurend gege onderzoekers in si hun bewegingen 1 onderzoekers wat is 0 door de resultatec zeehonden kunne en) lang worden en et van 450 kilo berei!g ben een zachtmoi en hebben geen n s. vijanden op het la 41: namen bewijzenten een combinatie vi ma lendheid en vindt \g gebruiken om aae komen. Om grote kabeljauw te bes! 'en noeuvreren de zo en zich onder hun p' au dan plotseling toe Is d

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10