'Hypotheekrente moet omlaag' 'Ik belazer de boel niet' Fortis lachende derde bij overnamestrijd Economie Maleisische MAS weg na beperkingen op Schiphol Vuur dooft voorgoed in Vaassen werft werknemers een korte reistijd Omzetdaling in industrie Pootaardappel mag naar buiten 9 MAART 1999 9 Fortis tweemaal in overname top-tien De overname van de American Bancers Insurance Group ver sterkt de aanwezigheid van Fortis in de top-10 van Nederlandse overnames. Behalve dat het Belgisch-Nederlandse conglomeraat de ranglijst aanvoert met de overname van de Generale Bank, bezet het door de inlijving van de Amerikaanse verzekeraar ook de zevende plaats. De top-10 ziet er nu zo uit: 1. Fortis koopt'Generale Bank 1998 24 mld 2. Bod Aegon op Transamerica Corporation 1999 19 mld 3. ING koopt Bank Brussel Lambert 1997 9 mld 4. Aegon koopt Providian 1996 7 mld 5. Unilever koopt Chesebrough-Ponds 1987 6,9 mld 6. Akzo Nobel koopt Courtaulds 1998 6,3 mld 7. Bod Fortis op American Bancers Insurance 1999 5,3 mld 8. Ahold koopt Giant 1998 5,2 mld 9. Ahold koopt Stop Shop 1997 4,8 mld 10. Shell koopt Tejas Gas 1997 4,7 mld voor 67 dollar per aandeel. korte tijd twaalf acquisities ge- Op het laatste moment ging daan. De boekhouding raakte het mis. Cendant was flink op in het honderd, en de consu- overnamepad gegaan en had in mentenreus moest een aantal aankopen afblazen. Voor 400 miljoen dollar kwam Cendant in december onder de aankoop van ABI uit. Toen was de weg vrij voor Fortis. De oorspronkelijke bie der (de American Insurance Group) had intussen al een an dere grote overname gedaan en was niet langer geïnteresseerd. De Nederlands/Belgische com binatie kon ABI overnemen voor slechts 55 dollar per aan deel. „Fortis is er gewoon heel slim tussengesprongen", oordeelt analist C. Kluis van IRIS (onder zoekstak van Robeco en Rabo bank). In alle opzichten is het een geslaagde aankoop, vindt hij. Ook strategisch komt de aankoop Fortis niet slecht uit. Sinds de overname van de Ge nerale Bank (België) was de ba lans van de bank-verzekeraar doorgeslagen naar de bancaire activiteiten. Nu houden de twee hoofdtaken elkaar weer in evenwicht. Gezochte Ecobel-bestuurder zit gewoon thuis zwolle cpd De hoofdverdachte in het Ecobel-beleggingsdra ma houdt vol dat hij de wet niet heeft overtreden en dus onschuldig is. De Zwolse beleggingsin stelling Ecobel zegt zich bezig te houden met in vesteringen in Surinaams hardhout en garan deert daarbij minimaal 11,6 procent rendement. Volgens justitie is evenwel uit onderzoek geble ken dat de inleg van investeerders niet of nauwe lijks is gebruikt voor een bosbouwproject in Suri name. Honderden investeerders zouden daardoor hun geld kwijt zijn. In totaal gaat het volgens jus titie om een bedrag van zon dertien miljoen gul den. De hoofdverdachte, die volgens justitie spoorloos is, verklaarde gisteravond in het televi sieprogramma Radar telefonisch dat hij onschul dig is. Volgens de man willen zeventig investeerders htm geld terug. Hij weigert dat omdat de andere investeerders daarvan de dupe zouden worden. „Want dan valt het hele project. Ik blijf volhou den dat het een goed project is en dat ik de boel niet heb belazerd. Ecobel heeft zich aan de wet gehouden." Afgelopen week bepaalde de president van de Zwolse rechtbank dat achttien investeerders die een kort geding tegen Ecobel hadden aangespan nen, recht hebben op teruggave van hun geld. Vrijwel gelijktijdig viel bij alle investeerders een brief in de bus, waarin de hoofdverdachte aan kondigt dat zijn organisatie in zee is gegaan met Bruynzeel Zagerij in Paramaribo. Bruynzeel ont kent dat. Hoewel de hoofdverdachte bij justitie te boek staat als voortvluchtig, zit hij gewoon thuis in zijn woning in Zwolle, ,,'s Avonds ben ik thuis, over dag ben ik op kantoor", aldus de man. Pikant is dat Ecobel en de Regiopolitie IJsselland (over) bu ren zijn. De officier van justitie kon geen com mentaar geven. Verhoging was volgens Vereniging Eigen Huis niet nodig De banken moeten hun hypotheektarieven weer verla gen. Dit zegt de Vereniging Eigen Huis (VEH) in een re actie op de renteverhogingen van eind vorige week en de daling van de marktrente in de dagen daarna. den haag cpd „Als de rente stijgt zijn de ban ken er als de kippen bij om de hypotheekrente te verhogen", zegt woordvoerder A. Trip van de VEH. „Bij een daling zien we altijd dat het veel langer duurt voordat de consumenten kun nen profiteren." Volgens Trip genereren de banken zo extra winsten. „Ter wijl het al zo goed met ze gaat. In de laatste drie maanden van 1998 hebben ze meer hypothe ken verkocht dan ooit tevoren. Een verhoging van de hypo theekrente was daardoor sowie so al niet nodig." Volgens Trip volgen de ban ken in deze 'vette tijden' niet het beleid dat ze in de jaren daarvoor hadden. „Het is altijd zo geweest dat tussen de marktrente en de hypotheek rente een verschil zat van een procent", aldus Trip. „Sinds een jaar is dit opgelopen tot 1,3 procent." Door de stijging van de rente in de afgelopen weken daalde het verschil weer tot een pro cent. Trip: „Prompt verhogen de banken de hypotheekrente. Door de daling van de afgelo pen dagen is het gat weer opge lopen tot boven de 1,3 pro cent". De rente op staatslenin gen met een looptijd van drie tot vijf jaar daalde in de afgelo pen drie dagen met 0,17 pro cent tot 3,47 procent. De hypotheekverstrekkers zijn het niet eens met de kritiek van de VEH. „We reageren niet anders dan bij een daling van de rente", zegt woordvoerder R. Eikerbout van Arnev. Volgens hem is het onmogelijk om de marktrente op de voet te vol gen. „We kijken elke dag nauw keurig naar de percentages, maar we reageren pas als we substantiële veranderingen zien. Dat doen we bij stijgingen en bij dalingen." Amev ver hoogde gisteren de tarieven voor hypotheken met een loop tijd van vijf tot zeven jaar jaar met 0,3 procent. Ook Aegon voelt zich niet aangesproken door de kritiek. „We zijn altijd een van de eer sten die verlagen en zijn nu ook een van de eerste die verho gen", zegt woordvoerder M. van der Valk. „Daarbij waren onze tarieven lager dan het ge middelde en moesten we nu wel met een verhoging komen." Aegon verhoogde de 10-jaars tarieven afgelopen vrijdag met 0,4 procent. Die belangstelling was niet onlogisch. ABI houdt zich vooral bezig met het verzeke ren van kredieten. Bij credit cardmaatschappijen is de nieu we Fortis-dochter kind aan huis. Die dekken zich bij ABI in voor bijvoorbeeld het risico dat de houder van de kredietkaart komt te overlijden, juist als hij grote bedragen met de kaait heeft betaald. Ook in andere consumentenzaken, zoals de auto-op-afbetaling, speelt ABI op de achtergrond een rol als verzekeraar van het overlij- densrisico. Daarmee beschikt ABI over een schat aan gegevens over miljoenen Amerikaanse huis houdens. Alleen al via de cre- ditcardtak gaat het om 80 mil joen mensen. Het op consu menten gerichte Cendant aas de vooral op het databestand. Zoals dat gaat in Amerika bo den. Cendant en AIG tegen el kaar op. Uiteindelijk mocht Cendant de zaak overnemen Wegens verbod op nachtluchten Omdat nachtvluchten op Schiphol niet mogelijk zijn, ver plaatst de Maleisische lucht vaartmaatschappij MAS haar vrachtvluchten naar het Duitse Hahn. Cargomanager F. Meeu- wes van MAS heeft dat desge vraagd bevestigd. MASKargo vliegt momenteel vijf maal per week van Schiphol naar de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur. Met ingang van 1 april worden twee van die vluchten verplaatst naar Hahn, zo'n honderd kilometer van Frankfurt. „Hahn krijgt een half jaar de tijd om zich te bewij zen", aldus Meeuwes. Slagen de Duitsers daarin, dan worden in augustus ook de andere drie vluchten van Schiphol overge bracht naar Hahn. MASKargo kiest voor Hahn omdat daar, anders dan op Schiphol, geen beperkingen op nachtvluchten gelden. „Het is zonde als een toestel zeven uur aan de grond moet blijven staan omdat het nog nacht is", aldus Meeuwes. „Als je dat een tijdje volhoudt, scheelt dat twee vluchten per week." Een tweede reden voor MAS Kargo om Schiphol vaarwel te zeggen, is dat de landingsrech ten duurder zijn dan in Hahn. Met geluidsnormen - vliegtui gen die veel herrie maken beta len op Schiphol meer - heeft dat niets te maken. De vracht- Boeings 747-200 van MAS zijn volgens Meeuwes uitgerust met Rolls Royce-motoren die vol doen aan de strengste geluids- eisen. Dè vracht van MASKargo wordt op Schiphol afgehandeld door Aero Groundservices (AG). Volgens AG-woordvoer- ster M. Haas kost de verplaat sing van de eerste twee vrach- vluchten naar Duitsland geen arbeidsplaatsen bij Aero Groundservices. Ze zegt niet te weten of dat wel het geval is als ook de resterende vluchten la ter dit jaar van Schiphol ver dwijnen. MAS gaat per 1 mei overigens zes in plaats van vijf keer per week passagiers vervoeren van Kuala Lumpur naar Amsterdam en omgekeerd. De extra vlucht zal worden uitgevoerd met een Boeing 777. Die vertrekt elke maandag vanuit Maleisië naar Nederland en keert dinsdags weer naar Kuala Lumpur terug. Economen voor rekeningrijden Het inzetten van het prijsme chanisme bij een beperkte ca paciteit van de autosnelwegen is een prima middel om het reisgedrag van automobilisten te beïnvloeden. Dat zeggen 43 economen in een open brief, aan de Tweede Kamer. „Rekeningrijden is een on ontkoombaar en effectief mid del om op korte termijn de con gestieproblemen aan te pak ken", schrijven de hoogleraren Wolfson, Rietveld en Hafkamp. De professoren schrijven hun brief mede namens veertig an dere economen. De wetenschappers zijn in het geweer gekomen, nadat de ANWB een grote campagne te gen het rekeningrijden begon. Volgens Rietveld moet de over heid zijn best doen draagvlak voor het rekeningrijden te creë ren. Hij waarschuwde echter dat zo'n draagvlak ook weer met grootscheepse anti-cam pagnes om zeep gebracht kan worden. Volgens de economen is er in de spits al sprake van veel min der files, als tien tot vijftien pro cent van de automobilisten be sluit zijn gedrag te veranderen. Dat kan variëren van het rijden buiten de spits, het nemen van het openbaar vervoer tot car poolen. vaassen Tot in het najaar blijft het vuur gloeien in ijzergieterij De Vulcanus in het Gelderse Vaassen. Dan dooft het vuur van de smeltoven voorgoed om weer op te laaien in Doesburg. De Vulcanus gaat samen met de ijzergieterij in die plaats. Nederland heeft dan nog zes van deze ambachtelijke bedrijven, waar bij een temperatuur van 1.500 graden Celcius ijzer wordt gesmolten en vermengd met edele metalen als koper en nikkel. Dat halfproduct wordt weer door andere fabrieken afgenomen. foto anp hans van de vlekkert 'Kamer' klaagt twee bonden van CNV aan den haag gpd De Verzekeringskamer heeft bij de Economische Controle Dienst (ECD) een klacht inge diend tegen de CNV-bonden Hout en Bouw en de Bedrijven- bond. De kamer vindt dat de bonden strafbaar zijn door de leden rechtshulp te bieden ter wijl dat verboden is. De Verzekeringskamer ver bood de bonden in april vorig jaar het pakket aan te bieden nadat de branche-organisatie van de verzekeraars, het Ver bond van Verzekeraars, eeri klacht indiende. De bonden gaan niet akkoord met de uit spraak en zijn in beroep gegaan bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Ondertussen behouden de leden gewoon het zogenaamde Rechtshulp Plus pakket. De Verzekeringskamer weet sinds een paar weken dat de bonden de rechtshulp nog steeds aanbieden. „Omdat ze niet van zins zijn te stoppen, hebben we nu besloten dat we een klacht indienen", aldus woordvoerder K. Verhage van de Verzekeringskamer. De Bedrijvenbond en Hout en Bouw bestrijden dat ze een verzekering verkopen. „Wij bo den al rechtshulp bij arbeidsza ken en bieden jiu ook rechts- hulp.in andere zaken", zegt een woordvoerder. Het Rechtshulp Pluspakket is niet te koop, alle leden krijgen het. Om het pak ket te bekostigen, is de contri butie met een gulden verhoogd. md de American kortweg De Groep was al aan een van de ver.eke- Insurance toen uit onver een hoger bod reus in consumen- Cendant - bekend meer autoverhuur- ABI graag heb- -4 J(* UUne morgen twee cent duurder De prijs van benzine gaat morgen omhoog. Een liter qt loodvervanger gaat bij marktleider Shell dan 2,22 gul- Tffpn. Voor een liter super plus ongelood moet de auto- ---1,16 gulden neertellen, terwijl de prijs voor euro onge- !,10 gulden komt te liggen. Diesel wordt 2,2 cent duur- 84 liter kost dan 1,434 gulden. De prijsstijgingen volgen i io e noteringen voor olieproducten op dewereldmarkt. 74 I ioi tge Landen koopt leasebedrijf !0° iRabo-dochter De Lage Landen koopt per 31 maart ;50 a 820 miljoen gulden Tokai Financial Services (TFS) in '70 'S, het Amerikaanse leasebedrijf van de Japanse Tokai !75 tited, heeft vanuit haar hoofdkwartier in Philadelphia '55 e positie opgebouwd op de Amerikaanse leasemarkt 26 kche apparatuur. Die positie sluit goed aan bij activi- j8* j De Lage Landen en andere onderdelen van de Rabo- J77 je. TFS heeft 600 mensen op de loonlijst staan. Het so Jsbestand van de Lage Landen groeit naar bijna 1800. rtgroei Duitsland afgezwakt 70 z De problemen in de wereldeconomie van het afge- 53 I heeft duidelijk sporen nagelaten in de handel van ,11 1. In het eerste kwartaal van vorig jaar was de uitvoer '75 hrocent groter dan een jaar daarvoor, maar in het laat- 82 aal lag de toeneming op een procent. Niettemin kwam 33 rover heel 1998 uit op het recordbedrag van 950,1 mil- i5i L zo heeft het Duitse bureau voor de statistiek gisteren !^2 en. Dat is nog 6,9 procent hoger dan in 1997. 1 trekt minder bezoekers ,55 De Hiswa heeft dit jaar 94.168 watersportliefheb- ?05 angen. Dat is minder dan de 103.244 bezoekers die vo- J4 lar de tentoonstelling in Amsterdam kwamen. De Rai 42 l een gisteren uitgegeven verklaring niettemin van een 17 mdat destijds ook bijna tienduizend tweewielerlief- 54 »an de FietsRai de Hiswa bezochten. De beurs afgelo- 65 kreeg van de bezoekers een 7,3 als rapportcijfer, het- 4& ser als vorig jaar. ?6 rschapslasten vier procent hoger 71 j De waterschappen verwachten dit jaar ruim 3 miljard 70 |n belastingen te innen. Dat betekent een stijging voor 53 inent van gemiddeld vier procent. Dat blijkt uit bere- 51 {van het CBS. Volgens het CBS gaan de gemeentelijke en dit jaar met zeven procent omhoog. De provinciale 50 en stijgen minder en wel met twee procent. F 'erkoop Azië valt sterk terug 18 j De autoverkoop in Zuidoost-Azie is vorig jaar met ent gedaald, zo maakte de Japanse fabrikant Honda ekend. In 1997 werden in de regio 1.329.000 auto's in 1998 waren dat er door de crisis nog maar 480.657. 1 Indonesië kromp de afzet met 85 procent. Singapo- en procent meer auto's werden verkocht, was de eni- arkt in de regio. Honda zegt met 33.876 verkochte au- leider te zijn geweest, gevolgd door Toyota, Nissan en 1 tiseerders: niet te lang in auto groeien zijn in de eerste plaats voldoende nieuwe mensen no- van het succes dig, legde Stutterheim uit. Want itomatiseringsgigant de mensen maken de omzet via olgens topman C. hun uren-declaraties. Om men de opdeling in sen te lokken is een status als Dkantoren. Werkne- 'speler in de eredivisie van de 1 daarom graag bij automatisering' niet meer vol- :nst treden. Ze hoe- doende. Uitdelen van lease-au- reden minder lang to's ook niet. Sterker nog: de te zitten dan wan- lease-auto hoort wel bij het de concurrent zou- standaard eisenpakket, maar de bestuurders willen er niet al te puter Management lang in hoeven zitten. Ten min- s CMG voluit heet, ste niet voor hun woon-werk- groeispurt vorig jaar verkeer, e na grootste auto- Mobiliteit is volgens Stutter- ibedrijf van Neder- heim een 'bepalende factor' ge- den. De omzetgroei worden. „Gemiddeld werken ze cent tot 1,5 miljard toch al gauw 50 a 55 uur per ongeëvenaard in de week en zitten ze 's avonds bracht CMG langs thuis ook nog vaak achter het li en achter Getro- beeldscherm. Dan worden die lips-dochter Origin, lange reizen vermoeiend. Vroe- :n het werk naar de ger was dat vaak nog eens twee plaats van de men- uur per dag erbij, in die verve lt werk", zei Stutter- lende file. Dat wil niemand eren triomfantelijk meer. Nu kunnen ze bij ons in d van de persconfe- de buurt waar ze wonen aan de in hij de resultaten slag." ïad toegelicht. CMG CMG lukte het vorig jaar in ig jaar een netto- Nederland ongeveer 1.800 123 miljoen gulden nieuwe mensen aan te trekken daarmee de gemid- waardoor het totaal kwam op tgroei in de afgelo- tot 4.752. Inclusief Engeland, op veertig procent. Duitsland en Frankrijk lijfde opgerichte bedrijf is CMG 3.047 mensen in, maar 'igine, maar behaalt verloor ze er ook 870 aan de van zijn omzet en concurrent, wat het totaal per 1 an zijn winst in Ne- januari op een totaal van 7.122 bracht (inmiddels zijn het er ?sr door te kunnen over de 7.500). ANALYSE Bankers Insuran- icht zich zelden ot de consument, verzekeringscon- bij het hart van economie: de een jaar is de lijdend voor van een felle Het Neder- conglomeraat overname gisteren is nu de lachen- KPN moet eigen net openstellen voor concurrentie De concurrenten in de telefonie krijgen fors meer mogelijkhe den door een vergaande uit spraak van toezichthouder Op- ta. KPN Telecom, de vroegere PTT, moet zijn volledige tele foonnet aanbieden aan de con currenten. Dat blijkt uit een uitspraak vanmorgen van de Opta. Dat is de toezichthouder die namens de overheid erover waakt dat er voldoende concurrentie op de telecommarkt mogelijk is. Versatel klaagt al enige tijd dat de KPN onvoldoende capa citeit beschikbaar stelt om het Versatel-net te koppelen aan het KPN-net, de zogeheten in terconnectie. Daardoor krijgen de Versatel-abonnees vaak een in-gesprek-toon. De Opta heeft nu bepaald dat de KPN zijn eigen net geheel beschikbaar moet stellen aan de concurrentie zolang er nog niet voldoende koppelingen zijn. Als de capaciteit voor in terconnectie op peil is ge bracht, vervalt de noodoplos sing. De uitspraak betekent niet al leen een overwinning voor Versatel. Ook de overige con currenten van KPN mogen ge bruikmaken van het 'vonnis'. den haag gpd De omzet van de Nederlandse industrie is het afgelopen jaar gedaald. Ten opzichte van ja nuari 1998 was de omzet in ja nuari van dit jaar negen pro cent lager. De afname komt voor een deel door het vijf5 procent lagere prijsniveau van de industriële producten, zo blijkt uit vandaag bekendge maakte cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De omzet is in alle branches van de industrie lager uitgeko men. In de aardolie-, chemi sche en rubber- en kunstofver- werkende industrie daalde de omzet met vijftien procent het sterkst. Ook de omzetten in de voedings- en genotmiddelenin dustrie namen met elf procent fors af. In de overige sectoren bleef de omzetdaling op vijf procent hangen. tholen De pootaardappelen mogen al naar buiten met het zachte weer. Teler G. Brooymans uit het Zeeuwse Tholen zet zoveel mogelijk kisten buiten om de aardappelen met hulp van daglicht en wind te laten voorkiemen. Nog deze maand moeten ze de grond in, waarna ze in de hopelijk niet al te natte zomer kunnen worden gerooid. foto anp geruit de heus

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9