Holbrooke weer naar Belgrado Buitenland Onrust Bosnië komt Milosevic goed uit vanfX'm, Familie doet oproep tot meer verdraagzaamheid Atoomspion Fastfoodketens boycotten genetisch veranderd eten Bomslachtoffers in Kenya eisen miljoenen van vs Erewacht voor Tsjechische premier len doen mee aan verkiezingen e pro-Koerdische partij Democratie van het Volk iag meedoen aan de Turkse verkiezingen in april. Het inele hof heeft dit gisteren in Ankara bepaald. De pro- leraal had de rechter gevraagd Hadep van de verkie- te sluiten wegens banden met de guerrilla-organisa- Abdullah öcalan. Een procedure om Hadep te ver- eeds in gang gezet. Een eventueel verbod zal echter rerkiezingen op 18 april voor het parlement en de ge len van kracht worden. Hadep, dat in 1994 werd op- •ft geen zetels in het Turkse parlement. RISre startdatum Noord-Iers bestuur ^UITje Britse minister voor Noord-Ierland, Mowlam, heeft (Y0(|n nieuwe ingangsdatum aangekondigd voor Noord- ensui^stuur. Zij wil de partijen de tijd geven een nieuwe weg in het vastgelopen vredesproces. De nieuwe ingangs- Efty jstgesteld voor 2 april. De Home Rule, een regeling Ierland een eigen parlement en regering terug moet op 10 maart in moeten gaan. Deze datum is niet niet iaar omdat republikeinen en unionisten het niet eens voorwaarden voor toelating tot de bestuursorga- dan niet ontwapenen van de republikeinse terreur- IRA is het voornaamste strijdpunt. i bezoekt Midden-Amerika J De Amerikaanse president Bill Clinton is gisteren be- i een vierdaagse rondreis door Midden-Amerika. koek wil hij de overlevenden van de orkaan Mitch hder de riem steken bij de wederopbouw, opdat de piet omslaat in maatschappelijke en politieke onrust, liveerde op de dag dat 15.000 illegaal in de Verenigde «lijvende Guatemalteken en Salvadoranen in aanmer- nen om het land te worden uitgezet; de Amerikaanse ,s 2.%eeft geweigerd de deportaties, die na de orkaanramp ^g^fvverden opgeschort, nog langer uit te stellen. De or- 3 cm. h heeft meer dan 9.000 levens geëist, vele duizenden ur*8lfckloos gemaakt en voor naar schatting 10 miljard dol- ^.Maangericht aan de infrastructuur. ssuVen informatie over Irak en Iran 2.2! Amerikaanse regering wil haar bondgenoten aan de iolf directe toegang geven tot informatie over raket- i in Irak en Iran, heeft minister van defensie Cohen Irak en Iran beschikken over raketten waarmee en kunnen worden bereikt en vooral Iran werkt mo- in verbetering van zijn arsenaal. Het 'gedeelde vroege ringssysteem' dat Cohen aanbiedt zou Saudi-Arabië, ahrein. Oman, Qatar en de Verenigde Arabische Emi- elen aan de Amerikaanse spionagesatellieten die ra- igen in het Golfgebied registreren. 1.59 mpagne tegen mannelijk geweld De nieuwe Europese campagne om het geweld te- :n te stoppen zal zich richten op mannen. Dat heeft ommissaris Gradin (justitie) gisteren aangekondigd laring voor het Europees parlement ter gelegenheid itionale vrouwendag. Het geweld tegen vrouwen is ;em van vrouwen, maar van mannen die met fysieke laats van met woorden reageren, zei Gradin. De Eu- amissie wil daarom in de toekomst financiële steun 3rojecten die het gewelddadig gedrag van mannen Het Europees parlement debatteerde gisteren over ten om de positie van vrouwen te verbeteren. De af- en bepleitten meer kansen voor vrouwen op de ar en uitbreiding van het aantal vrouwen in leidingge- ies. UI'lande zwangerschap vaak gewild ïgeplande zwangerschappen zijn niet zo vaak onge- rouw neemt bij het vrijen onbewust anticonceptie- t blijkt uit een studie van Britse psychologen. Het at vrouwen die 'ongepland' zwanger worden, meest- i zijn die bij hun zwangerschap iets te winnen heb- irijft psychologe Elizabeth Campbell van de Universi- Isgow. Campbell en andere ondérzoekers vergeleken trouwen die 'ongepland' zwanger waren geworden Dep leeftijdsgenoten die geen kind verwachtten. Uit leek, dat 86 procent van de vrouwen uit de eerste Ie redenen had om zwanger te worden. Zo gingen zij ld niet graag werken. In de groep niet-zwangere leek dat bij amper éénderde van hen het krijgen van ik concrete voordelen zou hebben opgeleverd. ptie in alliantie tegen president Tien Eritrese oppositiegroepen hebben afgelopen op een bijeenkomst in de Sudanese hoofdstad Khar- ftSM Uiantie gevormd om president Isaias Afwerki te ver- t voorzitter van de alliantie is Abdullah Idris be- 6| leider van het Eritrese Bevrijdingsfront. „We zullen en gebruiken die ons militair en politiek ter beschik- en tot de val van deze dictatuur kunnen leiden", zei ïn. Idris verweet Afwerki de betrekkingen met alle ag li i van Eritrea beschadigd te hebben. Eritrea werd in 5rse ankelijk van Ethiopië. De-twee landen waren afgelo- |f in een felle strijd gewikkeld om een stuk betwist ;en d- ^et westelijke buurland Sudan beschuldigt Eritrea bisct 'enen van steun aan rebellen die tegen de regering in nachfechten- rveei theelicht tegen Ta Mok ingediend 3 ar eer1 ^egen de vroegere militaire commandant van de fër, Ta Mok (72), is vandaag een aanklacht ingediend jan de wet uit 1994 die de organisatie verbiedt. Dat /Vastl militair hof vandaag mee. Ta Mok kan volgens de ifer niiklacht levenslange gevangenisstraf krijgen wegens sse «ar afscheiding' en 'vernietiging van de regering en 'EEKfcen'. Maar er kunnen nog meer aanklachten komen rictf rzoek tegen hem, dat acht maanden zal vergen, al- aanl Het Cambodjaanse recht kent geen doodstraf. De ay h?Ta Mok, die zaterdag werd gearresteerd aan de grens eiianrCambodja met Thailand, ontkent dat hij betrokken Tot SF') de volkerenmoord die tussen 1975 en 1979 aan ,g VO|Tiiljoen Cambodjanen het leven heeft gekost. Andere ;luiteFs de vorig jaar overleden Tol Pot, zijn volgens hem naa'teen- De familie van de onlangs dood aangetroffen directeur van een Vlaams asielzoekerscentrum vraagt om meer verdraagzaam heid in België. Daarnaast heeft zij veel verkapte kritiek op de burgemeester van de Vlaamse kustgemeente De Haan. Deze hield de komst van het centrum lang tegen. De 28-jarige Rik D'hondt, di recteur van het asielzoekercen trum in De Haan, werd afgelo pen zaterdag dood aangetroffen in de bossen bij Gent. De man was al een kleine week vermist. Justitie en familie gaan ervan uit dat D'hondt zelfmoord pleegde. Zowel persoonlijke problemen als de langdurige commotie rond het asielzoe kerscentrum zouden hieraan ten grondslag liggen. In een open brief aan de Belgische media stelt de familie 'bange blanke mannen' verantwoorde lijk voor de negatieve publiciteit rond het centrum. Daarmee doelen de nabe staanden vooral op de liberale burgemeester Cattrysse van De Haan. Deze probeerde lange tijd via de rechter de komst van asielzoekers tegen te houden. Nadat de rechter had bepaald dat Het Rode Kruis toch een asielzoekerscentrum mocht vestigen in een voormalige va kantiekolonie, begon Cattrysse met een publiciteitscampagne tegen de ongewenste gasten. Een naar eigen zeggen 'ge choqueerde' Cattrysse ont houdt zich van commentaar. Wel blijft hij erbij dat asielzoe kers niet thuishoren in een toe ristisch oord. Kosovaren willen akkoord pas tekenen na einde Servische operaties VS-gezant Richard Holbrooke, de architect van het Dayton-akkoord voor Bosnië (1995), wordt de volgende diplomaat die morgen gaat po gen de Joegoslavische president Milosevic te bewegen tot instemming met het internationale vredesplan voor Kosovo. EU-gezant Joschka Fi scher, de Duitse minister van buitenlandse zaken, was daar gisteren niet in geslaagd. sevic kunnen goed met elkaar overweg. Eind vorig jaar kreeg de Amerikaan de president na dagen van onderhandelin gen zo ver dat hij instemde met de sta tionering van 2.000 ongewapende waar nemers in Kosovo, overigens wel onder dreiging van NAVO-bombardementen. De mededeling dat de gezant opnieuw De tijd dringt, want de internationale gemeenschap wil Kosovaren en Serviërs vanaf 15 maart weer rond de tafel heb ben in Rambouillet bij Parijs om het ak koord af te ronden. Holbrooke en Milo- naar Belgrado gaat, kwam gisteren nadat de leiders van het Kosovo Bevrijdingsle ger UQK toezegden het akkoord te zul len ondertekenen. De militaire leiding van dit leger tekende daar echter bij aan dat eerst een eind moet komen aan de Servische operaties in Kosovo. Vandaar dat Washington sceptisch reageerde. „Het wordt tijd dat de Koso varen duidelijkheid scheppen over hun positie. Het akkoord is pas ondertekend als de handtekeningen er daadwerkelijk onder staan", zei woordvoerder James Rubin van het ministerie van buiten landse zaken in Washington. NAVO-topgeneraal Klaus Naumann verwijt 'bepaalde politieke leiders van lidstaten' intussen Milosevic te beloven dat hij voor 'bepaalde zaken' niet bang hoeft te zijn. De generaal doelt daarbij op militaire garanties die de president zou krijgen als hij op politiek vlak wat inschikt. Volgens Naumann ondermij nen zulke beloftes de daadkracht van de verdragsorganisatie om actie tegen Joe goslavië te ondernemen. Twee Servische politieagenten vonden gisteren in het zuidwesten van Kosovo de dood toen ze op een mijn reden. Drie andere politiemensen raakten gewond bij de explosie, die zich voordeed in de buurt van de plaats Djakovica. af menu SARAJEVO HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Als iets de Joegoslavische presi dent Slobodan Milosevic goed uitkomt, dan is het wel de plot selinge ernstige crisis in Ser- visch-Bosnië, een week voordat het cruciale vredesoverleg over Kosovo begint. Plotseling is de ze Zuid-Servische provincie niet langer het enige zorgen kindje op de Balkan. Dat komt heel goed uit voor de president, die alleen aan de macht kan blijven door crises uit te lokken en chaos te zaaien. Na ruim drie jaar van rust dreigt Bosnië opnieuw een kruitvat te worden. De Serviërs in de voormalige Joegoslavische republiek zijn witheet, omdat de strategisch gelegen stad Brcko vorige week vrijdag door een internationale arbitrage commissie tot neutraal gebied werd verklaard. Op diezelfde dag ontsloeg de VN-vertegen woordiger in Bosnië, Carlos Westendorp, de ultranationalis- tische president van Servisch- Bosnië, Poplasen. Sindsdien hebben razende Ser viërs voertuigen van de NAVO- vredesmacht SFOR opgeblazen, handgranaten naar soldaten ge gooid en VN-personeel be dreigd. Ook hebben de Serviërs alle contacten met de interna tionale gemeenschap en de Moslim-Kroatische federatie verbroken. Dagelijks vinden er demonstraties plaats in het Ser vische deel van Bosnië. SFOR is daar in de hoogste staat van pa raatheid, en vreest een golf van gewelddadigheden. Milosevic moet de afgelopen dagen opgelucht adem hebben gehaald. Hij. kreeg met Brcko een prachtige kans in de schoot geworpen om de internationale gemeenschap te chanteren. 'Zet me maar onder druk inzake Kosovo, en ik laat Bosnië weer exploderen', lijkt Milosevic' po litiek. Aan de internationale gemeen schap geeft hij een signaal af waaruit twee scenario's zijn af te leiden. Het eerste: het Wes ten grijpt niet in in Kosovo, laat de Serviërs zelf afrekenen met de rebellie onder de Kosovaarse Albanezen en Bosnië zal rustig blijven. Het tweede: als het Westen NAVO-troepen naar Kosovo stuurt, dan zal het Joe goslavische leger de wapens opnemen. Ook de Serviërs in Bosnië zullen in verzet komen tegen SFOR. Resultaat van die tweede optie: een openlijke oorlog van het Westen tegen Serviërs overal op de Balkan. Het is duidelijk dat er dan ook aan de geallieerde zijde veel slachtoffers zullen vallen. En het laat zich raden hoe Servië's bondgenoot Rus land zich dan zal opstellen. De onrust in Servisch-Bosnië en de daarmee gepaard gaande aanvallen op SFOR moet daar om muziek in de oren van Milosevic zijn. Tot vrijdag was iedereen in het Westen nog laaiend enthousiast over de NAVO-operatie in Bosnië. Sinds de komst van SFOR, begin 1996, is er nog nooit een mili tair door geweld om het leven De ortolaan, een zangvogeltje, is formeel van de Franse me nu's geschrapt. Het beestje is als beschermd in de staatscou rant verschenen. De Franse oud-president Mitterrand ver orberde hem nog met smaak bij een vorstelijk maal, kort voor zijn overlijden in januari 1996. Het vogeltje komt onder meer voor in het zuidwesten van Frankrijk. 'Culinaire fans' eten het beestje in zijn geheel op, met veren en al. Om de nu verboden smaak met volle teu gen te genieten, dient de gehele kop dan te worden bedekt met een groot servet. De Verenigde Staten hebben een wetenschapper van het kernwapenlaboratorium Los Alamos in New Mexico ontsla gen, omdat hij nucleaire gehei men aan China heeft doorge speeld. Dat maakte de Ameri kaanse minister van energie Bill Richardson vandaag bekend. De regering gaf eerder al toe dat door het lekken van kernge heimen naar China ernstige schade is ontstaan. Washington ontkende echter laks te hebben opgetreden om de relaties met China niet te beschadigen. Richardson zei gisteren dat de spionagezaak, die in 1995 werd ontdekt, direct serieus is genomen, en dat Washington duidelijke maatregelen tegen de Chinezen-in petto heeft. Politie ke tegenstanders zeiden afgelo pen weekeinde dat president Clinton bewust laks is geweest om zijn politiek van samenwer king met China te kunnen voortzetten. The New York Times meldde zaterdag dat China sinds het midden van de jaren tachtig uit Los Alamos gestolen informatie gebruikte om kleine kernkop pen te maken. Die zijn bedoeld voor een raket die meerdere doelen tegelijk kan bestoken. China noemt de beschuldigin gen 'ongegrond en onverant woordelijk'. klanten. Niet alleen de fast foodketens denken na over ge netisch gemanipuleerd eten, maar ook de supermarkten. As- da, een van de vier grootste su permarktketens in Groot-Brit- tannië, heeft de leveranciers al gevraagd op niet-gemanipu- leerde grondstoffen over te gaan. De zorg over genetisch ge manipuleerd voedsel heeft on der meer te maken met een on derzoek, waafuit bleek dat ge netisch gemanipuleerde aard appelen schade toebrengen aan de gezondheid van ratten. De ontdekking leidde tot het advies nader onderzoek te doen naar de gevolgen van dit soort voedingsmiddelen. Voedselproducenten vinden genetisch manipuleren van ge wassen aantrekkelijk omdat die zo minder vatbaar kunnen worden gemaakt voor ziekten, minder aantrekkelijk voor in secten en resistent voor on kruidbestrijders. Drie van de grootste fastfood ketens in Groot-Brittannië heb ben genetisch veranderde in grediënten uit hun keukens verbannen. Het zijn Domino's Pizza's, PizzaExpress en Wim py. Zeker drie andere - McDo nald's, Burger King en Ken tucky Fried Chicken - zijn van plan in de nabije toekomst ook alleen nog maar producten te verkopen uit grondstoffen die gegarandeerd niet genetisch gemanipuleerd zijn. In Groot-Brittannië staat ge netisch gemanipuleerd voedsel in het brandpunt van de be langstelling, niet alleen bij be leidsmakers en leveranciers van voedingsmiddelen, maar ook bij de consument. De fast- foodbedrijven die nu afzien of willen afzien van het gebruik van gensoja, genmais en ande re gemanipuleerde grondstof fen, doen dat om tegemoet te komen aan de wensen van de Spanning rond Brcko. Zwaarbewapende SFOR-soldaten bemannen een checkpoint bij de Noord-Bosnische Stad. FOTO REUTERS DAMIR SAGOU gekomen. Het bleek helemaal niet zo riskant te zijn om grondtroepen te sturen nadat een vredesakkoord is getekend. En als het in Bosnië werkt, zo redeneerden veel diplomaten en politici, waarom dan niet in Kosovo? De afgelopen dagen is echter toch weer gebleken dat ook SFOR vrij kwetsbaar is als een van de voormalige strijden de partijen kwaad wil. Er is in Bosnië geen kans op terugkeer naar de oorlog van '92-'95, maar de aanvallen van Serviërs op SFOR van de afgelopen da gen zorgen er wel voor dat die zelfde politici en diplomaten nu nerveus worden over het sturen van grondtroepen naar Kosovo. Stel dat er de komende dagen doden vallen onder SFOR-sol- daten, zal het Amerikaanse Congres dan nog staan te sprin gen om ook grondtroepen naar Kosovo te sturen? En iedereen weet dat er zonder Amerikaan se inspanning op de Balkan niets terecht komt van enige uitvoering van een vredesak koord. Europa is immers hope loos verdeeld: Frankrijk en Ita lië steunen Servië, Groot-Brit tannië en Nederland staan juist de harde Amerikaanse lijn te gen Belgrado voor. Door Bosnië en Kosovo met el kaar te verbinden, en te dreigen met chaos en oorlog in beide gebieden, onthoudt Milosevic miljoenen mensen opnieuw het recht op een normaal leven. Meer vluchtelingen, meer do den, meer tranen, meer onrecht en meer etnische haat zijn de enige ingrediënten die het regi me in Belgrado kan leveren. Het enige positieve is dat met name de Amerikanen inmid dels doodziek zijn van de spel letjes die Milosevic speelt. Zij beseffen steeds meer dat Milo sevic het probleem is, geen ge deelte van de oplossing. Een hoge Amerikaanse diplomaat in Kosovo verwoordde het on langs zo: „We moeten bombar deren. Er is geen andere moge lijkheid, want zonder het ge bruik van geweld zal Milosevic niet buigen en betekent iedere vredesovereenkomst een schij noverwinning. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Slachtoffers van de vernietigen de bomaanslag in Nairobi in augustus vorig jaar hebben schadeclaims ingediend bij de ■Amerikaanse overheid. De be dragen die worden geëist, varië ren van 250.000 tot 1,5 miljoen dollar. Washington wordt ver weten 'gefaald te hebben in het treffen van maatregelen die de veiligheid van mensen in en buiten het ambassadegebouw konden waarborgen'. Het ministerie van buiten landse zaken in de VS heeft zich volgens de klagers schuldig ge maakt aan 'veronachtzaming' door waarschuwingen naast zich neer te leggen dat het am bassadegebouw erg kwetsbaar was voor aanslagen. Een speci aal onderzoeksteam van de VS stelde in januari vast dat het ministerie en andere overheids instellingen ernstig in gebreke bleven door de ambassade niet afdoende 'te beschermen tegen vernietiging'. Het Amerikaanse ambassade gebouw in Nairobi staat op de hoek van een druk verkeers plein en is makkelijk door on bevoegden met een auto te be naderen. In augustus vorig jaar parkeerde een aantal mannen aan de achterkant van het am bassadegebouw een open vrachtwagen met een bom. die even later ontplofte en grote persoonlijke en materiële scha de veroorzaakte in de Kenyaan- se hoofdstad. Het dodental be droeg 213 en meer dan 5000 burgers liepen verwondingen op. Direct na het incident heb ben de Amerikanen voor de eerste noden 5 miljoen dollar uitgetrokken en later nog eens 37 miljoen voor programma's *die zijn bedoeld om Kenya en de zwaarst getroffen instellin gen er weer bovenop te helpen. bonn De Duitse bonds kanselier Schroder begroet de soldaten van de Duitse erewacht. Zij wachten op de komst van de Tsjechi sche premier Zeman. Schroder zei gisteren in een gesprek met Zeman dat de Duitse regering ver zoeken van Sudetenduit- sers om een schadever goeding voor onteigende bezittingen in het huidige Tsjechië niet meer in be handeling neemt. In 1938 moest het toenmalige Tsjecho-Slowakije Sude- tenland afstaan aan Hitler- Duitsland. Na de Tweede Wereldoorlog kwam het gebied weer in handen van de Tsjecho-Slowaken. De Sudetenduitsers die Hitier hadden gesteund, werden gedwongen te vertrekken. Hun bezittingen vielen toe aan de staat. FOTO REUTERS MICHAEL URBAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7