'Geen controle op Europol' ecreatie steeds "eer in de knel' tl medewerker nam )ieren mee naar huis Negen jaar celstraf voor drugssmokkel met Orion Binnenland Leidenaar buiten de boot door voorkeursstemmen Politie krijgt vijftig tips over 'Boonstra-zaak' BIJLMER ENQUÊTE Cor Vrolijk snapt niks van Greenpeace Greenpeace eindigt actie tegen supertrawler na dwangsom iL itform constateert dat AG 9 MAART 1999 eloord heeft beste markt iord De markt in Emmeloord is gisteren door de Ver- jg voor Ambulante Handel verkozen tot beste in Neder- [an 1998. De jury prees het uitgebreide aanbod, de goede [baarheid en de gratis parkeergelegenheid. Emmeloord I genomineerde markten in Wageningen en Aalsmeer ach- jh. De prijs, een bronzen marskramer, werd uitgereikt aan Lder Van Valburg van de gemeente Noordoostpolder tij- Jet jaarcongres van de Centrale Vereniging van Ambulan- MhpI in Almelo. De verkiezing van de beste markt van Ne- wordt jaarlijks gehouden. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten Strafrechtgeleerden bezorgd over buitenlandse opsporingsmethoden AMSTERDAM ANP Europol, zo vrezen strafrechtgeleerden, wordt een soort oncontroleerbare geheime dienst in Europa. Het Euro pese politiekorps wordt dit jaar operationeel. Sinds de commissie-Van Traa zijn in Nederland opsporings technieken van de politie aan strikte regels gebonden, maar met de democratisch controle in Nederland op buitenlandse onderzoeken is dat niet het ge val. In het bondsblad van de Al gemene Nederlandse Politie Vereniging spuien verscheidene strafrechtgeleerden kritiek op het Europol-protocol. Volgens hen krijgt Europol veel te ruime bevoegdheden. De Nederlandse politie mag strafbare feiten niet uitlokken maar deze 'opsporingsmetho de' is in de Verenigde Staten heel gewoon. In Engeland mo gen agenten naar hartelust drugs doorvoeren zonder dat daarover aan de rechter verant woording moet worden afge legd. Anders dan in Nederland is daarover niets vastgelegd. Geen rechter in Engeland die de politie controleert, dat doet de politie zelf. De Utrechtse strafpleiter Paul Bovens maakte zich al zorgen over buitenlandse opsporings onderzoeken, maar met de komst van Europol neemt zijn vrees alleen maar toe. De Ne derlandse rechter moet uit het buitenland afkomstige politie- informatie, die in een Neder lands opsporingsonderzoek wordt gebruikt, toetsen op be trouwbaarheid, meent hij. Daarbij moet volgens hem ook worden bekeken, of de gebruik te opsporingsmethode volgens de Nederlandse normen toe laatbaar is. Tot teleurstelling van Bovens ging het Amsterdamse ge rechtshof onlangs niet in op zijn verzoek om onderzoek te doen naar een buitenlandse opsporingsmethode die werd gebruikt in een Nederlandse strafzaak. In de Amsterdamse haven arriveerde een schip met 300 kilogram cocaïne aan boord. De havenautoriteiten maakten dankbaar gebruik van een tip uit Engeland, die via di plomatieke weg uit Zuid-Ame- rika was binnengekomen. De drugs werden onderschept en de man die de cocaïne van boord wilde halen werd aange houden en veroordeeld. De informatie uit Engeland bleek weliswaar betrouwbaar. Maar Bovens vroeg zich wel af of de manier waarop de infor matie was verkregen toelaat baar was. De strafpleiter citeert uit het rapport 'Inzake Opspo ring' van de commissie-Van Traa: 'Het is de vraag of politië le informatie, die uit het bui tenland afkomstig is en wordt gebruikt in een Nederlands op sporingsonderzoek, getoetst wordt op betrouwbaarheid en afkomst'. Bovens voorziet dat de rechtsbescherming van de bur ger er niet beter op wordt met de komst van Europol. Het mi nisterie van justitie bestrijdt dat Europolmedewerkers vrijuit hun gang kunnen gaan. Een raad van bestuur, die bestaat uit vertegenwoordigers van de vijftien aangesloten lidstaten, staat garant voor de controle. Bovens: ,,Dat kan wel zijn, maar een rechterlijke controle ont breekt." De Europese politiedienst Europol wordt nog dit jaar ope rationeel. Dan hebben de laat ste drie van de vijftien landen het protocol geratificeerd. Al leen Frankrijk, Italië en Portu gal moeten het zogeheten im muniteitsprotocol nog ratifice ren. Nederland heeft de over eenkomst vorige zomer geratifi ceerd. De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de drie hoofdver dachten in de marinierszaak veroordeeld tot celstraffen van negen jaar. De drie, een inwo ner van Amsterdam, een ex- marinier eveneens uit Amster dam en een sergeant-majoor uit Willemstad, speelden de hoofdrol in de omvangrijke drugszaak waarbij 125 kilo co caïne vanuit Curasao naar Ne derland werd gesmokkeld. De verdachten werden vorig jaar aangehouden na het transport van de 125 kilo cocaïne met een Orion-vliegtuig. Tegen de 35-jarige Amster dammer was twaalf jaar cel ge- eist; tegen de twee anderen, de ex-marinier en de sergeant-ma joor tien jaar. Drie andere ver dachten kregen respectievelijk drie, één en vijf jaar cel. Twee verdachten werden vrijgespro ken. Volgens de rechtbank wa ren de veroordeelden betrok ken bij het vervoer van onge veer 350 kilo cocaïne en 340 ki lo hasj. De rechtbank heeft in de von nissen meegewogen dat de ver oordeelden gebruik hebben ge maakt van personeel en materi eel van de Koninklijke Marine. Door op die wijze te handelen, hebben ze volgens de rechters de marine ernstige schade toe gebracht. „Het heeft een smet. geworpen op de goede naam en het aanzien van de marine. De verdachten hebben het vertrou wen dat de maatschappij in het algemeen in het goed functio neren van de marine mag stel len, beschaamd." Ook wijst de rechtbank erop dat de marine juist op de Nederlandse Antil len is om drugssmokkel te be- J strijden. De verdediging had tijdens het proces uitvoerig bezwaar gemaakt tegen het onrechtma tige gebruik van een burgerin filtrant in deze zaak. Door hem kwam de hele zaak aan het rol- len. Maar de rechters keurden het gebruik van de infiltrant goed. Volgens de rechtbank heeft het Openbaar Ministerie de infiltratie op wat schoon heidsfoutjes na, goed begeleid. leien rondom de ver- vrachtpapieren zijn iet een ingelaste ver van de enquétecom- EAUJjiaar de Bijlmerramp ;enomen. El Al-mede- 'ijbrandi zou volgens lissie vrachtpapieren 'treffende rampvlucht huis hebben geno- laart 1998 zouden de- lenten door twee En- inde mensen uit het zijn zaakwaarnemer )ERsfreemd- Met de opmer- I are the originals' zijn uimannen mét een sta- V ïieren het huis uitge- idi verklaarde voor de e dat hij papieren van ènde vlucht had geko- s aandenken. Volgens ïtmedewerker waren ïuldige papieren, zoals lingsoverzichten. Hij Jt dat het g'ng °m :umenten die jaren- SVl zijn geweest. ctr»1 idi overhandigde de 'rs- aan zijn zaakwaarne- i neef Hamstra in MO rt, toen hij in januari ,AN( ar Israël verhuisde. anden na zijn verhui- ,';p' *den twee Engelsspre- ensen een inval in het de zaakwaarnemer. Of iraëliërs ging, werd tij- lU verhoor niet duidelijk, irood.b a gaf de inval door naak:' Vrouw van Wijbrandi, 4 bericht nooit heeft 11 iven aan haar man. In r ie zegt El Al verrast te de verklaringen van i. Het bedrijf zal de erzoeken. - imissie verhoorde te- Demeen directeur U. a El Al. Daaruit bleek Israëlische onder- missies kort na de verschillende keren °p Schiphol hebben tl Da lagen de wrak- an de Boeing opgesla- wanei specialisten hadden volgens hem geen witte pakken aan. Hij zei verder dat hij op de avond van de ramp met twee managers (Weinstein en Al- mozlino) naar de Bijlmer is ge weest, om zich op de hoogte te stellen van het ongeval. LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE De Leidenaar Han Weber die vorige week woensdag nipt werd gekozen in de provinciale staten van Zuid-Holland is toch buiten de boot gevallen door de voorkeursstemmen van partij genoot J. Pahladsingh uit Ca- pelle aan de IJssel. Weber stond op de vijfde plaats voor D66 en zijn partij haalde bij de verkie zingen vijf zetels. Ook de WD- 'ers C. van de Maarel uit Delft en E. Veenstra uit Spijkenisse moeten het veld ruimen door de voorkeursstemmen van F. van Gils uit Zoetermeer en J. de Reus uit Rotterdam. Leidenaar Weber die vijf jaar statenlid was voor D66, reageert teleurgesteld op het nieuws. „Ik was woensdagavond opgelucht dat ik het toch had gered en dan is het niet leuk om te horen dat het anders uitpakt. Ik hield mijn hart al vast, dus als een volslagen verrassing komt het niet. Maar ik vind het heel erg jammer en had graag nog een periode gekregen. Ik had een interessante portefeuille - ruim telijke ordening, verkeer en economische zaken. Maar dit is all in the game. Het is het risico van het vak. Ik kan het Pahlad singh ook niet kwalijk nemen dat hij een lobby voor zichzelf gevoerd heeft." Weber weet nog niet wat hij nu gaat doen. „Ik voel me nog steeds erg betrokken bij de poli tiek. Ik kan me niet voorstellen dat ik daarmee stop. Maar wat ik ga doen, weet ik eerlijk ge zegd nog niet." Justitie heeft zo'n vijftig tips ontvangen die specifiek gin gen over de tekening die van de ontvoerder van Hansje Boonstra-Raatjes is gemaakt. In totaal kwamen er 350 aan wijzingen binnen. Dit heeft overigens nog niet geleid tot de aanhouding van de dader, zegt justitie. Eind vorige week meende een spoorwegagent de verdachte te herkennen, maar een speurtocht met de politie I leidde tot niets. i voor actie tegen zendmasten De lobby van de Werkgroep Noordzee voor een zorg- procedure over de bouw van zendmasten voor de kust Icheren, heeft steun gekregen van de provincie Zeeland, /B en de Federatie van Visserijverenigingen. De Tweede beslist vandaag of initiatiefnemer Delta Radio aan stren gen moet voldoen. Van alle instellingen die de Tweede miliïhebben geschreven, is het Zeeuws provinciebestuur het 1st uit de hoek gekomen. Gedeputeerde staten dringen n dat „het plaatsen van de onderhavige zendmasten in irdzee nu en in de toekomst niet mogelijk zal zijn". Daar- :dt gewezen op het ecologisch belang van de Noordzee, jgheid en de Zeeuwse visserij. ^%ije wil uitlevering 'ETA-activist' ,JUfLSpanje heeft Nederland om uitlevering gevraagd van r beende ETA-activist Esteban Murrillo Zubiri. De 46-jari- orT5cische vluchteling werd op 9 januari op Schiphol gearres- Tidat hij reisde op een vals paspoort. De man heeft in md politiek asiel aangevraagd. De rechtbank in Haarlem Hielt op 15 maart het uiüeveringsverzoek. Murrillo wordt banje van verdacht dat hij in 1982 zijn auto heeft uitge- jan leden van een ETA-commando, dat op de vlucht was J moordaanslag. Volgens Spanje was Esteban Murrillo zelf jvan dit commando. Hij ontkent dit echter. 'mi maakt zich ongerust: UMUIDEN/KATWUK GOVERT WISSE Cor Vrolijk heeft als voorzitter van de Nederlandse Reders Vereniging geen goed woord over voor de actie van Green peace in Rotterdam. „De Ne derlandse reders kijken wel uit voor overbevissing, want dan zijn al onze investeringen in de,, visvangst bij Afrika voor niets geweest", aldus de IJmuide- naar, wiens grote trawlers regel matig de Mauretaanse wateren bevissen. Bij de officiële overdracht van zijn trawler Carolien kreeg Vro lijk vorig zelf ook te maken met protesten van Greenpeace. Vol gens de actiegroep heeft Neder land als enige land maling aan maatregelen van de Europese Unie om de vloot in te krimpen. Vrolijk: „De Nederlandse re- ders zijn verantwoord en met beleid bezig. We doen via een RIVO-deskundige bij Maureta- nië aan biologisch onderzoek, want overbevissing zou voor ons rampzalig zijn. Dat willen we juist voorkomen. We heb ben er als bedrijf toch niets aan om de zee daar leeg te vissen. Dan moeten we onze schepen stilleggen. Daarom snap ik niet waar Greenpeace nu mee bezig is. Zij begrijpen donders goed wat ons beleid is. Ze zouden juist met ons moeten samen werken. Want als de Neder landse reders daar niet vissen, doen andere landen dat wel en dan heb je helemaal niks te ver tellen. Dan ben je verder van huis." WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht KNMI Geldig tot en met dinsdag. Noorwegen: Zowel wolkenvelden als af en toe zon. In het oosten kans op een sneeuwbui. Middagtemperatuur rond het vriespunt, langs de west kust tussen +2 en +5. Zweden: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Soms een sneeuwbui, met name langs de oostkust. Middagtempera tuur variërend van +1 m het zuiden tot -7 in het noorden. Denemarken: Wisselend bewolkt en enkele win terse büien. Middagtemperatuur iets boven nul. Engeland, Schotland, Wales en Ier land: Afwisselend zon en enkele buien. In Schotland kans op sneeuw of hagel. Middagtemperatuur meest rond 7 graden. België en Luxemburg: Vandaag eerst enige tijd regen. La ter op de dag opklaringen. Morgen opnieuw regen. Middagtempera tuur stijgend tot 13 graden op mor gen. Noord- en Midden-Frankrijk: Vandaag eerst bewolkt en wat re gen of motregen. Later op de dag opklaringen en zacht. Morgen ge leidelijk zonnige perioden en al leen in het westen nog enkele bui en. Maxima oplopend naar plaatse lijk 17 graden op morgen. Portugal: Bewolkt en perioden met regen. In het zuiden iets droger en kans op zon. Middagtemperatuur vlak aan zee van 13 tot 17 graden. Madeira: Wolkenvelden en soms regen, tus sendoor ook zon. Middagtempera tuur ongeveer 18 graden. Spanje: In het zuiden en oosten droog en flink wat zon, in het westen en noorden van tijd tot tijd regen. Maxima variërend van 14 graden in het noordwesten tot 22 in het zui den. Canarische Eilanden: Wisselend bewolkt en enkele bui en. Tussendoor ook zon. Maxima ongeveer 21 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden en enkele buien. Middagtemperatuur onge veer 17 graden. Tunesië: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur tussen 20 en 25 gra den. Zuid-Frankrijk: Geleidelijk flinke zonnige perioden en droog. Temperatuur fors oplo pend naar 17 graden in de Li mousin en 25 aan de voet van de Pyreneeen. Mallorca en Ibiza: Flink wat zon en droog. Middag temperatuur 20 graden. Italië: Vandaag zonnige perioden, maar in het noorden meer bewolking en kans op regen. Morgen ook in het noorden meer zon. Middagtempe ratuur van 11 graden in het noor den tot 18 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Flink wat zon, maar vandaag vooral op Corsica mogelijk wat wolken. Middagtemperatuur oplopend naar 20 graden. Malta: Vrij zonnig. Middagtemperatuur bijna 20 graden. Griekenland en Kreta: Flink wat zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur tussen 14 en 18 graden. Turkije en Cyprus: Flinke zonnige perioden, maar soms ook een bui. Middagtempera tuur variërend van 14 op de Dar- danellenen 18 op Cyprus. Duitsland: Wolkenvelden en perioden met re gen, in het noordoosten eerst nog droog. Morgen vanuit het zuiden zonnige perioden en droger. Mid dagtemperatuur oplopend naar 8 graden in het noorden en 15 in het zuiden. In Freiburg mogelijk 20 graden. Zwitserland: Vandaag wolkenvelden en eerst af en toe regen. Later op de dag zon. Morgen veel zon en zacht. Maxima oplopend naar 10 tot 15 graden. Oostenrijk: Vandaag wolkenvelden en af en toe regen. Later op de dag droger en meer zon. Morgen vrij zonnig en zeer zacht. Middagtemperatuur op lopend naar 10 tot 15 graden Polen: Wisselend bewolkt en af en toe re gen, morgenochtend ook zon. Mid dagtemperatuur uiteenlopend van 5 graden in het noordoosten tot 10 in het zuiden. Tsjechië en Slowakije: Wolkenvelden en soms regen. Mid dagtemperatuur stijgend naar 10 graden. Hongarije: Vandaag enkele wolkenvelden en kans op regen. Morgen flinke zon nige perioden en droog. Middag temperatuur stijgend naar 12 gra den. WOENSDAG 10 MAART 1999 Zon- en maanstanden Zon op 07 .07 Zon onder 18.33 Maan op 02.08 Maan onder 11.05 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 08.46* 21 10 08 19 20 43 Laag 04.10* 16.34 03.51 16.15 Weerrapporten 09 maart 07 u station weer wind Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Maastricht Aberdeen Athene Barcelona de vrije toegang tot de recrea tiegebieden allengs minder wordt door verstedelijking, aan leg van grootschalige infra structuur en eenvormigheid in de landbouw. In de praktijk verdwijnen steeds meer onver harde wegen, paden, bosjes, ruigten, kades en bevaarbare waterlopen. Doorgaande recre atieroutes worden geblokkeerd door autosnelwegen en spoor lijnen. Het platform doet een dringend beroep op de provin ciale besturen om aan het be lang van de recreatie meer ge wicht toe te kennen. Bij de ruimtelijke ordening en natuur ontwikkeling zou de mogelijk heid tot recreatie veel meer aandacht dienen te krijgen. Die moet bovendien betaalbaar blijven voor alle lagen van de bevolking. Genoemde organisaties wil len dat de provincies meer me dewerking geven aan uitbrei ding van regionale wandel-, fiets-, en ruiterpaden, schaats- routes en vaarwater. Waar bos en natuur verloren gaat, moet elders compensatie komen. bewolkt S5, 7 onweer V warmtefront öES, regen sneeuw koufront opklaringen hagel lagedruk mist windrichting hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in hecto pascal ^laanleg van nieuwe we- orlijnen, woonwijken isterreinen komt over- enfderland en zeker in de de recreatie in de voor Recreatie, een onder meer ionden van sporters, watersporters, rui- oorfcrtvissers, wandelaars, [ienden, fietsers en laakt zich ongerust of iHiJ de komende jaren nog *"elijk blijft. Volgens het komt het woord recre- programma's van de partijen in provinciale it voor en ook de rijks- heeft te weinig aan- ir recreatie. Nederlander heeft ..de behoefte om er op |ulekken en zich te ont- ■in de open lucht", al- ilatform. „Openlucht- is van wezenlijk be de kwaliteit van het ROTTERDAM DAPHNE GROENENDIJK GPD Eén voor één worden de boeien uit het water gehaald. Het reus achtige visnet met de tekst 'Vol le netten: lege zeeën' wordt in gehaald. De kabels worden los gemaakt en de klimmers ko men van de Erasmusbrug. De actie van Greenpeace is na ze ven uur voorbij. Een dwangsom van twee ton geeft de doorslag om de doorgang vrij te maken. De actie begon gisterochtend om elf uur. Vijf actievoerders lieten zich in de Nieuwe Maas zakken. Ze hingen aan een touw dat in de doorgang van de Erasmusbrug was gespannen. Die doorgang werd verder ge blokkeerd met een enorm vis net. Doel van de actie was om de nieuwe supertrawler, die on derweg was naar de Noordzee voor zijn laatste testvaart, tegen te houden. De 'Afrika' is de eer ste van drie nieuwe visserssche pen die in de vaart komt. De Afrika, gebouwd in op dracht van de Scheveningse re derij Jaczon, is 126 meter lang en wordt door Greenpeace een varende visfabriek genoemd. Volgens de milieuorganisatie wordt door de overbevissing voor de West-Afrikaanse kust de visstand ernstig aangetast. De trawler gaat vissen voor de kust van Mauritanië. De uitbreiding van de traw- lervloot is tegen de afspraken binnen de Europese Unie. Daar is afgesproken om voor 2001 de vloot in te krimpen. Nederland is volgens Greenpeace het enige land waar de vloot zich nog Met een enorm visnet probeerde Greenpeace gisteren een vistrawler tegen te houden. foto anp robert vos steeds uitbreidt. Gemeentelijk Havenbedrijf Rot- heffing van de blokkade en een daarop dat Greenpeace de actie Zowel de scheepswerf WC terdam en de rijkshavenmees- dwangsom van twee ton. De binnen een uur moest staken, (de bouwer van de boot) als het ter eisten voor de rechter op- rechtbankpresident bepaalde

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5