Akkoord over bijna half miljoen scharrel varkens zaak ernstig, maar overdreven' U wilt uw aangifte verzender Tegenwoo een kwest van een kl met de mu Binnenland Schoolboeken worden in rap tempo duurder Zestig dagen zonder eten blijkt de uiterste grens K alitie druk bezig met assen van crisisvuur Belastingdienst Capitulatie KNIL herdacht partijen zich onlangs uit tegen de wet die fraude met uitkerin gen in het buitenland moet te gengaan, hoewel ook daarover een afspraak staat in het regeer akkoord. „Als je het referendum wilt, moet je ook met die wet Export Uitkeringen instem men", vindt Cornielje. Minister Peper van binnen landse zaken komt op verzoek van de Eerste Kamer binnen twee maanden met nadere voorstellen voor de invoering van het correctief referendum. WD-senator Van Eekelen ver wacht dat zijn liberale collega's dan toch nog voor een grond wetswijziging stemmen. ,,Als het een goede notitie is, dan sluit ik niet uit dat we alsnog akkoord gaan", zei hij gisteren. Bierman twijfelt over stem voor referendum den haag «anp Groenen-senator Bierman weet nog niet of hij binnen kort voor de grondwetswijzi ging zal stemmen die het correctief referendum moge lijk moet maken. Bij de eer ste lezing in de Eerste Kamer was Bierman nog voorstan der van de grondwetswijzi ging. Maar hij was daarover wel uitermate kritisch. Hij vindt dat er te hoge drem pels worden opgeworpen voor een volksraadpleging en als planoloog met uitge sproken ideeën is hij het er niet mee eens dat planologi sche kernbeslissingen niet onder een referendum val len. Het kabinet zet alles op al les om de grondwetswijzi ging nog te laten behandelen door de Eerste Kamer in de huidige samenstelling. Daar is een meerderheid van tweederde van de .75 zetels voor nodig. 9 MAART 1999 Schoolboeken voor de vierde klas van havo en vwo zijn dit jaar tussen de 50 tot 90 procent duurder geworden. Wie alle boeken nieuw zou kopen is, af hankelijk van het vakkenpakket, tussen de 1400 en de 1700 gul den kwijt. Vorig jaar lag dat be drag nog tussen de 900 en 950 gulden. Leerlingen in de vijfde klassen havo en vwo en in 6- vwo worden met een minder forse prijsverhoging geconfron teerd. Zij betalen 900 tot 1100 gulden per jaar (was 900-950 gulden), zo heeft Stam Educa tief berekend, de grootste ver huurder en distributeur van schoolboeken. De gestegen kosten zijn vooral veroorzaakt door uitbreiding van het aantal vakken. De boeken zelf zijn echter ook duurder geworden. Dit schooljaar werkt een kwart van alle havo's en vwo's volgens de zogenoemde Twee de Fase. Leerlingen moeten zelfstandiger werken en meer zelf onderzoeken. Alle lesboe ken moesten daarvoor worden aangepast. Vanaf augustus wer ken alle scholen volgens de nieuwe ideeën. Vrijwel geen enkele school verplicht haar leerlingen alle schoolboeken nieuw aan te schaffen, zegt woordvoerster Kuenen van Stam Educatief. Zestig procent van de scholen biedt de mogelijkheid de boe ken te huren bij een commerci eel verhuurbedrijf, zoals Stam Educatief. Ouders betalen dan jaarlijks 35 procent van de nieuwwaarde. Andere scholen hebben een eigen boekenfonds waar leerlingen de boeken kun nen lenen. Die huurprijzen lig gen vaak lager: 25 procent van de nieuwprijs. Scholen organi seren ook boekenmarkten, waar leerlingen hun boeken aan elkaar doorverkopen. Nu alle boeken voor de hoog ste klassen havo en vwo dras tisch zijn vernieuwd, biedt de tweedehands boekenmarkt geen uitkomst. In die situatie belandde het Niels Stensen Col lege in Utrecht. De school biedt vanaf komend schooljaar dan ook de mogelijkheid boeken te huren bij een commercieel be drijf. Van de 1200 gulden die de boeken in 4-havo en 4-vwo op deze school kosten, betalen de ouders dus 35 procent: ruim 400 gulden. Schoolgaande kinderen zijn duur en de kosten voor school boeken zijn niet de enige kos ten. Ouders met een kind in de hoogste klassen van havo en vwo betalen elk jaar ongeveer 2500 gulden. Zo'n 1000 gulden per jaar wordt uitgegeven aan boeken, excursies, agenda's en sportspullen en daar komt 15000 gulden schoolgeld per jaar bij. Ouders die minder ver dienen dan 51.000 gulden bruto per jaar, krijgen vrijwel alles vergoed van het rijk. Wie boven die inkomensgrens zit, moet al les zelf betalen. Hoe lang kan een mens zonder eten? Volgens vertrouwensarts Schumacher van de hongersta kers in Amsterdam valt daar geen algemeen geldende uit spraak over te doen. Het ligt aan de gezondheidstoestand van voor de hongerstaking. Is die goed, dan valt het gebrek aan eten beter op te vangen. Vijftig tot zestig dagen is meest al de uiterste limiet. Dan raakt de patiënt in coma. Anderen, vooral mensen met een minder goede basisconditie, kunnen al na 43 dagen bezwijken door voedselgebrek. Vandaar dat de artsen ruim voor deze periode precies willen weten waar voor de individuele hongerstaker zijn of haar grens ligt. Sommi gen hebben aangegeven dat ze willen ophouden bij lichamelij ke klachten, anderen gaan ver der. In een schriftelijke wilsbe schikking moet dat zijn vastge legd. De hongerdood is niet pijn lijk, weet professor Sauerwijn van het Amsterdams Medisch Centrum (AMC). Het slachtoffer komt in een soort roes terecht. Vanwege het gebrek aan voed sel worden vetweefsel en eiwit ten opgebruikt, wat leidt tot in fecties, spierverzwakking en het langzamer pompen van het hart. Als gevolg daarvan wordt het slachtoffer moe, krachte loos en depressief. De honger staker die in leven blijft, heeft maanden nodig om het li chaam weer enigszins te laten herstellen. Om lichamelijk letsel te voor komen, onderzoeken artsen de hongerstakers dagelijks. Vooral de nier, lever en de huid lopen gevaar als er niet meer wordt gegeten. De benodigde energie voor de lichaamsfuncties wordt in dat geval uit de in het li chaam opgeslagen reserves ge haald. Dat leidt tot een toena me aan afvalstoffen, die via de nieren en de lever worden afge voerd. Vooral de nieren moeten dat kunnen verwerken. Die zijn dan ook het meest kwetsbaar. Ook bij eventueel letsel willen artsen weten of hongerstakers dat voor hun rekening willen nemen of niet. Water is veel onmisbaarder dan eten. Het lichaam bestaat voor 50 tot 70 procent uit water. Dat moet iedere dag worden aangevuld. Een 'normaal' func tionerend mens moet daarvoor anderhalve liter vocht per dag binnen krijgen, anders ver droogt hij of zij binnen twee weken. brnhertstichting heft zichzelf op De Coornhertstichting heft zichzelf op. Dat gebeurt op ut tijdens een bijeenkomst van de Vrienden van Coorn- ie stichting ziet zich daartoe genoodzaakt door het stop- V n jp'van de financiële steun van het Rijk en de VSB Bhnk. Met [heffing komt ook een einde aan de tweejaarlijkse Coorn- öijs en de Coornhertrede. De stichting werd in 1983 opge ef] met het oog op de 400ste sterfdag van de humanist Dirck jertszoon Coornhert (1522-1590). -campagne asbestslachtoffers rdam Het CNV begint een voorlichtingscampagne voor jtslachtoffers om hen te helpen bij het claimen van een jevergoeding bij hun vroegere werkgever of verzekeraar, n enundigen schatten dat in de nabije toekomst zo'n 40.000 Ttniuïn overlijden aan de gevolgen van blootstelling aan asbest. (e'ijijksten overheid vrouwonvriendelijk' 1 opU Teksten van de overheid, bijvoorbeeld beleidsnota's, be- niss i"vaa^ verborgen vooroordelen over mannen en vrouwen !n vermeende rol en positie in de samenleving. De ongelij- chtsverhouding tussen mannen en vrouwen wordt daar- ingewild in stand gehouden. Dat schrijft Agnes Verbiest jaai verbonden aan de vakgroep Nederlands van de Leidse 148irsiteit in het boek 'Zaken zijn zaken', dat ze heeft geschre- opdracht van het ministerie van Sociale Zaken. Verbiest >isteren ook de Annie Romein-Verschoor-lezing in het uditorium van de Leidse universiteit. Deze lezing was ge- Dublfeid aan Internationale Vrouwendag, 8 maart, en werd gis- e bo-voor de tiende keer gehouden. ellec °PT, lata (Jerzoek naar pillen ADHD irt 1! De Gezondheidsraad onderzoekt of hyperactieve kin- larc niet te vaak het middel Ritalin krijgen voorgeshreven. Als ;van de stoornis kunnen hyperactieve kinderen zich niet oncentreren. Met medicijnen lukt dat wel. In Nederland rinden naar schatting 60.000 kinderen hinder van deze ion Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). In het verle- ek gedragstherapie de beste manier om impulsieve en hy- ieve kinderen in het spoor te houden. De laatste jaren n steeds vaker pillen voorgeschreven. n jaar cel voor doden gokbaas )am De rechtbank in Rotterdam heeft gisteren drie :n tot tien jaar cel veroordeeld wegens de beroving en ilijke' mishandeling van de 47-jarige uitbater van een ille- ikhuis. De gokbaas overleed als gevolg van de mishande- eliikf Se8en was twaa^f en Jaar ce^ geëist. De drie ver- ra, één van 34 en twee van 27 jaar, ontkenden tijdens de de man te hebben mishandeld. De rechtbank achtte ech- rezen dat de drie zich schuldig hebben gemaakt aan dief- !t geweld, die de dood tot gevolg had. Ruim twintig organisaties hebben de handen ineenge slagen om varkens een beter bestaan te geven. In het convenant biologische varkenshouderij spreken ze af dat het aantal dier- en milieuvriendelijk gehouden varkens in de komende zes jaar moet verveelvoudigen van de huidige 20.000 tot bijna een half miljoen. Kenmerkend voor de biologi sche varkenshouderij is dat de dieren voldoende ruimte heb ben en naar buiten kunnen, dat de boer het niet volstopt met antibiotica, dat hij niet de staar ten en tandjes van de biggen knipt om te voorkomen dat ze door ruimtegebruik zichzelf en andere dieren gaan bijten en dat het voer voor het grootste deel van bedrijven komt die geen bestrijdingsmiddelen en kunstmest gebruiken. Minister Apotheker van landbouw toon de zich gisteren zeer enthousi ast over het convenant. Als blijk van zijn steun voor de biologi sche landbouw verdubbelt hij de subsidie voor projecten in de biologische landbouw tot 4,5 miljoen gulden. Het initiatief voor de injectie in de biologische varkenshou derij is genomen door platform Biologica, de Rabobank en de stichting Natuur en Milieu. De overige negentien partijen ko men uit de hele varkensketen, dus van varkenshouders tot su permarkten en van voerprodu- centen tot de Dierenbescher ming. Een belangrijk onderdeel van de overeenkomst vormen de harde afspraken over gegaran deerde prijzen en afzetmoge lijkheden. Van de overheid ver wachten de initiatiefnemers onder andere fiscale voordelen voor biologische varkenshou ders en de toezegging om in overheidskantines biologisch varkensvlees te gebruiken. Onterecht beschuldigde agent eist zijn recht De Groningse politieman Von Henning eist een schadever goeding van Justitie omdat hij onterecht van fraude is be schuldigd en veroordeeld. Vol gens Muntendammer hebben tijdens het onderzoek zowel de rijksrecherche als het Openbaar Ministerie de feiten gemanipu leerd. Von Henning werd in 1993 aangehouden op verdenking van fraude. Hij zou geld achter over hebben .gedrukt van de rolschaatsvereniging de Molen- stad. Hij werd hiervoor door de rechtbank in Groningen veroor deeld. Het hof in Leeuwarden sprak hem in 1996 echter ge heel vrij. De politieman mocht hierna weer aan het werk. Voor Von Henning was hier mee de kous niet af. Hij begon een eigen onderzoek naar de studie van de rijksrecherche. Daarbij stuitte hij op een aantal onregelmatigheden. Zo bleek dat de rijksrechercheur zelf ge tuigenverklaringen had aange vuld. Ook was maar een deel van de boekhouding onder zocht. Met name bonnen en nota's voor 8000 gulden, die Von Henning vrijpleitten, wer den buiten beschouwing gela ten. De politieman heeft minister Korthals van justitie opgeroe pen in te grijpen bij het OM in Noord-Nederland. „Opvallend is dat de verantwoordelijken in de zaak-Lancee ook in mijn zaak aan de touwtjes trokken", aldus Von Henning. Lancee was door justitie vals beschuldigd van seksueel misbruik van zijn dochter. Het ministerie heeft de poli tieman inmiddels uitgenodigd voor een gesprek, dat morgen plaatsheeft. De Belastingdienst biedt u de keuze. Wilt u elektronisch aangifte doen of liever met pen stuurt uw aangifte met behulp van uw modem rechtstreeks naar de Belastingdienst. gestoord en losgeslagen. Zo moeten de uit de Zandvoortse kinderpornozaak in jaar van hun relatie hebben geleefd. Gerrie ijn vriend Robbie van der Plancken jaagden fijd zo'n slordige zes ton doorheen. Cash- tot tientallen duizenden guldens volgden •kaar. Visa Creditcard schreef regelmatig een veelvoud van dat bedrag af. uit de financiële boekhouding van Ulrich jaar van zijn leven. Inkomsten uit crimi- zijn daarin in het geheel niet terug te nemers van het pornonetwerk, vooral uit Staten, stuurden namelijk envelopjes met naar de Zandvoortse flat. Voor dat bedrag vrijwel ongelimiteerd harde kinderporno via toegestuurd. Volgens dë Haarlemse advocaat stonden de inkomsten echter in geen ver tot de uitgaven van Ulrich en Van der Planc ken. „De zaak is inhoudelijk zeer ernstig, maar de om vang sterk overdreven," aldus Heukels die sinds juli 1998 bij de zaak is betrokken. De Haarlemse advocaat behartigt de belangen van de erfgenamen van ex-KPMG-topman Leo van Gasselt. Deze levenspartner van Ulrich stierf in 1997 en ver schafte postuum het kapitaal voor de uitspattingen van het duo. Heukels verzamelde het afgelopen jaar in op dracht van de familie Van Gasselt. alle officiële financi ële gegevens van die uitgaven. De grondlegger en mede-vennoot van KPMG was begin jaren negentig teruggetreden. De laatste jaren bracht hij door een ernstige ziekte vrijwel bedlegerig door. Zijn vermogen werd geschat op 1,2 miljoen gul den. Ulrich, een oud-ziekenverzorger die al jaren in de WAO zat, kreeg na de dood van zijn vriend het profijt van het vermogen. Zo kreeg hij maandelijks een slordi ge 10 000 gulden aan pensioenuitkering van KPMG. Van Gasselt had verder een belangrijk deel van het salaris uit de KPMG-periode vast laten zetten in een pensioenfonds. Erfgenaam Ulrich hoefde maar een te lefoontje te plegen naar het accountantskantoor om uit dat fonds een extra 50.000 gulden gestort te krijgen. Door het exorbitante uitgavepatroon van Ulrich en zijn vriend en zakelijk partner Van der Plancken gebeurde dit herhaaldelijk. Het geld werd voornamelijk besteed aan luxg auto's en motoren, zoals cabriolets en Honda Gold Wings. Verder werd fors geïnvesteerd in compu terapparatuur, kleding en fototoestellen. De laatste bankopnames markeren de route van de fatale motorrit van Ulrich en Van der Plancken via Frankrijk naar Italië. Het spoor leidt via Nice en Monte Carlo naar Genua. In Italië kwam Ulrich om het leven. Van der Plancken wordt ervan beschuldigd zijn maece- nas daar te hebben vermoord, omdat Ulrich een einde had willen maken aan het kinderpornonetwerk. Het proces tegen Van der Plancken moet nog worden ge voerd. Het lichaam van Ulrich is nog steeds niet door de Italiaanse justitie vrijgegeven. De familie Van Gasselt heeft geen aanspraak gedaan op de nalatenschap. Verwacht wordt dat deze voorna melijk uit schulden zal bestaan, aldus Heukels. en papier? En kiest u voor elektronisch, dan mag u nogmaals kiezen: maakt u gebruik van de Aangiftediskette of van het aangifte programma op Internet? Het is wel zo makkelijk, aangifte doen met de muis. Zeker als u de bijbehorende toe lichting op de diskette of op Internet volgt. Na het invullen van de benodigde gegevens stuurt u de Aangiftediskette terug, of u ver- Leuker kunnen we 't niet Ook als u gebruik maakt van een Belasting diskette van Elsevier of Kluwer, kunt u de ingevulde aangifte direct per modem verzenden. Voor meer informatie over elektronisch aan gifte doen kunt u terecht op de Belastingdienst Internetsite: www.belastingdienst.nl. lïfS maken. Wel makkelijker. Herfkens voelt wel wat voor 'abortusboot' den haag anp Minister Herfkens van ont wikkelingssamenwerking staat 'in principe sympa thiek' tegenover een plan van een Amsterdamse abortusarts om een schip te laten uitvaren waarop voor de kust van ontwikkelings landen abortussen kunnen worden uitgevoerd. Vol gens de minister is het ini tiatief 'een concreet ant woord op een concreet schrijnend probleem'. Het idee heeft volgens Herfkens nog veel haken en ogen, maar ze zal het voor stel serieus bekijken. Een eventuele financiële bijdra ge hangt af van de duur zaamheid van het project. Het CDA heeft inmiddels schriftelijke vragen gesteld over de plannen. De 'abortusboot' is een initiatief van de Amster damse abortusarts Rebecca Gomperts. Zij wil met steun van Nederlandse feminis ten en medici het 'Women on Waves-project' begin nen om vrouwen in Afrika, Azië en Latijns-Amerika de kans te geven op een veilige manier hun ongewenste zwangerschap te beëindi gen. De abortusboot moet buiten de territoriale wate ren varen, zodat de opera tie buiten de juridische be voegdheid valt van landen waar abortus verboden is. Jaarlijks overlijden we reldwijd tussen de 50.000 en 100.000 vrouwen door een onveilige, veelal illegale abortus. Volgens de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) werden in 1994 in de hele wereld bijna 20 mil joen abortussen uitge voerd, waarvan het over grote deel (17,62 miljoen) in Derde-Wereldlanden. den haag De klepel wordt in de klok gehangen voor de herdenking van de capitulatie van het KNIL op het eiland Java, gisteren precies 47 jaar geleden. Met een kranslegging herdachten oud-lndiëgangers het feit bij het Indisch Monument in Den Haag. foto anp toussaintkluiters iede-Kamerfracties van i D66 hebben gisteren erd de crisisdreiging erale de M t correctief referendum inemen. Beide liberale zijn geïrriteerd over de is. Ie ig van hun partijgeno- ïbela^ie Senaat. „De fractie- 30rfiervan D66 in de Eerste en(%aat niet over kabinets- ■n be zo eageerde D66- le ov d Scheltema kribbig op broe raken van haar partij ge- ndtfc huyer. Hij waarschuwde dat D66 uit het kabinet dee i er in de Eerste Kamer albtï eederde meerderheid is perqvoering van het correg- heb! rendum. „We moeten een crisissfeer te cre- zo viel partijgenoot ia haar bij. senaat dreigen de WD- :n Wiegel en vice-frac- andi itter Heijne Makkreel het referendum nood- wijziging van de et te blokkeren. Zij voe- s voor zo'n volksraad- ri terwijl dit voor D66 van ljh elang is in het kader van atkundige vernieuwing. id-Ate partij is het referen- jeloo' in van de belangrijkste Welen'. In het regeer- is het correctief refere- daarom nog eens uit- use ijk vastgelegd. D66 vindt Iden vooral dat de WD zijn I voofen maar tot de orde epen. herr vice-fractievoorzitter in rre G ede Kamer Cornielje be- worc dat zijn partijgenoteri Kamer de grond- moeten accepte- et regeerakkoord moet uitgevoerd. Dat geldt de Eerste Kamer", s de Senaat niet ge- het regeerakkoord, en D66 vinden dat s defcties in de Eerste Kamer een verantwoor- wijst er overigens PvdA en D66 in de eens afwijken van de Zo spraken beide

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3