Zingen onder de douche, vermenigvuldigd met honderd TV WEER Chantage Cohen Met auto en al in reuzenrad Kapitaal weg via treintoilet Barney gooit Jerry er uit DINSDAG 9 MAART 1999 COMMENTAAR Eerst was er de voorspelbare bittere teleurstelling van de honger stakers en hun sympathisanten, direct bijgevallen door de vak bondsvoorzitters De Waal en De Geus. Sindsdien doet vooral de Amsterdamse burgemeester Patijn zijn uiterste best om meer ver blijfsvergunningen los te peuteren. De druk op staatssecretaris Co- hen is groot. De term 'witte illegalen' geeft aan dat er lange tijd iets grondig scheef heeft gezeten. Immers, iemand is hier legaal en kan dus aanspraak maken op alle rechten die daarbij horen, of iemand is hier illegaal en heeft geen enkele aanspraak op wat dan ook. Door haar halfslachtige handelen schiep de overheid echter verwachtin gen die ze uiteindelijk niet meer eenvoudig van tafel kon vegen. Het is daarom terecht dat er een paar jaar geleden een overgangs regeling kwam voor de 'witte illegalen'. Dat er mensen zouden zijn die ook daarbij (net) buiten de boot zouden vallen, was voorspelbaar. De Amsterdamse kleermaker Gümüs was de eerste en tot nu de enige die grote persoonlijke be kendheid kreeg. Ondanks de grote druk handelde staatssecretaris Schmitz van justitie echter zoals van haar verwacht mocht worden: volgens de door het parlement vastgestelde regels. Zij had het geluk dat Gümüs en zijn gezin vervolgens terugkeerden naar Turkije. Eind vorig jaar besloot een grote groep witte illegalen bij haar opvolger Cohen wel over te gaan tot het uiterste middel: een hongerstaïöng. Uiteindelijk deed Cohen de handreiking om hun dossiers nog eens persoonlijk te bekijken. In dertien gevallen maakte hij een uitzondering op de regels, in ruim honderd geval len deed hij dat uiteindelijk niet. Het resultaat was een nieuwe hongerstaking. Dat is een betreu renswaardige stap. Het moet immers ook de hongerstakers en hun sympathisanten duidelijk zijn dat deze actie niets kan opleveren. Cohen heeft steeds terecht benadrukt dat hongerstaking een vorm van chantage is die in een democratische rechtsstaat nooit tot re sultaat mag leiden. In de Agneskerk is hij met de herbeoordeling van de dossiers tot de uiterste grens van zijn bevoegdheden ge gaan om te voorkomen dat er doden zouden vallen. Dat heeft niet opgeleverd wat de hongerstakers wilden bereiken, maar méér zit er niet in. Als zij hun hongerstaking tot het uiterste willen doorzetten, kan niemand hen dat beletten. Maar het moet ook duidelijk zijn dat niemand er de staatssecretaris of de Nederlandse rechtsstaat op kan aanspreken als er straks echt doden vallen. Een praatshow, of zo Ie merkt het aan alles: Catherine Keyl heeft voor haar talkshow 'Catherine' goed gekeken naar Oprah Winfrey. Neem alleen het beginfïlmpje. Dat vertoont, op z'n zachtst gezegd, enige gelijkenis met dat van haar gevierde Amerikaanse collega. En ook Catherines parmantige gehuppel door het publiek lijkt regelrecht uit de shows van Oprah te komen. Net als haar maniertjes en de manier waarop ze de camera inkijkt. Maar ze heeft niet alles van Winfrey overgenomen. Uitzonderin gen vormen de podiumopstelling en de olijke titeltjes onder in beeld. Die zijn namelijk weer gepikt van Jerry Springer. Jammer is wel dat Catherine, toen ze zich liet inspireren door haar Amerikaanse vakgenoten, het alleen bij kijken heeft gelaten. En dat ze niet heeft geluisterd hoe dingen daar gaan. Want uiterlijk mag het programma vlot ogen, de boel zakt massaal door het ijs zodra Catherine begint te praten. Dat een mens zo kan kakelen! Ze formuleert de vraag 'helpt het als je daar met anderen over praat?' ongeveer als 'Hebben jullie wel eens over dit soort interne problemen met buitenstaanders gepraat? Winnifred, jij ook? Jullie alletwee? Hebben jullie wel eens gedacht: daar wil ik met een vriendin over praten, of zo? Syl, deed jij dat? En hielp het?' Niet verwonderlijk dat de gesprekspartners al na een paar minuten een enigszins versufte indruk maken. Erg boeiend zijn die gasten trouwens toch al niet. Het thema-van- de-dag, Stiefouders, fijn of vreselijk?, suggereert allerlei ellende als achtergestelde kinderen, stokende ex'en en bittere huiselijke ru zies. Maar de meeste mensen op het podium blijken nauwelijks problemen te kennen of hebben die jaren geleden naar ieders te vredenheid afgewikkeld. Oké, een vrouw bekent overspannen te zijn geraakt van haar stiefkinderen. Maar haar verhaal is zo vaag, dat ze net zo goed had kunnen optreden bij het thema 'Mijn cavia is ziek, wat nu? De algehele lamlendigheid treft ook het publiek. Op Catherines vraag 'Verzin iets anders voor het onsympathiek klinkende woord stiefouders?' komt een man met de suggestie 'opvoedvriendjes'. Wat zou je daar graag de beveiligingsploeg van Jerry Spinger op loslaten. wil buys* Weersverbetering op handen De zachte lucht komt er aan, maar dat gaat een stuk trager dan zich aanvankelijk liet aanzien. Pas op vrijdag slaagt een zich noordwaarts verplaatsende depressie bij Spanje er in om een zuidelijke stroming boven onze omgeving te bewerkstelligen. Daarin lopen de temperatu ren op tot meer dan 10 graden. Aanmerkelijk hoopgevender zijn de ba rometrische ontwikkelingen voor het weekeinde. Boven onze omgeving lijkt zich een hogedrukgebied te gaan ontwikkelen. Daardoor nemen de neerslagkansen af en gaat de zon geregeld schijnen. Als deze ont wikkeling doorzet, komt het met de temperatuur ook wel voor elkaar. De op handen zijnde weersverbetering wordt gesteund door Europa's belangrijkste atmosfeermodellen: het Duitse en het Europese. Morgen blijft het op een enkele bui na waarschijnlijk de hele dag droog. Dat komt omdat het overgangsfront tussen zachte luchtmassa's boven Frankrijk en de koudere lucht bij ons boven het noorden van Frankrijk blijft steken. Ten zuiden van de rivieren wordt overigens wel enige tijd regen verwacht. Doordat er kans is op wat zonneschijn kan het kwik toch uitkomen op maximaal 7-8 graden en er waait niet meer dan een zwakke tot matige wind uit richtingen tussen noord oost en oost. Op donderdag trekt het front naar het noorden en valt er waarschijnlijk wel enige tijd regen. Uitzonderlijk veel regen is er tijdens het afgelopen etmaal ge vallen in het noordwesten van Spanje. In de stad La Coruha werd maar liefst 142 mm. Ook in Frankrijk viel veel re gen. De zware regens werden veroorzaakt door storin gen in het overgangsfront tussen koude en warme luchtmassa's. In de warme lucht werd het in zuide lijk Frankrijk plaatselijk 20 graden (om jaloers op te worden!), in het zuiden van Spanje omstreeks 22 graden. Bij ons was het gisteren tot in de middag druilerig weer. Tegen het einde van de middag werd het tijdelijk droog en klaarde het ook wat op. De temperaturen kwamen daardoor nog uit op maximaal 6 graden. Twaalf jaar geleden, 9 maart 1977, was het prachtig weer in onze streken. Bij overwe gend zonnig weer steeg de temperatuur op Schiphol tot bijna 18 graden. jan visser Neil Diamond heeft eindelijk weer 'vlinders in de buik' Neil Leslie Diamond, van 24 januari 1941 te New York, schreef in 1973 de soundtrack voor 'Jonathan Livingston Seagull', het aandoenlijke verhaal van een zeemeeuw. In 1980 verzorgde de gevierde Amerikaanse zanger niet alleen de muziek maar speelde hij ook zelf de hoofdrol in 'The Jazzsinger'. Eind vorig jaar verscheen zijn 46ste cd. 'The movie album (As ti me goes by)is een derde knipoog naar het witte doek. „Voor het eerst sinds lange tijd voelde ik weer eens vlinders in mijn buik", zegt Diamond die op woensdag 17 en donderdag 18 maart concerten geeft in Ahoy' in Rotterdam. Het kantoor van Neil Diamond valt niet op tussen de betere winkels in Beverly Hills. Binnen ziet de wereld er pas anders uit. De gouden en platina cd's aan de muren vechten om de aan dacht. Trofeeën van een impo sante carrière die dik dertig jaar geleden begon en voorlopig nog niet ophoudt. „Sorry, maar ik kan er nog geen genoeg van krijgen", lacht de zanger. Tijdens het gesprek zit hij er ontspannen bij in zijn opname studio. De broedplaats van hits oogt rommelig, bijna huiselijk. Diamond vraagt of hij zijn honkbalpet, van de Los Angeles Dodgers, en zonnebril op mag houden. Natuurlijk. En of het een bezwaar is als hij zijn si gaar, zo'n dikke uit Cuba, tij dens het gesprek oprookt. Na tuurlijk niet. Neil Diamond, eerste zoon van een Amerikaans echtpaar met Pools/Russische achtergrond, was zestien jaar toen hij op zijn tweedehands gitaar 'Hear them bells' speelde, z'n eerste eigen compositie. Daarna volgden de hits elkaar in rap temo op. En zijn albums, met een wereldwij de afzet van meer dan vijftig miljoen, vonden al net zo mak kelijk hun weg naar de kopers. Diamond was lange tijd een fa briek die niet alleen zichzelf voorzag ('Cracklin' Rosie', 'Sweet Caroline', 'Song Song Blue', 'Beautiful Noise' en noem maar op) maar ook ande ren in zijn onuitputtelijke voor raad liet graaien. The Monkees dankten hun kortstondige roem vooral aan een Diamond-song (Tm a believer'). Veel later werd met het reggae-sausje van UB 40 'Red red wine' een werel dhit. Diamond voelde ook zichzelf nooit te groot om het werk van anderen op te nemen. „Ik reali seerde me heel lang geleden al dat ik niet de enige componist op deze wereld ben. Ik hou er van muziek van anderen te zin gen. Deze nieuwe cd staat er vol mee. Ik heb zelfs met opzet ei gen nummers gemeden. Bob Gaudio, de producer, wilde 'Lo ve on the rocks' van The Jazz- singer erbij doen en wat num mers van Jonathan Livingston Seagull. Dat heb ik hem uit zijn hoofd gepraat. Dit album gaat niet over Neil Diamond, de componist. Het laat hem horen Neil Diamond: 'I am I said was een perfecte uitlaatklep'. als zanger, als vertolker van z'n eigen favorieten." 'The movie album' is een aan eenschakeling van herinnerin gen. Van 'Unchained Melody' tot "Windmills of your mind', van 'And I love her' tot Can't help falling in love'. Zelfs het laatste kassucces, 'My heart will go on' uit Titanic, is nog snel meegenomen. Maar een mega hit voor Neil Diamond zal er niet uit voortkomen. Geen probleem, vindt de zan ger die sinds 1980 ('Love on the rocks' en 'Hello Again') geen singlesuccessen meer kende. „Het is een bevrijding als je je daar niet meer druk om hoeft te maken. Gewoon lekker de din gen doen die je zelf leuk vindt en waarvan ook nog eens blijkt dat het publiek ze apprecieert." Neil Diamond heeft zichzelf ge vonden. Hij heeft eindelijk een thuis, een optrekje aan de kust van Malibu en een afgelegen uitwijkmogelijkheid op het platteland. Hij is niet langer de dolende zigeuner die hij jaren lang was. Een zoekende zanger die vergeefs speurde naar in nerlijke rust. Die z'n geboorte grond in Brooklyn, New York 'The Big Apple, verliet om na vele omzwervingen neer te strij ken in Los Angeles, 'The Big Orange'. Van de oost- naar de westkust trok, zonder zich er gens thuis te voelen. Hij zong erover in 'I am I Said' (1971), een van zijn allergroot ste hits, die hij bovendien nog steeds beschouwt als één van de beste nummers die hij ooit schreef. ..Toen ik I Am I Said schreef, zat ik in een hele moei lijke periode. Ik was net ver huisd naar Los Angeles, had juist een scheiding achter de rug. Ik dreef en had geen anker. Nu zit ik heel anders in elkaar. Vier jaar geleden ben ik weer gescheiden, maar nu ben ik ge setteld en heb ik een plek waar ik van hou en waar ik me thuis voel. Dus hoef ik geen tweede 'I am I Said' te schrijven." „Toch was dat nummer achter af een perfecte uitlaatklep. Die een bijna psychologische uit werking had. Ik was diep aan het graven in mezelf op zoek naar een beetje waarheid. Het is dan toch min of meer een be vrijding dat je als componist je gevoelens makkelijk op papier kunt zetten. Al kostte 'I am I Said' me wel vier maanden. Veel langer dan de meeste an dere hits. Maar het sleepte me wel door de moeilijke tijd en bespoedigde het acceptatiepro ces." Neil Diamond heeft geen speci ale manier van schrijven. „Soms zijn het een paar noten op een gitaar die zó mooi sa mensmelten dat er een song ontstaat. Maar het kan ook an ders. Toen er eens een straator kest passeerde langs mijn ho telraam riep mijn dochtertje spontaan 'oh daddy, what a Beautiful Noise'. Het resultaat is bekend. Ik bedoel maar, er bestaan geen formules. Ik zoek gewoon iets glinsterends in het zand en probeer daar iets mee toe doen. Soms neemt een idee veel tijd in beslag, een andere keer ontstaat er binnen een paar minuten een hit. Hij komt nog eens terug op de druk die het maken van de nieuwe cd kennelijk toch met foto anp zich mee bracht. Vlak nadat de maatschappij begin vorig jaar het idee voor het filmalbum bij hem had neergelegd, had hij afigst gevoeld. „Maar toen ik eenmaal met mijn stem een tachtig man sterk orkest had geleid, voelde ik voor het eerst sinds lange tijd weer eens vlin ders in mijn buik." Neil Diamond, een gevierde ar tiest die goud en platina nau welijks nog uit elkaar kan hou den en die in zijn imposante loopbaan alles al eens mee heeft gemaakt, zegt dat hij aan de hand van dirigent Elmer Bernstein een ervaring beleefde die zelfs voor hem helemaal nieuw was. „Ik weet nauwelijks hoe ik het uit moet leggen. Of, misschien toch. Beeld jezelf in, dat je staat te zingen onder de douche. Je bent op je best. Ver menigvuldig die opwinding met honderd en je weet een klein beetje wat ik voelde bij dat gro te orkest." ruudramler* Wie zijn auto deze zomer in Utrecht echt niet meer kwijt kan, kan er nog altijd mee in een reuzenrad gaan zitten. De Nederlandse kunstenaar John Körmeling heeft een drive-in reuzenrad van 30 meter hoog bedacht, dat van 5 juni tot en met 3 oktober in de Domstad zal draaien ter gelegenheid van de Millennium-tentoonstelling Panorama 2000 van het Cen traal Museum. Elk kwartier worden vier auto's met inzittenden meegevoerd door het reuzenrad. Een auto mag niet buitensporig van af metingen zijn en met inhoud niet meer dan 1500 kilo wegen. Een ritje kost ongeveer 25 gul den, verwacht het Centraal Mu seum. anp Jerry Springer in duel met Raymond van Bameveld in de Amsterdamse Schreierstoren. Springer is in Neder land voor opnamen van de nieuwe dartshow van Bamie en wilde, na een bezoek aan de Wallen, ook wel een pijltje gooien met de tweevoudig wereldkampioen. Kansloze zaak natuurlijk voor de Amerikaanse pre sentator. Het programma van Bamey, zal overigens bij SBS op de buis verschijnen. foto ant Een 36-jarige man uit Koblenz heeft afgelopen weekeinde meer dan 20.000 mark door het toilet van de intercity gespoeld. De man wilde in Braunschweig een auto kopen. Uit vrees voor diefstal bewaarde hij het geld in zijn onderbroek. Toen hij on derweg naar het toilet moest, was hij het geld vergeten, waar op de biljetten in de pot te rechtkwamen en werden door gespoeld. De Duitse grenswacht, die de spoorwegpolitie geregeld te hulp schiet, zette direct een zoektocht in op het baanvak. En met succes: de in plastic verpakte biljetten, met een tota le waarde van 23.400 mark, werden teruggevonden en aan de opgeluchte man overhan- digd. ap* Drie uren van razernij Een kop uit het Noord-Hollands Dagblad van dinsdag 2 maart: 'Arrestatieteam pakt man na drie uren van razernij'. Ook De Tele graaf vermeldde het incident, eveneens met foto. Dit alles speelde zich afin een dakraam van het gebouw waarop dat momenteen TV-opname was. Ik was daar aanwezig in functie. Aanvankelijk werd de suïcidaal niet als zodanig herkend: het vaste personeel van het ge bouw meende dat SBS ie mand had ingehuurd om wat extra aandacht te trekken voor de opnames. Dat zegt veel over wat wij vandaag de dag van elkaar gewend zijn. Ik ben nog niet alles gewend, blijkbaar, want op mijn beurt dacht ik dat dit misverstand over 's mans be doelingen een grapje was, verzon nen dooi de regisseur. Ik heb het de volgende dag nogmaals nagevraagd en het is werkelijk waar: de '67-jarige psychopaat' werd gedurende de eerst fase van zijn 'drie uren van razernij' aangezien voor reclamebord. Ik had toch al de indruk dat het met zijn razer- JUSTUS VAN OEL nij wel meeviel. Verscheurd tussen innerlijke beschaving en verplette rende nieuwsgierigheid heb ik mij een aantal keren op straat begeven en in de striemende regen een blik op de 'psychopaat' geworpen. Op straat waren geen sporen van razernij zichtbaar. Het meubilair was keurig in de woning van de waanzinnige gebleven. Evenmin was er sprake van een dansende naakte gek in de dakgoot. Eerder een nette heer in pak die zich met welgekozen woorden richtte tot de politieagent recht onder zijn dakraam. ,,Zoudt u deze mensen willen mededelen, dat niet ik cle hulpdiensten gebeld heb? Ik heb noch de brandweer, noch de ambulance besteld. Ik stel er prijs op als u hun dat even wilde doorgeven. Let hierbij met name op het grammaticaal onberis pelijke gebruik van het woordje 'hun'. Een juist ge kozen derde naamval is toch het laatste wat je van een in razernij verkerende psychopaat verwacht. In middels had zich rond De Burcht, het theater waar de man boven op zolder woonde, een woekering van hulpdiensten voorgedaan. De waanzinnige leek daar enigszins beduusd van te zijn en verklaarde in keu rig ABN dat hij zeker niet van plan was te springen, dat hij juist wilde leven, maar erg eenzaam is en ge woon eens met iemand wilde praten. Dit alles was, paradoxaal genoeg, voor de hulpdiensten juist een seintje er nog een schepje boven op te doen, via het inzetten van commando's aan touwen en een uit Amsterdam aangevoerd springkussen. Intussen stormde het zo hard, dat ik vreesde dat de brandweerlieden met springkussen en al onder de dakgoot door zouden waaien en zouden eindigen in de etalage van de winkel aan het eind van de straat. En, kleurrijk detail, al die tijd gingen binnen in De Burcht de repetities en de opnames gewoon door. De presentator tracteerde het giechelige publiek op een stortvloed aan grapjes over zelfmoordenaars en de genen die zelf niet wilden of durfden te gaan kijken, hingen aan de lippen van wie dat wel gedaan had. In een pauze tussen de opna mes begaf ik mij nog maals naar de plek des onheils, een kleine moeite want wij bevonden ons als enigen bómen de afzet tingen. Ik had geluk. Terwijl vier camera 's binnen keurig de andere kant opkeken, lieten twee comman do's zich voor het raam van de waanzinnige zakken. De zelfmoordenaar sloot het raam. 'Open doen schreeuwden de commando's. Zo'n instructie lijkt me nu precies de verkeerde in het geval van een zelf moordenaar, maar zij zullen het wel weten. Het liep goed af, na een kwartiertje deed ook de lad der van de brandweerwagen het eindelijk en de man werd - al dan niet tegen zijn zin - afgevoerdl Zo is het gebeurd, op 2 maart 1999, in Zaandam. Sommi ge kranten spraken zelfs van een 'drie uur durende razernij'.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2