'Ik heb het gevoel dat ik me nog steeds verbeter' 'Een veelschrijver; fles erbij en Cultuur Kunst aak tegen ver Stone aat door De bluesy snik van Sam Mitchell Programma Leiden e.o. bow88ilW!3 )AG9MAART 1999 941 Amerikaanse Hoogge- ïof heeft gisteren ge- PIJ' 'at een proces tegen iker Oliver Stone we- »et aanzetten tot ge in diens film 'Natural yjj Cillers' mag doorgaan. ,"DI f verwierp het verweer ,ne en fiimmaatschap- 'J™ ne Warner Entertain- ls_jldat de film bedoeld verstrooiing en valt de vrijheid van me lting. film uit 1994 hoofdrolspelers Harrelson en Juliette 'ij geweldsuitbarstin- itallen mensen. Stone Warner waren aan- door familieleden tsy Byers, die in maan erd neergeschoten bij erval op de winkel ze werkte. Het stel dat 'al pleegde zei gein- te zijn door Natural illers. Byers raakte aan m benen verlamd. Ze 'ter aan kanker. trechter in Louisiana gde de klacht niet ont- K omdat vervolging een eerdere uit- 1 van het Hoogge- Pof alleen mogelijk is f e film wordt opgeroe- p wetteloosheid en als waarschijnlijk leidt foden. Een hoger hof [de klacht wel ontvan gen uitspraak waarte- Poe en Warner tever- I beroep gingen bij het rechtshof. Leidse cabaretier Cees van Oyen bezit schat aan liedjes van dichter Hans Andreus Herbert Joeks en Liesbeth List. Het heette "Vier uur sluitings tijd. mensen op oudejaarsmid dag.' Een prachtig poëtisch programma." .Andreus was een veelschrij ver. Kinderboeken, gedichten bundels, liedjes, hij pakte alles aan. Veel van zijn liedjes zijn maar één keer uitgevoerd. Ze zijn opgenomen op ampex, maar dat is jammer genoeg al lemaal verdwenen. Vandaar mijn idee om eens een Andreu- sprogramma in elkaar te zetten. Op een keer ging ik naar Hans toe omdat ik een lied wilde over de protestsong, een genre dat toen zo in was. Bob Dylan, Do novan, iedereen zong protests ongs. Het ging allemaal over grote dingen, zoals oorlog en vrede. Ik zei tegen Andreus dat ik iets wilde over kleine dinge tjes. Dus over die afschuwelijke vissticks en nog meer van die zaken. Ik haalde hem met de auto op in Amsterdam en bracht hem naar Scherpenzeel, waar hij woonde. Thuis kroop hij meteen achter de machine. Een fles erbij en huppetee. 'Effe je kop dichthouden', zei hij, 'ik geloof dat ik het heb'. En ja, hoor, dan stond het al op pa pier." „Ik ben nu bezig met een voorstelling waarin we honderd jaar cabaret de revue laten pas seren. 'Hoog boven de bomen kijk ik om' heet het programma. Daarin zullen de liedjes van Hans Andreus ongetwijfeld ook aan bod komen. Maar mijn grootste wens is toch een speci aal Andreus-programma. Te meer omdat Andreus in die liedjes veel toegankelijker is dan in zijn poëzie, die ik overi gens zeer waardeer." "v- jne Dion onderbreekt zangcarrière n [eü; De Canadese zangeres Céline Dion wil het rustiger P jen. Ze maakte gisteren bekend dat zij haar carrière voor ninste enkele jaren" wil onderbreken. Dion zei niet wan- :ij afscheid neemt van het podium. Voor juni staat nog een n len in de Arena in Amsterdam op de agenda. De beslis- m Dion werd al enige tijd verwacht. In november kondig- aan dat ze wilde stoppen om ruimte te scheppen voor an- üngen. Zij wil graag kinderen van haar echtgenoot en ma- TRené Angélil. Céline Dion is één van de succesvolste ar- van de laatste jaren. Haar album 'Let's talk about love' in de Verenigde Staten de op één na best verkochte plaat wej r®' nthor wint Mies van der Rohe-prijs De Oostenrijkse architect Pteer Zumthor ontvangt dit Europese Mies van der Rohe-prijs voor architectuur. Hij le onderscheiding voor het ontwerp van het museum leeldende kunst in Bregenz. Tot de Nederlandse genomi- >n behoorde het Waterpaviljoen van Waterland Neeltje 1 Zeeland. Dit is een ontwerp van de architecten Lars V( roek van NOX Architecten en Kas Oosterhuis van Öoster- iociates. Zumthors museum onderscheidt zich volgens - door zijn bedrieglijke eenvoud. Hij heeft onder meer laterialen geëxperimenteerd, waarbij hij tot aan het randje 11 it mogelijke is gegaan.Zumthor neemt de prijs op 16 april celona in ontvangst. De Mies van der Rohe-prijs geldt als sc'ï angrijkste prijs voor architectuur in Europa. Hij werd in Margriet Eshuijs al 25 jaar 'bofpops in de luwtein Stadsgehoorzaal Er zijn wel eens momenten dat Margriet Eshuijs me lancholisch wordt. Dat ze terugdenkt aan de jaren zeventig. Aan een tijd die zijzelf als 'romantisch ob scuur' betitelt. De tijd dat zij in alle anonimiteit in duistere clublokalen zong. Maar dan - anno 1999 - realiseert de 46-jarige pop zangeres zich opeens weer dat die periode ook niet al les was. AMSTERDAM RENS MULLER Dat collega's van toen die de 'weelde' van seks, drugs en rock 'n roll niet konden dragen hun muzikale carrière de mist in za gen gaan. „Ik heb sommigen er echt aan onderdoor zien gaan. Dat was heel triest." Nee, dan is Eshuijs maar al te blij dat zij haar eigen weg is ge gaan. Dat zij gestaag gebouwd heeft aan haar eigen carrière. Een carrière die ten tijde van haar hits House for sale en Black pearl in alle hevigheid door de schijnwerpers van de media werd belicht, maar het ook dikwijls met aanmerkelijk minder aandacht van de pers moest doen. Toch hoor je Es huijs niet klagen. Sterker nog, ze noemt zichzelf een 'bofpops in de luwte'. Een zangeres die al 25 jaar de dingen doet die zij zelf wil en niet, zoals bij veel ar tiesten het geval is, de dingen moet doen die worden opge drongen door de platenmaat schappij. Een van de 'dingen' die Es huijs onlangs heeft gedaan is de productie van het live-album Step into the light. Een album met niet alleen een aantal nieu we nummers (geschreven door haar vriend Maarten Peters), maar ook met hits uit het verle den. Opvallend genoeg, is het de eerste live-cd in Eshuijs' car rière. „Ja, de recensenten hadden het zich dikwijls afgevraagd. Een zangeres met zo'n staat van dienst als ik, had toch al lang een live-cd moeten maken? Nee dus, want ik dacht altijd dat ik in een studio het beste uit me zelf naar boven kon halen. Wat kon ik daar live aan toevoegen, zo dacht ik. Nu ik echter deze cd gemaakt heb hoor ik die toe gevoegde waarde. Met publiek voor je neus ga je blijkbaar toch anders zingen. Ook'de muziek van mijn band klinkt gedreve- ner." We zitten in de lounge van Hotel Americain in Amsterdam (lachend: „Alle grote sterren spreken hier toch af?") en Es huijs oogt uiterst ontspannen. Ondanks alle vermoeienissen van haar huidige theatertour- De Leidse cabaretier en acteur Cees van Oyen heeft in 1964 de dichter Hans Andreus leren kennen. Hij vertolkte in dat jaar een liedje van hem in het VPRO-radioprogramma 'Avondmensen'. Dat was het begin van een hechte samen werking tussen de Leidenaar en de 'dichter van het licht', zoals Andreus door kenners wordt omschreven. Andreus stuurde na de kennismaking een brief aan Van Oyen, waarin hij zijn vertrouwen in hem uitsprak en hem uitgebreid prees: 'Jij hébt het, Cees'. Van Oyen ontving na de kennismaking de ene na de andere liedtekst. Andreus lever de ze zelfs a la minute, aan de cafétafel bij Scheltema in Am sterdam. Van Oyen heeft al die wonderschone liedjes bewaard in ordners en koestert ze nu al jarenlang. Ooit wil hij nog eens een speciaal Andreus-program- ma op de planken brengen, maar de voorbereidingen daar voor bevinden zich nog in een prenataal stadium. Het Letter kundig Museum is hevig geïn teresseerd in 'de lichte kant' van de begenadigde dichter Hans Andreus. Cees van Oyen blikt wat me lancholiek naar buiten, naar het water van De Zijl, dat door de maartwind wordt opgejaagd naar de polders. Het barre weer roept Andreus' 'Stad in de Win ter' in gedachten, een lied dat begint met de woorden: 'De stad in de winter, de grijze hui zen, elke dag weer grijzer. De stad in de winter, de bomen net constructies van oud ijzer.' Aan die laatste vergelijking is te zien dat we hier niet met het pro- Cees van Oyen heeft al die wonderschone liedjes bewaard. duct van een middelmatig tekstdichter hebben te maken, maar met een originele geest. „Het was heerlijk om dat lied te zingen", zegt Van Oyen. „Het kreeg ook meteen een prijs. Zo'n poëtisch zwervertje dat door de stad trekt, dat ligt me wel. Vanaf dat moment is de sa menwerking met Andreus hecht gebleven. Soms spraken we met elkaar af in café Schel tema aan de Nieuwezijds in Amsterdam. Dan zei ik tegen hem dat ik graag een liedje wil de over dit of dat. En terwijl hij dan een slok nam van zijn jene vertje, begon hij daar in dat ca fé een beetje op zijn stoel heen en weer te wiebelen en dan was hij al bezig. Een half uurtje later was het liedje er. En het waren prachtige liedjes, hoor! Niet zo maar wat. Ik herinner me nog een lied over de opkomst van de televisie en over de anten nes, die hij de hogepriesters van het dak noemde." Wie de liedjes van Andreus doorbladert, kan de vele varian- FOTO LOEK ZUYDERDUIN ten zien die de dichter in sa menwerking met de zanger aanbracht. Soms wemelen de typoscripten van de aanteke ningen. Joop Stokkermans te kende meestal voor de muziek. Van Oyen oogstte veel succes met de liedjes van Andreus. „Naar aanleiding van dat radio programma 'Avondmensen', zei ik tegen Andreus dat er veel meer in zat. Hij heeft toen een oudejaarsprogramma geschre ven voor de KRO. Ik deed dat samen met Marius Monkau, nacht te spelen. Een van zijn bandleden, Jan Scherpenzeel, een meester op de mondhar monica, laat al voor twaalf uur van zich horen. De zesmansfor- matie Be Careful vraagt dan na melijk: 'Is er misschien een mondharmonicaspeler in de zaal?' waarna Scherpenzeel op het podium springt. Hij begint een uitdagend vraag- en antwoordspel met.de zanger van Be Careful die naast een rauwe stem ook blijkt te be schikken over vaardigheid op hetzelfde instrument. Onge dwongenheid kenmerkt de avond. De muzikanten spelen samen en kondigen elkaar aan. Langzamerhand stroomt het publiek binnen, al raakt de zaal niet afgeladen. De aangekondigde band Be Be Are die tussen de acts door in het naburig café De Meester zou optreden, laat door ziekte verstek gaan. Maar in Don Bo- sco is met drie bands genoeg te genieten. Sam Mitchell treed op met een tweede set, met onder meer werk van Hendrix, al is er van de intimiteit die de avond zo sfeervol liet beginnen dan nauwelijks iets over. Geroeze moes overheerst. Het blijft overigens gerecht vaardigd, het tweemaal laten optreden van deze artiest die opgroeide in Liverpool. Hij werd afgelopen zaterdagavond niet als hoofdact aangekondigd, maar hij bracht zijn blues hart verscheurend gerafeld. En bleek in al zijn kwetsbaarheid de sterkste. Deze hele Bluesnight was trouwens van een uitzon derlijke kwaliteit. Om vrolijk van te worden. Door een vergissing is gisteren de recensie van de EWR- bluesnight niet geplaatst ter wijl de foto van Sam Mitchell bij een andere recensie is te rechtgekomen. Onze excuses. ni SIE SABINE VAN DEN BERG 0 snight, gezien zaterdag 8-3, lal Don Bosco, Zoeterwoude tning Zoeterwoude. Een ir aanvang van de EWR ght is de Engelse slide- m i die de avond moet ope- aan het zoeken. Als de itie hem belt, dwaalt hij ndijk. Maar hij komt op al zelfs tweemaal optre- n gonna try and do my icheiden vult hij het po et een sterke eerste set. ien altje Don Bosco is am- 3111 [elopen als Sam Mitchell ve e spelen. Verbazingwek- fant een muzikant van ftaat kun je niet dagelijks ltet ïtbij meemaken. jeelde met een bluesgi- Howlin' Wolf en werkte met Rod Stewart en de Stones. En dat is niet derlijk. Zodra hij zijn stemgeluid laat horen )hij sfeer. In een leren pn met getaand gezicht j I'm drifting like a ship the sea'. Puur. Het ge lt perfect afgesteld, de it is op geen valse noot ipen. Hij heeft die blue- n zijn strot. En je vraagt e hij in vredesnaam in e zaaltje verzeild is ge laar de organisatoren iluesavond hebben nog petto. it Ted Oberg vormt de van de avond. Henk een van de initiatief van de happening die aar geleden al in slaag- iluesband Cuby The hierheen te ioodsen, at hij opnieuw toppers nnen contracteren. Sa- drie andere muzikan- nt Oberg, die in de ja- ntig succes oogstte met rond midder- nee - in totaal staan er 55 voor stellingen gepland - vertelt de inwoonster van Zaandam met veel enthousiasme. Na 25 jaar zingen, werpt ze vooral een blik op de toekomst. „Wat voor zin heeft het elke keer weer te moeten teruggrij pen naar die twee nummers (House for sale en Black pearl, red.) die iedereen zijn bijgeble ven. Dat is natuurlijk een stuk erkenning, maar veel liever spreek ik over de dingen die ik nu doe." Want al viert zij dit jaar haar zilveren jubileum, Eshuijs heeft nog steeds het gevoel dat ze met het verstrijken der jaren beter wordt. „Toen ik achttien was had ik een droom. Een droom dat ik met mijn eigen gi taar mijn eigen muziek zou ma ken met het beste bandje van de wereld. Na al die jaren wordt me steeds meer duidelijk dat ik nog steeds met die droom bezig ben. Ik heb het gevoel dat ik me nog altijd verbeter. Dat ik steeds meer begin te snappen hoe het allemaal werkt." Margriet Eshuijs, te zien: 23 maart in de Stadsgehoorzaal, Leiden Margriet Eshuijs: „Toen ik achttien was had ik een droom. Een droom dat ik met mijn eigen gitaar mijn eigen muziek zou maken met het beste bandje van de wereld." foto cpd 19 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444, PLV. CHEF ANNET VAN AARSEN 071-5356443 La Palmen, schrijfster van het boekenweekgeschenk, komt naar Leiden. Naar verwachting zullen lange rijen fans zich op zaterdag 20 maart opstellen in het pand van de gelukkige: boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn. Evenzo- vele boeken van haar hand zullen die middag ongetwijfeld bij de kassa afgerekend worden. De boekenweekactiviteiten (10-20 maart) leggen de boekwinkels in deze regio ook dit jaar geen wind eieren. Veel schrijvers, meer of minder bekend, komen signeren. Niet alle acitiviteiten hebben iets te maken met het thema dit jaar, 'Familie-album, ouders en kinde ren in de literatuur'. Een speciale vermelding waard zijn wel de aan 'het favoriete familiealbum' ge wijde discussie-avond op 10 maart (Martin Ros en Rudy van der Paardt) in de Leidse boekwin kel De Kleren de 'literaire fami lie-avond' in de Noordwijkse boekhandel Van der Meer. De Kier houdt ook een wedstrijd: de fraaiste familieportretten (in woord of beeld) worden beloond. Inzenden kan tot 20 maart. Dagelijks: Vier leden van het Leids Dich- tersgilde dragen gedichten voor onder muzikale begeleiding in de Leidse bibliotheek aan de Nieuw- straat. Van 16.00-17.00 uur. Volendamse familietradities staan centraal op een foto-exposi tie van Anneke Hilhorst. De expo sitie is van 10 maart tot 3 april in het leescafé van de Leidse biblio theek te zien. Woensdag 10 maart Martin Ros en Rudy van der Paardt openen de Boekenweek in Leiden. Ze gaan met elkaar én met de zaal in gesprek over het favoriete 'familiealbum' van de Nederlandse literatuur. Er is maar een beperkt aantal kaarten beschikbaar. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45-46, Leiden, om 20.00 uur Op Bulkboek's Dag van de Lite ratuur komen duizenden scholie ren (ook uit deze regio) samen voor veel literatuur, cabaret, poë zie en muziek, onder meer van Kader Abdolah, Abdelkader Be- nali, Jules Deelder, Joost Zwager man, Youp van het Hek, Yvonne Keuls, Vincent Bijlo, Hugo Claus. Plaats: het Nederlands Congres centrum Den Haag. De Noordwijkse schrijver Bob Rigter leest om 20.00 uur voor uit zijn nieuwe boek Langarm in boekhandel Van der Meer, Vuur torenplein 10, Noordwijk. Donderdag 11 maart Carla de Glopper geeft een le zing over gynealogie. Ze wil laten zien dat stamboomonderzoek naar het eigen familieverleden spannend en boeiend kan zijn. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45-46, Leiden. Tijd: 19.30 uur. Vrijdag 12 maart Heen Montijn, kunsthistorica en columniste van NRC Handels blad, houdt in de Leidse boek handel Kooyker Ginsberg een le zing over haar boek Leven op stand 1890-1940. Ze geeft een beeld van het doen en laten van welgestelde Nederlanders in de eerste helft van deze eeuw. De le zing begint om 20.00 uur. Plaats: Breestraat 93 in Leiden. Connie Palmen signeert bij De Kier. foto peter brom Zaterdag 13 maart Oscar van den Boogaard sig neert. Liefdesdood, zijn laatste roman, gaat over onafscheidelijk heid, liefde en verraad. Eerder schreef Van den Boogaard de ro mans Dentz, Bruno's optimisme en De heerlijkheid van Julia. Met deze laatste roman brak hij door naar een breder publiek. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45-46, Leiden. Tijd: 12.00- 13.00 uur. Marinus Schoenmakers sig neert van 12.00-15.00 uur zijn nieuwe roman Het zwaard van goud en liefde in de Rijnlandse boekhandel aan de Lange Voort 35-37 in Oegstgeest. De Leidse schrijfster Pauline Slot signeert vandaag haar de buutroman Zuiderkruis bij boek handel Kooyker Ginsberg. In het boek maakt de hoofdpersoon een zoektocht door Australië naar haar overleden vriendin. Slot sig neert van 14.00-15.30 uur op de parterre van Kooyker. Ze komt op 10 april bovendien signeren bij de Rijnlandse Boekhandel aan de Lange Voort in Oegstgeest (12.00-15.00 uur). Helga Ruebsamen signeert haar nieuwste boek Beer is terug in boekhandel Van Stockum. Ru ebsamen, auteur van onder meer Het lied en de waarheid is van 13.00-15.00 uur in de boekwin kel aan de Breestraat 113 in Lei den. 's Avonds kan men in de Noordwijkse boekhandel Van der Meer op een 'literaire familie avond' genieten van poëzie, mu ziek, kunst, drank en spijs onder het motto 'het is en blijft je fami lie'. Kader Abdolah leest voor uit eigen werk. Carla Bogaards zorgt voor de poëzie, begeleid door een violist. Veel familieliederen zul len ten gehore gebracht worden. Gasten wordt verzocht een fami liefoto in te leveren. Plaats: Vuur torenplein 10, Noordwijk. Tijd: vanaf 19.00 uur. Reserveren ge wenst. Dinsdag 16 maart Yvonne Keuls signeert haar nieuwe boek Mevrouw mijn moe der in de bibliotheek in Noord wijk (Weteringkade 25). Ze leest voor uit het boek dat verhaalt over de Indische wortels van haar fa milie. Aanvang: 16.00 uur. Zondag 14 maart Dr. Jeroen Jansz van de Leidse universiteit is psycholoog en houdt een lezing over emotionele intelligentie van mannen en vrou wen in de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat. De lezing begint om 14.00 uur. Dinsdag 16 maart Sylvia Pessireron geeft een boeiende lezing over de gebrui ken en tradities rondom zwanger schap en geboorte in zeven ver schillende culturen. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45-46, Lei den. Van 19.30- 21.30 uur. Yvonne Keuls vertelt over haar nieuwste boek, Mevrouw mijn moeder, in het Parkfilmhuis, Cor- nelis Geellaan, Alphen aan de Rijn. Tijd: 20.30 uur. Carla de Glopper herhaalt haar Leidse lezing over genealogie in Oegstgeest. Boekhandel De Kier, Passage 1-5, Oegstgeest, van 15.00 tot 17.00 uur. Woensdag 17 maart Frank van Rijn vertelt deze avond over zijn ontdekkingsreis op de fiets door China, waar hij werd aangezien voor iemand van een andere planeet. Eerder publi ceerde Van Rijn verslagen van rei zen door Azië, Australië en de VS. Hij is van 20.00-22.00 uur aan het woord op de begane grond van boekhandel Kooyker, Bree straat 93 in Leiden. Trees van Rijsewijk, schrijfster van het boek Kumari, mijn doch ter uit Nepal komt naar de biblio theek in Noordwijk (Weteringka de 25) waar ze haar verhaal ver telt aan de hand van dia's. Van Rijsewijk adopteerde een 4-jarig Nepalees weesmeisje. Haar le zing begint om 20.00 uur. Donderdag 18 maart Carla de Glopper herhaalt haar Leidse lezing over genealogie in Voorschoten. Boekhandel De Kier, Schoolstraat 68, Voorscho ten, van 15.00-17.00 uur. Zaterdag 20 maart Connie Palmen signeert in Lei den. Van haar drie romans wer den tot nu toe meer dan 800.000 exemplaren verkocht. De novelle De erfenis, het Boekenweekge schenk van 1999, gaat over een oudere schrijfster die met hulp van haar assistent werkt aan haar laatste grote roman. Boekhandel De Kier, Nieuwe Rijn 45-46, Leiden. Tijd: 14.00- 15.00 uur. Zondag 21 maart Publiciste en familietherapeute Else-Marie van den Eerenbeemt houdt om 14.00 uur in de Leidse bibliotheek aan de Nieuwstraat een lezing over de kwaliteit van de ouder-kindrelatie en gaat voor al in op de verhouding van vol wassen kinderen en hun ouders.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19