Familierelaties al eeuwen wiek 9 f centraal in de literatuur m Familie duurt ep mensenleven L Van bloedwraak tot huwelijksfo Boekenweek Palmens persoonlijke literatuur V Familie-album: klein boekje over grote vragen DINSDAG 9 MAART 1999 Van je familie moet je het maar hebben DEN HAAG GPD Popmuziek ging tot 1971 over seks. drugs en rock 'n' roll. En vaak viel ook dat nog wel mee. De Beatles zongen bij voorbeeld poeslief dat zij zo graag de hand van hun liefje vast wilden houden. En Cliff Richard roemde de geneug ten van de zomervakantie allervrolijkst en kuis. Wat ex plicieter waren The Rolling Stones en Bob Dylan gaf in de VS de rock voor het eerst echt intelligentie. Maar het was John Lennon, die in 1971 geschiedenis schreef toen hij het liedje Mother uitbracht. aan zijn vader. Couperus' kro nieken van de kleine zielen, Frits van Egters uit De Avonden die zich kapot ergert aan zijn goedbedoelende ouwelui, de drie generaties Chinese vrou wen uit Wilde zwanen. Ook hier is de bron onuitputtelijk. Meestal zijn de familierelaties verre van idyllisch. Dat spreekt voor zich. Want net als in de liefde geldt ook voor de familie relatie: een gebroken hart is verre te prefereren boven har monie. Althans, voor de kunst levert al dat geluk niets op. Moeder Lennon die haar zoon in de steek liet, de moeder van Ischa Meijer die partij voor haar man koos tegen haar zoon, de revolte van de jonge Jan Wol kers tegen de brave christenen die zijn ouders waren, tot en met het sterfbed van Simone de Beauvoirs moeder in Een zachte dood... harmonieus familiege luk is er meestal niet bij. JAN-HENDRIK BAKKER In Mother klinkt een hartver scheurende kreet van Lennon, een roep om zijn moeder. Dat was wel het laatste wat op dat moment paste in een jeugdcul tuur, waar het uitgaan, de ver liefdheden en het jaarlijkse schoolbal, dagelijkse stof waren voor de duizenden bandjes. Maar Lennon schreeuwt harts tochtelijk: Mother!! You left me!" En dan de vreselijke toe voeging: ,,But I never left you". Een kind dat door zijn ouders verlaten wordt, raakt zelf zijn ouders nooit meer kwijt. Dat was nog eens een ander onder werp dan de dertien in een do zijn vakantieliefdes. In het geval van John Lennon was er sprake van een cultuur- breuk. Maar in de literatuur is het nooit anders geweest: fami lierelaties hebben vanaf het prille begin, zeg maar vanaf de verhalen over de Olympus, de verbeelding bezig gehouden. Medea die haar kinderen ver scheurt, Oedipous die per ver gissing met zijn moeder vrijt en zijn vader doodt, Mozes in het biezenmandje. wanneer ging het in de Oudheid eigenlijk niet over ouders en kinderen? En in de moderne tijd? Tho mas Manns familie-epos over de Buddenbrooks, Kafka's brief Breuk Wat in de Nederlandse litera tuur van na de oorlog onmid dellijk opvalt is de scherpe breuk die er tussen twee gene raties loopt. Er is een groep schrijvers, die zich enorm afge zet heeft tegen het ouderlijk mi lieu. Gerard Reve, Willem Fre- derik Hermans, Maarten 't Hart, Jan Wolkers en vele ande ren vestigden hun schrijver schap op een ongelukkige jeugd. Dat laatste heette een goudmijntje voor de schrijver - wie schrijver wilde worden en geen ongelukkige jeugd bezat kon het wel schudden in die ja ren. De laatste decennia is er ech ter ook een hele groep schrij vers gegroeid, die geen enkel conflict met thuis uit te vechten hebben. En voor zover zij dat wel hebben dan is de inzet to taal anders: de bevrijding zoekt men in de verzoening. Zo is de mooiste roman over het ouder lijk huis van de afgelopen tien jaar ontstaan: Gesloten huis van Nicolaas Matsier. En ook De overkant van de rivier van Jan Siebelink is zo'n roman, waarin geprobeerd wordt te begrijpen, waar men vandaan komt in plaats van er tegen te rebelle ren. De allerjongste generatie, die van Joost Zwagerman, Ronald Giphart, Manon Uphoff, lijken zelfs helemaal geen vader en moeder gehad te hebben. Al thans in hun werk kom je ze nauwelijks tegen. Dat is dan ook een beetje in overeenstem ming met de huidige gezinssi tuatie, waarin vader en moeder voor de opgroeiende jeugd meer bevriende sponsors zijn dan dat zij het controlerend ge zag vertegenwoordigen. Maar ook bij de middelbare generatie zien wij een totaal an dere benadering. Van der Heij- dens portret van zijn drinkende vader [Asbestemming) is weer barstig, maar verre van vijan dig. Connie Palmen schrijft met warmte over haar Limburgse afkomst, Carl Friedmans Tralie- vader is een aangrijpend ver haal vol begrip. Heel anders ligt dat natuurlijk in de bevolkingsgroep van jon ge Marokkanen, Surinamers en Turken. Daar woedt het genera tieconflict in alle hevigheid. En de literatuur van de jonge al lochtone schrijvers getuigt daarvan. Merkwaardig genoeg echter zijn het juist kwalitatief hoog gewaardeerde Marok kaans/Nederlandse auteurs als Benali, Stitou en Bouazza, die het generatieconflict al lang ge passeerd lijken. Zij zijn veel meer literair dan maatschappe lijk betrokken. Zij proberen de bloemrijke Arabische taal te en ten op het zakelijke Neder lands. Het echte confronterende werk treffen wij aan bij de Indi sche tweede generatie. Adriaan van Dis Indische duinen), Al fred Bimeys werk, Frans Lo- lupalan Ónder de sneeuw een Indisch graf) moeten in het rei ne komen met een door ont heemding en oorlogstrauma's getekende vader. De geweldda dige vader wijst de zoon vaak ook af, waardoor er een inge wikkelde emotionele knoop ontstaat van enerzijds repressie en anderzijds volkomen nega- Toekomst Familie heb je, vrienden kies je. Zo wordt vaak het onderscheid getypeerd tussen afkomst en sociale omgeving. De moderne mens kiest tegenwoordig zelf zijn milieu, zijn eigen netwerk van sociale relaties. En de fami lie speelt daarin een steeds ge ringere rol. De individualisering maakt ons steeds meer los van onze afkomst. Echtscheiding, adoptie, nieuwe technologische ontwikkelingen op het terrein van de conceptie, maken de band ouder-kind daarnaast steeds ingewikkelder en minder vanzelfsprekend. Men zou zich kunnen afvra gen wat in de roman van de toekomst de relatie ouder-kind nog voor rol kan spelen. Mis schien wordt het een beetje, zo als de personages uit de boeken van William Gibson. In een ver re toekomst, waar de informa tie-techniek het dagelijks leven volkomen is gaan beheersen, dwalen zij wat rond. Zij zijn vaak het resultaat van klonin gen en worden bestuurd door chemische drugs en geïmplan teerde biochips. In de negentiende eeuw wa ren verhalen over weeskinderen een geliefd genre. Maar verge lijk de 21ste-eeuwse weeskinde ren van William Gibson eens met die van Hector Mallot of Dickens. De cyberpunks bij Gibson leiden een volkomen ongericht bestaan, avontuurlijk maar volledig anoniem. David Copperfield uit de gelijknamige roman van Dickens, of Rémi uit 'Alleen op de wereld', zijn daar entegen op zoek naar een eigen geschiedenis en een thuis. Zij scheppen zich een plaats op de wereld en vinden een eigen ge zinsleven. In deze tijd van genetische manipulatie en individualisme is het eigenlijk heel bevrijdend om steeds weer naar huis terug te kunnen keren. De charme van het hebben van familie is, dat men een afkomst heeft waar wij nu eens een keer niet voor verantwoordelijk zijn. Zo lang die ons niet als een molen steen om de nek hangt, is dat alleen maar gunstig voor het gemoed. Honderd gedichten over het gezin. jn aar BOEKENHANS WARREN/CPD echter ook dat hij h{ inl niet aan kon do ^ei greens als Het hun 1V* Elsschot, De wolken *n hoff en De schalmei erhoff over te slaan. veel gedichten vanP" Eybers en Adriaan maar helemaal staat Achterberg. Familie duurt een mensenleven lang. De honderd mooiste Nederlandse ge dichten over vaders, moeders, dochters en zonen. Samengesteld en ingeleid door Menno Wigman. 136 pag f 19,90 Bert Bakker, Amsterdam Zus sen. Verhalen Samengesteld door Eva Bouman 128 pag f 9,90 Kwadraat, Utrecht. De meeste dichters zullen er voor zorgen dat een memora bele regel helemaal vooraan in het gedicht komt te staan. Bij Gerrit Achterberg dienden de bijzondere zinnen zich blijkbaar zo gemakkelijk aan dat hij er allerminst zuinig mee omsprong. In zijn ge dicht Bruiloft stuit je zomaar in regel twaalf op een schitte rend aforisme: „Familie duurt een mensenleven lang". Menno Wigman, be kend door zijn dichtbundel 's Zomers stinken alle steden, vond de zin zo mooi dat hij er de titel voor een bloemlezing met 'De honderd mooiste Nederlandse gedichten over vaders, moeders, dochters en zonen' aan ontleende. De boekenweek heeft dit jaar als thema Familie-al bum. Daarom worden boek handels nu al volgeladen met bundels over familie en alles wat daarbij hoort. Van alle voor de gelegenheid gemaak te uitgaven is 'Familie duurt een mensenleven lang' waar schijnlijk de belangwekkend ste. Dat ligt aan de keuze van Wigman. Hij deed aardige ontdekkingen. Zo vond hij in de mij totaal onbekende 'Rot tend Staal Nieuwsbrief een gedicht van Ronald Ohlsen. Een uitgave van de in het ver borgene optredende Hoen- derbossche Verzen uit Uden leverde een vers van Albert Megens op. De bloemlezer begreep Geraffineerd De rangschikking v( dichten is geraffij) g( spreken elkaar t~~ len elkaar aan. leest ziet dat im ling een afzonderlij wordt verteld', man in zijn voorwi ontbreekt hij in de zing. terwijl zijn f toch een goede was geweest op de gedichten over vai ders, moeders, kind dere familieleden: allemaal bezongen bloemlezing. Eva Bouman uit Nederland en VI gebundeld. Het ni opvallend hoog, m 5nj meer Marga Minco'i iaic De dag dat mijn de, Helga Ruebsai meisjes uit Mer lot endzusjes van KristJL" merechts. Verwac wens niet dat in poëzie een roost zoetsappig beeld wordt van familie. Ii literatuur hoor je de deze bewering: 'Ik leven, met vaders, zusters, nichten, soms met een vrie een enkel uur'. Jan' scheef dit in zijn vei zame. En ook hij dichter die met spraak kon wachter twaalf. H ROMAN RECENSIE HANS WARREN Connie Palmen: De erfenis: 96 pag./grabs tij dens de boekenweek Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek. De komende boekenweek (10 tot en met 20 maart) wordt vooral een Connie Palmen-week. De schrijf ster van de jaren negentig (be roemd door De wetten, door De vriendschap en door I.M.) werd namelijk gevraagd het boeken weekgeschenk te verzorgen. Dat leidde tot de novelle De erfenis, waarvan liefst 745.000 exemplaren worden verspreid. Het verhaal wordt verteld door Max Petzier, die vijf jaar lang de secretaris, archivaris, vertrouwe ling, toeverlaat en uiteindelijk ook de minnaar van de schrijfster Lotte Inden is geweest. Ze lijdt aan 'een progressieve spierziekte' die onge neeslijk blijkt. Steeds meer li chaamsfuncties vallen uit, tot ze overlijdt. Ze hebben al die tijd ge werkt aan wat haar grote boek zou moeten worden, de bekroning van haar oeuvre, de neerslag 'van een halve eeuw leven'. Zij voltooit het boek niet. Maar ze verzamelen in de loop van de jaren een zolder vol materiaal. Dat is de erfenis waarnaar in de titel wordt verwezen. Het gaat om aan tekeningen, gerubriceerd op de meest uiteenlopende thema's als geld, familie, televisie, geest en li chaam. Er zijn ook herinneringen, brieven en citaten uit allerlei boe ken. Oorspronkelijk was het de be doeling van Lotte Inden geweest om 'een geschiedenis van de twin tigste eeuw' te maken. Maar het project krijgt eerder de trekken van de encyclopedie van een per soonlijkheid. In De erfenis wordt veel nagedacht over de verhou ding tussen echt en onecht, tussen fictie en realiteit, tussen kunst en leven. Ondanks die theoretische bespiegelingen is het zeker geen steriel verhaal geworden. Dat komt omdat Connie Palmen veel van zichzelf in Lone Inden heeft gelegd. Zo verloren ze beiden hun grote liefde aan de dood. Op heel warme en levendige wijze wordt de verhouding tussen de auteur en haar assistent beschre ven, hun merkwaardige liefde, hun samenwerking. Hij wordt 'het ver lengstuk' van haar hoofd. En hij blijft dat ook na haar overlijden: hij zal het onmogelijke boek moe ten afmaken. Zijn kinderwens was geweest om van beroep 'lezer' te worden. Dat verlangen wordt in feite ver vuld als hij bij haar intrekt. Maar de lezer wordt noodgedwongen een schrijver, zoals schrijvers on vermijdelijk ook lezers zijn. Dat komt steeds weer terug in deze novelle: de wisselwerking tussen publiek en auteur, literatuur die tot andere literatuur leidt. I.M., het boek over Connie Pal mens geliefde Ischa Meijer, werd door veel critici op een kolderieke manier onthaald. Vanuit die ty pisch Nederlandse vooringeno menheid tegen persoonlijke lite ratuur, werd haar roman veroor deeld. Ze verweert zich nu fel. Lotte is 'dat domme fulmineren van de critici tegen de zoge naamd autobiografische litera tuur spuugzat.' Ze bena drukt: 'Beckett, Brodkey, Joyce, Duras, Genet, Pavese, Proust, Multatuli, Capote, Roth, Dosto- jevski, de hele godvergeten we reldliteratuur is autobiografisch.' Maar De erfenis is beslist niet al leen een pleidooi voor Palmens boeken, maar voor alle goede boe- Boekenweekmagazine maakt reis door de tijd imn die ch nen ü(j n elc AMSTERDAM FRANQQISE LEDEBOER/GPD sen die de literatuur niet serieus novelle. En het is heel toe- pas- nemen, en maakt je enthousiast selijk om juist voor deze gelegen- over alles wat met lezen en schrij- heid de lof van de literatuur te zin ven te maken heeft. Een bijzonde- gen. Zo wordt de Connie Palmen- ken. Ze windt zich op over men- re, diepzinnige en ontroerende week toch weer een boekenweek. Om lezers de weg te wijzen in het uitge strekte woud aan titels over het Boe kenweek-thema brengt de Stichting CPNB ook dit jaar een aantrekkelijk magazine uit. Het kost maar een gulden en ligt in een oplage van 158.000 exem plaren klaar in boekhandels en biblio theken. Het thema 'Familie-album' heeft de redactie geïnspireerd tot een reis door de tijd die begint met de Griekse tragedies vol bloedwraak over koning Agamemnon. Wie het uitplui zen van het aanbod moe is, kan even pauzeren bij huwelijksfoto's van Gerrit Achterberg, Simon Vinkenoog en Nelle- ke Noordervliet of een lijst met familie relaties van auteurs raadplegen. De ruim 200 titels in het magazine zijn voor het gemak onderverdeeld in rubrieken. Onder het kopje 'In de ban van het familie-album...' staan klassie kers als Heren van de thee van Hella Haasse, Honderd jaar eenzaamheid van Marquez en De avonden van Reve. In Het carrousel van de generaties wordt herinnerd aan oude bekenden als Kees de jongen van Theo Thijssen, Wilde zwanen van Jung Chang en Brieven aan mijn kleinzoon van Abel J. Herzberg. De redactie heeft voor deze lijsten ook handige boeken opgediept over onder werpen als gezinstherapie, genealogie en de juridische en fiscale aspecten van schenken en erven. Het Boekenweekmagazine bevat ver der lezenswaardige en informatieve verhalen over familieliteratuur in de negentiende eeuw (door Marita Mathij- sen) en de onderbelichte band tussen Freud en zijn moeder (door H.C. Hal- berstadt-Freud). Hans Renders stelt in zijn bijdrage 'dat bijna alle literatuur getransformeerde werkelijkheid is' en noemt als voorbeelden de sonnettency clus Mathilde van Jacques Perk, I.M. van Connie Palmen, Advocaat van de Edith Ringnalda heeft underground-dichter Simon Vinkenoog gestrikt. Hel ,0j breekt taboes en trouwt in 1989 traditioneel. da. hanen van A.F.Th, van der Heijden en De ondertrouw. Een somber herenboek van Hans Plomp. Dat het gebruik van de werkelijkheid door een auteur af en toe nog steeds voor opwinding zorgt bleek de afgelo pen jaren uit de vele ingezonden brie ven van medewerkers en ex-medewer kers van het P.J. Meertensinstituut. Zij ergerden zich groen en geel aan de ne gatieve wijze waarop JJ. portretteerde in zijn cyclusl De hoge oplagecijfers va qu ken uit het 'Familie-album fv dat de meeste lezers juist g (ni fictie verpakte werkelijkh Renders stelt terecht vasti als een teleurstelling word een schrijver toegeeft dat boek heeft verzonnen. Boekenweek-essay van Remco Campert en Jan Mulder ESSAY RECENSIE HANS WARREN Jan Mulder/ Remco Campert. Familie-album. Uitgaven van Stichting Collectieve Propagan da van het Nederlandse Boek. Prijs 4,95. Vroeger was het bijna een uitge maakte zaak: zonen traden in het voetspoor van hun vaders. De zoon van een boer werd ook zelf boer. Tegenwoordig komt dat veel minder voor. Maar de vader van de dichter Remco Campert was óók dichter. En een zoon van de voetballer Jan Mulder werd zelf voetballer. Dat zal een van de redenen ge weest zijn voor de stichting Collec tieve Propaganda van het Neder landse Boek om aan dit duo, be kend door onder meer de geza menlijke column in De Volkskrant, te vragen het speciale essay te schrijven voor de aan het thema 'familie' gewijde boekenweek. Hun Familie-album verschijnt in een oplage van 103.000 exempla ren. Inmiddels is naast het boe kenweekgeschenk ook het boe kenweek-essay een het publiek aansprekende traditie geworden. Het gaat in feite om twee essays in één uitgave. Jan Mulders De redder des vaderlands en een An- dorriaan en Remco Camperts Over mijn vader hebben alleen in de verte wat met elkaar te maken. Campert gaat op zoek naar zijn vader, Mulder probeert zijn twee zonen beter te leren kennen. De laatste interviewt zijn zoon Geret, die verschillende horeca-bedrij- ven in Andorra bezit. En hij on derhoudt zich met zijn zoon Youri die een succesvolle voetbal ler werd. Hoe sympathiek de bijdrage van Jan Mulder ook mag zijn, het essay van Remco Campert is toch belangwekkender. Hij had dus een dichtende vader: Jan Campert die in 1943 op veertigjarige leef tijd omkwam in Neuengamme en vooral beroemd werd door De achttien doden'Een cel is maar twee meter lang en nauw twee meter breed'. Remco heeft hem nauwelijks gekend, maar na de oorlog werd hij wél tot 'Erven Jan Campert' gebombardeerd en in die hoedanigheid stelde men hem, toen hij achttien was, voor aan koningin Wilhelmina. Inder tijd had het bericht van zijn va ders dood hem vrijwel onbewo gen gelaten. 'Ik voelde niets maar wist dat ik iets voelen moest', schreef hij ooit in een ge dicht Januari 1943. Remco Camperts moeder werd al na drie jaar huwelijk door haar man in de steek gelaten. Sinds dien zag de zoon z'n vader nog maar twee keer. De man leidde zijn eigen leven met drank en vrouwen, voor een kind was in het bestaan van deze bohémien geen plaats. Er bestaan veel gunstige getuigenissen over hem. 'Hij was een zeer integer mensch, van een weldadige levensechtheid en met een groote persoonlijke charme', beweerde iemand. Remco Cam pert kreeg echter een hekel aan hem. Hij moest zich van hem be vrijden: 'Waar haalde hij het recht vandaan om in mijn leven te blij ven rondspoken?' Maar dit essay werd het tegen deel van een afrekening. Hij ziet dit relaas zelf 'als een poging om hem dichter bij me te krijgen'. En hij erkent: 'Misschien heeft hij me meer gegeven dan ik weet'. Welke geheimzinnige macht zit daar ach ter? Wat bindt de onverschilligste vader toch aan de onwillendste zoon? Familie-album is een klein boekje over grote vragen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18