Bus krijgt voordeel van de twijfel oorschoten kan files zelf oplossen Een geschiedenis van oneigenlijk bierflesjesgebruik Regio 'gffidrijmogelijkheid in ^rschotense Dobbewijk Je kunt al die lokaio s met op een hoop gooien op Zuid-Holland eet™, m 9 Werving beveiliging Baanderij door werkgroep is ongehoord9 'Zet tolpunten strak om Amsterdam en Den Haag' GERECHT £9 MAART 1999 CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. C natie-avond over verkeersplan jpTEN JAN PREENEN (viesbureau BRO in Lerkt aan een plan fcn rondrijmogelijk- I het bedrijfsterrein jxx in de Dobbewijk jschoten. Bovendien fekeken naar een be- jsluiting op de Pape- maatregelen iet college van B en noet te komen aan ien van de politieke die bang zijn voor voor de bewoners komst van het nieu- ibutiecentrum voor en het Midden-Oos- kledinggigant Mexx. jj ]DA en PvdA zetten lagtekens bij de gro- jn vrachtwagens van het concern. Begin ir is al een gedeelte complex door Mexx in gebruik genomen. Eind 2000 moet het 25.000 vier kante meter grote distribu tiecentrum klaar zijn. Gisteren kwam het ver keersplan voor de Dobbe wijk aan de orde tijdens een informatie-avond voor be woners en ondernemers. De mogelijkheid om bij Mexx te kunnen keren, moet gevaar lijke situaties van achteruit rijdende vrachtwagens voor komen. De voorstellen maken deel uit van een totaalplan van Mexx voor de Dobbewijk, dat vóór de zomer moet klaar zijn. BRO gaat na hoe de wijk het best kan worden ontwikkeld en wat voor type bedrijven er zich kunnen vestigen. Projectleider R. van Kerkhof: „Daarbij houden we in de gaten dat de bedrij ven functioneren, zonder dat ze de bewoners tot over last zijn." 9T 1 j. 1 J» 1 1 1 1 "I y Waterschap boos OFGSTGFFST/I FIDFROORP do Wlei y V' CM, cljts Voorjaarsschoonmaakpakket Met Glorix, Jif, Andy, een Ballerina-doekje, een Glorix toiletblok en een gratis CD REGIO WIM KOEVOET VERVOLG VAN VOORPAGINA H. Steens, wethouder namens Leefbaar Oegstgeest, wil beslis singen over het al dan niet toe treden tot Leefbaar Nederland vooral aan het bestuur van haar partij overlaten. Maar wie goed naar haar luistert, bespeurt dat zijzelf niet staat te dringen. Ze wijst erop dat zo'n beetje de enige gemeenschappelijke fac tor van lokale partijen is dat ze lokaal zijn. Ze sluit dan ook vrij wel uit dat Leefbaar Nederland een paraplu voor zulke uiteen lopende clubs als Leiden Weer Gezellig/De Groenen, Burger belangen Leiderdorp en haar eigen partij kan zijn. ,,Ze zijn al lemaal opgericht om zich op de plaatselijke politiek te richten en in bepaald niet elke gemeen te speelt hetzelfde. Daarin breng je niet met een pennen streek een samenhang aan. Je kunt al die 'lokaio's' niet zo maar op een hoop gooien." Over het voortbestaan van Leefbaar Oegstgeest zonder vertegenwoordiging op andere bestuurlijke niveaus maakt ze zich absoluut geen zorgen. Ze kent lokale partijen in het zui den van het land die zich al H. Steens, wethouder namens Leefbaar Oegstgeest: Je brengt niet met een pennestreek samen hang aan." archieffoto henk bouwman dertig jaar redden als zelfstan dige partij. „Sterker nog, die vormen de grootste fractie en leveren telkens de meeste wet houders." P. van Bockhove van De Noordwijker heeft zich door tijdsgebrek nog niet zo kunnen verdiepen in Leefbaar Neder land. Maar hij baalt er wel van dat zijn partij noch landelijk noch provinciaal is vertegen woordigd. ,,Als ik hier in Noordwijk iets voor elkaar heb, loop ik verderop drie keer tegen een gesloten deur op." Van Bockhove sluit uit dat ook de andere twee lokale poli tieke partijen die in Noordwijk zetels bezetten zich bij Leefbaar Nederland aansluiten. „Dat zou heel raar overkomen, want dan kunnen ze net zo goed van Ver enigd Noordwijk, Noordwijks Belang en De Noordwijker één partij maken. En neem nu maar van mij aan: dat is onmogelijk. Noordwijks Belang is de enige echte lokale partij. De rest is ge woon WD. We hebben in Noordwijk drie WD's: de echte en twee nep-WD's." J. Haasbroek, wethouder na mens Gemeentebelangen in Ja- cobswoude toont vooralsnog weinig belangstelling voor leef baar Nederland: „Ik heb het er nog niet met m'n club over ge had, maar Gemeentebelangen is niet opgericht om Nederland of de wereld te verbeteren. We beperken ons tot Hazerswou- de." Treuren om de onmoge lijkheid om via partijgenoten te lobbyen bij de hogere overhe den doet Haasbroek in het ge heel niet. Of je nu wel of niet in Den Haag bent vertegenwoor digd. er zullen altijd deuren zijn die gesloten blijven. En als ik een minister wil bewerken of gewoon nodig heb, dan bel ik hem zelf wel op." M. Vlasveld, van Leiden Weer Gezellig/De Groenen, voelt erg veel voor aansluiting bij Leef baar Nederland. „Lokale politi ci vinden al dat er over hun hoofden wordt geregeerd, laat staan de inwoners van de ge meenten. Veel mensen vroegen mij waar De Groenen op de kieslijst van de verkiezingen voor de provinciale staten wa ren. Dat we elders niet zijn ver tegenwoordigd, is een ernstig gemis. Ik zou Nagel en West broek willen aanraden niet zelf met een heel gedetailleerd pro gramma te komen, maar de be sluitvorming juist van onderop te regelen." Vlasveld wil ook graag en snel een Europese ver tegenwoordiging. „Langs die weg kunnen referenda een Eu ropees recht worden en kunnen lokale geldstelsels, zoals het P. van Bockhove van De Noord wijker: „Iets verderop loop ik nu drie keer tegen een gesloten deur op.foto mark lamers Leidse 'lets', in het louter van wege economische belangen uit de grond gestampte Europa, een prima alternatief voor de euro vormen." OEGSTGEEST/LEIDERDORP Het waterschap De Oude Rijn stromen is boos op de provin cie Zuid-Holland. Anderhalf jaar geleden verzocht het schap Gedeputeerde Staten al om de Klaas Hennepoelpolder in War mond en het DZH -gebied in Wassenaar binnen het water- schapsgebied te brengen. „Nog steeds hebben GS geen besluit genomen", mopperde dijkgraaf D. Kemp gisteravond in de ver enigde vergadering. „Waarom weet ik niet." Hij kreeg de steun van de vergadering om de pro vincie tot spoed te manen. Het waterschap maakt zich vooral grote zorgen over de Klaas Hennepoelpolder. Via de ze polder moet overtollig regen water uit de ernaast gelegen woonwijk Poelgeest wegstro men. Om te voorkomen dat er wateroverlast in Poelgeest ont staat, is het volgens de dijkgraaf de hoogste tijd dat in de Klaas Hennepoelpolder dijken wor den opgehoogd, sloten worden gegraven en er in een gemaal wordt geïnvesteerd. Zolang de Warmondse polder geen on derdeel is van het waterschap, investeert het er echter niet. De provincie wil nog niet rea geren op de kritiek. Zoeterwoude kiest voor 'mobiele hangplek' De Zoeterwoudse politiek stemde gisteravond met enige reserve in met het idee van een 'mobiele hangplek' voor jongeren. „Is de groep waar het om gaat wel te bereiken met een jongerenwerker die een paar uur per week langsvliegt?", vroeg CDA'er G. van der Hulst zich gister avond in de raadscommissie voor welzijn af. WD'er T. Dantuma ventileerde een bijkomende zorg: „Ik hoop dat die bus er niet is om lekker te blowen." ZOETERWOUDE AFKE VAN DER TOOLEN Wethouder J. Stuijt presenteer de het plan voor een opvang plaats op wielen zelf ook niet als dé gouden greep. „Echt op lossen zullen we het probleem niet", hield hij de commissie voor. „Wat je er ook tegenaan zet." De oude stadsbus uit Friesland, inclusief jongeren werker, wordt in eerste instan tie ingehuurd om de Zoeter woudse 'knelpunten' te inven tariseren. „We moeten de ma terie onder de knie krijgen", sprak Stuijt. Na een proefjaar wordt bekeken hoe het verder moet. De rijdende hangplek is een initiatief van Bovos Welzijns- projecten uit Zoetermeer. Op dit moment wordt de stadsbus door Zoetermeerse jongeren opgeknapt. Hij is in te huren door elke gemeente die belang stelling heeft, zei directeur L. Belt van Bovos gisteravond. Na Zoetermeer is Zoeterwoude de tweede. De gemeenten moeten betalen voor de bus, maar het is de bedoeling dat er sponsors komen, ook vanuit het Zoeter woudse bedrijfsleven. Die krij gen een vermelding op de bus. Bovos-directeur Belt kon de raadsleden overigens verzeke ren dat de bus drugsvrij zal zijn. „Ik ben in Zoetermeer ook wel eens gebeld met de vraag: gaat het nou om een methadonbus? Maar daar is geen sprake van. „Geweldig hoor, fijn dat u er bent", was daarop de reactie van WD'er Dantuma. Maar te gelijkertijd zaten de bestuursle den van jongerenvereniging Utopia druk hoofdschuddend toe te luisteren. Want de jonge ren waar het om gaat zijn juist blowers, weten zij uit ervaring. „Wij gooien ze er regelmatig uit", aldus B. Olsthoom van Utopia. Een 'moeilijke' groep, daar was iedereen het over eens, al vond CDA'er Van der Hulst dat men niet moet overdrijven: „Er is geen sprake van agressieve jongeren, of van verslaving." Het punt is dat de groep 'pro bleemjongeren' waar het om gaat met eerdere projecten niet is bereikt. „Het is een beetje ongrijpbaar allemaal. Daar heb ben we een skatebaan neerge zet, daar een hangplek, maar het helpt allemaal niet", aldus PZ-raadslid R. de Lange. Het probleem moet daarom nu echt structureel worden aangepakt: „Het moet niet zo gaan van: is er een probleem? Busje komt LEIDERDORP MAARTEN KEULEMANS Ondernemers van het Leider- dorpse bedrijventerrein de Baanderij zijn kwaad op de werkgroep Beveiliging Baande rij. Een aantal bedrijven heeft het gevoel dat de werkgroep bezig is het Haagse beveili gingsbedrijf Hadi aan ze op te dringen. „Je wordt gewoon ge dwongen om deel te nemen. En als je niet wilt, noemen ze je een parasiet," verwijst een van hen naar een opmerking van werkgroeplid W. Regeer. Hadi beveiligt momenteel zo'n 60 procent van de bedrij ven op De Baanderij. De werk groep wil de rest over de streep trekken om ook mee te doen, omdat de bewakers dan langer aanwezig kunnen zijn. Regeer beschuldigde de 'achterblij vers' deze week van parasitair gedrag, omdat ze in zijn ogen gratis meeliften met de dien sten van Hadi. „Ik vind dat heel erg deni grerend. Regeer moet hier eens langskomen om te zien waarom we eigenlijk niet mee doen," zegt J. Dubbeldeman van het glasbedrijf DubbGlas BV. De reden daarvoor is in het geval van Dubbeldeman eenvoudig: DubbGlas heeft een 24-uursservice, en het be drijf is dus ook 's nachts regel matig bemand. Bovendien was hij domweg niet tevreden over Hadi: „Zo heb ik al een paar keer geconstateerd, dat de be waker in zijn auto lag te pitten. Die heb ik toen zelf wakker moeten maken, ja." DubbGlas heeft zijn contract met Hadi opgezegd, en een andere be veiliger in de arm genomen. P. Zonneveld van Baanderij- bewakingsbedrijf Security Team is ook weinig te spreken over de manier waarop de werkgroep Beveiliging Baande rij zijn klanten werft. „Onge hoord. Ik wilde graag meedin gen, en de hele werkgroep is bij me op visite geweest. Ik zou nog van ze horen, zeiden ze. Maar daar is helemaal nooit meer iets van gekomen. Ik heb echt het gevoel dat het bij voorbaat al was geregeld. Andere bedrijven zijn min der scherp in hun kritiek, maar laten wel weten dat ze geen enkele behoefte hebben aan de diensten van Hadi. Bouw markt Karwei bijvoorbeeld heeft al een contract met een bedrijf dat alle Karwei-vesti- gingen beveiligt. Bij andere be drijven speelt inbraak geen be langrijke rol. „We handelen in rubber afdichtingen voor bij voorbeeld fietspompen en hy draulische systemen", zegt L. van Hagen van het naar hem genoemde Van Hagen Afdich tingen. „Dat zijn echt geen goederen waar inbrekers op uit zijn." Bouwbedrijf Kooij- man vindt Hadi bovendien te duur: „We hebben zelf wel eens een tarief voorgesteld dat wij redelijk vonden. Maar dat vonden ze niet acceptabel." De werkgroep heeft inmid dels vier wegwijzers langs de toegangswegen naar de Baan derij laten zetten als 'drukmid del' om bedrijven die niet aan het beveiligingsproject mee doen over de streep te trekken. Op de zuil staan namelijk al leen de namen van bij Hadi aangesloten bedrijven. En dat werkt, weet beveiliger Zonne veld. „Er staan ook een paar klanten van mij op. Die heb ben zich puur vanwege de re clame bij het collectief aange sloten." Anderen hoeven niet zo nodig. „Mijh klanten weten me toch wel te vinden", haalt Kooijman de schouders op. Wel ergert Zonneveld zich eraan dat de indruk kan ont staan, dat bedrijven die niet op de zuil staan dus ook niet be veiligd zouden zijn. „Dat steekt mij. Het is echt een uit nodiging aan het inbrekersgil de." ionen worden opge- te veel drank, als je ziel onder de arm onbekende steekt de mond van je 'an wil elke rechtge- ade minnaar wel n, toch? Maar de leden voor een duel niet altijd en de is ook niet altijd ns moet je je behel- en bierflesje. Dat fijardachte dan ook. Hij IËPen pijpje pils ferm HMoten in op het hoofd B^fcal. Paniek in de Jen bier in het Al- Bgerencentrum Het Bj voor de politierech- j'de gepassioneerde jP jonge Alphenaar ikerend hoopje as ge- ïchuldbevvust wil hij jen nog even uit de fen. „Ik zag ze zoenen pc niet meer inhou- 1 hij wil er wel aan jdat hij zijn liefdes- I maar twee keer op het hoofd heeft geslagen. Het proces verbaal heeft het over vijf keer. Bij de laatste slag brak het flesje en verwondde het slachtoffer. „Ja, ik was heel boos... Ik weet ook wel'dat het niet de slimste oplossing was." En het was ook niet de eerste keer. Verdachte heeft een geschiedenis van on eigenlijk bierflesjesgebruik. Op een wel erg blauwe maandag in '94 was hij met een vriend bier tjes aan het drinken in het trap penhuis van een flat. Het schoonmaakpersoneel ergerde zich flink aan de twee jonge zatlappen, die hun eigen rot zooi niet wilden opruimen. Dus werd het vriendje van de ver dachte vastgezet in de lift en nam verdachte zelf vervolgens wraak door in het trappenhuis demonstratief wild te plassen. Toen het busje van het schoon maakpersoneel vertrok, besloot hij het middagje alcoholmis bruik op overtuigende wijze af te sluiten en wierp het flesje naar de auto. Plaatwerk bescha digd, schoonmakers uitgestapt, jongens gesmeerd. „Waarom was u daar aan het drinkenwil de rechter weten. Uit verveling denkt hij. Hoeveel hij die bewuste middag had ge dronken is 'moeilijk te zeggen'. En hij laat daarbij in het mid den of toen zijn geheugen of zijn gezond verstand hem in de steek liet. „Maar ik raakte de auto niet met opzet. Het was alleen de bedoeling om ze te laten schrik ken." Bedoeld of niet, hij mag de schade van 847gulden en 69 cent betalen. Daarbovenop legt de officier van justitie nog een boete van 250 gulden en vier weken voorwaardelijke gevan genisstraf. En naar omstandig heden lichte straf volgens de rechter. Mede te danken aan het feit dat de verdachte be rouw toont. Hij drinkt nu alleen in het weekeinde en heeft een nieuwe vriendin. En nu maar hopen dat zij geen nieuwe vriend neemt. Bunzing Je zit 's avonds lekker thuis, er wordt gebeld en er staat een jongeman voor de deur die zo juist uit de sloot komt. Dat leid je tenminste af aan het het kroos in zijn druipende haar en het drijfnatte modderspoor dat hij over de straat tot je deur ge trokken heeft. Hij vraagt of hij binnen mag komen omdat ze achter hem aanzitten. Binnen laten of niet? „Hij stonk als een bunzing," al dus de 29-jarige Alphenaar die voor 'binnenlaten' koos. Hij staat voor de politierechter, want de achtervolgers bleken namelijk agenten te zijn en de slootzwemmer een inbreker. De verdachte, volgens eigen zeg gen overmand door medelij den, beging hierdoor een straf baar feit. „De beveiliging werkt prima, het inbrekersalarm gaat af, de dief is zo stom om via een sloot te ontkomen en maakt het zo de achtervolgende politie niet moeilijk, en dan is daar de ze meneer die zand in de orga nisatie strooit en het onderzoek hindert," voert de officier van justitie aan. „De smerissen", die vervolgens voor zijn deur begonnen te ver schijnen, probeerde hij wijs te maken dat de doorweekte in breker was weggestuurd, maar na wat zoeken kwam deze toch boven water in zijn garagebox. De meesterinbreker zelf staat even later ook terecht. „Een ui termate klungelige actie", oor deelt de rechter. Niet zonder leedvermaak schetst hij de ge beurtenissen van de noodlotti ge nacht, die begon toen de verdachte twee computers naar hem zag lonken in de etalage van een bedrijf. Het raam was snel ingeslagen, maar de actie werd verstoord door de beveili gingsmensen. Met twee com puters onder de arm rende de verdachte het gebouw uit. „Toch geen geringe prestatie," aldus de officier van justitie. Over het vervolg is de rechter minder bewonderend. „Hier spreekt de ervaren inbreker." De politiemannen die de ach tervolging inzetten hoefden al leen maar het modderige slijks- poor te volgen dat hen uitein delijk naar de woning van de lasser voerde. De man wordt veroordeeld tot vijf weken brommen, zijn be schermer krijgt een fikse boete. PABLO CABENDA SILVAN SCHOONHOVEN LEIDERDORP» JUDY NIHOF De Leidse regio dreigt in de ver drukking te komen als het reke ningrijden wordt ingevoerd. Rijkswaterstaat denkt namelijk aan het aanleggen van tolpun ten in enorme cirkels rond Den Haag en rondom Amsterdam. Vallen bijvoorbeeld ook Schip hol en Hoofddorp binnen die Amsterdamse cirkel, dan kan iemand wel gratis met de auto van Amsterdam naar Schiphol reizen, maar niet gratis van Lei den naai' Schiphol. „Dat is oneerlijk", zei de Oegstgeestse wethouder G. van Eisen gisteren tijdens een bij eenkomst van het Samenwer kingsorgaan Leidse Regio (SLR). „Wie helemaal niet in ■Amster dam of Den Haag hoeft te zijn, maar 200 meter voorbij het tol- punt, moet toch betalen." De gemeenten in de Leidse regio zijn bovendien bang om te wor den opgescheept met de auto mobilisten die de tolpunten willen omzeilen. De Leidse wet houder T. van Rij zag het al voor zich: „Wie vanuit Hille- gom naar het oosten wil, gaat straks via Leiden." De regioge meenten willen dan ook dat de tolpunten heel 'strak' om Den Haag en Amsterdam heen ko men te liggen. Dus een Haagse cirkel zonder Wassenaar en een Amsterdamse cirkel zonder Schiphol en Hoofddorp. Dat is ook de strekking van een brief van de Leidse regio aan de Tweede Kamer, die de wet op het rekening rijden in april of mei behandelt. Officieel is de Leidse regio overigens nog niet gevraagd om een standpunt. Van Rij stelde echter voor om toch maar heel snel te reageren. .Anders mis sen we de boot en kunnen we staks alleen nog maar meepra ten over het verschuiven van tolpunten met twee meter." De Leidse wethouder wees zijn col lega-bestuurders op de grote vaart die Rijkswaterstaat zet achter het rekening rijden. De tolpunten moeten al in 2001 verschijnen. wai van nieuwe wegen is 8 sing voor het filepro- oorschoten. Wat wel 1 tegen de opstoppin- verbeteren van het rervoer en de aanleg ïtwerk van goed ver- liggende fietspaden, met de bus te gaan gaan fietsen kunnen inaren hun eigen fi- oplossen, denken .p ™ter en wethouders. i zich op de 'Ver- T uurnota' van het bu- dat ontdekte dat het ïotense automobilis- jn die in hun dorp 2 ppingen zorgen. iellingen van bureau ijfentachtig procent rkeer in Voorschoten uit de gemeente zelf. sende uitkomst, vin- Begin jaren negen- tellingen nog in een 1 hting. „We hadden druk dat het nodige Alphen, en in min- uit de Bollenstreek, >orschoten en Wase- I weg zocht naar Den I us een woordvoerder l I neente. Verder blijkt cent van de automo- auto gebruikt voor korter dan 7,5 kilo- wijkontsluitingsweg - ontstaat straks wel een nieuwe situatie. De overige straten in het dorp krijgen het stempel 'woon- straat', waar de automobilist zich gedeisd moet houden. In de ogen van burgemeester en wethouders moet ook het mid denstuk van de Leidseweg- Noord, tussen de Trompweg en de Piet Heijnlaan, zo'n woon straat worden. Dat betekent dat er een vrachtwagenverbod komt. Vrachtwagens die bij de bedrijven aan de Leidseweg- Noord moeten zijn, mogen nog wel doorrijden. Van het vracht wagenverbod op het midden stuk moeten de gehele Leidse- weg-Noord, de Admiraal de Ruytersingel en de Van Beetho- venlaan profiteren. De ver wachting is dat ze rustiger en veiliger worden. Ook andere woongebieden moeten veiliger worden, bijvoorbeeld door de aanleg van drempels of pla teaus. De Vlietwijk en de Nas- sauwijk komen het eerst aan de Op het middengedeelte van de Leidseweg-Noord komt een vrachtwagenverbod. Vrachtwagens die bedrij- beurt. Daarna de Bloemenwijk ven aan de Leidseweg willen bevoorraden, mogen er wel blijven rijden. foto henk bouwman en Noord-Hofland. meter. AGV constateert verder dat de belangrijkste wegen in Voor schoten zwaar belast zijn, en dan met name het kruispunt Wijngaardenlaan/Koningin Ju- lianalaan. Volgens het bureau kan de gemeente een hoop el lende oplossen door straten vastomlijnde functies te geven. Het idee is om 19 straten te be stempelen als 'wijkontsluitings- weg' - onder meer de Roubos- laan en de Van Beethovenlaan - en zeven wegen als 'gebieds- ontsluitingsweg', waaronder de Veurseweg en de Wijngaarden laan. Al deze 'ontsluitingswe gen' ziijn voorrangswegen waar 50 kilometer per uur gereden mag worden. In de meeste stra ten van de reeks is dat al het ge val. Maar op een weg als de Raadhuislaan - straks officieel Om alle maatregelen in de Verkeersstructuurnota te kun nen uitvoeren, is zo'n 2,5 mil joen gulden nodig. De politiek werpt 17 maart een eerste blik op de nota. Daarna volgt een inspraakperiode voor inwoners van Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17