Schrijfster Spaink verdedigt zich tegen 'zwendelbeweging' 'Homoseksualiteit is een soort kannibalism Kerk Samenleving Comité komt met tegen Samen-op-^ DINSDAG 9 MAART 1999 redactie dick v 'Inspiratie' over kind en kerk s hertogenbosch Het katholieke tijdschrift Inspiratie wijdt deze maand een heel nummer aan het onderwerp Kinderen in de kerk. Mensen zijn op zoek naar geborgenheid en spiritualiteit en de kerk krijgt meer betekenis, aldus de makers van het maga zine. Zij vinden dat het belangrijk is om kinderen op een posi tieve manier met de kerk te laten kennismaken. In de speciale editie vertellen mensen uit de praktijk hoe ouders kunnen om gaan met vragen van kinderen over de kerk. Het blad wordt toe gezonden aan alle katholieke basisscholen parochies in Neder land en België. Voor meer informatie of het aanvragen van een proefnummer kan men bellen met inspiratie: 073-613.67.05. FOTO» FJ. VAN GALEN Boeddhisme nu, Gautama of Kuifje leiden De enorme belangstelling voor de tentoonstelling Kuifje in Tibet in het Museum voor Volkenkunde heeft het Theoso fisch Genootschap geïnspireerd tot het organiseren van een le zing over het boeddhisme. Boeddhisme nu, Gautama of Kuifje, zo luidt de titel van de lezing, die vanavond wordt gehouden in de Pieterskerk (ingang Kloksteeg 16). Er zijn grootsere waarhe den te ontdekken over het boeddhisme, is de stelling van het Genootschap. De lezing begint om kwart over acht. Kennismaken met asielzoekers warmond Jongeren uit Warmond kunnen vanavond in de aan bouw van de Hervormde Kerk aan de Herenweg 82 kennisma ken met minderjarige asielzoekers. Er is muziek, er zijn hapjes en er wordt een video vertoond op deze door de jongerenwerk- groepen van de Warmondse kerken georganiseerde ontmoe tingsavond. Alle jongeren van 12 jaar en ouder zijn welkom. Lange verhalen staan niet op het programma. „De bedoeling is om op een leuke en ontspannen met manier met elkaar in con tact te komen", aldus de organisatie. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Hoogvliet (partti me): mw. H. van der Vegt te Kats- Kortgene; te Strijen (wijkgem. 1): L. Schaap te Giessendam/Neder- Hardinxveld. Aangenomen: het beroep, uitge bracht door de generale synode als zendingspredikant ten behoe ve van de Facultad Evangelica de Estudios Teologicos, standplaats Managua. Nicaragua: K L. Bom, kandidaat te Oegstgeest; naar Dirksland (wijk 1), M. Verduin te Zeist. Toegelaten tot de evangeliebe diening en beroepbaar: J. Alma. Eksterdreef 81. 2743 EB Wad- dinxveen: mw. M.H. van de Graaf. Emmy Vredelaan 93. 3584 ZC utrecht; mw. M.S. van der Meer, Joke Smitlaan 124, 3581 PZ Utrecht; H. van Solke- ma, Werner Helmichstraat 25, 3553 JT Utrecht; mw. S.A. Ten- nekes, Van Hogendorpstraat 197-11. 1051 CA Amsterdam. Toegelaten tot de evangeliebe diening en niet beroepbaar: mw M. van Amerongen, Rubenslaan 45-111, 3582 JA Utrecht; L M. van Liere, Warmoesstraat 47-111, 1012 HW Amsterdam (beroep baar vanaf februari 2000); A. Markus, Coornhertstraat 74, 3521 XK Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Epe: F.J.Th. Schip per te Goor, die dit beroep heeft aangenomen. CHR.GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Broek op Lan- gedijk: J. Germs te Zwolle (Stich ting Philadelphia zorg). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: A.J. Gunst te Benthuizen; te Sint Annaland: F. Mulder te Scher- penzeel. Bedankt: voor Ridderkerk-Slik kerveer: B. van der Heiden te Kampen. Scientology beschuldigd van intimidatie den haag anp De Scientology Kerk gebruikt een geschil over auteursrechten om de schrijfster Karin Spaink en een aantal internetproviders met eindeloze procedures „op kosten te jagen, te intimideren en uit te schakelen." Dat be toogden de advocaten van Spaink en de providers gisteren tijdens de rechtzaak die Scientology tegen hen had aangespannen. De kerk wil van de rechtbank in Den Haag een verbod op het verspreiden via Internet van geheime teksten van oprichter L. Ron Hubbard. Spaink zette eind 1995 hele pagina's uit Scientology-documenten op haar home page om een discussie over de praktijken van de kerk los te maken. Vlak voor een door Scientology aangespannen kort ge ding in februari 1996 verving zij die door samenvattingen met citaten. De Haagse rechtbank oordeelde, dat ze daarmee geen inbreuk maakte op het auteursrecht. Advocaat R. Hermans van Scientology vroeg de rechter om uit te spreken, dat het publiceren van de teksten in kwestie via in ternet een schending van de auteursrech ten inhoudt. Anders zullen tegenstanders van Scientology ze volgens hem in de toe komst opnieuw via het wereldwijde com puternetwerk aanbieden. De documenten waren enkele jaren gele den openbaar geworden als gevolg van een proces dat Scientology tegen een afvallig lid in de Verenigde Staten, Steven Fishman, had aangespannen. Volgens de Scientolo- gy-advocaat ging het daarbij niet om een rechtmatige openbaarmaking met toestem ming van de rechthebbende. Verdere ver spreiding ervan zou dan ook verboden moeten worden. Volgens Hermans had Spaink de betref fende teksten niet hoeven te kopiëren om Scientology aan te klagen. Hij beschuldigde haar advocaten ervan de aandacht van de auteursrechtkwestie te willen afleiden door stukken te overleggen, waaruit zou moeten blijken dat Scientology een misdadige or ganisatie is. Raadsman P. Bakker Schut van Spaink en de providers deed de bodemprocedure van Scientology af als een herhaling van zetten die vooral veel papier heeft opgeleverd. De zaak gaat volgens hem om de vrijheid van meningsuiting die Spaink tegenover 'een machtige, hoogst dubieuze multinational' moet verdedigen. In omschrijving van Sci entology als een 'wereldomvattende zwen delbeweging' voelt hij zich gesteund door rechterlijke uitspraken in Europa en de VS. Zijn collega J. van Manen bestreed overi gens dat Scientology het auteursrecht op de betreffende stukken bezit. Hij beschul digde de kerk van 'geknoei' met het clai men van copyright. Spainks advocaten hadden haar in 1996 slechts uit voorzich tigheid aangeraden de teksten van haar homepage te verwijderen. De rechtbank doet op 28 april uitspraak. NUKERKERVEEN ANP Het Comité tot behoud van de Nederlandse Hervormde Kerk (NHK) heeft een periodiek in het leven geroepen om tegen standers van het Samen-op- Wegproces te informeren over actuele ontwikkelingen. 'Om de Hervormde Kerk' zal ook artikelen bevatten over vraag stukken rondom een bijbelse en gereformeerde kerkvisie. In het eerste nummer van het blad staat een brief aan de hervormde synode afgedrukt, waarin het Comité pleit voor een federatie in plaats van een fusie van hervormden, gere formeerden en lutheranen. Ook stelt het Comité voor in de verenigde kerk een her vormde synode te behouden. Een peiling ondefi den en regionale kif ringen zou moet# of een fusie of fede drie kerken de be vereniging is. Het Comité, dat vormden de tej foo terste rechterflan wil niet mee in kerk. Voorzitter domil Klooster constate blad dat het in del °8( kanten 'gist en bi stte ook en juist in tijt nauwdheid heeft grote dingen geda om bidden wij mei11111 de verwarde en stev; render wordende onze kerk: Verlaat! str lit 2 Stichting Onze Weg helpt homo's hetero te worden Het klinkt hard, geeft An- nelies Barth toe, maar de homoseksuele levensstijl is zondig. En dat is een lasti ge boodschap, zeker als je zelf lesbisch bent. Maar sa men met haar medeleden van de stichting Onze Weg kiest Barth ervoor haar ho moseksualiteit niet in praktijk te brengen. „De leegte en eenzaamheid zijn verdwenen. Ik blijf niet langer steken in mijn ver langens". arnhem wilfred scholten De 37-jarige freelance journa liste kwam onlangs met het boekje 'Tegendraads, een ande re kijk op homoseksualiteit'. Ze wil zich met deze publicatie te weer stellen tegen de tijdgeest, waarin kerken in Nederland steeds minder afwijzend staan tegen homoseksualiteit. Het boekje moet een wapen zijn in handen van rechtzinnige chris tenen. die in discussies met li berale geloofsgenoten nu vaak nog met de mond vol tanden staan als het gaat over de toe laatbaarheid van homoseksua liteit. Als baptist, uitgerekend een geloofsgenootschap dat homo seksualiteit volledig accepteert, werkt de journaliste voor het zendingsblad Vandaar' van de Samen-op-Weg-kerken. Barth: „Ik respecteer dat standpunt natuurlijk, anders kan ik er niet werken. Er zijn trouwens ook collega's die mijn visie delen. Ik vind verder dat er in de gerefor meerde kerk te vaak alleen maar over sociale zonden wordt gesproken en niet over individuele zonden. Met die ontwikkeling ben ik niet geluk- kig". Aan de hand van bijbeltek- Annelies Barth: „De leegte en eenzaamheid zijn verdwenen. Ik blijf niet langer steken in mijn verlangens." sten probeert de journaliste in haar boekje te bewijzen, dat God de 'homoseksuele levens stijl' afkeurt. Barth gaat stap voor stap de bekende teksten in Oude en Nieuwe Testament langs waarin homoseksualiteit zou worden veroordeeld. „Het had er allemaal wel wat duide lijker in kunnen staan", geeft de schrijfster toe. „Maar als je de teksten goed bestudeert, vooral die in Leviticus en in de brieven van Paulus, dan kun je maar één conclusie trekken: alleen man en vrouw zijn voor elkaar bestemd." Dat Jezus homoseksualiteit niet expliciet verbood, is voor Barth geen punt. „Ik denk dat het eerder andersom is: als Je zus het acceptabel had gevon den, had Hij het wel gezegd". De ruim honderd leden van Onze Weg beloven schriftelijk hun lichamelijke verlangens niet te bevredigen. Op ge spreksgroepen en een jaarlijkse ontmoetingsdag bemoedigen de leden elkaar. Barth: „Wij ge loven dat de weg van onthou ding een begaanbare weg is en denken ook dat het mogelijk is om heteroseksueel te worden. Maar ons hoofddoel is niet om van homo's hetero maken. Het gaat er om dat je jezelf hervindt als kind van God. Dan ben je ook in staat de oorzaken te zien van je homoseksualiteit". Scheefgroei Die oorzaken zijn complex, ver telt Barth in haar huis in een stille wijk in Arnhem. Zelf heeft zij ze nu op een rijtje, na twee relaties met vrouwen. „Ik had sterk de behoefte aan een moe derfiguur. Het was de voedings bodem voor een stuk emotio nele scheefgroei in mijn leven. Je zoekt in het karakter van de ander eigenlijk iets wat je ten diepste zelf zou willen zijn. Een soort kannibalisme: dat verove ren waar je zelf behoefte aan hebt." Ook seksueel misbruik kan leiden tot homoseksuele gevoe lens, weet Barth. „Het is toch 1 ei frappant dat bij ma sche Hulp aan Hoi fel waar ik therapie i de helft van de dij, eel is misbruikt". Het is een kwesti „Je moet voor jezi zeggen: ik leef er n ins zoals een driftkop zich niet over mof zijn driftbuien." Ht|a L sico is dat je je ge jo onderdrukken, zej en liste. „Dat is niet vt 12e Je moet het uit h< )e Bidden dat God if gevoelens doet." het moeilijk. „Tuu de trein weieens e je. Maar dan ga il ders zitten en bij om kracht." Toch blijft de v kan hebben tegen I bende mensen, van hetzelfde geslal nelies Barth: „Hq soort liefde die I heeft. Je schaadl medemensen maar God wel. drietover.' Maar is het nietl homoseksualiteit i| te noemen met L spel, zoals Barth ii doet? De schrijft? vaar ik het zo, val en vanuit de psych duidelijk maken d te bieden heeft dd seksuele relatie kan Barth is niet ba sen door haar vef gekwetst. „Ik wil| verdoemenis zegt ze de aposttl dat een homo van God niet binnJ „Dat vind ik well de journaliste. „Ikl er niet stond. Ik 1[ wel stiekem oveif daar is ook niem holpen. Dat het kwetsen, is een f loopt met dit soortl Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. LISSE - Voor de betrekking van onderwijzer of onderwij zeres aan de openbare lagere school, alhier, op een jaarwedde van 550, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld (2 mann. en 14 vrouw.). ROELOF-ARENDSVEEN - Ons dorp verheugt zich in een steeds toenemende verfraaiing, wel een bewijs, dat het in bloei vooruitgaat. De nieuwe rijweg, van het Noor den naar de R.K. kerk loopend, zal nog worden doorge trokken naar het Zuiden en nadert reeds zijn voltooiing. Een tweede verandering is, dat het armhuis is afge broken, en op dat terrein een keurige dokterswoning wordt gebouwd. Inderdaad, onze gemeente biedt een schoonen aan blik. Vooral wordt de bewondering gewekt door het R.K. kerkgebouw, dat te danken is aan den overgetelijken pastoor Van der Stoot en het sieraad is van Alkemade, waarover het zijn trotsche spits verre omhoog heft. Voor kunstkenners is de prachtige kruisweg, geschil derd door den beroemden J. Dunselman, alleen reeds een reis hierheen waard. Kortom, de toch reeds zoo aantrekkelijke Veen wordt er steeds mooier op. Vooral in het voorjaar, wanneer de tulpen in bloei staan (deze teelt heeft hier in de laatste jaren veel succes), is een bezoek aan deze streek werke lijk aan te raden. OUDE-WETERING - Gistermorgen heeft de scheepsma kers-leerling L. v. K., in dienst bij den heer P. Van Dam, te Oude-Wetering, erge brandwonden bekomen door een daar in dienst zijnden jongen, die hem uit ondeu gendheid gloeiende bouten over de beenen gooide, zóó, dat hij per vaartuig naar zijn ouders moest worden ge bracht. De wond schijnt niet gevaarlijk te zijn. Men hoopt tenminste, dat ze spoedig zal zijn genezen. Zaterdag 9 maart LEIDEN - Het Leids Boddaert Tehuis is gistermiddag officieel geopend. Sinds medio vorig jaar draait dit dagtehuis voor moeilijk opvoedbare kinderen al optimaal. Deze vorm van hulpverlening voor kinderen in de leeftijd van 6-12 jaar is op gericht om kinderen met op voedingsmoeilijkheden tijdelijk op te vangen. Ze gaan in de avonduren naar huis, zodat ze een deel blijven van het eigen gezin. Tijdens het verblijf van het kind in het Boddaert Te huis ontvangen de ouders een intensieve begeleiding, die er op is gericht meer inzicht te geven in de problematiek van hun kind en in de gezinsrela ties. De groepen komen bij el kaar na schooltijd. Ze blijven tot ongeveer half 8 en gaan dan naar huis, of worden gehaald. LEIDEN-Op de Willem de Zwijgerlaan is gisteravond laat een ree aangereden. Hoewel het dier ijlings naar een dieren arts werd gebracht is het nog tijdens de rit in de politieauto aan zijn verwondingen bezwe ken. De ree stak de rijbaan ter hoogte van de Groenoordhal LEIDEN - Een drukbezochte receptie gisteren liet zien dat er vanuit het wereldje van het maatschappelijk werk veel belangstelling bestaat voor het Boddaert Tehuis. Op de foto: speltherapeute mevrouw Steenstra van 't Leids pedagogisch instituut biedt een beer aan voor de speelkamer. foto archief leidsch dagblal over juist op het moment dat er uit de richting Leiderdorp een auto naderde. De bestuurder van de auto, een inwoner van Oegstgeest, zag geen kans meer om het dier te ontwijken. De klap van de botsing kwam zo hard aan, dat de auto aan de voorzijde flink werd bescha digd. Het dier, dat aan een Lei derdorper toebehoorde, moet uit een weiland zijn ontvlucht. NOORDWIJK - In de nationale competitie 'Wie heeft ze beter' van de Nederlandse postdui- venhouders Organisatie heeft de Noordwijker W. Passchier de prijs gewonnen voor de bes te duivin. Passchier kreeg voor zijn duif tijdens diverse wed strijden 51.566 punten. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 ui DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAJU Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 5320 216 Redactie. 071- 5321 92' Hoofdredactie. 071-53 ADVERTEN1 Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 i RUBRIEKSADVEffOO 071-5128 030 Maandag t/m vrijdag vi 071-5143 545 ABONNEMEf^" bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) (dal Abonnees die ons een macht het automatisch afschrijven i abonnements- geld, betaling. VERZENDING Voor abonnementen die pef| worden verzonden geldt een aan portokosten per verschijn hebben of blind zijn (of ee leeshandicap hebben), ised van het regionale nieuws» Dagblad op geluidscassetlel ja informatie 0486-486486 fi j( (Centrum voor Gesproken li INTERNET: v leidschdagblad.nl redactie ld@damiate.hdc.nl ZIEKEN ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgez feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienx INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14