eiden Regio Ouderen nemen afstand van kritiek Pieternel Rol-prijs mor onderwijsexpert Idefinities en vetschorten Stoet van tweehonderd hoogleraren voor Mandela Singelbrug weggetakeld sti Veel Marokkaanse ouders kennen schoolsysteem slecht MANDELA in Leiden De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela brengt vrijdag een bezoek aan Leiden om een ere-doctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst te nemen. De komende dagen blikken we vooruit op deze gebeurtenis. De gemeente Leiden hing afgelopen nacht 24 posters in de stad om Mandela te feliciteren met zijn eredoctoraat. foto mark lamers Wie de Zuid-Afrikaanse presi dent vrijdagmiddag voor hij aankomt bij de Pieterskerk wil zien, zal scherp moeten oplet ten. „De stoet rijdt geen vijf ki lometer per uur", weet politie- voorlichter Robert Blom, „maar rijdt redelijk vlot door." Want, zegt Blom, de president is maar een relatief korte tijd in Leiden. Een uitgebreide kennismaking met de bevol king, zoals een dag eerder in Amsterdam, zit er niet in. Zo ongedwongen als ooit het bezoek van het Britse staats hoofd Winston Churchill aan Leiden was. zal het verblijf van Nelson Mandela niet zijn. Churchill toerde in een open wagen langs en over niet afge zette wegen door de stad. Maar ook zijn de regels niet zo streng als toen de Amerikaan se president George Bush zich in Leiden liet zien. Erg veel werk heeft de politie niet aan het krap twee uur du rende verblijf van Mandela. „Er worden kruispunten afge zet. Daar is niks bijzonders mee", meldt Blom. Verder moeten op de juiste plekken de juiste dranghekken staan. En we moeten zorgen dat de president niet op de Plesman- laan in de file komt te staan." De politie zet extra agenten in, maar meldt niet hoeveel. Er is uiteraard een escorte voor de stoet. De gemeente hing afgelopen nacht Mandela-posters in de mupi's, de informatiezuiltjes in de stad waarin twee maan den geleden ook burgemees ter Postma werd verwelkomd. Leiden is koortsachtig op zoek naar enkele exemplaren van de Zuid-Afrikaanse vlag, die vrijdag in de Pieterswijk moe ten wapperen. „Daar zijn er nog niet zoveel van, we heb ben die vlag niet zo vaak no dig. Misschien kunnen we iets regelen met Amsterdam, waar Mandela een dag eerder is", aldus de chef kabinet van de burgemeester, H. van Woer den. Namens de gemeente is het voltallige college van B en W vrijdag present in de Pieters kerk. Weinig 'gewone' Leide- naars zullen daar rechtstreeks getuige van kunnen zijn, ge zien de stormloop van de af gelopen weken op de beschik bare kaarten. Net als bij de Zuid-Afrikaanse ambassade in Den Haag was ook het aantal aanvragen bij de universiteit overweldigend. Op last van rector Wagenaar heeft de uni versiteit zijn kaarten per facul teit verdeeld. Een stoet van meer dan twee honderd hoogleraren gaat Mandela en zijn promotor prof. Wagenaar vrijdag vooraf bij het betreden van de Pie terskerk. Gewoonlijk bestaat het cortege bij een promotie uit hooguit enkele tientallen hoogleraren, maar deze bij zondere gelegenheid wil nie mand missen. Het gebruik dat de professoren zich mogen la ten vergezellen door hun part ner gaat deze keer dan ook niet op. De president en zijn gevolg landen donderdagmorgen op vliegkamp Valkenburg. Konin gin Beatrix ontvangt Mandela. Daarna vertrekken ze samen naar Amsterdam, waar Man dela een krans legt bij het Na tionaal Monument op de Dam. Na een lunch met de koningin in het Paleis op de Dam maakt Mandela een rondvaarttocht door de Am sterdamse grachten. Vrijdag is Mandela eerst in Den Haag, voor hij 's middags in de Pie terskerk het eredoctoraat in onvangst neemt. De ontvangst op Valkenburg verloopt als elk ander staats bezoek. Daarvoor is een vast draaiboek, zegt VlP-coördina- tor en PR-man Frank Mulder. „Hare Majesteit is de gast vrouw. De ontvangst is in haar VIP-room." Over hoeveel vei ligheidsmensen op en rond het vliegveld aanwezig zijn, doet de voorlichter geen me dedelingen. „De standaardbe veiliging is van toepassing." Vier pelotons van de vier Ne derlandse krijgsmachten (ma rine, marechaussee en land en luchtmacht) staan paraat. De marinierskapel speelt en Mandela loopt over de onver mijdelijke rode loper. Er vol gen 21 saluutschoten. Dat aantal is een internationale af spraak. ONNO HAVERMANS ROBBERT MINKHORST gemeten bij aanrijding een aanrijding op de Willem van der Madeweg zijn lag vier gewonden gevallen. Een 24-jarige automobi- irdingen verloor de macht over het stuur en botste op :ies, Stwagen bestuurd door een Katwijker (53). De Vlaar- drie medepassagiers in de leeftijd van 17 tot 24 jaar net hoofd-, knie- en schouderletsel naar het Rijnland- vertus. er^nstunnel twee nachten dicht te Leidse stationstunnel gaat deze week op twee dagen nrjQen 's nachts dicht. De gemeente wil een file-meldings- Jesten. Morgenavond is de tunnel vanaf negen uur ge- Tterlijk de volgende morgen om half vijf kan er weer Gt loorheen rijden. Donderdagavond sluit hij om tien uur Tpigmorgen half vijf. Het verkeer wordt omgeleid. In het I tlïtten sinds kort detectielussen, die in verbinding staan E adrfrkeerslichten. De werking van de lichten kan zo wor- gorflitemd op de verkeersdrukte. gjt warenhuis boven verwachting il 10,Hngloopbedrijf Het Warenhuis heeft gistermiddag de 521fms van 100.000 gulden overschreden. Het bedrijf dat fcar maanden draait, verwachtte bij aanvang die grens bei te passeren. Het Warenhuis heeft een geplande |/t van 250.000 gulden. De klanten die de 100.000ste gul- t !nren' ^et echtpaar Nieuwenhuis uit Leiderdorp, kregen n en|en waardebon van 250 gulden, te besteden in het itraaibjedrijf. Het Warenhuis is een initiatief van de zeven 190?n die samen in de gemeenschappelijke Vuilverwer- •n en omstreken zitten. aar cel na gewelddadige diefstal ;nnQdn 35-jarige Leidenaar is gisteren door de Haagse servif veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. De inserie'^enaar in een winkel zes pakken waspoeder ge- e.ieen ijsvormpje gepikt en op een bootje waar hij de de Kre doorbrengen een hangslot vernield. Hij kreeg de ^»r vooral omdat hij lichamelijk geweld had gebruikt ersoneel van de supermarkt hem oppakte. Officier mr. E. Kole had een gevangenisstraf van acht maan- De verdachte was niet op de zitting verschenen. Hij •n ernstige ziekte en verkeert volgens zijn advocaat 'in fase Vein zijn leven'. leiden De Singelbrug tussen de Zijlsingel en nenkort op pontons aangevoerd. De ge- verven zal nog eens twee weken duren. Het het Utrechtseveer moet het voorlopig even meente gaat ervan uit dat de benodigde aan- verkeer ondervond dinsdagochtend al flink zonder brugdek stellen. De bestaande con- passingen en de vervanging zo'n twee weken wat last van het oude dek dat de dag ervoor structie is aan vervanging toe. De nieuwe in beslag nemen. Als het weer het toelaat, was weggetakeld. verbinding over de Nieuwe Rijn wordt bin- wordt de brug direct daarna geschilderd. Het foto mark lamers B>' g< ai "*»oc ille-Willemsen heeft gisteren de Pie- 1-prijs, de jaarlijkse emancipatieprijs gemeente ontvangen die traditioneel art wordt uitgereikt. In een vol atrium stadsbouwhuis werd Dolle-Willemsen tor haar grote inzet in de verschillen- in van onderwijs waarin zij werkzaam iuder Baaijens, die de prijs aan de on- leskundige overhandigde, maakte be- t de jury vanuit drie kanten op Dolle- en is gewezen. Met name'de video- jscursus die zij op basis van haar irift ontwikkelde was reden voor de ing. In deze cursus 'Interactie in de ijke kansen voor meisjes en jongens: laging voor docenten en leerlingen' lolle-Willemsen aandacht voor de on- verschillen die leerkrachten maken chte van jongens en meisjes. Met be- tn het video-systeem kunnen leer de verschillen ontdekken en nieuw intwikkelen. Door de coaching verbe- ns de sfeer in de klas. Dolle reageerde ontroerd en enthousi ast op de toekenning. In haar dankwoord be nadrukte ze dat de bewustwording van de scheve behandeling de komende jaren veel meer aandacht moet krijgen. „Het is een moeilijke opgave maar het 'girlpower'-meisje en de nieuwe jongen moeten samen leren le ven. Daarvoor is nodig dat leerkrachten naar beiden seksen hetzelfde verwachtingspatroon uitstralen en zelf een voorbeeldfunctie vervul len." De prijs, bestaande uit een geldbedrag van vijfduizend gulden en een plastiek van kunstenaar Maja van Hall, reikte Baaijens sa men uit met de kinderen van Pieternel Rol. Naar de in 1992 overleden Pieternel Rol is de Leidse emancipatieprijs vernoemd omdat zij binnen de vakbeweging, het onderwijs en de politiek een actieve rol heeft gespeeld. De prijsuitreiking vormde het officiële ge deelte van de internationale vrouwendag die zo'n honderd vrouwen vierden in het stads bouwhuis. De dag had dit jaar als thema 'le ren leven' meegekregen. Vrouwen konden deelnemen aan een gevarieerd programma met cabaret van Judith Schut, exotisch eten van Lokaal van Verre, verschillende work shops waaronder die van de prijswinnares en een dansavond. De Adviesraad Ouderenbeleid Leiden (AOL) neemt af stand van de boosheid van de samenwerkende ouderen bonden op de gemeente. De adviesraad heeft hun voor zitter H. Schuurman aangesproken op zijn uitspraken. Van een conflict is geen sprake, menen beiden. leiden robbert minkhorst Schuurman uitte vorige week zijn ergernis in deze krant na dat een afspraak met de wet houders Van Rij (volkshuisves ting) en Baaijens (zorg) op het laatste moment was afgezegd. De bonden zijn 'hartstikke on tevreden over de inspanningen van de gemeente voor de huis vesting van ouderen'. Schuur man baalde dat hij de kans niet kreeg dat persoonlijk tegen de twee bestuurders te zeggen. In een brief aan het college van B&W uiten de samenwer kende ouderenbonden (COS- BO) en de AOL kritiek op het woonbeleid van de gemeente. „Het is niet erg consistent en goede gegevens op basis waar van beleid gevoerd wordt, ont breken", aldus de adviesraad. Verder is die raad bezorgd over de betaalbaarheid van (aange paste) woningen." Van Rij heeft overigens alle kritiek 'verre van zich geworpen'. Volgens vice-voorzitter L. Schildknegt van de ouderenad- viesraad heeft Schuurman voor zijn beurt gesproken. „Hoe kunnen we nou boos zijn als we nog geen gesprek hebben ge had? Ten onrechte wordt de AOL er bij gehaald. Ik vind het jammer dat dit al gebeurd is. Schuurman had die uitspraken niet moeten doen." De inhoud van kritiek deelt Schildknegt wél. „Ik denk dat iedereen weet dat de gemeente te weinig doet aan ouderenhuisvesting." Schuurman reageert laconiek op de woorden van Schild knegt. ,Als je een afspraak met twee wethouders maakt en die wordt te eflder ure afgezegd, dan is dat geen fatsoenlijke ma nier. Kennelijk schatten zij de uitspraken van Van Rij anders in dan ik. Ik heb reden om twij fels te zetten bij zijn 100 pro cent inzet. Blijkbaar ziet zij dat anders. Dat is haar goed recht." Veel Marokkaanse ouders heb ben een gebrekkige kennis van het Nederlandse schoolsys teem. Ze hebben verder weinig zicht op het aanbod aan voor zieningen. Tot deze conclusie komt het project 'Attawasol; In gesprek met Marokkaanse ou ders' na inventarisering van de gesprekken gevoerd tijdens huisbezoeken aan zo'n 35 Ma rokkaanse gezinnen. Het pro ject is vier maanden geleden opgezet om Marokkaanse ou ders meer greep te laten krijgen op hun kinderen, door kennis van de Nederlandse samenle ving aan te vullen. In het eerste stadium van het project probe ren de medewerkers vooral te achterhalen met welke proble men de ouders kampen en wel ke oplossingen zij zelf aandra gen. Uit de inventarisatie komt ook naar voren dat Marokkaan se ouders vaak niet tevreden zijn over hun huiisvesting. Ze vinden hun woningen klein en vochtig. De woonlasten daaren tegen noemen ze veel te hoog. Ze zijn tevreden over het con tact met buurtbewoners, maar ondervinden tegelijkertijd gere geld dat ze racistisch bejegend worden. 'Attawasol' richt zich in de eerste instantie op ouders van kinderen uit groep 7 en 8 van het basisonderwijs en de klas sen 1 tot en met 3 van het voortgezet onderwijs. Het gaat hierbij niet speciaal om pro bleemgezinnen. Met het inwinnen van informa tie komt het wel goed. In snel treinvaart passeert een groot aantal dia's van mannen en vrouwen met afschuwelijke af wijkingen aan hun lichaam. Een vrouw met een buik die zover uitgezakt is dat 'ie hele maal over de slip heenwelft (het zogenaamde vetschort), een bejaarde man die zijn ogen nauwelijks nog open kan krij gen, een vrouw met borsten die tot op haar middel hangen, een meisje met een dubbele bil... Kazem heeft ze er allemaal van afgeholpen. De zaal leeft mee, vooral met de vrouw die borsten tot op haar middel had. 'Oohh...', gonst het door de zaal. Velen grijpen verschrikt naar hun mond. „Deze mevrouw is door de borstverkleining vijftien kilo afgevallen", vertelt Kazem. „De afstand van haar borstkas tot de tepel was meer dan 45 centi meter. Ze was zeer trots." Over de extreme gevallen die hij laat zien, bestaat geen dis cussie. Iedereen gunt mensen die nauwelijks nog kunnen kij ken of die geen broeken kun nen dragen vanwege de ver groeiingen onder de billen, een retourtje plastisch chirurg. Toch hebben sommigen zo hun twijfels bij het nut van sommige operaties. Dat blijkt als Kazem een vrouw laat zien bij wie vet uit de bovenbenen is weggezogen, de zogenaamde liposuctie. „Wat is uw indicatie om dit aan te pakken?" vraagt een vrouw. „Ik zie eigenlijk niet zoveel verschil tussen voor en na." Kazem vindt van wel. „Na de behandeling is er een veel betere bildefinitie. Daarvoor gingen bil en been in elkaar over." Toch behandelt hij niet zomaar iedereen. „Ik doe het niet bij mensen die een overgewicht hebben, en ook niet bij mensen die roken. Dan is de kans op complicaties te groot." Dat laatste wil hij wel pven uitleg gen. „Nicotine veroorzaakt vaatvernauwing. Tijdens een operatie moet de huid overle ven, dus alle vaatjes moeten goed doorbloeden. Nauwere vaten sterven eerder af. Daar om moet je voor een ooglidcor rectie bijvoorbeeld twee weken van te voren stoppen met ro ken." „En mensen als Lola Ferrari? Is dat gezond?" vraagt een van de weinige mannen in de zaal. „Die is niet gezond in de bo venkamer", merkt Kazem op. „Er lopen genoeg gekken rond. Wij plastisch chirurgen moeten mensenkennis hebben en niet in eerste instantie op het geld belust zijn. Het probleem moet lichamelijk zijn, niet geestelijk. Zij zal zeker last krijgen van die borstvergrotingen. Ik wil er niet aan denken wat er gebeurt als ze ouder wordt en de boel gaat verzakken." Kazem werkt niet alleen met het mes, maar ook met laser stralen. De mevrouw die wel wat wil laten doen aan de huid in haar hals, is ook hierin geïn teresseerd. Maar als ze ziet dat je na de behandeling een week lang met een ingepakt gezicht rondloopt, bindt ze in. „Ik moet er toch wel over naden ken. Als ik zo ingepakt word, dan mogen ze wel een opvang centrum voor me inrichten. Zo kan ik de straat niet op." Ook haar buurvrouw heeft zo haar bedenkingen. „Het helpt maar drie tot vijf jaar. Daarna kan je weer opnieuw beginnen. En dat voor 6500 gulden." Kazem en zijn collega's mogen dan in eerste instantie niet op geld be lust zijn, in tweede instantie lijkt het er wel een beetje op. j anneke de jonge» De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad fen niet toveren." Cazem. plastisch chi- t beslist. „Mijn naam en beetje op die van in, ik kan niet tove- ïd met te hoge ver- n behandel ik dan Dat Kazem niet zo reen voorziet van rsten of met laser- verkt, zullen zijn toe- iter op de avond nog i iren krijgen. Gister- ik de plastisch chi- i informatie-avond I idse schoonheids in, allen aangesloten OS. Voor de duide- i JBOS staat voor Al- ederlandse Branche b Schoonheidsver- ihalve luisteren naar em was er ook een lezing over ismakogie, een hou- dings- en bewegingsleer, en ga ven de schoonheidsspecialisten diverse demonstraties. De cliënten van de zes schoon heidsspecialisten zijn in groten getale op de informatie-avond afgekomen. Zo'n honderdvijftig mensen, voornamelijk dames, hangen in Merenwijks kerkelijk centrum De Regenboog aan de lippen van de man die zélf geen plastische behandeling nodig heeft. Twee dames zijn wel be nieuwd naar wat hij te vertellen heeft. „Ik zit de laatste tijd wel aan een behandeling te den ken", biecht de een op. „Ik krijg hier van die lellen, hè." Ze tilt het vel van haar hals op. „Ik zal niet meteen morgen bij hem op de stoep staan, maar ik wil er wel meer van weten." Tijdens de demonstraties viel het spierverstevigingsapparaat van Schoonheidssalon Sylvia van Polanen op. Tien uur onder deze zuignappen staat gelijk aan 1500 spieroefeningen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13