Superlij men voor vliegtuigen en bakstenen HBÉi Geheimen van knikkeren Trends DINSDAG 9 MAART 1999 MARIANNE DE VALCK Het knikkerseizoen komt eraan. Knikkeren wordt leuk zodra de seizoenen breken. Na de winter, begin maart en een klein beetje voor de herfst in september. Bij de eerste warmte, of kou. kruipen kinderen tussen de zes en twaalf jaar op hun knieën rond 'de pot'. Dicht bij elkaar en bij de grond, met eigen regels behorend bij een samen zwering waar de commercie nauwelijks vat op heeft. Nergens wordt zoveel geknikkerd als in Neder land. Jaarlijks worden miljoenen exemplaren in gevoerd vanuit Mexico en China. De mooiste, gladste en hardste knikkers komen uit Mexico. Elk jaar nieuwe exemplaren, met kleuren nog schitterender dan voorheen. Vorig jaar versche nen de eerste knikkers met paarlemoer of dia- mantglans. Die trend zet door. Behalve de 'pin- quïns' (donkerpaars met witte vleug) en de 'pa pegaaien' (blauw met geel), komen dit jaar de 'kanarie' (geel met blauw en rood) en de 'ijsbeer' (wit met ijsblauw) met extra glans. Net als de 'oceaan' (blauw met witte streep) en de 'Jupiter' (zwart). Het allermooiste beloven de 'vlinders' te worden. Dit zijn knikkers in prachtige kleuren, voorzien van glimmende stippels. De meeste soorten zijn verkrijgbaar in doorsne den van 12, 16 tot 42 millimeter; afhankelijk van de grootte zijn het 'peukjes', 'bikkels', 'bonken' 'superbonken' of 'megabonken'. De namen zijn verzonnen door importeur Adic. In de praktijk krijgen de knikkers hun namen van de kinderen. Een bonk kan ook een 'berenbikkel' zijn. Dat kan per stad, per straat, zelfs per school verschillen. Zoals de waarden per dag kunnen veranderen. De nieuwste knikkers zijn natuurlijk het meest waard. Soms wel een paar miljoen. En dat voor een zakje van fl. 3,95. Voor de oudere knikkers bestaat een ondoorzichtige notering waar de beurs zich aan zou branden. In Rijswijk heeft een speelgoedwinkelier in het verleden knikkers aan geboden als juwelen. Uitgestald kon men knikker voor knikker uitkiezen. De blauwe 'sheiks' waren toen erg kostbaar. Daarvan zaten er meestal maar een paar, tussen de groene 'kaliefs', in een zakje. Overigens heette de waardevolle knikker die daar 'Chinees' heette, ergens anders 'fluim'. Een fluim was bijna niets waard. Net zo verschillend zijn de spelregels. In de Randstad wordt van oudsher 'gepiekt'. Het weg schieten van de knikkers door de duim vanachter de wijsvinger te laten springen, is een kunst op zich. Wie voor 'spek-en-bonen' of 'nullens' mee doet (en zijn knikkers dus niet hoeft af te geven na een verloren partij), mag 'schoffelen' of gooi en. In Midden-Nederland schoffelt of gooit ieder een. In het oosten van het land, en elders voor kleine kinderen, bepaald de waarde van een knikker nog wel eens de afstand tot de pot. Zo veel tegels of stappen. Meestal wint degene die de meeste knikkers weet te raken of in de pot kan schieten. 'Dump en shell' (of dup en sjel) heeft ingewikkel de regels. Daarbij gaan knikkers in en uit de pot, door te gooien en te ketsen, uit te zetten en te vervangen. De pot is trouwens bij lang niet alle knikkervarianten het doel waar alles omdraait. Spelvarianten als 'ketsen', waarbij een zorgvuldig uitgezet netwerk uiteengejaagd moet worden, 'raken' (waarbij het de kunst is om een 'me- gabonk' of juist een heel klein knikkertje 'de alle- Het ouderwetse knikkeren is nog steeds populair. Nergens wordt zoveel geknikkerd als in Nederland. FOTO ANP steller' zo dicht mogelijk te naderenof 'jagen', waarbij knikkers elkaar zo snel mogelijk langs een traject ketsen, hebben geen pot nodig. En nogmaals, de benamingen voor de spellen kun nen per gemeente, per straat en zelfs per klas verschillen. Kinderen knikkeren dit jaar ongetwijfeld weer anders dan vorig jaar en zeker anders dan hun ouders ooit deden. Voor een vastgelopen gesprek zijn een paar vragen over knikkeren, bijvoorbeeld hoe heten ze, wat is de waarde, wat zijn de spel regels, geheid Haarlemmerolie. RENE BOUWMEESTER De industrie gebruikt steeds va ker lijm om delen aan elkaar te maken, want de punüas en de popnagel hebben afgedaan. De auto-industrie plakt het plaat werk aan elkaar en de vliegtuig bouwers lijmen bij wijze van spreken de vleugels aan de romp. Zelfs in de bouw heeft de lijmverbinding aan populariteit gewonnen. Bakstenen worden in de toekomst gelijmd in plaats van gemetseld. De opmars van lijm lijkt niet te stuiten. Dat wil niet zeggen dat de gehele industrie zonder slag of stoot afstapt van de conven tionele methoden. Adrie Kwa- kernaak van het Delftse Hech- tingsintituut stuit nog steeds op weerstand als hij mensen wil overtuigen van de kracht van lijm. ..Er is kennelijk weinig ver trouwen in iets dat niet zo dui delijk zichtbaar is. De mensen hechten meer waarde aan las sen en puntlassen. Dat kun je doorbreken door iets te lijmen en te laten zien hoe sterk het is. ..Voor bedrijven die mecha nisch zijn ingesteld, is lijmen een andere technologie. Het is meer chemisch. De bedrijven aarzelen vaak of ze die overstap moeten maken. In principe maakt het natuurlijk niet uit of je naar de lasser gaat of naar ie mand die de boel aan elkaar lijmt." Lijmen zijn er in alle soorten en maten. Het plakkende goedje kan bestaan uit een groot aan tal verschillende ingrediënten op natuurlijke of synthetische basis. Elke lijm heeft zijn unieke eigenschappen. Het principe van een lijmverbinding is steeds hetzelfde. Een stof hecht aan twee materialen en ver bindt deze zodra de lijm is uit gehard. De sterkte wordt be paald door aantrekkingskracht van de lijm en de kracht waar mee de lijm zichzelf aantrekt. Een speciale lijmsoort zijn de tapes. De moderne hoogwaar dige tapes zijn verwant aan het dubbelzijdige plakband. De sterktes van de tapes gaan die van het huis-, tuin- en keuken plakband ver voorbij, bena drukt 3M-verkoper René Dub- beldeman. 3M is samen met Tesa toonaangevend op het ge bied van tapes. Hoogwaardige tapes leveren grote voordelen op ten opzichte van conventio- nèle lijmen. „Je kunt tapes op maat knippen voor het aan brengen. Pas als je er wat op gaat plakken, trekje de be schermingslaag eraf. Zoiets kun je met lijm niet doen, daar moetje direct iets op plakken. Tapes hebben ook het voordeel, dat je altijd de juiste hoeveel heid hebt, terwijl je te veel lijm kunt gebruiken waardoor het gaat druipen." Net als de popnagels staat ook PUZZEL 1 23456789 10 Anagram Op elke verticale regel dient een den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1. het woord bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge vuld. vormen de letters in de vet omlijnde kolom een 1Tijding - timmergerei - bekoorlijkheid; 2. Europeaan - thans - afgodendienaar; 3. verharde huid - verbouw - sportvrouw; 4. dorsvloer - rekenkundig getal - troep edelwild; 5. geur - tint - zoete alcoholische drank; 6. overblijfsel - mannelijk dier - gebakken vloersteen; 7. hemellichaam - aanvankelijk - sinds; 8. landbouwer - zuivelproduct - grote basluit; 9. vogel - zware hamer - omgeving; 10. gevaarlijk - nietig - metaal. Oplossing van maandag: Horizontaal: Ene; 5. eer; 7. oraal; 8. era; 9. zon; 11. frele; 14. fa; 16. ut; 17. koe; 18. cru; 19. es; 20. re; 22. geste; 25. tra; 27. zet; 29. zager; 30. Eta; 31. Let. Verticaal: 2. Nor; 3. eraf; 4. gade; 6. ego; 8. elf; 9. ze; 10. nut; 12. roede; 13. lucht; 15. aks; 16. uur; 19. ent; 21. Est; 22. ga; 23. stal: 24. ezel; 26. rat; 28. ere. JFS v Mihihiiiu ui"""""""'"' Constructie met gelijmde bakstenen mortel op de nominatie om te worden verbannen naar de ge schiedenisboekjes. Bakstenen worden voortaan op elkaar ge lijmd. De techniek wordt nog niet overal toegepast, maar vol gens Hugo Speelman van het Koninklijk Verbond van Bak steenfabrikanten kleven er be langrijke voordelen aan deze methode. „Esthetisch gezien geeft lijmen andere mogelijkhe den. De voegdikte is veel klei ner dan bij de traditionele me thode. Dat betekent dat het grijze vlak van de mortel, dat in het Haagse Statenkwartier. FOTO GPD/JACQUES ZORGMAN zo'n twintig procent van een muur uitmaakt, wegvalt. Hier door is de kleurintensiteit van de muur veel groter". „Daarbij is de lijmmortel zo'n drie keer sterker dan gewone mortel. Dat betekent dat je an ders kunt construeren. Je kunt grotere overspanningen maken, zonder ze te ondersteunen met lateien. Door de voegen te wa penen met aramide-matjes kan de muur ook trekspanningen opnemen. Je maakt dan als het ware een verborgen latei". Lijmen kent in de bouw nog meer toepassingen, benadrukt Kwakernaak. „In Zwitserland zijn er veel oude bruggen die niet ontworpen zijn voor zwaar vrachtvervoer. Ze worden aan de onderkant versterkt door er kunststof verstevigingen tegen aan te lijmen". Een ontwikkeling op veel klei ner gebied is microlijmen. Bij deze techniek is de druppel lijm niet groter dan een vierkante millimeter. Deze techniek wordt vooral gebruikt in de elektronica als kleine onderde len op printplaatjes moeten worden geplakt. Kwakernaak: „Een robot lijmt de compo nentjes op de plaat. Daarna gaat de printplaat in een sol- deerbad om de elektrische ver bindingen te maken. Dit wordt bijvoorbeeld^edaan bij gehoor apparaten. Die zijn zo klein, daar krijg je geen schroef in". Lijm werkt niet alleen op meta len en hoogwaardige kunststof fen. In de medische wereld is lijm niet meer weg te denken. De tandarts lijmt bijvoorbeeld al heel wat af. De vullingen zijn tegenwoordig noodgedwongen van lijm, meldt Kwakernaak. „Vroeger werd daar amalgaam voor gebruikt, maar dat is giftig. Ze moesten wat anders heb ben". Tegenwoordig wordt een kunststof gebruikt die uithardt nadat het aan blauw licht is blootgesteld. Lijm heeft inmiddels ook de operatiekamer bereikt. Hechten met naald en draad hoeft niet altijd meer. Met speciale lijm wordt de huid aan elkaar ge maakt. Hechtingsadviseur Peter de Regt van het Hechtingsinsti tuut ziet in lijm een goed alter natief. „Er is onderzoek gaande naar een goed systeem dat de chirurg zou kunnen toepassen in plaats van draden die hij moet vastzetten. Het voordeel is dat je met lijm een veel gelijk matiger verbinding kunt ma ken. Een draad moet je eerst er gens doorheen prikken en dat gat moet weer helen". Voor de toekomst wordt naar een materiaal gezocht waarmee ook organen aan elkaar geplakt kunnen worden. „De lijm moet van iets zijn gemaakt dat door het lichaam wordt geaccep teerd, zodat het later niet meer is terug te vinden. We kijken naar verschillende soorten ei witten." De Regt schuwt geen enkel middel om de geheimen van de adhesie te ontrafelen. „Een van de dingen die we on derzoeken is de lijm die een mossel gebruikt om zich onder water vast te zetten op een steen. Dan heb je alle moeilijk heden bij elkaar. Water, viezig heid. En die mossel weet ook nog hoe hij weer los moet ko men. Hoe dat werkt, heeft de wetenschap nog niet begre pen". HEINZ MÊÊÊBËÊÈÊm S T R TOM POES Heer Bommel en de Killers Na de Laven en Trollen is er een nieuwe serie sprooi voor de tuin bedacht; de Lauwse Smuulekes. Deze b lüï komt uit Beneden Leeuwen in Gelderland, waar dei woont, en betekent vrij vertaald Leeuwse gezichtjes massen trekkende gezichtjes zijn gemaakt van betoi1131 hars en hebben groente- en fruitvormen zoals bloeo ef komkommers, champignons, bananen en wortelen.Ie 0 vervolgens door de ontwerper met speciale verf gek!lan worden geschilderd. De grimassen blijken ook in tri bij de Efteling, want dit attractiepark gaat misschien Land van Laven ook een Land van Lauwse Smuuieklst( nen. De Lauwse Smuulekes worden per set van 24 b,aü( verschillende tuincentra voor ongeveer 330 gulden imei for) Modem toilet Aluminium is dé trend van het moment. Van horloges tot meubelen, van keuken- apparatuur tot verlichting, alles verschijnt in aluminium uitvoering. Soms gaat het overigens slechts om een alu-achtig afwerklaagje. Het toilet ontspringt de dans niet. Tiger Products brengt de toiletzitting Maine die is vervaardigd van MDF plaat materiaal en vervolgens af gelakt met een sterke polyes ter laklaag die oogt als alu minium - sommigen zien er mat chroom in. De bevesti gingsset is van roestvrij me taal in hetzelfde uiterlijk ge leverd. Mat metalen acces soires passen er aardig bij. Tom Poes was niet in het Zuiden ge bleven. Nadat hij van Wammes Wag gel had gehoord hoe het in Rommel dam gesteld was, had hij geen rust meer; hij pakte zijn stok en zijn bun deltje en aanvaardde de terugtocht. Het was een koude morgen toen hij in de stad aankwam. De straten wa ren vervuild, de inwoners zagen er grauw en suffig uit en ook de eens zo fleurige winkel van de kruidenier Grootgrut bood een verwaarloosde aanblik, toen hij er binnenstapte. „Daar ben ik weer", zei Tom Poes. „Hebt u verse grutsprits? Dat zal smaken na al die vis.'" „Grutsprits?" herhaalde de handelaar, opschrik kend uit verre gedachten. „Mis schien wel. Laat eens zien, ik heb ze de vorige week nog besteld... Of was het de week daarvoor? Ik weet het werkelijk niet meer..." „Dat is vreemd", zei Tom Poes. „Vroeger had u ze altijd vers." „Vroeger!" mompelde de winkelier. „Toen wa ren de tijden anders, jongeheer! Te genwoordig heb ik geen tijd meer voor grutsprits. Ik heb wel wat an ders aan mijn hoofd. Maar ik heb hier nog wel een rol knappertjes lig gen. Daar moet u het dan maar mee doen." Hij schoof zijn waar vreugde loos over de toonbank en verviel op nieuw in zijn uitgebluste houding, toen Tom Poes de winkel verliet. Aan de overkant van de straat stond de ambtenaar eerste klasse Dorknoper met betrokken gelaat aan zijn wang te trekken. „Heb ik de belastingaan slagen nu verzonden of niet?" zo hoorde men hem prevelen. „De let ters A tot en met L moeten dit jaar nog bij de betrokkenen liggen; dat hoort zo. Maar nu weet ik toch wer kelijk niet... Ach, ik heb tegenwoor dig ook eigenlijk geen tijd meer voor dat soort dingen..." In de praktijk zal de gemiddelde doe-het-zelver hel vaak doen: een bocht boren. Maar het kan met de-3 op iedere boormachine past. Het geheim zijn zes si op de boorkop waarmee een gat met een flauwe ba maken in hout, plastic, gips en spaanplaat. Bovenjj scheef boren de machine niet trillen. Naast boren, bel het gereedschap ook worden gefreesd. Hiervoor iffl Rpp een aantal gaten dicht naast elkaar worden gemaal lse vervolgens de boor zijwaarts in de gaten te bewegefc Ni een gefreesde, grote opening. Praktisch is de small 'ka; schacht van de boor, zodat tijdens het klussen boo^ctu snel uit het gat worden geworpen. De 3D-boor is n ar ten te koop in de betere doe-het-zelfzaak. Het vooi !!j0' exemplaar kost bijna dertig gulden. Info: Tiggeloirt ringssysternen BV, Alphen aan den Rijn: 0172-4311% KQftt» Rechthoekige wasbak De rechthoekige wastafel - model ouderwetse gootsi e. H maakt furore, zowel in porselein als in roestvrijstaaL itz. veel toegepast als wasbak in trendy badkamers r in avantgardistische keukeninrichtingen. Over het zijn deze modellen vrij prijzig. Franke Roestvrijsta; met een serie roestvrijstalen wasbakken in het lagereK' ment. De bak is ontworpen voor toepassing in er lijkt niets op tegen om hem voor particulier schaffen. Er zijn verscheidene afmetingen, alle omlijsting. Franke biedt de mogelijkheid op de ten aan te brengen voor het monteren van de k te leveren) zeepdispenser. Aan montage op de kraan en dispenser wordt over het algemeen de geven boven wandmontage. De schroeven en dig zijn voor de bevestiging van de wasbak worde verd. De prijzen beginnen rond 390 gulden. Info: Roestvrijstaal, Helmond, 04925851 11 Sprookjestuin De familie Lauwse Smuulekes bestaat uit gekke bekken komkommers, champignons, uien en bloemkolen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10