.eiden Regio udenten in oodcabines l^at moet er dan precies gebeuren op de Aalmarkt?' Een Markt Journaal in appeltjesgroen Nelson Mandela is gewoon vereerd Avontuurlijke baan, maar geen auto van zaakCrisis in digitaal stadhuis ÜOIV'nn'M WEGMAN, 071-5356414, PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA, 071 -! E;els vliegen op de Haagweg M De politie heeft geen idee wat de aanleiding is voor en eefl daders zijn van een schietpartij die in de nacht van zater- LjJ zondag plaatsvond op de Haagweg. Bewoners daar fcn rond 04.00 uur 's nachts enkele schoten en belden de Bij onderzoek bleek dat de ruiten van twee woningen in- d door rondvliegende kogels waren geraakt. Ook enkele ,h( Berde auto's raakten beschadigd. De politie neemt voor- niet aan dat de daders het gemunt hadden op een be- g woning of auto daar. Per versiteit Leiden gaat 160 buitenlandse studenten 13 rengen in 'semi-permanente eenheden' aan de laarseweg in Leiden. Zeventig anderen kunnen na er een kamer huren in de flat aan het Stations- 12/42 waar nu nog het Bureau van de Universiteit svest. NNO HAVERMANS 'atu{ manier voorziet de eit in de woonbehoefte 225 buitenlandse stu- ie in juli de voormalige Nieuweroord aan de ;erweg moeten verla- iweroord wordt asiel- intrum. liversiteit laat de ko- raanden 160 noodca- op het eigen lij het Gorlaeuslabora- |aan de Wassenaarse- cabines, één per stu- snel te plaatsen en [desgewenst ook weer rden opgeruimd., De ie Universiteit Delft nige tijd zulke cabines, woordvoerder W. van ;en van de Leidse uni- versiteit zijn de ervaringen in Delft 'erg goed'. Daarnaast begint de universi teit in juni aan de verbouwing van de flat aan het Stations plein. Eind mei verhuizen de hier zetelende ambtenaren naar het Rapenburg, waarna op de verdiepingen twee tot en met zes zeventig studentenkamers worden gemaakt. De universi teit heeft daartoe de huur van deze flat met drie jaar verlengd. „Een definitieve oplossing is dit niet, maar zo kunnen we ten minste drie jaar vooruit", aldus Van Amerongen. Het LUMC onderhandelt nog met de Stichting Leidse Studen tenhuisvesting over alternatieve woonruimte voor de leerling verpleegkundigen die nu in Nieuweroord wonen. LEIDEN LESLEY GRIETEN 'De politie werkt de hele dag. Ook als het donker is". Het is de eerste zin in het grote Politie Doeboek, een folder in de poli- tietruck op de Beestenmarkt. Voor het opvijzelen van je ima ge kan de doelgroep niet jong genoeg zijn. Maar de nadruk van de donderdag begonnen wervingscampagne in Leiden ligt niet op het inkleuren van politie-auto's of het maken van een kartonnen politiepet. „Wij moeten actief personeel werven voor de regio Hollands Mid den," zo legt brigadier C. van Swieten uit. „De komende jaren zijn er zeker 300 agenten nodig in onze regio." Over belangstelling had de politie de afgelopen dagen niet te klagen. Er kwamen ongeveer 180 mensen per dag langs in de voorlichtingswagen. Van kinde ren voor stickers voor hun werkstuk tot echte belangstel lenden. Het aantal én soort be zoekers werd zorgvuldig bijge houden. „Er zijn veel vrouwen binnengekomen," vertelt Van Swieten op de laatste dag van de werving in Leiden. „Daar ben ik heel blij mee, dat is dui delijk één van onze doelgroe pen. Blanke mannen komen toch wel naar het bureau als ze bij de politie willen. Voor vrou wen en allochtonen ligt de drempel een stuk hoger." Voor politiesurveillant M. Ba- baeigavan was het al vroeg dui delijk, ze wilde bij de politie werken. Of het nou in haar ge boorteland Iran was of in Ne derland. Ze kan wel begrijpen waarom de drempel voor som mige allochtone vrouwen hoog is. „Het heeft voor een deel te maken met het cultuurverschil. De politie had niet over belangstelling te klagen tiijdens de wervingsactie. Sommige Moslims willen niet dat hun vrouw werkt. En zeker niet als politievrouw. Ook voor jonge meisjes is dat soms moei lijk, omdat ze in conflict komen met hun ouders." Tegenwoordig loopt niet ie dereen meer warm voor een baan als agent. Van Swieten denkt dat er verschillende oor zaken zijn voor het teruglopen van de belangstelling „Het komt waarschijnlijk door het grote aanbod van banen. Er zijn veel aanbieders op de markt. Bijvoorbeeld de IT branche, die bedrijven bieden jonge mensen een vaste baan en een auto van de zaak. Dat kunnen wij niet bieden. Wij bieden wel een goed salaris en een betaalde opleiding, maar we kunnen na tuurlijk geen auto van de zaak geven. We bieden een avon tuurlijke baan waarbij je 's och tends nooit wat er die dag gaat gebeuren." Maar concurrentie is volgens van Swieten niet de enige reden. „Veel mensen we ten niet precies wat de politie WO HAVERMANS rraag kwam tegen het de bijeenkomst uit de dereen zegt dat er iets Egnbeuren, maar wét moet Gli ecies gebeuren? Als we l'^fi kunnen we meeden- discussie over het Aal- iject, die het Cultureel Leiden (CPL) gister- georganiseerd in uF>e Burcht, stond voor- u)t teken van duidelijk- varjt die er nog lang niet is, m 3Üe ook projecüeider zopan Gulick. Jaat als een paal boven' at Leiden meer kan t i5pt zijn oorspronkelijke n lier, de Rijn. Cultuur- Ier Alexander Pechtold ziet in de toekomst terrasjes aan het water verschijnen, die van de Stille Rijn net zo'n le vendige plek maken als de Nieuwe Rijn. „Een waterplein", aldus de wethouder. Winkelend publiek moet van de Haarlem merstraat naar de andere kant van het water worden gelokt. Dat mag echter niet ten koste gaan van de toch al kwetsbare Breestraat, aldus Pechtold, die daarmee de vrees van de Leidse monumentencommissie on derschreef. De wethouder kondigde een nadere discussie in april of mei aan over de monumentale pan den in het Aalmarktgebied. Vooral de vraag of de Waag mag worden losgekoppeld van het gebouw van Vroom en Drees- man zal van alle kanten worden bekeken. De Haagse project ontwikkelaar MAB stelt voor de Waag apart te zetten, op een pleintje dat ontstaat door de opslagruimten van V&D in de Mandenmakerssteeg te slopen. Een nieuwe steeg met bijbeho rende brug zou de verbinding tussen Haarlemmerstraat en Breestraat moeten verbeteren. Het zijn allemaal nog maar ideeën, zo haastte Van Gulick zich gisteren de toehoorders gerust te stellen. MAB is door de gemeente gevraagd aan te geven in welke richting bij het Aalmarktproject, kan worden gedacht. Van plannen is nog geen sprake. Toch zijn buurtbe woners en de monumenten commissie op hun hoede. „Ik krijg het gevoel dat de Leidse binnenstad bezig is zich te ver kopen aan het gedachtengoed van MAB", aldus voorzitter Hans Slot van de Vereniging voor Pieters- en Academiewijk en Levendaal-West. Hij vroeg met klem de bewoners bij de planuitwerking te betrekken. Het CPL had de bijeenkomst belegd om meer inzicht te krij gen in de gevolgen van de drie varianten die projectontwikke laar MAB in november op tafel heeft gelegd. Vier jaar geleden liep het ambitieuze plan De Sleutelhof stuk op de kosten en sindsdien zoekt de gemeente naar een andere oplossing om de binnenstad aantrekkelijker te maken. „Niet iedereen lijkt het eens over die noodzaak", aldus Van Gulick. „Maar als Leiden niet meer bezoekers trekt, ligt verwaarlozing op de loer. Een ruim aanbod van win kels en vermaak is onontbeer lijk." Slot waarschuwde echter voor 'verpretparking' van Lei den. „Hoeveel mensen kan een historische binnenstad hebben? Harmen de Jong liet blijken dat de monumentencommissie beducht is voor verstoring van het ritme in de oude binnen stad. „Leiden is opgebouwd uit dijken langs de rivier: de Bree straat en de Haarlemmerstraat. Verder liggen er enkele pleinen die met elkaar en de dijken worden verbonden door steeg jes. Dat is zo bijzonder aan Lei den. Iemand van buiten die wat tikken op outer of anderzijds "ns ixiijmeren over zijn fij- zijn mooie stad. p het moment dat dingen op een regen- ondagmiddag ergens g.d op een bovenetage Dtermarkt bij elkaar was Leiden van het /.^et andere moment lialist rijker. Zijn stra ""is Veiplancke. Zijn tijtan origine: markt- "kelijk op de markt et dit heerschap ove- g maar zelden. Goed, oe is hij lijfelijk aan- Izijn wagen - in brood en banket - maar het echte uit venten, laat Verplancke door gaans aan zijn zoon en aan zijn medewerkers over. De laatste jaren kan hij het zich permitteren om het op dit front wat rustiger aan te doen. Liever profileert hij zich met jasje en dasje in allerlei com missies en instanties. Zo is hij onder meer voorzitter van de Centrale Vereniging voor de Ambulante Handel, is hij actief in het Centrum Management Leiden, trekt hij karren voor het Stadsparkeerplan en Stadsimpuls en praat hij mee in commissies aangaande de 3 oktober- en de Lakenfeesten. Leiden verkopen, is zijn lust en De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is fiet symbolische middelpunt van de stad. zijn leven - vandaar ook dat je hem waarlijk overal tegen komt, waar in deze wat te be leven valt. Zie je ergens op een feestje, party of bijeenkomst sigarenrook opkringelen, dan weet je op de voorhand: Chris Verplancke is niet ver weg. En nu is hij dus ook nog jour nalist. Van het Markt Journaal. Dat in februari het licht zag. Jaargang 1 - Editie 1 stond er boven het handzame formaat vlugschrift, uitgevoerd in ap peltjesgroen. Dit, ongetwijfeld met een knipoog naar de vele groentenboeren die onder de doelgroep vallen. De volgende nummers verschijnen ook vast in zachtgeel (kaasjongens), zil vergrijs (vishandelaren), licht roze (bloemenboys) en boe renbont <textielverkopers). Want het is toch de bedoeling Chris, dat het met dit Markt Journaal niet bij één oprisping blijft? Er liggen in ons koude kikkerlandje ongetwijfeld nog meer regenachtige zondag middagen in het verschiet om wat weg te mijmeren achter je PC, nietwaar? „Zeker", zegt de man in kwes tie door zijn mobiel, behorend bij de vaste uitrustig van elke rechtgeaarde regelneef. „De bedoeling is om de twee maanden met een Journaal te verschijnen. Of, als er urgente zaken spelen, er eens in de maand mee te komen. Het eerste nummer was eigenlijk een proefballonnetje. Om de reacties te peilen. Kijken of ze het net zo leuk vonden om te lezen als ik er lol in had om het te maken. Ja, ja, ik heb al les zelf geschreven, het blaadje helemaal zelf op de computer gemaakt." En hoe waren de reacties bij Massaal steppen voor het goede doel. Dat kan op 25 april in de Uni versitaire Sporthal. foto m cpd de collega's kooplui voor wie het blad is bestemd? „Nou, in derdaad dermate positief dat er een vervolg komt. De in houd is een mengeling van in formatie over de handel, over wat er speelt in de stad, over wat er op de agenda staat en wat persoonlijke interpretaties daarover van mijn kant. Tame lijk luchtig, maar toch met een serieuze ondertoon. Kijk, die mannen en vrouwen van de markt hebben niet altijd tijd om naar de vergaderingen te komen. Maar ik heb van mijn kant ook niet zoveel trek om ze allemaal persoonlijk af te gaan en dan steeds datzelfde ver haal te moeten doen. Dit blad is dan het redelijk alternatief. Dat vinden ze trouwens ook al in andere steden. In Amers foort bijvoorbeeld gaan ze op korte termijn dit voorbeeld volgen. Ja, Leiden is de eerste in Nederland met een éigen blad. Uiteraard, zou ik zeggen. We hebben, met onze negen eeuwen ervaring, toch ook de oudste rechten. We zijn ver plicht om voorop te lopen." Step-in 1999 Steppen is gezond, steppen is fijn en met een beetje mazzel levert steppen ook nog een paar centen op voor het goede doel. Nee, we bedoelen niet het zich door een been aange dreven voortbewegen op een autoped maar het op- en af stappen van een voetenbankje om het maar eens oneerbiedig uit te drukken. De Stichting Kinderfondsen organiseert zondag 25 april een 'stepmarathon in de uni versitaire sporthal ten bate van de patiëntjes in het Kinder- en Jeugdcentrum (KJC) van het Leids Universitair Medisch Centrum. Het KJC is onder meer gespecialiseerd in de be handeling van kinderen met kanker en ernstige hartafwij kingen, de intensieve zorg voor te vroeg geborenen en de behandeling van chronische ziektes. Het KJC is tevens het landelijke centrum voor been- mergtransplantaties Deelnemende steppers beta len 35 gulden voor een sessie van drie uur en moeten zich voor minimaal 75 piek laten sponsoren door collega's, vrienden of familie. De organi satie hoopt op 500 deelne mers. Zes sportscholen en de sporthal hebben al hun mede werking toegezegd. Daar kan ook vanaf 13 maart worden in geschreven. Dat zijn Fun Fit in de Merenwijk, The Champ aan de Herengracht, Sportcity aan de Anthony Fokkerweg, het Zweiland Sportcentrum, Aero- fit in Warmond en Sportschool Barends in Oegstgeest. De organisatie hoopt van de stepmarathon een jaarlijks te rugkerend evenement te ma ken. AD VAN KAAM ERIC JAN BERENDSEN LEIDEN RUUD SEP Cees Goekoop is nog altijd bur gemeester en voorzitter van de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken en monu mentenzorg en in de evene mentenkalender wordt de in tocht van Sinterklaas aange kondigd. Het digitaal stadhuis van de gemeente Leiden is op zijn zachtst gezegd niet hele maal up to date. Onder het kop je 'burgemeester en wethou ders' is kort na de benoeming van Postma zijn portret toege voegd. Maar verder is er na de jaarwisseling niets geactuali seerd aan de snelle, moderne tegenhanger van het klassieke bastion aan de Breestraat. Het bijwerken van het digi taal stadhuis is er de laatste tijd nogal bij ingeschoten, geeft hoofd voorlichting J. Maat toe. „We hebben hier ook al de af spraak gemaakt dat al deze za ken nog deze week worden bij gewerkt." Het digitaal stadhuis kan zich tot op heden niet ver heugen in een brede belang stelling. De gemeentelijke pagi na's worden dagelijks hooguit één keer per dag bezocht. Al leen het loket 'burgerzaken' is met gemiddeld zeven bezoe kers een uitschieter naar boven. De belangstelling van gemeen telijke zijde is gekoppeld aan de belangstelling van het publiek. „Het gebruik is niet zodanig dat we er een hoge prioriteit aan geven." Opheffing van het digi taal stadhuis is echter niet aan de orde. „Het digitaal stadhuis is voor ons nog altijd een heel zinnig medium waarop ook de nodige reacties binnen komen. We willen ermee doorgaan om ervaring te blijven opdoen." De ervaring die tot nu toe is opge daan, zal in ieder geval tot wat kleine verbouwingen in het di gitaal stadhuis leiden. Het ver gaderschema van de raads- en commissievergaderingen mag wat Maat betreft worden ge schrapt. foto henk bouwman doet. Het werk gaat veel verder dan alleen een bekeuring uit schrijven of hulp verlenen bij een ongeluk." Het dreigend tekort aan agenten betekent overigens niet dat iedereen zomaar bij de poli tie terecht kan. „We hebben veel kandidaten nodig, omdat er van de tien kandidaten ge middeld maar één door de se lectie komt. Alles wordt getest: van sociale vaardigheden tot in- teligentie en uithoudingsver mogen." niet met Leiden vertrouwd is vraagt direct waar de straten zijn, maar die zijn er dus nooit geweest." Hij pleitte ervoor zoveel mo gelijk gevels overeind te hou den en sprak zijn vrees uit voor verschuiving van de aandacht. „Op zichzelf is het aardig om de rivier zijn oude functie van marktplaats terug te geven, maar de Haarlemmerstraat en de Breestraat moeten hun eigen karakter behouden. En een winkel tussen twee goedlopen de straten lukt nooit, je gaat dan toch kiezen waar de ingang komt." In het Aalmarktproject lijkt een logische keuze de in gang aan het water, waarmee de Breestraat in het geding komt. MANDELA in Leiden De Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela brengt vrijdag een bezoek aan Leiden om een ere-doctoraat van de Leidse universiteit in ontvangst te nemen. De komende dagen blikken we vooruit op deze gebeurtenis. De Zuid-Afrikaanse ambassadeur Carl Niehaus: „Ik ontmoet zoveel enthousiasme!" foto mark lamers Tientallen eredoctoraten staan al op zijn naam, en niet van de minste universiteiten. Na Oxford, Cambridge, Prin ceton volgt uiteindelijk ook Leiden. Nelson Mandela hap te meteen toe toen de Univer siteit van Leiden hem begin dit jaar polste voor de onder scheiding. De president is zeer vereerd, zo verzekert de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland, Carl Niehaus. „Zo'n prestigieuze universi teit, een van de oudste van Europa, die bovendien een nauwe relatie heeft met het Nederlandse koningshuis - u moet weten dat er een hechte vriendschap is gegroeid tus sen Mandela en koningin Beatrix -, daar hoefde hij niet lang over na te denken." Geen twijfel ook, omdat de Leidse universiteit een 'ves ting van vrijheid' is en het eredoctoraat de ultieme waar dering betekent voor Mandel- a's lange mars naar de vrij heid. „Zijn hele leven staat in het teken van dat idee", aldus Niehaus. „Tijdens zijn laatste reis als president van Zuid- Afrika bezoekt hij juist Neder land en de Scandinavische landen wegens hun belangrij ke bijdrage aan de bevrij- dingsstrijd tegen apartheid. De erepromotie in Leiden, dat de vrijheid in zijn geschiede nis heeft verankerd, sluit daar mooi op aan." Mandela komt om die reden wèl naar Leiden en niet naar Breukelen, waar Universiteit Nijenrode hem al drie jaar ge leden een eredoctoraat ver leende. Zelfs de bul van Nij enrode neemt hij niet in Ne derland in ontvangst, zoals aanvankelijk het plan was. „We hebben besloten het programma zo rustig mogelijk te houden. Per slot van reke ning hebben te maken met een man van in de tachtig. Hij zal die bul later in Zuid-Affika in ontvangst nemen", aldus Niehaus. Des te meer eer voor Leiden, beaamt hij. De ambassadeur is nog druk met de voorbereidingen. .Al les moet tot- in detail geregeld. Maar ik ontmoet zoveel en thousiasme! Mandela is zeer geliefd in Nederland, iedereen wil hem graag ontmoeten. Ik kreeg honderden brieven en heb veel mensen moeten te leurstellen want het bezoek duurt nog geen twee dagen. Omdat het gaat om erkenning van de Nederlandse rol in on ze bevrijdingsstrijd wilden we in elk geval twee publieksses- sies in het programma opne men: een rondvaart door de Amsterdamse grachten op donderdag en vrijdag de bij eenkomst in de Pieterskerk. Iedereen wil daar bij zijn." Ofschoon voor de zekerheid maatregelen worden geno men ('daar kan ik natuurlijk niets over zeggen') maakt Niehaus zich geen zorgen over Mandeia's veiligheid.Al voor hij president werd is hij hier met open armen ontvan gen. In 1990, kort na zijn vrij lating, stond het Leidseplein in Amsterdam helemaal vol (meer dan twintingduizend mensen, red.) en wij verwach ten dat het enthousiasme bij dit bezoek zo mogelijk nog groter zal zijn." Zelf ziet Niehaus ook naar het staatsbezoek uit. „Dit is fan tastisch. Het is voor een am bassade altijd een hoogtepunt als je staatshoofd komt en als dat ook nog Nelson Mandela is, met wie ik al zoveel jaren samen heb gestreden, dit kan niet mooier. In 1994, kort voor zijn verkiezing tot presi dent, was ik erbij toen Man dela voor de tweede keer naar Nederland kwam. Dit wordt echter zijn eerste staatsbe zoek, dat is toch bijzonder." Hij koestert een grenzenloze bewondering voor zijn presi dent, die ondanks zijn popu lariteit altijd een 'gewoon mens' is gebleven. „De op rechtheid en warmte waar mee hij mensen benadert, de manier waarop hij zijn werk doet... Een man die na 26 jaar uit de gevangenis komt, niet met een boodschap van wraak maar van verzoening, dat is zijn kracht." ONNO HAVERMANS ROBBERT MINKHORST

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9