Fransman 'volzt' zich over zes meter Stuk strand nekt Van de Bilt aar helpt zelfs geen Grand Marnier meer tegen Sport iers 'zwijnt' met goud udotoernooi Boedapest Tonny de Jong lijkt klaar voor Heerenveen IDAG 8 MAART 1999 chef willem spierdijk. 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-53564 53 KW,in; tste rondje van Seinstra icen De Elfstedenkoorts komt niet meer terug bij Klasina ;a (30). De winnares van de tocht der tochten in 1997 reed ig in Groningen haar laatste rondje als wedstrijdschaats- de dertiende KNSB-marathon ging Petra de Boer als eer- •r de finish, gevolgd door Seinstra, die daarmee de Cup ihaalde. Seinstra won het klassement eerder in '96 en '97. ezin beschouwde het afgelopen seizoen als haar afbouw- t'^esondanks won ze zes KNSB-marathons en werd ze win- yan de alternatieve Elfstedentocht op de Oostenrijkese insee. Jikamp trekt Jan van Oosterom aan :r De Wehkamp-marathonschaatsploeg wordt komend M i versterkt met Jan van Oosterom uit Schalkhaar. De 26- Jfrn Oosterom werd binnengehaald op voorspraak van 11 aarten Heideman, de nummer drie bij de A-rijders. Hei- tekende eerder al voor Wehkamp, nadat bekend werd huidige ploeg Klerks uit het marathonpeloton ver- Van Oosterom maakte dit seizoen zijn debuut bij de B- Daarin baarde hij opzien met zes overwinningen. parov al zeker van eindzege Gari Kasparov heeft zich twee ronden voor het einde al :rd van de eindzege bij het internationale schaaktoernooi res. De Rus heeft 9,5 punten. Vladimir Kramnik, die met junten tweede staat, kan zijn landgenoot niet meer ach- n. Kèsparov speelde in de elfde ronde remise tegen ik. Zondag versloeg hij de Brit Michel Adams. Kramnik in de twaalfde ronde tegen de Indiër Viswanathan Anand rder dan remise. Anand neemt de derde plaats in met zes j kelijke zege bokser Joval rofbokser Raymond Joval heeft zaterdag in het Deense n 23ste zege behaald. De Amsterdamse middengewicht :1 te sterk voor Gradamir Andric. Op last van de arbiter 3 Joegoslaaf al in de derde en vijfde ronde rust nemen. "jMij in de zesde ronde weer naar de grond ging, maakte de My irechter een einde aan het oneerlijke gevecht. heerde wilmar kortleever Zieke Mciase mag wel naar WK Cross Van de hooggespannen ver wachtingen van Leiden Atletiek kwam gisteren bij de Neder landse veldloopkampioen schappen weinig terecht. Top favoriet Kamiel Maase zegde bij de mannen 's ochtends af vanwege een griepje, Erika van de Bilt miste de slag in de wed strijd en eindigde precies naast het podium. De Leidse was overigens al gekwalificeerd voor het wereldkampioen schap, waarvoor Maase on danks zijn afwezigheid werd aangewezen. Eremetaal was er verder voor de Noordwijkse Ni cole van Grieken van De Spar taan. Goud en brons bij de vrou wen- en mannenteams was uiteindelijk het enige eremetaal dat Leiden Atletiek incasseerde op het mooie, maar zware bos- en zandparcours in het Gelder se Heerde. Vooraf repten opti mistische berichten van vier ti- telkansen: Maase, Van de Bilt en de beide ploegen. Met Maa se hadden de mannen dat laat ste ook makkelijk kunnen ha len, maar zonder kopman werd het brons, achter Prins Hendrik Vught en Sprint Breda. Beste man in de ploeg was Ramses Bekkenk op de tiende plaats. Dat was vooral een goe de klassering, omdat de stu dent lichamelijke opvoeding onder meer Marcel Laros en Casper Vroemen achter zich liet. Dat zijn twee van de drie grote Nederlandse mannen op zijn specialisme, de steeple chase. Achter Bekkenk eiste Jan Kortekaas weer zijn plaats op als tweede man van de ploeg (24ste), hoewel de Roelof- arendsvener Joost la Lau (27ste) redelijk dichtbij zag ko men. De geblokte Leidenaar kampte met een rugblessure, maar was toch nog ruim sneller dan Huub Pragt (33ste) en Mo hammed Raggani (50ste). Het enige lichtpuntje voor de ploeg die een Europa Cup-op treden wilde afdwingen was de breedte van de ploeg: met ook Jan-Hendrik van Steensel, Tim Brouwer de Koning, Jaco Luij- endijk en Bert van Galen zaten er maar liefst negen man bij de eerste 67. Bij de vrouwen zaten meer Leidse atletes voorin. Daardoor kreeg het teamgoud iets meer cachet dan de opkomst (slechts twee ploegen brachten vol doende dames op de been voor opname in het klassement) suggereert. Opmerkelijk genoeg viel de enige Nederlandse atiete die al zeker was van WK-uitzending, Erika van de Bilt, buiten de me dailles. „Ik miste de slag op het strand", meldde de teleurge stelde Leidse. „Dat is toch al niet mijn favoriete ondergrond. Ik kwam later nog wel iets dichterbij, maar niet genoeg." Van de Bilt twijfelt overigens nog over afreizen naar het Noord-Ierse Belfast, omdat te gelijkertijd in Den Haag de Ci- ty-Pier-City wordt gelopen. Die race geldt als Nederlands kampioenschap halve mara thon. Miranda Boonstra ein digde verdienstelijk als tiende. Iris Wullems, net terug van een blessure, completeerde de In de relaüef nieuwe discipli ne van de korte cross ging alle aandacht uit naar de mannen- race, waarin Marko Koers veel indruk maakte door rassprinter Johan de Koning af te troeven. Bij de vrouwen zorgde Nicole van Grieken voor de enige indi viduele regionale medaille. Vanuit de kopgroep van drie was 800 meter-loopster Anjolie Wisse duidelijk de snelste, maar Van Grieken troefde in de slotfase wel de Zeeuwse Karin Bastian af. Daarmee toonde ze twee weken na de nationale in doorkampioenschappen, waar in ze een persoonlijk record liep op de 1500 meter, opnieuw aan dat van haar veel verwacht mag worden als ze in de aan loop naar het zomerseizoen het accent meer naar snel- heidstrainirig verlegt. Gebrselassie en Szabo evenaren Drechsler )en 1 Zwiers heeft dit week- i'r jdens de Open Hon- idokampioenschappen naald in de klasse tot 70 De Haarlemse ver- de finale Karin Kien- Groningen. Edith Helder) werd der- ils de Turkse Sakizligi. Ie Vriezema verloor de 1 tot 63 kilo. De judoka aar had in de halve fi- verrassend de Engelse i, maar was in de de mindere van de Ivarez (ippon). Nancy uit Tilburg verloor ijd om brons van de 1 Novgorodtsjeva. toonde zich blij met ege, maar bekende wel lad 'gezwijnd'. Tegen- Kienhuis kreeg vlak geen score toen ze een nko maakte. „Het was zuivere. Maar ik kreeg ei ze zelf, terwijl ze haar bloemen voor de nedaille wegsmeet. zien de arbiter Kièn- it beloonde, bleef het d leeg en moesten de ;uvi scheidsrechters beslissen. Zwiers won met 2-1. Bosch liet het in haar wedstrijd om de derde plaats niet op een beslis sing aankomen. Binnen vijftien seconden had ze de Japanse Koga op de mat; ippon. Verrassend was bij de man nen de uitschakeling van Mark Huizinga in de categorie tot 90 kilo. De Vlaardinger verloor al in de eerste ronde van de Span jaard Alarza, na een yuko. Vori ge week had Huizinga nog het toernooi in München op zijn naam geschreven. „Ik was ge woon niet in goeden doen", constateerde de verliezer. In de klasse tot 73 kilogram haalde geen enkele Nederland se judoka de kwartfinales. Voor Patrick van Loon, Valeri Tsyarkviani en Dennis Meijer was het toernooi vroegtijdig over. In de klasse boven 100 ki logram was er geen succes voor Sydney McCarty. Dani Libosan (tot 52 kg) won haar eerste twee partijen, maar verloor in de derde ronde van de Cubaanse Ramirez. In de herkansing was de Oostenrijkse Hilzhozer te sterk. Haile Gebrselassie en Gabriela Szabo hebben tijdens de WK indooratletiek het spoor gevolgd van Heike Drechs ler. Tot de zevende editie van dit weekeinde in Maebashi was de Duitse de enige, die twee individuele zaaltitels op hetzelfde WK-toernooi veroverde. De Ethiopiër en de Roemeense deden haar dat in Japan na op 1500 en 3000 meter. Jean Galfione springt over zes meter, met zijn hand aan de lat. maebashi rtr/anp Drechsler gaf twaalf jaar gele den tijdens de eerste WK in In dianapolis het voorbeeld door goud te pakken op de 200 me ter en het verspringen. Zij kreeg toen bij lange na niet de bonus, die Gebrselassie en Szabo mochten opstrijken: 200.000 gulden. Meest spraakmakend was het goud voor de Franse polsstok hoogspringer Jean Galfione, die als derde atleet in de historie in de zaal over zes meter ging. Volgens de Amerikanen deed hij dat niet legaal. Hij werd be schuldigd van 'volzing', een techniek, genoemd naar de Amerikaan Dave Volz, waarbij de handen in de lucht worden gebruikt om de lat op zijn plaats te houden. Na bestude ring van de videobeelden be sloot de jury Galfione het voor deel van de twijfel te geven. Op de slotdag werden drie gedoodverfde favorieten afge scheept metzilver. Dat gold voor de Deense ex-Keniaan Wilson Kipketer op de 800 me ter (een neuslengte achter de Zuid-Afrikaan Johan Botha), Maria Mutola uit Mozambique op dezelfde afstand en de Ame rikaanse 60-meterloopster Gail Devers. Mutola zag op de laatste me ters Ludmila Formanova voor bij komen. De Tsjechische perste er 1.56,90 uit, slechts een halve seconde boven het we reldrecord van de Duitse Wach tel uit 1988. Devers kon ha een slechte start de Griekse Ekateri- na Thanou (6,96) niet meer bij benen. Gebrselassie werd in Japan vergeleken met de legendari sche Fin Paavo Nurmi, die tij dens de Olympische Spelen van 1924 in Parijs op dezelfde dag goud won op 1500 en 5000 me ter. Gebrselassie won vrijdag de drie kilometer en twee dagen later de halve afstand. Hij sloeg in de slotfase toe nadat de Ke- niaan Rotich twee ronden voor het einde was gedemarreerd. „Ik wist dat mijn enige kans op de laatste vijftig meter lag", ver klaarde Gebrselassie, die zon der hazen niet aan wereldre cords dacht. De erelijst van de Afrikaan is opmerkelijk. Hij heeft nu over de afstanden van 1500 tot en met 10.000 meter een reeks ti tels en records. In totaal vijftien keer verbeterde hij een wereld record. Komende zomer loopt Gebrselassie weinig 5000 en 10.000 meterafstanden. „Dat is ook niet zo nodig met de we reldrecords in zijn bezit", aldus zijn coach Jos Hermens. Zo zal de Ethiopiër 30 mei op de APM- Games in Hengelo hoogstwaar schijnlijk de twee mijl lopen. Elly van Hulst kon na de fina le van de 3000 meter vrouwen gisteren opgelucht ademhalen in haar woning in de Portugese Algarve. Haar wereldrecord, tien jaar geleden in Boedapest op 8.33,82 gebracht, zal vrijwel zeker de volgende eeuw halen. Szabo, die een dag eerder de 1500 meter won, legde de vijf tien ronden af in 8.36,49. In 1995 en 1997 was ze ook al we reldkampioene. Maurice Greene liet zich op de 60 meter niet net als Devers verrassen. Al scheelde het wei nig of de Amerikaan moest zijn landgenoot Tim Harden voor laten gaan. Met een laatste, krachtsinspanning was het goud toch voor Greene (6,42 om 6,43 seconden). De num mer drie, de Brit Jason Gard ener, was met 6,46 seconden eenhonderdste sneller dan Eu ropees recordhouder Linford Christie. Ook op verspringen sneuvel de een Europees record. De Spanjaard Yago Lamela haalde verrassend in zijn laatste sprong 8,56 meter, zeven centi meter verder dan de Armeniër Robert Emmian in 1987. De Cu baanse favoriet Ivan Pedroso j had met 8,62 meter nog een antwoord in petto. Wereldrecords kwamen slechts op de weinig gelopen 4 x 400 meter tot stand (Rusland bij de vrouwen 3.24,25, Ver enigde Staten bij de mannen 3.02,83). Door die laatste zege j kwam de Amerikaanse ploeg tot drie keer goud, zevenmaal zil- l ver en negen keer brons. m Bollenstreek is verre- ?f grootste dartsevene- n de regio. Alle natio- tpspelers, inclusief we- npioen Raymond van veld, verschenen giste- n de start in De Schelft rdwijkerhout. Sportver- ver Loman Leefmans zijn studententijd een darter, stofte voor er zijn pijltjes af en e zich onder de deelne- iemooi is al anderhalf oud als eindelijk mijn oor de intercom van de jdleiding klinkt. Ik word ht op baan 16 (van de tegen een voor mij on- Hagenaar aan te tre- het losjes ingooien iet vak van de 20 met istante zekerheid. De en week heb ik enkele jsuurtjes in het café op c afgewerkt om geen rfiguur te slaan en ik ït wonder boven won- d gaan. Elke twee beur- c ik wei één zogeheten al twintig', dus een af let me vandaag be- blijven. d plichtmatig de hand n opponent, zet mijn 'en het balkje en richt rste pijl op het bord. beurt precies wat ik me herinneren uit de tijd, twaalf jaar terug, dat ik i de dartcompetitie n. De spanning slaat in in mijn lichaam. Mijn er schokt, mijn hoofd ood en het allerergste: md trilt oncontroleer- start mijn heroptreden beurt van 26. Ook in Volg van het eerste spel i de scores nauwelijks pet aanvaardbare ni- an 60 uit. Krampachtig K steeds harder in mijn titaniumpijltjes om mijn hand stil te houden, maar ik blijf gooien op het niveau waar zelfs een beginneling teleurge steld van opkijkt. Mijn grootste geluk is dat de tegenstander ook bepaald niet süessbestendig uit de start blokken schiet en zo onstaat een partij die vooral veel vergt van de persoon die de scores bij moet houden. Tien minu ten en pakweg dertig beurten verder staan we allebei op 'dubbel een' en tot mijn verba zing verdwaalt een van mijn darts precies in dat vakje. Ik haal diep adem en neem mij voor meer ontspannen verder te gaan. Die drang naar rust slaat om in concentratieverlies. Relaxed zie ik het tweede spel (het gaat om drie gewonnen potjes 501) verloren gaan. Ik word kwaad op mezelf over mijn gebrek aan zelfbeheersing en die woede wordt mijn red ding. Verbeten pers ik de pijlen uit mijn handen en zie: 'de twintig' perforeer ik pijltje na pijltje. Opgelucht en na een 3-1 winst neem ik de felicitaties in ontvangst. De organisatie heeft het toer nooi strak in handen. Bestond een dartsfestijn in 'mijn tijd' vooral uit lange wachttijden tussen de partijen door, een klein kwartiertje na mijn vuur doop mag ik opnieuw aan de bak. Op baan zestien wacht Fred Pee'per, een Amsterdam mer die, afgaande op de natio nale ranking, zich de nummer acht van Nederland mag noe men. 'Kansloos', is mijn eerste gedachte en onbevangen gooi ik met hem op. In de eerste leg is hij me net voor en ook in de tweede heb ik kansen op de dubbel. Op het moment dat ik me schrap wil zetten voor het derde spel, mijn laatste kans, loopt het storm achter me. Raymond van Barneveld moet op de baan naast me aantre den en dat betekent dat de hal ve zaal zich een plaatsje in zijn en dus ook mijn nabijheid zoekt. Ik voel honderden ogen in mijn rug prikken en op mijn vingers kijken en de spanning slaat weer genadeloos toe. Daar helpt zelfs geen Grand Marnier tegen, het wonder middel in de ogen van de we reldkampioen. Peeper wint moeiteloos de paijdj en samen volgen we daarna de verrich tingen naast ons. Peeper: „Ik sta al twintig jaar aan de top van Nederland en ik heb dus ook de opkomst van jongens als Raymond en Co Stompé meegemaakt. Nog niet zo lang geleden dacht ik aan stoppen. Ik werkte als uitzend kracht bij bureau InterTech en dat bood plotseling aan mijn sponsor te worden. Dat gaf mij een nieuwe impuls en bij de Open Nederland, met toch dertienhonderd deelnemers, kwam ik bij de laatste acht. Vandaag zie ik me dat niet her halen. Ik gooi heel slecht." Daar kan ik het mee doen. Ver slagen door iemand die ver on der zijn niveau speelde. In de tussentijd laat Van Bameveld darts van een andere plhneet zien. Hij oogt uiterst ontspan nen, haast apatisch maar 'sloopt' zijn tegenstander in de tweede ronde, Ruud van der Kraan uit Den Haag. Het slachtoffer vindt darten tegen de kampioen 'niks aan'. „Hij is gewend te spelen voor een mensenmassa. Ik ben daar nog zo door geïmponeerd dat ik bij het begin in feite al 1-0 achter sta. Hij kan op zo'n toernooi best verliezen, maar niet van een recreant als ik." 'Barney' sloft de hele middag door de zaal, laat een hulpje gesigneerde foto's uitdelen en praat wat met oude bekenden. En dat zijn er aardig wat, want als je wint heb je nu eenmaal veel vrienden. „Ik vind het hier heerlijk ontspannen", beaamt de tweevoudig Embassy-win- naar. „Laatst op een toernooi in Delft werd ik constant om ringd door horden kinderen. Echt gekkenwerk. Je kan ze niet teleurstellen, maar ik kom ook om een goed toernooi te spelen en dat is soms lastig te combineren." Amsterdammer Co Stompé is momenteel het kalmste jonge tje van de klas. De tramchauf feur wint het toernooi (en daarmee 400 gulden) met ruim vierhonderd deelnemers door in de voorronden Roland Scholten te verslaan en in de halve finale met Van Barneveld af te rekenen. Van de regioge noten is Voorhouter Jos Hulse bosch nog het langst in strijd. Hij mist op een haar na een plaatsje bij de laatste zestien. Hulsebosch is als voormalig international ook geen onbe kende voor de profs Stompé, Scholten en Van Bameveld. „Ik heb een eigen hoveniersbedrijf en daardoor heb ik het darts de laatste drie jaar op een laag pitje gezet. Komend seizoen wil ik weer in de eredivisie meedoen en toernooien aflo pen en als ik zie hoe het van daag ging, denk ik dat het weer goed zal gaan. Wij Bollenstre- kers zijn nuchtere mensen en dat zie je ook aan de manier waarop Van Bameveld hier rustig rond kan lopen, zonder de hele tijd te worden lastigge vallen." Zes uur na mijn eerste partij verlaat ik De Schelft met één rankingpuntje op zak en in de wetenschap dat het aan mijn kunde noch techniek lag. Al leen mst kan je redden. noordwukerhout loman leefmans Tonny de Jong in actie op de 3000 meter in Inzeil. foto ani inzell peter van der hulst Tonny de Jong beleefde half fe bruari, zo rond het WK sprint in Calgary, een dip, maar een week voor het WK afstanden verwacht sprintcoach Peter Mueller weer veel van zijn 'poc ket rocket'. „Ze dacht over te veel dingen na en liet de zaken niet over zich heenkomen. Het is voor haar fysiek en mentaal een lang seizoen, maar nu ziet ze dat het bijna over is en dat de vorm terug begint te ko men." Als enige Nederlandse bleef De Jong tijdens de wereldbe kerwedstrijden in Inzeil op de drie kilometer in het spoor van Gunda Niemann. De Duitse won de afstand in een tijd van 4.12.41 en bleef de Heeren- veense met ruim twee secon den voor (4.14.61). De Jong veroverde daarmee niet alleen het zilver, maar ook een startplek voor het WK af standen. Barbara de Loor was op de 3000 meter al eerder aan gewezen en Carla Zijlstra maak te het trio rijdsters vol. Renate Groenewold viel daardoor bui ten de boot. De Jong, die in haar woon plaats ook op de 1500 en 5000 meter uitkomt, kent volgende week een overvol wedstrijd schema. Volgens Mueller is dat geen probleem. „Het is perfect. Bovendien rijdt ze haar beste afstand het eerste", doelde hij op de drie kilometer: De coach gaf zijn pupil na te rugkeer uit Canada en Amerika bewust vrijaf. Ze kreeg een paar dagen om de batterij weer op te I laden en dat betaalde zich uit in Inzeil. Calgary was ook al be- langrijk voor haar, want daar kon ze bij haar vriend zijn. En als ze zich goed voelt dan heeft ze meer zelfvertrouwen, maar alle mensen presteren beter als ze zich happy voelen." Hoe happy zij zich op dit mo ment voelt, bleek gisteren nog eens. Samen met Marieke Wijs man legde de Friezin op de 1500 meter beslag op de tweede plaats achter opnieuw Gunda Niemann. Wijsman verzekerde I zich daarmee van deelname aan de WK afstanden. „Dit suc ces kon ik wel gebruiken", al dus de schaatster die door pri- vé-problemen minder presteer- I de. „Nu kan ik de hele wereld weer aan, ook al sturen ze me naar Japan." Co Stompé, de nummer één van Nederland (rechts) gooit zijn darts zij aan zij met wereldkampioen Raymond van Barneveld. Het toernooi in Noordwijkerhout trok honderden toeschouwers. foto dick hogewoning

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 27