Alphen heeft over ouwe trouwenniet te klagen (J f H'A 'De FIFA is een prehistorisch monster' Sport Ui 1SLOOS sport GESPROKEN ^NDAG 8 MAART 1999 chef willem spierdijk, 071-5356464, plv.-chef janet van dijk, 071-5356463 ^fis niet meer de toonaangevende club uit de jaren lig, maar de vereniging de rug toe keren, dat nooit, efift weggaan bij A.V.V. Alphen is net zo bespreekbaar iarjeen fusie met een andere Alphense club: niet. En ci, negentig jaar geleden moest er wel een clubsamen- enfting aan te pas komen om de Rijnlandse Voetbal- nlljemgmg (RW) en Olympia te laten overleven. Beide igingen waren slechts een jaar daarvoor opgericht, nederlaag na nederlaag dreef de twee Alphense ialpioniers in eikaars armen. De nieuwe club kreeg rankelijk de naam Door Vereeniging Sterk (DVS), he,Ir toen bleek dat er al een Rotterdamse club was met laam, werd dat snel veranderd in de Alphense Voet- ireeniging Alphen. ,,Een club waar je nooit meer jaat, als je je thuisvoelt." CLUB van de WEEK A.V.V. Alphen "lijn de woorden van de 43- Rien van Elk, en de l [coördinator en wedstrijd- „Jnaris blijkt zelf het levende js van z'n stelling te zijn. |en al sinds mijn zevende i Alphen. En ik ben niet ige die al zo lang mee- Een blik op de leden- eert inderdaad dat de ver over trouwe leden niet FClagen heeft. Vijfentachtig - en zijn al meer dan een J eeuw lid. Daarvan zijn er t Ingeveer vijfendertig voet- fhebbers al meer dan ?u ig jaar bij de A.V.V. aange- naj*- Velen vierden het afge- weekend dan ook niet het eerst een jubileum bij de voetbalclub. Ne- jaar werd de één na oud- %n de afdeling Leiden. Al- (SC uit Oegstgeest kan te- jken op een langere histo- 3c il ei had een paar jaar gele- joverigens niet veel ge ld of de club was „van de geweest, zoals Jan Eder- 52 jaar lid - zegt. „We "fjelden toen helemaal on- ',f de afdeling. Het ging echt irikkelijk slecht. Pompen rzuipen, je kent dat wel. dat is dan ook weer ty- Alphen: als de nood heel is, staan de mensen toch op om de club van de on- ng te redden. Mede door pzetten van een jeugdplan hebben we het ge red." Ook financiële problemen behoren inmiddels tot het ver leden. „Vooral .door de inzet van Bert Froolik, die de public relations verzorgt, zijn we weer een gezonde vereniging gewor den", zegt Van Elk. „Kijk, vroe ger haalden we bij wijze van spreken gewoon iemand van de straat om trainingen te geven. Nu hebben we het geld er weer voor om goede, gediplomeerde trainers te betalen. Met ingang van het volgend seizoen zal Pe ter Kerkhof, nu succesvol actief bij Nieuwkoop, onze hoofdtrai ner zijn." Op dit moment geeft Van Elk de trainingen zelf, maar Kerk hof zal de sportieve ambities van Alphen moeten gaan ver wezenlijken. „De tweede klasse zou natuurlijk erg mooi zijn, maar ik weet zeker dat we in ie der geval een degelijke derde klasser kunnen worden. Er is kwaliteit genoeg, daar ben ik zeker van." Op dit moment staat de club twee na laatste in de vierde klasse, maar uit de laatste wedstrijden worden weer punten gehaald. „En dat merk je gelijk ïn de hele vereni ging", zegt Van Elk. „Maar na tuurlijk vooral bij de selectie- spelers zelf. Vorig jaar kwam het bijvoorbeeld -nog wel eens voor dat er slechts drie man op de training aanwezig waren. En dat is nu wel anders." Jan Ederveen (links) en Rien van Elk samen in de dug-out. Wat ondertussen ook veran derd is, zijn de contacten met de andere drie Alphense voet balverenigingen Alphia, Al phense Boys en ARC. Bestuurs leden kunnen gewoon weer bij elkaar binnenlopen. „Dat was vroeger wel anders", weet Van Elk nog. ,Als er dan een wed strijd werd gespeeld bij de 'vij and', ging er ook bijna geen pu bliek mee. Zij weigerden ge woon te betalen aan die andere club. En nog zijn er mensen die dat nooit zullen doen." Het is de tijd dat Alphen zijn grootste succesèen vierde, met als hoog tepunt promotie naar de twee de klasse aan het einde van het seizoen '65-'66. Helaas was er te weinig kwaliteit binnen de club om het succes-elftal op te volgen. Langzaam maar zeker daalde de A.V.V. af naar de vier de klasse en werd de toonaan gevende rol overgenomen door andere verenigingen in de re- FOTO HENK BOUWMAN De sportieve dalen en pieken zijn echter nooit invloed ge weest op het gevoel dat de ech te AV.V.'ers bij hun club heb ben. Het is het gevoel van ver bondenheid, je hele leven lang. „Van oorsprong is het een ech te middenstandersclub", zegt CLUB VAN DE WEEK Naam: A.A.V. Alphen. Oprichtingsdatum: 1 maart 1909. Ledenaantal: 450, waarvan 130 junioren. Contributie: Per kwartaal f. 45,- (junioren) of f. 65,- (se nioren). Ledenaanmelding: 0172- 473926 (Rien van Elk). Hoogtepunt: Promotie naar de tweede klasse in het sei zoen '65-'66. Dieptepunt: Zeven seizoe nen geleden, toen het eerste elftal onderin de LVB bivak keerde. Ederveen. „Mede daardoor is het ook nu nog een echte fami lieclub. Kijk, ik ben een Eder veen, dus ben ik lid van Alphen. Die twee namen hóren gewoon bij elkaar. Zo zit dat bij de meeste mensen hier. Een even tuele fusie is daarom ook onbe spreekbaar omdat de cultuur verschillen tussen de clubs te groot zijn. Na een fusie is het gewoon je club niet meer." Niet-Alphenaren zullen zich moeten kunnen vinden in deze typische clubcultuur, maar wie het eenmaal door heeft, keert altijd terug. „Omdat de onder linge verbondenheid zo groot is, zullen nieuwkomers zich he lemaal zelf moeten aanpassen", zegt Van Elk. „De huidige leden zullen willen weten wat voor vlees ze in de kuip hebben. Zeg dus niet alleen maar 'hallo, hier ben ik dan', want dan zal er worden gedacht 'wat doet hij nou amicaal? Laat eerst maar eens zien wat je kan." raymond grimbergen krijgt een wedstrijdbal aangeboden door ]f Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 VOORZITTERvan de WEEK Henk Belderbos Een half jaar geleden werd Henk Bel derbos, oorspronkelijk afkomstig uit Den Haag, voorzitter van de AAV Al phen. „Ik viel dus met m'n neus in de boter", zegt de preses doelend op het negentigjarig jubileum van de vereni ging. „Maar ik loop al een tijdje langer mee op de club, hoor." Dertig jaar ge leden verhuisde Belderbos naar Al phen en omdat hij 'gek van voetbal' is, maakte hij eerst een rondje langs de plaatselijke clubs en kwam uiteindelijk bij 'AAV' terecht. En daar heeft hij een druk weekendje achter de rug. „Zater dagavond hadden we een grote feest avond in Avifauna. Geweldig was dat. Vooral omdat het een feest was dat vóór en dóór de leden zelf was georga niseerd. Zonder de inzet van al die vrijwilligers had het nooit zo gewor den. Die mensen zijn heel bepalend voor deze club. En daar ben ik erg ge lukkig mee." Zelf hoefde Belderbos niet lang na te denken toen de functie van voorzit ter vrijkwam. „Elke vereniging heeft problemen met het vinden van be stuursleden en vrijwilligers. Ik vind dat je niet alleen aan de kant moet staan, dus ben ik voorzitter geworden toen het me werd gevraagd. Vooral omdat dit een vereniging met ambitie is. En ik hou wel van een uitdaging, dat zit in m'n karakter." Bestuurlijke ervaring had Belderbos overigens ruimschoots. Voor zijn beroep geeft hij leiding over 240 sport- en ontspan ningverenigingen van de KPN, waarbij zo'n veertigduizend leden zijn aange sloten. Over zijn club heeft de voorzitter een duidelijk mening: .Alphen wil meer zijn dan een vereniging met sportieve ambities. Het staat niet voor voetbal alleen. Mensen moeten zich hier thuis kunnen voelen en niet als een nummer. Zo heeft bijvoorbeeld elk jeugdelftal bij Alphen de beschik king over twee leiders. En die beglei- den hun pupillen niet alleen op het veld. Buiten het voetbal om doen ze nog veel meer leuke dingen met el kaar. En dat vind ik heel belangrijk." Ten slotte benadrukt Belderbos nog eenmaal de ambities van de club. „We willen groeien. En dankzij de vele sponsors die deze vereniging een warm hart toedragen kunnen we dat ook. Daarom geven we de jeugd en de selectie de aandacht die ze verdienen. Dat zijn op dit moment onze priori- teitspunten." foto» henk bouwman ERTUSSENIN ne[ mkoping, machtsmisbruik, samenzwe- ring en vriendjespolitiek: de internationa- Voetbalfederatie FIFA heeft volgens de e ktse auteur David Yallop nog het meeste gvan een criminele bende. In zijn opzien- rende boek De voetbalmaffia, de corrupte metjes van de FIFA beschrijft Yallop gede hoe het internationale voetbal is jfrvvorden van volkssport tot commercieel pj cus, waarin de dienst louter wordt uitge- e ,aakt door sponsors. Gesjoemel met uitsla- t en scheidsrechters, machtsspelletjes, ^mplotten om vermeende tegenstanders 3_cP de organisatie in diskrediet te brengen: aoe!&ens Yallop is de FIFA, gedreven door de 7 cht naar geld en macht, tot werkelijk alles jlga taat' n beschrijving van de internationale voet- el bond, die overigens opmerkelijke over- j\j tkomsten vertoont met de situatie bij het Iwi °PsPraak geraakte Internationaal Olym- 0Rch Comité, viel uiteraard niet in goede n|rde bij de FIFA. Inmiddels probeert FIFA- ^orzitter Sepp Blatter, wiens uitverkiezing 1998 volgens Yallop te danken was aan het e delen van dikke enveloppen met geld aan Afrikaanse FIFA-leden, uit alle macht pu- e pcatie van het boek te voorkomen. In Zwit- juj tand lukte dat: de Duitstalige versie werd op last van de rechter uit de schap- n gehaald. In Oostenrijk, Duitsland en iop32'.^ het boek echter wel gewoon in 2 winkels. Vandaag verschijnen de auteur t( zijn Nederlandse uitgever Van Gennep ,n or de rechtbank in Amsterdam. Middels se[in kort geding proberen de advocaten van Lei Per °°k een stokje te steken voor de Ne- l^riandse publicatie. stjllop lacht besmuikt. „De eerste druk is a! r zo 8oed als uitverkocht. Natuurlijk is 'rd! niet leuk, een boek dat niet gepu- cfe.IC' ma8 wor<den voelt aan alsof men je tejek in het openbaar heeft verbrand. Maar catter bezorgt me wel een hoop publiciteit." or Hop, zelf fervent Chelsea-supporter, is de hrijver van geruchtmakende boeken als In Name, waarin hij beschrijft hoe de e|f us door leden van de maffia zou zijn ver- el ,01'd. en The hunt for the Jackall. over de r°,rist Carlos de Jakhals'. Bijna twee jaar i en starite de schrijver met zijn onder- aj ek naar de achtergronden van de FIFA. Hij Auteur David Yallop: „Voetbal is verworden van volkssport tot commercieel circus dat louter nog wordt uitgemaakt door sponsors." FOTO CPD/PHIL NIJHUIS interviewde honderden betrokkenen. Yallop: „Op de BBC liep destijds een radioserie over de geschiedenis van het voetbal. Toevallig hoorde ik de aflevering die aan de FIFA was gewijd. Tijdens die uitzending hoorde ik dat er jaarlijks bedragen tussen de 250 en 300 miljoen dollar omgingen in die wereld. Ik realiseerde me toen pas hoe ingrijpend het voetbal is veranderd. Toen ik een jongen was kochten we een kaartje voor Chelsea voor drie penny, nu kost een seizoenkaart dui zend pond. Tijdens mijn onderzoek ontdekte ik dat al die veranderingen vooral hadden plaatsgevonden onder FIFA-voorzitter Have- lange. En aangezien in 1998 een einde zou komen aan zijn voorzitterschap, leek het me boeiend om te onderzoeken wat zijn rol is geweest in de veranderingen in het voetbal." De Voetbalmaffia of How they stole the game, zoals de -betere- Engelse titel van het boek monique brandt luidt, vormt een aanklacht tegen een door en gpd door verrotte organisatie, bijna dertig jaar lang geleid door een dictatoriaal leider: de Braziliaan Joao Havelange. In zijn tijd als FIFA-voorzitter beschouwde hij zichzelf als de machtigste man op aarde. Volgens Yallop is vooral Havelange met zijn trawanten ver antwoordelijk voor de corruptie binnen de voetbalorganisatie en de uitlevering van de sport aan de commercie. Havelange, door Yallop betiteld als De Zonnekoning, heerste over een rijk waar via list, bedrog en duistere deals het geld met vrachtwagens tegelijk kon worden binnengereden. Yallop beschrijft on der meer hoe Havelange als onbezoldigd FIFA-baas miljardair werd, hoe \VK-wedstrij den werden gemanipuleerd, uitslagen wer den ge- en verkocht en spelers werden om gekocht. De auteur zegt het boek uit boosheid te heb ben geschreven. Boosheid omdat zijn gelief de sport een product is geworden. „Voetbal is altijd een 'people's game' geweest. Zij, die oude mannen met die dikke sigaren, hebben het van ons gestolen. Het laatste WK in Frankrijk was bijvoorbeeld onüuisterend. Tijdens de finale zaten de tribunes vol met mannen in pakken die in slaap vielen. Er wa ren geen supporters te bekennen. Die kant gaat het op als we er niets tegen doen. Daar bij vind ik het vreselijk dat al die miljoenen dollars die in het voetbal omgaan, verdwij nen in de verkeerde zakken. Het moet toe naar de jeugdopleidingen, zeker in gebieden waar er niet eens geld is om een voetbalshirt aan te schaffen." Toch gelooft Yallop wel degelijk in de moge lijkheid dat het tij in het voetbal nog is te ke ren. „Ik zou dit boek niet geschreven hebben als ik dacht dat het niets zou uitmaken. De FIFA is een gigantisch prehistorisch monster met een uiterst langzaam brein. Als je hem in zijn rug schopt, zal hij pas een paar dagen later au roepen. Maar het signaal wordt wel degelijk afgegeven. En daarbij zijn ook de sponsors niet blij met al die slechte publici teit. Ik geloof echt dat er dingen kunnen ver anderen door dit alles in de publiciteit te brengen. Ze proberen nu mijn boek tegen te houden, maar daar is het al te laat voor." Columnist Jan Gij- zen in Het Parool: ^^PB Niemand die het J wil horen, maar zelfs Cruijff en Van Hanegem zijn zo af en toe op flagrante onzin te betrappen. Het probleem is dat niemand het ook maar in zijn hoofd haalt er iets van te zeggen Idem: „Hoe goed is een coach die bij een 5-0 achterstand tegen Ro- da JC stoïcijns op de bank blijft zitten, nog een sigaretje opsteekt en vast nadenkt over wat grollen om de aandacht na een 8-2 nederlaag van het debacle af te leiden. Idem: „Mart Smeets komt in de stu dio al niet veel verder meer dan ademloze bewondering voor Cruijff. En hij kijkt er dan ook nog bij met een blik van: wilde ik net zeggen. Ex-voetballer Jan Louwers in de Telegraaf over Cruijff: „Zijn invloed was onmetelijk. Velen praten over Maradon- na, maar dat is een ordinaire straatvoetballer. Maradonna is een eenling op het veld ge weest. Cruijff had een stempel in z'n zak, niet alleen van zichzelf, maar ook van vier anderen, van het hele elftal. Ongeëvenaard. Het blijft voor mij een schande dat het stadi on in Amsterdam niet naar Jo- han Cruijff is vernoemd, met een mooi, groot standbeeld op het plein voor het stadion. Rik Smits in het Algemeen Dagblad: „Ik houd er geen extravagante levensstijl op na. Mijn colle ga's rijden in Merced essen die evenveel waard zijn als mijn 20 tiueedehands auto's bij el kaar. Zij dragen de duurste kostuums, schoenen en Rolexen, maar ik heb daar niets mee. Ik draag een spij kerbroek. In dat opzicht ben ik een buitenbeentje. Want nie mand die bij ons ook onder een auto ligt te sleutelen. Michael van Praag in Sport week: „Olsen hield ons voor dat Kinkladze een linksbuiten was die we nodig hadden. Hij was alleen geen linksbuiten. Klein foutje. Voorlopig kost dat foutje ons wel vijftien miljoen gidden. Idem over een afscheid voor de gebroeders De Boer: „Ik denk dat dat niet verstan dig is, omdat die jongens door onze supporters helemaal uit gehakt zijn, althans dat is de informatie waarover ik be schik. Dat leidt tot grote fluit concerten, dat wil ik ze niet aandoen. Idem: Vroeger zaten alle spelers sa men te kaarten. Nu zaten Frank en Ronald de Boer apart samen aan een tafeltje te scrabbelen. En niet een avondje, nee, diverse avonden. Ik zit altijd bij de etentjes en ontbijtjes, en ik signaleerde groepjesvorming. Frans van den Nieuwenhof in Voetbal International: „Van Praag noemt zichzelf moedeloos en maakt niet de indruk dat hij nog strijdvaar dig genoeg is om Ajax in een volgende eeuw de weg te wij zen." Leen Looyen, technisch di recteur van NEC, in Voetbal International: „Je ziet nu dat allerlei hockey- hoofden een functie krijgen binnen de voetballerij. Ik vind dat een gevaarlijke ontwikke ling. Daarmee ontken je dat het voetbalbedrijf specifieke kwaliteiten vereist. Roelant Oltmans moet bij NAC de nieuwe technisch directeur zoeken. Een hockeyer moet dus de man uitzoeken die het technisch beleid van de voet balclub gaat bepalen op de lange termijn. Jan Mulder in Trouw over Anton Geesink: „Ik las in de krant dat hij als IOC-lid werd verwend door Japan. Dat kwam neer op een vliegreis en een goed hotel. Waar hebben we het over?! De discussie moet gaan over de miljarden die aan Nike en Co ca Cola worden uitgedeeld." Idem: „Ik heb de wereldkampioen schappen voetbal van dichtbij gevolgd: zeshonderdtachtig wedstrijden om niets, ja,om geld. Meer wedstrij- - den meer commer- f cie. Zelfs ik wend mij dan van het ^^^B voetbal af. Het is een leugen. Ik wil niet altijd maar bedot worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23