PORT mateurs ipklasse vrijdag Verloren seizoen voor Jeroen Straathof Angenent ook de beste op kunstijs te SJZ blijft gehandhaafd Laatste tickets voor WK vergeven Ids Postma de verliezer van Inzeil c 8 MAART 1999 991 17 spierdijk, 071,-5356464, plv.-chef janet v c, 071-5356463 ekoop tafeltennisster van de eeuw Bettine Vriesekoop en Cor du Buy zijn tijdens het NK in Utrecht uitgeroepen tot beste nationale spelers euw. De jury stond onder leiding van Joop van der Rey- interim-voorzitter van NOC/NSF. Vriesekoop won 29 titels; 13 in het enkelspel en 16 in de dubbels. Ze werd Europees kampioen, in 1982 en '92, en won twee keer ese Top Twaalf, in 1982 en '85. Bij de mannen ging de ssen Cor du Buy en Bert van der Helm. Van der Helm is ouder bij de mannen met 12 enkelspeltitels. Toch ging aar de nu 78-jarige Du Buy. Hij werd tussen 1937 en keer kampioen van Nederland, won 15 keer de NTTB- stond symbool voor het nationale tafeltennis. Heiner krijgt een concurrent Zeezeiler Roy Heiner krijgt in de Nederlander Bouwe een geduchte concurrent voor deelname aan de acht- ie van de Volvo Ocean Race, tot voor kort Whitbread he World. De 36-jarige Deventenaar heeft aangeven aan volgende editie in 2001-2002 te willen meedoen. Eerder 'ner zich al kandidaat gesteld. Bekking heeft als stuur- i de laatste drie edities van de race over de wereldzeeën pmen. Tijdens de laatste wedstrijd eindigde hij met het npteam op de tweede plaats. (sterdam paaide IOC-leden' iM Amsterdam heeft als kandidaatstad voor de Olym- fer Spelen van 1992 leden van het Internationaal Olympisch '(IOC) met gunsten en cadeaus proberen te paaien. Doel toelen binnen te halen. Dat schrijft de Volkskrant zater- krant meldt nu dat IOC-leden werden vergast op luxu- fchenken, zoals videorecorders en tv"s. IOC-leden vroe- om studiebeurzen, auto's en geld voor sportprojecten. baseert zich op het dossier van de stichting Olympi an 1992, dat in april 1987 in bewaring is gegeven aan Iterdamse gemeentearchief. Het dossier is nog niet ver- jaan het IOC. n Villa volgt Feyenoord-duo mem Een delegatie van Aston Villa volgde gisteravond in Tiem de verrichtingen van Kees van Wonderen en Bert lian. Het centrale verdedigingsduo van Feyenoord heeft ir de grenzen in de kijker gespeeld door de uitstekende fes dit seizoen. Zowel Van Wonderen als Konterman ligt Igere tijd vast, zodat Feyenoord een miljoenenbedrag n aan eventuele afkoopsom. Maar Van Wonderen zegt [geval geïnteresseerd te zijn, mochten de Britten bij Fey- pankloppen. ,,Ik zit niet te wachten op een buitenlandse ■zelfs niet naar Engeland." i betaald en amateur- buigen zich komende' r-ïr de resultaten van het Tijdens de voor- federing van de KNVB |i moeten de topklas- Beflnitief karakter krij- groep met vertegen- (s uit het betaald- en ietbal heeft het afge- tf jaar onderzocht op de nieuwe klassen ingevuld kunnen wor- werkgroep adviseert luwe divisie tussen de sse en de eerste divisie Bdassen van ieder zes- is moet bestaan. Vrij- - B geldt als ideale speel- e duels moeten om «beginnen. |te clubs uit de hoofd- n het zaterdag en zon- ^1 in het seizoen 2001- ilificeren zich voor de "|ude lqman leefmans van drie punten in tg en 200 gulden boete MiZoeterwoudse vierde- jlZ blijft gehandhaafd. I^ppscommissie van de |g geen noodzaak de |itspraak van de tucht- Se te herroeppen en nt SJZ-voorzitter Leo 'aiiGeest droef. „In feite prgeleverd aan de gril- Efnalloten en de KNVB jrniet goed raad mee." |Pg de straf omdat het ïi] bet uitduel tegen '9> op 13 december van jjaar, weigerde verder '^adat één van de Zoe- een toeschouwer kreeg. In het tumult dat daarop volgde, zochten de groenwitten de kleedkamer op en kwamen daar alleen nog uit om naar huis te gaan. De KNVB oordeelde dat SJZ de laatste minuten van het tref fen ha een afkoelingsperiode had moeten uitspelen. Omdat de club dat weigerde, volgde een straf. Van der Geest: „En het ergste is de toelichting waarin staat dat: 'omdat er geen aangifte bij de politie is gedaan, de ernst van de zaak in een ander licht komt te staan'. Wij hebben daar juist van afge zien om het hele geval niet er ger te maken. De 'wijze' les die de bond ons leert is dus: doe al- Schaatsen in kerstsfeer. Gianni Romme (links) in zijn rit over 5 kilometer tegen de Rus Vadim Sayutin. FOTO ANP JASPER JUINEN inzell peter v moet in seizoen 2001-2002 ingaan agavond heeft de voorkeur als vaste speeldag ;jl nieuw te vormen topklasse, die een brug moet (ssen betaald- eri amateurvoetbal. Dat is de uit- in de werkgroep die is ingesteld als gevolg van rijfstakzonderzoek' in de voetballerij. Hierin is ld dat de kwaliteit van het Nederlands voetbal in verbeteren als de scheiding tussen het be ta amateurvoetbal wordt opgeheven. De twee sen moeten tijdens het seizoen 2001-2002 van —an. Clubs uit de nieuwe klassen zouden twee jaar ar de Toto-divisie kunnen promoveren. twee topklassen. Prestaties in het verleden tellen niet. Het za terdag en zondagvoetbal heb ben op dit moment allebei drie hoofdklassen. De werkgroep wil geen aparte topklasse voor het zaterdag en zondagvoetbal. Uit commerci eel oogpunt, streekwedstrijden en kleine reisafstanden, geniet een gemengde regionale inde ling voorlopig de voorkeur. Om clubs bij eventuele pro motie en degradatie te begelei den, wordt een bedrag van vijf miljoen gulden vrijgemaakt. Ie dere topklasser zou minimaal vijf spelers een contract moeten geven. De werkgroep is voor stander van een nieuw getrapt licentiesysteem voor de eredivi sie, eerste divisie, topklassen en hoofdklasse. De plannen stuitten op veel weerstand van de clubs in de hoofdklasse. Die vergaderen vanavond in Veenendaal over het rapport van de werkgroep. Ongewild gingen de gedachten zaterdag in Inzeil terug naar het vorige seizoen. In Heerenveen greep Jeroen Straathof destijds naast een startbewijs voor de Olympische Spelen. Zaterdag stond de Leidse schaatser tij dens de wereldbekerwedstrijd in Zuid-Duitsland opnieuw voor een krachtproef. En dit maal ging het WK afstanden aan zijn neus voorbij. Straathof moest in de strijd om de enig overgebleven startplek op de 1500 meter Jakko Jan Leeuw- angh en Martin Hersman voor zich dulden. Uiteindelijk mag Sassenheimer Hersman - die in de ochtenduren buiten mede dinging zijn kwalificatierace reed - het komende weekeinde in Heerenveen aan de start ver schijnen omdat sprinter Leeuwangh zich volledig wil richten op de 500 en 1000 me ter. Met het missen van de WK kan het seizoen van Jeroen Straathof als mislukt worden beschouwd. De voormalige Zoeterwoudenaar, die op de lange afstanden achterblijft en voor het korte werk net tekort schiet, kan alleen op de 1500 meter met de wereldtop con curreren. De spoeling is voor hem daardoor erg dun gewor den. Omdat hij op de mondiale sprint en allroundtoernooien weinig te zoeken heeft, was al les gericht op het WK afstan den, maar zelfs dat bleek in In zeil te hoog gegrepen. „Tot de 1100 meter ging het nog wel. De techniek was goed, maar niet super", analyseerde Straathof na afloop zijn race (1.52.19). In de laatste ronde was het verval echter te groot. Straathof die ten opzichte van Hersman eentiende van een se conde eerder de bel kreeg te horen, verloor in de slotronde drietienden op de Sassenhei mer. „Je komt gewoon uit een land waar ze heel goed schaat sen", reageerde Straathof op het feit dat hij weer net mis grijpt. Dat Rintje Ritsma (1.50.20) voor Inzeil al was aangewezen om op de WK afstanden de 1500 meter te rijden, vond hij terecht. „Ritsma wint hier van daag toch", aldus Straathof. De Leidenaar moet zijn voldoening dit jaar halen uit zijn vierde plaats in het wereldbekerklasse ment op de 1500 meter - achter winnaar Adne Sondral - en een in Calgary gereden persoonlijk record van 1.47.7. Dat Hersman in de ochtenduren reed en hij later op de dag, wilde Straathof niet als excuus gebruiken. „Dat is altijd achteraf gepraat." Straathof zit nu in de situatie die Hersman vorig jaar mee maakte. De Sassenheimer werd toen ook vierde in het wereld- peter van der hulst Na de wereldbeker wedstrijd in Inzeil zijn de Nederlandse deel nemers aan het WK afstanden duidelijk. De Commissie Kern ploegen maakt van daag de definitieve startlijst bekend, maar over de namen van de schaatsers was gisteren in Inzeil wei nig discussie. In de Zuid-Duitse plaats moesten nog acht van de dertig startplaatsen worden verdeeld. Die werden opgeëist door Martin Hersman, Rintje Rits ma, Bob de Jong, Gianni Romme, Ma rieke Wijsman, Tonny de Jong en Carla Zijl stra. Het definitieve deelnemersveld ziet er nu zo uit. Vrouwen: 500 meten Andrea Nuyt, Marian ne Timmer, Frauke Oonk. 1000 meten Annamarie Thomas, Marianne Timmer, Andrea Nuyt. 1500 meter: Annamarie Thomas, Tonny de Jong, Marieke Wijs man. 3000 meter: Barbara de Loor, Ton ny de Jong, Carla Zijl stra. 5000 meter: Bar bara de Loor, Tonny de Jong, Carla Zijlstra. Mannen: 500 meter: Erben Wennemars, Jakko Jan Leeuwangh en Jan Bos. 1000 me ter: Erben Wenne mars, Jakko Jan Leeuwangh en Jan Bos. 1500 meter: Ids Postma, Rintje Ritsma en Martin Hersman. 5000 meten Rintje Ritsma, Bob de Jong en Gianni Romme. 10000 meter: Bob de Jong, Carl Verheijen en Gianni Romme. bekerklassement op de 1500 meter en liep eveneens de WK afstanden mis. „Dit is natuurlijk heel vervelend voor Jeroen, maar alle schaatsers hebben gezegd dat het 't eerlijkste is als de snelste rijder wordt aange- Voordat de A-groep in de middaguren op het ijs kwam, vreesde Hersman dat zijn kan sen waren verkeken. „Ik dacht echt: ik ben weg", oordeelde hij over de ogenschijnlijk betere omstandigheden in de middag. De toplaag van het ijs was on der invloed van de zon echter zacht geworden. Desondanks reed Leeuwangh (tweede in 1.50.73) wel een snellere -tijd dan Hersman, maar omdat hij zijn plek inleverde, mag de Sas senheimer het komend week einde na de EK en WK allround voor zijn derde grote titeltoer- nooi van dit seizoen aantreden. En Straathof? „Ik ga dit eerst verwerken", reageerde hij te leurgesteld." Want na het mis sen van de Olympische Spelen komt deze dreun opnieuw hard aan. Of hij zich wederom weet op te peppen voor een nieuw seizoen, liet de Leidenaar in het midden. „Het is nog maart en het begint pas weer in augus tus. Ik ga komende zomer eerst eens lekker fietsen." inzell gpd Ids Postma ploeterde door de sneeuw van Inzeil alsof hij een loden last op zijn schouders meetorste. Waar Rintje Ritsma en Gianni Romme in de voor gaande ritten hun ijzers als warme messen door de witte toplaag lieten snijden, reed Postma gisteren moeizaam rond. Hij verspeelde daarmee een startplaats voor de vijf kilo meter in Heerenveen. De KNSB moet de ploeg voor de WK af standen nog officieel bekend maken, maar naast Rintje Rits ma zullen ongetwijfeld Bob de Jong en Gianni Romme op de vijf kilometer van start gaan. Na zijn val tijdens de EK all round en het daardoor gemiste WK allround, rest Postma vol gende week in Heerenveen al leen de 1500 meter. Op de mijl moet hij nog iets van zijn verlo ren seizoen zien goed te maken. Het contrast met concurrent Ritsma is dit jaar erg groot. De man uit Lemmer reed in tegen stelling tot Postma zo ongeveer alles wat er te schaatsen viel. En zelfs aan het einde van zo'n in spannend jaar is de vorm niet tanende. Opmerkelijk, omdat het wel eens anders is geweest. „Vaak ging het in februari min der, maar we zijn nu al in maart en het gaat nog steeds goed. Mijn snelheid ligt dit jaar hoger, waardoor ik iets meer over houd. Ik kan meer spelen met mijn snelheid", zei Ritsma. Ritsma die excelleerde op de allround toernooien was min der te spreken over de langere afstanden die hij tot nu toe reed. „Dit is de eerste rit waar over ik tevreden ben. Ik rijd wel goede klassementen, maar op de specialistische afstanden ging het nog niet zo goed." In Inzeil was alles anders. Ritsma won naast de 5000 meter ook de 1500 meter. En dat terwijl de omstandigheden waaronder hij gisteren reed alles behalve ide aal waren. De hevige sneeuwval deden de gedachten teruggaan naar de tijden van Ard en Kees- sie. Maar ook de taferelen die zich na afloop bij het erepodi um afspeelden, droegen daar aan bij. Personeelsleden van Spaar Select bestormden na de huldiging het schavot. „There is only one Gianni Romme", werd de kopman van de zo geplaag de commerciële ploeg toege zongen. „Het viel me op dat ik na de drie kilometer niet meer stuk ging. Ik had nog power in de bochten. Het ouderwetse ge voel komt weer een beetje te rug", aldus Romme. Woubniggenaar pakt KNSB-cup zonder zege groningen gpd [e spelers een klap van tijd aangifte bij de politie." Henk Angerient kan alles. Niet alleen een Elfstedentocht win nen, maar ook een kunstijsklas- sement. Zonder ook maar één wedstrijd te winnen, pakte hij in Groningen de KNSB-cup. Ijs koud de constantste. En ieder een vond hem de terechte win naar, ook de Woubruggenaar zelf. „Ik heb dit seizoen super sterk gereden." Ook zijn grootste concurren ten vonden Angenent de te rechte winnaar. Maar dat bete kende niet dat ze zich zonder slag of stoot bij zijn hegemonie neerlegden. Jan-Maarten Hei- deman en Rob van Meggelen, de kopmannen van Klerk's en Energie Noord-West, waren er van overtuigd dat ze nog kan sen hadden. Als één van de twee de laatste wedstrijd zou winnen en Angenent kwam niet bij de eerste vijf, dan ging de cup naar Heideman of Van Me ggelen. De twee sprinters kozen voor een identiek en voor de hand liggend strijdplan: gokken op een massale aankomst. Dat leverde een saaie wedstrijd op waar iedereen, iedereen in de gaten hield. De massale eind sprint kwam er, maar daarmee hield het succes van de twee uitdager^ op. Want Angenent sprintte achter Rob van Megge len naar de tweede plaats en pakte de cup. „Daar hadden ze niet op gerekend, dat ik zo sterk zou sprinten." Voor Angenent, de spruiten- kweker uit Woubrugge, bete kende de cup vooral de erken ning dat hij alles kan. Op na tuurijs -en op kunstijs heeft hij nu laten zien dat hij de beste is. Bovendien gaf het hem de ver zekering dat hij helemaal terug is aan de top. Want tussen zijn historische zege op de Bonke- vaart en de prijs van zaterdag verstreken twee jaar. „Vorig jaar had je dat gedoe met de klapschaats en boven dien ben ik eigenlijk een jaar lang ziek geweest. Ik ben te ei genwijs om naar een dokter te gaan, maar in januari bleek dat ik al een jaar met een verwaar loosde bronchitis rondliep. Af gelopen zomer was mijn lon- ginhoud groter dan vorig jaar december, middenin het sei zoen." Aan 'zijn' KNSB-cup kleefde misschien één smetje: Ange nent won niet één wedstrijd. Vooral de Amerikaan KC Bou- tiette, de man die zeven keer als eerste over de streep ging, had het daar moeilijk mee. Ange nent is de terechte winnaar in dit systeem, maar het systeem klopt niet. Het winnen van een wedstrijd levert 0,1 punt extra op, dat is belachelijk weinig. En wie een keertje ziek of gebles seerd is, kan de cup vergeten. Het systeem van de wereldbe kerwedstrijden is veel beter. Winnaars moeten worden be loond", aldus de Amerikaan. Daar was Henk Angenent het niet mee eens. „Niks mis met dit systeem. Alleen dat in de fi nale de punten dubbel tellen, dat is onzin. Dat is alleen maar in het voordeel van de sprin ters. Daar worden de wedstrij den zeker niet aantrekkelijker van. En het oude systeem met aftrek-wedstrijden is toch ook onzin. Dat doen ze in de voet ballerij ook niet. Dan zie ik er meer in om de wedstrijden zwaarder te maken, over 150 ronden. En het extra belonen van uitloopronden, dat zou misschien ook iets kunnen zijn." Het lijkt erop dat de punten telling volgend seizoen nog ge woon hetzelfde is. Maar voor de rest verandert er veel, zeker voor Henk Angenent. Hij gaat rijden in de nieuwe Frisia-ploeg samen met René Ruitenberg, Jan-Eise Kromkamp en Piet Kleine. Zijn contract stelt hem in staat minder met spruiten en koeien bezig te zijn. „Met Ruud Borst vormde ik een minder heid die meer dan veertig uur per week werkte. Het was elk seizoen weer de vraag of ik het kon bijbenen. Mijn spruiten- areaal wordt nu gehalveerd en er wordt een nieuwe stal ge bouwd die tijdbesparend werkt. Ik ga van zeventig uur per week naar vijfendertig en voor mij is dat een part-time baan. Of dat betekent dat ik weer voor de cup ga rijden, is nog afwachten. Zonder die druk frank en vrij aanvallen is ook wel lekker. Er gens in het seizoen gaan we wel eens bekijken wie er het best voorstaat. Als dat René is, ga ik voor hem rijden." Rob van Meggelen, die in Groningen als troostprijs de dagzege pakte, denkt er anders over. „Nu ik er zo dicht bij zit, weet ik dat ik het kan. Ik ben blij dat ik dit jaar twee wedstrij den heb gewonnen, maar vol gend jaar wordt de ploeg ster ker en zit er meer in. Volgend seizoen is de cup mijn doel vanaf de eerste wedstrijd." Ook Jan-Maarten Heideman stond na afloop met lege han den. „Maar toch heb ik een per fect seizoen gehad. Ik heb de zesdaagse gewonnen, ik heb drie cupwedstrijden gewonnen en ik heb Boutiette een keer verslagen. Bovendien was er veel publiek en veel pers. En er was niet eens natuurijs. Ange nent is gewoon de terechte winnaar. Al was het maar om dat hij het hele seizoen heeft aangevallen."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17