Coltraneshow: wel humor, geen Concordia blijft steken in aanzetten De Waag praat met Leids accent Cultuur Kunst Incident bij concert Norman Trefzekere Pro-Pain levert hardcore op maat Onafhankelijk filmgenie wilde aarde doen bevf leiden onno havermans Zes Leidse gebouwen gaan bezoekers van de stad hun eigen verhaal vertellen. Het Academiegebouw, het Brou- chovenhofje, de Burcht, de Lakerhal, de Pieterskerk en de Waag zijn door het Zuid- Hollands Bureau voor Toe risme uitgekozen om de ge schiedenis van Leiden onder de aandacht te brengen. Dat gebeurt door middel van een draagbare cd-romspeler, waarop acteurs de stem van de zes gebouwen vertolken. Toeristen die bij het kan toor van Leiden Promotie WV voor vijftien gulden het pakket 'Sprekende Gevels' aanschaffen, worden door de gebouwen op een wandeling door de stad gestuurd. Hoor spelregisseur Peter te Nuyi heeft de gebouwen elk hun eigen karakter gegeven. Zo maakte hij in de Nederlandse versie van de Waag een volksvrouw met een Leids ac cent, die verhaalt over de markt langs de Rijn en van de Burcht een generaal, die te leurgesteld is dat hij zijn stad nooit heeft kunnen verdedi gen. Het pakket is vanaf 20 maart te koop. in het Neder lands, Engels, Frans en Duits. Behalve gesproken tekst be vat het aanbiedingen van ho reca, musea en rondvaarten. Het maakt deel uit van Het Geheim van Holland, een sa menwerkingsverband tussen Delft, Dordrecht, Gouda, Haarlem, Schiedam en Lei den op cultuur-historisch ge bied. Leiden is de eerste van deze zes steden die met Spre kende Gevels begint. MAANDAG 8 MAART 1999 Schilderijen Leidse School geveild leiden Zo'n 40 schilderijen van Chris van der Windt, Willem van der Nat en Arend Jan Driesten, kunstenaars van de Leidse School, worden op 16 maart geveild in Sotheby's in Amsterdam. Deze kunstenaars ontwikkelden eind vorige eeuw-begin deze eeuw een eigen stijl die sterk lijkt op de Haagse School. Zo werkten ze graag in de openlucht, en legden ze landschappen, dorpsgezichten, boerenerven en dieren vast. De schilderijen hebben een richtprijs van 5000 tot 15.000 gulden. De werken zijn afkomstig uit de Collectie Tendeloo. De veiling op 16 maar is om 10.30 en 14.00 uur. Kijkdagen: 12-15 maart. -- Leidschendam aan de overkant van de Vliet, een olieverf van Arend Jan van Driesten (1878-1969). foto sothebvs Madonna blaast tournee af londen De Amerikaanse zangeres en actrice Madonna heeft haar tournee later dit jaar afgeblazen. Zij koestert zich in het succes van haar cd Ray of Light en heeft het gevoel dat het nu het verkeerde moment voor een slopende tournee is. Voor Ray of Light kreeg de zangeres vorige maand drie Grammy's, waar onder die voor de beste cd van het afgelopen jaar. Een woord voerder van haar platenmaatschappij zei tegen het Britse show- bizzpersbureau WENN dat Madonna haar beslissing pas kort geleden heeft genomen. Spielberg krijgt regisseursprijs los angeles De Amerikaanse filmregisseur Steven Spielberg heeft zaterdag de prijs van de Amerikaanse bond van regisseurs, het Directors Guild of America (DGA), gekregen voor zijn film Saving Private Ryan. Dat betekent dat deze film een grote kans heeft op 21 maart de Oscar voor de beste regie in de wacht te slepen. In het verleden heeft de winnaar van de DGA-prijs bijna altijd ook een of meer Oscars behaald.De andere genomineerde regisseurs waren Roberto Benigni (La vita e bella), John Mad den (Shakespeare in love), Terrence Malick (The thin red line) en Peter Weir (The Truman Show). amsterdam hans jacobs Een verwarde jonge vrouw heeft zondagavond voor een kort op onthoud gezorgd tijdens een concert van Jessye Norman in het tot de nok gevulde Amsterdamse Concertgebouw. Op het moment dat de gevierde Amerikaanse zangeres zich halverwege de eerste helft van haar concert even in de coulissen had teruggetrokken om haar stem even rust te geven, stapte de Amsterdame vrouw op het podi um. Het verbaasde publiek reageerde met een welwillend applaus. ,,Ik ben niet schizofreen" zei de vrouw, die vervolgens plaats nam achter de vleugel, kennelijk in afwachting van de terugkeer van Jessye Norman. Inderhaast toegesnelde suppoosten haalden de vrouw over haar plek op te geven. Zonder tegenstribbelen werd ze onder begeleiding buiten de zaal gebracht. Een lid van de staf van het Concertgebouw onderhield zich daar met haar. Aan de wens om Jessye Norman te spreken kon echter niet worden vol daan. „Ze heeft zelfs geen tijd voor ons", aldus het staflid. Stanley Kubrick (1928-1999) In gesprekken geeft Jan Oldenhof blijk van een aan hys terie grenzende passie voor de in 1967 overleden saxofo nist John Coltrane. In zijn gratis toegankelijke 'Coltrane Sound Show', zaterdag in de tot het randje gevulde Waag, werd ineens duidelijk dat het element humor in zijn liefde voor de 'Jezus van de Jazz' wel degelijk sub stantieel is. Dat maakte het evenement zeer verteerbaar, ook voor bezoekers voor wie de muziek van Coltra ne nog een doolhof is. De angt vooraf voor een soort séance, waarbij alleen ultieme Coltra- ne-liefhebbers zich welkom wa nen, bleef daardoor ongegrond- Oldenhof, voormalig politie man en radiomaker, verzorgt al een paar jaar de Coltrane Sound Show. Jazzclub Hot House, die dertig jaar bestaat, haalde de manifestatie naar de Waag. De weduwe van de saxo fonist heeft Oldenhof in een in terview gevraagd de muziek van haar man uit te dragen en le vend te houden. Oldenhof voerde ook zaterdag die op dracht voorbeeldig uit met Col- trane-muziek, films en aan zijn idool gewijde poëzie. Geluid Alles was tot in de puntjes ver zorgd, niet in de laatste plaats het geluid. Terecht kreeg daar geluidsman Roy van Sprang een staande ovatie voor. Het is geen kinnesinne om lang niet altijd even goede geluidsopna men uit de jaren vijftig in de Waag aanvaardbaar te laten klinken. Ook de snoeiharde stukken, zoals Tranesonic, kwa men fraai door. De neiging om te applaudiseren was telkens groot maar kon beter worden onderdrukt, met al die plechti ge gezichten om je heen. La chen mag best bij de Coltrane Sound Show maar als feest heeft Oldenhof zijn avond toch ook weer niet bedoeld. Al was hij zelf wel de enige die af en toe aan het heupwiegen sloeg, juist als er een volkomen 'un- danceable' nummer door de Waag tetterde. De Coltrane Sound Show be vatte een aantal goed uitgeko zen stukken, al blijft het onmo gelijk om een representatieve dwarsdoorsnede van zijn oeu vre in elkaar te draaien. Op dat probleem zijn ook de samen stellers van de maar liefst acht cd's tellende box van Coltrane gestuit. Zij hebben zich volledig gewijd aan de trane in de nomen met Garrison en alle andere heeft gedaan, paden schouwt als een Hij doorgeefluik e pretentie dat 1 hij een van de ne-autoriteiten Nederland is, d zal filteren. KATWIJK» SILVAN SCHOCj 31 Katwijkse tekening^! litho's en olievenflf" hand van Willy SlipJ1 zien in de vierde lui1* sitie van galerie Sluiter studeerde aa|8es mies van Rotterdai Haag voor hij eind fel Scheveningen voorj ruilde, waar hij Ep-9J verbleef in hotel Dujeei de eeuwwisseling |>er villa neerzetten waf n/j intrek nam. W™ Vaak zet Sluiter KF Katwijkers op het df n| wijkse Uitwatering i13' kerij beeldt hij af Lni zijn schetsboeken lll( hoekige visserskop» minente Katwijkers^ schetsen laten hui»er! wijk zien, waarcr'J 'Honk' waar hij v|J3a 1909 woonde; ook keningen uit zijn F" ven. Is10' Sluiter werd overr.8' bekend door zijl1)" prenten en affiche! kende landarbeidi het oogsten terwijl! A schrift meldt: 'EIki niet geleverd aan berooft 200 MEN: een pond brood!' Y kwam pas nadat hijfc; tigd had in Den Haabo jarenlang Pulchrivm De expositie Witte Duif in Katsf ja ginneweg 12a, tot 0" dag 3 april is te zieij dag van 11-13 en \f uur. muziek recensie hans keuzers Hardcore@LVC Festival met Travoltas, Undeclinable Ambuscade, Die Allergie, Temple of the Absurd, Run Devil Run, Pro-Pain. Gezierr6/3, LVC, Leiden. De zanger Perry van het lekkere eigenwijze bandje Travoltas geeft het in het begin van het hardcorefestivalletje al meteen aan. ,,Ik houd eigenlijk hele maal niet van metal!." Even la ter gooit hij nog wat olie op het vuur door glashard te roepen. „Jullie komen toch voor de hoofdact hè, de Undeclinable Ambuscade toch?" Liehbbers van heftige hardcore moeten zich zaterdag in het LVC eerst door twee punkband jes worstelen. De pakkende, melodieuze punkie songs van de Travoltas hebben een hoog swinggehalte, lekkere zang en goede aanvullende koortjes. Een zonnig geluid brengt de band voort en elk nummer lijkt rijp voor een hit. Daarna raffelt Undeclinable Ambuscade z'n optreden met toegankelijke punk flink af. De zanger Jasper Vergeer valt nog het minst te verwijten. Zijn lan ge zanglijnen staan stevig ver ankerd, maar de rest van de band rommelt in de marge en vooral de drummer laat heel wat steken vallen. Lieten de Travoltas 'Denise' van Blondie in punkversie langskomen, Un declinable geeft 'Sound of Silence' een wat heftiger bewer king. De zwart geklede zangeres van het Duitse Temple of the Absurd komt op met twee Sam Mitchell. brandende toortsen. Twee vuurspuwers spugen een tiental waanzinnige vlammen tot in de nok van het LVC. Zij staat als een zwarte prinses uit de on derwereld op het toneel en laat haar deathmetal-stem in alle toonaarden zwaar laag en krij send hoog gorgelen. Door de grappige gitaarpartijen blijft het concert tot het eind toe boeien. Wie de meeste t-shirtjes ver koopt is meestal de hoofdact. De merchandising van Pro- -Pain loopt als een tierelier en het is grappig om te zien dat de laatste concertplaats op de rug van het t-shirt van Pro-Pain Leiden aangeeft. De band wordt daarom op het toneel ook omgeven door zijn eigen support-acts. Het zwarte schaap van de New Yorkse hardcore levert een rete-strak concert af waar alles in zit. Voorop de brulboeienzang van Gary Meskil, daarachter de op zwepende volvette sound, met voortdurend heerlijke tempo wisselingen. En toch ondanks al foto loek zuyderduin dat geweld blijft er ruimte voor subtititeit in de nummers. 'Act of God' is er zo één en juist de gitaarpartijen geven de heftige hardcore van Pro-Pain een snerpend afwisselend tintje. Nog een paar jaar en dan wil frontman Gary Meskil zich te rugtrekken uit de hardcore. Akoestische countryrock uit de jaren zeventig wil hij dan gaan spelen. Veel fans van Pro-Pain gruwen alleen al bij die gedach te. Het zijn pure beelden die Ku brick in de collectieve herin nering van de cinema grifte: de 'War room' in 'Dr Strange- love', de technopunk van een futuristisch Londen in 'A clockwork orange', het benau wende spookhotel (én de grijns van Jack Nicholson) in 'The shining'. De gisteren overleden Stanley Kubrick creëerde als geen ander werel den op film volgens een eigen visueel concept. Voor hem geen reizen naar lo caties ver weg, zijn wereld maakte hij bijna eigenhandig, kunstmatig, in een studio. Zijn Vietnam in 'Full metal jacket' was het Londense terrein van een half verwoeste gasfabriek, de palmen werden er voor uit Spanje geïmporteerd en via een duizendtal foto's van Viet nam liet hij er de decors bou wen. „Wanneer je over de grootste filmmomenten na denkt, vind je eerder beelden dan scènes. En zeker geen dia loog. Film is beelden met mu ziek." Stanley Kubrick was absoluut uniek in de filmwereld. In New York geboren als zoon van een Hongaars-joodse arts, maakte hij van zijn jeugdhob- by (fotografie) zijn beroep en werd een van de weinige vol komen onafhankelijke filmre gisseurs die weliswaar voor Hollywood werkte, maar artis tiek precies deed wat hij wilde. Een 'controll freak'. Zelfs de advertenties voor zijn films moesten door hem goedge keurd worden. En hij wilde ze kerheid over de stand van de techniek in de internationale bioscopen waar zijn films draaiden. Jaren werkte hij aan zijn films, zo lang dat velen om hem heen er gek van werden. Dit najaar moet zijn allerlaatste film uitkomen, 'Eyes wide shut' (met onder meer Tom Cruise en Nicole Kidman in hoofdrollen), waaraan hij een heel jaar filmde en die in het montage-stadium verkeerde. Harvey Keitel had er een rol in, maar perfectionist Kubrick In 1961 ging hij in En( wonen, al verfilmde Amerika nog Nabokoi! ta' als een zwarte en aL: nogal geruchtmakend^" die. „In Engeland krijl in beeld voor minderjr| zei hij over die keus. li maakte er de satire 'D^1 gelove or how I learns stop worrying and 1cm bomb', en zijn meest foy juichte en meest bekrftr film: '2001: a space 0| Een science fictionfilii mi de mens in het mechjme tijdperk, met de mensjhei den computer Hal. Bifere vonden de fans. Prete&ag zeiden de tegenstandma de film zette de toon fust genre en werd een kla m; Dat gold ook voor zijneer ming van Anthony Biker clockwork orange': Myin McDowell als de strafont ner wiens vrije keuzegkei goed en kwaad hem (bet men wordt door de hèibi spoeling van een psyafai Met op de geluidsbarjersl sieke muziek in 'Moopg thesizer versie. ade Kubrick gaf weinig ofjede terviews, schermde ate ii leven af en vertoondefds^ op festivals. Dat maa& k dianenverhalen om hpor steeds wilder. Het erabpi hem mateloos. „Meiiuss ken dat ik een kluizel er die tussen computer-) ik hoge muren leeft, diei he helm op heeft terwijljre: kilometer per uur rijdSpie zijn tuin laat besproejoot een helicopter en vod za scène zeventig 'takes'toei bruikt. De enige keera, een scène over laat dtker een acteur zijn tekstijan kent." de 'Een vakman', noemlpla zichzelf eenvoudig, „la n echt zou willen", zei', w dan tien jaar terug bi or voorlaatste film, „isifm; structuur van een filif zen. Ik wil iets doenójere aarde doet beven." hij BERTJANSMA»l Op theater recensie «dick van teylingen De wetten van Kepler speelt Concordia. Regie: Wim Berings. Gezien op 6 maart in het LAKtheater, Leiden. De fanfare is de wereld in het klein. Tijdens en na de repeti ties worden roddels uitgewis seld, vooroordelen bevestigd of bestreden, ruzies uitgevochten en machtsverhoudingen be paald. Een besloten gemeen schap met verhalen, contraste rende karakters en dus conflic ten: wat wil een dramaschrijver nog meer? In films als Fanfare, Fellini's Prova d'orchestra en Brassed off werd dankbaar ge bruik gemaakt van dat gegeven. Toneelgroep De wetten van Kepler heeft de dorpsfanfare naar het theater gehaald. Twee \Touwen en vijf mannen heb ben speciaal daarvoor een jaar lang muziekles genomen. Con cordia heet hun stuk, ironisch genoeg: direct bij binnenkomst worden de eerste hatelijkheden uitgewisseld en er volgen er nog veel meer. Naast warme men selijkheid natuurlijk, ontluiken de en gefnuikte liefde, persoon lijk leed, twijfel, vreugde, angst en stress voor het naderende Hafaconcours in Sint Hubert. Wiel (Romijn Conen) heeft een moeizame internetvriendin uit Letland en een drankpro bleem. Voorzitter Ad (Herman van de Wijdeven) met zijn grote mond heeft zijn vrouw verloren in een auto-ongeluk dat hij zelf veroorzaakte. Bionda (Caroline Rochlitz) is de frikkerige tut die de hypernerveuze Kevin (Freek Brom) verleidt. Mohammed (Hamid Boulghalegh) mag Ad natuurlijk niet op zijn vingers Stanley Kubrick. werkte zo langzaam dat Keitel zijn rol moest opgeven omdat hij elders een engagement had. Filmregisseur Sydney Pollack viel voor hem in, maar wilde geen commentaar ge ven: Kubrick was een genie en verder geen gezeur. Zijn films waren steeds totaal anders, Kubrick herhaalde zich niet. Alleen was er steeds het gevecht van de mens met zijn creaties, om mens te blij ven. In 1957 maakte hij 'Paths of glory', een ijzersterke anti oorlogsfilm waarin hij zijn ca ra to epa mera als een wapen de slag velden van de eerste wereld oorlog in stuurde. Kirk Doug las speelde de hoofdrol, her kende het grote talent en vroeg Kubrick om de regie van zijn productie 'Spartacus' van collega Anthony Mann over te nemen. Kubrick tilde het klas sieke 'sandalen-epos' uit bo ven het gemiddelde in dat genre, maar 'zijn' film werd het niet. Hij nam er later af stand van: de enige film waar hij niet de complete controle over had. Freek Brom en Herman van de Wijde- leven. foto pr tikken, want dan wordt hij uit gemaakt voor kamelendrijver. De uitdagende Frankie (Domi nique Hoste) is zwanger van een getrouwdé man. Dirigent Toon (Wiebe Gotink) gaat het alleen om de muziek; wanneer personen en emoties in het ge ding zijn, haakt hij af. Zijn ac cent isoleert hem als noorder ling. Verder zijn vooral stevige en soms moeilijk verstaanbare Vlaamse en Limburgse dialec ten te horen. Concordia is samengesteld uit materiaal dat de spelers zelf hebben aangeleverd. De lassen tussen de bijdragen zijn niet al tijd elegant weggewerkt en de scènes zijn soms voorbij voor dat je er erg in hebt. Een acteur is niet automatisch een toneel bedenker, en veel voorstellen die de voorstelling hebben ge haald zijn niet sterk genoeg. Meestal blijft het bij aanzetten van wat mogelijk interessant had kunnen worden. De perso nages hebben op zich genoeg te bieden, maar blijven te veel ste ken in karikaturaal spel (Frankie, Toon), te weinig pro fiel (Mohammed) of te goedko pe teksten (Kevin). In het begin, als iedereen binnen is in het ca fé en de jukebox James Brown draait, speelt het gezelschap onverwacht en spatgelijk één akkoord mee. Zulke momenten van verrassing zijn schaars. In Concordia had naast muziekles meer zelfkritiek, schaafwerk, verdieping en detaillering geïn vesteerd moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 12