Nieuwe weg overrompelt Leiderdorp Hoe werkt het parkeren hier?' Het kwartje met de meeste waarde. Hall© wereld Het kwartje dat vanaf de eerste seconde ingaat. Regio cwartje dat dag icht geldt. (cwartje met het tste bereik. 'Randweg ontlast Achthovenerweg niet' Is-ie het echt? Heel Nederland kan vanaf nu mobiel bellen voor ƒ0,25 Bij onze abonnementen kunt u een Belvoorraad* kopen. Dat zijn minuten die u vooraf voordelig koopt voor 15,- per uur, wat ne op ƒ0,25 per minuut, dag en nacht. Een tarief dat geldt vanaf de seconde. En hoewel de prijs belangrijk is, het is nog belangrijker wat u hiervoor terugkrijgt. Met Libertel heeft u het grootste bereik in heel Nederland. En de zuiverste geluidskwaliteit. En de beste service. Zoals bijvoorbeeld de gratis Klantenservice: 0800-0560. Belt u gerust voor meer informatie. We horen graag van u. *Vraag naar de voorwaarden in de winkel. GROOTSTE BEREIK ZUIVERSTE GELUIDSKWALITEIT NIEUWSTE TECHNIEK SLIMSTE DIENSTEN BESTE SERVICE LIBE op een plek voor invaliden. Boete: 140 gulden. „Nou, deze is wel heel erg over tijd." De schijf op het Terweeplein staat op halfnegen, terwijl het bijna twaalf uur is: kassa. Vijftig parkeerbonnen, waar van twintig op het Terweeplein en achttien in de De Kempe- naerstraat. De Oegstgeestse po litie deelt vrijdag en zaterdag de eerste bekeuringen uit in de 'blauwe zone' rond de winkel centra in de De Kempenaer- straat en de Lange Voort. Ieder een die hier zijn auto parkeert zonder parkeerschijf, of met een parkeerschijf die langer dan een uur is verlopen, riskeert 90 gulden boete. En dat levert in het eerste weekeinde meteen al veel geld op. Al valt het enorm mee vergeleken met twee we ken geleden, toen de politie in twee dagen tijd 300 nep-bon- nen uitschreef bij wijze van waarschuwing. De politie controleert de ko mende maanden in de buurt van het winkelcentrum, omdat er regelmatig urenlang auto's voor de winkels staan, en dan ook nog vaak verkeerd. Het winkelend publiek kan daar door vaak zijn auto niet kwijt. Regelmatig spreken mensen Cramer aan. „Mevrouw, hoe werkt het parkeren hier? Ik zie u zo driftig de schrijven. Ik werk hier in de buurt, maar woon in Alphen", vraagt een man be zorgd. ,,U moet hier een par keerschijf neerleggen met het tijdstip waarop u aankomt. Daarna mag u een uur blijven staan. Voorbij de Beukenhof kunt u ook uw auto zetten", legt Cramer uit. Ze krijgt sommige overtreders achter zich aan die 'echt maar tien minuten zijn weggeweest'. Een veelgehoord excuus van automobilisten is, dat ze het 'hartstikke druk hebben en niet aan alles denken'. Soms houdt iemand Cramer even aan. „Zeg, ik heb net een bon van u gekre gen, maar ik heb wel een schijf. Daar valt zeker niets meer aan te doen", vraagt een teleurge stelde vrouw met volle bood schappentas. „Tja, u kunt in hoger beroep gaan. Dan moet u binnen zes weken een bezwaar schrift naar het parket in Den Haag sturen", legt de surveil- lante geduldig uit. „Heeft dat dan zin?" „Ik zou het in ieder geval proberen, het is uw goed recht." Parkeerschijf Een bord op de stoep voor poe lier H. Dietz waarschuwt niets vermoedende bezoekers: 'Denk om uw parkeerschijf. Dietz is tevreden over het nieuwe be leid. „Dit parkeerbeleid is goed, maar de mensen moeten er even aan wennen. Dat de poli tie controleert is in ieder geval beter dan parkeerwachters. Die staan op de loer achter een boompje en pats-boem: die schrijven meteen bonnen. Zo las ik." Dietz deelt gratis par- keerschijven aan bezoekers uit. Sommige foutparkeerders hebben geluk: Cramer wil net een bon uitschrijven als een vrouw een winkel uitrent. „Staat-ie er al op? Kan ik hem nog wegzetten?" Een ander wil buiten de vakken laden en los sen als Cramer juist de foutpar- keerder achter hem heeft be keurd. „Nou, vooruit. Als u heel snel bent, want het is natuurlijk niet eerlijk als die ander een bon krijgt en u niet. Hier geldt niet de ethiek van het elastiek." Met agressie heeft Cramer niet te maken gehad. „Mensen zijn meestal boos op zichzelf. Ik hoor ook rustig hun verhaal aan. Ik zeg altijd: behandel ie mand zoals je zelf behandeld wilt worden." En dat werkt. f 0.21 oer minuut ex. BTW AC 8 MAART 1999 -t! )er|1 oegstgeest connie van uffelen Zaterdagochtend is het meteen raak bij de eerste auto in de De Kempenaerstraat. „Kijk dit is weer zo'n geval van buiten het vak parkeren," zegt de Oegst geestse politiesurveillante S. Cramer. Ze stopt een bon ach ter de ruitenwisser. De volgende auto staat vlak voor de invalidenparkeerplaats buiten de vakken. Achter de ruit prijkt een invalidenkaart. „Hier doe ik niet zo moeilijk over, want de invalidenplaats is be zet." Een eindje verderop staat een auto zonder invalidenkaart Jlamera gestolen bij snelkraak dten Onbekenden hebben zaterdagochtend vroeg een ?n een winkel aan de Voorschotense Schoolstraat vernield, i alalage werd een fotocamera met bijbehorende lens en ghatvreemd. De flitser werd kapot op straat teruggevon- ig totale schade bedraagt 800 gulden, seh Inaar mishandeld in Leiderdorp :hojp. Een 19-jarige Leidenaar is gisteren op het parkeer- a- ï&n de Leiderdorpse Persant Snoepweg mishandeld. De CRljde man werd zondagmiddag omstreeks 13.00 uur aan- '"Kijoor een bestelauto die achteruit reed. De bestuurder 5en|bestelauto reed vervolgens door. De Leidenaar wist tegen te houden en bekeek vervolgens met de chauf- ihade aan zijn auto. Toen hierop ruzie ontstond kreeg paar twee slagen in zijn gezicht, waarna de chauffeur er [ging. De politie is nog op zoek naar deze man. [lief aangehouden De politie heeft zondagavond omstreeks half elf op Jraatweg richting Leiden een 30-jarige Beverwijker aan- h, die even tevoren op de Wassenaarse Zijllaan een wit- Besbus had gestolen. De man bekende. Hij is voor ver- r het politiebureau gebracht. Politiek Leiderdorp reageert stomverbaasd op het onder zoek, dat wethouder V. Molkenboer heeft laten doen naar een nieuwe weg langs de A4. ,,Ik denk dat het leu ker was geweest als we hadden geweten dat het gaande was", zegt G. Hogervorst (CDA) gepikeerd. Andere raad- leden denken er net zo over. Aan een mening over de in houd van het onderzoeksrapport zijn de meeste partijen nog nieta toe. Der minuut ex. BTW iiaweg twee nachten afgesloten lengte van 85 meter en wordt op de bouwplaats in elkaar ge- Het transferium zal voorna melijk worden gebruikt door automobilisten die reizen uit de regio Amsterdam en de Bollen streek die de dagelijkse files in de richting van Den Haag wil len ontwijken. Ze kunnen op het transferium de auto parke ren en een bus nemen die ze via een vrije busbaan naar Den Haag brengt. In de nacht van dinsdag 27 april op woensdag 28 april wordt de Tjalmaweg nog een keer afgesloten. Dan is de weg tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgens niet voor het doorgaande verkeer beschik baar. jan de G.J. Tjalmaweg de rijksweg A44, Jiacht van dinsdag op tussen elf uur 's a- ftle volgende morgen jafgesloten. Dit is no lband met de werk- aan het transferi- luw A44, de nieuwe pats voor automobi- I verkeer wordt door I borden omgeleid, pacht wordt de nieu- Igersbrug in vijf de- crd bij de Torenvliet- T vandaan worden de j een mobiele kraan fclader gelegd en over i de bouwplaats ver- fcrug krijgt een totale ;r minuut ex. BTW leiderdorp afke van der toolen Eind vorige week bracht PvdA- wethouder Molkenboer (ver keer) een rapport naar buiten van onderzoeksbureau Goudappel Coffeng. De belang rijkste aanbeveling daarin is de j van een nieuwe weg pa rallel aan de A4, waarmee de zuidpunt van Leiderdorp ver lost zou worden van verkeers overlast. Molkenboer wil de aanleg van de randweg verder onderzoeken. Verschillende politici vinden het vreemd dat de bevolking van Leiderdorp is opgeroepen mee te praten over het ver keerscirculatieplan (VCP), ter wijl het plan voor de nieuwe weg in de la lag. Molkenboer heeft het rapport in de zomer gekregen. D66'er H. Veldstra: „Verbazing als het gaat om de raad, en verbazing als het gaat om de bevolking. Waarom we ten we hier niets van?" En C. Bos van Groenlinks: „Dit is niet zo'n gelukkig moment. Nu heb je de mensen laten meepraten, terwijl ze niet alles wisten. Bo vendien: er wordt van alles ge roepen over een integrale bena dering, en dan wordt hiermee toch weer een soort deeloplos sing naar buiten gebracht." Ook het CDA vindt dat het college met dit onderzoek voor uitloopt op het VCP. Fractie voorzitter H. Zilverentant van de WD is het daar niet mee eens. „Ook van de kant van de bevolking zijn zulke ideeën naar voren gekomen." Hij vindt het alleen maar 'heel verstan dig' dat er onderzoek is gedaan naar de nieuwe verbinding. „Het is duidelijk dat er in ieder geval iets moet gebeuren. Wat ons betreft is dit dan ook zeker iets dat het verder onderzoeken waard is", zegt Zilverentant. Daar staat de voorlopig nega tieve reactie van GroenLinks te genover. „Ik denk dat het voor barig is om nu te roepen dat zo'n weg een enorme verbete ring is", zegt Bos. „Want niet alles wat er op de Mauritssingel rijdt moet naar de provinciale weg. Bovendien biedt dit voor de bewoners van de Achthove- nerweg weinig soelaas." De fracties willen een verkla ring van wethouder Molken boer. „Ik ga er geen heisa om trappen, maar we moeten maar eens vragen aan de wethouder wat de aanleiding tot dit onder zoek was", zegt CDA'er Hoger vorst. En D66 wil van de wet houder horen waarom nie mand eerder van het rapport mocht weten. De stichting Comité Doesbrug loopt volstrekt niet warm voor het idee van een nieuwe weg langs de A4. De weg, die loopt van de Achthovenerweg langs de Doeshaven naar de provin ciale weg bij Hoogmade, biedt volgens J. Ginjaar geen oplos sing voor de verkeersoverlast op de Achthovenerweg. ,Als die nieuwe weg er is, blijft het ver keer nog steeds over de Achtho venerweg gaan", zegt Ginjaar. Ook de Mauritssingel wordt door zo'n nieuwe weg niet ont last, meent het Comité. ,.De mensen daar krijgen het ver keer alleen aan de achterkant, in plaats van aan de voorkant van hun huizen." voorschoten Is-ie het echt? Loopt dingetje daar nou heus? Die vragen kon je zaterdag van de gezichten van de mensen af lezen die winkelden in het centrum van Voorschoten. Gevolgd door de camera's van Veronica kui erden Luciano Pavarotti, Vader Abraham en Daphne Deckers door de winkelstraten. Het betrof opnames voor het tv-programma V- Models met als thema 'look-a-likes'. Alleen Daphne Deckers was niet nep: zij is de pre sentatrice van het programma. FOTO HENK BOUWMAN Politie Oegstgeest schrijft bonnen uit bij winkelcentra Vernielen en weggooien, daar draait het deze week om. Warmonders hoeven niet meer als Malle Pietje met hun gescheiden afval over straat. En in Leiderdorp is nu eindelijk ook een kunstwerk vernield. De gemeente krijgt allure. De Warmondse plastic-contai ners gaan vandaag bij het afval. Een besluit van de gemeente, dat menig Warmonder heeft verbaasd. Zijn ze nou al die jaren, snotverdo- rie, voor janmetdekorteachter- naam naar die bak gefietst? Het antwoord is simpel: ja. Het leek allemaal zo mileuvriende- lijk om plastic yoghurtbakjes en verpakkingsmateriaal apart weg te gooien. Konden ze van al dat inge zamelde spul weer fijn iets nieuws maken. Recyclen. Maar dan horen ze na acht jaar braaf splitsen dat er met al dat plastic niets is aan te vangen. En dat ze het daarom maar weer gewoon op de grote hoop moeten gooien. Da's effe slikken. Gerard Slingerland, fractievoorzit ter van Progressief Warmond, is er toch ook wel blij om dat het alle maal niet meer hoeft. Want erg prettig was al dat gesleep met afval nou ook weer niet. „Het is wél een verlossing", moest hij bekennen. „Ik voelde me 's zaterdags wel eens als Malle Pietje, als ik met al die volle tassen aan mijn fiets door het dorp reed. Aan de ene kant een tas met plastic en aan de andere kant een tas met blik." Blik, verdorie, da's waar ook, dat hoeft straks ook niet meer apart. Bij de vuilverbranding hebben ze namelijk magneten die dat spul zo uit het huisvuil trekken. Fluitje van een cent. Dus het heeft geen nut om dorperwten- en appelmoesblik gescheiden aan te leveren. Afijn, zoiets had Gerard ook al ge hoord, dus de laatste keer kieperde hij al zijn troep meteen in één bak. Waarna hij toch ging twijfelen. „Mischien is dat toch wel hele maal niet goed." Precies, je weet het maar nooit met het milieu. De ene keer doe je het goed met koffie uit een pastic beker, de andere keer met een sterke bak in een ste nen mok. Je moet alert blijven, en dus wil Gerard ook weten wat hij nou voortaan met zijn andijvieres- ten en aardappelschillen aanmoet. Want er duiken nu ook al verhalen op dat het organisch afval ook maar beter bij de rest kan. Wethouder John van de Velde kent die verhalen. „Er zijn landelijke problemen met het gft-afval." Pro bleem is volgens hem dat er te veel plastic, glas en andere rotzooi tus sen de etensresten zit, waardoor je er geen goeie compost van kunt maken. Warmonders goed opvoe den, dan is dat opgelost. Dus blij ven die bakken wél gewoon in ge bruik. Het schijnt dat er nóg een pro bleempje is. Dat het 'restafval' een stuk beter brandt als het niet te droog is. Dat ze dus wat aardap pelschillen bij de rest van het huis vuil moeten kieperen. Je weet het maar nooit met het mi lieu. Scherven Leiderdorp. De eerste twee letter grepen zeggen het al. Leider. Het betekent 'jammer' in het Duits. Jammer dat je er woont, niets aan te doen. Maar langzamerhand begint Lei derdorp toch mondiale allures te krijgen. Ook deze gemeente heeft sinds kort zijn eigen vernielde kunstwerk. Net als Leiden, waar de ruiten van het Vredesmonument keer op keer door schobbejakken worden ingegooid. En net als Oegstgeest, waar de glazen vlam van Jan Wolkers gedoofd is door onverlaten. Scherven brengen ge luk. Leiderdorp hoort er eindelijk bij. Als je het object van de kunstenaar Nicolaas Dings ziet staan in die dichtbevolkte woonwijk, vraag je je af hoe iemand zo onnozel kan zijn om het juist daar neer te zetten. Temeer omdat de bewoners ook al hebben geklaagd, dat er te weinig speelruimte is voor hun kinderen. Het zal wel niet, maar het zou best te begrijpen zijn als de burgerlijke ongehoorzaamheid had toegesla gen in Leiderdorp en er 's avonds tegen twaalven een huisvader op zijn pantoffels vanachter de bego nia's vandaan was gekropen om even met de vuisthamer een on herstelbaar spinnenweb in het glas van het kunstwerk aan te brengen. Het valt overigens mee dat de scherpe, stalen driehoek, die op de door Dings ontworpen glazen lichtbron staat, een voorwerp dat dienst moet doen als zonnewijzer, niet is geknakt. Naast het kunst werk staat een paal en het kind dat daar in klimt en per ongeluk valt, kan zomaar met zijn rug op dat ge vaarlijke uitsteeksel terecht ko men. De punt is dan wel met een klein gouden bolletje afgeknot, maar het blijft levensgevaarlijk. Natuurlijk moet je als kunstenaar de vrijheid hebben. Maar je hebt rekening te houden met de veilig heid. Je gaat in een dichtbevolkte woonwijk niet zo'n slapende dolk monteren. Misschien vinden zowel de kun stenaar als de gemeente dat kinde ren daar niet mogen spelen of ra votten. Maar kinderen spelen overal. Wie dierbaren in Leider dorp heeft wonen, zal blij zijn als die pantoffelheld op een van deze nachten weer eens uit Huize Bego nia naar buiten sluipt om die drie hoek om te zagen. erna straatsma cees van hoore Recente foto van het kunstwerk, waarbij de gevaarlijke zonnewijzer is weggebroken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 11