Kerk Samenleving AMB wil positief standpunt bisschoppen over condoomgebk. Wiarda pleit voor geestelijke verzorging bij politie Slachtoffers Spaanse Burgeroorlog zalig verklaard Hulpbisschop wil 'vader' als aanspreekvorm prieste f MAANDAG 8 MAART 1999 AC Protest tegen verkiezingsdatum colombo Een groep nonnen hangt hun protestborden aan het hek v an een overheidsgebouw in Colombo (Sri Lanka), waar ze protesteerden tegen hét uitschrijven van regionale verkiezingen in de zogenaamde Heilige Week, in de eerste week van april. Films prikkelen twintigers tot gesprek driebergen Een filmmarathon van 26 uur moet twintigers eind mei aanzetten tot discussie over levensbeschouwing en de per soonlijke invulling daarvan. In het kader van het Jaar met de Bijbel staat tijdens het festival Lighthouse of Love de liefde als onmisbare motor van het bestaan' centraal. In het Utrechtse filmhuis 't Hoogt passeren op zaterdag 29 en zondag 30 mei ruim twintig films over de liefde de revue in drie categorieën. De liefde voor een ander komt tot uitdrukking in klassiekers als Les enfants du paradis en Casablanca. Films als Wilde aardbei en (Ingmar Bergman), Jackie Brown en Farewell to my concubi ne gaan over de liefde voor een zaak. in de vorm van ..idealisme en fanatisme, begeestering en vernauwing". De derde categorie bundelt films over de liefde voor de Ander (met hoofdletter), voor het mysterie. Rolprenten als Dead Man Walking en ET 'ge ven op uiteenlopende en soms simpele manier vorm aan vra gen van zingeving en religie', aldus de organisatoren. Een lezing van auteur Joost Zwagerman, een 'filmdanceparty' en een ont bijt op zondagochtend in de Janskerk omlijsten het programma. Het ontbijt is volgens de organisatoren een van de momenten waarop het gewenste gesprek over levensbeschouwing op gang kan komen. De initiatiefnemers van het festival zijn het vor mingscentrum Kerk en Wereld, het Landelijk steunpunt voor studentenpastoraat en het Samenwerkingsverband vrijzinnige jongeren. Russische emigratie naar Israël stijgt Jeruzalem Het aantal Russische joden dat Israël verkiest boven de federale staten van de voormalige Sovjet-Unie is het afgelo pen jaar toegenomen met bijna 50 procent. Dat blijkt uit cijfers van het Joods Agentschap in Jeruzalem. De organisatie, die in de hele wereld de emigratie naar Israël begeleidt, zag in januari 1999 en december 1998 3319 nieuwe emigranten binnenkomen uit het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). Een jaar eerder lag dit aantal in dezelfde periode nog op 2224. De be langrijkste beweegredenen voor het verlaten van de vroegere SU is de verslechterende economische situatie en het toenemende antisemitisme. Sinds het kelderen van de roebel in de herfst van vorig jaar staan voor de deuren van het Joods Agentschap te Moskou lange rijen visum-aanvragers opgesteld. Ook de be langstelling voor het volgen van Hebreeuwse taalcursussen is de afgelopen maanden sterk gegroeid. De Israëlische organisa tie had al extra personeel naar Rusland gestuurd om de grote aantallen te verwerken. Israël heeft sinds de openstelling van de Sovjet-Unie tien jaar geleden ongeveer 800.000 Russische emi granten verwerkt. Dat is bijna eenzesde van de eigen bevolking. Mirre vloeit uit ikonen in klooster moskou In een russisch-orthodox vrouwenklooster in de buurt van Moskou vloeit naar verluidt welriekende mirre uit de iko nen. Het mysterieuze verschijnsel deed zich bijna twee weken geleden voor het eerst voor in een van de vertrekken van het klooster, zo heeft abt Ambrosius woensdag tegenover het Russi sche persbureau Interfax verklaard. Toen andere ikonen in de zelfde kamer werden geplaatst, bleek de gomhars met bittere smaak ook uit deze heiligenbeelden te vloeien. Intussen zou dat al bij zo'n 2000 ikonen in het klooster Swjato-Wedenski in Iwanowo zijn gebeurd. „Dit is een bijzonder geschenk van God, waarmee de Heer Iwanowo eert", zei Ambrosius. BEROEPINGSWERK Bedankt: voor Fort Macleod, (Alberta, Canada) (Bethel Reformed Church te Monarch, deel uitmakend van de Reformed Church in America): W. van Vlastum te Opheusden. redactie dick v utrecht anp De progressieve Acht Mei Beweging (AMB) roept de bisschoppen op een positief standpunt in te nemen over het gebruik van condooms om aids te voorkomen. De miljoenen slachtoffers van aids moeten bij de stellingname het belangrijkste uitgangspunt vormen. Het vrijwel onhoudbare verbod op condoom gebruik staat volgens de AMB in toenemende mate onder druk. „De Geest mag in deze discus sie niet gedood worden omwille van een leer die ver overschrijdt wat het evangelie van Jezus Christus ons voorhoudt: barmhartigheid, mede dogen, vergeving en humaniteit", schrijft de ver nieuwingsgezinde beweging zaterdag in een ver klaring. De bisschoppen spreken dinsdag tijdens hun maandelijkse vergadering over de gevoelige kwestie. Aanleiding is de recente uitspraak van bisschop Muskens van Breda dat de aids-epide- mie in Afrika vraagt om het uitdelen van con dooms, hoewel dat formeel in strijd is met de kerkleer. Muskens moet tijdens de ontmoeting met zijn collega's argumenten voor zijn stelling- name leveren. Het AMB-bestuur acht het van groot belang dat het gesprek leidt tot een positieve bijdrage van de bisschoppenconferentie aan het mondia le verlangen om de verschrikkelijke gevolgen van HIV. het virus dat aids veroorzaakt, te beheersen. „Het gelovig aanvoelen van mensen over deze kwestie wijst in overgrote meerderheid naar het niet blokkeren van oplossingen die hun waarde hebben bewezen", meent de AMB. De beweging zegt bijzonder blij te zijn met de oproep van de Katholieke Raad voor Kerk en Sa menleving (KRKS) om een open discussie over de gevoelige kwestie te beginnen. De twintig door HILVERSUM/DEN HAAG ANP Korpschef J. Wiarda van politie Haaglanden heeft zondag ge pleit voor de aanstelling van geestelijke verzorgers bij de po litie. „Die professionele geeste lijke zorg is nu niet beschik baar. Het is misschien wel heel wijs om die wel beschikbaar te stellen", zei hij in het RKK- /KRO-programma Kruispunt- tv. De geestelijke verzorgers kunnen politiemensen helpen bij de verwerking frustraties. Wiarda verwees naar de recente rellen van Koerden in Den Haag. De politie moest hard optreden toen de situatie uit de hand liep. „Maar wat gebeurt er? Kritiek op de politie. Ze be geleiden 's nachts de Koerden, worden daarna door de Koer den onder de voet gelopen. Een diepe frustratie natuurlijk en vanuit frustratie kun je je werk niet doen." Politiemensen hebben vol gens Wiarda ook behoefte aan gesprekken over zingeving. Ide alen botsen met de praktijk. .Als je als politiemens in het le ven staat om het kwaad op te lossen en uit te bannen, dan moet je terug naar de zondeval: waar is goed en kwaad ont staan. Goed en kwaad is de werkelijkheid van de samenle ving. Maar als jouw leven mis lukt is, als je tegen het einde van je loopbaan bij de politie ziet dat het kwaad niet is uitge roeid, dan mislukken we alle maal", aldus de korpschef. Oud-minister van Justitie E. Hirsch Ballin zei onlangs ook dat de politie een dienst geeste lijke verzorging moet krijgen. Hij reageerde daarmee op het rapport 'Onder je pet praten'. gTEI de bisschoppen benoemde leden een zien condoomgebruik niet alleen alila maar onder bepaalde omstandighejtvr „morele plicht" ter voorkoming fotï raad wil dat de Nederlandse bisschf wenste discussie aanzwengelen. Het behoudende Contact Roomj (CRK) wil overigens dat de bisschi nemen van hun Bredase collega, van Muskens zijn volgens het CRCfe strijd met de leer. van de Rooms-K<ü0( „Het uitdelen van condooms is een}be promiscuïteit." ^te| pha gin Vaticaanstad Paus Johannes Paulus II heeft gisteren acht geestelijken zalig verklaard, die tijdens de Spaanse Burgeroorlog (1936-1939) werden gedood. De 78-jarige kerkleider verklaarde ook een Franse priester en een Duit se vrouw zalig. Zeven van de acht Spaanse priesters werden op 25 juli 1936 in het zuiden van Spanje doodgeschoten. Vincenzo Soler, die tot dezelfde religieuze orde als de anderen be hoorde, wist aanvankelijk te ontsnappen. Maar soldaten ontdekten hem vier dagen later en sloten hem in de ge vangenis op. Half augustus 1936 werd de priester ter dood gebracht. Bijna 7000 rooms-katholieke priesters, monniken en nonnen ondergingen eenzelfde lot tijdens de Spaanse Burgeroorlog. Ze werden gedood door tegenstanders van de fascistische generaal Franco. Na de dood van Franco in 1975 hield paus Paulus VI de zaligverklaring van de slachtoffers tegen. De huidige paus maakte dat besluit in 1983 ongedaan. Sindsdien heeft hij al zo'n 240 martela ren van de Spaanse Burgeroorlog zalig verklaard. Ook de Franse priester Nicolas Barre en de Duitse Anna Schaffer kwamen zondag een stapje dichter bij een mogelijke hei ligverklaring. Barre, die tijdens de zeventiende eeuw leef de, zette zijn leven in voor de ontwikkeling van arme kin deren. In de Franse stad Rouen richtte hij kleine scholen voor meisjes op. In die tijd werd prioriteit gegeven aan het onderwijs aan welgestelden en jongens. Schaffer had besloten non te worden, maaiji ongeluk raakte ze op 19-jarige leeftijd verlam* benen. Tijdens haar leven schreef ze talloze bk zieken, borduurde ze voor kerken en gaf ze ral sen die daarom vroegen. Schaffer leed aan ka) senletsel. Ze stierf op 43-jarige leeftijd. Sinds! gen veel pelgrims een bezoek aan haar graf. 5 verkiezing in 1978 heeft Johannes Paulus II a zalig en 280 heilig verklaard. De Vaticaanse voor de heiligverklaringen houdt zich momer met bijna 2000 processen tot zalig- en heiligj kerkrade anp Hulpbisschop De Jong van Roermond ziet ernaar uit dat priesters 'vader' worden genoemd. Die aanspreekvorm drukt veel meer vertrouwen uit dan het huidige pastor of pastoor, zei De Jong zaterdag tijdens een ontmoe tingsdag voor priesterstudenten in het grootseminarie Rolduc in Kerkrade. De uitdrukking 'vader' geeft pries ters een gevoel van verantwoordelijk heid. „Het roept vaderlijke gevoelens in je wakker", aldus de hulpbisschop. Hij verwees naar Engelssprekende landen, waar priesters 'father' worden genoemd, ongeacht zijn functies of de vraag of hij lid is van een religieuze or de of congregatie. De Jong zei er niets op tegen te hebben als de term 'vader' ook in Nederland voor priesters wordt ingevoerd. Een priester moet volgens De Jong als een geestelijk vader zorgen voor een uitgebreide dis van geestelijk voedsel voor zijn gelovigen. Dat ver eist goede studie, maar vooral een in tens gebedsleven. Het betekent ook navorming, bijscholing en retraites. Bovendien moeten mensen op onmo gelijke tijden kunnen aankloppen en bellen, zei de hulpbisschop tegen de bijna honderd priesterstudenten van de zeven officiële priesteropleidingen. De naam van de priester en de ma nier waarop mensen over hem spre ken, mogen volgens De Jong getuigen van respect en eerbied voor wat hij is. De hulpbisschop vertelde dat zijn moeder hem na zijn wijding, begin fe bruari, met 'U' begon aan „Dat heb ik haar weer sn| maar ik waardeerde het dat ik het gevoel had dat waar het in het priesterscl om iets sacraals. Je bent man Gods." De jaarlijkse ontmoetii in Rolduc gehouden, om burgse seminarie 25 jaar l Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque ANNO 1899 ANNO 1974 Woensdag 8 maart LISSE - Nog nooit was het aantal geboorten in deze ge meente zoo groot als in de twee eerste maanden van dit jaar. In Januari toch werden geboren 18 en in Februari 19, te zamen 37 kinderen. In 1898 beliep dit cijfer over die maanden 20, terwijl ook in vorige jaren nooit hooger cijfér is behaald dan 26. Een niet onaardige vooruitgang dus! LEIDEN - Vanwege den Algemeenen Nederlandschen Wiefrijdersbond zal te Leiden een wegwijzer komen hoek Rapenburgen Breestraat. NOORDWIJK - Bij den boekhandelaar A. Dorsman, al hier, is door het Bestuur van den Nederlandschen Vrouwenbond ter Internationale Ontwapening ter in- teekening gelegd het bekende adres van dankbetuiging aan den Czaar van Rusland voor diens streven tot ver mindering der krijgslasten en ter handhaving van den wereldvrede. GEMENGD NIEUWS - Aan het ministerie van binnen- landsche zaken is men reeds druk bezig met het voor bereiden van de werkzaamheden voor de in dit jaar te houden achtste tienjarige volkstelling. Er moet, overeenkomstig de adviezen van de commis sarissen der Koningin in de provinciën, zijn besloten, de volkstelling, evenals in 1869, 1879 en 1889 te doen houden op 31 December. Het is het voornemen van den minister om al het be- noodigde materieel, niet, evenals vroeger, door tus- schenkomst van de commissarissen der Koningin, maar rechtstreeks aan de gemeenten te zenden. De bewerking van het eerste gedeelte der uitkomsten zal eveneens met meer aan de provcinciale bureels voor statistiek worden opgedragen, maar aan het de partement van binnenlandsche zaken geschieden, waar daartoe een centraal bureel zal worden gevestigd. Vrijdag 8 maart AMSTERDAM - Wim Sonneveld is niet meer. De cabaretier, die twee weken geleden door een hart aanval werd getroffen, overleed vanochtend in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amster dam. Hij is 56 jaar geworden. Wim Sonneveld heeft vooral successen geboekt met zijn creaties van Willem Parel, frater Venantius en professor Higgins in de musical 'My fair lady'Hij heeft be halve op het toneel vaak voor televisiecamera's gestaan. Sonneveld trad ook in diverse films op. DE KAAG - ,,Hoe sfeervol zou het zijn wanneer op gezette tijden onze klok op het eiland weer zou slaan en luiden, want dit hoort toch bij onze Kaagse gemeenschap?". Aldus schrijft het "Co mité 100", dat zich bezighoudt met festiviteiten rond de honderdjarige Nederlandse hervormde kerk op het Kaageiland. Vijftien maart wordt dit feit herdacht. Voor de bediening van kerkklok en uurwerk moet er echter aan het mechanisme het een en ander gebeuren, een zaak, die als zeer kostbaar wordt betiteld..Er wordt dan ook een be roep op de bevolking gedaan voor een financiële bijdrage. LONDEN - De Britse organisatoren van de Miss World-verkiezingen hebben de 20-jarige Ameri kaanse Marjorie Wallace, die vorig jaar november tot 's werelds mooise werd uitgeroepen, haar titel ontnomen. De organisatoren van de jaarlijkse schoonheidswedstrijd verklaarden dat mejuf frouw Wallace, een fotomodel uit Indianapolis, niet voldeed aan de fundamentele verplichtingen van een Miss World. Marjorie Wallace is in op spraak gekomen, toen zij de voetballer George Best beschuldigde met haar bontjas vandoor te zijn gegaan. Deze fraaie popu lieren in de Dou- zastraat staan een triest lot te wach ten: zij worden gekapt. Hetzelfde geldt voor de bo men van de Aars traat en de Anna van Saksenstraat. Zij staan te wan kel op hun stam. Hun wortels zijn verstikt door het asfalt. De bomen zullen overigens worden vervan gen door al enigszins vol groeide soortge noten. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging Ma t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W F REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Advertenties: 071- 531 Familieberichten 023-1 023-5320 216 f Redactie 071- 532191 Hoofdredactie: 071-51 ADVERTEli Maandag t/m vrijdag vart 071- 5356 230 f RUBRIEKSADVP Maandag t/m vrijdag vare 071-5143 545 f ABONNEMfc bij vooruitbetaling: f per maand (acceptgiro) n per kwartaal (acceptgiro^ per half jaar (acceptgiro! per jaar (acceptgiro) L Abonnees die ons een mach! het automatisch afschrijven! abonnements- geld, ontval? betaling. k VERZENDING» Voor abonnementen die psfr worden verzonden geldt eef aan portokosten per verschf LEIDSCH DAGBLAD Voor mensen die moeilijkj hebben of blind zijn (of leeshandicap hebben), isi van het regionale Dagblad op geluidscasset informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken! 1 J K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgeJ feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienl INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. i Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10