egeer wil verkeersplan ior rechter aanvechten Extra paaltjes Schoolstraat na reeks overtredingen f is daar enorm behoefte aan ZONDAG 7 MAART A.S. ZIIN Wl 1 GEOPEND VAN 11. UUR. W.J. ZIRKZEE B.V. Lekker blowen en zuipen in onze hangcontainer' Twijfels over woningen in voor opleidingen y Warmondse bollenschuur Regio Enquête over fietsverbod Schoolstraat fhie'rier, één van de grote mannen achter bedrijven- DmroPe Baanderij, dreigt met juridische stappen om Goatomen dat er bloembakken op de Van der Valk ItoJvreg in Leiderdorp komen. Volgens Regeer is die (m'Sremmende maatregel 'te stom voor woorden', 'lnUlhet bedrijventerrein minder goed bereikbaar Verkeerswethouder V. Molkenboer wijst alle kri- 19 Efijn verkeersplan van de hand. Houfl van burgemeester heeft het plan goedgekeurd, de Van der Valk eenrichtingver- n Co™ een maximale snel- -9130 kilometer per uur. Vien rond de dertig iken om hardrijden te- 4ste vindt Regeer te ver spreekt schimpend woonerf, terwijl de |/alk Boumanweg vol- t een belangrijke route De Baanderij is. „De gemeente staat ons nota bene toe dat we ons meer op de con sumentenmarkt richten." Wethouder Molkenboer vindt Regeers opstelling onterecht. „We zijn de ondernemers op belangrijke punten tegemoetge komen. Zo hebben we beloofd om aan de andere kant van De Baanderij de ontsluiting via de Rietschans te verbeteren: de bochten worden breder, even als de opstelruimte voor het kruispunt met de Engelendaal. Daarnaast komt er ook op hun verzoek een linksaf-strook op de Van der Valk Boumanweg richting Spanjaardsbrug." Ook verwijst de wethouder naar de komende nieuwe verbinding van De Baanderij met de pro vinciale weg, via Driegatenbrug. Molkenboer benadrukt dat de maatregelen op de Van der Valk Boumanweg een voorlopig karakter hebben. „Als het niet blijkt te werken, dan gaan we weer om tafel", zegt hij. Overi gens heeft de wethouder ko mende maandag samen met collega A. Roest van economi sche zaken nog een gesprek met Regeer. Dinsdag geeft de raadscommissie voor verkeer haar oordeel over de verkeers maatregelen. Ook elders in het dorp is er kritiek op de plannen met de Van der Valk Boumanweg en in het verlengde daarvan met het achterliggende Zijlkwartier. Zo zijn bewoners van de Laan van Ouderzorg bang dat het voor hun deur drukker wordt. In het Zijlkwartier zelf is ook niet ie dereen gelukkig. Een aantal be woners vindt het vreemd dat zij in hun bewegingen worden be lemmerd, om het relatief kleine aantal mensen aan de Van der Valk Boumanweg te gerieven. Ook vraagt men zich af waarom de gemeente niet wacht op de uitkomsten van het verkeerscir culatieplan. Molkenboer wijst er echter op dat alle Leiderdorpers de ge legenheid hebben gehad om in te spreken. Een deel van de maatregelen in het Zijlkwartier is juist een uitvloeisel van die inspraak, zegt hij. Bovendien is er nu al veel sluipverkeer in de wijk, en dat wordt met dit ver keersplan tegengegaan. „En wat het VCP betreft: dit is juist een prima gelegenheid om uit te testen wat de effecten van dit soort maatregelen zijn. Het heeft het karakter van een expe riment." Daarnaast spreekt Molken boer stellig tegen dat het hele project alleen op touw is gezet voor een 'clubje bewoners' op de Van der Valk Boumanweg. „De bedoeling is ook om het verkeer vanuit Leiden tegen te gaan. En daarmee de duik op de Persant Snoepweg te ver minderen." De Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp op een doordeweekse middag. Ondernemers van De Baanderij willen niet dat de weg een 'woonerf' WOrdt. FOTO HIELCO KUIPERS i WONING- EN PROJEKTINRICHTING Tel. 071-5323848 imaus-^1^ kerk(H ro lO.Ipecialist in grenen en teak, zitcomfort en verlichting M N - Lammenschansweg 138, Tel. 071-5766013 - (in het pand van Zirkzee woninginrichters) - Geopend van 9 00-18.00 uur - Donderdag koopavond, maandagochtend gesloten ds Ne^ Alphei "Remjegkundigen Rijnland Ziekenhuis bestuderen gezondheidszorg Tanzania iantoo' Jitleen eiden.l.juDY nlhof I 071-1 Een vast groepje van acht jon geren lijkt zijn stek in de hang- container in het Oegstgeestse Irispark inmiddels te hebben gevonden. Het zijn leerlingen van het Teylingen College die tijdens de pauzes van hun les sen regelmatig de container opzoeken. „We zitten hier elke dag, want hier kunnen we relaxed blowen. Eerst zaten we in de portieken, maar we vinden de ze container wel gaaf', zegt de 16-jarige Daniël. Samen met zijn vriend heeft hij zojuist staan schuilen voor een flinke stortbui. Koud vinden ze het er niet, omdat 'de wind er niet op staat'. „Jongeren uit andere klassen zitten nog wel in de portieken, 's Avonds laat ko men we hier niet, maar op za terdagavond hebben we hier wel afgesproken. Dan gaan we lekker blowen en bier zuipen, om het maar even zo te noe men. Soms komen er wel eens een paar gasten van 18 of 19 langs die in de container willen zitten. Dan gaan we maar weg, want we willen rustig met el kaar kunnen praten zonder dat iedereen meeluistert." Overigens is de door de ge meente beloofde geluidswal in de loop van de week aan de achterzijde van de container aangelegd. Het ontbreken van de wal zorgde vorige week, tij dens de feestelijke opening van de container, nog voor irritatie bij de buurtbewoners. Zij dreigden het 'vredesverdrag' met de jongeren, de gemeente en de politie niet te onderteke nen, omdat de beloofde wal niet was aangelegd. Volgens de gemeente lag dat aan 'de plan ning' bij de aannemer. Ook aan de zijkanten van de contai ner wordt de komende tijd nog aarde gestort. Voor gfugreis in het vliegtuig viel op een berichtje Over een vrouw, ergens in die protesteerde tegen het Duinj 3 5 kilometer moest fietsen consultatiebureau te ko- je nét een maand in Tanzania en verpest, zoals Tineke Shvarts (42) Partlc|Dofferhoff (50), kan je daar or (aam niet N- -In Tanzania lopen leren tdn vaak vele kilometers voor ieetadvj post zijn waar ze medische telgen. Door de bran- Vaak ook nog met een S2121fE'' kantofpleegkundigen Shvarts en Servicr beiden werkzaam in het in Leiderdorp, arantieree weken geleden terug van l-4093&aar het district Morogoro in werW Al jaren heeft het Rijnland istreeljs contacten met artsen in let 071en btedt ^et zie^en^uis hen perdagF'Hfv De directie besloot gleden om de steun uit te orgvraaiWat tot dusver echter ont- maai een goede visie op de ge- v'PeifZOr8in ^et district" Aan Dof- 4886 2{ Shvarts de taak om de pro- ^aart te brengen en aanbe- doen. rarts ging daarmee een oude ^oPjvervtdling. „Ik heb veel ge el? Aanr- ^ad nog nooit in het bui- "ïwerkt. Dat leek me fantas- ferhoff knikt. „Ik zag het als- :ige kans om in de keuken te de gezondheidszorg in de eld, om m'n blik te verrui- Ve behoet'j raten, ber^ ijk ges 3202. 'ort dat de verpleegkundi gen. is inmiddels klaar. Eén langrijkste aanbevelingen is ■er geld moet komen om te leiden. „Dan kunnen de De hongersnood in Tanzania greep Tineke Shvarts (links) en Trudy Dofferhoff aan. „Dat wij tijdens ons verblijf rijkelijk werden voorzien van eten." Tanzanianen zelf deskundig worden wel een opleiding achter de rug heb- op de gebieden waar ze nu buitenlan- ben, vérder te scholen. „Daar hebben ders nodig hebben. Veel buitenlanders ze ontzettende behoefte aan." zeggen: dat kunnen ze niet. Maar dat vragen Wij ons af. Degenen die wel zijn opgeleid, zijn heel erg gemotiveerd." Ook is er volgens Dofferhoff en Sh varts geld nodig om de mensen die al De twee verpleegkundigen bezoch ten vijf gezondheidsposten, een ge zondheidscentrum en een ziekenhuis. Waar ze zich steeds over verbaasden, was de creativiteit van het personeel. is heel moeilijk om te zien. Temeer omdat FOTO MARK LAMERS Met weinig middelen werd veel be reikt. „De dingen die wij weggooien - wegwerpspuiten, handschoenen worden daar zeker vier keer gebruikt. Naalden worden ontsmet door ze uit te koken. Een bloedbank is er niet. De familie geeft bloed. We hebben mee gemaakt dat een hoogzwangere vrouw met een gescheurde baarmoeder haar eigen bloed dat in haar buik was gelo pen. kreeg toegediend, nadat het was gezuiverd. Dat kon niet anders want de familie had het verkeerde bloed", zegt Shvarts. „Zo'n 'auto-transfusie' is - zeker in geval van aids - zo gek nog niet." Of het Rijnland Ziekenhuis ook te hulp moet schieten als het gaat om verbetering van organisatie en effici ency, betwijfelen Shvarts en Doffer hoff. „De mensen moeten vaak uren wachten voor ze worden geholpen. Maar dat is daar geaccepteerd. Tijd is daar geen probleem, in tegenstelling tot hier. Je kunt je afvragen of wij daar in niet gewoon zijn doorgeschoten. Het is trouwens ook niet zo vreemd dat de mensen het niet erg vinden om te wachten. Ze hadden vaak uren en uren gelopen om bij een gezondheids- post of een 'healthcentre' te komen. Dan is het natuurlijk best lekker om uit te rusten." Het tweetal is wel erg geschrokken van de hongersnood die momenteel heerst in Tanzania. Doordat er te wei nig regen is gevallen, zijn de oogsten mislukt. „Door de honger is alles in het geding. Patiënten kunnen het zie kenhuis niet meer betalen. Met de zie kenhuizen gaat het ook slechter. Ze moeten weer een groter beroep doen op Memisa en andere hulporganisa ties. Terwijl ze niet afhankelijk willen zijn van hulporganisaties. Want als die wegvallen, is er niets meer." In het ziekenhuis dat de twee vrou wen bezochten, liepen al discussies over bezuinigingen. „Zo van: moeten we de patiënten - die twee keer per dag pap kregen - nu één keer pap ge ven of helemaal niks meer. Dat is heel moeilijk om te zien. Temeer daar wij tijdens ons verblijf rijkelijk werden voorzien van eten." WARMOND ERNA STRAATSMA Als het aan het CDA in War mond ligt, wordt nog geen toe stemming verleend voor de ver bouwing van de traditionele bollenschuur bij Dorpsstraat 19 tot drie woningen. De christen democraten willen dat eerst een totaalplan voor het dorps centrum wordt gemaakt. Om dat Progressief Warmond (PW) en de WD geen moeite hebben met het bouwplan van de nieu we eigenaar, ziet het naar uit dat hij toestemming krijgt. De gemeenteraad moet binnenkort de knoop doorhakken. De bollenschuur ligt midden in een gebied dat de gemeente zelf wil herinrichten. Om die re den wil het CDA wachten met toestemming voor verbouwing. „Laten we niet alleen naar Dorpstraat 19 kijken", zei frac tievoorzitter A. Lemmers gister avond tijdens een commissie vergadering. Het CDA pleit al tijden voor een grootscheepse renovatie van het dorpscentrum om War mond een economische impuls te geven. De fractie was vorig jaar teleurgesteld toen Dorps straat 19 te koop stond en het college van B en W geen inte resse toonde in aankoop. Aan koop van het perceel was vol gens het CDA lucratief omdat het naast de flat Dekkersgaard ligt, die wordt gesloopt. Ook het even verder gelegen gebouw 't Meerpunt komt leeg en wordt wellicht gesloopt. Door verwer ving van het hele. vrijkomende gebied had de gemeente vol gens het CDA een optimale si tuatie voor herinrichting van het dorpshart. PW en WD vinden niet dat het plan voor Dorpsstraat 19 de herinrichting van het dorpscen trum in de weg staat en willen daarom wel toestemming geven voor een verbouwing. De nieu we, Leidse eigenaar wil in de oude bollenschuur drie wonin gen realiseren. „Laten we pak ken wat we pakken kunnen", aldus PW-fractievoorzitter G. Slingerland. Door het pand een woonbestemming te geven, kies je de beste manier om de oude bollenschuur zijn karakte ristiek te laten behouden." De gevel van het gebouw wordt niet aangetast door de verbouwing. Adegeest krijgt nieuwe kleedkamers voorschoten in het Van der Hoevenpark. De huidige kleedaccommodatie is zo slecht dat deze door de Ne derlandse Baseball en Softball Bond (NBSB) is afgekeurd. Sportvereniging HSV Adegeest wil de nieuwe ruimtes voor het begin van het seizoen 1999 in gebruik nemen. Honk- en Softbalvereniging Adegeest krijgt van de gemeen te Voorschoten ruim twee ton om vier nieuwe kleedruimtes te bouwen. De gemeente betaalt de kosten uit de opbrengst van de toekomstige nieuwbouwwijk "X 5 MAART 1999 ,"3 overreden door heimachine Tijdens werkzaamheden aan de Oegstgeestse jouwwijk Poelgeest is een 41-jarige Haarlemmer gister- 1 door een heimachine over zijn benen gereden. De n ve£kker. die net voor de eerste dag in Oegstgeest aan het ekeW stond om ongeveer negen uur 's ochtends bij een tallatie op de bouwplaats. Toen de heimachine even ach- eed, schrok de Haarlemmer zo dat hij achter de machine Almkwam. De machinist zag dat pas toen het al te laat was. ^s3(jrlemmer is gewond aan beide benen naar het Leids Uni- eréir Medisch Centrum (LUMC) gebracht. De toedracht van 9.3( eluk wordt nader onderzocht. "Slerdorps kunstwerk beschadigd ^p. Het kunstwerk 'De Gnomon' op het Leiderdorpse plein is door onbekenden beschadigd. De blauwe glas- zain de lichtbron is versplinterd, de driehoek die als zon- »r dienst doet, is eraf gehaald en de cijfers op de metalen |n weggekrast. De schade wordt door de gemeente op ds vl^en geschat. Het kunstwerk, dat vorig jaar werd ge rist,en komende zomer officieel in gebruik wordt genomen, Ti. Gjbehalve uit de zonnewijzer ook uit een roestvrijstalen zes meter h°°8 met daarop een bronzen figuur die het e n aanwijst. Via het zonlicht zijn de seizoenen af te lezen, leente gaat met de kunstenaar overleggen over het her- j'De Gnomon'. 'Vrachtwagenchauffeurs in Voorschoten zorgen voor levensgevaarlijke situaties en veel schade' voorschoten erna straatsma Na tientallen verkeersovertre dingen van vrachtwagenchauf feurs heeft de gemeente Voor schoten gisteren een reeks paaltjes geplaatst aan de kop van de Schoolstraat. Leveran ciers maakten regelmatig ge bruik van de bestaande ruimte aan de noordkant van de win kelstraat, om paaltjes elders te omzeilen. „Dat leverde levens gevaarlijke situaties op en ver oorzaakte veel schade aan de nieuwe bestrating", zegt T. Dijksman, hoofd verkeerszaken van de gemeente. Vrachtwagens reden regel matig vanaf het kruispunt Juli an alaan Leidseweg/Raadhuis laan de Schoolstraat in. „Ze wipten zo een bermpje over, gingen daarna dwars over een fietspad, beklommen dan het tehuis precies zien. Een aantal voetpad en kwamen zo op het wethouders is er getuige van kerkplein terecht", zegt Dijks- geweest. Die hadden in hun man. „Dat is de aifgelopen tijd werkkamer vrij uitzicht op de tientallen malen gebeurd. We overtredingen." konden het vanuit het gemeen- De noordkant van de School straat is sinds een paar maan den alleen 's ochtends toegan kelijk voor leveranciers. Na één uur gaat de straat met paaltjes dicht. Die maatregel vormde een onderdeel van een groot- Voorschoten overweegt een enquête te houden over de wenselijkheid van een fietsverbod in de Schoolstraat. Daarnaast wordt gewerkt aan een verordening om uitstallingen op straat te beper ken. Door die maatregelen moet de winkel straat veiliger worden voor winkelend publiek. De gemeente denkt al tijden aan het invoeren van een fietsverbod, maar twijfelt aan het nut daarvan. Hoofd verkeerszaken T. Dijksman: „Je moet je afvragen hoe je zo'n fietsverbod kunt handhaven. Maar waarschijnlijk gaan we eerst eens een enquête houden over dit onderwerp. Onder de gebruikers van de Schoolstraat." Bij het maken van een verordening over re clame-uitstallingen kijkt Voorschoten naar hoe het in Leiden is geregeld. In deze gemeente mo gen winkeliers hun spullen niet verder dan 60 centimeter van de winkelpui neerzetten. Doen ze dit toch, dan krijgen ze in eerste instantie een berisping. Bij een tweede keer verwijdert de gemeente de obstakels. De winkelier krijgt dan bovendien een boete. scheepse opknapbeurt, die het winkelhart aantrekkelijker moet maken. Over een paar maan den zijn alle werkzaamheden voltooid. „Maar die leveranciers hiel den zich niet aan de tijden", zegt Dijksman. „En er is blijk baar een aantal lieden dat het dan te moeilijk vindt om een stukje om te rijden. Ze knalden zo door." anuit het gemeente huis ging regelmatig een tele foontje naar de politie, maar dat mocht niet baten. Slechts één leverancier werd op heter daad betrapt en kreeg een be keuring. „We belden de politie wel vaak, maar het probleem is dat je de chauffeurs alleen kunt bekeuren als de politie daad werkelijk ziet dat over het fiets pad rijden. Dan zou je dus de hele dag achter een boom moe ten gaan staan om dat te con troleren. Dat kan gewoon niet." Het neerzetten van de extra paaltjes gebeurde op advies van de politie. .Anders zou je van één uur 's middags tot een uur of acht 's avonds mensen moe ten neerzetten om automobilis ten te controleren", zegt poli tiewoordvoerder R. Blom. „Maar je kunt van ons niet ver wachten dat wij daar de hele dag gaan staan verbaliseren." De geplaatste paaltjes zijn noodvoorzieningen, zegt het hoofd verkeerszaken van de ge meente. „Iedereen is het er over eens dat er een fraaie oplossing moet komen. Er staan nu wel nette paaltjes, maar het zijn er te veel. We gaan binnenkort met de ontwerper van het kerk plein overleggen over een mooie, permanente afsluiting." "taken een woonerf van de Van der Valk Boumanweg'

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19