Kerk Samenleving Wereldraad vraagt president Habibie onpartijdig militair ingrijpen op Ambon 'Geloof voor mij geen religie, maar relatie met Jezi HEVEN VRIJDAG 5 MAART 1999 979 redactie dick van derf- Reuzebrood voor de paus rome» Chef-koks uit het Zuid-Italiaanse Puglia brengen de paus een reuzebrood. Het hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk kreeg het cadeau tijdens zijn wekelijkse audiëntie. De paus riep tijdens de audiëntie Ethiopië en Eritrea op hun grensconflict te beëindigen. FOTO AP Prijs voor scriptie over katholiciteit Tilburg De Bisschop Ernst-prijs 1998 is toegekend aan drs. C. van den Berg voor zijn scriptie over de katholiciteit (het univer sele karakter) van de Kerk volgens het Tweede Vaticaans Conci lie (1962-1965). De prijs werd in 1995 ingesteld bij het afscheid van bisschop Ernst van Breda als voorzitter van het college van toezicht van de Theologische Faculteit Tilburg. Van den Berg (1965) studeerde vorig jaar af. Aan de prijs, die vandaag wordt uitgereikt, is een bedrag van duizend gulden verbonden. Vaticaan en Vietnam praten Vaticaanstad Een delegatie van het Vaticaan reist half maart naar Vietnam om te spreken over diplomatieke banden tussen de Heilige Stoel en het Aziatische land. Diplomatieke betrekkin gen zijn een voorwaarde voor een bezoek van paus Johannes Paulus II aan Vietnam. Een delegatie onder leiding van mgr. Ce- lestino Migliore, 'onderminister van buitenlandse zaken' van het Vaticaan, heeft van 15 tot 19 maart ontmoetingen met de Vietnamese regering en de bisschoppen in het land. Behalve di plomatieke betrekkingen staan ook problemen met bisschops benoemingen en de bemoeienis van de staat met het religieuze leven op de agenda. Kardinaal Paul Joseph Pham Dinh Tung, aartsbisschop van Hanoi, hoopt dat het bezoek resulteert in het aanknopen van diplomatieke banden. A. Korte hoogleraar vrouwenstudies utrecht Dr. A. Korte is benoemd als bijzonder hoogleraar vrouwenstudies theologie aan de Universiteit Utrecht. De nieu we leerstoel aan de faculteit godgeleerdheid is ingesteld door het Utrechtse universiteitsfonds. Korte (1957) blijft verder werk zaam als hoofddocent theologische vrouwenstudies aan de Ka tholieke Universiteit Utrecht. Ze werkte eerder mee aan het pro ject feminisme en theologie van het Interuniversitair Instituut voor Missiologie en Oecumenica en de Interuniversitaire Werk groep Feminisme en Theologie. In 1997 uitte Korte naar aanlei ding van het Boekenweekthema 'Mijn God' haar verbazing over het feit dat hetvanzelfsprekend mannelijk karakter'' van God ondanks dertig jaar feministische theologie nog altijd vrijwel onaantastbaar is. Feministisch theologen zijn er volgens haar nog niet in geslaagd het mannelijk beeld van God te vervangen door een overtuigend alternatief dat een groot publiek aan spreekt Steeds meer religie op internet keulen Er komt steeds meer religie op internet. Volgens een onderzoek van de universiteit van Keulen zijn onder het thema religie 1,3 miljoen 'sites' te vinden. Niet alleen traditionele gods diensten presenteren zich op internet, maar ook 'virtuele' zoals het bisdom Partenia van de afgezette Franse bisschop Jacques Gaillot. Na zijn afzetting werd hij benoemd tot bisschop van het niet meer bestaande bisdom Partenia in de Sahara. Jaarlijks klikken ongeveer 5000 mensen deze intemet-site aan. Door het toenemend aanbod groeit volgens de universiteit ook de be hoefte. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Putten (wijkgem. 4), W. van Vlastuin te Opheusden; te Willige-Langerak: M.C. Batenburg, kan didaat uit Sliedrecht. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Meliskerke, A.B. van der Heiden te Utrecht. Nieuwe pauselijke nuntius fj brussel belga/anp GENEVE ANP De Wereldraad van Kerken heeft de Indonesische presi dent Habibie opgeroepen er voor te zorgen, dat het leger on partijdig optreedt bij de bestrij ding van geweld tussen mos lims en christenen op Ambon. Secretaris-generaal Konrad Rai ser vraagt hem bovendien om de aanstichters van de rellen snel op te pakken en te laten berechten. Zowel christenen als moslims op Ambon beschuldigen het le ger en de politie tijdens de voortgaande onlusten van par tijdigheid. Die beschuldigingen hebben in de christelijke ge meenschap voor onveiligheid en onrust gezorgd, aldus Raiser in een brief aan de president Habibie moet er volgens hem voor zorgen dat de militairen als 'hoeders van wet en orde' optreden. Jakarta stuurde on langs duizend extra agenten naar Ambon, die de reeds aan wezige duizend soldaten en 1400 agenten komen verster ken. Deze week werd bekend dat ook nog eens 3000 militai ren naar het onrustige gebied gaan. In een gesprek met een dele gatie van de Wereldraad, die In donesië onlangs bezocht, zei Habibie dat het een groot pro bleem is om bewijzen tegen de relschoppers te vinden. Hij be loofde zijn uiterste best te doen om snel verdachten aan te hou den. Raiser constateert dat er een maand na het bezoek wei nig is veranderd. „Degenen die verantwoordelijk zijn voor moord en brandstichting moe ten nog steeds voor het gerecht verschijnen." De delegatie van de Wereld raad concludeerde in haar rap port dat het geweld in Indone sië niet wordt gevoed door reli gieuze haat, maar door econo mische en politieke factoren. In de totale onzekerheid die er in het land heerst, maken groepen met politieke macht welbewust misbruik van godsdienst en et niciteit. Geweldplegers worden naar bepaalde gebieden ge bracht om onrust te stoken, constateerde de delegatie. Paus Johannes Paulus II heeft mgr. Pier Luigi Celata be noemd tot pauselijk nuntius in België en Luxemburg. Cela ta volgt mgr. Giovanni Moretti op, die vorige maand met pensioen ging. Dat heeft de persdienst van de Belgische bisschoppen meegedeeld. De Italiaan Celata (62) werd in 1961 tot priester gewijd. Hij trad in 1967 in dienst van het Vaticaan. De paus wijdde hem in 1986 tot bisschop. Daarbij werd Celata titulair aartsbis schop van Doclea. Hij stu deerde in Rome theologie aan de Gregoriana en kerkelijk recht aan de Pauselijke Uni- iri versiteit van Later^j na volgde hij ee; aan de Pauselijk^ voor kerkelijke dip, Celata begon zij tieke carrière als 'O nuntius in Malipe werkte hij in dez$r in Slovenië, Turki. 1997 in TurkmeniSj In de laatste nam hij deel aant" nische dialoog menisch Patriar^0 centrum van de t z het Armeens-Apojjjj triarchaat en de o se Kerken. CelataL. ook ingezet voor j ring van de dialoo lims. rt Zeven tien jaar was hij aard rijkskun deleraar op een aantal middelbare scholen. In die perio de besloot dominee W. ten Voorde min der te gaan werken en een studie theolo gie op te pakken in zijn geboortestad Utrecht. Hij kende dus 'een late roeping'; was al getrouwd en had twee van zijn huidige vijf kinderen. volgen. „Zoiets doe je niet zonder een sterk verlangen om de Heiland te Bovendien moet je vrouw daar voor honderd pro cent achter staan", legt hij uit. Ten Voor de begon in 1985, op 42-jarige leeftijd, zijn predikantenloopbaan in Nieuw Vennep. Sinds 1989 is hij werkzaam in de her vormde kerk in Kat wijk aan Zee. door ONNO VAN 'T KLOOSTER Dominee W. ten Voorde: „De boodschap van Jezus breng je niet alleen vanaf de kansel." Ik kom uit een meelevend kerkelijk g 1 gezin van de gereformeerde gezind- te. We gingen trouw twee keer per zondag naar de kerk. Voor mij was dat een verplichting, iets formeels. Pas in mijn studententijd ben ik tot de bewuste keuze gekomen om Jezus Christus te gaan volgen in mijn leven. Van daaruit is langzaam het verlan gen gegroeid om predikant te worden en de boodschap van Gods genade in de Here Jezus te mogen verkondigen. Ik weet nog wel dat ik 'besloot' de stap tot de Heiland te zetten. Dat was in januari 1965. Voor mij was dat het einde van een proces en dus niet een plotselinge bekering. Het kwam door het le zen van een bepaald boek waarin werd geschre ven, dat God ook in mijn leven wilde komen. Hij vraagt: 'kom tot Mij, vertrouw je aan Mij toe'. Dat was zo ongeveer de essentie. De Heilige Geest heeft dat boek gebruikt om mij tot het geloof te roepen. Tot die tijd was het geloof voor mij 'een religie'. Nu spreek ik meer over 'een relatie' met Jezus Christus. De stap van gereformeerd - ik behoorde tot een kleine kerk: de Gereformeerde Gemeenten, maar dat doet er niet toe - naar hervormd is voor mij geen grote stap geweest. Bij ons liepen de dingen al een beetje door elkaar. Mijn oma was ook her vormd. Je hoort wel eens wild-west verhalen op dat gebied, maar dat was het voor mij absoluut niet. Ik ga niet af op de vakjes, maar op de essentie. Een van mijn beste vrienden is baptist. Baptisten dopen geen kinderen. Dat kan. We respecteren elkaar: weten beiden hoe we tegenover de kin derdoop staan en laten elkaar daarin vrij. Ieder een die een relatie met Jezus Christus heeft is voor mij een broeder of zuster. Het brengen van de boodschap van Jezus doe je niet alleen vanaf de kansel. Er is bijvoorbeeld het pastoraat waardoor je vaak bij zieken en sterven den komt. Bij uitstek mensen die met levensvra gen worstelen. En ook als ik gewoon mensen ontmoet hierop het winkelcentrum op het Hoor- nesplein, ontstaan er vanzelf gesprekken. Ze weten dat je dominee bent en dat ze met jou over deze dingen kunnen praten. Zo werkt dat. Daardoor is alles wat je doet doortrokken van de opdracht de boodschap van de Heiland te ver kondigen. Zojuist belde er nog iemand onver wacht, waarmee ik een half uur aan de lijn heb gezeten. Ik hou van de openheid en spontaniteit waardoor je met anderen de ontdekking van het evangelie kunt delen. Dat is dus kort gezegd mijn roeping: het leren kennen van Jezus als mijn verlosser, en die ont dekking met anderen delen. Dat is belangrijk, want we leven in een periode van geestelijke ach teruitgang. Daarom moeten gelovige mensen hun verantwoordelijkheid oppakken en God vra gen om ons land te herstellen. God roept ons daartoe op. We lezen dat bijvoorbeeld in '2 kro nieken vers 14': op verootmoediging, gebed en bekering van mensen, van een volk, wil God ho ren en het land genezen. Mijn vrouw en ik zijn onlangs in India geweest: je hebt daar openlucht meetings met zo'n honderdzestigduizend men sen. Kun je je voorstellen? Ondanks de ellende tussen christenen en Hin does in India, staan de mensen open voor het evangelie. Wij hebben daar wonderen gezien: lammen konden weer lopen, blinden getuigden dat ze weer konden zien, doofstommen kwamen met hun familie vertellen dat ze genezen waren. De kerken in Afrika, Latijns-Amerika en Azië groeien explosief. West-Europa is in geestelijk opzicht het meest zwakke werelddeel. Maar ik voorzie toch ook hier een 'revival' van het geloof. Ik denk zelfs dat wij in de toekomst de grootste opwekking gaan krijgen in de geschiedenis van Nederland. Als de gelovigen volharden in gebed, over de kerkmuren en grenzen heen, dan zal God daaraan gehoor geven. Ik ben al een jaar of dertig bezig alles te lezen over dit soort 'revivals' in de kerkgeschiedenis en wat je ziet is steeds hetzelfde. Eerst komt er een teruggang in sociaal, moreel, politiek en geeste- T lijk opzicht. Eigenlijk zie je in die peU aantal fenomenen zoals een toenail) goklust, winstbejag en hebzucht, eel van het occultisme, atheïsme, de inj corruptie in het zakelijke en politieU zijn toch dingen die je vandaag de q gebeuren. Maar ik zie de toekomst niet negatij, een periode van geestelijke achterujC er vaak een sterke opbloei van het a Het gaat alleen niet vanzelf. Je moei gen, bidden. Er gebeuren pas dingej vigen zich daarnaar uitstrekken in d Dat lees je iedere keer in de bijbel: d iets als hem daarom wordt gevraagd dige geestelijke nood in NederlandF- den gelenigd als de gelovigen daar<|| Mensen beginnen weer te geloven. §g twee jaar zie je al de eerste tekenen! proces. Ik probeer daar op mijn eigj bijdrage aan te leveren. Bijvoorbeell gebedswacht op te zetten voor allef— kerken in Katwijk. Het is de bedoeül entwintig uur per dag doorlopend wordt gebeden. In gebed en veroot; moediging vragen we of God ons lap wil herstellen en of er een nieuwe doorwerking mag komen van de Hi I ge Geest. Foto uit de archieven u« d, Leidsch Dagblad i 111"1!- Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t a v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 4 maart ZOETERWOUDE - In de afgeloopen maand Februari werden alhier geboren: 7 jongens en 4 meisjes; als overleden wer den ingeschreven 7 personen, waaronder 2 ongehuwde mannen, 1 gehuwde vrouw, 2 wedunaars en 2 levenloos aangegevenen. Huwelijken werden in die maand niet vol trokken. LEIDEN - Vrijdag 10 Maart zal des avonds te acht uren, in de Gehoorzaal alhier, optreden een prins uit Britsch Indië, om de belangstelling en hulp in te roepen voor de ongeluk kige paria's in zijn geboorteland. De 's Gravenhaagsche Kerkbode schrijft van hem.- "Hij is van een oud vorstelijk ge slacht, dat zijn stamboom opvoert tot 500 jaren vóór Chris tus. Een man, die Christen is geworden en zich ten doel heeft gesteld om te doen wat hij kan om zijn volk op te hef fen uit den treurigen toestand, waarin het maatschappelijk en godsdienstig verkeert. Hij heeft daartoe boeken geschre ven, in Engeland gepredikt in de voornaamste kerken en veel lezingen gehouden, om voor groote scharen toehoorders de belangen van zijn volk te bepleiten". Reeds heeft hij op verschillende plaatsen van ons vader land veel sympathie gewonnen. Vrijdag komt hij hier. Het gesprokene wordt vertolkt en prachtige lichtbeelden dienen tot toelichting. GEMENGD NIEUWS - H.M. de Koningin-Moeder heeft een gift doen toekomen aan het bestuur der vereeniging tot in standhouding van een fonds voor Nederlandsche beeldende kunstenaars en hun weduwen en weezen, als blijk van be langstelling in het doel der vereeniging. KATWIJK - Het gerucht, dat deze gemeente een eigen dok ter zou krijgen, is gelukkig waarheid bevonden. De heer G. Von Wedel, medicinae doctor en arts, heeft zich hier metterwoon gevestigd. Sinds lang heeft zich groote behoefte aan een eigen dokter geopenbaard, hetgeen bij plotselinge gevallen meermalen ten duidelijkste is geble ken. Woensdag 5 maart ALPHEN AAN DEN RIJN-Ver tegenwoordigers zouden er be ter aan doen een deel van de week aan de telefoon, dan ach ter het stuur van hun auto te zitten. Drs. J. L. Grijpma, directeur van de onderwijs-afdeling van Samsom n.v. in Alphen, is er van overtuigd dat de vertegen woordiger z'n tijd dan beter ge bruikt: "als u de verhouding ziet tussen de uren dat een ver tegenwoordiger in de auto rijdt en de uren dat hij oog in oog met de klant zit, die verhou ding is in het algemeen bijzon der ongunstig. Als een verte genwoordiger naar Amsterdam gaat en hij moet daar op de grachten achter een vuilniswa gen rijden en telkens wachten tot die weer een deur verder gaat, wat kost dat allemaal niet?" Samsom n.v. heeft het ant woord op deze problematiek klaar. Verpakt in een diploma- tenkoffer, die (met inhoud) de somma van f 3900 kost. het is een cursus die ondernemingen wil leren hoe er meer uit de te lefoon kan worden gehaald. Aanleiding tot dit leerpakket is de oliecrisis geweest. Personeel van het bedrijf dat de sokkel verplaatste poseert bij het beeld van de grote kunstenaar. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Weliswaar was men bij Sam som al voor die tijd in de weer met de voorbereiding van les sen in efficiënter bellen, maar de sjeiks hebben Samsom wel ertoe geprikkeld daar dieper op in te gaan dan aanvankelijk in de bedoeling lag. LEIDEN - Rembrandt, u weet wel, onze overbuurman, is na een kortstondig verblijf in een hoekje van het Leidsch Dag blad, weer terug op de Witte Singel. Zijn sokkel is wat ver plaatst, omdat de bochten naar de Haagweg en het Noordeinde wat veranderd en verbeterd zijn. Tevens is er gerommeld aan de riolering. Het is allemaal vreselijk modderig en vies geweest, maar nu beginnen de contou ren van het wegdek weer zicht baar te worden. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 A8 Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen7 Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512. DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W. F REDACTIE F Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden J °w "V TELEF/» Advertenties: 071- 531 Familieberichten: 0231 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 Sf) Hoofdredactie: 071 - ADVERTEf Maandag t/m vrijdag v; 071- 5356 230 RUBRIEKSADVj Maandag t/m vrijdag v< 071- 5143 545 ABONNEIW bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro)^ per kwartaal (acceptgiro 4 per half jaar (acceptgiro; per jaar (acceptgiro) j Abonnees die ons een madj het automatisch afschrijverl abonnements- geld, ontva« betaling. 1 VERZENDINGlen Voor abonnementen die pqftii worden verzonden geldt e^p aan portokosten per versch^ LEIDSCH DAGBLAD Ope Voor mensen die moeilijk hebben of blind zijn (of ejjj; leeshandicap hebben), isL van het regionale nieuw' Dagblad op geluidscasseli^J informatie 0486-486486 hi (Centrum voor Gesproken^ INTERNET: v.leidschdagblad.nl MAIL* redactie. Id@damiat K N H U ONGEVALLENDIENST 1 Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Wf Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgefet feestdagen). jnt Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendier.^ INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN jiO, Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16