Vinding legt diepzee open Meer concurrentie voor tankstations Economie Kudde overwintert in de kas ütobranche ziet komst n euro als bedreiging Amazone Haven in wording 'Duizenden WAO'ers lopen pensioen mis' jioepfabrikant Kiene gaat 1 gezondheidsmarkt op Griekenland nog ver van deelname euro VS: nog geen sancties tegen Europese Unie Vertrouwen bedrijfsleven in Duitse regering verdwenen ENDAG 3 MAART 1999 ifthansa sterker op Franse markt ;EWerdam De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft m samenwerkingsovereenkomst gesloten met het Franse Re- tal Airlines. Het akkoord, dat op 28 maart in werking treedt, li Lufthansa de kans nieuwe passagiers vanuit West-Frank- aan te trekken. Vanuit die regio komen er twee nieuwe ver- iingen: Nantes-München en Bordeaux-München. Beide jes worden twaalf keer per week gevlogen. In München kun- EOFde passagiers overstappen op Lufthansa-toestellen naar an- bestemmingen. Regional Airlines verzorgt nu 250 vluchten 0vpag in negen Europese landen. In 1998 vervoerde de maat- oippij 800.000 passagiers, wat een omzet opleverde van on- °'<jer 340 miljoen gulden. Eerder al ging Lufthansa in zee met 3'jjttoral, de grootste Franse binnenlandse luchtvaartmaat- )b: 'Loonbod universiteiten te laag' ^'iHaac De Algemene Onderwijsbond (Aob) is niet blij met o!bod van de Vereniging van Universiteiten (VSNU) voor de jwe universitaire CAO. De VSNU biedt een eenjarige CAO 14'ieen salarisverhoging van 1,5 procent op 1 juli en een einde- 8jsuitkering van 0,5 procent. Dit jaar vallen de universiteiten 2gjmeer onder de CAO-onderwijs, maar hebben ze een eigen 4). Tot 1997 zijn de onderhandelingen door de minister van sferwijs gevoerd. In 1997 sloot de VSNU de eerste CAO na- jojs de universiteiten af. Het salaris maakte daar toen nog 7,0 onderdeel van uit. Dat werd nog door het ministerie be- 2 {d. Dit jaar willen de werkgevers af van de ambtelijke status. 'ie HBO-raad met hetzelfde bod komt, staat de bond binnen 1 minuut weer op straat voorspelt de Aob. 1 Aast maken met windenergie r'KDe provincie Groningen moet haast maken met het o!»vijzen van locaties waar windmolenparken kunnen komen. 2 ümolens zijn onontbeerlijk om in Nederland op enige ojal duurzame energie op te wekken en zonder een spoedige 3|vikkeling van de windenergie blijven de doelstellingen op °'ferrein louter doelstellingen. Dat verklaarde directeur Wit- ijvan energiebedrijf EDON gisteren bij de start van een sa- oiiwerkingsproject met de provincie Groningen op het gebied Q'Jduurzame energie. Witvliet: „Ik kan mij voorstellen dat de 4pncie, met het oog op het landschapsbeeld, zorgvuldig is t. het aanwijzen van locaties. Maar er moet nu op korte ter- ij een beslissing komen waar wel windmolens kunnen ko- 4" ij B krikt winst in 1998 verder op 2|aag» De Nationale Investeringsbank (NIB) heeft in 1998 de 4pwinst opgevoerd met negentien procent tot 264 miljoen. 2 tal participatiebedrijf Parnib droeg sterk bij aan de winst- 38. De baten van de dochter namen met 44 procent toe tot ïfniljoen. Vorig jaar zette de Haagse bank in 124 miljoen gul- ojaan extra voorzieningen opzij. De top rekent voor 1999 op 0Verdere stijging van de nettowinst. Over de overname door 1 en PGGM is NIB kort: „Voor 31 maart worden nadere me ningen gedaan". De pensioenfondsen hebben vier 4 miljard 2 voor de bank, die voor ongeveer de helft bezit is van de inmetaal weer rond de tafel qïrdam De bonden zijn bereid om nog een keer met de cgevers te gaan praten over de CAO Metaal en Techniek. dit gesprek tot niks, dan komen er in het hele land acties", 36 onderhandelaar Jongbloed van FNV Bondgenoten op een ojbijeenkomst gistergavond in Amsterdam. De vakbonden jjeten drie weken geleden boos de onderhandelingen. Het 1 van de werkgevers was volgens de vakorganisaties zo laag 4/erder praten geen zin had. Jongbloed verwacht dat de Fe- jotie Werkgeversorganisaties Metaaltechniek (FWM) zich nu oanter zal opstellen. „We hebben laten zien dat de actiebe leid onder werknemers groot is." De bonden eisen een ojsverhoging van 3,5 procent, inspraak bij overwerk en ver- 3(lering van de werkdruk. De werkgevers bieden voor een ^-jarige CAO een loonsverhoging van in totaal 3,25 procent ottureel en 2,25 eenmalig, ij wlett-Packard splitst activiteiten *itork Hewlett-Packard gaat herstructureren door het con- in twee ondernemingen te splitsen. De activiteiten op het pp»ied van meet- en testapparatuur, chemische analyse, medi- ^E-IN apparaten en foto-elektronische producten worden afge- ,iden van de computeractiviteiten, zo heeft het concern gis- 105/ond bekendgemaakt. De afgescheiden activiteiten hebben j^Jyaarde van ruim vijftien miljard gulden. Hewlett-Packard io7ind dit jaar vijftien procent van de aandelen van deze nieu- i08<nderneming naar de beurs brengen. De computeractivitei- ouden de naam Hewlett-Packard. Deze zijn een kleine i07kig miljard waard. Op de beurs in New York vloog de koers 112 oog. 1 3f1 6 134jdam anp 117roering van de euro en de 100e doorzichtigheid die |°°bor op de Europese markt 112lat, zien de de Nederland- ïntodealers met lede ogen jj>Het is voor ons als dealers ii2?norme bedreiging", zei i09ber Knijn gisteren op het jjjpgres van de Nederland- ïoöjders Associatie, ^verschillen zijn voor de ggtnenten direct zichtbaar. 72as de NDA-voorzitter gjjhet voor handelaren mo- in een goedkoop land au- 1 te kopen om die in een SEN er weer af te zetten. ^Tandse dealers kunnen '5"bor klanten verliezen, jfde geldt voor de toene- 5At autohandel via Internet. LXi raadde daarom zijn le- ïijan steeds meer aandacht 3.|teden aan extra service 33je klant. Hij noemde als o.feeld het ter beschikking 2 van vervangend vervoer werkplaats de auto onder nkenhaje verwachte overneming kprovisL Pharma in Almere gaat fabrikant Kiene een ge- nieuwe, veelbelovende op, die van de voedings- m ïmenten zoals vitaminen. jerland loopt achter in de »an voripP van dit soort produc- <n combinaties daarvan Nieuw®1100?- Wat er gebeuren oont de explosieve groei 9nfi9nPen Frankrijk, Japan VS. „Bovendien liggen de venlo De schaapskudde van de Stichting Bos, Natuur en Landschap overwintert in een beschikbaar gestelde tuinbouwkas op de Venlose Grote Heide. De kudde, die in de zomermaanden graast op de uiter waarden van de Maas, bracht tot nu toe de winter door in een leger tent. Maar die was volkomen versleten. Het nieuwe droge onderko men doet de kudde goed wat blijkt uit het feit dater tot nu toe al zo'n 200 lammetjes geboren zijn. foto anp bas rutten Kamer praat morgen over benzinepompen langs snelwegen RUSWUK ANP De kabinetsplannen om benzi nepompen langs de snelwegen scherper te laten concurreren, heeft de steun van de Consu mentenbond. Het doorbreken van de machtspositie van de grote oliemaatschappijen levert de automobilist een lagere ben zineprijs op, verwacht de bond. Het kabinet praat morgen met de Kamer over voorstellen de benzinemarkt open te gooi en voor nieuwkomers. Bestaan de vergunningen worden her verdeeld en bij de verdeling van nieuwe locaties krijgen de grote maatschappijen een handicap. Om kleine aanbieders een kans te geven, moet er wel eerst een einde komen aan de eeu wigdurende vergunningen waarover Shell, Texaco, BP en Esso nu beschikken. Zij beheer sen meer dan negentig procent van de benzinepompen langs de snelweg. De Consumenten bond stelde vorig jaar vast dat tussen de 'grote vier' nauwelijks prijsverschillen bestaan. De ministers Jorritsma (eco nomische zaken), Zalm (finan ciën) en Netelenbos (verkeer) erkennen in een brief aan de Kamer dat het beëindigen van de concessies juridisch inge wikkeld is. Zij stellen de olie maatschappijen een, voor Ne derlandse begrippen lange, op zegtermijn voor (tien jaar) waardoor nog slechts een be perkte financiële vergoeding hoeft te worden betaald. In de toekomst krijgen alle li centies een looptijd van vijftien jaar. Ter bevordering van de concurrentie wil het kabinet handen neemt. De afgelopen jaren zijn de marges van de au todealers steeds meer onder druk komen te staan. Fabrikan ten willen in toenemende mate tot één verkoopprijs komen, wat betekent dat de mogelijk heden voor dealers om kortin gen of extraatjes te geven vrij wel verdwijnen. De afnemende marge ver sterkt bovendien de neiging tot bundeling van dealerbedrijven. In de VS gaat de branche ervan uit dat de ideale schaalgrootte van een dealerbedrijf een jaar lijkse omzet van 1.000 nieuwe auto's haalt. Als die norm ook in ons land gehanteerd wordt, zou het aantal dealerbedrijven terug moeten van 2.500 naar circa 550. Volgens Knijn is de dealerwe reld op dit moment al enorm in beweging. Er is in ruime mate sprake van groepsvorming en overnames. Hij verwacht dat de verbondenheid tussen dealers en fabrikanten de komende tijd nog hechter zal worden. europoort Op de Maasvlakte wordt op het gulden. De overheid neemt de helft voor haar reke- ogenblik gewerkt aan de nieuwe Amazone Haven. ning, het containerbedrijf ECT de andere helft. In De uitbreiding krijgt een diepte van 15,65 meter en de nieuwe haven is plaats voor 2,7 miljoen contai- een totale lengte van 2,6 kilometer, waarvan 850 ners. Naar verwachting kan de bouw in 2002 wor meter kades. Het project kost in totaal twee miljard den afgerond. foto dijkstra fred steenman Stichting de Ombudsman waarschuwt meldplicht niet te vergeten HILVERSUM GPD gwiJDam^anpmarges bij dit soort producten vaak twee keer zo hoog als bij bijvoorbeeld drop", zo zei Kle- ne-directeur R. Gaus gisteren. Kiene presenteerde gisteren goede jaarcijfers. De omzet ver beterde structureel tot 62,4 mil joen. De nettowinst steeg met twaalf procent naar f 4,3 mil joen. NL Pharma heeft een om zet van negentien miljoen (waarvan een derde voedings supplementen) en 34 werkne mers. Duizenden, misschien wel tienduizenden arbeidsongeschikten dreigen hun pensioen mis te lopen. Ze vergaten bij hun pensioen fonds te melden dat ze arbeidsongeschikt zijn geworden. Daardoor verspelen de WAO'ers hun recht op een premievrij pen sioen. „Tienduizenden guldens worden hen door de neus geboord", waarschuwt Stichting de Ombudsman. Op papier is het allemaal goed geregeld. In bijna alle pensioenregelingen krijgen WAO'ers een speciale behandeling. Wie niet meer aan de slag kan, heeft recht op een premievrij pensioen. Dat betekent dat de arbeidsongeschikte gewoon pensioen opbouwt tot aan zijn 65ste, zonder dat hij daarvoor nog premie betaalt. De werkne mer moet dan wel zijn pensioenfonds ver tellen dat hij arbeidsongeschikt is ver klaard. Dat is de zogenoemde meldplicht. Simpel toch? „Nou niet dus", weet Contijn van Marle, pensioenspecialist bij Stichting de Om budsman. Honderden WAO'ers hebben bij hem geklaagd dat ze veel te weinig pensi oen krijgen. De reden? Ze hadden nog nooit van die meldplicht gehoord. De fond sen hebben daarom de pensioenopbouw gestopt op het moment dat de werknemer in de WAO belandde. Van Marle vindt het 'compleet achterlijk' dat de WAO'er zijn pensioen kan vergeten als hij zich niet heeft gemeld. „Zo'n hou ding stamt uit het stenen tijdperk. Het zijn centen waar mensen recht op hebben, dus moeten pensioenfondsen worden verplicht dat geld te brengen. Maar dat doen ze niet. Ieder onopgevraagd pensioen is immers pure winst voor het fonds." „Velen lopen de helft tot driekwart van hun pensioen mis. Schrijnende gevallen kent Van Marle. „Iemand die dacht 1.500 gulden pensioen per maand te krijgen, maar tot zijn grote schrik ontdekte dat het 60 gulden werd." Van Marle is zijn strijd tegen dit onrecht al enkele jaren geleden begonnen. Hij zocht contact met de bestuurders van de pensioenfondsen (werkgeversorganisaties en vakbeweging) en brancheorganisaties. „Wij hebben de pensioenfondsen toen ge adviseerd met hun hand over het hart te strijken en het recht op premievrij pensi oen met terugwerkende kracht te herstel len", zegt A. Feenstra, woordvoerder van de Vereniging Van Bedrijfspensioenfond sen (VB). Daaraan is veelal gehoor gege- In de metaalindustrie, de horeca en het wegvervoer blijft de stichting Ombudsman op verzet stuiten. „Zelfs de vertegenwoor digers van de vakbonden in de fondsen doen geen mallemoer aan het probleem. Dat zijn grote fondsen, waarin misschien Boren met speciale ankers Bodewes Winches in Nieuwerkerk aan den IJssel heeft als eerste onderneming ter wereld de diepzee openge legd voor het boren naar olie en gas. Het bedrijf heeft de allergrootste ankerlieren ter wereld gebouwd, waarmee half-afzinkbare werkeilanden hun ankers nu tot een diepte van bijna 2,5 kilometer kunnen uitgooien. Tot nog toe was een waterdiepte van 1.000 meter de grens. ook meer pompen langs de snelweg. Daarmee komt een einde aan de regel van twintig kilometer als minimale afstand tussen benzinestations. Ook kunnen onbemande stations en het opheffen van de verplich ting alle gangbare benzinesoor ten aan te bieden de prijzen langs de snelweg laten dalen. De oliemaatschappijen kun nen tot juni op de voorstellen reageren. Vervolgens begint het kabinet met het uitwerken van een wettelijke regeling, die naar verwachting eind 2000 klaar is. Energiebedrijf tegen zachte winter verzekerd HAARLEM ANP Het Noord-Hollandse distribu tiebedrijf ENW (gas en licht) heeft als eerste in Nederland een soort verzekering afgeslo ten voor het weer. Zachte win ters zullen niet langer de winst van de gaspoot van ENW laten smelten. Een warme winter be tekent voor huishoudens een meevallertje in de gasrekening, maar voor het energiebedrijf staat mooi weer gelijk aan da lende inkomsten. De kosten (personeel, afschrijving installa ties) dalen niet, zodat de winst slinkt. ENW heeft nu een contract afgesloten met het Amerikaanse bedrijf Enron om de winst schommelingen te stabiliseren. In een strenge winter moet ENW een deel van de gasomzet afdragen aan de Amerikanen, maar bij zacht weer geeft Enron juist aan ENW een bijdrage. Het energiebedrijf denkt een omgekeerde variant van de mooiweerverzekering in de toe komst te kunnen slijten aan klanten. Bijvoorbeeld de glas tuinbouw heeft dan minder te lijden onder strenge winters. NIEUWERKERK AAAN DEN USSEL GPD Bodewes Winches heeft acht lieren gebouwd in opdracht van Reading Bates Falcon Corpo ration, die momenteel een werkeiland voor de diepzee in Zuid-Korea laat bouwen. De ankers zijn geleverd door Vrij hof Anchors in Krimpen aan den IJssel. De eerste vijf jaar zal het platform onder contract staan van Shell in de Golf van Mexico. De ankers op de zeebodem zijn met een combinatie van stalen draden en kettingen aan de reuzenlieren verbonden. Met dit systeem kan het boor- platform zijn exacte positie op zee behouden, wat een voor waarde is om naar olie en gas te kunnen boren. De opslagtrom mel van de lieren kunnen vijf kilometer staaldraad opslaan met een diameter van 95 milli meter en een totaalgewicht van 180 ton. Volgens directeur Grootveld loopt Nederland mede dankzij zijn bedrijf voorop op het ge bied van innovatieve scheeps- bouwinstallaties. „Dat de klant voor ons heeft gekozen, vinden wij een prestatie. Wij verwach ten dan ook dat deze opdracht de deuren voor vervolgop drachten verder opent." Bode wes kreeg de voorkeur boven een aantal Amerikaanse produ centen vanwege het innovatie ve ontwerp en de snelle lever tijd. Een diepte van 2,5 kilometer is de grootste diepte waar olie maatschappijen met de huidige technologie naar bodemschat ten kunnen zoeken. Boren in nog dieper water is nog niet mogelijk, omdat de boorinstal laties die krachten over zo'n af stand niet meer kunnen over brengen. Daarvoor zijn nieuwe technieken nodig, zoals afzink- bare boorinstallaties. Enkele grote oliemaatschappijen laten studies verrichten om te bezien of zulke installaties haalbaar zijn. brussel anp De inflatie in Griekenland is nog veel te hoog om toe te tre den tot de Economische en Monetaire Unie (EMU). Met 3,5 procent als hoogste inflatiecij fer in de Europese Unie is de regering-Simitis ver verwijderd van de gestelde eisen. Om toe te treden mag het in flatiecijfer niet meer dan 1,5 procent boven het gemiddelde van de drie beste landen liggen. Op basis van de gisteren gepre senteerde inflatiecijfers over ja nuari 1999 wordt het overigens moeilijk dat gemiddelde te be rekenen. De inflatie is het laagst in Duitsland (0,2 procent), Zwe den (0,0 procent) en Luxem burg (-1,4 procent). Het gemid delde daarvan zou uitkomen op -0,53 procent. De vraag is of een negatief in flatiegemiddelde, oftewel defla tie, een basis is om cijfers van andere landen aan te toetsen. De EU moet immers streven naar prijsstabiliteit. Bij deflatie is daarvan geen sprake. Een woordvoerder van de Europese Commissie kon gisteren geen uitsluitsel geven. Eind deze maand presenteert de Europese Commissie nieu we economische ramingen voor alle vijftien EU-lidstaten. De regering-Simitis streeft er naar in 2001 toe te treden tot de EMU. Griekenland zou dan sa men met de huidige elf EMU- landen een jaar later al de euro munten en -biljetten kunnen invoeren. Het inflatiecijfer is overigens niet het belangrijkste criterium voor deelname aan de euro. Een begrotingstekort van drie procent of minder en een forse terugdringing van de staats schuld spelen een grotere rol bij de beoordeling of een land rijp is voor de euro. Na Grie kenland kent Portugal, dat al in de EMU zit, de hoogste inflatie (2,5 procent). Daarna volgen Nederland en Ierland met een geldontwaarding van 2,1 pro cent. GENEVE Rtr-ANP nog wel duizenden of tienduizenden gedu peerden zitten." Ties Hagen, die namens FNV Bondgeno ten in het bestuur van het Pensioenfonds voor' de metaalindustrie zit, ontkent het probleem. „Van iedere WAO'er die zich bij ons meldt, wordt het pensioen gerepa reerd, ook al zit hij al jaren in de WAO of is hij al met pensioen", zegt hij. „Kletskoek", zegt Van Marle „over dit pensioenfonds krijg ik de meeste klachten." Bij het Pensioenfonds voor het Beroeps vervoer over de weg stuit Van Marle ook op pure onwil. „Ze zeggen dat werknemers zichzelf moeten aanmelden omdat ze niet kunnen achterhalen of een werknemer echt in de WAO is beland of dat hij bij een bedrijf is gaan werken dat is aangesloten bij een ander pensioenfonds. Dat is onzin. De administratie van dit pensioenfonds wordt gedaan door de voormalige GAK-poot PVF. Deze organisatie zit nota bene in hetzelfde gebouw. Het is een kwestie van een trap op en af en je weet het!" Hoeveel WAO'ers de pineut zijn, blijft voorlopig een mysterie. „Velen komen er pas achter als ze met pensioen gaan. Dan is het vaak te laat. De stichting Ombudsman roept daarom alle WAO'ers op te checken of ze recht hebben op een premievrij pen sioen en of ze dat ook hebben aange vraagd. De wereldhandelsorganisatie WTO heeft de VS gisteravond nog geen toestemming gegeven om strafmaatregelen te nemen tegen de Europese Unie. Een arbitragecommissie wil van bei de strijdende partijen meer in formatie. De VS wilden eigenlijk gisteren al beginnen omdat de Amerikanen zich ergeren aan het Europese importbeleid voor bananen. De EU bevoordeelt de invoer uit voormalige koloniën ten koste van Amerikaanse ba- nanenmultinationals als Dole en Chiquita, zo vindt Washing ton. De VS stelden daarom in de cember een lijst op met Euro pese producten die vanaf begin maart zouden worden getroffen door importtarieven van 100 procent. Het gaat om produc ten variërend van kaarsen tot li thografieën. Ze vertegenwoor digen een waarde van ruim een miljard guiden. Nederland en Denemarken zijn van de straf maatregelen uitgezonderd om dat zij in Brussel geregeld heb ben geageerd tegen het Europe se barianenregime. De VS en Europa zijn het al lange tijd oneens over eikaars handelsbeleid. Ook Brussel klopt met regelmaat bij de WTO aan om .Amerikaanse handels praktijken aan te kaarten. Tot nu toe vechten Europa en de VS de geschillen nog uit bij de WTO. De wereldhandelsorgani satie heeft evenwel steeds meer problemen om deze te beslech ten. Dat heeft ook te maken met de onduidelijke regelgeving van de WTO waardoor lidstaten zich op meerdere regels kun nen beroepen. In het hoofd kwartier van de WTO wordt er daarom hard aan gewerkt om de regelgeving op een lijn te krijgen. Bonn Rtrnieuwe lasten opgezadeld, zo betoogde de DIHT-directeur. Van de ondervraagde bedrijven ziet nu 24 procent de toekomst met vertrouwen tegemoet. In het vorige rapport was dat nog dertig procent. Verder verwacht 24 procent een economische ommekeer ten slechte tegen ze ventien procent in het vorige onderzoek. Bovendien denkt nu twaalf procent tegen voorheen vijftien procent dit jaar meer nieuwe mensen aan te nemen. Het per centage dat denkt aan perso neelsinkrimping is gestegen van 21 tot 26. Schoser zei daarover dat de regering haar belangrijk ste streven, vermindering van de werkloosheid, ondermijnt met haar eigen inconsequente economische beleid. Het Duitse bedrijfsleven heeft geen enkel vertrouwen meer in de regering-Schröder. Dat komt door het zigzagbeleid van de re gering, dat leidt tot een vermin dering van de economische groei. Dit schrijven de geza menlijke Duitse Kamers van Koophandel (DIHT) in hun voorjaarsonderzoek onder 25.000 bedrijven. „Door het ontbreken van een duidelijk fiscaal beleid en de schadelijke verschillen in bena dering van diverse economi sche kwesties weten de bedrij ven niet meer waar ze aan toe zijn", aldus kamervoorzitter Schoser. De Duitse regering heeft het bedrijfsleven met aanzienlijke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9