Directie IND bespioneert personeel Binnenland ijkstal: asieldebat uit otionele sfeer halen Kinderverhuizing Defensie geeft fouten toe rond overlijden marinier Cocaïne smokkelende Robin Hood Veel tips in zaak Boonstra Hoeveel zetels wint de Mushroom Party? VVD en PvdA zitten niet te wachten op D66 DENSDAG 3 MAART 1999 CPD Geassocieerd Veerstand tegen jubileumfeest Japan Im haag Regering en parlement moeten eerst schoon schip ücen met de Indische Nederlanders, voordat volgend jaar kan irden overgegaan tot het vieren van de dan 400 jaar oude be kkingen met Japan. Dat schrijft de Bond van ex-geïnterneer- n en gerepatrieerden van overzee, de BEGO, mede namens dere Indische organisaties in een brief aan kabinet en Twee- Kamer. Nederland wil in 2000 uitpakken om de relatie met pan te benadrukken. Keizer Akihito is uitgenodigd voor een izoek aan Nederland. Hoewel is aangekondigd dat de slacht- rwfers van de oorlog met Japan volgend jaar niet worden verge- J-ih, moet Nederland volgens de BEGO meer doen aan rechts herstel en erkenning. teun varkenswet afgedwongen ki haag Na enige senatoren, zegt nu ook een aantal voormali- leden van de Tweede Kamer dat zij in 1997 onder politieke ereruk voor de varkenswet hebben gestemd. Volgens WD'er P. auw werd hij diverse keren toegesproken door toenmalig frac- voorzitter Bolkestein. S. Huys van de PvdA kreeg van toenma- Tandbouwminister Van Aartsen (WD) te horen dat die zou leden als de PvdA de voorgenomen inkrimping van de var- psstapel niet zou steunen. Beide ex-politici doen deze week in verhaal in HP/De Tijd. Blauw zegt daarin dat hij zich des- ^s heel goed realiseerde „dat we een wanstaltige wet hebben <^'maakt". Maar: „Er is grote druk op me uitgeoefend". Blauw kelt de reactie van zijn partijgenoot, minister Zalm van Fi- #®nciën. Zalm noemde het rechterlijk vonnis bizar. De rechter Abood voorlopig de uitvoering van een deel van de varkens- At. De Kamer debatteert morgen weer over de wet. ipschudding door wanhopige Iraniër haag Een wanhopige Iraniër heeft gisteren voor opwinding le Tweede Kamer gezorgd. Hij had een mes bij zich en dreig- in de hal van het Kamergebouw zelfmoord te plegen. De r or de beveiliging inderhaast opgetrommelde huisarts S. Buijs, n 14merlid van het CDA, probeerde de schreeuwende man tot daren te brengen. Een hulpverlener die de taal van de Iraniër JJ^ak, slaagde er uiteindelijk in het mes af te pakken. De man eft vervolgens zijn verhaal verteld aan het Kamerlid Albayrak, Leit zich in de PvdA-fractie bezighoudt met asielzaken. De man al vijf jaar in Nederland is, bleek al in december een perma- nte verblijfsvergunning te hebben gekregen maar nog steeds ies de papieren te wachten. Daardoor komt de hereniging met Haarfo kinderen in gevaar. Albayrak heeft staatssecretaris Cohen ss^ielzaken) gevraagd zich voor de man in te zetten. Ijoenen voor wateren Haagse regio l]iy haag/wassenaar Stinkende slootjes, vijvers en grachten ho- in de Haagse regio over een paar jaar tot het verleden. In sa menwerking met het Hoogheemraadschap Delfland investeren ^jiogemeenten bijna twintig miljoen gulden in het zogenoem- Waterplan van Den Haag. Met het voorstel moet de kwaliteit ^Ji het water stapsgewijs worden verbeterd. In 2012 moet het r' loon en gezond zijn. In 2002 moet het al zover zijn dat grach- en vijvers niet meer stinken. Naast het Hoogheemraad- ^^ap, zijn ook Monster, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar en Wa- f Ingen betrokken bij de ontwikkeling van de schoonmaak- ^lïrt. De gemeenteraden en Delfland moeten het Haagse Wa- |H)lan nog goedkeuren. rrestaties na computerdiefstal iiphol De marechaussee heeft in Enkhuizen twee mannen 27 en 30 jaar uit Amsterdam aangehouden die worden ver- ht van diefstal van 17.000 computerschijven. De harde schij- fi met een totale waarde van 7 miljoen gulden werden in de cht van 30 november op 1 december bij een bedrijf op Schip- gestolen. In de loods waar de mannen zich vrijdag bij aan- iding bevonden, zijn 6000 schijven gevonden. De waarde trvan bedraagt ongeveer drie miljoen gulden. In de loods is een stapel lege dozen aangetroffen waar vermoedelijk de rige schijven in hebben gezeten. De marechaussee zegt re ling te houden met meer aanhoudingen. ompen tegen stijgend Maaswater Iastricht Waterschap Roer en Overmaas heeft de afgelopen ïcht maatregelen genomen om de stijging van het Maaswater Zuid-Limburg in goede banen te leiden. Bij Borgharen, Itte- n, Geulle en Elsloo zijn kwelwaterpompen geplaatst. Bij Itte- li zijn demontabele, aluminium schotten geplaatst die als tij- Ëijke waterkering dienen. De stijging van het Maaswater is in loop van de nacht opgehouden. De snelheid waarmee het ter door de Maas stroomt, bedroeg vanochtend 1400 kubieke jter per seconde, dat is net onder het (eerste) kritische punt 1 1500 kubieke meter. Bij 2000 kubieke meter per seconde edt een nieuwe alarmfase in werking. Voorlopig hoeft nog imand te vrezen voor het water, want echt problematisch •rdt het pas bij een waterafvoer van 3000 kubieke meter per ionde. Dat was bij de overstromingen in 1993 en 1995 het ge*- lachtoffers krijgen sterkere positie j haag Minister Korthals van Justitie heeft gisteren een wets- Drstel naar de Tweede Kamer gestuurd dat de positie van chtoffers van misdrijven verbetert. Het recht van beklag te- 1 een besluit van het Openbaar Ministerie om een verdachte it verder te vervolgen, wordt daarin uitgebreid. Op dit mo- !nt kan een slachtoffer zich niet beklagen bij de rechter als Openbaar Ministerie een verdachte niet verder vervolgt, tthals wil slachtoffers van misdrijven die mogelijkheid bie- a. Ook heeft Korthals de Tweede Kamer laten weten dat hij 'dat plegers van strafbare feiten financieel opdraaien voor de iade die zij hebben aangericht. Ook de politie moet deze ladekosten op hen kunnen verhalen. it gaan van eikaars integriteit' j-leider Dijkstal vindt dat het lit tussen de coalitiepartners I de asielzoekersproblema- juit de emotionele sfeer moet ien. „Ik denk dat we moeten lian van eikaars integriteit", jij gisteren voor de NCRV-tv. |i gemoederen tussen PvdA IVD raakten afgelopen dagen [lt toen PvdA-ffactievoorzit- (Melkert het WD-plan om g ttische asielzoekers terug te jjn kwalificeerde als 'het op llport stellen van mensen', rmalig WD-leider Bolkestein Jl dat Melkert met deze j |fden een vergelijking trok l nazi-praktijken tijdens de jïde Wereldoorlog. Hij jndc- de uitlating van Melkert linvaardbaar. Melkert rea- - |9e daarop weer verontwaar- 0 It vond de uiüating van de jl Melkert vrij grof', aldus 1 jM gisteren. „Dat heeft weer d tot allerlei emoties. Ik kan ie gevoelens van Bolkestein Ondernemingsraad voelt zich stelselmatig gepasseerd De ondernemingsraad (OR) van de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) overweegt andermaal de directie voor de rechter te slepen. In de jongste affaire gaat het om het bespioneren van het eigen personeel door de lei ding. den haag «margot pe jongvan het personeel in de hoofd- gpd directie tot een dieptepunt is De IND-directie liet een intern bureau de computerbestanden van alle medewerkers onder zoeken zonder de OR daarvan in kennis te stellen. De kwestie toont vooral dat het vertrouwen De directie trof disciplinaire maatregelen tegen 28 perso neelsleden die 'ongewenste fo to's' en spelletjes in hun com puters bleken te hebben. Vol gens een woordvoerder van Justitie zijn deze mensen be rispt. De ondernemingsraad is woedend omdat die van niets wist, terwijl voor zo'n controle een instemmingsplicht geldt. De kwestie is direct aangekaart bij het hoofd van de IND, L. El- ting. De OR eiste dat de uitvoe ring van de controle onmiddel lijk werd gestaakt en dat de dis ciplinaire maatregelen onge daan werden gemaakt. De directie zegde toe vóór deze week per brief te reageren, maar dat is niet gebeurd. „De volgende stap is naar de rech ter," zegt advocaat linger van de OR. Volgens de woordvoer der van Justitie is de brief nog in voorbereiding, maar het is de vraag of de vertegenwoordiging van het personeel daar nog op wil wachten. Vice-voorzitter J. Boersma van de OR: „Er is een voortdu rende weigering om het in- stemmings- en adviesrecht te eerbiedigen." Boersma, werk zaam bij de IND-vestiging in Ter Apel, zegt dat het vertrou wen van het personeel in de hoofddirectie tot een diepte punt is gedaald. Het medezeg genschapsorgaan voelt zich sinds de oprichting eind 1996 stelselmatig genegeerd door di recteur Elting. Advocaat Unger heeft inmid dels meer zaken lopen tegen de IND-leiding. Op 25 maart dient voor de ondernemingskamer in Amsterdam het conflict over de plannen van Elting om de dienst met zeshonderd mensen uit te breiden. Ook over dit plan is geen overleg gevoerd. Het zelfde geldt voor de plannen van de directie om het structu rele overwerk op te lossen. Unger: „In feite poogde de leiding daarbij als proef een 40- urige werkweek door te voeren. In eerste instantie werd de OR gepasseerd, daarna probeerde men de vakbonden buiten spel te zetten." Daarnaast spelen nog twee gevallen van verhui zing van IND-kantoren waarbij de OR niet werd geraadpleegd en het voornemen van de direc tie om een avondopleiding voor IND'ers te beginnen, wat even min werd voorgelegd. voorstellen en dat hij dat zegt begrijp ik. Daar heeft Melkert weer op gereageerd dat hij vindt dat hem onrecht is aangedaan en ook dat begrijp ik." Commissaris van de koningin in Friesland en prominent WD 'er Nijpels toonde zich „weinig gelukkig" met de uitlatingen van partijgenoot Bolkstein. In het programma Barend en Witte- man zei Nijpels dinsdagavond dat Bolkestein de toch al gevoeli ge discussie over asielzoekers onnodig extra heeft belast. Bol kestein had moeten weten dat de 'oprechte' Melkert nooit een dergelijke vergelijking opzettelijk zou hebben gemaakt, aldus Nij pels. Collega-commissaris uit Dren the, .Ter Beek (PvdA), omschreef de aanvaring tussen Bolkestein en Melkert als een „onsmakelijke woordenwisseling". Zowel Nij pels als Ter Beek zei dat het ni veau van deze discussie tussen PvdA en WD slecht kan uitpak ken voor de verhoudingen bin nen Paars-2. ers vinden de beantwoording te j mager. Zij eisen binnenkort in de Kamer nadere opheldering t van Van Hoof. „Dit is een bui- tengewoon ernstige zaak", al dus Van Ardenne. Volgens haar blijkt uit een ei gen onderzoek van Defensie dat op de bewuste avond nog meer mis ging. Zes koppels ma- riniers moesten bij een ge voelstemperatuur van min 1,5 i graad Celsius door ruim 140 sloten waden. Vijf koppels wa ren al uitgevallen, toen Budding in het zesde koppel na ruim ne gentig sloten in elkaar zakte. Volgens Van Ardenne had de j oefening dan ook al veel eerder moeten worden gestopt. Bo vendien heeft ze kritiek op het feit dat Budding een uur in het weiland op hulp heeft moeten wachten, terwijl de mariniers ook de verplichte aluminium survivaldeken niet bij zich had- den. Ze verwijt de leiding van de oefening slechte voorberei ding op eventueel noodzakelij- ke hulpverlening. Zo waren van tevoren geen telefoonnummers bekend van ziekenhuizen. den haag gpd Staatssecretaris H. van Hoof van Defensie geeft fouten toe rond de dood van de 23-jarige marinier Rémon Budding tij dens een avondoefening eind 1997 in de Krimpenerwaard. Volgens hem was er sprake van tekortschietende veiligheids voorschriften, ontoereikende medische faciliteiten en te wei nig kennis over onderkoelings- gevaar. Bovendien hebben lei dinggevenden de risico's van de weersomstandigheden die avond niet tijdig onderkend, al dus Van Hoof. Budding overleed aan onder koeling nadat hij zonder be schermende kleding ruim 90 sloten doorwaadde bij een ge voelstemperatuur van 1,5 graad Celsius onder nul. Dit bleek uit een reconstructie waarover de ze krant eind januari berichtte. CDA-Kamerlid A. van Arden ne en haar collega A. Harrewijn van Groenlinks stelden naar aanleiding van deze publicatie vragen aan de staatssecretaris van defensie. De parlementari- utrecht Couveusekinderen van het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis werden vanochtend in alle vroegte verhuisd naar de nieuwbouw van het ziekenhuis in de Uithof. foto anp Raymond rutting PORTRET RONNIE BRUNSWIJK rotterdam' anp paramaribo/haarlem anp Ronnie Brunswijk is een kameleon. Oud leider van het Jungle Commando, Robin Hood voor de armen in Oost-Suriname, ei genaar/speler bij voetbalclub Inter Moen- gotapoe, handelaar in goud en hout, en nu ook drugssmokkelaar. Gisteren veroordeel de de rechtbank in Haarlem hem bij ver stek wegens cocaïnesmokkel tot acht jaar gevangenisstraf. Brunswijk was alleen maar charmant en behulpzaam, zegt hij zelf. Hoe kon hij we ten dat de zware koffer die hij voor zijn niet onknappe medepassagier tilde vol zat met cocaïne? De vrouw werd in 1996 opgepakt op Schiphol en uiteindelijk veroordeeld voor drugssmokkel. Ze kreeg zes jaar. Na haar arrestatie vertelde ze justitie dat ze smokkelde voor de ex-guerrillaleider. Brunswijk heeft alle beschuldigingen altijd ontkend. Ronnie Brunswijk was als jonge twintiger een van de lijfwachten van legerleider Desi Bouterse. Eind december 1985 deed hij voor het eerst van zich spreken na een bankroof in het bauxietstadje Moengo in Oost-Suriname. Hij werd gearresteerd en naar Fort Zeelandia in Paramaribo ge bracht. Na een week wist hij te 'ontvluch ten'. Hoewel iedereen wist dat hij daarna weer rondliep in de omgeving van zijn ge boortedorp Moengotapoe - hij voetbalde regelmatig met vroegere makkers uit het le ger - werd hij niet aangehouden. Brunswijk werd op 22 juli 1986 leider van het Jungle Commando. Met een groepje af valligen van het leger en ontevreden man nen uit Oost-Suriname ondernam hij een aanval op de militaire post Stolkertsijver in het district Commewijne. Daarmee begon de 'binnenlandse of vuile' oorlog, die voor namelijk in Oost-Suriname en Brokopondo aan tientallen burgers en militairen het le ven kostte. Brunswijk zei op te komen voor het herstel van de democratie. Ten tijde van de verkiezingen van 1987 - de eerste sinds de coup van Bouterse in 1980 - kwam er formeel een einde aan de oorlog. Brunswijk haalde in maart 1990 de we reldpers toen in de buurt van het door zijn manschappen bezette Moengo een uit Co lombia afkomstig vliegtuigje landde met aan boord duizend kilo cocaïne. Hij scha kelde de politie in en de partij cocaïne werd voor vernietiging naar Paramaribo overge vlogen. Zelf werd hij in Paramaribo gear resteerd, nadat hij door Bouterse voor een gesprek was uitgenodigd in diens kantoor. Na het uiteindelijke vredesakkoord van au gustus 1992 vertoonde Brunswijk zich re gelmatig in dure auto's in Paramaribo. Hij zou zich bezighouden met handel in goud en hout. Brunswijk heeft vele gezichten. Voor de bevolking van Oost-Suriname een Robin Hood, die in de binnenlandse oorlog voed selpakketten uitdeelde en zich nog altijd een gul medemens betoont. Maar ook een opgewonden standje dat dreigementen uit als iets hem niet naar de zin is. Zo trok hij enkele jaren geleden in het voetbalstadion in Paramaribo een pistool. Hij zou ook de getuigen in het proces tegen hem hebben bedreigd. De koerierster die Brunswijk noemde als haar opdrachtgever kwam in een speciaal beschermingsprogramma. Maar de angst die Brunswijk mensen aan joeg heeft uiteindelijk tegen hem gewerkt. Rechtbankvoorzitter mr. E. Coyajee zei gis teren bij de uitspraak dat de straf hoger is uitgevallen omdat duidelijk was geworden dat Brunswijk mensen onder zware druk had gezet om in zijn voordeel te getuigen. De compositietekening van de man die vorig jaar mevrouw Boonstra ontvoerde en mishan delde leverde gisteravond 175 tips op. Direct nadat de teke ning werd vertoond in het pro gramma 'Osporing Verzocht' stond de telefoon roodgloeiend, zo zei een woordvoerder van de politie. De tips betroffen zowel het portret als de plaats waar de ontvoerder onderweg is ge stopt. Het rechercheteam is in middels teruggebracht van zes tien naar zes man. Hansje Boonstra-Raatjes, echtgenote van Philips-topman Boonstra, werd op 13 novem ber in Antwerpen door de man met een vuurwapen gedwon gen in haar auto te stappen. Na een rit van ongeveer twee uur arriveerde het tweetal in Hoek van Holland. Enige tijd later werd Boonstra-Raatjes door be woners van een villawijk in de badplaats zwaargewond aange troffen langs de kant van de weg. De politie gaat er nog steeds van uit dat de vrouw 'toevallig' slachtofer is gewor den. De tekening, die de ontvoerder van H. Boonstra-Raatjes moet voorstellen, werd gisteren vrijge geven door de politie. tekening politie De hoofdofficier van justitie loofde na de ontvoering een be loning van 50.000 gulden uit voor tips die leiden tot de arres- tatie van de da'der. C. Boonstra, de man van het slachtoffer, ver hoogde dit bedrag tot 100.000 gulden. Buitenlandse 'waarnemers' bezoeken verkiezingen haarlem dimitri walbeek Wint de 'Mushroom Party' van daag zetels bij de provinciale verldezingen? Bij de buiten landse waarnemers gooit die partij hoge ogen. Op zoek naar een verkiezingsposter in de Haarlemse binnenstad, een dag voor de verkiezingen, stuiten drie waarnemers op posters van de party. Als is uitgelegd dat het hier om een aankondi ging van een dansfeest gaat, maakt het op pad gestuurde 'vi deoteam' toch maar opnames van de posters. „Lijsten van an dere party's zijn nergens te be kennen", legt de Spaanse waar nemer Vania Gariala uit. Acht buitenlandse studenten - voornamelijk uit Europese landen en uit Marokko, Jorda nië en Tunesië - bezoeken een dag voor de verkiezingen onder meer winkelcentra in Haarlem, IJmuiden en Hoofddorp. Hun opdracht is, gewapend met professionele camera's en mi crofoons, de verkiezingskoorts op te nemen. De buitenlanders zijn uitge nodigd door het Institute for International Migration Issues (IMI). Deze organisatie wil jon geren uit Europa met elkaar en met eikaars landen laten ken nismaken. Vanavond discussië ren de studenten over hun er varingen en thuis brengen ze straks verslag uit van hun be vindingen. Ze zijn geen officiële afgevaardigden van hun land, maar er staat wel 'waarnemer' op de rug van hun flitsende bodywarmers waarmee ze als een promotieteam de straten intrekken. De provincie Noord-Holland betaalt mee aan de komst van de waarnemers. In ruil voor het vliegticket deelde de Marok kaanse student Abdessamad daarom ook brieven uit van de commissaris van de koningin Jos van Kemenade. „Beste mensen, ik roep u op te stem men op degene die u het ver trouwen geeft om keuzes te maken", schreef Van Kemena de gisteren aan alle Noord-Hol landers. De wagen van de waarne mers liegen er niet om. „Denkt u dat uw leven erg zal verande ren door de provinciale staten verkiezingen", vragen ze aan een paar stomverbaasde voor bijgangers. In hun beste Engels proberen de Haarlemmers dui delijk te maken dat zij eigenlijk niets van de provinciale staten afweten. Op de vraag hoeveel leden er in de Staten zitten, krij gen ze geen antwoord. Ook niet als camerawouw Gariala roept: „Ik zal u op weg helpen, het be gint met een zeven." Niemand kwam op het juiste antwoord, 79. Maar dat kwam misschien door de zenuwen. Als een man vanonder zijn paraplu meer dan een minuut door blijft praten in de camera, lijkt er hoop te gloren voor de missie van de waarnemers. Maar de reactie van de Jordaan se waarnemer Suhail Al Amad na afloop van het gesprek zegt genoeg: „Ik begreep er geen bal van." De buitenlanders nemen de verkiezingen serieuzer dan de Haarlemmers in de straat. Uit eindelijk fluisteren ze een jon gen met Ajax-jas de antwoor den maar in. Vandaag bezoe ken de buitenlandse studenten stembureaus verspreid over Noord-Holland. Suhail Al Amad hoopt daar meer enthousiasme over de provincie aan te treffen: „Ik snap het niet... democratie is een groot goed. Gek dat wei nig mensen dat waarderen." 'Niemand wil een gekozen commissaris' den haag hans jacobs haags redacteur De kans dat D66 zijn rentree maakt in het Zuid-Hollandse college van gedeputeerde staten is nihil. Zowel VVD als PvdA zijn geen uitgesproken voorstander van samenwer king met de sociaal-liberalen. Dat D66 in de peilingen voor de vandaag gehouden verkie zingen op verlies staat, maakt de kans op terugkeer in het provinciaal bestuur nog kleiner. PvdA-voorman Jaap Wolf zei gisteren tijdens het afslui tende verkiezingsdebat in Den Haag 'bedenkingen' te hebben bij een coaltitie met D66. Collega-gedeputeerde Koos Nolten (WD) heeft zich tijdens de afgelopen cam pagne herhaaldelijk bijzon der negatief uitgelaten over de Democraten. „Het enige waar ze voor staan, is een ge kozen commissaris van de ko ningin en daar zit niemand op te wachten", aldus Nolten on langs in Wassenaar. Nolten kan morgen, indien zijn partij de grootste fractie blijft in de Zuid-Hollandse sta ten, meteen al de richting be palen voor het nieuwe college van gedeputeerden. In het de bat sloot hij samenwerking met 'geen enkele democrati sche partij' uit. In theorie be hoort zelfs een coalitie met Groenlinks tot de mogelijkhe den, maar eerdere uitlatingen van de Voorschotenaar wijzen eerder op voortzetting van de huidige samenwerking met CDA en PvdA. Deze twee par tijen lijken daar ook voor te kiezen, al willen ze graag dat de krachtsverhoudingen an ders komen te liggen. De WD heeft nu 28 zetels, het CDA 15 en de PvdA 14.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5