Nieuwe vertraging bedreigt sporthal PHEFFINGS- De magie van de Man in het Zwart ^uithuis Röntgentest voor Leidse asielzoekers rt£ DE VRIES RECYCLING aijens: succes niet alleen ultaat Grote-Stedenbeleid SP brengt verpleeghuis Zuydtwijck in Den Haag onder de aandacht J DAG 3 MAART 1999 M WEGMAN, 071-5356414. PLV.-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 aarde vrouw mishandeld Een 80-jarige Leidse is gisteren in de Kabeljauwsteeg ïndeld door een straatrover. Zij liep de steeg in vanaf de traat toen een man haar tegemoetkwam. Deze gaf haar ïling een duw waardoor zij viel. Haar belager probeerde lgens de tas die zij onder haar arm droeg los te rukken. De v liet echter niet los. Een 31-jarige Leidenaar snelde toe op hulpgeroep, maar de straatrover maakte zich echter via de imarkt uit de voeten. •dachten afpersing aangehouden Op verdenking van afpersing zijn gisteren een 23-jarige naar en een 40-jarige Rijswijker gearresteerd in een huis in emansstraat. De twee zouden een 51-jarige Leidenaar en bedreigd en korte tijd hebben vastgehouden. .eiden gemiddeld geen stand meer kent op het van onderwijs en inko- s niet alleen de verdien- het Grote-Stedenbeleid Al lang voordat het GSB itrede deed, werd er in gewerkt aan de bestrij- an achterstanden, en dat nu vruchten af te wer- pit zijn trajecten die niet e of drie jaar tot resulta ten. Dit zijn zaken van de termijn", aldus H. Baaij- tfwoördinerend wethouder s tStedenbeleid. „Ik denk (t effecten zijn van het «tandsgebiedenbeleid dat «nlang hebben gevoerd Wner van het Grote-Ste- leid. Op het gebied van 4vijsprestaties en inko- aÖJ)lijft de Leidenaar niet pchter bij de gemiddelde Nederlander. En nog opvallen der: de vooruitgang op beide fronten is het sterkst in de Leid se achterstandswijken. Volgens Baaijens is de voor uitgang het resultaat van jaren lange inspanningen op allerlei gebieden. „De gemeente heeft veel geïnvesteerd in sociaal-cul tureel werk en geeft meer geld uit aan kinderopvang dan ge middeld in Nederland. We heb ben een goed sociaal beleid waarin de sociale dienst men sen perspectief probeert te bie den, we zijn erg actief in de ge subsidieerde arbeid, en ga zo maar door. Dit zijn de effecten van ons sociaal beleid en ons onderwijsbeleid." Ondanks de successen is de wethouder niet van plan zelf voldaan achterover te gaan leu nen. „Onze ambities blijven na tuurlijk. Want hoewel het beter gaat, blijven we een kern van werklozen houden en van jon geren die in de problemen ko men. En iedereen die buiten de boot valt, is één te veel." De sporthal bij zwembad De Zijl in Leiden wordt mogelijk weer later opgele verd. Tijdens de bouw zijn fouten gemaakt, waardoor werk opnieuw moet wor den gedaan aldus architect en bouwer. Het onstuimi ge weer van de laatste maanden heeft bovendien wellicht schade aangericht aan de staalconstructie van de nieuwe hal. De ge meente zoekt momenteel uit of dat het geval is. Wet houder A. Pechtold gaat er echter van uit dat er géén vertraging zal zijn. LEIDEN ROBBERT MINKHORST „Er zijn geen constructiefouten gemaakt, voor zover ik weet", zegt wethouder Pechtold. „Wél vindt er onderzoek plaats. Door harde wind is mogelijk de con structie verwrongen. Normaal kan de dakconstructie dat wel aan. Nu was hij nog niet af. Het is puur iets dat door de weers omstandigheden kan zijn ont staan." Dat daarmee extra vertraging dreigt voor de oplevering van de hal, moet Pechtold onder kennen. „Als er echt iets is mis gelopen, zou dat kunnen", zegt hij. Voorlopig rekent de be stuurder er op dat de sportac- De sporthal bij zwembad De Zijl. commodatie gewoon eind deze maand wordt opgeleverd en in april in gebruik kan worden ge nomen. Architect J. Post daarentegen zegt dat bouwer Gesman uit Al phen aan den Rijn bij het vast zetten van de stalen dakcon structie fouten heeft gemaakt. FOTO HENK BOUWMAN „Bouten zijn niet goed aange trokken, waardoor de spandra den opnieuw moeten worden gesteld. Ik verwacht dat dat binnen de termijn wordt opge lost." Ook zijn er in de hal in plaats van TL-buizen de veel vandalisme-gevoeligere hang lampen opgehangen. Onduide lijk is of ze worden vervangen door minder kwetsbare exem plaren. „Daar verdiep ik me niet zo in", reageert Pechtold. „Belang rijkste is dat we de sporthal op 1 april open gaat. Er wordt in Leiden veel geld uitgegeven om leuke dingen te doen voor de sport. Bij bouwen is altijd voor- en tegenspoed. Dat hoort bij het proces." Projectleider G. van Leeuwen van de Alphense aannemer spreekt van een opeenstapeling van problemen en kleinighe den, maar laat zich niet uit over wat er tijdens de bouw allemaal aan het licht is gekomen. Het euvel met de bevestiging van de dakconstructie onderschrijft hij. Hij zegt verder dat 'zaken die op de tekentafel zijn be dacht' niet handig blijken uit te pakken. „Wat er precies mis is en waardoor het komt, is nog niet bekend. Dat wordt onder zocht. Ik pas ervoor om daar nu uitspraken over te doen. Ik wil eerst exact weten wat er aan de hand is." Wie opdraait voor de eventu ele extra kosten, is nog niet dui delijk. Pechtold: „Wie er be taalt, is van later zorg. Na het onderzoek zullen we de reke ning opstellen." Om leeftijd te bepalen >r gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. r zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting keironder Bench - Giorgetti Koekoek Bieletelder- Lumiere - Marioni en vele andere wordt verkocht VM MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 j^Ze collectie handgeknoopte Perzische. Oosterse en moderne - Rijten wordt verkocht voor DE HELFT VAJV DE PRIJS. XCLUSIEVE INTERIEURS Schoolstraat 32 2251 BJ Voorschoten Telefoon 071 - 5613609 enkele asielzoekers van wie kort verblijf in het onderzoekscentrum, bij- ïnken: Is hij echt 17? Want voorbeeld in Leiden, krijgen ze onderdak in ROBBERT MINKHORST Zes minderjarige asielzoekers uit het Leidse opvangcentrum voor vluchtelingen moeten zich in Eindhoven melden voor een leef- tijdsonderzoek. Een röntgentest moet dan aantonen of zij daadwerkelijk jonger zijn dan 18 jaar. Een woordvoerder van Justitie laat weten dat er mogelijk nog meer vluch telingen uit Leiden een uitnodiging voor het onderzoek krijgen. Aan de hand van röntgenopnamen van het sleutelbeen kan bij jongeren de leeftijd worden vastgesteld. Voornaamste reden om te liegen over de leeftijd is dat minderjarige vluchtelingen betere opvang krijgen dan de ouderen. Zo mag een tiener vanwege humanitaire gron den niet zomaar het land worden uitgezet. Sowieso krijgen minderjarigen na drie jaar in Nederland te hebben gezeten een ver blijfsvergunning. Het kan dus heel lucratief zijn om te zeggen dat je vijftien bent, zegt directeur Rob van Dam van het Leidse on derzoekscentrum in Roomburg. Drie jaar later volgt immers automatisch een ver blijfsstatus. „Er zijn altijd enkele asielzoekers van wie we in Leiden denken: Is hij echt 17? Want dat zou ons verbazen. Ik herken dus het probleem. Maar de meeste mensen die we hier opvangen, zijn daadwerkelijk minder jarig", aldus Van Dam. In Leiden verblijven ruim 140 minderjarige asielzoekers. Vijftig opvangplaatsen zijn gereserveerd voor vluchtelingen van 14 of 15 jaar oud, de rest voor 16- en 17-jarigen. Onjuiste leeftijd Het leeftijdsonderzoek onder de in Neder land verblijvende alleenstaande minderja rige asielzoekers (AMA's) gebeurt in op dracht van de Immigratie en Naturalisatie dienst (IND), die deel uit maakt van het mi nisterie van justitie. Asielzoekers van wie wordt vermoed dat zij bij aankomst in Ne derland (zonder papieren) een onjuiste leeftijd hebben opgegeven, worden voor het onderzoek opgeroepen. De IND krijgt veel verzoeken van de vreemdelingenpoli tie om de leeftijdsopgaaf te toetsen, meldt de woordvoerder. Ook hoeven minderjarige asielzoekers niet naar een asielzoekerscentrum. Na een kort verblijf in het onderzoekscentrum, bij voorbeeld in Leiden, krijgen ze onderdak in zogeheten kleine wooneenheden. Van Dam: „Tenzij duidelijk blijkt dat ze zelfred- zaam en weerbaar zijn. Dan kunnen ze als nog in een asielzoekerscentrum terechtko men." Hoe volwassen minderjarige vluch telingen zich gedragen, hangt af van hun cultuur en achtergrond. De zes Leidse AMA's zijn niet verplicht om naar Eindhoven af te reizen. De weige ring om mee te werken helpt echter niet voor het verkrijgen van een verblijfsstatus, zegt de woordvoerder van Justitie. „Daar mee zeg ik niet dat als hij niet meewerkt, hij Nederland wordt uitgezet. Weigeren heeft bepaalde consequenties voor zijn zaak." Eerder, vergelijkbaar leeftijdsonderzoek in 1996 werd gestaakt omdat de medische wereld er kritiek op uitte. Onethisch, oor deelden medici en wetenschappers toen. Drie jaar terug wilde de IND aan de hand van het gebit, hand of pols de leeftijd bepa len. Nu dat met een foto van het sleutel been gebeurt en vooraf om toestemming wordt gevraagd, vindt het ministerie dat de bezwaren niet meer tellen. panier en Marton plasties fco 9002 archiefvernietiging containerservice HH-waard I Alkmaar I NW-Vennep^^^« 7 2 - 5 7 1 7 3 6 2 LEIDEN ROBBERT MINKHORST SP-leider Jan Marijnissen kaart de schrijnende situatie in het Leidse verpleeghuis Zuydtwijck aan in de Haagse politiek. Dat laat hij daags na zijn bezoek zoeken om euthanasie, in rela- maanden een douche krijgen. Ik wist dat er veel problemen waren, maar had niet gedacht dat de situatie zo schrijnend kon zijn." Geschrokken is de socialist ook van de extra ver- ÊwA die gehandschoende S 4 vanachter het gordijn. I '/'«aanzwellende muziek. N oAlgens die verbluffende lly \le met die kenmerkende I* «rale poses en mystieke ge- Hft. Bij bosjes tegelijk vielen ieisjes flauw, nog voor hij floot had gezongen. Ja, wie T 615 Berry ooit zag optreden, magie van de Man in het M 6 jt niet licht vergeten. 'This ige Effect' heette zijn we- vijde hit en een toepasse- titel voor zijn totale act U 6 dit fenomeen van de En- I popmuziek uit de jaren Q 6 g niet kunnen verzinnen. nd. Want een beetje vreemd, dat was die lange slungel voor die tijd zeker. Nu dertig jaar later, terug in dit theater. In novem ber bij Propop in de Stadsge hoorzaal. Het dreigde een beetje dood te bloeden, dat partijtje van de heren Kwik en Rits, dat ooit werd bedacht tijdens een win tersportvakantie in Galtür - nu na dat lawineleed wrang, maar waar. Weliswaar kostte het al acht jaar lang weinig moeite om een mannetje of duizend voor dit feest der herkenning naar de Stadsgehoorzaal te lok ken, maar het ging bij Propop De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt^ is het symbolische -middelpunt van de stad .69 0.60 op gegeven moment meer om de sociale contacten ('Hé wat leuk, jij ook hier, tijd niet ge zien') dan om de muziek. In de wandelgangen, zo luidde het parool, daar moest je wezen. Wat zich in de zaal zelf afspeel de, dat was eigenlijk om het even. Zo van: goh, speelt die? Nou en. Omdat de sponsors de zaak fi nancieel afdekten, omdat de toegangsprijs op die manier laag bleef (15 gulden), omdat er altijd geld overschoot voor een goed doel en vooral natuurlijk omdat het immer een volle bak was én tegelijkertijd toch gezel lig, lag eigenlijk niemand wak ker van de kritiek dat Propop in muzikaal opzicht alsmaar min der voorstelde. Behalve dan de organisatoren. Met nog twee jaar te gaan, besloten ze naar aanleiding van opmerkingen in deze rubriek het vuurtje nog één keer flink op te stoken. „Volgend jaar", zegt Hennie Rits, „doen we het voor de tien de en laatste maal. Daarna moet de jeugd de fakkel maar overnemen." Goed, en als je dan toch een aardige band wilt contracteren met muziek uit de jaren zestig, waar kan je dan beter terecht dan in de bakermat van de popmuziek: Engeland? En zeg niet dat ze er niet meer zijn, die bands van vroeger. Met de revi val van de Golden Oldies, stof ten groepen als The Searchers, The Hollies, The Fortunes, The Troggs, Mud en Slade hun mu ziekinstrumenten maar weer aan het tehuis weten. Marijnis sen was maandag met partijge noten op verkiezingstoumee in de Leidse regio en bezocht be halve Zuydtwijck ook Swetter- hage in Zoeterwoude, woon- centrum voor verstandelijk ge handicapten, en de Alphense instelling voor jeugdhulpverle ning Rijnhove. Hoofd 'zorg en behandelza- ken' P. Kappelhof van het Leid se verpleeghuis maakte maan- tie tot de povere leefomstandig heden. „De relatie daartussen was tot dusver altijd een taboe in de Kamer." Nu durfde een leidinggevende van een ver pleeghuis het openlijk toe te ge ven. De SP'er legt de verantwoor delijkheid voor de achterblij vende zorg niet bij het Leidse verpleeghuis, maar bij de over heid. „De situatie in Zuydtwijck staat niet op zichzelf', stelt hij. dag Marijnissen duidelijk dat de Andere verpleegtehuizen in de- Dave Berry trad eerder in Leiden op. Om precies te zijn in 1983, in het restaurant van de bowlinghal aan de Boshuizerkade. eens af om in het schnabbelcir cuit hun gouwe ouwe hits voor de tweede maal te gelde te ma ken. Alles beter, dan aan de lo pende band staan of werkloos in de pub hangen, nietwaar. „Jawel, maar er zit natuurlijk een prijskaartje aan vast", zegt Hennie Kwik. „Je moet die klanten wel hierheen halen. Ze vragen zo vijftien mille en dat gaat boven onze begroting. Dan moeten we de kaarten on evenredig duur maken en dat is ook weer niet de bedoeling. Want nogmaals, de gezelligheid staat voorop. We zochten dus een act die én goed is én be taalbaar is. Dat is dus Dave Berry The Cruisers gewor den. Ze kosten niet veel min der, maar dat pingelen kan je wel aan Rits overlaten." Tja, Dave Berry. Mooie man. Al in 1963 was hij van de partij. Met nummers als 'This Strange Effect' en 'Little Things'. Hij toerde in die tijd met grote na men als The Rolling Stones, The Everly Brothers, The Su- premes. En later in de jaren tachtig - want deze voormalige staalarbeider is gelijk zijn colle ga Tom Jones de muziek altijd trouw gebleven - met The Sex Pistols en Adam The Ants. Nog niet zo gek lang geleden, in 1992, stond zijn naam weer net als vroeger groot op de affi ches. Van de Oscar-winnende FOTO HOLVAST/ARCHIEF film The Crying Game. Waarbij Dave Berry de titelsong voor re kening nam. Maar de beste herinneringen bewaren veel mensen nog aan het Museumplein. Toen hij, op het toppunt van zijn roem, voor duizenden fans zijn magi sche bewegingen maakte. Ul tieme showman als hij was, voerde hij die act op in een tij- gerkooi van het toenmalige cir cus Boltini. Onbereikbaar en toch dichtbij. Zoals hij dat het liefste zag. Heel Amsterdam lag die middag aan zijn voeten. Dan kan dus nog wat worden, straks in Leiden. AD VAN KAAM tekortschietende zorg leidt tot een meer verzoeken om eutha nasie. ,Als ik meer zorg zou kunnen bieden, had ik enkele verzoeken om levensbeëeindi- ging niet gekregen", zei Kappel hof. Bewoners kunnen door een groot tekort aan personeel maar eens in de twee of drie maanden onder de douche. 'Niet zelden' moeten mensen enkele uren na het wekken wachten er een verpleegkundi ge hen ontbijt brengt. „Veel mensen kunnen niet zelf eten", zegt Marijnissen. „En wat te denken van naar het toilet gaan? Er rust een enorme druk op het personeel. Dit is een onhoudbare zaak." De par tijleider stelt zijn ervaringen in Leiden 'op een gepast moment' in de Tweede Kamer aan de or de. Bovendien verlangt hij een reactie van minister Borst van volksgezondheid 'op al deze misstanden'. Uitspraken van Kappelhof zijn bij de SP-politicus en later bij anderen op een partijbijeen komst in Rotterdam, waar Ma rijnissen verslag deed van zijn bezoek, 'ingeslagen als een bom'. „Zelf ben ik vooral ver bijsterd over dat de bewoners slechts eens in de twee a drie Drugsdealers betrapt Bij toeval waren surveillerende agenten gisteren getuige van handel in hard-drugs op de Hooigracht. Zij arresteerden twee Leidenaren, van 30 en 41 jaar, die in het bezit waren van de verdovende middelen. ze regio zien geen verband tus sen de kwaliteit van de zorg en een verzoek om euthanasie. Wel geven ze toe dat de (perso neels) problemen groter wor den. Marijnissen kreeg verder het bewijs voor een tweedeling in de (ouderen)zorg op een pre senteerblaadje aangeboden, constateerde hij. Kappelhof zei: „Wat zou ik hier graag de ou ders van Wim Kok hebben lig gen. Maar hier ligt de Jan Patat van Leiden. Dit is een uitgeran geerde groep." Marijnissen: „Ik zei tegen hem dat de decision makers zoveel verdienen, dat zijzelf of hun ouders nooit in een tehuis als Zuydtwijck te rechtkomen. Hij moest dat be amen." Borst heeft maandagavond op een verkiezingsdebat van haar partij D66 in Groningen het ontstaan van ongelijkheid in de zorgsector onderkend. Ze zei echter ook dat alleen geza menlijke, Europese regelgeving een tweedeling kan tegengaan. HYPOTHEKEN Bel Kees vd Kommer 071 516 24 62

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 15