Westendorp weg als directeur Kleine Ben mag op de rug bij suikeroom Dennis Economie Bedrijven willen meer wegen in de Randstad hp7nrp<'1 Wijsmuller met kantoor in Londen Overname van EZH voorlopig van de baan Cabinepersoneel KLM en Transavia veel ziek AG 2 MAART 1999 it verkoopt VAM aan EDON De Nederlandse staat doet afvalverwerker VAM over lEDON Groep (10.000 werknemers). Het EDON-markt- |£5el in de Nederlandse afvalsector bedraagt na de overname cent. Het is daarmee de derde speler op de Nederlandse (arkt. De totale jaaromzet komt op 8,5 miljard gulden. De ireeg 221,3 miljoen gulden voor haar 99,98 procents be- de VAM. De VAM (390 werknemers) heeft een netwerk lalverwerkende bedrijven in Nederland, met Wijster als sstiging. Over de grens is het bedrijf actief in België, Duits- •inland en Groot-Brittannië. In ons land verwerkt de VAM |s 1,8 miljoen ton huishoudelijk en bedrijfsafval. De jaar- bedraagt 370 miljoen gulden en de winstverwachting j)98 is ruim achttien miljoen. der door verbouwing op Schiphol j)LLuchtreizigers krijgen de komende maanden op a iol te maken met hinder door bouwwerkzaamheden. rond de D-pier zal het voor passagiers lastiger worden l jBg te vinden. Achter de paspoortcontrole op vertrekni- a wordt de laatste gehand gelegd aan de nieuwe, verbrede Verder wordt gewerkt aan een uitbreiding van de wacht- en een nieuw belastingvrij winkelcentrum voor passa- je naar landen buiten de Europese Unie reizen. De b Ltijden bij paspoortcontroles kunnen oplopen omdat er tij- b itninder balies beschikbaar zijn. De luchthaven zet hostes- tom passagiers de weg te wijzen. a II a 'ist bij Renault ging fors omhoog De nettowinst van Renault is vorig jaar met 63 procent 3 ën tot bijna drie miljard gulden. De omzet groeide met 7 procent tot 82 miljard, zo maakte het Franse autocon- isteren bekend. Renault schrijft de winststijging deels toe it succes van de nieuwe modellen Clio II, Kangoo en Me- jcenic. Verder profiteerde het concern van kostenbespa- van drie miljard). Topman Schweitzer deelde mee dat lt een alliantie overweegt met Nissan waarbij een belang genomen in de Japanse autofabrikant. Nissan staat ook 3 lelangstelling van het Duits-Amerikaanse autoconcern erChrysler. zet in Kennemerland blijft achter a De omzetten van bedrijven in Zuid-Kennemerland it afgelopen jaar met 1,8 procent gestegen. Dat cijfer ligt der het gemiddelde voor de hele regio (5,6%) en ook on- t nationale gemiddelde van 3,9 procent. Dat bjijkt uit een te die de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Am- n het afgelopen najaar voor de 25ste maal hield. In de d lag de groei op 3,5 procent en dat was 1,4 procent lager 11997. In Kennemerland zit de pijn vooral in de sectoren landel en diensten die met respectievelijk 0,1 en vier pro galden. In het hele kamergebied stegen deze sectoren a jet 8,2 en 5,6 procent. Daartegenover stond een groei in iw met 11,9 procent terwijl dat voor het hele gebied maar ^cent was. Het leidde ook tot een 18,2 procent gegroeide a elegenheid in de bouw. ie Leidse accountantskantoren Twee Leidse accountants- en belastingsadriseurskanto- Hi onlangs gefuseerd. Het zijn Berk en K+R. Tegelijkertijd èrk-vestiging in Zaandam samengegaan met branchege- ididdelbusker. Zowel in Leiden als in Zaandam worden de jiamheden binnen enkele maanden vanuit één kantoor ezet. De nieuwe naam wordt Accountants en Belasting- urs Berk en in Leiden zullen 45 mensen werkzaam zijn. In jam werken straks zestig mensen. Berk heeft landelijk l kantoren en ruim 650 medewerkers. Internationaal ^samengewerkt in Summit International Associates Inc. Consumentenbond na vele jaren in rustiger vaarwater Dick Westendorp houdt het voor gezien. De directeur van de Consumentenbond lijkt uiteindelijk voor de kri tiek gezwicht nadat hij een jaar geleden door het perso neel zowat de deur uitgeschreeuwd werd. „De seinen staan op groen", zegt Westendorp nu. Hij blijft aan de bond verbonden maar krijgt een functie waarvoor hij het Haagse kantoor niet meer hoeft te betreden. Zijn opvol ger is directielid Felix Cohen (42). Op 1 juni vindt de wis seling van de wacht plaatst. DEN HAAG GPD-ANP Het vertrek van Westendorp (59) komt toch nog sneller dan verwacht. Nog geen jaar gele den seinde het hoofdkantoor na maanden van interne strub belingen dat Westendorp zelf het moment van zijn vertrek zou bepalen. Waarschijnlijk zou dat over zes jaar zijn, volgens de regels van de bond de pensi oengerechtigde leeftijd. Inmid dels zou het bestuur naar een geschikte opvolger zoeken. De buitenwereld verbaasd. De baas kon blijven na een financieel debacle en een aangekondigde reorganisa tie waarbij één op de vijf werk nemers zijn baan zou verliezen. „Westendorp kan niets, behalve overleven", was het antwoord van het beduusde personeel. De schijn bedroog. Westen dorp nu: „Eigenlijk wilde ik al lang geleden opstappen. Maar ik moest het bedrijf eerst weer op de rails zetten. Wij boeken weer winst en aan het ledenver lies is een eind gekomen. Na zeventien jaar directeur te zijn geweest wil ik nu wel eens wat minder dan zestig tot zeventig uur werken." Westendorp heeft hierbij bedongen dat hij tot zijn 65ste salaris ontvangt. „Maar ik krijg geen gouden handdruk", roept hij hier gehaast achter aan. Van officiële zijde beaamt de bond het relaas van Westen dorp. „De problemen die er waren, zijn opgelost", zegt Wal ter Etty, sinds 31 oktober voor zitter van het bestuur nadat voorganger Carel van Lookeren Campagne plotseling na een eveneens jarenlange ruzie met de ondernemingsraad opstapte. „Het is verstandig om het roer nu over te geven", aldus de voorzitter. Westendorp had eigenlijk al problemen vanaf de dag dat hij zijn functie kreeg in 1982. Hij werkte toen al zo'n twintig jaar voor de bond en zijn functie, directiesecretaris, was volgens de toenmalige directie het hoogst haalbare. Ze hadden hem eens uitgeprobeerd als ad junct-directeur, maar toch niet geschikt geacht. Toen directeur An Fransen ziek werd, hoorde Westendorp dan ook niet tot de opvolgings-kandidaten. Volgens interim-directeur Van Lijf ontbrak het Westen dorp aan 'intelligentie', 'erva ring' en 'opleiding'. Dat hij uit eindelijk toch boven kwam drij ven, was volgens ingewijden de kracht van ellebogenwerk. Door vleierij, paaien en konkelen mocht hij zich uiteindelijk toch eerste man noemen. Lange tijd ging het goed. Westendorp bleek een geschik te man voor de externe contac ten en het aanzien en het le dental van de bond groeide ge staag. Intern rommelde het echter. De man werd een dicta tor genoemd zonder verstand. „Als hij iets tegen je had nou, dan kon je je beter hoeden", zeggen werknemers. Deze problemen kwamen vier jaar geleden naar buiten. Westendorp wilde een nieuw veertig miljoen gulden kostend hoofdkantoor in Den Haag la ten bouwen. De ondernemings raad was tegen omdat de over heid een jaar daarvoor de jaar lijkse subsidie terugschroefde van 4,5 miljoen gulden naar bij na een miljoen. Daarnaast liep het ledental terug. Westendorp zette toch door en in 1996 betrok de bond het pand. Maar, de problemen die de OR voorvoelde kwamen uit: in datzelfde jaar meldde de bond een tekort van zes mil joen. En de reactie van Westen dorp hierop verzuurde de rela tie tot op de dag van vandaag: zeventig van de 290 werkne mers konden vertrekken. Nu deze reorganisatie is afgerond en de bond weer winstgevend is vertrekt Westendorp. HAARLEM THEO VAN DER KAAIJ Werkgevers in Noord- en Zuid- Holland willen dat de overheid veel meer wegen aanlegt en het openbaar vervoer verbetert om de bedrijven bereikbaar te hou den. Overige alternatieven zoals rekeningrijden worden uiterst negatief beoordeeld. Bij een en quête van de Hollandse Werk gevers Vereniging noemden de werkgevers de bereikbaarheid van de bedrijven een van de grootste problemen in de Randstad. Bijna de helft van de onder vraagde bedrijven zegt dat de bereikbaarheid over de weg in de afgelopen twee jaar is ver slechterd. De tunnels onder het Noordzeekanaal zorgen voor extra problemen, omdat de be drijven tijdens de spits hun af nemers niet tijdig kunnen be reiken. Over parkeren in de Noord en Zuid-Hollandse steden zijn de werkgevers weinig positief. Het parkeerbeleid van gemeen ten belemmert dertig procent van de bedrijven. In winkelcen tra loopt dat op tot 57 procent. In beide provincies zegt de helft van de bedrijven gebrek te heb ben aan kantoorruimte en heeft geen mogelijkheden ter plekke uit te breiden. „Dit is geen wetenschappelijk antwoord op de vraag welk be leid de overheid moet voeren, wel een momentopname waar heel veel werknemers hun stem hebben laten horen," zei HWV- voorzitter Hans Vermeulen gis teren bij de overhandiging van de enquête aan de Noord-Hol landse gedeputeerde Jan Lag- rand (economische zaken). Lagrand reageerde nogal mop perend: „Van die wegen, dat weten we natuurlijk allemaal wel. Het provinciebestuur heeft ook te maken met stadsdelen of gemeenten die dwarsliggen bij nieuwe wegen in bestemmings plannen. En wat die verslechte ring van bereikbaarheid betreft: men vergeet even dat er in Noord-Holland de afgelopen vier jaar 85 bedrijven zijn bijge komen door toedoen van het provinciebestuur. Algemeen directeur Dennis Hackl: 'Met prijsvechten alleen kom je er niet' DEN HAAG GPD FRED VAN ESSEN Ben doet zijn naam - van Ben jamin, de jongste - eer aan, want het ging op 4 februari als vijfde en laatste GSM-netwerk van start. Maar wordt Ben ook een troetelkind? Sommige con currenten behandelen Ben als onderdeurtje, maar daar kan al gemeen directeur Dennis Hackl alleen maar om glimlachen. Hackl zit bij Ben namens Ame- ritech, twee keer zo groot als KPN en met 3,6 miljoen mobie le klanten. Door de fusie met Southwestern Bell (SBC) zijn dat er zelfs 10,5 miljoen. 'Ik Ben (met omcirkelde R van registration mark) Dennis' staat er op het visitekaartje dat Hackl (58) aanreikt. Pas als je het om draait, zie je op de blauwe ach terkant in witte letters dat Den nis Hackl de algemeen direc- teur/chief executive officer is en wat zijn drie zakelijke tele foonnummers, e-mail- en In ternetadres zijn. Alle Ben-offi cials doen hetzelfde: eerst de kant met hun voornaam aan bieden, zoals ze ook bij formele presentaties allemaal achter een bordje zitten met Ik Ben Een goed getraind leger dat een doordachte strategie uitvoert. De Ben-kinderpraat is doorge voerd in de advertenties 'Ik ben, Ben jij?', op de uitstallin gen in de winkels - 'Van Ben voor 249 gulden', de Ben Soms en Ben Vaak-abonnementen tot in de personeelsadvertenties. Een campagne die zijn mogelij ke klanten op voorhand wil ontwapenen. „Ben wil als een persoon over komen, niet als een bedrijf', zegt Hacki. „We willen dat de klant zich op zijn gemak voelt bij Ben en hem vertrouwt." Met prijsvechten alleen kom je er niet, zegt Hackl, want je moet goedkoop zijn. „In de telecom gaat het om grote volumes met lage marges. Maar goede servi ce, goede kwaliteit en trouwe klanten, dat is de manier om een business te leiden." Veertig miljoen gulden is Ben dit jaar van plan uit te geven aan reclame. Een bombarde ment van filmpjes, foto's en fol ders en halfloliige teksten op halflege krantenpagina's. Som migen vinden dat wollig, Oibi- bio-achtig, new age en irritant. Maar de aandacht trekt het wel. „De meeste signalen zijn toch positief', zegt Hackl, „We ho- n..n HnrH.H .hliift.MiynniPl Jjmarkt' in de telecommu- ijijgt de komende maan- ijiitief gestalte, twee jaar jtmele liberalisering per if. De zaktelefoon wordt Hoop dat de GSM de }foon beconcurreert en ie- ïian zijn oude nummer jfen zonder rompslomp jjimerportabiliteif over- ïhaar de concurrent. Half }|d loopt al met een zakte- ïii de andere helft zal snel ikls we Ben, Dutchtone, q jJ.ibertel en KPN Telecom 5 ïieloven. o jlle kabelexploitanten en 5 providers' vallen aan. Een o if van activiteit gaat over jen brengt nieuwe bedrij- o pomwinkels, banen, clanten en nieuwe omzet. n er in dit 'gekkenhuis' hter het bombardement imespots en advertenties, |e5 we worden overgehaald 27 ion voor alles te gebrui- 9° 5jidaag de eerste afleve- 04 een serie portretten van 74 ïintste telecombedrijven. 37 31 If: '70 Me telefonie jiemers: pd '99 ongeveer 500 ïelhouders: o.ofcom (70,4%), lij 'anmark (29,6%) Speler: itech (42,9% TeleDan- I 17% Belgacom), in •êuik3#ber gefuseerd met ;kenen western Bell (SBC) verkoop e 'janc' met: ekend.} dat het netwerk ont- aanlegt en onder- en: be dai*et bekendgemaakt. ]p 180.000 tot 230.000 ji december, teert: I8.i4ojiljoen in licenties, 1,5 o in DCS-1800 net- dan veranderen we 'm. Niets heeft het eeuwige leven in de telecomindustrie. Ben probeerde zich te onder scheiden door met de abonne menten-structuur te breken en belminuten te verkopen, die zes maanden lang mogen worden 'meegenomen' naar een vol gende maand zonder dat nieu we minuten hoeven te worden gekocht. Dat gaf Ben in theorie de allerlaagste instap, goedko per dan de rest. Maar de Nederlandse klanten blijken toch een abonnement te nemen, als ze daar een telefoon bijna voor niks bijkrijgen. Zo komen de meeste klanten van Ben toch binnen via jaarabon nementen. Niet in de laatste plaats doordat de 1.300 winkels die Ben verkopen de klant graag meelokken van de Ben stand naar hun eigen aanbie ding, die ze weer subsidiëren met de premies die Ben betaalt voor nieuwe abonnees. „Die contracten blijken toch een nnrtnnrmlA li., MpHnr- land", zegt Hackl, „Natuurlijk doen we dan mee. Maar ook dan blijven de mensen bij ons heel flexibel." Hackl voelt zich niet geroepen zich te verdedigen. „Dit bedrijf is erg jong, we zijn een kruipen de baby. Tot nu toe moet ik tot mijn tevredenheid zeggen dat we als beginneling veel begrip krijgen. Bijvoorbeeld dat de dekking nog niet helemaal rond is." Ben is met Libèrtel het enige netwerk dat alleen mobiel biedt, geen vaste lijnen. Volgens sommigen zullen Ben en Liber- tel het daarom niet redden. Hackl: „Dat is een opvatting waar ik de mijne tegenover zet. Kijk alleen eens naar Vodafone, de moeder van Libertel, dat Air- touch heeft overgenomen (voor 110 miljard dollar, red.) en hoe succesvol dat bedrijf is met al leen mobiele telefonie. De tele communicatie is een enorme taart die elk jaar groter wordt. Hoe je het mes ook gebruikt, er 7al vnnr („riprr n „„„„pp „v.- blijven. Driekwart van het vaste telefoonverkeer kan op termijn worden afgehandeld via mobie le netwerken. Nieuwe technie ken komen eraan en machtige partijen zoals Microsoft inves teren grote bedragen in mobie le communicatie." Zijn vijf GSM-netwerken niet teveel voor het kleine Neder land. Hackl: „Op 15,5 miljoen inwoners is dat 3,1 miljoen per licentie. In Oostenrijk is er een mobiele licentie per 2,7 miljoen inwoners, in Zweden een per 2,9 miljoen, in Portugal per 3,3, Griekenland per 3,45 miljoen. Een normaal Europees gemid delde dus." Ben was de laatste die zijn li centie rond kreeg, door na de veiling de bijeen gesprokkelde frequentiepakketjes aan te vul len met twee van het Britse Orange, dat er niets mee kon. Ben was ook de laatste met de presentatie van zijn plannen. Dat schijnbare geaarzel heeft Ben een imago als onderdeurtje Directeur Dick Westendorp ver dwijnt bij de Consumentenbond naar de achtergrond. foto anp ed oudenaarden Het bergingsbedrijf Wijs muller in IJmuiden is bezig zijn buitenlandse activitei ten fors uit te breiden. Het bedrijf heeft onlangs in Londen een kantoor ge opend. De Engelse hoofd stad is het centrum van in ternationale bergingsactivi teiten. Wijsmuller is voorts met Perdana Salvage in Singa pore een samenwerking begonnen om het markt aandeel in het Verre Oosten te vergroten. De combina tie krijgt in Singapore de beschilddng over twee zee slepers. Eén van de sleep boten is de Perdana Sakti, die vroeger dienst deed als bergingssleper en boeien- legger van de Engelse mari ne. Wijsmuller brengt ge kwalificeerd personeel in. Wijsmuller en Smit Inter national werken al samen als SmitWijs, dat wereld wijd opereert met zeven zeeslepers. Wijsmuller heeft nu bergingsspecialis ten in Argentinië, IJmui den, Singapore en New Or leans. Het heeft daarnaast kantoren in Qatar, Grieken land, Trinidad en Brunei. Het is op vrijwel alle grote scheepvaartroutes samen werking met andere bedrij ven aangegaan om zo snel en adequaat te kunnen op treden bij scheepsrampen. DEN HAAG GPD Shell en Eneco haken af praat, ook al omdat veel aan deelhouders van EZH ook me de-eigenaar zijn van Eneco. Ook Oosten wil niet alle deuren dichtgooien, maar wijst erop dat eerst andere opties worden onderzocht. De aandeelhou ders, onder meer gemeenten en de provincie, hebben de EZH- directie gevraagd met een nieuw voorstel te komen. Eneco-directeur Beringer wil niet zeggen hoe hoog het bod was. „Daarover doe ik geen uit spraak. Maar ga er maar van uit dat het héél goed was", zegt hij. Volgens Shell-woordvoerder Treur was het gezamenlijke bod gebaseerd op een berekening van de waarde van EZH. Net als Eneco meent Shell dat een ho ger bod 'niet aan de orde' is. „Het zijn zeer langdurige on derhandelingen geweest. De aandeelhouders zijn niet op het bod ingegaan en daarmee is voor ons de kous af." Shell en Eneco willen wel blij ven samenwerken op de ener giemarkt. Daarvoor gaan ze zeer binnenkort het al aange kondigde handelsbedrijf in elektriciteit oprichten. Ook gaat Eneco samen met het Britse In- tergen (50% Shell) een warmte krachtcentrale bouwen bij Rot terdam. De overname van het Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) is voorlopig van de baan. On derhandelingen tussen de aan deelhouders van EZH en de mogelijke kopers, energiedistri butiebedrijf Eneco en oliemaat schappij Shell, zijn mislukt. De aandeelhouders moesten vóór 10 februari reageren op het bod van Shell en Eneco. Dat hebben zij volgens de twee concerns niet gedaan. „De transactie gaat daardoor strikt genomen niet door", aldus S. Beringer, directeur concern- strategie van Eneco. Volgens hem heeft het ook geen zin om op korte termijn verder te pra ten over een eventueel nieuw bod. „Wat ons betreft is het nu voorbij." De Delftse wethouder Oosten (financiën), commissaris bij EZH, bevestigt dat. Hij ontkent echter dat er niet is gereageerd op het bod. „We zijn constant in gesprek geweest, maar we zijn het niet eens geworden. Het bod was in de ogen van de aandeelhouders ontoereikend. En het werd ook niet verhoogd. Daarom zijn we er niet op inge gaan." Beringer van Eneco sluit niet uit dat er ooit verder wordt ge- Algemeen directeur van het GSM-netwerk Ben, Dennis Hackl: „Ben wil als een persoon overkomen, niet als bedrijf." foto gpd roland de bruin deelhouders, Belgacom (70,6%) TeleDanmark (29,4%) impo neerden ook al niet, hoewel beide zelfs redelijk agressief zijn in het buitenland en TeleDan mark in Nederland nog GSM- abonnementenverkoper Talkli- ne bezit, dat onafhankelijk van Ben opereert. Dat achter de twee aandeelhou ders het Amerikaanse Ameri- tech zit, een voormalig onder deel van Bell Company, vorig jaar goed voor een nettowinst van vijf miljard gulden op een omzet van 34 miljard, speelde kennelijk ook al geen rol. In de cember fuseerde Ameritech ook nog eens met Southwestern Bell (SBC) tot een concern met 200.000 werknemers, een beurswaarde van 300 miljard gulden en samen 10,5 miljoen mobiele klanten. Ameritech be zit 42,6 procent van TeleDan mark en 17 procent van Belga com. Hackl: „We brengen na tuurlijk wel wat ervaring mee. waarvan Ben kan profiteren. SCHIPHOL RONALD FRISART Het ziekteverzuim bij cabi nepersoneel van de lucht vaartmaatschappijen Trans aria en KLM is 'schrikba rend hoog'. Dat meldt het gisteren verschenen blad van de Vakbond voor Ne derlands Cabinepersoneel (VNC). Volgens de VNC-cij- fers bedraagt het verzuim (exclusief zwangerschaps verlof) bij Transaria 13 pro cent en bij de KLM gemid deld 9,6 procent. Bij KLM Cityhopper ligt het op 5,9 procent; voor Martinair noemt de bond geen cijfer, maar ook daar zou het vrij laag zijn. Landelijk ligt het ziekte verzuim (exclusief de over heid) op 5.5 procent. Dat cijfer over het tweede kwar taal 1998 publicerde het Centraal Bureau voor de Statistiek in januari. Recen tere cijfers zijn er niet. De grote verschillen tus sen de maatschappijen ver klaart VNC-voorzitter G. Os kam aldus: „Bij Martinair worden zieken meer gecon troleerd en bij Cityhopper worden ze meer begeleid dan bij Transaria en de KLM." Ook kan volgens haar meespelen dat bij City hopper relatief veel jong ca binepersoneel werkt en dat Martinair veel jaarcontrac tanten in dienst heeft. Transaria-topman P. Le- gro erkent desgevraagd dat bij zijn maatschappij het ziekteverzuim 'veel te hoog' is. Hij schrijft dat onder meer toe aan de sterke groei die Transavia in 1998 door maakte. „Ook hebben we nogal geleden onder de vele vertragingen op Schiphol." Cabinepersoneel bevond zich daardoor vaak lang op koude, winderige plekken. Volgens Legro betreft 85 procent van het verzuim keel-, neus- en oorproble men. Bij Transaria worden die naar zijn zeggen vooral veroorzaakt doordat perso neel binnen korte tijd eerst in het slechte Hollandse weer zit, vervolgens op een zonbestemming aankomt om enkele uren later weer in het druilerige vaderland te arriveren. „We bekijken of het verzuimbeleid nog wat kan worden aange scherpt", aldus Legro. KLM-woordvoerder H. Baas bestrijdt dat het ver zuimpercentage bij de KLM op 9,6 procent zou liggen. Gecorrigeerd naar een aan tal landelijke ijkpunten be draagt het 7,7 procent, ter wijl het landelijk gemiddel de op 6,6 procent ligt, aldus de KLM-zegsman. „Onze Arbodienst analyseert de cijfers en gaat daarmee nieuw verzuimbeleid ont wikkelen", aldus Baas.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9