Geen gekwezel, maar actie TV WEER Het Gesprek van de Dag Kooivechten in Den Haag Selectie van metro-muzikanten Amerikaanse ouders bespioneren hun kinderen Almere DINSDAG 2 MAART 1999 COMMENTAAR Lang hebben ze zich weten te beheersen, maar twee dagen voor de Statenverkiezingen is de paarse top dan toch in een ordinair kooi gevecht gewikkeld geraakt. Vooral de nieuwe rolverdeling is daar bij interessant. PvdA-fractievoorzitter Melken speelt oud WD-lei- der Bolkestein. Bolkestein speelt Hans Wiegel. D66-leider De Graaf probeert wanhopig tussenbeide te komen. Alleen de nieuwe WD- voorman Hans Dijkstal blijft zichzelf: de ene dag zet hij hoog in, de volgende dag meldt hij goedmoedig dat de soep niet zo heet gege ten hoeft te worden. Veel meer dan om de inhoud gaat het hier om het speculeren op nieuwe politieke verhoudingen. De macht van het getal is het eni ge dat in Den Haag bij verkiezingen telt. Wie wordt de grootste en dus straks de arrogantste en wie wordt de kleinste en heeft het na kijken? Het is een weinig verheffend ritueel waarvan geen enkele wervende kracht uit gaat voor die zo impopulaire Provinciale Sta ten. Ie zou bijna vergeten dat het morgen in het stemhokje ook echt er gens over gaat. De provincie heeft veel in de melk te brokkelen. Bijvoorbeeld over de kwetsbaarste groepen in de samenleving, kin deren en ouderen, maar ook over misschien wel het belangrijkste onderwerp, het milieu. Er valt kortom wel degelijk wat te kiezen, maar de bijdrage van Haagse politici aan het inzichtelijk maken van die keuzes is ook dit keer minimaal. Zo bezien leveren de verkiezingen van morgen alleen maar verlie zers op. De paarse coallitie staat onder druk, maar een alternatief is niet direct voor handen. De kiezer krabt zich achter de oren: heeft een gang naar de stembus wel zin? Niets wijst er echter op dat met een historisch lage opkomst het bestaansrecht van de pro vincie ter discussie komt. Verkiezingen horen een hoogtepunt in het democratisch proces te zijn. Daar zal morgen helaas weinig van blijken. Graffitispuiters kunnen vanaf deze week in Utrecht een jaar lang legaal hun kunsten beoefe nen. Een muur onder het via duct van de A12 over het Am sterdam-Rijnkanaal is aange wezen als "Wall of Fame'. Vanaf de grond is 240 vierkante meter beschikbaar en als de spuiters een ladder meenemen zelfs 480 vierkante meter. De grootte van de muur, de in spraak van graffitispuiters en het wetenschappelijk onder zoek dat aan het experiment vooraf ging, maken de Utrecht se Wall of Fame tot een voor Nederland uniek project. In Katwijk, Den Bosch en Amster dam lopen vergelijkbare projec ten, maar daar is veel minder ruimte beschikbaar en er is sprake van een gedoogbeleid waardoor de spuiters in princi pe toch strafbaar zijn. Doel van het project is spuiters uit de criminele sfeer te halen. Hierdoor wordt de kans kleiner dat ze een criminele carrière ontwikkelen. Verwacht wordt ook dat de overlast van graffiti, zeker in de omgeving van de Wall of Fame, zal verminderen, al is dat geen doel op zich. Urbania Gelukkig bestaat de wereld voor een groot deel uit interessante men sen. Mannen en vrouwen die op het blote oog niets bijzonders lijken te doen. maar op de een of andere manier een mooi verhaal hebben te vertellen. Het maakt de boel er een stuk leuker op. In 'Urbania. een stadstriptiek'. op televisie gebracht door de NPS, worden wekelijks een aantal van die mensen geportretteerd en het levert meestal boeiende televisie op. Zoals de titel al aangeeft, han delt het programma om mensen uit de grote stad. Verloren tussen het grote aantal andere bewoners, lijken ze grijze muizen. Het te gendeel is waar. De bijzondere invalshoeken als het gevolg van uit gekiend redactiewerk maakt van Urbania een wekelijks hoogte puntje. Het heeft niet echt een boodschap, maar het is een soort rustmoment op de buis. Gisteren was het weer eens goed raak. De stadstriptiek begon met een marathonschaatser, die dagelijks zijn rondjes draait op de ijs baan. Hij vertelde over zijn passie, het gemis van zijn vader die hij al op tienjarige leeftijd als gevolg van een auto-ongeluk verloor en over zijn werk als jongleur. Hij moest sappelen om als straatartiest aan zijn brood te komen, maar straalde de perfecte rust uit. Dan was daar het meisje dat met haar twee zusjes een eigen bedrijf bestierde. Ze verdienden hun geld met het uitzoeken waar hun klanten de laagste prijs voorde aan te schaffen spullen hoefden te betalen. Het bleek een gat in de markt, want het bedrijf bleef maar groeien. Dat deed helaas ook haarziekte. Haar tiuijfel om te stop pen met werken en zo beter te worden, leek het maar niet te winnen van de liefde voor haar zussen en het bedrijf Tot slot passeerde een Chinese topkok, wereldkampioen op zijn vakgebied. Hij maakte van zijn gerechten de mooiste mozaïeken en toonde de enig juiste manier om een kreeft te bereiden. Niet levend in een pan met kokend water, maar gewoon levend aan stukken snijden. Extra trots was hij op een creatie die naar Nederland ver wees. Hij had er klompen, tulpen en molens in verwerkt. Op zon moment realiseer je je weer dat de wereld in stereotypen denkt. En kan je alleen maar blij zijn om een programma als Urba nia. dat de andere kant van mensen laat zien. Grote muur voor legale graffiti Geen vroom gekwezel, maar daadwerkelijke hulp en als het moet harde politieke actie. Me debewoonster Susan van der Hijden (29 jaar) komt net terug van een anti-militaristische protest in Schotland. Voor een actie op atoomvliegbasis Volkel is ze onlangs veroordeeld. „Wij zijn tegen het gebruik van ge weld, helemaal als het nucleair is. Dat ik nu een strafblad heb, geeft niet. Ik ambieer geen glanzende carrière. Integen deel, ik streef naar steeds min der in plaats van meer. Op alle gebieden." Kansarme asielzoekers die an ders op straat zouden komen te staan, worden als het even kan in het Huis opgevangen. Ten minste, als zij nog zicht hebben op een verblijfsvergunning. En er een bed vrij is. „Wij bieden gastvrijheid, maar dat wil niet zeggen dat we iedereen opne men", zegt Ter Kuile. „Een al leenstaande jongeman kan zichzelf vaak wel redden. Susan van der Hijden knikt in stemmend. „Maar laatst stond er een Turks meisje van 16 voor de deur. Ja, dan gaan de emo ties meespelen." In de keuken worden de voor bereidingen getroffen voor de avondmaaltijd. Twintig mensen zullen deze avond aanschuiven. Samuël uit Mauretanië maakt pasta, geassisteerd door de Chi nese Yu La. Aan de muur hangt een wereldkaart met gekleurde speldjes op de plekken waar be woners en ex-bewoners van daan komen. Aan de andere wand, schuin boven een Jezus- buste, een getekend portret van drie inspirators van de gemeen schap: Ghandi, Martin Luther King en Dorothy Day. Day was een radicaal christen die het pacifisme predikte en gastvrijheid hoog in het vaandel had staan. Het zijn nog steeds de pijlers van de gemeenschap pen, waarvan er velen in de Verenigde Staten zijn gevestigd. In Nederland zijn er slechts twee. Het Rhimous Huis, voor uitsluitend vrouwen, even ver derop in de Bijlmer en het Jean- nette Noël Huis, dat nu tien jaar Radicale christenen en hun 'visioenin de Bijlmer Drie doorsnee woningen aan een lange galerijflat in de Bijlmermeer. Alleen het naam plaatje met 'St. Jeanette Noël Huis' verraadt dat er achter de saaie gevels iets bijzonders schuil gaat. Een leefgemeenschap van 15 mensen uit negen landen. Geïnspireerd door de niet alledaagse combinatie van christelijke spiritualiteit, anarchisme en pacifisme. „Wij la ten ons leiden door de woorden van Jezus uit Matthéüs 25", zegt Frits ter Kuile (36 jaar), één van de vaste bewoners. „Hongerenden eten geven, gevangenen bezoeken en vreemde lingen verwelkomen. Alles wat je doet voor de geringsten van mijn broeders en zusters heb je voor mij gedaan, zei Jezus. Daar proberen wij in alle eenvoud naar te leven." Susan van der Hijden en Frits ter Kuile met twee 'illegale' baby's. bestaat. Geïnspireerd door de Catholic Worker-beweging wil de ge meenschap stimuleren dat mensen voor elkaar zorgen. De onderdrukkende overheid, die het vooral voorzien heeft op de zwakste broeders en zusters, wordt bewust buiten spel gezet. De gemeenschap bedruipt zichzelf. Illegalen bestaan vol gens de leden niet. Ter Kuile: „Het zijn ge-illegaliseerden. Ze worden door de overheid zo ge maakt. Het is pure apartheid. De mensen zouden best voor zichzelf kunnen zorgen als ze de kans maar kregen om te werken. Wij zijn consequent en doen geen enkel beroep op de overheid. We vragen dus voor onszelf ook geen bijstandsuit kering of subsidie aan." Waar ze dan inkomsten van krijgen? „Jezus zegt: maak je geen zorgen over brood op de plank en kleren aan je lijfzegt FOTO GPD ROLAND DE BRUIN hij. „Zoek vrede en gerechtig heid en dit alles zal je boven dien worden geschonken. We leven in vrijwillige armoede en dat betekent dat je in alles op God moet vertrouwen." In de praktijk is het vaak 'vrij willige overvloed', geeft Ter Kuile lachend toe. „Van alle kanten krijgen we eten en sp len aangeboden. Een paar d< gen geleden belde een slager op. Hij moest zijn vriezers or dooien en vroeg of we wat gt slachte koeien wilden hebbe Nou, dan hebben we zoveel we de andere armen in de fla ook nog wat kunnen geven." Geld wordt geschonken dooi vaste donateurs, waaronder i RK parochie in de buurt. „Dc hebben we hard nodig, want meeste huisgenoten zijn niet verzekerd. Wij vaste bewonei. wel. Maar mijn ideaal is om i ooit onverzekerd te zijn en al leen op God te vertrouwen e; niet op zo'n kapitalistische ii stelling. Nu betaalt mijn moe. der nog premie, want ik ben), blijf haar kind." Over idealen gesproken. De I woners van het Noël Huis hc den het 'toekomstvisioen' vo; ogen van een wereld waarin i soort kleinschalige gemeen-1 schappen de norm zijn. „In plaats van een maatschappij! waarin alles steeds groter en I sneller moet worden. Wij dei! ken dat de menselijke soort leen maar kan overleven in I kleinschaligheid." i Om temidden van het beton! asfalt iets van dat visioen zich baar te maken, is de gemeen: schap op een braakliggend i stukje gemeentegrond een ti begonnen. „Kom, dan laat ik] onze Guerilla Garden zien".J zegt Frits ter Kuile. Bidden is van levensbelang i voor de gemeenschap, legt hl uit. Dat blijkt ook als 's avonjj in de kapel van het huis - eei] sfeervol omgebouwde slaaph mer - het wekelijkse avondgu bed wordt gehouden. De kati jes worden aangestoken, eeri lied wordt gezongen, een ps;i gelezen, waarna kort over ee bijbeltekst wordt gemediteei1 Tot slot wordt er gebeden. „1 zou opdrogen als ik deze mos menten niet had", zegt Ter Ig le na afloop. „De bijbel houd een spiegel voor, geeft richtül en is een bron aan liefde. Dal hard nodig om dit werk vol t\ houden." c WILFRED SCHOLTEN Onverstoorbaar zingt de zanger van de band Lazo zijn lied, tijdens de audities die gisteren op metro station Stadhuis werden gehouden voor muzikan ten die in de Rotterdamse metro willen spelen. Een jury van medewerkers van het vervoersbedrijf RET, voorgezeten door stadszanger Arie van der Krogt, beoordeelde de optredens. Het project is overge nomen van de Parijse metro, waar muzikanten al sinds jaar en dag op een dergelijke manier hun 'examen' voor een vergunning doen. De RET heeft het overgenomen, omdat het zich volgens een woordvoerder„sterk wil maken voor gezelligheid en veiligheid. Die bedompte, enge metrosfeer moet uit de hal. De mensen moeten een blij gevoel krijgen door de muziek. Zo willen we de aandacht een beetje afleiden van het gevoel van onveilig heid." Alle 25 groepen die zich hadden aange meld, hebben een vergunning gekregen. In april volgt een volgende auditie. FOTO WFA Het is een groei-industrie, ap paratuur voor Amerikaanse ou ders om hun opgroeiende kin deren te bespioneren. Zij kopen afluisterapparaten voor de tele foon, chemicaliën die restanten van drugs in het haar opsporen, sprays die drugsrestanten in de auto zichtbaar maken en pro ducten die alcohol uit de adem registreren. Er is een klein elek tronisch apparaatje op de markt dat snel en gevaarlijk rij den vastlegt. Mini videocame ra's kunnen verborgen worden in radio's, televisies en klokken. En behalve al die apparaten is er nog de privé-detective op wie steeds meer een beroep wordt gedaan. Veel Amerikaanse ou ders zijn volgens de Washing ton Post ten einde raad omdat zij vermoeden dat hun zoons en dochters in de puberteitsja ren aan drugs en alcohol ver slaafd raken, op het verkeerde pad raken en zich bij bendes aansluiten. Experts denken verdeeld over dit soort ouderlijke spionage. Sommige psychologen en soci aal werkers wijzen elke vorm van verraad aan de vertrou wensband tussen ouders en kinderen van de hand. Maar anderen beschouwen het als een toelaatbaar laatste redmid del, een noodzakelijk kwaad om ontspoorde kinderen te redden voor het te laat is. Dat ontsporen blijft niet be perkt tot asociale gezinnen. In tegendeel. Het gaat veelal om keurige gezinnen met veelbelo vende kinderen. En dan gaat er iets mis. De rapportcijfers wor den slechter, kinderen worden opvliegend en komen laat thuis. Zij ontkennen dat er iets mis is. De ouders krijgen geen greep op de situatie en worden wan hopig. Het opnameapparaat dat je aan de telefoon bevestigt, biedt uitkomst. Zoon of dochter telefoneert urenlang met vrien den en vriendinnen. De ouders zien een kant van hun kindeE die zij niet kennen. Zoon spih belt van school om drugs te ie pen, dochter is betrokken bid geweldplegingen en winkeldg stallen. Maar wat moet je mts die informatie? Soms loopt Ir goed af: het kind gaat tijdig d naar de psychiater, liefst mes; en ma. Maar bii anderen leicK de confrontatie tot een defin Buien, maar zo nu en dan ook zon Vooral in een brede strook over het midden van het land heeft het gis teren pijpenstelen geregend. In het Gooi ving Huizen maar liefst 38 mm op. Dat is meer dan de helft van wat er normaal in een hele maand maart valt. In onze regio bracht Schiphol het tot 22 mm, Santpoort- -Noord 18 en Valkenburg bij Leiden 16 mm. De intensieve regenval hing samen met een tweetal storingen waarvan de meest actieve 's middags van de Wadden naar het oosten trok. Het systeem veroorzaakte ook veel wind. In de Zeeuwse wateren woedde enige tijd een zuidwesterstorm met te Vlissingen windstoten tot rond 100 kilometer per uur. In de districten Hoek van Holland en IJmuiden stond een stormachtige wind met uitschieters tot zo'n 85 kilometer per uur. Ook op Schiphol bereikte de wind in stoten snelheden boven de 80 km/uur. Wel werd er zachte lucht aangevoerd. In het rivierenge bied kwam Cabauw op 12,3 graden, op Schiphol 10,5 graden. In de late middag drong van het noordwesten uit minder zachte lucht tot onze streken door. Dat gebeurde met een sterk afnemende, naar noordwest ruimende wind. Verder klaarde het flink op, maar doordat de lucht tamelijk vochtig bleef, ontstond de afgelopen nacht mist. Vanmiddag en vanavond regent het opnieuw doordat de zeer zachte lucht opnieuw terreinwinst boekt. De komende nacht, wanneer de zachte lucht weer wordt verdreven, re gent het nog steeds. Bovendien staat er langs de kust zowel vanavond als de komende nacht een harde tot stormachtige zuidwestenwind. Ook morgen overdag blijft het flink waaien (aan zee kracht 7-8) door dat een diepe oceaandepressie zich over de Britse eilanden naar de Noordzee verplaatst. Voor de rest ziet het er voor morgen wat minder slecht uit. Er vallen weliswaar enkele buien maar zo nu en dan komt ook de zon tevoorschijn. In de loop van de middag en avond neemt de wind langzaam wat af. Op donderdag en vrijdag aanhoudende buienkansen en geleidelijk wat minder zacht. Rond de zich boven het Noordzeegebied bevindende depressie worden iets koudere luchtmassa's van hoge breedten aange trokken. JAN VISSER Welke gemeente groeide vanuit de leegte in nog geen twintig jaar uit tot een meerkemige stad met meer dan 100.000 inwoners? Nee. ik bedoel niet Goma in Oost-Zaire 1994, zelfde prestatie, maar dan binnen twee weken), we hebben het over Nederland. Dus, welke Ne derlandse groeikern wil de komende tijd meer interactie, identiteit, samen bouwen aan geschiedenis, een eigen gezicht én uitstraling? Natuurlijk, dat willen alle Neder landse groeikernen, maar Almere wil dat dus ook. Almere. Rijmt op par keren. Het enige dat ik daar aan vankelijk kende waren de twee theaters, De Roestbak en De Metropool. En zoals uit de naam Roestbak de wan hoop opstijgt (tegen het water valt niet re vechten en overschilderen is te duur), zo rook ik aan de naam Metropool een cul- tureel voorschot op een grote toekomst. Voor de zaal zelfwas de naam na tuurlijk net weer een maatje te groot, maarzo hoort dat ook. Almere, een dromerig dorpje aan het einde van defile naar Amsterdam. Edoch. Twee jaar geleden kondigde Almere in JUSTUS VAN OEL haar Kunstnota grootse dingen aan, en zie daar: de bouw van het grote verrijdbare sta len podium op het Grote Plein is inmiddels begonnen, en haalde het landelijke nieuws. Ik zag Almere -tot. dan toe - als een namens Amsterdam in het IJsselmeer uitgegraven woonboot. Niet een plek om te wonen. Want van Almere-Buiten naar Almere-Onder is het maar een kleine stap. De term 'overloopgemeente' kon door het broeikaseffect wel eens een heel nieuwe la dinggaan krijgen, trouwens, een terrorist met een schop en een kruiwagen heeft de zaak ook binnen een maand onder water. Amsterdam mers - zoals ik - welen zich - inderdaad'. - ver verheven boven Almere, en ook feitelijk staan we er meters boven. Wie naar Almere verhuist heeft verloren, daar komt het alge mene gevoelen op neer. In Almere weten ze dat ook. al jaren, daarom is in de polder nu de wet van de overcompen satie in werking getreden. Het hele stadshart gaat op de schop, om Almere een unieke eigen culturele identiteit te geven. En dat doen ze niet op een koopje. Want omdat Amsterdam - met het grootste cultuuraanbod van Neder land - op een steenworp afstand ligt, moet ook de culturele identiteit van Almere min stens twee maten te groot worden opgezet: anders valt het niemand op. De nieuwe schouwburg staat -bijvoorbeeld- bovenop een kolossale parkeergarage. Alleen voorde prijs daarvan zouden de Almeerse bibliothe ken de komende 100 jaar de hele week open kunnen zijn en niet slechts 30 uur. Zoals nu. Het budget voor de amateurkunst in Almere zou Europese records kunnen slechten, ware het niet dat er ook een parkeergarage onder de schouwburg moest. In Almere! Terwijl ie dere Amsterdammer weet, dat je in Almere al tijd kan parkeren: daar is Almere speciaal voor uitgevonden, om Amsterdammers einde lijk weer eens te laten parkeren. En dan tóch een parkeergarage ter waarde van 163 jaar gratis gemeentelijke muzieklessen onder de nieuwe schouwburg. Als dat in mijn stad ooit bekend wordt, kan Almere iedere verdere groei van het inwonertal gevoegelijk op de buik schrijven. Maar het is niet anderszodra een wethouder het woord 'cultuur' hoort grijpt hij naar zijn betonmolen. Wist u wat ze in Amsterdam nu weer gaan doen? De IJsbreker moderne muziek en drank) moet uit zijn hutje aan deAmstel en het BlM-huis jazz en drank) moet weg van de Wallen: samen zijn ze verbannen naar al weer een nieuw megaproject. Want spontane cultuur is geen Cultuur, omdat cultuur die niet speciaal aan onze regenten te danken is. voor regenten niet interessant is. Nederland zucht onder de daadkracht van haar bestuur ders: overambitieuze mensen die het zo druk hebben met kunstbeleid, dat ze de afgelopen tien jaar geen boek hebben gelezen. MENSELIJK Baby's van leden van de popg SPICE GIRLS hebben een gro kans op beschadigingen aan h gehoor. Het Britse showbusini persbureau WENN heeft gisteR een Amerikaanse professor aa™ gehaald die waarschuwt dat J?' zwangere vrouwen lawaai betrj kunnen mijden. De Spice batP' hebben erg veel lawaai te vero ren gehad tijdens de concertep!' van hun moeders. Spice Girl I?1 anie Brown kreeg op 19 februP een baby van haar Nederlandf11 echtgenoot en Spice Girl Vic#1 Adams verwacht deze maand rf baby ter wereld te brengen varc haar voetballer-verloofde DaviP( Beckham. Zij trouwen in augipe tus en zullen er acht miljoen jF den rijker van worden. Een BrP televisieomroep heeft bedongP.{ dat het voor dat bedrag enkelf uren na de gefilmde trouwerij** gebeurtenis mag uitzenden. JP Voorts wordt van de trouwplec*1' tigheid en de receptie een miF° serie van vijf delen gemaakt, ra Net als zijn voormalige collegia ternational RUUD GULLIT m^a geland, promoot nu ook AARQ», WINTER het Nederlandse toeUa tische product in het buitenla^. De in dienst van het Milanese™ ter spelende profvoetballer mL, te de afgelopen week in Milafyr zijn debuut op de grootste, dqpri ruim 100.000 belangstellen^ bezochte vakantiebeurs van l(|0 lië. Winter is vooral gecontrach0 teerd om vakantiegangers te vbe zen op de aantrekkelijkheid v§ja het gebied rondom de voorm4ei Zuiderzee, de zogenoemde G' den Cirkel.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2