ANW soms een financiële tijdbor) Waar is mijn euro het meeste waard Budgetteren, de evolutie van grootmoeders potjestheorie j Huishouden T Tijdelijkheid uitkering kan nabestaanden hard treffen ANW kort De Algemene Nabestaandenwet is op 1 juli 1996 in de plaats gekomen van de Algemene Weduwen- en Wezenwet van 1 oktober 1959. Belangrijkste uitgangspunt van de wet is dat de burger alleen een uitkering krijgt wanneer hij of zij niet kan voorzien in het eigen levenson derhoud. De ANW is daardoor veel beperkter van opzet dan de AWW. waarbij nabestaanden automatisch een uitkenns kresen tot aan de AOW. Sinds de invoering van de wet is het aantal nieuwe uitkeringen al gedaald van ruim 22.000 per jaar tot ongeveer 15 .000. Die daling zal naar verwachting doorzetten. Op termijn zal het aantal ANW;-ontvangers dalen van ruim 180.000 nu tot ongeveer 15.000. Recht op ANW Voor ANW komen in aanmerking: - nabestaanden die voor 1 januari 1950 zijn ge boren. of - een of meer kinderen hebben onder de acht tien jaar. of - nabestaanden die tenminste 45 proeent ar beidsongeschikt zijn verklaard, of - mensen die tussen 1950 en 1956 zijn geboren en die voor 1 juli 1996 waren gehuwd met een partner die voor 1 juli 1999 overlijdt. Hoogte uitkering De uitkering bedraagt in principe 1830 per maand (plus ƒ118 vakantiegeld), maar is af hankelijk van het zelfstandige inkomen van de nabestaande. De eerste 1172 per maand (de helft van het minimumloon) is vrij bij te ver dienen. Het meerdere wordt voor tweederde gekort op de uitkering. Bij een inkomen boven 3917 per maand bruto krijgt de nabestaande helemaal geen ANW meer Het recht op de uit kering, bijvoorbeeld als het inkomen daalt, blijft overigens wel bestaan. De uitkering voor mindeijarigc kinderen be draagt 406 per maand (plus 34 vakantie geld). Het aantal mindeijarige kinderen maakt voor dit bedrag niet uit. Deze uitkering is ver der onafhankelijk van het inkomen van de overblijvende ouder. Uitkeringstermijn - Als het jongste kind achttien jaar wordt, - als de nabestaande weer gaat samenleven, al dan niet via een huwelijk, - als de nabestaande 65 jaar wordt (en dan AOW gaat onvangen). Eén euro is twee gulden en twee dubbeltjes waard. Tenminste, dat is de omrekenwaarde die Neder landers wordt ingeprent. Voor die euro krijg je in Portugal meestal het 'volle pond' en in Finland heb je geluk als je voor een daalder in de boodschappentas mag stoppen. In elf landen komt de euro vanaf 1 januari 2002 in de knip als een heidsmunt. De eenheidsvaluta staat echter niet garant voor een heidsprijzen. ..Waar krijg ik het meeste terug voor mijn euro?" Een vraag die niet alleen zuinige Nederlanders zich stellen als zij hun boodschappen doen of een vakantie plannen. De vraag heeft ook weinig met zuinigheid te doen. Immers uitgangspunt is het uitgeven van geld en het liefst aan zoveel mogelijk verschillende producten en diensten. Dat lijkt meer op prijsbe wuste hebzucht dan op zuinigheid. In de elf eurolanden die per 1 januari 2002 volledig overstappen op de een- heidsvaluta worden met grote regelmaat de consumentenprijzen bijgehouden en doorgegeven aan Eurostat. het statistisch bureau van de Europese Unie. Dat bu reau. zetelend in Luxemburg, signaleert dat de prijzen in Europa naar elkaar toe groeien. Maar van echte eenheidsprijzen is nog geen sprake. Wel is duidelijk dat er verschuivingen zijn waar te nemen waaruit blijkt dat de prijsverschillen tus sen dure en goedkope landen wat afne men. Lokale en landelijke prijsverschil len zal ook de euro niet snel wegnemen. Politici dringen wel aan op afstemming van de landelijke belastingmaatregelen op Europese maatstaven. Maar zolang daar geen sprake van is zullen factoren als goedkopere productiemogelijkheden, transportkosten, afwijkende belastingta rieven en grote lokale verschillen in Tot nog niet zo lang geleden was het een voudig: als van een stel een van beiden overleed, kreeg de overblijvende partner een uitkering op minimumniveau. Maar bij het snoeien in de sociale zekerheid bleef ook de uit 1959 stammende Algeme ne Weduwen- en Wezenwet niet gespaard. Sinds 1996 is de uitkering aan de nabe staande partner sterk afhankelijk van het eigen inkomen en de vraag of er minder jarige kinderen zijn. Als rechtvaardiging voor de ingreep, die het aan tal nabestaandenuitkeringen op termijn met meer dan een factor tien vermindert, is datje alleen uitkeringen moet geven aan mensen die ze echt nodig hebben. Wie voor zichzelf kan zorgen, moet geen beroep doen op de gemeenschap, vindt het kabinet. Dat klinkt redelijk, maar toch was de vervanging van de AWW door de Algemene Nabestaanden wet (ANW) een van de meest omstreden bezuini gingen van het eerste paarse kabinet. Dat is ver klaarbaar. De ANW betekende ook voor tal van bestaande weduwes en weduwnaren een financi ële aderlating zonder dat zij de kans hadden ge had om zich daarvoor in te dekken via bijvoor beeld een particuliere verzekering. Bovendien was de ANW de eerste ingreep in de sociale ze kerheid w aarbij mensen echt zelf moeten naden ken en beslissen over de vraag of en in hoeverre ze zich willen bijverzekeren Bij de eerdere kor ting op de WAO werd die bijverzekering goe- deels collectief geregeld via de CAÓs. Bijverzekeren Door de vele overgangsregels lijkt de vraag of bijverzekeren zinvol is moeilijker dan hij in feite is. Het is vooral een kwestie van de balans op maken van de financiële situatie als een van beide partners overlijdt. Grote eventuele minnen zijn daarbij het wegvallende inkomen van de overle den partner en de nieuw te maken kosten voor kinderopvang. De mogelijke plussen zijn de ANW, het aanvullende nabestaandenpensioen, andere levensverzekeringen en financiële voor zieningen als koopsompolissen, en tenslotte de woonlasten. De minnen behoeven nauwelijks toe lichting. al is het voor eenverdieners waarschijn lijk zinvol om eens na te vragen wat kinderop vang (al dan niet via de werkgever) kost. Dan de plussen. Bij vrijwel alle aanvullende pen sioenen is een nabestaandepensioen standaard meeverzekerd. Op de jaaropgave van het pensi oenfonds is te zien hoe hoog de uitkering is aan de achterblijvende partner en de eventuele kinde ren. De woonlasten zijn vooral een factor bij hui zenbezitters. Wie ook maar een greintje verstand bezit, heeft bij de hypotheek een overlijdensris- cioverzekering afgesloten waarbij de lening (vrij wel) is afgelost als een van de beide partners overlijdt. Bij levensverzekeringshypotheken, zo als de populaire spaarhypotheek, is zón verzeke ring standaard. Het onderdeel overige levensver zekeringen spreekt voor zich. Bijverdienen Tenslotte is er de ANW. De grootste veranderin gen ten opzichte van de AWW is dat de uitkering tijdelijk is geworden en afhankelijk van het inko men. Nabestaanden mogen een half minimum loon 1172 bruto per maand) bijverdienen, zon der dat zij worden gekort op de ANW-uitkering. Verdient een rechthebbende zelf 3917 of meer, dan krijgt de nabestaande geen ANW-geld. Al leen de uitkering voor kinderen is niet afhanke lijk van het inkomen. De adder onder het gras van de ANW is vooral de tijdelijkheid ervan. De uitkering loopt maar tot het moment dat het jongste kind achttien jaar is. Vanaf dat moment wordt de overblijvende partner geacht te kunnen werken en dus in het eigen on derhoud te kunnen voorzien. De meeste mensen krijgen hun kinderen als ze tussen de 25 en 40 jaar oud zijn, wat betekent dat achterblijvende Een huis kopen met euro's kan weer goedkoop in Lissabon in Portugal. Ge lukkig doen de Britten nog niet mee met de euro want wie in Londen een huis wil kopen is voor een vergelijkbare woning drie keer meer kwijt dan in Lissabon. In Nederland is de prijs 'slechts' het dub bele van die in Portugal. Maar de koken de Nederlandse huizenmarkt loopt snel uit. Aantrekkelijk is ook de aanschaf van huisraad in Portugal. Op dit gebied is dat land in de eurolanden ook al het goed koopst. De meubelboulevards in Neder land zijn slechts een paar euro's duurder. In Finland, toch een grote producent van hout, kost een stoel of tafel daarentegen al gauw de helft meer dan in Nederland. Ook de gezondheidszorg is nog lang niet in evenwicht als het gaat om afrekenen in euro's. Oostenrijk en Finland zijn van de eurolanden relatief het duurst met verzekeringen. Wie in Frankrijk een ziektekostenverzekering afsluit kan al snel tientallen euro's goedkoper uit zijn. Reizen met het openbaar vervoer is vol gens de statistieken het goedkoopst in Italië en Spanje. In Finland is het nog niet af te raden, al is de prijs per kilome ter al gauw 20 procent hoger. Eurostat concludeert uit de eigen cijfers dat het leven in euroland het goedkoopst is in Spanje en Portugal. Italië en Neder land zijn wel wat duurder, maar nog al tijd goedkoper dan het gemiddelde van de eurolanden. Voor wie dat gemiddelde zoekt, is Ierland een aanrader, het zit amper 2 procent boven het gemiddelde. Wie niet op een euro meer of minder hoeft te kijken, kan Finland kiezen, daar is de euro gemiddeld 19 procent minder koopkrachtig. Dagtaak Wie helemaal prijsbewust wil leven in euroland, heeft er een dagtaak bij. Voor wie op basis van de meest recente prijs gegevens een ritje langs de winkels en dienstverleners in euroland wil maken, alvast een voorstel: Koop een gemeubi leerd huis in Portugal. Liefst dicht bij een station van de Spaanse spoorwegen. Sluit uit voorzorg een Franse ziekten- kostenverzekering af. Kleren en schoe nen uit Nederland meenemen. En als er toch een auto gekocht moet worden dan maar bij de dealer in Luxemburg die ge bruik kan maken van fikse belasting voordelen. Zo blijven er nog flink wat euro's over voor videobanden uit dat hertogdom en een fles parfum van Cha nel waarvoor je nog wel even naar Brus sel moet. Voor de cd van de Italiaanse zanger An drea Bocelli maken we een ommetje naar Duitsland want die is daar wel even drie euro's goedkoper dan in Rome. Maar in Italië is de spijkerbroek van Le vi's weer bijna twintig euro's goedkoper dan in Berlijn. Een boormachine hadden we in Duitsland al ingeslagen, want die blijkt dertig euro's duurder in Spanje Maar in Spanje is speelgoed weer stuk ken goedkoper dan in Frankrijk en Italië. Voor het onderweg verloren schcerappa- raat moeten we nog wel terug naar Ne derland. scheelt al gauw tien euro's met de prijs voor zo'n apparaat in Oosten rijk. Van alle zo behaalde voordeeltjes en voordelen is gemakkelijk een avondje theater te financieren annex een gedegen maaltijd in een exclusief restaurant Dat wordt dan wel luisteren naar een fado zanger in Lissabon en een gezond maalt je vis. Want na een klassiek concert in Oostenrijk zijn er niet meer genoeg eu ro's over voor een Wiener schnitsel. KAREL BECKMANS partners ergens tussen de 50 en 60 jaar g op ANW meer hebben. p Appeltje Kunnen ze de zaken financieel niet rondt de resterende jaren tot aan de AOW, danr ze een beroep doen op de bijstand. Wie theekvrij eigen huis of anderszins eigen fi gen heeft, moet eerst dat vermogen aansn Het appeltje voor de dorst verdwijnt dan^ sneeuw voor de zon. Zeker voor eenvenL het aan te raden om voor die AN W-loze:' een particuliere verzekering af te sluiten mie daarvan is overigens aftrekbaar voor lasting. En let wel: bij (echt)paren zonde ren bestaat er sowieso geen recht op ANI Voor het steeds meer voorkomende anda dienershuishouden (man hoofdverdiener, werkt in deeltijd, eigen huis, kinderen) k nieuwe ANW een behoorlijke inkomens! gang betekenen ten opzichte van de oudj In hoeverre een particuliere bijverzekerij heeft, hangt vooral af van de vraag of de vende partner op eenzelfde welvaartsnivj kunnen blijven doorleven. Wel is het goc achterhoofd te houden dat hoe dan ook d uitkering ophoudt als het jongste kind at, jaar is. Dat laatste geldt nog veel sterker voor e{. nersparen. Omdat het als regel de man ï'1 vroegtijdig overlijdt, kan het wegvallen P - ANW op termijn vooral daar voor een hf" klap zorgen Zeker op de huidige arbeidT kunnen vrouwen van boven de vijftig he^ wel vergeten om werk te vinden wanneer tien of twintig jaar niet hebben gewerkt r opvoeding van de kinderen. En dan betel huidige ANW armoede op termijn. vraag en aanbod, eenheidsprijzen in de weg zitten. Stel je koopt in Rome een pondje kaas. kost gemiddeld vier euro. Dat zelfde pondje, van een vergelijkbare kaassoort, blijkt je in Amsterdam al gauw vijf euro te kosten. En dat is nog niet duur, als je bedenkt dat in België nog een zesde eu ro moet worden aangebroken voor net zo'n soort kaas. Wie met de euro op stap gaat is volgens de onderzoekers van Eu rostat in Nederland het goedkoopst uit bij de aankoop van halvanne. Meene men naar de camping in Frankrijk dus. want daar kost het pakje al gauw eens zoveel. Wie voor zijn euro kleren wil kopen hoeft het land niet uit. Voor schoenen evenmin. Behalve als ze gerepareerd moeten worden, want de Ierse schoen lapper is nipt de goedkoopste. Voor schoenen en kleren geldt Frankrijk rela tief als duurste. Maar het prijsverschil is in procenten veel minder dan bij voor beeld bij broodbeleg. Huizenmarkt Grootmoeder had er een oplossing voor in de vorm van potjes met etiketten. Moeder deed het ook, inclusief koopzegels. Vandaag nemen we gewoon een tweede bank/girorekening Veel zat er waarschijnlijk niet in grootmoeders potjes, maar zij waarschuwde altijd: 'zorg dat ze nooit leeg raken'. En zo is het generatie op generatie gebleven. Het bestaan van potjes kan voorkomen dat wisselende en onverwachte uitgaven tot rampspoed leiden. Budgeteren. In het bedrijfsleven is het gemeen goed, njaar nog lang niet in de gezinshuishou ding. Inkomsten en uitgaven calculeren voorkomt dat de salarisrekening langere tijd bloedrood op- kleurt, dat de vakantie er bij in dreigt te schieten of erger, dat het gezin in financiële moeilijkhe den komt. Wie in het gezin de betalingen verricht weet dat de hoogte van de totale rekeningenstroom van maand tot maand enorm verschilt. Bedrijven en (semi-)overheid proberen uit kostenoverweging het aantal betalingen zo gering mogelijk te ma ken. Daarom komen acceptgiro's van verzekerin gen, belastingen, contributies, maar ook die van KPN niet maandelijks, maar per twee, drie of zes maanden of per jaar. Dat kan er behoorlijk op in hakken, vooral als er in dezelfde maand nog een onverwachte uitgave tussendoor komt. Zelfs die onverwachte tegenvaller is te begroten of te cal culeren Eenvoudig Voor het opzetten van een zogenoemd 'egalisa tiefonds' is geen specifieke boekhoudkundige kennis nodig. Het is eenvoudig toe te passen en op een paar velletjes A4 uit te rekenen. Maak een lijst van alle vaste maandelijkse uit gaven, inclusief huishoudgeld en tel deze op. Maak een tweede lijst van alle niet-maandelijk- se vaste uitgaven, zoals periodieke verzekerings premies, contributies en abonnementen en onder houd. Noteer ook de betalingsdatum. Per maand is zo te zien of het nettoinkomen van de vorige maand voldoende is om alle kosten te kunnen dekken. De ene maand is geld over, de andere maand is er wellicht te kort. Vooral wan neer grote bedragen samenvallen, kan dit een probleem zijn voor wie met zwarte letters het jaar door wil. Volgens grootmoeders wijsheid moeten de over schotten van de ene maand in een potje worden gedaan voor die maanden waarin de verwachte uitgaven de inkomsten overstijgen. Op de salaris- rekening laten staan voorkomt dat het toch wordt uitgegeven. En zoals grootmoeder zei: geld datje niet in de portemonnee hebt, kun je niet uitgeven ook. Moeilijker te calculeren zijn de variabele uitga ven, zoals (tussendoor) vakanties, reparaties en/ of vervangingen. Vakanties, bijvoorbeeld, moeten minimaal zes weken voor de datum van vertrek worden betaald en er wordt altijd een aanbetaling gevraagd. Met een vroege vakantie en de uitbetaling van het va kantiegeld met het salaris over de maand mei is er al meteen een gat geslagen. (Auto)reparaties en het moment waarop, zijn in de praktijk moeilijk te voorspellen. Wanneer de banden aan vervanging toe zijn is met het blote oog te zien, maar voor de rest is het een kwestie van navragen. Elke merkgarage hanteert een standaard onderhoudsprogranima op basis van het aantal gereden kilometers en kent redelijk goed de daarbij bijbehorende kosten. Tel daarbij wel een x-bedrag voor tegenvallers, want die zijn er gegarandeerd! Huishoudelijke apparatuur die een leven mee gaat wordt niet (meer) gemaakt. Maar een le vensduur van 5 tot 10 jaar is toch wel reëel ook hiervoor wil reserveren moet de verva gingswaarde van de apparatuur jaarlijks nt afschrijven en dit bedrag apart zetten. De jaarlijkse energierekening kan de huil delijke planning behoorlijk verstoren. Het| nogal een verschil of er een naheffing kom enige honderden guldens of dat er te veel I is. Beter maandelijks te veel betaald, dan I nig. Wie twijfelt kan het energiebedrijf vrj maandelijkse vooruitbetaling te verhogen. Onroerendezaakbelasting (OZB) is ook zo ne. In de meeste gemeenten komt de aansl het begin van het jaar, te betalen in twee t< nen. In de tweedejaarhelft al reserveren v volgende kalenderjaar is soms geen overb luxe. In ieder huisgezin komen er ook periodiek tjes binnen. Dertiende maand/eindejaarsui ring, winstuitkering, vakantiegeld, wellicH belastingteruggave en bedrijfsspaarregelii die vrijkomen Ook deze zijn redelijk goe groten en weg te strepen tegen grote uitge

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 26