ypotheek is 'noodzakelijk kwaad U Hypotheken Welke hypotheek of elke hypotheek ,dekduuder Eigen geld is 'duur' FÏÏ7T Wat voor huis ze willen hebben, dat weten ze. Hoe ze dat willen be talen ook, via een hypotheek. Maar hoe hoog het geldbedrag moet zijn en wat voor soort hypo theek? Meestal ontbreekt de nood zakelijke kennis en wordt een hypotheekbemiddelaar noodzake lijk. Liefst iemand die zichzelf ook nog met recht adviseur mag noe men. Behalve bij de banken, die nog steeds het grootste deel van de markt in handen hebben, kunnen consumenten terecht bij de verze keringsagent op de hoek, de kleine zelfstandige bemiddelaars en fran- chiseorganisaties als de Hypothe- ker, Hypotheekvisie en de Hypo theekshop. komt niet bij ons voor een hypotheek, maar voor geld. De hypotheek is een nood/a- lad, «aar je je goed aan kunt vertillen. Daarom is het zo belangrijk om een goed ad- jgen en een werkelijk passende hypotheek te vinden," zegt Henri Poorts, docent en ritwikkelaar bij de centrale organisatie van de Hypotheekshop in Huizen. Behalve idt hij "ethisch verantwoord handelen* een absolute must. Het blijkt in de praktijk tkelijk om mensen geld uit de zak te kloppen. En een keer een slecht advies opge- de klant er tot in lengte van jaren aan vast. SU „Er gaan een heleboel zaken goed in on ze branche, maar er gebeuren ook din gen die absoluut niet door de beugel kunnen. Wij verbieden feitelijk onze aangesloten kantoren 185om bestaan de hypotheken over te sluiten, (met boe te vervroegd beëindigen en tegen beta ling van de gebruikelijke afsluitprovisie over het volledige bedrag een nieuwe af te sluiten, red.). Toch hoor ik regelmatig van mensen die voor 10.000 tot wel 30.000 het schip in zijn gegaan Ze worden gelokt met advertenties als: 'Nu voordelig uw hypotheek oversluiten' of 'Verhoog uw hypotheek, verlaag uw maandlasten'. Wat ze dan doen is: ze zetten een hypotheek die misschien nog 10 of 15 jaar loopt om naar een lening met een looptijd van 30 jaar. Ja, zo kan ik ook geld verdienen, maar het is de consument die de rekening betaalt. Dat kan en mag bij onze organisatie niet ge beuren." Kromme tenen 'Met kromme tenen' ziet Poorts dage lijks hoe hypotheekbemiddelaars zich zelf adviseur noemen en onwetende hui zenkopers op het verkeerde been zetten. „In de praktijk komt het hier op neer mensen willen zo veel mogelijk geld le nen tegen een zo laag mogelijke rente. Zowel het uitgangspunt als de combina tie is fout." Het traject volgens Poorts: Wat voor huis wil de klant kopen, wat kost het en is het een nieuwe woning (vrij op naam, von) of een bestaande woning (kosten koper, kkIn dat laatste geval komt er nog 10 procent bij aan extra kosten. In de twee de fase komt pas de vraag aan de orde hoeveel geld is er nodig om de aankoop te bekostigen, wil de cliënt zelf geld of aandelen inbrengen en zo ja, hoeveel? En natuurlijk: hoeveel geld komt er maandelijks binnen bij het gezin en wat zijn de bijzondere lasten. Pas als dit alle maal 'klopt' wordt er een passende hy potheek gezocht. De hoogte van de rente is daarbij niet al lesbepalend. beklemtoont Poorts. „Als dat zo was, dan kon iedereen tien banken bellen en gewoon de goedkoopste ne men. Maar daarvoor is het aanbod en zijn de verschillen in de voorwaarden len af! 'roegd ag opt gestaa it deze i Het izen zyn jn jg afgei0pen i pensivenjer opgelopen. Volgens is en vereniging van Make- e vbedroeg de gemiddelde prijs ^Ult ypg tussen november 1998 en hele 334.840 tegen 328.290 ten in ^er en n0vember. 'ifH z'jn n'et helemaal v', maar geven wel een goede vereniging zegt een markt een van 55 procent en ver- Je wat duurdere woningen, ngbouwcorporaties ver- een Poningen zijn bijvoorbeeld pensijj qc nvM bewerkt de prij- ït Hari|xtreem (jure en jg eX(reern 1 aan dingen tellen niet mee. Ze yoor eir we| een eeriijker beeld. 1-woordvoerder Geerts 'eggia naar WOningen dit jaar nog gmg vu beeld over 1998. „Het ■>Clfnt 'flijk druk", zegt Geerts. n i in januari zijn gelijk aan me niddelde van vorig jaar." ide vraag en de verdere stij- ensioej.jj2en js vo|gens de woord- yzaaktdoor aanhoudende n ten in ianuari. veel te groot. Neem bijvoorbeeld een spaarhypotheek op beleggingsbasis. De ene maatschappij berekent aanzienlijk hogere beheerskosten dan de andere en lang niet elke maatschappij belegt even veel van de ingelegde gelden. Daar komt nog eens bij dat alleen het rentedeel van de hypotheek aftrekbaar is van de belas tingen Het spaardeel niet. Per saldo kan zo een hypotheek waarvan de rente 0,4 procent hoger is toch goedkoper zijn dan een andere. Het is ondoenlijk voor een individuele klant om al deze voorwaar den zelf uit te zoeken." Onverantwoord Wat mag iemand lenen die een huis koopt? „Wij houden de richtlijnen aan van de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) en die van de Vereniging Eigen Huis. Die zeggen: 'Je moet niet meer le nen dan maximaal 3,5 keer het bruto jaarinkomen'. Voor iemand die 75.000 verdient betekent dat een lening van maximaal 262.500 Bij een ton een maximum van 350.000 Er zijn banken die rustig vijf, zes of zelfs zeven keer het jaarsalaris lenen, maar dan ga je als con sument onverantwoorde verplichtingen aan. Daar wijzen wij klanten op. Wil een klant meer dan volgens ons verantwoord is, dan vertellen we dat. Soms raden we een cliënt zelfs af het beoogde huis te kopen. Wil iemand ondanks het negatie ve advies toch dat wij voor hem de za ken afhandelen, dan doen we dat wèl. We hoeven nu ook weer niet roomser te zijn dan de paus. Ik bedoel, doen wij het niet. dan doet een ander het wel." Provisie Hypotheekbemiddeling is in de praktijk balanceren tussen advies aan de klanten en het eigen inkomen. Want: elke hypo theek levert de tussenpersoon geld op. De klant betaalt gemiddeld 1,5 procent afsluitkosten over het totale geleende be drag. Daarvan gaat ruwweg de helft als provisie naar de tussenpersoon. Over de onverbrekelijk aan het huis verbonden opstal verzekering (brand en stormscha de) krijgt de tussenpersoon eveneens een provisie. Datzelfde geldt voor dc spaar en risicoverzekering gekoppeld aan de hypotheek. Hoe langer de looptijd van een verzekering, hoe hoger de provisie. Henri Poorts. docent en productontwik kelaar bij de centrale organisatie van de Hypotheek shop. „Wil een klant meer lenen dan volgens ons verant woord is, dan vertellen wij dat." Ook kennen geldverstrekkers bonussen toe aan tussenpersonen die voor een X- bedrag hypotheken bij hen slijten. Ge middeld krijgt een tussenpersoon 2 tot 2,5 procent van de totale hypotheeksom als provisie. Een hypotheekadvies is daarom nooit geheel vrij van eigen belang, geeft Poorts na enig aarzelen toe. „Toch moet je een balans zien te vinden tussen een fatsoenlijk inkomen en de best mogelij ke dienstverlening aan de cliënt. De klant hoort op de eerste plaats te komen. Als wij merken, dat er bij onze franchi senemers ongeloorloofde zaken gebeu ren, dan hebben ze echt een groot pro bleem Het is in ons belang als centrale organisatie, dat er geen rotte appels in de «aarden kunnen afdwingen bij geldver- mand liggen, dat we een omvang kunnen strekkers en verzekeraars, kortom meer bereiken waardoor «'e meer service kun- kwaliteit kunnen bieden. Daarmee on- nen bieden dan een ander, betere voor- derscheidt een franchise-organisatie zich van anderen in de markt." RONALD MASS ALT Keurmerk hypotheekbemiddelaar moet kaf van het koren scheiden HUIZENPRIJZEN BLIJVEN STIJGEN Prijsstijging koopwoningen 1.997-1 35 in procenten Eengezinswoningen Najaren van klagen, praten, voorbereiding en daadwerkelijke toetsing bestaat sinds kort het officiële keurmerk voor hypotheekbemiddeling. In Flevoland. Utrecht en Noord-Holland han gen de eerste bordjes al aan de gevel Andere provincies zullen snel volgen, zo is de verwach ting bij de Stichting Keurmerk Hypotheek Be middeling. Medio volgend jaar verwacht de stichting zo'n 500 certificaten te hebben toege kend „Daarna volgt een inhaalslag." voorziet woordvoerster Daphne Boomsma. Sinds jaar en dag doen de vreselijkste verhalen de ronde over malafide tussenpersonen, die geen kans onbenut laten om ten koste van de consument hypotheekzaken re regelen. Op ini tiatief van de Vereniging Eigen Huis en de Con sumentenbond bestaat sinds kort een keurmerk. Van hypotheekadviseurs die dit keurmerk mo gen voeren, mag de consument kwaliteit ver wachten. Bij de toekenning gaat de Stichting Keurmerk Hypotheek Bemiddeling (SKHB) niet overeen nacht ijs. De in totaal 27 eisen zijn in grote lij nen terug te voeren op drie basisprincipes- des kundigheid, onafhankelijkheid en correct han delen. Zo moet hypotheekbemiddeling een kerntaak zijn (minimaal 60 hypotheken per jaar), moet er met meerdere geldv erstrekkers worden gewerkt (minimaal 15, waarvan daad werkelijk vijf verschillende moeten zijn ge bruikt). Onder correct handelen kunnen de ei sen 'verantwoord oversluiten', duidelijke en volledige voorlichting, bescherming van per soonsgegevens en het bestaan van een klachten procedure met beroepsmogelijkheid bij de SKHB worden geschaard. Het keurmerk heeft onmiskenbaar een zuive rende werking. De banken, die nu nog goed zijn voor 45 procent van de afgesloten hypotheken kunnen een dergelijke erkenning nooit krijgen Zij verkopen immers louter eigen producten. Ook de vertrouwde verzekeringsman behoort niet tot de beoogde doelgroep van de SKHB, laat staan de uitbundig adverterende geldboeren in de omroepbladen. Voor elke bemiddelaar af zonderlijk geldt overigens ook een indiv idueel keurmerk, die v an de Erkenningsregeling Hy potheekadviseur. Dc SKHB eist, dat tenminste een persoon op de vestiging in het bezit is van deze erkenning. Het is de stichting ernst. Ook als eenmaal het keurmerk is toegekend, vindt nog regelmatig toetsing plaats van de oorspronkelijk gestelde eisen. „We bezoeken de vestiging en vragen in zage in de afsluitingen. Wanneer bijvoorbeeld zou blijken, dat dc bemiddelaar wel erg veel sa menwerkt met de top 5 op provisiebasis, dan heeft hij een probleem", verduidelijkt directeur Nico Stolwijk. esteld. n het b pensioi Zelf geld meebrengen als je een huis koopt. Voor mensen die op de drempel van hun tweede koopwoning staan, rijst al gauw de vraag: Nemen we wat meer of betalen we bij? De verkoop van hun eerste huis levert, zeker op de huidige overspannen markt, vaak een aardige boekwinst op. Maar. wat doe je met de winst uit de verkoop van de eerste woning. In het nieuwe huis ste ken, beleggen in een aandelen- of par ticipatieplan of leuke dingen van doen? Zelf 25.000 of 50.000 in een nieu we woning stoppen lijkt op het eerste gezicht voordelig. De schuld wordt on middellijk afgetopt, misschien wel tot onder de grens van 75 procent van de executiewaarde, waardoor de rente la ger is, en derhalve ook de bruto maandlast „Altijd doen, mevrouw/me neer", reageren veel hypotheekadvi seurs. Wie het heeft meegemaakt herkent de situatie. Veel van die mensen hebben achteraf spijt van hun keuze. Eenmaal geld in de woning gestoken is men dit kwijt. Later de meerwaarde te gelde maken «kost geld. Een praktijkgeval: Dirk-Jan (40) en El- Icke (35) kochten in 1995 een nieuw huis. De verkoop van hun prenue-A woning (aanschaf 148.000) leverde (inclusief een rijksbijdrage van 20.000) een winst op van 80 000. Het nieuwe huis (vrij op naam) kostte kaal ƒ295.000. Inclusief meerwerk, stoffering en een luxe keuken zouden zij een bedrag van 340.000 nodig hebben. Met ccn gezamenlijk jaarinko men van 130.000 is de financiering geen enkel probleem. Maar ja. het idee om voor 340.000 in de schuld te staan, daar schrikken ze toch wel een beetje van. Nee, dan toch maar liever de winst in het nieuwe huis gestoken. Ze besluiten 45.000 zelf mee te ne men en komen uit op een hypotheek van drie ton. De keuze van de nieuwe woning blijkt een goede. Een enkele buur die ver trekt kasseert een enorme winst op het huis Ook Dirk-Jan en Elleke staan na drie jaar voor de keuze; verhuizen of verbouwen. Ze kiezen ervoor om in hun huis te blijven wonen en een twee de hypotheek te nemen van 60.000. Hun beider inkomen bedraagt inmid dels 150.000, terwijl de makelaar de woning taxeert op 525.000 Ze heb ben ruim gecalculeerd en blijken ge noeg te hebben aan 35.000 inclusief kosten. Dc overige 25.000 zetten ze weg op de effectenbeurs. Consumptief Navraag bij de belastingdienst leert la ter, dat zij die restsom van 25.000 moeten beschouwen als consumptief krediet. De hypotheekrente daarover (5 procent is 1250 per jaar) blijft net zo lang aftrekbaar als de minister van fi nanciën dit toelaat Dat ze eerder zelf 45.000 meegenomen hebben, doet niet ter zake. „Dan had u daar drie jaar geleden maar beter over na moeten denken," reageert de belastingambte naar. Wat zij wel kunnen doen is, de restsom van de tweede hypotheek die zij in aandelen hebben gestopt te beschou wen als 'depot'. Alle uitgaven voor woningverbeteringen in de daarop vol gende jaren zijn fictief uit de beleg gingspot te betalen en kunnen daarna weer bij de hypotheekrente worden ge teld. Uitgaven voor woningverbetering die in het kalenderjaar voorafgaand aan de tweede hypotheek zijn gedaan, komen voor eigen rekening. RONALD^MASSALT De ideale hypotheek bestaat niet. Kleine in gecalculeerde risico's waarbij de een zich prettig voelt, kunnen voor de ander een ze nuwslopende martel gang worden. Wie op safe gaat, kiest nog steeds voor een spaar hypotheek waar de op brengst uit rentebaten altijd voldoende is om de hypotheek af te los sen. Productontwikke laar Henri Poorts van de franchiseorganisatie Dc Hypotheekshop ziet echter een verschuiving naar de zogenoemde universal life-produc- ten; een vorm waar de hypotheek onderdeel is van een complete en flexibele risico- en ou- dedagverzekering De vorderingen van de bouw van de nieuwe woning worden nauwgezet gevolgd. Naar de e in dat een deel van de maandelijkse premie wordt belegd in aandelenfondsen (unit linked). Universal life biedt nog aanvullende mogelijkhe den, zoals het inbrengen van een eigen aandelen- portefeuille, meeverzekeren van arbeidsonge schiktheid. extra kapitaalstortingen en (onder voorwaarden) opnemen uit opgebouwd vermo gen. Tot voor enkele j; geleden was de spaar- keer afgesloten hypotheek kijkt bijna niemand meer om. hypotheek voor alle partijen je-van-het. Belangrijk is, dat de betaalde rente (bijna) gelijk is aan de rente over de spaar- premie. De rente-aftrek is optimaal, omdat je ge durende de looptijd van de hypotheek niets af lost. En gaat de rente na verloop van tijd om hoog. dan is het netto-effect gering. Door de ho gere rentebaten aan de andere kant hoeft de klant minder te sparen, zodat er een nivellerend effect optreed in de maandelijkse lasten. „Tot voor kort sloten we bijna louter en alleen spaarhypotheken af, maar inmiddels zal dat ge daald zijn tot nog maar 65 procent. Vooral dc in teresse voor zogenoemde 'unit linked/universal life-hypotheken' groeit snel. Die bieden veel meer mogelijkheden voor maatwerk en daar is vreselijk veel behoefte aan," vertelt Poorts. Genoemde hypotheken zijn een afgeleide van dc traditionele levenhypotheek. De klant sluit een lening af waarover hij gedurende de looptijd niets aflost. Daarnaast sluit hij een levensverzekering af. Gedurende de looptijd van de hypotheek be taalt de consument alleen rente en de verzeke- rings- en spaarpremie. Het grote verschil zit hier Kapitaal „Het zijn niet alleen de lage rente en de aanzien lijk hogere bcleggingsopbrengsten waarom steeds meer mensen kiezen voor zo'n hypotheek- vorm. Het is vooral de plaats die het eigen huis inneemt in de totale financiële planning. Met de aankoop van een huis begin je feitelijk vermogen op te bouwen. Iedereen wil een huis hebben, want we moeten allemaal wonen. Maar er komen steeds meer mensen voor wie het huis behalve woning ook kapitaal is. Zolang ze in hun huis blijven wonen, kunnen ze daar niet aankomen en is het dood kapitaal. Daar wringt het vaak. Je koopt een huis om in te wonen en niet als beleg gingsobject. Met een universal life-verzeke- ring kun wel aan je geld komen zonder dat je eerst je huis hoeft te verkopen." De mening van een ver koper is net zo veel «aard als zijn eigen da den of het advies aan vlees en bloed. „Ik heb mijn kinderen al vroeg ingeprent nooit te huren, maar altijd een huis te kopen. Als huren geld weggooien is. is kopen 'gratis' wonen. Het is misschien preken voor eigen parochie, maar op mijn advies hebben ze inderdaad voor een uni versal life-hypotheek gekozen." Met de aanzienlijk ge stegen huizenprijzen van de laatste tien jaar lijken de risico's voor nieuwkomers op de hui zenmarkt toe te nemen. Poorts reageert ver deeld. „Gevoelsmatig zeg ik van wel, maar dat is louter ingegeven door mijn eigen ervaringen in het begin van de jaren tachtig. Toen schoot de rente omhoog naar 13 procent en zakten de huizenprijzen volledig in. Dat beeld zal mij altijd bijblijven, omdat ik toen verschrikkelijk veel leed heb gezien. Aan de an dere kant is de situatie van toen niet te vergelij ken met die van nu. De inflatie is laag, dc rente ligt op een laagterecord, dc economie is gezond en de vooruitzichten voor de komende jaren blij ven goed. Ook terwijl het economisch allemaal wat minder zal gaan." „Dat er soms extreem hoge prijzen worden be taald voor koopwoningen hoeft geen probleem te zijn, zolang iedereen die weelde ook maar kan dragen. Schiet de rente omhoog, dan zakt onlos makelijk ook de huizenmarkt in elkaar. De pro blemen komen echter pas wanneer je hypotheek- termijn afloopt of wanneer je je huis wil verko pen. Die hoge rente wordt dan «eer gecompen seerd door de lage aankoopprijs van een andere woning." RONALD MASSALT Foto Joop Boek

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23