Bodo Schafer: 'Rijkdom is geboorterecht' iterijmiljonairs kunnen wel wat nazorg gebruiken Kansen en doelen 50- r. rondreilt in een loterij neemt jMxtaf8**"0 m'lj°na'r te >vor" nabii RH handvol guldens koop !,aal,|idefyerwaarloosbare kans dsen. ,uierinqJVlaar juist die ge- EIS HZ A d°m zet aan tot mee" die drooni onverhoopt is het uitkijken gebla- op het andere mo- X^ert je leven. T>vee van ^Qf{\bnairmakers, de Staats- ■HPostcodelotcrij, weten •en daarom nazorg aan Ho loterijwinnaars. Soms' ?ir nazorg weinig zin. ischaal in je persoonlij- it balans is, dan helpt uit de loterij ook niet jvan de Staatsloterij in de Pen Haag, tegenover het ide koningin, staat op een jarsmiddag een sjieke Por ti met een wielklem. Een jenaar al gauw honderden jDie Porsche staat er al en- egt woordvoerder Anne de Staatsloterij. De bolide is tm beslist niet door zijn jfgezet als bron voor leuke /nieuwbakken miljonairs. ontving De Lange elf Miljonairs uit de Eindejaars- lenngsvei eigenaar van die Porsche IG REIS l?a8ne 's komen drinken en meer heeft opgehaald, dan tarschijnlijk niet meer om |s-ie gewoon een nieuwe A In", schertst De Lange, aniljonairs heeft de Staats- (ls afgeleverd. Winnaars die eigen manier met de piot- in hun leven moesten leren '•m Foto GPD/Phil Nijhuis De kans op het winnen van een miljoenen- prijs in een loterij lopen uiteen. Bij de Staatsloterij worden maandelijks zo'n drie miljoen loten verkocht waarvan op één van de verkochte nummers een hoofdprijs valt. De Postcodeloterij verdeelt onder de 3,8 miljoen loten van 2.4 miljoen deelnemers haar miljoenenprij- zen. De Staatsloterij heeft in acht jaar ruim honderd men sen miljonair ge maakt. De Postcode loterij kwam tot de helft. Bij de Staatslo terij was de hoogst uitgekeerde prijs op een lot ooit, de 18,5 miljoen belastingvrij die in januari is verloot. Bij de Postcodeloterij mochten enkele winnaars eind vorig jaar een 'kanjer' van 24 miljoen verdelen. Een van hen kreeg 15 miljoen. De fiscus kreeg van die prijs nog wel een kwart aan kanspelbelasting. TTM"1 gen van winnende loten zijn regelmatig op de televisie mee te maken. En wie de uit zendingen van de Postcodeloterij volgt weet welke emoties zo'n prijs kunnen los maken. Bea Post, adjunct-directeur van de Postco deloterij, heeft in acht jaar al vijftig win naars miljonair gemaakt, of miljonair zien worden. De eerste keer weet ze zich nog precies te herinneren. „Een heel bijzonder moment. De winnares en ik stonden sa men te janken. Toen ik wegging zei ik. bel me maar als er iets is. Na tien minuten belde ze al. Zo is ons plan geboren om winnaars niet aan hun lot over te laten." Emotionele momenten, die hoge kijkcij fers opleveren en door anderen als een 'overval' worden uitgelegd. „Ik ken al mijn winnaars. Jaarlijks organiseren we een soort terugkomdag voor ze, om erva ringen uit te wisselen en om daar zelf na- Bij de Staatsloterij, waarvan de Staat de enige aandeelhouder is. is ruim 60 procent van de inleg voor het prijzengeld. De rest gaat naar organisatiekosten en de schatkist. Gunstig ef fect daarvan is dat de deelnemers meehelpen de belastingen laag te houden. Zij zorgden er bijvoorbeeld vorig jaar voor dat minis ter Zalm ruim 200 miljoen verdiende aan de Staatsloterij. Bij de Postcodelote rij gaat 60 procent van de inleg naar goede doelen, die kunnen variëren van ontwikkelingsprojecten in Afrika tot voorlich tingscampagnes in eigen land. Van de inleg is 23 procent voor prijzengeld. De rest van de inleg is vooral voor organisatiekosten. In de negen jaar dat de Postcodeloterij bestaat heb ben de deelnemers al voor ruim 1,5 miljard aan steun voor goede doelen bijeen gespeeld. tuurlijk ook van te leren voor volgende ke ren. Allemaal hebben ze mijn 06-nummer. Dag en nacht kunnen ze me bellen voor hun vragen. Ongeveer de helft maakt daar ook gebruik van. Natuurlijk overval je mensen als je ze opeens vertelt dat ze die prijs hebben gewonnen. Maar dat lot heb ben ze zelf gekocht. Niemand kan de ge volgen vooraf inschatten. Je hele leven verandert. Je familie en vrienden gaan je anders zien, je financiële zorgen zijn weg Het eerste wat ik doe als ik weet wie er gewonnen heeft, is het regelen van een ge heim nummer. Want bij elke winnaar staat de telefoon al snel roodgloeiend." Nachtmerrie Na de 'overval' wordt de winnaar ge vraagd om toestemming voor het uitzen den van de emotionele momenten die bij de prijsuitreiking zijn gefilmd. Post heeft daar geen moeite mee. Zij vindt de tactiek om in een keer met je prijs op de buis te staan beter dan de geheimhouding die de Staatsloterij hanteert. „Ik zoek de mensen op om ze te vertellen dat ze hebben ge wonnen en bied ze direct mijn hulp aan en die van onze fiscalist. Onze diensten zijn gratis. Bij andere loterijen moetje het meestal zelf maar uitzoeken. Zitje de hele avond naar Teletekst te staren, je nummer te vergelijken. En onderaan staat dat leuke zinnetje dat er niemand instaat voor zet fouten. Dat noem ik pas een nachtmer- De Staatsloterij houdt de identiteit van de winnaars angstvallig geheim. Daarvoor is bewust gekozen, bevestigt woordvoerder De Lange Wel wil zijn instelling winnaars van dienst zijn en verwijst ze naar zeven bemiddelaars voor financiële adviezen Ook is er een deskundige die de winnaars kan helpen bij problemen met de plotse linge verandering. Maar ook de namen van die bemiddelaars zijn verzegeld. De Lange: „Wij willen geen commercie be drijven over de ruggen van onze deelne mers. Wij voelen ons verantwoordelijk voor wat we aanrichten met onze grote prijzen. Mensen spelen bij ons mee omdat ze een grote prijs willen winnen, niet om in een show op te treden. Wij hebben des kundigen naar wie wij verwijzen voor ad viezen. Wij maken niet meer bekend dan de regio waarin een miljoenenlot is ver kocht. Winnaars raden wij aan gerust te zeggen dat ze een grote prijs van een ton hebben gewonnen. Dan begrijpen de buren of kennissen ook waarom je opeens die andere auto kunt kopen. Geef een feest. Maar hou een slag om de arm als je dat miljoen of meer wint." Wimiaars ziet de Staatsloterij doorgaans niet terug met vragen om hulp. De bemid delaars wel. Gevallen van loterijmiljonairs die binnen de kortste keren hun geld op hebben, zijn in Nederland niet bekend. Volgens De Lange en Post vertonen win naars na verloop van tijd wel vergelijkbare kenmerken. Ze zitten lekkerder in hun vel, gaan ontspannener door het leven. Veel winnaars verhuizen. De meesten blijven wel werken, maar minder. Anderen verwe zenlijken hun wens en beginnen een eigen bedrijf of zijn persoonlijk goede doelen gaan steunen. Post krijgt wel regelmatig vragen van win naars. „Ik hou ook zelf conctact met ze. Je krijgt een hele diepe band met ze als je als praatpaal fungeert. Bij mij kunnen ze vra gen kwijt die ze aan familie of kennissen niet kwijt kunnen. Een probleem als, hoe veel van je prijs deel je uit. Ik zeg dan. vraag wat iemand nodig heeft. Geef geen geld, maar geef iets tastbaars. Een nieu we bank, een televisie of iets anders. Als je geld geeft, dan loopje grotere kans dat na een tijdje opnieuw om geld wordt gevraagd." Voor niet alle problemen heeft Post een oplossing. „Als de weegschaal in je le ven uit balans is dan verandert een mil joen daar ook niets aan. Een slecht hu welijk kun je niet met geld repareren. Een nare persoonlijke ervaring als het overlijden van een familielid evenmin. Je financiële nood kun je daarentegen wel aanpakken. Mijn taak is het winnaars duidelijk te maken dat ze niet zielig zijn. Ze verliezen misschien wat vrienden. Maar ware \Tiendschap hoeft niet onder een miljoenenlot te lijden." KAREL BECKMANS DINSDAG 2 MAART 1999 sumptiemaatschappij. „Koop nooit een nieuwe auto, altijd een tweedehands en nooit voor meer dan twee keer je maand salaris. Toen ik aan de grond zat, was ik gedwongen genoegen te nemen met een oude Ford Fiesta. En of dat niet genoeg was. met een roestige, versleten Opel Kadett. Verschrikkelijk! Geloof me, je weet niet hoe gauw je meer geld moet verdienen om die ellende achter je te la ten." Het resultaat is onder anderen een Rolls Royce (tweedehands) die staat te pronken voor de entree van het hotel. „Ieder mens heeft prikkels nodig. Deze consumptiemaatschappij legt ze niet meer op, want je kunt op elke hoek van de straat geld krijgen. Daarom moetje jezelf grenzen stellen en je daar strikt aan houden." Consumptieve schulden vindt Schafer 'het stomste watje kunt doen' en 'dode lijk' voor iedereen die financieel onaf hankelijk wil worden. „Een huis kopen, daar heb je een hypotheek voor nodig Maar neem niet meer dan twee keer je jaarsalaris en maak vooral geen haast om de hypotheek af te lossen. Dat geld kun je beter besteden aan vermogens- groei. Heb je consumptieve schulden: bouw ze af, maar steek niet al je energie in schuldvermindering. Zorg dat het in evenwicht is met de kapitaalopbouw. Mensen die bij mij komen en zeggen 'ik wil zo snel mogelijk mijn schulden af bouwen', vraag ik: En dan? Dan ben je schuldenvrij, maar heb je geen kapitaal. Je doel is dus nul. Nul is geen doel! Wil je je schulden verminderen, goed zo. Maar spaar maandelijks aanvullend het zelfde bedrag als waarmee je je schulden aflost. Dan werkje tegelijk aan vermo- gensgroei. Daar moetje niet mee wach ten tot je geen schulden meer hebt, want dan bouw je nooit iets op." Werken aan jezelf Als het zo eenvoudig is om miljoenen te vergaren, waarom telt de westerse we reld dan niet meer miljonairs? „Veel mensen willen helemaal niet vermogend worden", reageert Schafer. „Om finan cieel onafhankelijk te worden moetje uit je luie stoel komen en werken. Echt wer ken aan jezelf en je financiële doelen. Als je geen geld hebt. heb je een pro bleem. Wil je rijk worden dan krijg je pas écht problemen. Wat ik doe is laten zien, dat als je rijk wilt worden er geen grenzen hoeven te bestaan." Probleem is waarschijnlijk niet om men sen te motiveren maar gemotiveerd te houden. Gemakkelijk is het niet. „Zeker als je een gemiddeld of klein salaris hebt", geeft Schafer toe. Hulpmiddel is het plakboek. „Visualiseer je wensen en dromen. Knip alles uit waar je van droomt; een villa, een sportauto, een jacht noem maar op. Blader regelmatig door dit boek en vul het steeds weer aan met nieuwe dingen. Reken maar dat dit je motivatie vasthoudt." Maar wat doe je als je over de Autorai loopt en je die geweldige auto ziet staan? „Je moet geen nieuwe auto kopen voordat je je eerste miljoen hebt geteld. Twijfel je. reken dan eens uit hoeveel die investering van 40.000 gulden in die au to over 20 jaar waard is. Op basis van een beleggingsrendement van 15 procent verdubbelt dat bedrag elke vijf jaar. Over 20 jaar is die investering gegroeid tot 640.000 gulden. Vraagje dus niet of je 40.000 gulden voor een auto over hebt, maar of die auto je 640.000 gulden waard is." RONALD MASSAl'T fer. Hij noemt zich Europe's money coach. Duitsland, gestudeerd in Amerika (rechten) afgelegd van goed verdienend naar failliet op ►lijk stinkend rijk op zijn dertigste. Schafer is aiiltimiljonair. Zijn missie is ook anderen te hun eerste miljoen kunnen vergaren. Dat erde miljoen komt dan bijna vanzelf, stelt ,Dat je een miljoen gulden bezit betekent nog iok miljonair bent", waarschuwt Schafer. an een miljonair is om rijkdom te vergaren den. Niet om te besteden aan luxe goederen." Ruim 220 mensen trekken op een druile rige zaterdag in februari in alle vroegte naar Huizen om op een dagseminar van Bodo Schafer te leren hoe ze ook rijk kunnen worden. Veel stereotypen; antra cietkleurige pakken met blauw over hemd en rode stropdas en mantelpakjes met parelketting. Slechts een enkeling die vreselijk uit de toom valt. Allemaal hebben ze 600 neergeteld om de kneepjes te leren. Of ze dat beloofde miljoen ooit zullen halen? „Iedereen die mijn richtlijnen Schafer zegt het zonder blikken of blo zen. „Geld is fantastich." Zelfs zijn hond heeft hij Money genoemd. „Het is toch heerlijk dat wanneer je Money, Mo ney roept, het gewoon op je afkomt." Afgunst volgt zal rijk den. Iedereen", herhaalt Schafer. Voorwaarde is dat mensen hun instel ling ten aanzien van geld verande ren. „Geld is niet smerig. Geld is geen kwaad en geld maakt je ook niet tot een slecht mens. Geld is neu traal. Geld is energie. Rijkdom is een geboorterecht. Eis het op. Iedereen heeft het recht om rijk te zijn en zich rijk te voelen." In calvinistisch Nederland geen overtui ging die overal een warm onthaal vindt. Praten over geld is 'not done'. „In Ame rika zouden mensen het liefste in een T- shirt lopen met daarop de som van hun kapitaal. Ze zijn trots op hun rijkdom. Het verandert wel. maar in Nederland lijkt rijkdonj nog steeds een taboe." „Geld wordt van kinds af geassocieerd met bacteriën, met ziektes", somt Scha fer op. „Kinderen wordt geleerd hun handen te wassen als ze geld hebben op geraapt. Ik leer mensen juist dat ze met hun geld moeten spelen. Wat is er mooi er dan een stapeltje bankbiljetten met daarop een goudstaaf. Schitterend hoe het papier opkrult aan de zijkanten. Of zes goudstaven, dan kun je een pyramide bouwen. Ik raad ook iedereen aan thuis een kluis te nemen. Z&kun je op elk mo ment van de dag met je geld spelen." Rijkdom stuit nogal eens op weerstand en afgunst. Ook in de zaal zitten twee 'afvalligen' die hun twijfels uiten. „Maar misschien vind ik het wel hele maal niet leuk om zo verschrikkelijk rijk te zijn of om in een villa te wonen." De vraag lokt her en der reacties uit. „Nou, wat zoek je hier dan, eikel", klink het vanachter uit de zaal. Schafer wuift alle kreten weg. „Geloof mij, als je kunt kie zen dan wil je toch zeker liever rijk zijn als arm. Jij hebt die keuze. Probeer het gewoon. Bevalt het niet, dan kun je het altijd nog weggeven." Weerstand tegen geld op basis van aan geleerde angst en onbegrip, daar kan Schafer nog wel mee omgaan. Afgunst niet. „Helemaal fout," zegt Schafer. „Het heeft geen zin om jaloers te zijn op de rijken. Afgunst is zo nutteloos. Je kunt je gevoelens toch niet kwijt aan de persoon in kwestie. Dus wat houd je over: nega tieve energie, en dat vreet je van binnen op. Als je ook financieel on afhankelijk wil zijn, zorg dan dat je het wordt. Wees niet jaloers op anderen, maar leer van hun succes." Succes begint bij jezelf, doceert Schafer. „Maar probeer vooral geen perfectionist te worden. Perfectionisme leidt tot ver lamming. Een perfectionist besteedt 80 procent van zijn tijd aan een Testresultaat van 3 procent, dat door 99 procent van de mensen toch niet wordt gezien. Zon de van de tijd." Watje wel moet doen- „Zoek een coach, iemand die je helpt je doelen te berei ken. En wees zeer kritisch in je keuze Als hij niet minsten tien keer zo veel be zit als jij, zoek een ander. De rest moet je zelf doen. Geef 110 procent op je werk. Werk geen acht, maar tien uur. Meld je vrijwillig voor elke moeilijke klus. Leer je gemakkelijk te voelen bij problemen. Vind in je werk een speciali teit en maak jezelf onmisbaar. Zie je je salaris niet jaarlijks met 20 procent groeien, zoek een andere baan, die je Multimiljonair doceert de kneepjes van het rijk worden Bodo Schafer zoals hij zich via public relationsfoto's graag geportret teerd ziet: geslaagd en in meer dan goe de doen. wel de beloning geeft die je verdient." Wie denkt dat rijkdom begint bij louter een zo hoog mogelijk maandsalaris, maakt een grote fout, vindt Schafer. „Het gaat er niet om hoeveel je verdient, maar hoeveel je overhoudt. Is het niet vreemd, dat wat wij de hoogte van onze noodzakelijke levensbehoefte noemen, altijd meegroeit met het inkomen? Maak jezelf niets wijs. Met het salaris stijgen automatisch ook de uitgaven. Die twee zijn altijd in evenwicht. Leg daarom tel kens aan het begin van de maand mini maal 10 procent van je inkomen opzij en stel grenzen aan je uitgavenpatroon. Leer jezelf aan ook de helft van je perio dieke salarisverhoging opzij te zetten. Plak een briefje in je portemonnee met daarop de tekst 'heb ik dit echt nodig'. Elke keer dat je je beurs open doet wordt je geconfronteerd met jezelf. Je begint met 10 procent van je salaris te sparen, maar dat zal snel toenemen zonder datje essentiële zaken hoeft te missen." Rolls Royce Schafers grenzen liggen een stuk lager dan de gangbare normen van de con-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 21