Avondje 'financieel entertainment' in In Casa druk bezocht Het Oude Raedthuys: klassiek maal in een historische ambiance Leiden Regio Alle 'wereldjes' komen bij Van Leeuwen bij elkaar Ex-premier/minister/bankpresident Zijlstra duikt even op bij concert Jan Vayne aifd AAN TAFEL &èwf§i,mooiuitócht N5DAG 2 MAART 1999 redactie' j Miep Smitsloo-De Graaff. M telefoon: 071 -535 64 84. I Haringparty 2 halfjaar van N tevoren "•^aangekondigd r komen steeds meer uimodigingen binnen 'oor evenementen die in leze rubriek thuis horen, ri dat doet ons deugd: aaruit blijkt dat 'Cocktail' ,n korte tijd een begrip in iet Leidse is geworden, aar sommigen zijn er ivel héél vroeg bij. Zo rolde :nkele weken geleden al le invitatie in de bus voor de traditionele Haringpar ty per boot van de Katwijk- se Rederij Triton op... 3 bquni! Peter Wij- nen, pr-man van Triton, ijieeft een duidelijke reden Zevoor die vroege post: „We proberen zoveel mogelijk {burgemeesters uit de re- te gio, Tweede Kamerleden stuen gedeputeerden te strik- r hken voor deze happening. iacEn dergelijke lieden moet entje een halfjaar van tevoren i lal een datum laten vastleg- twa;en, anders zit hun agenda le ij/ol. Vorig jaar hadden we ir ddrie leden van Europese i/velbarlement, enige Kamerle- en pen en acht burgemeesters ig Ban boord, plus een mix van mensen uit het toeris tisch bedrijfsleven, het ambtelijk apparaat en de En dat lukt: vorig hadden we 300 man aan boord.'' Hoeveel brieven heeft Wij- de deur uit gedaan? „Zo'n vijfhonderd, met de restrictie dat er maximaal gasten per uitnodi- welkom zijn. Anders ^^.vordt het té druk. Ja, als ze ^yiemaal komen, zit je op duizend man. Maar de er varing leert dat de respons .jer zo'n 30 procent is, dus dan gjjiitten we precies goed." n tLVe hopen dat Wijnen d^oed geschat heeft. En 3 5veJuni staat in elk geval ge- ovepoteerd. CHEF WIM WEGMAN. 071-5356414, PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071 -5356430 'Die winstuitkering maak jij in elk geval niet meer mee Vraag vanuit de zaal: „Als ik het goed begrijp, duurt het bij de koers winstverhouding van 48 van Aegon zo'n 40 jaar voordat ik bij dat aandeel mijn winst terug heb." Snedig antwoord van een mede-toehoorder: „Ach, dat maak jij in elk geval niet meer mee." De wereld van het grote geld intrigeert en fasci neert ook de Leidse regio. De opkomst bij 'een avondje financieel enter tainment' van de Leidse boekhandel De Kier en notariskantoor Karstens Cusell was dan ook groot. Een zaal vol mannen (tja, wederom slechts een handjevol vrouwen) luis terde in discotheek In Ca sa ademloos naar het be toog van schrijver/financi- eel columnist Adriaan Hiele. De man laat bij de gemid delde streekgenoot niet meteen een 'o, die-gevoel' opborrelen. Maar als u weet dat Hiele boeken op zijn naam heeft met veel zeggende titels als: 'Wie zaait zal oogsten', 'Beleg gen in opties' en 'Plannen voor een miljoen', dan is duidelijk waarvoor men kwam: voor tips om het banksaldo te laten stijgen. Geld maakt geld. We laten even in het mid den of die tips nog wel be steed waren aan geslaagde (zaken)lieden als René van der Maas (IBB Kondor), Kees Klerks (drank/im port), Jan Maasdam (dro gisterijen), Rob Proper (automatisering), Leo Kamphues (horeca), Dick Drechsel (beleggingsadvi seur), Harry Bruens (Hoogheemraadschap) en Peter Bunnig (accountan- cy). Jan Maasdam, één van de weinige heren die met echtgenote was gekomen, heeft tegenwoordig weer tijd voor leuke uitjes. Vorig jaar verkocht deze mar kante Leidenaar zijn dro gisterij-keten met vestigin gen in Leiden, Oegstgeest, Katwijk en Noordwijk. „Ik ben nog steeds met de af wikkeling van die zaak be zig. We hebben gepro beerd alle personeelsleden weer op een goede plek te krijgen, en dat is groten deels gelukt. Verder is de administratieve en financi ële rompslomp nog groot. Als je bijvoorbeeld be denkt dat ik gasteren nog een telefoontje kreeg van een mevrouw die vorig jaar een bikini bij ons had gekocht: die bleek te groot. Of wij er iets aan konden doen." Wat is Maasdam op zake lijk gebied verder van plan? „Ik weet het dus nog steeds niet. Ik zie wel wat er op mijn pad komt; de toekomst ligt open." Mark Los, directeur- mede-eigenaar van Boek handel De Kier, lijkt van het avondje alleen maar armer te zijn geworden. Hij stelde immers alle aan wezigen gratis het meest recente boekje van Hiele, 'Financiële vingerwijzin gen' ter hand? Los gaat bloedserieus op onze vraag in: „Ach, onzin! Wij denken niet in termen van geldelijk gewin. Het gaat om een stukje pr en om een leuke avond. Je bedrijf komt op deze manier toch weer bij een heel ander publiek voor het voetlicht. En deze samenwerking met een notariskantoor is uniek. Zelf dacht ik aan vankelijk iets met een schrijver als Jan Wolkers te doen, maar Hiele leek ons toepasselijker. Vooral voor zo'n gehoor met accoun tants, advocaten en finan ciële mensen. Niet alleen het publiek van vanavond, ook de gemiddelde parti culier houdt zich steeds meer met zaken als de ren te, beleggen, optiesen de ontwikkeling van de hui zenmarkt bezig. Dergelijke boeken gaan in de Leidse regio als de spreekwoorde lijke warme broodjes over de toonbank." Van links naar rechts: Jan Kleijne (directeur Endegeest en bestuurslid 3 October-Vereeniging) met haring en wittebrood, Bart van Leeuwen, echtgenote Tine en Bas Proper. foto hielco kuipers De 'wereldjes' van de sport, 3 October- Vereeniging, politiek en het bedrijfsleven: zij kwamen elkaar allemaal weer tegen afgelopen vrijdag, bij de afscheids receptie van notaris Bart van Leeuwen. De Noordwijkerhoutse 65- jarige is immers ook be kender) als voorzitter van voetbalvereniging UVS en als lid van de commissie Hutspot, Haring en Wittebrood van de 3 October-Ver eeniging. Bij binnenkomst in het Noordwijkse restaurant De Witte Raaf vingen we even een glimp op van de Leidse ex-burge meester Cees Goekoop. Heel even, hij was al weer verdwenen voor dat we hem konden vragen hoe het 'leven zonder Leiden' hem be valt. Zijn voormalige rech- terhand Marianne van der Vlugt kwam (te) laat binnenvallen om Cees te kussen. Marianne moest ook weer meteen weg. „Ik ben ook nog raadslid in mijn woon plaats Noordwijk en moet in Sassenheim voor het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollenstreek zo meteen het landschaps-beleids- plan mee onderteke nen." Even snel dan: hoe bevalt haar nieuwe baas, burgemeester Jan Postma? „Hij is natuur lijk héél anders dan 'Goe', maar echt ont- zet-tend aardig. En hij leert snel." Weten we ook weer. 'Allesdoener' Wim van der Pluijm (3 October- Vereeniging, Leids raadslid, Sociëteit Lei den etc.) en pr-man Cees Mentink hielpen ons een handje met de namen uit het sportwe- reldje, waarin wij niet zo thuis zijn. Ze bleven maar aanwijzen. „Hein Welling, is heel actief binnen UVS. Arie La gendijk, voetbaltrainer, nu bij Ter Leede, heeft W Katwijk naar de ab solute top gebracht. Ge rard Desèrt, befaamd trainer van Voorschoten '97, ook ex-UVS en in het dagelijks leven con rector op het gymnasi um in Leiden. Op die opvallende combinatie is hij erg trots." Van der Pluijm himself is momenteel druk doende met het ver vaardigen van een jubi leumboekje over de 25- jarige Leidse Sociëteit CVestestraat'). „Ik wil vooral de sappige voor vallen optekenen en speur naarstig naar oud- en oudere leden." Intussen schuift Ende- geest-directeur en 3 Oc- tober-bestuurslid Jan Kleijne langs. „Hebben jullie gezien dat ik met haring en wittebrood ben gekomen?" Niet ge zien, wel al in de wan delgangen gehoord. Joop Westbroek is ook zo'n bijzondere man om mee in gesprek te raken. Hij leidt diverse sportclubs in en rond Leiden. Daarvan is de ZOS, Zaterdag Ochtend Sport, in de Leidse Hout de bekendste. West broek: „We zijn ruim 30 jaar geleden met 15 man begonnen, en nu is de ZOS dik 100 man sterk én waarschijnlijk de oudste op dit gebied van Nederland. We hebben nog leden van het eerste uur, die zijn nu rond de 75." Ten slotte staat daar de nestor van de makelaar dij in de Leidse regio, Bas Proper. Het bijna 80-jarige lid van ver dienste van de KNVB meldt in een grijs verle den 600 voetbalwed strijden als scheidsrech ter te hebben gefloten bij de toenmalige Sport club Oegstgeest. We moeten bijna uit hem trekken dat hij onlangs tot erelid van de make laars is benoemd. Hij was moe. Dus verdween de 80-jarige Jelle Zijlstra plotsklaps en direct na het concert van pianovirtuoos Jan Vayne in de nacht. Jammer, want we hadden de Minister van Staat dolgraag op de foto gezet, trots en verrast als we zijn dat hij in onze eigen regio blijkt te wonen. Wassenaarder Zijlstra was ex-minister van Economische Zaken (1952-1959) en Financi en (1959-1963), alsmede minister-president in '66-'67. Als 'toetje' mocht hij het presi dentschap van de Nederlandsche Bank op zich nemen (tot 1981). Van hem is het beken de liedje 'Jelle zal wel zien'. Veertig-plussers kennen dat nog van Wim Kan. Enfin, 'de man met de hamsterwangetjes' was eregast tijdens het uitverkochte concert voor het orgelfonds in de Wassenaarse Dorpskerk, georganiseerd door het Rijns- burgse/Leidse makelaarsduo Marco Heule en Dennis Vermeulen. Want Zijlstra is voor zitter van de orgelcommissie van de her vormde gemeente Wassenaar. Met name door zijn inspanningen is het zogeheten 'sa- lonorgel' van de inmiddels verdwenen Ursu- lakliniek naar de Dorpskerk verplaatst. Het concert van afgelopen week moest de laatste 'restjes' van het restauratiefonds dekken. Als dank voor bewezen diensten kreeg Zijlstra een magnum-fles wijn aangeboden. Komt al tijd van pas. Na afloop werd er met sponsors en 'hoge gasten' een borrel op de goede afloop ge dronken, zonder Zijlstra maar met de Wasse naars e burgemeester Piet Hein Schoute, het makelaarswereldje rond Heule en Vermeulen en sponsors als Lucas Jonker van banket bakkerij Maison Kelder. Weliswaar heeft Jonker alleen zaken in Was senaar en Den Haag, maar zijn ('chique') taarten zijn tot in Leiden bekend. We weten dat er legio types zijn die voor een taart van Kelder het summum op dit gebied vinden en er kilometers voor omrijden. Wanneer komt Kelder onze richting op? „Tja, ik heb momenteel te weinig ruimte voor uit breiding. Wel hebben we in het Leidse enkele verkooppunten, maar dat is natuurlijk niet hetzelfde als een eigen zaak. Ach, wie weet, als onze nieuwe bedrijfshal klaar is, of we richting Leiden kunnen komen. Ik doe mijn best." ^vroegere eigenaren van 'Het Ou- ve*aec^huys 'n Woubrugge mogen vajfct al op onze sympathie rekenen. okei*n Z'J i111881 moesten kiezen tus- Sai^et inleveren van de drankver- veqtning óf het opgeven van het zijiTfit om het gemeentehuis onder- a en-te bieden, kozen zij onverwijld WilHr de drank. aft ajen het staatsieportret van konin- en ^Beatrix en prins Claus boven de je gjlijkt nog aan de vroegere be de ijnming als reghthuys en raadzaal erinneren. Na een flinke brand is jgebouw aan de Raadhuisstraat 2 e eeuw behoorlijk onder handen omen en gemoderniseerd. Maay |ro relikwieën uit het verleden zijn er wel, al moet je er naar zoeken, ««wis naar de cellen met de zware ei- 'houten deuren en hun schuif jes, die momenteel als wijnop- 1} dienst doen. Bezoekers mogen log steeds een kijkje nemen. In Hvan de cellen is een dikke ketting de vloer geklonken, waaraan utei^ger zware misdadigers hun da- enkö sleten. Op de eerste verdieping wooi het restaurant moet zich ook rvolg een gijzelkamer bevinden, waar romien ver verleden personen wer- eft zi opgesloten die hun schulden gehai konden betalen. Dankzij het ge- autk van de credit card maken ,we y, wjr later op de avond geen kennis ven. cov ©udste delen van Het Oude pro dthuys dateren uit 1652, toen mèachtsheer Jacob van Wassenaer ;boel Duyvenvoorde van de am- iak (htsheerlijkheid Esselykérwoude - :n Als Woubrugge vroeger heette - •reghthuys liet bouwen. Op de Restaurant Het Oude Raedthuys, Raadhuisstraat 2, Woubrugge. Tel.: 0172-518103. Bediening: "ke i Prijs/kwaliteit: redelijk menukaart wordt nog melding ge maakt van een aantal historische fei ten, onder meer over de oorspronke lijke indeling van het pand. Zo be vond de ingang zich vroeger aan de Woudwetering, de waterweg tussen de Oude Rijn en de Wijde Aa. Als je hier binnenkwam had je aan je rech terhand de gelagkamer en was links de oude reghtkamer. Hier spraken de baljuw en de welgeboren man nen, maar ook de schout en de sche penen recht wat krom was. Tot 1877 was in Het Oude Raedthuys ook het kantongerecht gevestigd en verga derde hier de gemeenteraad van Woubrugge. Totdat de drankwet van 1881 daar dus een eind aan maakte. Het karakteristieke gebouw heeft nog steeds zalen voor vergaderin gen, partijen en diners, en het ver vult zo nog een rol in het sociale le ven van de Woubruggenaren. Op de avond dat wij er onze opwachting maken lijkt de plaatselijke herenso ciëteit er neergestreken. De ruimte naast het restaurant wordt gevuld met sigarenrook en steeds luider wordend geroezemoes, totdat het hele gezelschap zich (voor de maal tijd?) naar de eerste verdieping ver plaatst. En dan wordt het op deze woens dagavond rustig in het restaurant, heel rustig. Als de twee andere eters na enige tijd opstappen, hebben we het rijk alleen. Maar vervelend is dat niet. De ruimte met zijn balkenpla- fond, lambrisering en open haard is wat stijfjes, maar niet ongezellig in gericht. De tafels zijn ruim gedekt en de stoelen zitten comfortabeler dan ze emit zien. Het mooist vinden we het uitzicht. Als de avond valt kijken we door de takken van een oude knotwilg over het water naar de schitterend verlichte hervormde kerk. In het voorjaar en in de zomer maanden wordt de Woudwetering druk bevaren door de pleziervaart. Nu de kerosinetankers hun lading niet meer naar Schiphol vervoeren zijn het in deze wintermaanden vooral de grote zandschepen die op een steenworp afstand voorbij schuiven. De menukaart biedt wat je in een dergelijke klassieke ambiance mag verwachten: een wat degelijk, maar kwalitatief goed aanbod aan voor-, hoofd- en nagerechten, over het al gemeen in de wat duurdere midden klasse. Soepen zijn er van 7,50 tot 14,50 gulden, voorgerechten van 16,50 tot 29,50 gulden (onder andere gerookte Ardennerham met meloen, paté van het huis, cocktail van Hol landse garnalen, carpaccio, combi natie van gerookte zalm en paling, rollade van eendenborst met fram- bozendressing), visgerechten van 39,50 tot 45 gulden (zoals gebakken Victoriebaarsfilet, gepocheerde zalm, gebakken schartongfilet en een halve kreeft) en vleesgerechten in ongeveer dezelfde prijscategorie (Waaronder varkenshaas, kalfsoester, biefstuk van de haas, malse rib-eye en gepocheerde eendenborst). Mijn tafelgenote begint met een to matencrèmesoep (8,50 gulden) en zelf kies ik voor de lichtgebonden soep van gerookte paling (14,50 gul den). Allebei goed heet en smakelijk. Ook de hoofdgerechten zijn degelijk bereid: dat geldt zowel voor de tour- nedos die aan de overkant van de ta fel wordt geserveerd (41,50 gulden) als voor mijn krokant gebakken kalfszwezerik in een roomsaus (45 gulden). Het vlees ligt op een bedje van verschillende soorten groenten, is zeer mals en ook de begeleidende sauzen zijn smakelijk (hoewel ik die bij de zwezerik wat aan de dunne kant vind). Alleen met bijgerechten zijn ze bij Het Oude Raedthuys niet zo scheutig.We sluiten af met een parfait en een opgevouwen flensje met een Grand Marnier-saus, waar van vooral deze laatste indruk maakt. Het nadeel van een bezoek aan de polder is dat je matig moet zijn met drank. Bij het maal beperken we ons noodgedwongen tot een paar glazen van de uitstekende huiswijn (5,50 gulden per glas.) Daarmee doen we de eigenaren die in 1881 kozen voor de drankvergunning bepaald geen recht, maar mogen we ons op de te rugrit met de auto koesteren in de sympathie van de schout en zijn rak kers van de politie Hollands Midden TEKST: DIRK CORNELISSEN FOTO: HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17