Raad voor Cultuur was weer slordig James Ensor een controversiële avant-gard Alles anders bij Kronos Kwartet Cultuur Kunst Muzikaal vuurwerk blijft uit bij Dru Hill RO weer op reis Krabl; weert; de plan: DINSDAG 2 MAART 1999 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEI Sam Brown te gast bij Jools leiden De Britse zangeres Sam Brown is vrijdagavond te gast bij het Jools Holland Rhvtm Blues Quintet. Jools en zijn muzi kanten treden dan op in het LVC in Leiden. Het concert in het LVC begint om 21.00 uur. Kaarten (a 17.50 gulden) zijn verkrijg baar bij Plato. Velvet Music, de WW en WV Leiden. Bezoekers buiten Leiden kunnen kaarten reserveren via tel: 071-5146449. Zangmiddag in Bacchus leiden Muziekcafé Bacchus aan de Breestraat in Leiden begint met zangmiddagen op elke laatste zondag van de maand. De eerste is op zondag 28 maart. Iedereen, die eens wil zingen on der begeleiding van een professionele band. kan zich tot 14 maart opgeven bij Bacchus of bij Muziekstudio's Rob Elsenaar aan de Draadbaan 29 in Leiderdorp (tel: 5820565). Kandidaten wordt verzocht een bandje en liefst ook de bladmuziek van het nummer dat ze willen zingen in te leveren. Muziekhuis workshops leiden Het Muziekhuis in Leiden begint maandag 8 maart met een nieuwe reeks voorjaarswerkshops. Het thema is wereldmu ziek. In tien lessen worden de cursisten wegwijs gemaakt met stromingen als salsa, samba, rumba, merengue, reggae en Afri kaanse muziek. Deelnemers moeten minimaal een jaar instru mentervaring (akoestisch) hebben en enige kennis is gewenst. Meer informatie bij het Muziekhuis, tel: 071-5130984/5145755. Concert Kenny Rogers in Barneveld barneveld De Amerikaanse countryzanger Kenny Rogers komt naar Nederland. Hij geeft op 1 mei een eenmalig concert in de Veluwehal in Barneveld. Met het optreden wil de zanger zijn nieuwe album After Dark promoten. Rogers zou eind septem ber vorig jaar al een concert in Barneveld geven, maar dit optre den werd geannuleerd doordat de release van de nieuwe cd voor onbepaalde tijd was uitgesteld. Het album After Dark komt naar verwachting in de loop van april op de markt. Indrukwekkende expositie in Haags Gemeentemuseum den haag thea figee Oostende plast dit jaar eigenlijk een beetje naast de pot. Het En- sorjaar, ter herinnering aan de vijftig jaar geleden overleden Belgische schilder/graficus Ja mes Ensor (1860-1949), is in Den Haag begonnen met de grootste en meest indrukwek kende tentoonstelling uit het hele programma. In Museum Het Paleis zijn 25 schilderijen, 150 etsen, 50 litho's en 70 teke ningen te zien afkomstig uit di verse Nederlandse en Belgische musea, het meest uit het Muse um voor Schone Kunsten in Oostende, eigenaar van de grootste collectie Ensors. Pas half mei, na de primeur in Den Haag, reist de totale collectie terug naar het museum in Oostende, de geboorteplaats van Ensor. .Ahwel." vertelt de museumdirecteur, „het moest zo lopen omdat het Museum voor Schone Kunsten destijds dacht dat het in het Ensorjaar gesloten zou zijn voor een grootscheepse verbouwing. De verbouwing ging niet door, maar de afspraken met Den Haag waren al gemaakt." recensie louis du mouun Concert Dru Hill. Gezien: 28/2. Ahoy, Rotterdam. Dru Hill had spetterend spekta kel beloofd. Die belofte maakte het r b-kwartet uit Baltimore zondagavond in een bijna uit verkocht Ahoy ook volledig waar. Want tussen alle sugges tieve capriolen door presen teerden Sisqo, Woody. Nokio en Jazz een partij vuurwerk als of er een Chinees Nieuwjaar moest worden ingewijd. In mu zikale zin kon het jeugdige vier tal echter niet voldoen aan de hooggespannen verwachtingen van de ongeveer 9000 fans. Pas na vijf kwartier, bij de tweede toegift (annex grootste singlehit) 'How Deep is Your Love', slaagde Dru Hill erin vo caal en instrumentaal te pieken. Tot dan had de al sinds 1992 actieve groep niet veel meer ge daan dan naar dat voor de hand liggende hoogtepunt niet te verwarren met de gelijk namige klassieker van The Bee Gees toe te werken. Daarbij werd het Rotterdamse sportpa leis niet alleen opgewarmd door een hele rits reguliere sup port acts (waaronder Image en Saturday), maar ook nog eens door twee directe aanjagers van de hoofdattractie: dolle spring- kikkers die het fenomeen on- derbroekenlol wel erg letterlijk opvatten door tijdens het afspe len van flarden geleend hitwerk (Jay-Z, 2Pac, Busta Rhymes) ge regeld met veel poeha de blote bips te vertonen. Dat Dru Hill zelf, door tal van vakgenoten als buitengewoon getalenteerd reeds op een voet stuk geplaatst, vervolgens ook nog zou terugvallen op dit soort goedkoop effectbejag was ei genlijk nog veel teleurstellen der. In plaats van op het podi um te willen demonstreren dat het fraaie, gepolijste studioge luid van de twee succesalbums geen laboratoriumproduct is, leek het kwartet er vooral op uit om zo macho mogelijk over te komen. Het aantal keren dat de aanwezige dames werden uit genodigd voor een 'heet' be zoekje aan de hotelkamer was niet te tellen. En als elastieke 'kruisridders' sloofden de jon geheren (allen de 20 net gepas seerd) zich enorm uit om de re gerende 'vorsten' in die catego rie (Keith Sweat, R. Kelly) naar de kroon te steken. Dergelijke uitdagende fratsen kunnen even leuk zijn, als bij komend ritueel dat dan het liefst ook meteen wordt gerela tiveerd, maar bleken bij Dru Hill tot hoofdingrediënt verhe ven. Zonde. Wanneer neemt een ervaren regisseur deze 'En ter The Dru-show alsnog eens onder handen, opdat de lief hebbers meer waar krijgen voor hun dure geld? Een detail uit een affiche voor de Ensortentoonstelling in de Salon des Cent in Parijs (1898). foto gpd Het Paleis blijkt een zeer ge schikte locatie om van Ensors kunst te genieten. In de grote statige en voorname beneden zalen komen de fraaie impres sionistische zonsondergangen boven de zee bij Oostende goed tot hun recht. Een schilderij van een zee na de storm is eigenlijk al voldoende reden om naar Den Haag af te reizen. Je krijgt er werkelijk een brok van in de keel. Zoveel concentratie, kleu renpracht, gelaagdheid en raak typeren van stemmingen. Je voelt aan deze voorstelling van een tot rust gekomen zee wat er aan dreigends vooraf is gegaan. Ensor was een fantastisch schilder, die in deze fase van zijn kunstenaarschap heel dicht Turner naderde, maar ook an dere stijlen was hij meester. Niet voor niets wordt hij gere kend tot een van de belangrijk ste Belgische kunstenaars, een inspirerende bron voor -het twintigste-eeuwse expressionis me. In schildertechniek was hij zijn tijd ver vooruit. Ensor werd in 1860 in Oost ende geboren. Zijn moeder was een Vlaamse, zijn vader een En gelsman. Oostende zou de mondaine Belgische badplaats worden waarmee de kunste naar een haat/liefde-verhou- ding kreeg. Hij schilderde niet alleen de schoonheid van de zee, maar ook een banaal en onooglijk met badenden gevuld strand. Toch zou hij er - op zijn studie aan de Brusselse kunst academie en enkele reisjes naar bijvoorbeeld Holland na - zijn leven lang blijven wonen. De stad Oostende blijkt een niet af latende bron van inspiratie. De zee met haar vele gezichten, portretten van familieleden, stillevens van de maskers en Aziatische producten uit de winkel van zijn moeder, het ei gen portret en later ook religi euze onderwerpen komen in Ensors kunst voor. Holland is eveneens door Ensor getekend, zoals te zien is op de tentoon stelling. Na zijn academietijd in Brus sel nestelde hij zich in het rond De bedroefde Pierrot, een olieverf op doek van James Ensor. 1880 bruisende Brusselse kunstleven en ontmoette grote kunstenaars, onder wie Jan Toorop en Kandinsky. In 1883 was hij de mede-oprichter van de groep Les XX, twintig kun stenaars die zich ten doel stel den de gevestigde artistieke op vattingen in België het vuur aan de schenen te leggen. Aanvankelijk schilderde En sor vrij realistisch en onder in vloed van de symbolisten in een vrij donker palet. Hij lijkt makkelijk te schilderen, een losse toets, een wonderschoon palet, dat van donker naar licht evolueert, van zuiver realisti sche voorstellingen naar poin tillistische impressies en de we reld van de fantasie, waar hij niet meer van los raakt. Ensor zou zich steeds meer isoleren en terugtrekken in een eigen fantasiewereld, waarin de meest bizarre wezens, demo nen, maskers en duivels vooral veel met de hoofdpersoon En sor te maken kregen. Het cynis me druipt er vanaf. Zijn belangrijkste werken heeft hij tussen 1888 en 1892 gemaakt. Na 1900 bleek hij niet meer de vurige, controversiële avant-gardist, de wonderbaar lijke subversieve geest en leek de bron opgedroogd. De na- velstarende, zich in zijn succes rondwentelende kunstenaar begon zichzelf zelfs te herhalen als het hem zo uitkwam. Ondanks het succes dat En sor na een eerste periode van miskenning verwierf duurde het vrij lang voordat de stad Oostende een eerste werk van hem aankocht. Een deel van de daarna verworven werken ging verloren tijdens het bombarde ment aan het begin van de Tweede Wereldoorlog. De col lectie Ensors die het museum in Oostende thans bqu 1946 verzameld. EroM ook de kostuums, n< voor zijn ballet Lhi d'Amour maakte. Zevc Den Haag te zien. d'Amour is Ensors |bi totaalkunstwerk te gi muziek, ballet, kostuer cors werden door hke componeerd, bedacEi worpen. Wie de tentje in Den Haag op lil zoekt zal tussen twfe uur 's middags de ivc ren, gespeeld door cfcli aard. Misschien welp: ste moment om een pt de tentoonstelling be sluiten. p tiï ar James Ensor t/mhc Museum Het Palga Voorhout 74, Denaa t/m zo. 11- 7 uur. Hi Pi L2 Opnieuw heeft een rechter de Raad voor Cultuur en het ministerie van OCW veroordeeld wegens het slordig om springen met subsidie-aanvragen. Haalde vorig jaar het dansgezelschap Djazzex zijn gelijk bij de rechter in Den Haag, nu heeft het Dutch Jazz Orchestra de rechter in Amsterdam op zijn hand gekregen. zwaar aan bij de bezwaarschrif tencommissie van het departe ment, dat oordeelde dat de mu zikanten in elk geval recht had den op meer duidelijkheid over de wijze waétrop de negatieve beslissing tot stand was geko men. Volgens de rechter in Am- amsterdam anp De Raad voor Cultuur adviseer de in 1996 negatief over de sub sidie-aanvraag van het orkest uit Venlo. De toenmalige staats secretaris, Nuis, nam dat advies over. Het orkest tekende be- sterdam is de Raad er ook in dit tweede - wederom negatieve - advies niet in geslaagd helder heid omtrent het eigen functio neren te verschaffen. Het ad viescollege heeft zelfs flink ge blunderd. Onjuist „In het nadere Raadsadvies werd nog steeds niet inzichte lijk gemaakt op grond van wel ke waarnemingen de Raad voor Cultuur is gekomen tot zijn in houdelijke waardering en om schrijving van de kwaliteit van het orkest. Volstaan werd met de mededeling dat radio- en tv- registraties van het orkest zijn beluisterd. „De mededeling moet deels voor onjuist worden gehouden, nu is gebleken dat sinds 1988 geen tv-opname van het orkest is uitgezonden", al dus de rechter. Verder heeft de Raad ver zuimd te vermelden welke ex pertise er nu eigenlijk op het gebied van de jazz in de eigen gelederen aanwezig was. De rechter is van oordeel dat de staatssecretaris ook het nieuwe advies van de Raad niet had mogen overnemen. Schadevergoeding Vorig jaar betaalde het ministe rie van OCW het Haagse dans gezelschap Djazzex, dat door de negatieve beoordelingen ter ziele was gegaan, een schade vergoeding van een half mil joen gulden. Ook toen had de Raad de adviezen veel te slordig gemotiveerd en had Nuis dit nooit mogen overnemen. De kwestie leidde vorig jaar september tot vragen in de den haag anp Het Residentie Orkest neemt komend seizoen voor het eerst sinds 1995 weer een kijkje buiten de grenzen. Door financiële problemen waren buitenlandse tour nees enkele jaren onmoge lijk, maar vijf sponsors zor gen dat in het nieuwe sei zoen de orkestleden hun koffers weer incidenteel kunnen pakken. Dat heeft directeur H. van den Akker gisteren gezegd bij de presentatie van het nieuwe jaarprogramma. Zijn nieuwe chefdirigent Jaap van Zweden hecht ook grote waarde aan spelen op we reldpodia. Van Zweden volgt de huidige chefdirigent Ev- genii Svetlanov officieel pas in 2000 op, maar de Amster dammer neemt komend sei zoen al af en toe het diri geerstokje ter hand in de Haagse Dr. Anton Philips- zaal. Hij gaat zich bezighou den met een serie kinder concerten, de Matthaus Pas sion, de Millenniumserie en het Koninginneconcert. Di recteur Van den Akker meld de gisteren dat verleden jaar de zaalbezetting eindelijk weer wat is gestegen. De op brengst van de kaartverkoop steeg 7 procent. Het Residentie Orkest (RO) ziet zichzelf als vooruit strevend. Zo krijgt bijvoor beeld dit seizoen de 16-jari- ge componist Marijn Si mons een kans zijn stuk 'Noises in the Night' door het orkest te laten spelen. Ook wil het RO verder wer ken aan een combinatie met popmuziek. Wat zij spelen speelt niemand aaasterdam aap van der ven Aan strijkkwartetten geen ge brek. Er lijken er de laatste ja ren steeds meer bij te komen. Vaak zijn het jonge, talentvolle musici, die inzien hoe wankel het bestaan van een solist is, maar die ook niet de collectivi teit van een orkest zoeken. Ze nemen deel aan masterclasses en concoursen, geven koffie concerten, maken cd's. Hoe goed ook, die kwartetten zijn over het algemeen onderling inwisselbaar qua spel en qua repertoire. Zo niet het Kronos Kwartet. Ze zien er anders uit, David Harrington, John Sherba, Hank Dutt en Joan Jeanrenaud. Ze klinken ook anders. En wat de drie heren en die ene dame spelen, speelt niemand anders. Het Kronos Kwartet is 25 jaar oud. Ze ogen nog steeds be hoorlijk modieus en ze zijn nog steeds flink controversieel, die vier uit Amerika. Een strijkkwartet speelt strijk kwartetten. Inderdaad, de naam strijkkwartet slaat zowel op een ensemble bestaande uit twee violisten, een altviolist en een cellist als op een muzi kale vorm. Dat die twee dingen samenvallen heeft een beteke nis, die we alleen kunnen be grijpen als we ruim twee eeu wen teruggaan. Toen Haydn zijn eerste strijkkwartetten componeerde was het middel tevens het doel. Het ging om het spelen, niet om het luiste ren. Zoals het bij schaken gaat om het spelen, niet om het toe kijken. Niemand minder dan Goethe omschreef het strijk kwartet als 'een conversatie voor vier intelligente personen'. Pas veel later legden componis ten vaak hun diepste gedachten in hun strijkkwartetten: Beetho ven (vanaf zijn late werken), Schubert, Brahms, Dvorak, etc. In onze eeuw deden Bartók en Sjostakovitsj dat nog. Eigen repertoire Na de oorlog leek het schrijven van strijkkwartetten steeds meer bijzaak te worden, of in elk geval iets incidenteels. Tot dat het Kronos Kwartet kwam. Het creëerde zijn eigen reper toire. Speciaal voor dit ensem ble zijn inmiddels meer dan vierhonderd composities ge schreven. Dat is ongeveer het dubbele van wat Haydn, Mo- zart, Beethoven, Schubert en Brahms gezamenlijk voor deze bezetting hebben gecompo neerd. Dat alles dankzij Charles Crumb, de Amerikaanse com ponist, die in 1970 'Black An gels' schreef. De 22-jarige violist David Harrington hoorde dat spookachtige, obsederende stuk op de radio. „Ik voelde me als door een magneet aange trokken. Ik begreep dat deze muziek iets met de verschrik kingen van de Vietnam-oorlog te maken had. Het was de juiste muziek op de juiste tijd." Idee Dat laatste gold ook voor Har rington zelf. Hij had enige tijd in een Canadees orkest ge speeld, maar kon zijn draai niet vinden. Charles Crumb bracht hem op een idee. Hij belde zijn Het Kronos Kwartet. Ze zien er anders uit, ze klinken ook anders en ze zijn nog steeds flink controversieel. Wat de drie heren en die ene dame uit de Verenigde Staten spelen, speelt niemand anders. foto gpd compositieleraar Ken Benshoof op en zei: „Ik wil een strijk kwartet oprichten." Benshoof verklaarde zich meteen bereid het eerste stuk voor het nieuwe ensemble te schrijven. Dat is het bijna twintig minuten du rende 'Traveling Music'. Het Kronos Kwartet speelt het stuk nog geregeld. Het staat dan ook, net als Crumbs 'Black An gels', op één van de tien cd's, uitgebracht ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de groep. De aantrekkelijke com positie bevat nogal wat Ameri kaanse volksmuziek in de trant van Charles Ives en staat volkomen buiten de Europese traditie van het strijkkwartet. In dat opzicht was dit al een weg wijzer, gezien de kant die het Kronos Kwartet, met zijn voor keur voor 'outsiders' onder de componisten, zou uitgaan. David Harrington wilde er vanaf het begin 'niet uitzien als een tapdanser uit de jaren der tig'. Klassiek en toch een beetje hip, dat is ongeveer de reputa tie van deze groep, die zich noemde naar de vader van de Griekse oppergod Zeus. De wij de blouses, de opvallende schoenen, het wilde haar: de outfit was van meet af aan eer der die van een popgroep dan van het Amadeus of Alban Berg Kwartet. Dan slepen die vier tijdens hun tournees ook nog een stel modieuze designstoelen met zich mee. In combinatie met de slimme belichting en de even slimme geluidstechniek levert dat een schouwspel en klank beeld op, die nogal afwijken van wat we gewend zijn van ka mermuziek in Diligentia of de Kleine Zaal van het Amster damse Concertgebouw. Daar speelt het Kronos Kwartet dan ook al lang niet meer. Het treedt bij voorkeur op in grote zalen, waar enige elektronica niet overbodig is. Kamermuziek werd theatraal gemaakt. Met als één van de meest extreme voorbeelden de enkele jaren geleden in het Am sterdamse Concertgebouw uit gevoerde 'Ghost Opera' van de Chinese componist Tan Dun: zweverig gedoe van zich als exotische acteurs gedragende musici, die kennelijk niet bang zijn van 'New Age' te worden beticht. Belangrijker is, dat Kronos het strijkkwartet weer tot een belangrijk onderdeel van het hedendaagse muziekleven heeft gemaakt. En dat het ensemble een traditionele, centraal-Euro- pese stijlvorm niet alleen over de oceaan, maar zelfs buiten de grenzen van de westerse kunst muziek heeft gebracht, modi eus of niet. di Tweede Kamer. Df a van Nuis, Van der10 loofde meer helde1' procedures waren t<r gescherpt. „En d£° hierop staat bover1 agenda voor het overc Raad." Begin deze ook een aantal nie voor de Raad voor noemd. Het ministerie he rechter tien weken kregen voor een hert 1 van de beslissing J Dutch Jazz OrchestrE c apeldoorn anp Jeroen Krabbé staar in Apeldoorn voor— sinds vele jaren wj planken. Hij doet avonden mee aan 1 stuk Wilhelmina, me Blankers in haar alo^ de titelrol. Krabbé vé*a Enklaar in de rol vaifcl na's veelbesprokei1" Francois van 't Sai" heeft andere vernn Krabbé neemt zijn11 voor de vier extra en t( voorstellingen. Wilnr maintiendrai heeft a|e' zoekers getrokken mee één van de gi'1) neeltoppers van de lt01 tallen jaren. !er Nabokovs;;; vecht vervb Lolita aan °i ruswuk anpIVi I d De Italiaanse auteieg moet zich binnenkosl rechter verantwool h haar fictieve vervolg ei mir Nabokovs romler De Italiaanse heeft zl o de op de hals gehalk zoon van de autk v boek, Lo s Diary, wtrl. senteerd als het veit. boek van Nabokov ©u sessie van een projdt het twaalfjarige mèa^ Het zou het dagboel D bevatten.De zaak fit: maand voor een Als rechtbank. re

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16