SoW-probleem breder dan alleen de naar Voorbereidingen musical Ester in volle ganj Kerk Samenleving Meldpunt seksueel misbruik gereformeerde gezindte Duitse protestanten voor islamonderwij IRCHIEVEN DINSDAG 2 MAART 1999 Jeruzalem Een jonge orthodoxe jood beschermt met een plastic zak zijn hoed tegen de regen, bij het verlaten van een winkel voor religieuze kleding in de wijk Mea Shearim. De joden berei den zich voor op het Poerim-feest. Met dat feest herdenken zij, hoe het loodse volk ontkwam aan een massamoord in het Per zische rijk. foto ap Hervormde gemeenten blijven in verzet staphorst Ruim vijftig hervormde gemeenten zetten hun pro test tegen de kerkordewijziging van 1991 over het financieel be heer door. Dit heeft dominee Tj. de Jong uit Staphorst na afloop van een besloten vergadering van deze gemeenten gezegd. De gemeenten, die willen vasthouden aan de onafhankelijkheid van de kerkvoogdijen, laten twee mogelijkheden onderzoeken. In de eerste plaats of het zin heeft de generale commissie voor bezwaren en geschillen, het hoogste juridische orgaan in de Ne derlandse Hervormde Kerk, te vragen haar besluit van decem ber te herzien. Daarbij werden deze gemeenten in het ongelijk gesteld. Is die weg onbegaanbaar, dan zullen de betrokken ge meenten zich tot de burgerlijke rechter wenden. Volgens kerk- rechtdeskundige D. de Vos uit Leiden is de beslissing van de commissie in strijd met de huidige kerkorde. Er zijn volgens De Jong geen termijnen afgesproken waarbinnen het onderzoek moet zijn afgerond. Moeder Teresa eerder heilig Vaticaanstad De uiteindelijke heiligverklaring van Moeder Te resa kan eerder plaatsvinden dan volgens de kerkelijke regels mogelijk is. Paus Johannes Paulus II heeft voor de in 1997 over leden 'heilige van de goot' een uitzondering op de normale pro cedure in de Rooms-Katholieke Kerk gemaakt, zo deelde het Va- ticaan gisteren mee. Volgens de kerkelijke regels kan het proces van zalig- en heiligverklaring pas vijf jaar na de dood van de kandidaat-heilige beginnen. Onmiddellijk na de dood van Moe der Teresa, op 5 september 1997, klonk al de roep om versnel ling van de procedure in haar geval. De paus heeft positief ge reageerd op een verzoek van aartsbisschop Henry d'Souza van Calcutta. Die kan nu de voorbereidende maatregelen nemen om het proces op gang te brengen. Vrouwenavond in Maranathakerk alphen aan den run 'In Jezus is herstel van leven.' Dat is het the ma van een \TOuwenontmoetingsavond, vanavond in de Mara nathakerk aan de Raadhuisstraat 82 in Alphen aan den Rijn. Op de bijeenkomst van Women's Aglow worden opwekkingsliede ren gezongen en spreekt Elske Starreveld uit Montfoort. De bij eenkomst begint om acht uur en de toegang is gratis. Wereldgebedsdag in Valkenburg valkenburg In het dienstencentrum aan de Rijnweide 17 in Val kenburg wordt komende vrijdag wereldgebedsdag gevierd. Het thema van de dienst, waarvoor de liturgie is samengesteld door Venezolaanse vrouwen, is 'God's tedere aanraking'. De viering begint om zeven uur. Na afloop is er gelegenheid om samen koffie of thee te drinken en na te praten. redactie dick van der plas, 0 -*■ nb lunteren anp De onlangs ingestelde werkgroep SoW-proces zal zich niet alleen bezighouden met het naambord je op de deur van de toekomstige verenigde kerk. Ook de redenen waarom de drie kerken in no vember geen gemeenschappelijke naam konden vinden komen aan de orde. De gereformeerde synodevoorzitter dominee J. Doff legde afgelopen week aan de synode de be doeling van de werkgroep uit. Van elk dagelijks bestuur (hervormd, gereformeerd, luthers en Sa men op Weg) hebben twee personen in de werk groep zitting. Zelf spreken de leden over de 'Groep van Acht'. De Groninger afgevaardigde J. Nauta had zich geërgerd aan de berichtgeving, alsof het hele Sa men op Weg-proces zich in het slop bevindt. Vol gens hem was er niet meer aan de orde dan dat de triosynode het niet over de naam eens kon worden. Volgens Doff echter is er meer aan de hand. De synodevoorzitter meent dat de drie kerken „ei kaars pijn niet kunnen delen doordat ze elkaar niet verstaan". Maar het is volgens hem ook niet zo dat het Samen op Weg-proces zich op alle fronten in een crisis bevindt. De werkgroep zal voorstellen aan het triomo- deramen doen, in de hoop dat er op den duur een voor alle kerken aanvaardbare naam komt. Doff: „Til er niet te zwaar aan in de zin, dat van deze groep het verlossend woord komt." Vorig jaar wees de hervormde synode alsnog de naam Verenigde Protestantse Kerk in Neder land af, die de gezamenlijke synodevergadering in 1993 in eerste lezing en in 1997 in tweede le zing had vastgesteld. Het voorstel van de her vormden, Verenigde Kerk der Hervorming in Ne- nb ho derland, werd daarop door gereforme^ lutheranen verworpen. De Samen op 'z[j was een Kerk zonder Naam geworden, z reformeerde synodelid H. Hoogenhout. Zijn collega T. ter Horst-Oppewal riep formeerde synode op 'reëel' te zijn. vormde Kerk gaat toch niet in haar ge naar die nieuwe kerk en bij de gereform ook steeds meer gemor te horen." Zij p voor het bij een federatie te laten: de S Weg-kerken. De uitstraling daarvan is g niet krampachtig, voorspelde zij. Maar d synodeleden gingen niet op haar voorste Groep van tachtig mensen steeds enthousiaster over uitvoering noordwukerhout In augustus van het vorig jaar zijn ze begonnen met veertig mannen, vrouwen en kinderen om eind april de musical Ester in de Noordwijkerhoutse Sint Victorkerk op te kunnen voeren. De groep van veertig is inmiddels uitgedijd tot tachtig, en de wekelijkse repetities verlopen steeds beter en professioneler. Nog steeds gebeurt het dat mensen ineens hun tekst kwijt zijn, maar op 29 april - de datum van de eerste uitvoering - zijn alle laatste plooitjes gladgestreken, zegt regisseur Lida Hekker. terste best doet om de wet van meden en perzen uit te laten vaardigen. En dat lukt hem, de koning tekent ervoor. Alle Jo den moeten vermoord worden. Op dat moment is Ester echter al zo gewend aan het hofleven, dat zij bijna vergeten is dat ze ook van Joodse afkomst is. Zij is degene die de koning er op wijst, dat hij verkeerd bezig is. Haman wordt uiteindelijk ver bannen. De Noordwijkerhoutse versie wijkt in diverse opzichten af van het oorspronkelijke stuk. Het wordt gebracht in de sfeer van de jaren vijftig van deze eeuw. De muziek en de teksten zijn geschreven door 'eigen' mensen, namelijk door Gerard van Amstel en Gerard van Mid den. Voor de productieleiders Ineke van Zeist en Ben Schuit was het vooral heel belangrijk, dat iedereen die zin had mee kon doen. Voor veel mensen wordt het de eerste keer dat ze op deze manier in de openbaarheid tre den. En dat werkt heel leuk, vinden zij. „Het enthousiasme is zo groot. Nu zie je dat de groep steeds meer naar elkaar toetrekt. Als het straks zover is monique witteman De musical Ester is een stuk dat bijzonder goed in kerken opge voerd kan worden. De St. Vic torkerk zal tijdens de uitvoerin gen echter wel een metamorfo se ondergaan. Alleen het mid denschip van de kerk is in ge bruik voor het publiek. De zij kanten van de kerk worden af geschermd en gaan dienst doen als kleedruimte voor de spelers. Het altaar zelf zal overigens ook maar moeilijk te herkennen zijn. Inmiddels is een grote ploeg mensen bezig met het bouwen van het decor, dat een week voor de uitvoeringen zijn plaats krijgt in de kerk. Ester is een van de hoofdper sonen in de gelijknamige musi cal. Zij zal opklimmen van ge woon Joods meisje tot koningin van Perzië. Voordat het zover is, moet Ester (Marjet van Ruiten) echter veel ontberingen door staan. Centraal in het stuk staan thema's als discriminatie, on derdrukking en haat. Met name onderminister Haman (Rob van den Burg) onder koning Ahas- veros (Bert Volkerijk) heeft zo'n hekel aan Joden, dat hij zijn ui- De wekelijkse repetities verlopen steeds beter en professioneler. dat de uitvoering echt plaats Op 7 maart treedt de groep gaat vinden, dan is het één gro- voor het eerst echt op in de te familie geworden. Het is al kerk. Aansluitend aan de H. Mis zover dat de spelers elkaar ad- van 10.30 uur in de St. Victor- viezen geven. Soms zijn die niet kerk, worden twee liedjes ten goed, maar dat geeft niet," zegt gehore gebracht. Datzelfde ge- Schuit. beurt in de St. Jozefkerk op 21 maart. De uitvoeringen zelf zijn op 29 en 30 april en op 1 mei in de St. Victorkerk. Kaarten van tien gulden zijn te verkrijgen in de voorverkoop door het invul len van formulieren, die vanaf 7 maart in de beide kerken liggen FOTO HIEtet fti( en in de Heilig Hart tar De Zilk. Vanaf april Init kaarten overigens vijteli den. Meer informatiéJe musical is te verkrij geide ke van Zeist, telefoonvoi 0252-521496. de zwolle anp De gereformeerde gezindte beschikt vanaf 1 maart over een Meldpunt Seksueel Mis bruik binnen Pastorale Relaties. Het gaat vooralsnog om een particulier initiatief van bezorgde kerkleden en hulpverleners. Zij vinden dat de kerken met een eigen meld punt en klachtenprocedure moeten ko men. De leden uit de Vrijgemaakt-Gerefor- meerde Kerken, de Nederlands Gerefor meerde Kerken en de Christelijke Gerefor meerde Kerken en de hulpverleners noe men het niet verantwoord nog langer op officiële kerkelijke maatregelen te wachten. Vrouwelijke vertrouwenspersonen zijn voorlopig twee uur per week telefonisch bereikbaar. Zij geven advies en verwijzen slachtoffers van seksueel misbruik indien nodig door naar een onafhankelijke klach tencommissie. De initiatiefnemers nemen aan dat tien tot twaalf procent van de hulp verleners, onder wie predikanten, zich schuldig maakt aan seksueel misbruik. „We hebben geen reden aan te nemen dat het in onze kerken anders is", aldus M. Zevenberg van Stichting De Driehoek, ver wijzend naar de algemeen aanvaarde cij fers. De Driehoek, een instelling voor gere formeerde maatschappelijke dienstverle ning, is verantwoordelijk voor het meld punt, dat ook een preventieve werking moet hebben. De klachtencommissie maakt haar uit spraken bekend aan zowel het slachtoffer als de dader, die predikant, ouderling, dia ken, catecheet, jeugdleider of koster kan zijn. Nu weten slachtoffers vaak niet waar ze met hun vragen heen kunnen. Velen zwijgen uit angst, schaamte en schuldge voel. De macht van de daders is vaak groot. Bovendien hebben veel slachtoffers, „God op een grote afstand gezet, in de rij van de genen die je niet kunt vertrouwen Kerkelijk beleid inzake een meldpunt seksueel misbruik laat al jaren op zich wachten. De synode van de Christelijke Ge reformeerde Kerken stelde wel een com missie in die het onderwerp moet bestude ren. In gereformeerd vrijgemaakte kring wordt eraan gewerkt het onderwerp op de agenda van de generale synode te krijgen. Elke kerkenraad uit de drie kerkgenoot schappen zou nu al moeten verklaren, dat hij van ambtsdragers verwacht dat zij hun medewerking verlenen aan een eventuele klachtenbehandeling, menen de initiatief nemers van het meldpunt. Het meldpunt is elke dinsdagavond tussen 19.00 en 21.00 uur te bereiken onder telefoonnummer 038-4232125. hannover epd De Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) steunt het recht van moslims op islami tisch godsdienstonderwijs. Voor moslimkinderen moet het islamonderwijs een ge woon vak worden, dat in het Duits wordt gegeven, zo heeft de grootste protestantse kerk van het land laten weten. De EKD pleit onder meer voor de aanstelling van ge kwalificeerde en door de staat erkende onderwijzers en de oprichting van eigen opleidingen. Voorwa^' volgens de kerk wel^-D moslims in Duitsland99 worden over een orgp 7 als gesprekspartner ï.c. overheid kan dienen. »i g gever heeft zich altijd, tegen een ver splinter Al het godsdienstonderv^U moslims. In de deelsr .95 den-Württemberg dn.d islamonderwijs binney Vi worden geschrapt, 0£ur overheid geen islamitij40( sprekspartner heeft. ,40i -f 0< e Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Donderdag 2 maart LEIDEN - Die iets te vorderen heeft van, of boeken en papieren onder zijne berusting mocht hebben, behoo- rende tot de nalatenschap van den Hooggeleerden Heer Professor Dr. R. Fruin, gewoond hebbende te Lei den en aldaar 29 Januari 1899 overleden, wordt ver zocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen vóór of op 15 Maart 1899 ten kantore van den Notaris Mr. J.A.F. Coebergh, te Leiden. LEIDEN - Bij de Leidsche Spaarbank werd in de maand Februari ingelegd 62,226.49 en terug be taald 57,546.88, terwijl zijn afgegeven 120 nieuwe en geheel afgelost 79 boekjes. Het gezamenlijk tegoed der 11.373 inleggers bedroeg einde Februari 2,168,737.26, waarbij nog komt de rente over 1898. GEMENGD NIEUWS - In San-Francisco verzekert een Maatschappij de schoonheid der vrouwen. Het pros pectus zegt: Een dame kan haar schoonheid tot eiken prijs verzekeren, zij moet echter een tot de taxeering in verhouding staande jaarlijksche som betalen. De Maat schappij verzekert dames van 15 tot 30 jaar en ver plicht zich een som te betalen, wanneer zij hun schoonheid door een toeval of een ziekte verliezen of - wanneer zij zichzelven voor leelijk verklaren. Dit laatst genoemde geval zal wel hoogst zelden voorkomen. GEMENGD NIEUWS -Een ontaard vader. - Men heeft Zaterdag in een plaatsje in Oostenrijk een 35-jarig wel gesteld burger opgehangen, Havotug genaamd. De man had achtereenvolgens kort na hun geboorte zijn zeven kinderen vergiftigd, omdat ze, zoo verklaarde hij voor den rechter, hem verveelden met hungekrijt. ADVERTENTIE - 'De Leidsche Wielrijschoolis de bes te gelegenheid om het Wielrijden volmaakt te leeren, in alle deelen! Dagelijksch geopend bij dagen avond. ANNO 1974 Zaterdag 2 maart LEIDEN - In het kader van de ombouw van 'herenzaak' tot modehuis voor het gehele gezin heropent Peek en Cloppenburg op 13 maart om 9 uur zijn ri goureus verbouwde filiaaal in de Breestraat. Het Leidse fili aal is een van de oudste van P en C's vestigingen, om precies te zijn het derde. De historie van Peek en Clop penburg begon in 1869 te Rot terdam. Utrecht volgde als tweede nederzetting in 1880 en Leiden en Den Haag open den - op dezelfde dag -16 sep tember 1882 - Leiden 's mor gens en Den Haag 's avonds. ,,Het steeds toenemend De biet gedurende het veeljarig bestaan onzer Magazijnen tè Rotterdam en te Utrecht", zo luidde het in de aankondiging in het Leidsch Dagblad,ge voegd bij de vele aanvragen naar onze goederen door het geachte Publiek van 's-Hage, Leiden en omstreken, deed ons tot overtuiging komen dat er in laatst genoemde plaatsen nog behoefte bestaat aan: Magazij nen van gemaakte Heeren- en Kinder- Kledingstukken." In 1880 verplaatste P en C Het Van Alphenplein in Leiderdorp is genoemd naar de dichter Hieronymus van Alphen. De openbare kleu ter- en basisschool heet 'De Hobbit' en dat is weer een kabouterachtige wezen en verzinsel van een andere schrijver. Die Hobbitschool op het Van Alphenplein werd gisteren op een originele en feestelijke manier door de kinderen en leerkrachten geopend. zich naar nummer 76, in 1933 naar 78 en 80, waarna langza merhand nummer 76, het oude weer werd ingepalmd, in 1937, de etalage, in 1954 de gehele verkoopruimte. HAZERSWOUDE- Inspecteur- generaal W. M. Rehorstvan het korps rijkspolitie wil bij de rijkspolitie de wijkagent gaan invoeren. Hij zou hem dan lie ver 'contact-ambtenaar-burge rij' noemen. In elke daartoe geëigende woonkern zou een dergelijke politie-ambtenaar moeten functioneren, zo vindt de heer Rehorst. Hij zei dat vrijdag in FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Hazerswoude bij de installatie van de heer P. Paul tot com mandant van het district Den Haag van de rijkspolitie. Het was de eerste maal dat een districtscommandant van de rijkspolitie in een openbare zitting werd geïnstalleerd. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) O e Li kantoor Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden abonneeservice Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 directie B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) hoofdredactie J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L F. Klein Schiphorst (adjunct) redactie F. Blok, chef eindredactie algemeen T Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek DC van der Plas, chef eindredactie regio J Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W F Wegman, chef redactie Leiden !33< 'erg rulle telefax Advertenties: 071- 5323 508 rin' Familieberichten 023-5317e 1' 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie 071- 5315 9i_ advertenties Maandag t/m vrijdag van 8.30 f 071-5356 230 rubrieksadverten! Maandag t/m vrijdag van 8.30 P" 071-5143 545 abonnementen Co: ïrje bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging igj-g het automatisch afschrijven van hetjon abonnements- geld, ontvangen s betaling. -,or' VERZENDING PER POlnt i Voor abonnementen die per post (lom worden verzonden geldt een toeslag aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASS dai Voor mensen die moeilijk lezen,ini; hebben of blind zijn (of een andjgg leeshandicap hebben), is een sar f van het regionale nieuws uit hef^ Dagblad op geluidscassette beséht I informatie 0486-486486 die (Centrum voor Gesproken Lectur gg| 'Da ZIEKENHUIzfvn' ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. He Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08 00-17.00 u. (uitgezond® hi feestdagen). gj Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN hoo Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. o js Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14