Opmars van het betere speelgoed Trends Kalkvrij sanitair DINSDAG 2 MAART 1999 160 Er wordt in de badkamer steeds meer glas verwerkt. Dat betekent ook meer zichtbare kalkaanslag. Bij veel vocht en hoge temperatuur verloopt het afzet tingsproces snel. Ook op tegels, douche koppen en kranen zet zich gretig kalk af. En verwijderen is vaak nog een flinke klus. Sommige fabrikanten zoals Grohe, Hans- grohe en Hansa maken tegenwoordig douchekoppen met (zelfreinigende) anti- kalksystemen, zodat de sproeigaten niet verstopt raken. En glazen douchewanden en sanitair zijn leverbaar met een coating die kalkafzetting voorkomt. Hüppe bij voorbeeld brengt helder glazen douche- wanden met een antiplaque afwerking, en Villeroy Boch leveren hun meeste sanitairseries naar keuze met een cera- micplus coating. Er zijn heel wat speciale schoonmaak- en beschermingsmiddelen op de markt. Evenals de fabriekscoatings dichten de middelen de vaak microsco pisch kleine poriën in keramiek en glas, zodat een glad oppervlak ontstaat, waar op kalk niet of uiterst moeilijk hecht. Koralle (van de douchewanden) introdu ceerde vorig jaar een systeem voor reini gen en beschermen van gladde opper vlakken in de badkamer als tegels, kra nen, schermen en sanitair. Met een pasta (Pre-Clean) worden oppervlakken gerei nigd, waarna met vloeibaar Sanishield een transparante polymeerlaag wordt aangebracht. Het water parelt daarna van het oppervlak af, zodat kalk geen afzet mogelijkheden heeft. Het oppervlak kan met een droge of vochtige doek worden gereinigd, een schoonmaakmiddel is overbodig. Alleen 'verwatert' het parelef fect geleidelijk aan, zodat van tijd tot tijd een nieuwe behandeling nodig is. Veel langer plezier kan men hebben van het nieuwe Sealclean systeem, althans dat belooft de producent. Het betreft een professioneel systeem om glas, spiegels, keramiek, glazuur en porselein voor ja renlang kalkvrij te houden. Het spul zit in vijf flesjes. Met de inhoud van de eerste twee reinigt men in twee fasen glas en ander materiaal. Dan moeten er nog drie behandelingen volgen met de inhoud van de resterende flesjes: verzorgen, be schermen en impregneren. Als deze zorg vuldig worden uitgevoerd zal men jaren lang geen last hebben van kalkaanslag. Een compleet Sealclean pakket kost rond de honderd piek. Voor dit soort produc ten geldt overigens dat men het beste en mooiste resultaat krijgt als de oppervlak ken in een nieuw ingerichte badkamer meteen en grondig worden behandeld, voordat kalk enige kans heeft gehad. Adidas voor kids Fabrikant Adidas heeft iets nieuws gelanceerd op gebied van sportschoenen: een spe ciale collectie voor kinderen van acht maanden tot 12 jaar. De juiste maat wordt bepaald middels een uitneembare zool. Door de kindervoet daarop te zetten, kunnen ou ders en verkopers direct zien of de schoen voldoende ruimte biedt om te bewegen en te groeien. Er is ook reke ning gehouden met de vorm van de kindervoet. Die maakt de eerste jaren grote verande ringen door. De voet van peuters (tot drie jaar) is plat en breed en heeft nog veel vetkussentjes. Bij kleuters gaan de voetbogen en spieren zich ontwikkelen en wordt de vorm van de voet gel smaller. De voet van tussen 8 en 12 jaar bqj vorm betreft steeds rip een volwassen voet tie Daarom besteedt Adp' veel aandacht aan eejr leest. De Adidas Kidss' tie is ingedeeld in drr tijdsgroepen. Elke col komt tegemoet aan o fieke behoeften van <j dervoet in een bepaa( wikkelingsstadium. II t Collectie is er voor djs kinderen van acht mL tot drie jaar, de Child5 tie voor 4- tot 7-jarigjkl Junior Collectie van F jaar oud. De schoenef verkrijgbaar in de bel? sportschoenenwinkel' De Kleine Bosvriendjes van Lego met verhalen in bijgeleverde boekjes. FOTO GPD guurtjes brengt en een lijn vol fantasiepoppen onder de naam De Kleine Bosvriendjes. Com pleet met bijbehorende verha- lenlijn, beschreven in meegele verde leesboekjes, waarin elk poppetje van de vier families zijn eigen karakter krijgt. Bij alle geweld van door batte rijen aangedreven of computer gestuurde spellen, doen de ge wone bordspelen het goed en zelfs in verhouding steeds be ter. Ravensburger besteedde vooral aandacht aan de speelfi- guren op het bord. De Nijntjes van het nieuwe 'met Nijntje op stap' zijn driedimensionaal en van kunststof. De heksenhoe- den van Heksjes-race, een vari atie op 'balletje-balletje', lijken niet meer op de dunne karton netjes waarmee andere spelle tjes het moeten doen. De aan dacht van volwassen spelers wordt gevraagd met de FX serie bestaande uit tien spellen, gete kend door bekende stripteke naars vol bluf, 'denk gemeen', lieg-en-bedrieg, gok- dobbel- schuif-draai-en-verdring, blijf- kalm, zoek, wed- en zet-in-ele- menten (vanaf fl. 20,50). De nieuwe serie bord-en-kaart spellen van 999Games is prach tig geïllustreerd, voor kinderen vanaf een jaar of tien. Vanaf fl. 39,95. Jumbo brengt, als eerste, een spel in Turkse uitvoering op de Nederlandse markt. Okuma ögreniyorum is een spel om te leren lezen. Het spel is niet voor Turkse èn Nederlandse woor den te gebruiken. Wel is een Nederlandse uitvoering ver krijgbaar: 'Ik leer lezen'. Als de reacties enthousiast zijn, wil Jumbo meer spellen in of met andere talen brengen. P U Z Z E Anagram Op elke verticale woord van vier een zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. ALs de hele puzzel juist is inge vuld, v letters 1. Bedehuis - bouwland - broodbezorger; 2. treksluiting - beeldverhaal - geest; 3. roofdier - opstandeling - vreemde munt; 4. kledingstuk - koelheid - gladgemaakt; 5. bars - koord - de oudere; 6. stop - stopplaats - Zwitsers huis; 7. akelig - deel v.e. viool - wapenrusting; 8. beknopt - waardeloos fruit - naaste omgeving; 9. ondeskundige - vent - fair; 10. suikerpalm - sporenplant - afgunst. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Gas; 5. spa; 7. aarde; 9. git: 9. uur; 11. eerst; 14. si; 16. Ob; 17. ork; 18. eik; 19. in; 20. es; 22. eland; 25. lil; 27. rif; 29. gelid; 30. sta; 31. Eos. Verticaal: 2. Aai; 3. saté; 4. ader; 6. Pau; 8. ges; 9. ut; 10. rob; 12. enkel; 13. steen; 15. ion; 16. oké; 19. iel; 21. sof; 22. el; 23. aren; 24. drie; 26. iet; 28. Ido. TOM POES Heer Bommel en de Killers Heer Bommel liep die morgen vol gedachten in de richting van het ge meentehuis van Rommeldam. „Er moet toch werkelijk wat gedaan wor den", sprak hij tot zichzelf. „De poli tie moet ingrijpen, dat is mijn idee! Ik heb recht op bescherming van mijn tijd, als heer zijnde, daar betaal ik tenslotte belasting voor". Met de ze gedachte bezield hield hij de commissaris van politie aan, die juist het stadhuis verliet toen heer Ollie eraan kwam. „Een ogenblikje, heer Bas", sprak de laatste. „Ik moet u spreken". ,,Ik heb geen tijd", zei de politiechef, een jachtige blik op zijn horloge werpend. „Een snipperdag, weetje?" „Het gaat over het doden van de tijd", hernam heer Bommel, maar de ander liet hem niet uitspre ken. „Dat is jouw werk", stelde hij vast. „Jij hebt een deskundige uit het Westen gehaald. Heb hem gezien; een aardige baas. Zijn uiterlijk is niet gunstig, maar hij doet goed werk. Ga je gang, Bommel, als je de orde maar niet verstoort". „Ik wil mijn gang niet gaan!" riep heer Ollie uit. „Ik be doel, het gaat verkeerd, dat voel ik! Iedereen is..." „Als je je maar aan de verordeningen houdt", besloot de commissaris. „Ik moet nu gaan, want direct begint de voetbalwed strijd. Daar ga ik mijn vrije tijd beste den". Na deze woorden nam hij af scheid om zijn weg te kunnen ver volgen en heer Bommel wendde zich geprikkeld tot de ambtenaar eerste klasse Dorknoper, die juist passeer de. „De politie heeft geen tijd", sprak hij bitter. „En daarom moet u..." „Nee, nee, toch niet", onderbrak de beambte. „Krachtens de verordening hebben wij bij toerbeurt recht op vier uren vrije tijd per kwartaal extra. Die ga ik nu besteden!" Tijdens de recente grote inter nationale speelgoedbeurs Neu renberg pakten alle fabrikanten uit met nieuwe spullen. Het meeste daarvan krijgt de Ne derlandse consument echter nooit te zien. Volgens de vier grootste speelgoedleveranciers in ons land wil de gemiddelde klant namelijk niet te veel geld uitgeven. Dus kiezen leveran ciers vaak goedkope, eenvoudi ge uitvoeringen van bepaald speelgoed. Of brengen het hele maal niet op de Nederlandse markt. Tegen deze commercie in ech ter groeit een andere trend. Terwijl de breed gesorteerde speelgoedwinkeliers klagen dat ze tegenwoordig vooral video films en computerspellen ver kopen, zoekt de liefhebber het betere speelgoed in kleine spe ciaalzaken. Die profiteerden dan ook in hoge mate van de omzetstijging van acht procent, die vorig jaar werd geregi streerd. Sommige ouders blij ken toch meer moeite en geld over te hebben voor speelgoed - voor de kinderen èn voor zichzelf. Ze zijn bereid om naar leuke winkels te zoeken. En ze accepteren dat origineel speel goed dikwijls duurder is dan massagoed. Een toenemend aantal onafhankelijke winke liers verkoopt alleen houten speelgoed, of alles van Nijntje, alleen speeltjes voor baby's, of alles voor jonge onderzoekers, theaterspeelgoed, modelbouw, skateboards en skates, automo dellen of bijzondere spellen. De rage van 1999 is zonder twij fel het darten. Dartboards zijn niet aan te slepen. De zomerva- riaties op puntige pijltjes voor gebruik binnen-of-buitenshuis zijn talrijk. De elektrische trein beleeft een come back. Er is veel belangstelling voor model bouw met de nieuwste techni sche snufjes, zoals computerge stuurde dienstregelingen. Er wordt een slag om de vol wassen speelgoedconsument. Het aanbod spellen voor vol wassenen, al dan niet op cd- rom, is te talrijk om op te som men. Schaalmodellen van au to's vormen een trendy verza melobject. Grote speelgoedfa brikanten van traditioneel speelgoed als poppen en spel len investeren miljoenen om kinderspellen interactief te ma ken, en brengen een deel van hun collectie uit op cd-rom. Het zijn voorlopig vooral ver trouwde spellen, zoals Stratego, Mastermind en Risk. Opvallend is dat voor veel nieu we spellen en puzzels weer is gekozen voor algemene afbeel dingen. Bestond bijvoorbeeld de collectie van Ravensburger vorig jaar nog uit Memory's, lotto's, domino's en puzzels voorzien van tekenfilmsterren en Sesamstraat helden, dit jaar verdwijnt de merchandising, op de vaste kern van Dick Bruna's Nijntje en Dikkie Dik na. Het merendeel van het speelgoed krijgt daarmee weer een eigen signatuur. stijgende water in de tobbe voor het oprijzen van de vier matrozen. De mast is een fluit, het zeil is te gebruiken om gol ven te scheppen. De tobbe en de matrozen werken ook als vergiet of douche. (Prijs fl. 22,95). Mertex komt met stenen die op het eerste gezicht verdacht veel op Lego lijken. Ze zijn gemaakt van geperst leisteen met na tuurlijke kleuren. De merknaam is dezelfde als de veel duurdere Anker blokjes, gemaakt van het zelfde grondmateriaal. Deze uitvoering is echter veel goed koper en voorzien van noppen en doppen. Het zijn 'echte' ru we stenen, met natuurlijke kleuren. Heel geschikt om bij voorbeeld huizen zonder ce ment te bouwen. De stenen zijn ook verkrijgbaar in een water dichte uitvoering, voor in de tuin! Te koop in tonnen en kis ten vanaf 29,95 gulden. De Lego-collectie bevat tegen woordig zoveel verschillende lijnen, systemen, toepassingen met cd-rom, website en com putersturing, dat de gemiddel de consument door de bomen het bos niet meer ziet. Bij alle pogingen om de concurrentie voor te zijn, lijkt Lego bijna ver geten hoe graag de meeste kin deren gewoon met de steentjes bezig willen zijn. Voorlopig wenst Lego nog alles te kunnen bieden waar de consument naar lijkt uit te kijken. Dat bete kent dat de Deense multinatio nal dit voorjaar in Lego Duplo uitvoering Winnie de Pooh fi- HEINZ Een nieuw badspeeltje van Ambi- toys. FOTO GPD De nieuwe Star Wars-film werpt zijn schaduw vooruit. Lego heeft een Star Wars-lijn, die tot september bestaat uit modellen gebaseerd op de oude films. Daarna komen de modellen uit de nieuwe films op de markt. Compleet met website (www- .lego.com; www.starwars.com) Ook andere merken bereiden een Star Wars-storm voor. Zelfs speelgoed voor de aller kleinsten kan nog verrassen. De nieuwe collectie van Ambi-toys bestaat uit pvc-vrij kunststof speelgoed voor kinderen tot een jaar of vier. Kenmerkend zijn, behalve de heldere kleu ren, de onverwachte mogelijk heden. De 'Rub a dub tub' bij voorbeeld, bestaat uit een 'tob be' met gaten. In bad zorgt het Praktisch bouwboek m Aan doe-het-zelven in en om het huis wordt jaarlijks zo'n 7 miljard gulden uitgegeven. Het Complete Bouwboek geeft allerlei ideeën, tips en praktische adviezen op klus- gebied. Aan de orde komen zaken als plannen maken, fi nanciën, bouwen aan de bui tenkant, installatietechniek, isoleren, interieur en keuken. Achterin het boek staat een overzicht met bouwtermen en een adressenlijst. Het boek is verkrijgbaar bij de boek handel voor 29,95 gulden. Wiebertjes De lampenkappencollectie van Inpetto. Zelfs de naam van de nieuwe lijn woonaccessoires van In- petto verwijst naar de inspi ratiebron: Wieber. Ontwerp ster Gerda de Boer, die naam maakte met haar collecties Nar en Krulla, verliet de ron de vorm voor die van het wy- bertje. Zij houdt wel vast aan natuurlijke materialen als hout en stof. De collectie be staat uit wand-, tafel- en vloerlampen, spiegels en klokken. Haar lampenkappen zijn vrij fors van formaat en trekken de aandacht. De kap- Vaaskasten Ei £1 Ze ogen als vazen, maar het zijn ladekasten. Ontwerp^,, Lagrouw, op zoek naar oervormen en oude cultuurpatje liet zich inspireren door de Venetiaanse architectuur. lgr kast is afgewerkt met bladzilver. Deze buitenkant vorri]jr opvallend contrast met de binnenkant van de laden did| warme donkerrode tint zijn geschilderd en gedecoreer^, een bloemmotief. Om het unieke van het ontwerp te be; drukken zijn er slechts twee van deze vaaskasten verva^ Ze zijn te zien - en ook te koop - bij Dutch Art Design, te Rotterdam. (Info: Rob Lagrouw, 010 - 206 19 81) e. pen bestaan uit twee le stof met daarop contifl rende dropjes. Ze zijne wel met een lichte on^ grond en donkere fig centen als c ladebruin in combina}-( naturel kersenhout. Gg| Boer heeft voor deze soort gekozen, omdatg deze collectie samen^f met meubelleveranci^i (Mondi Design). (Info, to, tel. 075 - 687 7055)jn

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10