Leidsch Dagblad Israël bestookt Libanon 7 Blokkade bij Urenco in Almelo Afgesloten ski-oord lokt toerist met gratis helikoptervlucht Leiden herdenkt Van der Lubbe BEL: 071-5128030 Weer doden bij onlusten op Ambon TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. 'Een merkje op je borst is bekennen dat je te veel hebt betaald' MAANDAG 1 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Gesprek van de Dag Amsterdams vrouwencafé laat nu ook mannen toe Economie Kerk en Samenleving Cultuur en Kunst Heineken verliest terrein in Verenigde Staten Adviesraad bisschoppen voor condoomgebruik De passie van ziekenhuis directeur Leijte Van Goozen tweede op NK Helen van Goozen is op de NK-schaatsen allround tweede geworden bij de vrouwen. De Hoogmadese leidde het algemeen klasse ment na de eerste dag, door een derde plaats op de 500 meter en een tweede plek op de drie kilometer. Op die afstand reed de wereldkam pioene allround bij de juni oren een persoonlijk re cord. Gisteren werd Van Goozen tweede op de 1500 meter. Op die afstand moest zij 2,6 seconde prijsgeven op San dra 't Hart, waarmee zij het kampioenschap verloor. Op de afsluitende vijf kilometer - gewonnen door Carla Zijl stra - kon Helen van Goozen een achterstand van bijna acht seconden niet meer goedmaken op 't Hart Bij de mannen won Leimui- denaar Bob de Jong het brons. Hij was in Den Haag de snelste op de vijf en op de tien kilometer. De titel werd met overmacht ge- door Ids Postma. Pagina 17: NK Allround is een aanfluiting Hans van der Plas topscorer Hans van der Plas is topsco rer in de hoofdklasse A. De 35-jarige linksback van Quick Boys speelde zaterdag zijn 350ste wedstrijd in het eerste elftal van de Katwijkers en scoorde in dat duel drie keer. Quick Boys won overigens met 9-0 van hekkensluiter Rozenburg. Met Emanuel Monteiro van Excelsior Maas- Pagina 21Hans sluis voert Van der Plas de topscorerslijst aan met elf doelpunten. Het Katwijkse publiek en z'n medespelers spoorden de aanvoerder in de slotfase van de wedstrijd tegen Rozenburg aan om naar voren te gaan en de tiende treffer te maken. Van der Plas legde die sug gestie echter met een demon stratief handgebaar naast zich neer. der Plas luistert z'n eigen jubileum Vergeldingsacties na dood generaal Israël beslist vandaag of het doorgaat met vergeldingsac ties voor de dood van een brigade-generaal, een radio journalist en twee soldaten in Zuid-Libanon. De vier kwamen gistermiddag om het leven toen een langs de weg geplaatste bom explodeerde. De sji'itische verzets beweging Hezbollah heeft de aanslag opgeëist. Generaal Erez Gerstein is de hoogste officier die in het gebied is gesneuveld sinds de invasie van 1982. Israël, dat sinds 1978 een deel van Libanon bezet, stelde in 1985 een 'veiligheidszone' in om de Noord-Israëlische bur gers te beschermen tegen aan vallen van Hezbollah-strijders. lah ontkende onmiddellijk ze te hebben afgeschoten, maar vol gens Israël betekent die actie een inbreuk op het onderhand se akkoord dat de vorige rege ring met de verzetsbeweging De sji'itische verzetsbeweging heeft bereikt in 1996. Dat ak- werd met steun van Iran opge- koord behelst onder richt nadat Israël in 1982 i grootscheepse inval had ge daan in Libanon. Computerproblemen bij verzekeraar Ziekenfondspatiënten Zilveren Kruis krijgen verkeerde nota LEen nog onbekend aantal zie kenfondspatiënten van verze- I keraar Zilveren Kruis in Noord- wijk heeft de afgelopen dagen een verkeerde rekening in de bus gekregen. Het Zilveren Kruis heeft een nieuw compu tersysteem geïnstalleerd dat grote problemen veroorzaakt. Omdat het bedrijf alle mens kracht nodig heeft om de pro blemen te verhelpen, is de af- deling Klantenservice' 's mid- I dags onbereikbaar. Het Zilveren Kruis heeft één miljoen ziekenfondspatiënten. Volgens een woordvoerder van de verzekeraar gaat het om ac ceptgiro's voor ziekenfondsver zekerden waarop de bedragen niet kloppen. „Dat kunnen pre miebedragen zijn, maar ook re keningen van behandelingen waarvoor een eigen bijdrage geldt of die überhaupt niet door daarom alleen het ziekenfonds worden ver goed." Het Zilveren Kruis kampte de afgelopen dagen met een overbezette telefoon lijn omdat veel mensen belden over hun nieuwe rekening. De problemen hebben te ma ken met de overgang van het oude naar het nieuwe compu tersysteem van de ziektekosten verzekeraar. De woordvoerder benadrukt dat dat laatste 'mil lennium-proof is. „Met de overgang naar het jaar 2000 zit het wel goed, dat was ook de re den voor de aanschaf van het nieuwe systeem, maar het werkt nu dus niet goed. We hebben aanloopproblemen." Die problemen zorgen voor een gigantische werkdruk op het hoofdkantoor in Noordwijk. „Die hadden we niet voorzien. We hebben er al extra mensen op gezet en laten anderen over werken. Ook onze afdeling Klantenservice werkt mee om de problemen op te lossen. De komende weken is de afdeling morgens van I tot 12.00 uur bereik baar." De Israëlische luchtmacht bombardeerde gisteravond doelen ver in Libanon, waaron der het hoofdkwartier van de Hezbollah in de Beka'a-vallei. ALMELO GPP Een groep van circa vijftien ac tievoerders heeft vanmorgen één van de toegangspoorten van de uraniumverrijkingsfa- briek Urenco in Almelo geblok keerd. De actievoerders van onder meer de milieubeweging 'On- kruit vergaat niet' protesteren tegen het gebruik van nucleaire energie en de rol van Urenco in de wereldwijde nucleaire keten. Urenco levert verrijkt uranium als grondstof voor kerncentra les. Het gaat om een vreedzame actie. Een deel van de actie voerders ketende zich vast aan de toegangshekken. Anderen blokkeerden de toegang door voor de poort te zitten. Urenco in Almelo was in 1981 het laatst doelwit van een soortgelijke blokkade-actie. Daarna zijn er nog wel kleine demonstraties geweest, maar tot blokkades kwam het niet. De bezoekersingang van Uren co werd door de activisten on gemoeid gelaten. De actie werd afgelopen weekeinde in Enschede voorbe reid. Circa veertig milieu- en vredesactivisten uit Nederland en Vlaanderen waren daar bij een voor een anti-nucleair acti- vistenweekeinde. Door de dagenlange massale evacuaties per helikopter van- I wege het lawinegevaar, dreigt het Zwitserse wintersportoord Grindelwald uitgerekend tij dens de jaarlijkse topdagen j dood te bloeden. Hoteliers heb- I ben daarom de tegenaanval in gezet: ze huren de evacuatiehe- i li's in om toch nog zoveel mo gelijk nieuwe gasten veilig naar het afgesloten wintersportoord te trekken. I Het was zaterdag een komen en gaan op de luchtmachtbasis I achter het dorpje Bolingen. He- wacht. Zevenhonderd likopters in alle soorten en ma ten vlogen af en aan met be stemming Grindelwald. Het ski- I dorp is door het lawinegevaar via de gebruikelijke toegangs weg vanuit Interlaken van de buitenwereld afgesloten. Tot het weekeinde was het voor de piloten eenrichtings verkeer: er leken alleen maar mensen weg te willen uit Grin delwald, zeker na de lawine ramp in het Oostenrijkse Galtür en de kleinere catastrofes in zuid-west Zwitserland, waar ook Grindelwald ligt. De meer dan achthonderd lawines zorg den hier voor vijftien doden. De berichten hebben niet ie dereen afgeschrikt. Net als in andere wintersportoorden is voor Grindelwald de zaterdag de dag van de wisseling van de vertrekken via de luchtbrug huiswaarts. Ze worden afgelost door ongeveer vierhonderd nieuwe vakantiegangers, onder Pagina 3: wie ook Nederlanders. Bewoners van Israëls noorden hebben de nacht doorgebracht in de schuilkel ders, uit vrees dat de Hezbollah katyusha-raketten zou lance ren. Maar tot vanochtend vroeg was het rustig in het grensge bied. burgerdoelen zullen De gisteren omgekomen bri- Vorige week kwamen al drie gade-generaal Erez Gerstein, paracommando's om het leven, toen hun eenheid in een hin derlaag van de Hezbollah was gelopen. Gisterochtend vroeg richtten twee katyuasha-raket- ten lichte schade aan in het noorden van Israël. De Hezbol- fungeerde als hoofd-coördina- tor tussen het Israëlische leger- commando en de de VN-troe- pen in Zuid-Libanon. De gedo de journalist, de 32-jarige Ilan Ro'eh van de Israëlische radio, reisde met hem mee voor het Om een leegloop van de ac commodaties te voorkomen, biedt zowat elke hotelier en pensionhouder in Grindelwald gasten met een reservering een gratis helikoptervlucht Bönin- gen-Grindelwald aan. Ongeveer vierhonderd nieuwkomers la ten dit 'cadeautje' ter waarde van honderd Zwitserse francs 138 gulden) niet aan hun neus voorbij gaan. Voor de helikopterbedrijven is de afsluiting van Grindelwald en tot afgelopen vrijdag ook van het naburige Adelboden 'kassa'. De afgelopen elf dagen hebben ze via deze twee luchtbruggen zo'n 14.000 mensen vervoerd, schat Daniel Hofer van de Swiss Helicopter Association. Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Nederlands gezegde Felle maartwind maakt veel fruit. maken van een reportage. De andere slachtoffers waren Ger steins chauffeur en een ser geant van de verbindingsdienst. Premier Netanyahu ontving het nieuws over de aanslag in Libanon tijdens een kort be zoek aan de Jordaanse hoofd stad Amman. „Het is duidelijk dat Israël deze voortdurende aanvallen op zijn grondgebied, zijn burgers en zijn soldaten, niet kan tolereren. Israël weet wat het te doen staat," zei hij op een persconferentie. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright heeft Israël en Libanon gisteren opgeroepen tot kalmte. De Indonesische politie heeft vanmorgen op het eiland Am- bon zeker negen moslims doodgeschoten. Volgens oog getuigen opende de politie zonder waarschuwing het vuur op een menigte die een mos kee verliet. Andere bronnen meldden ook nieuwe botsin gen tussen christenen en mos lims op Ambon. Christelijke bendes staken daarbij tiental len huizen van moslims en een moskee in brand. Het Oost-Indonesische ei land is sinds januari het strijd toneel van bloedige gevechten tussen moslims en christenen. De afgelopen maand vielen daarbij rond de tweehonderd doden. Duizenden mensen zijn op de vlucht geslagen. Jakarta stuurt in verband tnet de onlusten duizend extra agenten naar Ambon. Dat is bekendgemaakt door de mili taire commandant van het ge bied. De versterking komt bo venop de duizend soldaten en 1.400 agenten die al op de Mo- lukken zijn gestationeerd. In Jakarta heeft de opperbe velhebber van het leger, gene raal Wiranto, vandaag de op richting bekendgemaakt van een mobiele brigade, die overal in Indonesië kan worden inge zet om onlusten de kop in te drukken. Koningin Beatrix opent Keukenhof LISSE Koningin Beatrix opent woens dag 24 maart in Lisse de vijftig ste Keukenhof. Keukenhof werd in 1949 door bloembollenex porteurs en -kwekers opgezet als etalage voor het bloembol lenvak. Het jubileumjaar staat een aantal bijzondere evene menten op het programma, waaronder een historische jachtstoet met valkerij-demon stratie, een overzichtstentoon stelling van vijf decennia Keu kenhof-affiches, een jubileum- beeldenroute en een fototen toonstelling. Uitgebreid weeroverzicht op pagina 30 VANDAAG 30 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Gesprek van de Dag_ Gezondheid/Strips RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Uitgaan8 Het LAKtheater presenteert 'Creole' met de dansers Paul Selwyn Norton en Mauricio d'Oliveira, waarvoor een kortingsbon. GroenLinks wil automobilisten op platteland ontzien Groenlinks wil dat automobi listen aparte heffingen betalen op drukke wegen en dat er in alle steden (hogere) parkeerta rieven komen. Maar voor auto mobilisten op het platteland vindt de fractie in de Tweede Kamer dat niet nodig. Zij zijn immers gedwongen om van de auto gebruik te maken. Op het platteland biedt de auto juist wél een praktische oplossing. Hij zorgt daar voor veel minder overlast. Plattelan ders die afhankelijk zijn van het openbaar vervoer krijgen het volgens GroenLinks steeds moeilijker. Het onderscheid tussen automobilisten op het platteland en in drukke gebie: den is het meest opvallende punt in de notitie Mobiliteit op Maat. GroenLinks-fractievoor- zitter Rosenmöller overhandig de het eerste exemplaar zater dag aan voorzitter Nouwen van de ANWB. •PvdA-minister Netelenbos van verkeer en waterstaat noemde het opmerkelijk dat GroenLinks nu eindelijk erkent dat er mensen zijn die niet zon der de auto kunnen. Verder ziet ze weinig in het plan. „We moeten juist doorgaan met het beter maken van het openbaar vervoer. En het lijkt me ook moeilijk uitvoerbaar omdat de heffing per kilometer moet worden geïnd", aldus Netelen bos op een PvdA-bijeenkomst. In de notitie pleit GroenLinks voor een maximum snelheid van 90 kilometer per uur op snelwegen. Die kan worden af gedwongen met een snelheids begrenzer. In woonwijken kan dat 20 kilometer per uur zijn. leiden Bloemen voor Rinus van der Lubbe. In het bijzijn van ongeveer 150 belangstellenden is zaterdag bij de Morspoort in Leiden, op enkele meters afstand van zijn geboortehuis, een gedenksteen voor de 65 jaar geleden in Leipzig terechtgestelde metselaar onthuld. De steen is één van de drie tekens ter nagedachtenis aan de man die op 27 februari 1933 in Berlijn de Rijksdag in brand stak als protest tegen Hitier. Eerder werd al een herdenkingssteen in Leipzig onthuld. Naar verwachting wordt in mei de derde steen in Berlijn ge plaatst. De gedenkstenen zijn ontworpen door het kunstenaarsduo Sluik/Kurpershoek. Pagina 29: 'Rinus moet nu eerherstel krijgen' foto anp Ja, "ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Jan Zeeman draagt leiding 'textielsuper' over den r Jan Zeeman zwaait vanaf vandaag niet langer de scepter over het imperium van 530 blauw-gele 'textielsupers'. De man die 32 jaar geleden in Al phen aan den Rijn een marktkraam verruilde voor een winkel stopt ermee. „Ondernemen is met een te nadrukkelijk aanwezige overheid minder leuk geworden. Ik ga een beetje beleg gen, projectontwikkelen, want we hebben lekker kunnen sparen al die jaren." De productie van Zeeman komt voor bijna tachtig procent uit Azië. De lonen zijn er lager, maar belangrijker is volgens Zeeman dat de effi ciency er enorm hoog is. Hij voegt er direct aan toe dat niet alleen Zeeman in Azië produceert en steekt de draak met de dure merken. „Die krokodillenboer, Lacoste, en „Ralph.. hoe heet-ie - Imbar, of nee Lauren, komt van merk. „Zo'n merkje op je borst vind ik zo be dezelfde band af als wij. Het enige verschil is dat kennen dat je te veel hebt betaald. Soms staat die merken constant aanwezig het met koeienletters op een hemd, en dan denk ik: wat kinderachtig eigenlijk dat je je zo moet profileren. Bij jongeren kan ik het me voorstel len, maar bij volwassenen.... zijn tijdens het productieproces. Ik geloof echter niet dat dit invloed heeft op de kwaliteit. In de fabriek wordt niet gezegd: nu gaan we produce ren voor Zeeman en dus gaan we het afraffe len." Zeeman moet lachen om de cultus 1 i het Pagina 7: Textiel gigant slaat I Na de eerste twei i Per maand i automatisch (f 33,70) (1-V.m. controle bezorging) 1 weken betaal ik mijn abonnement: n|p|3Per kwartaal O automatisch (f. 96.901 O acceptgiro (f. 97.90) Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN Deze bon in een envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 8 "712141 "400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1