NAVO vreest escalatie in Kosovo Duitsland dolt in Europese arena met Spaanse stier Buitenland Slot op de mond Uitnodiging voor Leidse tudiemarkt en Open Dagen Advocaten Ocalan vrezen voor hun leven >AG 27 FEBRUARI 1999 155 7 ■jsale arrestaties in Oezbekistan De autoriteiten in Oezbekistan hebben meer dan vijf- d mensen aangehouden na een reeks bomaanslagen in dstad Tasjkent, vorige week. Dat melden mensenrech- t inisaties in Moskou. Volgens president Karimov werden ilagen gepleegd door 'religieuze fanatici', met de bedoe- m om te brengen. Karimov bleef overigens ongedeerd, estien mensen kwamen om het leven. Volgens een men- ïtenorganisatie zitten nog altijd tweehonderd mensen arimov meldde dinsdag dat dertig mensen nog vastzitten lenking van het organiseren van de aanslagen. missie Angola definitief ten einde uk» De VN-Veiligheidsraad heeft gisteren een einde ge- aan het mandaat van de VN-missie in Angola. Door de pgelaaide burgeroorlog had secretaris-generaal Annan maand al geadviseerd op te houden met de VN-missie in omdat die toch niets opleverde. Ook de Angolese presi- os Santos had om beëindiging van de missie gevraagd, an omdat die partijdig zou zijn. Op dit moment zijn er 00 VN'ers in Angola. Die moeten voor 20 maart het land n. Sinds 1961, toen de opstand tegen de voormalige kolo- Portugal begon, is er vrijwel zonder onderbreking oorlog d in Angola. Nog voor het land in 1975 onafhankelijk I >rak de burgeroorlog uit die nu nog voortduurt. V gaat alliantie aan met Barak em» De voormalige Israëlische minister van buitenlandse David Levy gaat een verkiezingsalliantie aan met de op- nele Arbeiderspartij van Ehud Barak. Dit heeft hij giste- klaard op de Israëlische tv. De gemeenschappelijke lijst, één', maakt volgens Levy goede kans om premier Neta- te verslaan. Levy stapte in januari vorig jaar met zijn klei- her-partij uit de coalitie met Netanyahu's Likud, omdat niet eens was met het beleid van de premier jegens de jnen. In Israël werd al langer rekening gehouden met een e tussen de twee partijen. [jder beboet na nep-documentaire De Britse zender Channel 4 heeft een boete van bijna lf miljoen gulden gekregen wegens het uitzenden van een ientaire over jonge mannelijke prostituees. Scènes in de ïge bleken te zijn gespeeld door productiemedewerkers iden van de programmamakers. De boete werd opgelegd e Onafhankelijke Televisiecommissie, de Britse tegen- van het Commissariaat voor de Media. Het is de tweede drie maanden dat de commissie een boete oplegt we- tënsceneerde documentaires. In december kreeg Carlton lunications een recordboete van 6,5 miljoen gulden we et uitzenden van een nep-documentaire over Columbi- jdrugsmokkelaars. Iklachten tegen Castro verworpen J De Cubaanse leider Fidel Castro hoeft voorlopig niet te- e staan wegens schending van de mensenrechten en mokkel. Een Franse rechter heeft de aanklachten tegen die de advocaat Serge Lewisch vorige maand hacf inge- niet-ontvankelijk verklaard. Lewisch handelde onder n opdracht van de dochter van de Cubaanse kolonel An- a Guardia, die in 1989 werd geëxecuteerd wegens drugs- el. De rechter oordeelde dat de dochter slechts indirect had geleden, en dat in een dergelijke zaak alleen het aar ministerie tot vervolging kon overgaan. Tegen Castro ook aanklachten ingediend door twee voormalige gevan- een Fransman en een Cubaan, wegens misdaden tegen ïselijkheid en marteling. Ook die zijn verworpen. aken China en Afghanistan CTONChina en Afghanistan behoren volgens de VS tot len met de zwaarste schendingen van de mensenrechten vereld. Dit staat in het jaarlijkse rapport over de situatie mensenrechten in de wereld, dat het Amerikaanse mi- e van buitenlandse zaken gisteren heeft gepubliceerd. Pe- )u zijn beleid van volledige onderdrukking van politieke ïnten hebben hervat. Zij worden gearresteerd en in niet are processen veroordeeld. Ook Tibetanen en moslims n op een onaanvaardbare manier vervolgd, aldus het rap- n Afghanistan is er volgens het State Department sprake n ongehoord brute onderdrukking van minderheden, en worden er van alle grondrechten beroofd. Ook Turkije >a doen het volgens de VS niet goed. Dreigende oorlog leidt ook tot onmst onder Servische bevolking De NAVO is zeer bezorgd over de dreigende escalatie in de Servische provincie Kosovo. De Servische troepenop bouw, de intimidatie en tegenwerking van OVSE-waar- nemers en de voortdurende militaire incidenten in en rondom Kosovo versterken de vrees dat Joegoslavië een grootschalig offensief voorbereidt tegen het Kosovo Be vrijdingsleger, het UQK. pristina-prizren afp-dpa-rtr Ook onder de Joegoslavische bevolking groeit de angst voor een nieuwe oorlog. Er is vol gens de gezaghebbende men senrechtenadvocaat Natasa Kandic zelfs regelrechte paniek ontstaan. „Servische mannen zijn bang dat zij worden opge roepen om in Kosovo tegen het U£K of de NAVO te gaan vech ten. De dienstplicht is verlengd, verloven zijn ingetrokken en er worden reservisten opgeroe pen", weet Kandic. Het is volgens haar voorals nog onduidelijk of de Servisch- Joegoslavische troepenopbouw doorgaat met het oog op een naderend offensief tegen het U£K, of als voorbereiding op het militaire treffen waarmee de NAVO dreigt als Belgrado op 15 maart geen vredesakkoord met de etnische Albanezen sluit. De NAVO en Verenigde Staten vermoeden dat Belgrado het U£K voor die datum een vernietigende slag wil toebren gen. De Servische autoriteiten ontkennen dat een offensief te gen de etnisch-Albanese rebel len op handen is. Desondanks ging het Joegoslavische leger gisteren door met de snelle troepenopbouw in en rond de opstandige provincie. Inmid dels zijn daar twee keer zoveel Servische agenten en Joegosla vische militairen gestationeerd dan de vorig jaar gesloten ak koorden tussen de OVSE en Belgrado toelaten. Albanië steunt intussen de nieuwe voorlopige regering die de etnische Albanezen in Koso vo hebben gevormd. Het U£K zou ook deelnemen aan die re gering, ondanks verzet van po litiek leider Adem Demagf. Hij zei eerder dat de regering in strijd is met de beginselen van zijn organisatie, die strijdt voor een onafhankelijk Kosovo. Aan de voorlopige regering zouden verder de gematigde Democra tische Unie van Ibrahim Rugo- va en de Democratische Bewe ging van Rexhep Xhosha mee doen. Jakarta Een student verbeeldt bij een demonstratie in Jakarta met een slot op zijn mond het gebrek aan vrijheid van meningsuiting dat volgens velen nog altijd bestaat in Indone sië. De demonstranten eisten vrijlating van een andere studenten, die de afgelopen dagen elders in het land werden aangehouden wegens 'opruiing'. De demonstratie mocht overi gens niet baten. Ook deze studenten werden opgepakt. foto reuters Leidse studiemarkt: zaterdag 13 maart Open Dagen Vrijdag 12 maart: Geneeskunde Vrijdag 19 maart: Culturele antropologie en sociologie der niet-westerse samen levingen, Biomedische wetenschappen, Biofarmaceutische wetenschappen Zaterdag 20 maart: Afrikaanse taalkunde, Afrikanistiek, Arabische, Nieuw-Perzische en Turkse talen en culturenuChinese talen en culturen, Egyptische taal en cultuur, Talen en culturen van Indiaans-Amerika, Indische en Iraansc talen en culturen (India), Talen en culturen van Zuidoost- Azië en Oceanië (Indonesië), Islamologie, Japanse taal en cultuur, Koreaanse taal en cultuur, Talen en culturen van Latijns- Amerika, Semitische talen en culturen. Vergelijkende taalwetenschap, Manage- mentvariant letteren. Godgeleerdheid Vrijdag 26 maart: Bestuurskunde, Wijsbegeerte, Scheikunde Zaterdag 27 maart: Algemene literatuur wetenschap, Algemene taalwetenschap, Duitse taal- en letterkunde. Engelse taal- en letterkunde, Franse taal- en letterkunde, Italiaanse taal- en letterkunde, Nederlandse taal- en letterkunde, Ruslandkunde, Slavische taal- en letterkunde Vrijdag 9 april: Psychologie, Informatica, Politicologie Zaterdag 10 april: Archeologie, Geschiedenis, Griekse en Latijnse talen en culturen, Kunstgeschiedenis Vrijdag 16 april: Rechten, Biologie, Wiskunde Vrijdag 23 april: Pedagogische weten- Vrijdag 4 juni: Natuurkunde, Sterrenkunde oltype: 4 vwo 5 vwo 6 vwo anders r deze bon in open envelop, zonder postzegel, r ersiteit Leiden, antwoordnummer 10271,2300 s Studiclijn 071 5271111, kijk op Internet v Kite of stuur de bon op voor opgave en m irkt en/of een van de Open Dagen. Universiteit Leiden 'De hoofdverantwoordelijke daarvoor is de president' CORRESPONDENT De gevangen PKK-leider Abdul lah Öcalan moet het voorlopig zonder rechtsbijstand doen. Zijn advocaten worden zodanig geïntimideerd dat ze vrezen voor hun leven. Ze schorten de verdediging op tot hun eis tot bescherming ingewilligd is. „Ik kan ieder moment worden ver moord. De hoofdverantwoor delijke daarvoor is de presi dent", zei gisteren een van de twee advocaten die öcalan donderdag voor het eerst mochten bezoeken. Advocaat Hatice Korkut durf de niet naar de persconferentie te komen. Haar collega Ahmet Zeki Okcuoglu vertelde van te lefonische bedreigingen aan al zijn familieleden, en hoe zijn zoon had' moeten ontkennen dat hij zijn vader kende om niet in elkaar te worden geslagen. In een eerste reactie zei premier Ecevit dat Okcuoglu 'een smet had geworpen op de Turkse justitie'. De veiligheid van de advocaten is volgens hem wel degelijk verzekerd. De advocaten werden ook twee keer bedreigd door een groep extreem-rechtse beto gers, toen zij wilden oversteken naar het gevangeniseiland Im- rali in de Zee van Marmara, waar öcalan wordt vastgehou den. Volgens de raadslieden had de politie geweigerd hen in veiligheid te brengen. Osman Baydemir, een andere advocaat die gisteren aan Okcuoglu's persconferentie zou deelne men, werd voor het gebouw opgepakt en in een politiebusje afgevoerd op grond van een oud arrestatiebevel. De advocaten hebben hun cliënt Öcalan op Imrali slechts twintig minuten kunnen spre ken. Dat gebeurde in het bijzijn van een rechter, die er - zoals gebruikelijk bij dit soort zaken - op toezag dat er geen strafbare informatie werd uitgewisseld. Ook waren twee gemaskerde mannen aanwezig. „Toen de rechter hen op mijn verzoek vroeg de ruimte te verlaten, zei den ze dat ze slechts bevelen aannamen van de generale staf in Ankara. De rechter heeft dat genoteerd in de stukken", aldus Okcuoglu. Los van de inbreuk op de ver trouwensrelatie tussen cliënt en advocaat, is de aanwezigheid van militairen in de gevangenis volgens Okcuoglu verboden. Zij zijn verantwoordelijk voor de veiligheid om de gevangenis heen. De veiligheid binnen is de verantwoordelijkheid van het ministerie van justitie. Öca lan maakte volgens Okcuoglu tijdens het gesprek een afwezi ge indruk en zijn ogen dwaal den voortdurend af naar de ge maskerde mannen. Hij klaagde over keel- en oorpijn, maar was vooral nieuwsgierig naar de re acties in de buitenwereld. In totaal hebben zestig advo caten zich bereid gemeld de verdediging op zich te nemen. Eind jaren tachtig stond Ok cuoglu zelf op de dodenlijst van de PKK. Het antwoord op de vraag waarom hij deze zaak op zich wilde nemen, liet hij in het midden. „Geld? Hij heeft een hoop, dat weet ik. Misschien wel roem", aldus de jurist. Te gen öcalan heeft Okcuoglu ge zegd dat dit het proces van de eeuw zou kunnen worden. Macedonië wil VN-macht houden SKOPJE-NEW YORK Rtr-AFP Macedonië heeft het westen gisteren gevraagd ervoor te zor gen dat de VN-vredesmacht Unpredep in het land kan blij ven, ook als het mandaat maandag afloopt. China ge bruikte donderdag in de VN- Veiligheidsraad zijn veto tegen verlenging van het mandaat, omdat Macedonië diplomatie ke betrekkingen is aangegaan met Taiwan, dat door Peking als een afvallige provincie wordt beschouwd. Het officiële Chinese standpunt is dat de VN-missie niet meer nodig is. Volgens de Macedonische pre sident Gligorov wordt de ver lenging van het mandaat juist geweigerd op een moment waarop deze dringend nodig is. In de naburige Servische pro vincie Kosovo wordt al ruim een jaar gevochten tussen et nisch Albanese separatisten en de autoriteiten in Belgrado. Macedonië heeft zelf een om vangrijke Albanese minderheid. De VN-macht is in 1993 juist opgezet om te voorkomen dat conflicten in de rest van ex-Joe- goslavië overslaan naar Mace donië. Westerse diplomaten denken na of de VN-soldaten onder een andere vlag in Macedonië kun nen blijven. Er is al een twee duizend man sterke NAVO- macht in het land, die des noods de OVSE-waamemers uit Kosovo moet redden. Ook is het bondgenootschap bezig met een vredesmacht van 28.000 man voor Kosovo. Grote lidstaten EU toch voor taxfree verkoop KÓNIGSWINTER ANP Als het aan de grote EU-landen ligt, gaat de belastingvrije ver koop van sigaretten en drank voorlopig door. Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië leggen het recente advies van de Europese Commissie naast zich neer. Die wil vasthouden aan het besluit uit 1991 om het belastingvrij winkelen vanaf juli volledig af te schaffen. De Duitse kanselier Schroder toverde gisteren op de informe le EU-top in Königswinter vlak bij Bonn het voorstel tevoor schijn om de BTW op belas tingvrije verkoop, zoals voorge nomen, wel vanaf 1 juli op te leggen, maar de accijnzen op drank en tabaksproducten drie jaar uit te zonderen. Schroder wist zich gesteund door de Britse premier Blair en president Chirac en premier Jo spin van Frankrijk. Andere re geringsleiders reageerden geïr riteerd en afwijzend. De Europese Commissie pre senteerde vorige week nog, op verzoek van de EU-leiders, een rapport dat de werkgelegenheid in de sector helemaal niet zo zwaar heeft te lijden van het be sluit uit 1991. Volgens de zeer actieve lobbyorganisaties zou den liefst 136.000 banen verlo ren gaan. Vooral de Belgische premier Dehaene haalde uit naar het Duitse EU-voorzitterschap. Hun werkwijze wekt volgens hem 'de indruk dat men de Eu ropese Commissie wantrouwt'. Premier Kok was niet zo uitge sproken. Op de Europese top in december in Wenen wilde hij nog wel een verlenging van de belastingvrije verkoop tot 1 ja nuari 2000 billijken. „Onze op vattingen zijn bekend", zei Kok in Königswinter. De ministers van financiën krijgen het Duitse idee over twee weken op hun bordje. Ze zouden dan de commissie moeten opdragen een wets voorstel uit te werken. Maar ze kunnen dat alleen unaniem doen, omdat het besluit des tijds ook unaniem is genomen. De Deense premier Rasmussen was in Königswinter in elk geval vierkant tegen. PAUL KOOPMAN CORRESPONDENTEN Dat de voorzitter van het Europees Par lement uit Spanje komt, is niet alleen aan zijn gekruide accent te horen. José Maria Gil Robles haalde gisteren in Bonn een zuiver Iberische metafoor uit de kast toen hem werd gevraagd hoe heftig de Europese staats- en regerings leiders stoeien over de verdeling van de financiële lusten en lasten in Europa. „Het is een stierengevecht", stelde Gil Robles vast. „Men kijkt hier waar de zwakke plekken van de stier zitten. Maar het echte gevecht is pas eind maart op de tweedaagse top in Berlijn. En dat zal een lang en uitputtend gevecht wor den." De beeldspraak van Robles, tijdens Eu ropese toppen doorgaans niet de scherpste waarnemer, was niet eens zo slecht gevonden. Als een echte toreador zwaaide de Duitse Bondskanselier Schroder gisteren in Hotel Petersberg te Bonn met de rode lap: omstreden voor stellen voor de hervorming van het Eu ropese steun- en landbouwbeleid. En om beurten vlogen de collega's - de Brit se premier Blair, de Franse president Chirac of de Spaanse premier Aznar - zoals verwacht in het rode textiel. Volgens Brusselse diplomaten zijn Euro pese regeringsleiders soms net getergde beesten: ze moeten eerst uitrazen voor ze door de knieën kunnen gaan. Aan adrenaline momenteel geen gebrek. Over de nieuwe financiering van de Unie, in Eurojargon 'Agenda 2000' ge doopt, wordt immers al ruim een jaar in een steeds grimmiger sfeer onderhan deld, zonder al teveel vooruitgang. Ne derland wil per se 1,3 miljard gulden be zuinigen op zijn EU-afdracht in 2002.' Groot-Brittannië klampt zich vast aan zijn kortingsregeling, de zuidelijke lid staten verdedigen hun ontvangsten uit Europese steunfondsen, en Frankrijk steigert zodra de Franse landbouwin komsten in het geding zijn. Hoe dit gevecht zonder bloedvergieten te beëindigen? De Duitse bondskanse lier lanceerde daarvoor gisteren een nogal originele tactiek. Hij deed net alsof belangrijke meningsverschillen niet be staan en stelde vervolgens verheugd vast dat er op sommige punten 'brede over eenstemming' was bereikt. Eén stier in de arena zag Schroder in het bijzonder over het hoofd: de Spaanse. Net als in 1992 is Spanje aanvoerder van een groep 'arme landen', die een hard gevecht wil leveren voor het behoud van de solidariteit tussen noord en zuid in Europa. Maar Duitsland vindt met Ne derland dat de grenzen van die solidari teit wel bereikt zijn. En dus concludeer de Schroder aan het eind van de infor mele top in Petersberg doodleuk dat zich een 'brede consensus' aftekent over het bevriezen van de EU-uitgaven op ongeveer 190 miljard gulden per jaar. Spanje, de grootste netto-ontvanger van Europees geld, peinst daar om voor de hand liggende redenen niet over. Net als Griekenland, Portugal en Ierland. Hoezo consensus? Maar ook Frankrijk, traditio neel samen met Duitsland de motor van Europa, wordt door de Bondskanselier genegeerd als dat hem zo uitkomt. On danks rabiaat Frans verzet tegen een to taal andere financiering van het land bouwbeleid, houdt Duitsland dit voor stel op tafel. De woede daarover is zó groot, dat een Franse bewindspersoon in een achter- grondgesprek met landgenoten klaagde: „De arrogantie van Duitse ambtenaren wordt slechts geëvenaard door de in competentie van de Duitse politici." Het zand in de Frans-Duitse motor én de oplopende Spaanse frustraties over Schröders selectieve blindheid, vormen een groot risico voor de beslissende top in Berlijn. Diplomaten betwijfelen of er zonder een Frans-Duits akkoord in maart wel een deal kan komen die de fi nanciering van Europa voor de komen de zeven jaar veiligstelt. En dan is er nog de Spaanse premier Az nar die getergd kan besluiten de arena voortijdig te verlaten. Zijn voorganger Gonzales dreigde daar in 1992 tijdens de 'poentop' in Edinburgh ook mee. Dat dreigement leverde Spanje uiteindelijk tientallen miljarden guldens extra steun op.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7