De witte dood ZATERDAG BIJVOEGSEL I Deze winter is alles anders Leidsch Dagblad ZATERDAG 27 FEBRUARI 1999 Tientallen doden, een veelvoud aan gewonden, tienduizenden inwoners en vakan tiegangers ingesneeuwd, massale evacuaties. Het sneeuwparadijs in het hart van Europa blijkt plotseling geen amusementspark waar voor de prijs van een skipas eindeloos kan worden gedold. De natuur slaat toe. Domme pech? Voorbode van een klimaatsverandering? Of wordt nu de tol betaald voor de jarenlange ongebreidelde uitbreiding van skigebieden? De hoogbejaarde Fritz Kessler (77) uit het Oostenrijkse Klös- terle spreidt zijn handen in de lucht en slaat zijn ogen op naar de grijze ber gen. „Als de sneeuw eenmaal gaat rollen, is het net vloeibaar beton in massa's van soms een kilometer breed. Niet te stoppen. Daar is niets tegen opgewassen." Reusachtige poederwolken die met snel heden van twee-, driehonderd kilometer per uur de berg afstuiven. Bijna geruisloos nade rend. Op het moment dat het gerommel van onweer hoorbaar is, is de lawine al zo dicht bij dat er niet meer aan te ontkomen valt. Bomen knappen als luciferhoutjes, huizen storten in en mensen worden reddeloos meegesleurd en bedolven. De witte dood is angstaanjagend. Onmiddellijke hulp is van levensbelang. Binnen een uur zijn twee van de drie slachtoffers gestikt in een volstrekt machteloze situatie. Bewegen lukt niet, roe pen is zinloos want niet hoorbaar. Slachtof fers kunnen enkel hopen dat ze op tijd door speurhonden of reddingswerkers worden ge vonden. Wetenschappers hebben in een lawine- gebied een huis gebouwd en dat volledig uit gerust met camera's. De beelden van de ver nietigende kracht van de lawine worden op de Oostenrijkse televisie bij herhaling uitge zonden. Het is een overrompelende registra tie die kijkers letterlijk naar adem doet hap pen. Kessler is eens ter nauwer nood ontsnapt aan een lawine. Als eigenaar van een taxibe drijf reed hij vele jaren koningin Juliana en prins Bernhard met de prinsesjes van hun onderkomen naar de skigebieden. Altijd zon der problemen. Maar met een andere gast, de prins van Beieren, kwam hij jaren geleden in een lawine terecht. „We reden met een bus en twee auto's vol toeristen richting Lech. Plotseling hoorde ik een zoevend ge luid. Zowel voor als achter mijn auto lag van uit het niets een metersdikke laag sneeuw op de weg. Toen ik eroverheen kon klimmen zag ik de ramp: de lawine had de bus aan de bovenkant geraakt en als een speelbal het dal ingeworpen. Tientallen doden en zwaar gewonden." Avonturiers Lawines waarbij doden vallen, worden door gaans veroorzaakt door skiërs of snowboar ders. Alle waarschuwingen negerend, verla ten steeds meer waaghalzen de pistes voor de sensatie van maagdelijke sneeuw. Niet ge prepareerde sneeuw kan echter gevaarlijk zijn. In ongunstige situaties is het gewicht van een enkele skiër voldoende om een lawi ne te veroorzaken. Maar deze winter is alles anders. Het zijn geen avonturiers die de vernietigende muren van sneeuw in Zwitserland en Oostenrijk hebben laten rollen. Lawine-waarnemer Grabher van het Lawine-instituut in het Oos tenrijkse Bregenz: „Het zijn spontane lawi nes, ontstaan in extreme omstandigheden. In zeven dagen tijd is boven de 1400 meter drie meter sneeuw gevallen. Plaatselijk zelfs vier meter. Door de relatief hoge temperatu ren heeft de sneeuw zich niet kunnen hech ten. Extra probleem is de sterke noordweste lijke wind die op de vier, vijf meter hoge sneeuwwallen beukt. Dat geeft enorme spanning. En nu wordt het plotseling veel warmer, waardoor de toplaag van het sneeuwdek gaat smelten en grote delen kun nen gaan schuiven. Deze natte lawines doen in kracht niet onder voor die van losse sneeuw." In het befaamde Sneeuw- en Lawine-insti tuut in het Zwitserse Davos wordt de sneeuwvlok al bijna zeventig jaar in al zijn vormen en dynamiek bestudeerd. Sinds de 'lawine-winter' van 1951/1952, waarbij 98 mensen de dood vonden, gaat de aandacht vooral uit naar betere bescherming en een effectiever waarschuwingssysteem. Sneeuw- netten en grote betonnen en stalen con structies moeten wegen en huizen in lawine gevaarlijke gebieden beschermen. In het la boratorium van het instituut, 2.662 meter hoog op de top van de Weissfluhjoch, wor den sneeuwkristallen nagemaakt. Op de driedimensionale reconstructies laat men vervolgens computerprogramma's los die de lawineprognoses moeten verbeteren. Als waarschuwingssysteem is een netwerk van meetstations opgezet. Om het uur worden gegevens als sneeuwhoogte, temperatuur, windrichting en windsnelheid opgeslagen en doorgegeven ter beoordeling van lawine-ex perts. Speciale airbag Maar ondanks alle investeringen en experti se vallen er lawines naar beneden op plek ken waar niemand ze had verwacht. „Er is een oude boerenspreuk die zegt dat je nooit kunt weten wanneer en op welke plaats een lawine naar beneden komt. Zo is het nu een maal", zegt burgemeester Hubert Sprenger van het Oostenrijkse dorpje St. Anton, dat in 1988 werd getroffen door een 'onbeschrijfe lijke' ramp en deze dagen gespannen af wacht of de sneeuw opnieuw ongeluk zal brengen. Zeven doden en vele gewonden waren er destijds in St. Anton te betreuren. „Er kwamen tonnen sneeuw naar beneden. Dat moet je met eigen ogen gezien hebben, anders geloof je het niet," zegt Walter Stolz van de lawinecommissie, die zijn moeder bij de ramp verloor. „Niemand had toen voor zien dat juist van die kant de sneeuwmassa een deel van het dorp begroef', aldus Stolz. „Er zijn inmiddels zes miljard Oostenrijkse schilling (960 miljoen gulden, red.) geïnves teerd, maar toch zullen we het moeten ne men zoals het is, als het fout gaat." De eerste bewoners in St. Anton zijn inmiddels geëva cueerd. Ook de dodelijke lawine in Galtür die over een breedte van 800 meter losbarstte, was niet te voorzien. Geoloog Dr. Karl Kleeymayr: „In 1919 kwam vanaf die berg voor het laatst een lawine en die was bovendien veel klei ner. Verhinderen kan men het nooit, maar we zullen door moeten gaan met de vernieu wingen en verbeteringen van de beveili ging" Lawines zijn niet te voorkomen, slachtof fers evenmin. Wel pleit Kleeymayr voor een verbetering van de prognoses door een bete re coördinatie van de verschillende 'lawine commissies'. Moeilijker is het om (jonge) skiërs en snowboarders ervan te doordringen dat ze op de pistes moeten blijven. De waaghalzen hebben doorgaans geen enkele notie van ge vaar. Ze dragen geen reflectoren of lawine piepers die een eventuele zoekactie verge makkelijken. Daarbij weten ze niet wat te doen als vrienden onder de sneeuw bedol ven raken. De meeste snowboarders gaan hulp halen, terwijl in de wedloop tegen de tijd het zoeken het allerbelangrijkste is. Het Lawine-instituut in Davos heeft een airbag ontwikkeld die als een rugzakje wordt omgebonden. In aanraking met een lawine blaast het kussen zich vanzelf op. Slachtof fers hebben hierdoor meer ruimte en dus langer zuurstof in afwachting van redding. Gezien de prijs van 2400 gulden is de levens verlengende airbag slechts voor weinigen Invloed Slimme waarschuwingssystemen, airbags, de gevarenzones die bij nieuwbouw het lawine risico aangeven in de kleuren groen (veilig), geel (niet zonder risico) en rood (gevaarlijk) Ze kunnen hooguit de schade van lawines beperken. Voorkomen niet. Lawines zijn de natuur eigen. Maar wie ingrijpt in de natuur kan ook het verloop van lawines beïnvloeden. Weten schappers zetten grote vraagtekens bij de boskap ten faveure van skigebieden. Voor el ke boom wordt weliswaar een andere ge plant (het aantal hectare bos in West-Oos tenrijk is de laatste twintig jaar zelfs toegeno men), maar om wat voor bossen gaat het dan? Productiebossen of zogenoemde ban- walder, die specifiek bedoeld zijn om dorpen te beschermen tegen lawines. Vooral de hoogte waarop de bomen staan is van be lang. Juist hoog op de hellingen kan een la wine nog worden gebroken. Lager, als de sneeuwmassa eenmaal snelheid heeft ge maakt, is er geen houden meer aan. En hoe gezond zijn de bossen nog? Volgens MamLx Viëtor, secretaris en pro jectleider van het Nederlands Alpenplatform, waarbij zowel toeristische als milieuorgani saties zijn aangesloten, is de vitaliteit van de bossen in de Alpen de afgelopen jaren afge nomen door toedoen van het toerisme. Langs belangrijke verkeersaders als de Gothardtunnel en de Brennerpas zijn de bossen er slecht aan toe. Afgelopen weekein de is het dorpje Bristen nabij de Gothardtun nel deels geëvacueerd, omdat het bos geen bescherming meer biedt tegen lawines. Veranderend klimaat De meeste Oostenrijkers en Zwitsers wuiven het toerisme als boosdoener weg. Er is ge woon uitzonderlijk veel sneeuw gevallen. Puur toeval. Of niet? Voor de stichting Natuur en Milieu past de extreme neerslag precies in het beeld van een veranderend klimaat. Beleidsmedewerk ster Marleen Bootsma: „Een klimaatsveran dering geeft meer extremen in temperatuur, neerslag en storm. De afgelopen jaren heb ben we het ene na het andere record gehad. Gemiddeld hoge temperaturen, overvloedige regen, veel stonn en nu dit weer. De extre men stapelen zich dusdanig op dat toeval steeds onwaarschijnlijker lijkt. We zijn aan het spelen met de aarde. De aarde warmt op, het klimaatsysteem raakt in de war. Het is de hoogste tijd dat we het klimaatprobleem se Evacuatie van Nederlandse scholieren, met vakantie in Oostenrijk, foto wfa-pieter van itterson rieus nemen. De opwarming kan niet wor den teruggedraaid. Als we nu pas op de plaats maken duurt het nog zo'n honderd jaar voordat de situatie zich stabiliseert." Het KNMI erkent dat extremen passen in het beeld van een veranderend klimaat, maar vindt het nog te vroeg om een verband te leggen. „Het is niet uitgesloten, maar er is gewoonweg te weinig wetenschappelijk be wijs voor," aldus een woordvoerder. Feit is dat de extreme weersgesteldheden steeds meer levens eisen omdat de mens op plekken huist, waar vroeger niemand woon de. Geen mens die zijn huis vroeger bouwde in de uiterwaarde van de Maas. Nu wel. En waar vroeger muren van sneeuw naar bene den denderden in het niets, staan nu soms vakantiechalets of skiërs. De Alpen trekken jaarlijks twintig miljoen toeristen, van wie twee miljoen uit Neder land. Om al die mensen te kunnen huisves ten, is ook gebouwd in minder veilige gebie den. Vooral Italië en Frankrijk gaan volgens het Nederlands Alpenplatform soepel met veiligheidsvoorschriften om. „Vanuit het toerisme is er een enorme druk. Niet altijd wordt voldoende rekening gehouden met de veiligheidsvoorschriften", zegt Viëtor. En soms lijkt het alsof de veiligheid welbe wust ondergeschikt wordt gemaakt aan de enorme commerciële belangen van het toe risme. De dag na de lawineramp in Galtür verklaarde een meteoroloog van de Oosten rijkse televisie dat een collega en hij al dagen tevoren hadden gewaarschuwd voor de enorme sneeuwmassa's die zich op de ber gen boven het dorp hadden verzameld. De autoriteiten hadden strenge voorzorgsmaat regelen moeten nemen. De bezorgdheid van de meteorologen werd niet op prijs gesteld. Hun waarschuwingen zouden alleen maar paniek veroorzaken onder de toeristen. Tien dagen geleden ging de vveg die de luxe skioorden Lecht en Zurs met de buiten wereld verbindt, voor een aantal uren open om de vakantie-elite uit hun tijdelijke isole ment te verlossen. De lawine-commissie had grote bedenkingen, maar zwichtte voor de druk van huizenbezitters en hoteliers. Toen de weg plotseling door een nieuwe lawine werd getroffen en drie automobilisten ter nauwernood aan de dood ontsnapten, ging de slagboom direct omlaag. De weg is tot de dag van vandaag weer dicht. Viëtor: „De Alpen zijn een consumptiebe stemming geworden. Iedereen moet overal kunnen komen en alles kunnen doen. We moeten accepteren dat de Alpen een natuur gebied zijn en dat niet alles functioneert vol gens de menselijke maat. In onze over-geor- ganiseerde samenleving denkt de westerse stedeling alles te kunnen regelen. Ik hoop dat deze mensen nu met de neus op de feiten zijn gedrukt." MONIQUE DE KNEGT PETER DE KNEGT

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 41